BRITSE DIPLOMATEN IN MOSKOU GEVOLGD van Gevaarlijke keus voor Westduitse CDU expositie „Vluchtpoging geval nazistische meeloperij kJ de postgiro dab makkelijk! Regeren wordt dirigeren Geen koper voor Eban wil met Riad praten achtergrond „Troepen over half jaar uit Zuid-Vietnam KGB-overloper was vrouwenjager” Irak mislukt Rude Pravo” over Anna Porizka: petri interieur Grote militaire manoeuvres in Aanslag op leider van Koerden in Joegoslavië VOOR UW SUÈDE- en NAPPA-KLEDING 2300 postkantoren kunt u contant geld opnemen! 3 VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 (Van onze redacteur in Londen) Klein berichtje Amerikaanse Senaat: •59 5? Ervaring maar ook de kandidatuur voor het kanselierschap voor zich opeist. Over Suez-kanaal Keihard Oude heren Populair natuurlijk naar De grootste SPECIAALZAAK Rellen in Amerikaanse stad Jacksonville (Van onze redacteur in Bonn) BONN West-Duitslands Christen-Democratische Unie (CDU) lost maandag, op haar partijcongres in Saarbrücken, Kurt Georg Kiesinger af als voorzitter. Twee mannen bevelen zichzelf als opvolger aan: Rainer Barzel, leider van de oppositie in het parlement en Helmut Kohl, mi nister-president van Rijnland-Palts. In het verleden waren CDU-leiders tegelijkertijd Bondskanselier (Adenauer, Erhard, Kiesinger). Barzel wil die traditie in zoverre handhaven dat hij niet alleen de partijleiding, „Dezelfde figuren” Fuifnummer f Jr B (Van onze redacteur in Stockholm) ADVERTENTIE *vwwwwwwwwwwwwwvwvwww\/v\/wwvwwwwy I wij zijn in de wolken verzocht bij: zijlweg 36-38, haarlem, tel. 023-316399 ADVERTENTIE economise n RAINER BARZEL de Als van ruimte, licht en vormen De algemene verwachting is dat de Russen ongeveer twintig Britten, diploma ten, journalisten en zakenlieden als ver gelding voor de 105 Russen die uit Enge land worden gezet, zullen uitwijzen. Onder de naam „vrijheid 1971” zullen de manoeuvres volgende week beginnen. Kohl zal het vooral moeten hebben van de steun die oude heren als Kie- singer, secretans-generaal Heek en ook Schröder verlenen. Barzel weet zich nu al gesteund door de meeste partij- afdelingen en door zeer invloedrijke kon zijn voor een buitenlandse inlichtin gendienst. Een Brits avondblad beweert dat de veiligheidsdienst in Londen Lialine de som van ruim 200.000 gulden zou hebben be taald om hem te laten overlopen. Als dit waar is zou dit een pracht lokaas zijn voor andere overlopers. het te betreuren dat Anna Porizka het slachtoffer is geworden van anti-Tsjechi- sche en anti-communistische provocateurs. „Een duidelijk geval van nazistische mee loperij” aldus dit lijfblad van de Tsjechi sche Communistische Partij. RAAKS 34 Tel 310685 ZIJLSTR 29 Tel 310766 MOSKOU De Russische ge heime dienst (KGB), houdt een drie dubbele wacht voor het gebouw van de Britse ambassade in Moskou en fotografeert iedereen die er binnen gaat. De Britse diplomaten worden op overduidelijke manier gevolgd. Lady Killick, de echtgenote van En- gelands nieuwe ambassadeur in Mos kou, kwam gisteren naar buiten om op haar beurt de KGB-rechercheurs te fotograferen. jawel, in ruim NEW YORK, (Reuter). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gisteren in een rede in de VN- Assemblee gezegd dat hij onmiddellijk met zijn Egyptische ambtgenoot Mahmoed Riad wil praten over een regeling die het mogelijk zal maken het Suezkanaal te heropenen. ring is. Wat Kohl voor Saarbrücken bepleit zou al een eerste reorganisatie kunnen betekenen; de scheiding van beide top functies. Hij wenst partijleider te wor den en presenteert als zijn favoriet voor de kanselierskandidatuur oud-mi- nister Gerhard Schröder. Barzels con ceptie verwerpt hij, omdat de man die zowel fractieleider als kanselierskandi daat zou zijn (en, wie weet, eens zelfs bondskanselier) onmogelijk voldoende tijd voor de partij kan hebben. ticus is, die handig verbergt wat men aan hem heeft, is Kohl een openhartige politicus met een genuanceerd oordeel zelfs over de „Ostpolitik” van de regering-Brandt TERWIJL dus veel pleit voor Kohl is het aan de vooravond van het drie daagse congres niettemin duidelijk dal alleen een totaal onvoorziene ontwik keling de verkiezing van Barzel kan verhinderen. BELGRADO. (AFP). Joegoslavië be reidt zich voor op de grootste na-oorlogse militaire manoeuvres die als proef moeten gelden voor de „algemene volksverdedi- ging”. ingesteld na de inval van 1868 in Tsjecho-Slowakije. Gisteren was de Britse pers in groten getale naar het kantongerecht van Marl borough Street getogen waar de 34-jarige Rus Oleg Lialine, de naar de Britten overgelopen KGB-man die meer dan hon derd andere aan de Russische ambassade in de Britse hoofdstad verbonden spion nen ontmaskerde, voor een verkeersover treding terecht moest staan. DAT KLINKT reëel. Wie probeert de kandidaten en hun politiek objectief te vergelijken, zou voor de stemming van maandag trouwens ook om andere re denen moeten wedden op Kohl. Hij is (evenals Schröder) populair, Barzel al lerminst. Terwijl Barzel een sluwe tac- STOCKHOLM. Het Tsjechische par tijblad „Rude Pravo” leverde gisteren in een artikel commentaar op de mislukte poging van een Tsjechische moeder haar kind uit dat land te ontvoeren. De in Zweden woonachtige 25-jarige Anna Po rizka heeft zoals gemeld met haar echtge noot sedert drie jaren geprobeerd haar 6- jarig dochtertje naar Zweden te krijgen. De Tsjechische autoriteiten weigerden echter consequent een uitreisvergunning te geven. In een vertwijfelde laatste poging het kind in Tsjecho-Slowakijke te gaan halen met de hulp van twee jonge Zweden is Anna Porizka gearresteerd. Het blad „Rude Pravo” wees erop dat de ouders de mogelijkheid hadden naar hun geboorteland terug te keren „maar van deze uitgestrekte hand werd geen gebruik gemaakt.” Hierbij werd niet ver meld, dat, zoals alle tijdens de invasie gevluchte Tsjechen, Anna en Jiri Porizka de gebruikelijke gevangenisstraf van mi nimaal achttien maanden te vachten staat omdat ze zijn gevlucht. Men schrijft Naar zijn oordeel zit de C.D.U. drin gend verlegen om een onbetwiste lei der in wie de kiezers de volgende bondskanselier kunnen zien. of er dan wordt ge- Op de Londense kunstveiling van Christie was deze originele Blériot een van de oudste vliegtuigjes ter wereld te koop. Het toestel bleek echter bij een inzet van anderhalve ton niet verkoopbaar. BEIROET. (Reuter en AFP) Moella Moestafa el-Barzani, de invloedrijke lei der van de Koerden in Irak, is ontsnapt aan een aanslag, die van drie leden van zijn lijfwacht het leven eiste. Radio-Bagdad meldde gisteravond, dat onbekenden een bomaanslag hadden ge- bl^ef ongedeerd. Onder zijn lijfwacht vie- in het noorden van Irak. In het gebouw ontploften zeker vijftig tijdbommen. El Barzani was in het gebouw, maar hij bleef ongedeerd, onder zijn lijfwacht vie len echter drie doden en tien gewonden. Barzani voerde gedurende een tiental jaren zijn Koerden een minderheids groepering in Irak aan in hun strijd voor zelfbestuur. jongeren als Stoltenberg (minister-pre sident van Sleeswijk-Holstein) en Köppler (oppositieleider in Noordrijn- land-Westfalen). Barzel heeft knap geprofiteerd van de kansen die hem als leider van de oppositie in het parlement waren gebo den. Hij heeft zijn „huisknecht” zeer sterk gemaakt en bovendien vanul! zijn hoge oost mannen als Köppler en Stoltenberg door krachtige ondersteu ning in hun deelstaten aan zich ver plicht. Voorts is hij duidelijk de expo nent geworden van de onverzoenlijke oppositie tegen de regering-Brandt waartoe de C.D U. samen met de Bei erse zusterpartij C.S.U. heeft besloten. Nu is de C.D.U. in staat zonder C.S.U. haar voorzitter te kiezen al zal altijd op de reacties van Strauss wor den gelet, maar de kandidaat voor het WASHINGTON (AFP). Met 57 tegen 38 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat een amendement van de democratische fractieleider Mike Mansfield aangenomen waarin de algehele terugtrekking binnen zes maanden van de troepen uit Vietnam wordt geëist, mits alle Amerikaanse krijgsgevangenen worden vrijgelaten. Het voorstel van Mansfield is een amendement op de wet op de militaire kredieten ter waarde van 21 miljard dol lar. Dit bedrag zal niet door de Senaat wor den goedgekeurd als de oorlog niet binnen zes maanden is beëindigd. Men verwacht overigens dat er weinig kans bestaat dat ook het Huis van Afgevaardigden het amendement zal goedkeuren. President Nixon kan er bovendien altijd nog zijn veto over uitspreken. JACKSONVILLE, (AFP). In Jack sonville in de Amerikaanse staat Florida zijn gisteravond rellen uitgebroken na de dood van een 19-jarige neger die eerder op de dag door een politieman was neer geschoten. Er zijn aanslagen met benzinebommen gepleegd en verschillende winkels zijn geplunderd. Een brandje in een winkel centrum kon tijdig worden geblust maar een aantal auto’s brandde volledig uit. Enkele mensen werden licht gewond. De slagzin van de regering „de vervui ler betaalt” klinkt tamelijk redelijk, maar in een werkgebied als de Rijnmond gaat hij al niet meer op. En als hij niet meer in Rijnmond opgaat, wordt hij in natio naal verband gezien eveneens onbruik baar. Dan moet hij vervangen worden door „iedereen betaalt”. De werknemersacties tegen luchtvervui ling geven het vraagstuk het aspect van een algemeen geldend probleem, dat een nieuwe factor gaat worden op de arbeids markt. Zuivere lucht wordt daardoor een economisch goed dat betaald moet wor den. De kosten moeten worden uitge smeerd over de gehele samenleving. De wet van produktie-efficiency werkt dan over het hele bedrijfsleven zodanig „lucht zuiverend”, dat werkgevers, werknemers en overheid het belang van goede milieu zorg aan den lijve ondervinden. Werkgevers zullen ernaar streven de atmosfeer in hun vestigingsgebied zo schoon mogelijk te houden, omdat zij daardoor goedkoper kunnen fabriceren. Werknemers zullen bij voorkeur dienstne- men en arbeidsvoorwaarden accepteren in die streken des lands, waar de lucht het zuiverst is. De overheid zal bij haar maatregelen die de industrialisatie en de werkgelegenheid bevorderen de schone lucht als voorwaarde moeten aanhouden. Dat laatste geldt uiteraard ook voor ge meentelijke overheden, die bij de aanleg van industriegebieden en het aantrekken van bedrijven de milieuzorg in het vesti gingsgebied prioriteit zullen moeten geven. Deze veelbelovende toestand zou echter worden verstoord indien een tijd van ernstige werkloosheid zou optreden, waar in werknemers noodgedwongen minder ideale werkomstandigheden zouden willen accepteren. Daarom is de bestrijding van werkloosheid eigenlijk een factor van mi- lieubeheersing geworden. De sociale taak van de overheid wordt daardoor nog duidelijker belicht en zo blijkt zonneklaar dat in de toekomst on derwerpen als volksgezondheid, werkgele genheid en produktie méér dan ooit tot de politieke criteria zullen gaan behoren, waardoor de verschillen tussen socialisme en liberalisme met alles wat daartussen ligt, volkomen zullen vervagen. «wviAAAAAIWVWWWWWWVVVVVVVWVWWWMVWUWVWWWWVVWVVWWWVMVVVWVWVVWVVVWVVWI/VVVVVWVVVVWVVVWWWIAAM WVVVWVVWUVUWIAIWUWWWVVVVWVUVVWVVVWWVWWWWIAIVWVI/VI/VI/WVVVVVVVVVVWVWWVVVVWWVVVVVVWVWWWWVVWMWWW Kohl is met zijn 41 jaar slechts zes jaar jonger dan Barzel, maar veel sterker behoort hij tot de jongeren in de partij. En als de huidige ontspan ningspolitiek doorzet, wat ook in de C.D.U. velen stilzwijgend hopen hoort hij tot de politici die zich zondei moeite kunnen aansluiten, terwijl in Barzels geval moet worden gerekend op diens behendigheid om de koers 180 graden te veranderen. Barzel is daartoe zeker in staat, maar dat vergroot nog het algemene probleem met deze bij de kiezers slecht vallende politicus: raak hem maar eens kwijt als hij eenmaal alle macht in handen heeft. kanselierschap zal ook de steun van de christelijk-socialen uit Beieren moeten hebben. Dat betekent dus: de steun van Franz-Josef Strauss, die zelf niet zal aarzelen kanselier te worden „als de natie hem roept” Op het ogen blik is Barzel degene die op Strauss’ steun kan rekenen, hetgeen tegelijker tijd betekent dat via Barzel Strauss min of meer in toom kan worden gehouden. Dus gaat de C.D.U. maandag ver moedelijk de man kiezen die ze, om voor de toekomst een goede stijl te kunnen ontwikkelen, nu net niet moet hebben. Bovendien wordt de man ge kozen, wiens komst de regerende S.P.D luid zal toejuichen omdat de overgrote meerderheid van de kiezers niets van hem moet hebben. Maar werkelijk vol overtuiging juicht, is de vraag. Als werkstakingen in de nabije toe komst factor worden in de vraagstukken der milieubeheersing, krijgt de problema tiek van de atmosfeervervuiling door in dustrie en verkeer een geheel ander as pect. Want dan wordt een schone (of schonere) lucht een onderdeel van het complex der arbeidsvoorwaarden. Het initiatief van het personeel van de werf Gusto in het Rijnmondgebied om een proteststaking te houden in verband met de in dit gebied optredende overlast door luchtvervuiling heeft in werkne- merskringen het effect van een wekker gehad. Men is wakker geworden met het besef dat vakbondsactiviteiten en arbeids conflicten niet alleen kunnen dienen bij de bepaling van lonen en andere materië le arbeidscondities, maar ook hun nut kunnen hebben bij de verbetering van woon- en leefklimaat. De staking bij Gus to was typisch een actie die niet tegen de eigen werkgever was gericht, maar tegen de sociale achterstand van milieu-omstan- digheden. Als deze overschakeling van de vakbondsgedachte op onderwerpen van milieuzorg verder gaat, krijgt men in de noodgebieden de situatie dat de zorg voor de milieureinheid een wezenlijk onderdeel wordt van de arbeidssituatie, en zelfs zijn weerslag zou moeten kunnen vinden in de cao’s. Overheid en werkgevers moeten op kor te termijn rekening houden met een ont wikkeling, die hun ieder voor hun eigen taakvervulling geheel nieuwe uitgangs punten oplegt. Vooropgesteld dat de overheid in het arbeidsproces slechts een arbitraire rol speelt voor zover bepaal de ingrepen in noodsituaties als uitzonde ringen kunnen worden bestempeld, of schoon zij meer regel dan uitzondering zijn geworden is de werkgever de meest actieve belanghebbende bij schepping van arbeidsvoorwaarden, milieuzorg voorwaarde wordt voor alle bedrijven in bepaalde regio’s, omdat deze bedrijven rekening moeten houden met werkonlust, zullen ook de „schone” be drijven hun bijdrage willen leveren aan de totstandkoming van een wettelijk be vestigd complex van maatregelen die de zuiverheid van de atmosfeer en het milieu moeten waarborgen. „De ontvoeringspoging kan onmogelijk door vluchtelingen alleen zijn georgani seerd” schrijft het blad. „En onder de mensen die deze zaak steunen zijn dezelf de figuren te vinden die passief bleven toen honderdduizenden kinderen werden vergast en vernietigd in de nazistische concentratiekampen tijdens de Tweede Wereldoorlog.” Een bewering die vol ver ontwaardiging direct van de hand wordt gewezen door de enkele mensen die in de ontvoeringsplannen waren ingewijd. Een broer van een der gevangen geno men piloten verklaarde dat deze zaak grotendeels door de twee vliegers zelf is gefinancierd en dat men uit puur idealis me heeft gehandeld. Het chequeboek van piloot Christer Larsson bewijst dat hij twee weken geleden 3400 gulden opnam om het geheel te kunnen betalen. Men hoopte erop, zo vertelde zijn broer ten minste een gedeelte van de onkosten te kunnen dekken door het verhaal nader hand te verkopen. Op het Zweedse minis terie van Buitenlandse Zaken bevestigde men via de ambassade in Praag alles in het werk te stellen om het drietal te helpen. Afpersers. Een jonge Griek en zijn Britse medeplichtige die hadden geprobeerd de Amerikaanse luchtvaartmaatschappi i TWA 3,5 miljoen gulden af te persen, zijn in Genève veroordeeld tot respec tievelijk 4 en 3 jaar gevangenisstraf. KOHL KAN zulke pretenties (nog) niet hebben. Hij mist de ervaring en de bekendheid om het tegen Willy Brandl te kunnen opnemen Kohl acht zich zelf, als succesrijk politicus uit de provincie, echter heel goed in staat de partij aan te voeren en te vernieuwen En niemand bestrijdt dat een reorgani satie zo mogelijk een modernise- van de grote C.D.U. noodzaak Mén weet niet of Lialine met zijn volledige documentatie is overgelopen om dat hij met de overigens niets vermoeden de politie in aanraking was gekomen, een slechte beurt voor een KGB-man. Be weerd wordt dat zowel de KGB als zijn zich in Moskou bevindende echtgenote blij zouden zijn van Lialine af te zijn omdat hij bekend zou staan als een fuifnummer, een vrouwenjager en een „wilde casano va”. Dit is natuurlijk de bekende Moskouse techniek om een overloper in diskrediet te brengen en te kleineren. Er werd nog aan toegevoegd dat hij van weinig betekenis gevangenisstraf veroor- lidmaatschap van een padvindersbeweging tien Analfabetisme. Kardinaal Miranda r.-k. primaat van Mexico, heeft alle Mexi caanse priesters aangespoord program ma’s op te stellen om de Mexicanen te leren lezen en schrijven. HET GAAT de regering niet voor de wind en de binnenlandse hervormingen zijn tot dusver geen groot succes. Is het uitgesloten dat Barzel, gepresenteerd als de ook voo> zichzelf ongemakkelijke maar keiharde man, die bovendien in zijn team groot heden heeft als Strauss en Stoltenberg, onder bepaalde omstandigheden toch voor velen de man zal lijken aan wie Duitsland op dat moment behoefte heeft? Als voorts door de erkenning van realiteiten in Europa de reactie ir de Bondsrepubliek nog sterker moch: worden, kan de nu zo onverzoenlijke Barzel dan niet in de ogen van té vee kiezers de man zijn die „Reitet fib Deutschland”? Wie nu Barzel naast Brandt plaats, heeft de indruk dat de C.D.U haai kansen op succes verkleint door Barzel te kiezen. Maar in die keuze ligt niet temin ook de kiem voor een gevaarlij ke ontwikkeling Uit meer dan één oogpunt zal het de verkeerde keus zijn Door de ochtenbladen was namelijk onthuld dat dit inderdaad de KGB-verra- der moest zijn. Later werd dit door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. Waarschijnlijk hadden de Britse autori teiten zijn naam nog geheim willen hou den om andere niets vermoedende contac ten op te sporen. Maar de Russen hadden er belang bij dat het wel bekend werd wie de man was zodat die contacten daardoor zouden kunnen worden gewaar schuwd, op hun hoede te zijn. De Russen deden het langs een omweg door een verslaggever van de „Daily Express” be dekt te verwijzen naar een klein berichtje in deze krant van eind augustus over een wegens dronkenschap aangehouden Russi sche automobilist. Pers en publiek wachtten tevergeefs op Lialine, die begrijpelijkerwijze verstek liet gaan. Niemand in regeringskringen had trouwens verwacht dat hij zou ver schijnen. In normale gevallen wordt er dan een arrestatiebevel uitgevaardigd, maar nu is het waarschijnlijk dat deze aanklacht tegen hem wordt ingetrokken omdat men dankbaar is over zijn „tegen prestatie” door de onthulling van het spi onnennet. Jiri Porizka verzocht gisteren de Zweedse regering om hulp. „Geef mijn vrouw meteen de Zweedse nationaliteit” zo vroeg hij. „Dat is het enige wat haar kan redden”. Eigen ervaring heeft hij ook in Tsjechische gevangenissen. Hij werd tot anderhalf jaar deeld wegens roomskatholieke jaar geleden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3