Fred André maakte enige doelpunt TELSTAR LEGDE AANVAL VAN MVV AAN BANDEN Wat moet Coerver: Negen spelers van Ajax tweeduizend gulden bij selecties middenveld tegen dat van Ajax beginnen Commissie Amateurisme hoort snel ex-profs FC Utrecht ontfutselde Feijenoord kostbaar punt Aversie van NEC tegen Koen Brouwer Ere-divisie Kowalik weer alleen op kop in cijfers t fl Wr 13 MAANDAG 4 OKTOBER 1971 99 In goede handen Slechte wedstrijd «■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Boeiend Kovacs naar Marseille Er*» j HRRfWWWWWWWVWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWXr I HULSHOFF VitesseExcelsior 1-0. (Van onze sportredactie) EF HAARLEM Na acht wedstrijden in de eredivisie heeft Janusz Kowalik, die tegen FC Groningen één maal scoorde, weer alleen de leiding op de topscorers- lijst. De Spartaan maakte negen doel punten. 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 1 3 3 3 1 0 2 3 2 1 1 3 2 5 3 3 3 1 0 0 1 1 2 3 2 2 3 4 4 3 4 3 4 5 5 6 Ajax-trainer Kovacs gaat 13 oktober naar Marseille om er de competitie wedstrijd van Ajax’ komende tegen stander in de Europa-cup tegen Nimes te zien. Hij zal worden begeleid door Henk Groot, die samen met Grijzen hout op 27 oktober ook nog een keer naar Frankrijk zal reizen om Marseil le (tegen Nantes) ook nog eens in een uitwedstrijd aan het werk te zien. De opgedane bevindingen van het Ajax- trio moeten voldoende concrete gege vens opleveren om een efficiënte tac tiek tegen de in de watten gelegde Franse équipe voor beide wedstrijden uit te stippelen. voor Van (FC FC Utrecht verdiende dan ook de staande ovatie van de duizenden, de complimenten van trainer Bert Jacobs en de lof van Nederlands elftalleider Jack van Zanten. Fadrhoncs afgevaardigde kwam voor een laatste test van Feijenoords gese lecteerden, maar wilde wel kwijt dat ook bij FC Utrecht enkele spelers hem waren opgevallen. Vooral Karei Bon- sink, eerder in Jong Oranje, maar door de verandering van club en de daar mee gepaard gaande aanpassingsmoei lijkheden uit de selectie verdwenen, maakte veel indruk op elftalleider Van Zanten. Lof voor FC Utrecht dus. En dat verdienen de mannen van Bert Jacobs, die met de 1-0 overwinning in Maas tricht op MVV, verlost lijken van een 7 5 4 4 5 5 4 3 3 3 3 2 2 0 1 0 0 1 15 13 11 11 11 10 10 9 8 7 7 7 6 5 5 3 3 3 (PSV) achter: Ernst Happel stuurde zijn elf met dezelfde opdracht binnen de lijnen als in de uitwedstrijden tegen NAC, NEC en Go Ahead Eagles. In de eerste plaats de nul handhaven met een op In de tweede helft kon het uitver kochte Ajax-stadion zich aanvankelijk alleen maar vergapen aan een schot uit de tweede lijn van Krol, dat door De Bree knap tot corner werd ver werkt. Ajax’ weinige mogelijkheden tot een doelpunt brachten Wiel Coerver tot de conclusie: „Ajax heeft toch nauwelijks een kans gehad. En als kele minuten, maar moest zich toen toch met een pijnlijke dijbeenblessure laten vervangen door Fred Bischot, terwijl Ronald Manders de plaats van Ron Fens (last van duizelingen) innam. Met het vertrek van André verdween tevens de voornaamste „hulpmotor” van de Velsense aanval. Wat niet weg nam dat Telstar in de resterende tijd de beste kans op een doelpunt kreeg. Dick Bond zorgde voor de inleiding door uit een vrije trap door de muur te schieten. Körver stompte de bal voor de voeten van Van Essen, die inschoot, de bal via de vuisten van de MW-doelman voor de tweede keer te rugkreeg om vervolgens over de lat te knallen. Jong Oranje: doel: Van der Pluym (FC Den Bosch) en Schellekens (NEC), achter: Schneider (Feijenoord), Krol en Neeskens (Ajax), Van Vliet (FC Den Haag) en Krijgsma (Den Bosch), mid denveld en aanval, Notten en Rene van de Kerkhof (FC Twente), Thijssen (NEC), Geels en Van Marwijk (Go Ahead Eagles), Hoekema (PSV) Bos kamp (Feijenoord) Haan en Rep (A- jax). Paul van Egmond wint een kopduel van Bonfrère, die zijn spitsen pas na rust enige steun in de rug kon geven. Herben kijkt toe. 16- 2 12- 2 22- 8 8- 4 13- 9 10- 7 8- 8 7-10 9- 9 14- 7 7- 8 7- 12 14-12 8- 12 4-12 0- 7 2-15 2-19 Stand: Feijenoord Ajax Sparta FC Twente FC Den Haag NEC DWS Telstar FC Utrecht PSV MW NAC Go Ahead-Eagles FC Groningen Volendam Excelsior FC Den Bosch Vitesse 1. Kowalik (Sparta) 9; 2. en 3. Geels (Go Ahead-Eagles) en Schoenmaker (Feijenoord) beiden 8; 4. Devrindt (PSV) 7; 5. Van Dijk (Ajax) 6; 6. Bosveld (Sparta) 5; 7. Berg (FC Den Haag) 4; 8.-13. Brokamp (MVV), Klijnjan (Spar ta), Groenendijk (FC Utrecht), Hasil (Feijenoord), Roggeveen (FC Den Haag) en Bish (NAC) allen 3. De voorzitter van de sectie zondaga- mateurvoetbal de heer J. W. van Mar ie, maakte dit zaterdagmiddag in het KNVB-sportcentrum in Zeist tijdens een buitengewone algemene vergade ring bekend. De heer Van Marie deed voorts een felle aanval op bondsvoor zitter W. A. G M. Meuleman inzake de kwestie van plaatsing van het naar de amateurs terugkerende De Baronie in de tweede klasse, in plaats van in de derde zoals in de bedoeling lag. Toen in het bondsbestuur, dat de indeling van de clubs regelt, de stem men staakten bij de vraag of de Bra bantse club niet alsnog in een hogere klasse moest worden geplaatst, besliste de heer Meuleman dat dit inderdaad diende te gebeuren. Daarbij koos de bondsvoorzitter voor het standpunt van het sectie-bestuur betaald voetbal Het amateurvoetbal was van mening dat dit beslist niet juist was. De heer Meuleman betoogde dat hij slechts ge handeld had in het algemeen belang mede omdat in de tweede klasse plaats was. De heer J Velders, voorzitter van de landelijke bond van amateurvereni- gingen, die namens de amateurafge- vaardigden sprak, betreurde deze be slissing eveneens. De heer Meuleman betoogde hierna dat hij er weinig voor voelde om zich volgende maand opnieuw kandidaat voor het voorzitterschap te stellen, als er sprake was van een algemeen onbe hagen bij de amateurs ten aanzien van zijn beleid. De heer Velders haastte zich te verklaren da', dit geenszins het geval was, waarna voorzitter van Mar ie de .voorden van Schaepman aan haalde: ,Een man, die niet in staat is een fout te maken, is tot niets in staat.” UTRECHT. Wat zeven clubs zon der resultaten nastreefden, het ontfut selen van een competitiepunt aan landskampioen Feijenoord, gelukte FC Utrecht in een van de eerste tot de laatste minuut boeiend voetbalgevecht. FC Utrecht dat vorig jaar door een buitenspeldoelpunt van Ove Kindvall schlemielig verloor en dat dit prille seizoen, ondanks de aankopen van Ka rei Bonsink en Finn Seemann, het goede spoor bijster bleef, revancheerde zich volkomen voor de nederlaag van vorig jaar en voor de minder goede resultaten in de eerste zeven wedstrij den. safe gebaseerd tik-tak-spel en verder profiteren van het foutje, dat een door de veldmeerderheid overmoedig gewor den tegenstander maakt. Met het voor naamste deel van de opdracht: het handhaven van de nul slaagden de Rotterdammers, hoewel het falen van de FC Utrecht voor het doel van Eddy Treytel daar eerder de oorzaak van was dan het foutloze verdedigen van Israel en zijn mannen. Feijenoord startte defensief nerveus. Theo Laseroms verloor in de lucht veel kopduels van zijn directe tegenstander Leo van Veen en kwam bovendien te „zwemmen”, toen Leo van Veen meer achter de aanval ging spelen. Hij lokte „Theo de tank” weg uit het centrum van de verdediging, zo ruimte schep pend voor de inkomende Jan Groenen dijk, Marco Cabo, John Steen Olsen en Karei Bonsink. FC Utrecht kreeg mo gelijkheden op doelpunten, maar druk te die niet uit. Happels woorden na afloop, doelend op de vele kansen van zijn mannen in de tweede periode: „Als je dergelijke kansen onbenut laat, dan mag je blij zijn met een gelijk spel”, konden net zo goed op de FC Utrecht slaan, hoewel de Feijenoord- trainer dat bestreed. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ruim zestig mi nuten slaagde NEC er tegen Ajax in om de dagelijkse lessen van trainer Wiel Coerver vlekkeloos in praktijk te brengen. Dat betekende het stereotiepe spelletje, mandekking tot op het mid denveld waarbij het een uiterst troos teloze affaire lijkt om bij de Nijmege- naren in de spits te moeten voetballen. Thijssen en De Jong ondervonden geen enkele steun van de rest van hun teamgenoten, die allemaal voor een verdedigende taak waren gemobiliseerd en aanvallend geen enkel risico wilden nemen om Ajax de ruimte te verschaf fen om een opening te forceren. (Van onze sportredactie) VELSEN Telstar heeft het duel tegen MVV gisteren gebruikt om aan te tonen dat de 50 neder laag vorige week tegen Go Ahead wel degelijk een incidentele ver gissing was. De ploeg die Jan Rab op Schoonenberg (voor 7.000 toe schouwers) het veld opstuurde (Frans van Essen had de plaats van linksback Fred Bischot inge nomen, terwijl Jos Jonker en Ton Fens met Paul van Egmond de middenlinie vormden) verschilde hemelsbreed van het elftal dat in Deventer in de verdrukking werd gespeeld. Trainer Jan Rab legt uit: „Ik heb de spelers er deze week weer op gewezen dat wij het als ploeg moeten maken. Telstar heeft geen team dat het van ve detten moet hebben. Iedereen moet met elkaar en voor elkaar werken”. Verdere aansporingen waren overbodig, alle spelers had- een een week lang lopen wachten op het moment dat ze het debacle van Deventer uit konden wissen. Het resultaat was een geladen Tel star, dat MVV van meet af aan op de eigen helft terugdrong. angstcomplex, dat in het begin van deze competitie hun spel kenmerkte. „Als het gevreesde MW volkomen re gelmatig teruggewezen kan worden, dan moet Feijenoord ook te pakken zijn”. Een mening, die in het spel van de Utrechters duidelijk tot uiting kwam. Geen moment beheerste angst het spel, geen moment kreeg paniek de overhand in de door Pronk uitstekend georganiseerde defensie van de Utrech ters. Ook niet in de slopende laatste mi nuten, toen een fel aandringend Feije noord de langere adem probeerde uit te drukken in de volle winst. Met de zekerheid dat Mraz en Bro kamp in goede h anden waren, kon Fred André zich een aanvallende rol permitteren. Op „ouderwetse” manier zette hij met zijn lange solo’s vaart achter de aanval. Na 17 minuten ver zorgde hij een toegift door Francois Herben te omspelen om vervolgens de uitstekende doelman Frans Körver met een strak schot in de rechterbovenhoek te verrassen. Kort daarop was Telstar dicht bij een tweede goal toen Monne de Wit uit een voorzet van Dick Bond inkopte. Jos Klingen haalde de bal echter enkele centimeters voor de doellijn weg, waardoor een definitieve beslissing uitbleef. Jan Rab: „Was dat tweede doelpunt gevallen, dan hadden we vleugels gekregen. Nu het 1-0 bleef was er nog steeds de twijfel: moeten we wat meer gaan verdedigen, of blij ven we komen.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Nadat de KNVB had besloten om scheidsrechter Koen Brouwer in Amsterdam AjaxNEC te laten fluiten (na de bedreiging dat er bij eventueel verlies van Utrecht tegen Feijenoord én van zijn kapperszaak én van zijn auto niets over zou blijven) en scheidsrechter Van Ravens die aanvankelijk in Amsterdam zou leiden naar Utrecht te dirigeren, begonnen de moeilijkheden voor de Vlaardingse arbiter opnieuw. Voor de wedstrijd begon, kwam NEC-voorzitter Willemsen naar Brou wer toe om te vertellen dat NEC de wedstrijd onder protest zou spelen als hij zou leiden NEC kon zich namelijk niet met de persoon van Brouwer ver enigen na zijn arbitreren in de halve finales om de KNVB-beker, toen de Nijmegenaren zich vorig seizoen tegen Ajax (2-0) in het Haagse Zuiderpark sterk benadeeld voelden. Brouwer: „Ik heb het allemaal keurig vermeld op het wedstrijdformulier dat naar de KNVB gaat. Die moet dan maar verder uitzoeken wat er moet gebeuren". Voor de zoveelste keer heeft de bond echter weer een uiterst merkwaardige gedragslijn gevolgd. Als de scheids rechter u niet bevalt schrijf dan maar een dreigbrief en opperhoofd Martens zal wel zorgen dat er een vervanger komt. Een uiterst laakbare gang van zaken. Georg Knobel, die Lacroix in de tweede helft verving door Jo Zenden, had geen goed woord voor de beide ploegen over. „Het was een slechte wedstrijd”, gaf hjj vreemd genoeg als commentaar”. Telstar heeft nu toeval lig kunnen winnen door een bal van André, die anders geen schot met zijn linkervoet kan lossen.” Uitblinker Fred André had weinig moeite met zijn antwoord. „Daar is hij vanmiddag an ders wel achter gekomen” repliceerde hij. Willy Brokamp illustreerde die over rompelende start van de Velsenaren het beste toen hij opmerkte: „Het was niet onze bedoeling om direct in de verdediging te gaan. Maar omdat Tel star zo sterk begon werden we er wel toe gedwongen.” De blonde aanvaller ontdekte al spoedig dat hij met Ivan Mraz, geïsoleerd in de ruimte doolde. Bovendien trof hij het slecht dat Jan Rab juist in de wedstrijd tegen de Limburgers de straffe mandekking, een wapen dat lange tijd niet gebruikt werd, opnieuw invoerde. Frans van Essen, teruggehaald in de laatste vier, ontving de opdracht Brokamp over het hele veld te volgen, terwijl Hans Driessen Ivan Marz kreeg toegewezen. Beide verdedigers namen hun taak serieus op, waardoor het gevaarlijke tweetal volledig ontmanteld werd. Vooral in de eerste 45 minuten kregen ze geen bal, omdat Telstar met Aus- putser Jaap Zwaan, Driessen en Van Essen constant een nummerieke meer derheid had. Jan Rab: „We hebben deze week speciaal op de consequente mandekking getraind. Dat werk ligt Van Essen nog altijd beter dan Fred Bischot, daarom heb ik hem naar ach teren gehaald.” Wat Van Essen betreft mag de oefenmeester hem daar voorlo pig laten. „Ik heb zo langzamerhand op alle plaatsen gespeeld, maar in de laat ste vier bevalt het me toch het beste” aldus van Essen, die de laatste wed strijden op het middenveld opereerde. Voor het Nederlands elftal had de coach niet de beschikking over Suur- bier, die zaterdag weer voor het eerst in het b-elftal van Ajax speelde, en Klijnjan, die ook hinder van een bles sure heeft. De zestien geselecteerden zullen woensdag in het sportcentrum van de KNVB te Zeist bijeen komen en daar tot zondag blijven. Voor Jong Oranje waren vier spelers niet „verkiesbaar”. Mulders van PSV viel af door een blessure en Schoen maker (Feijenoord) omdat hij deze week in het huwelijk treedt. Doelman Lokken (Veendam) en Geijselaars (Fortuna SC) konden niet worden uit genodigd, aangezien zij in het komende weekeinde wedstrijden met hun clubs in de eerste divisie moeten spelen. Jong Oranje is van maandag tot woensdagmorgen in Zeist en zal don derdag opnieuw verzamelen in Oister- wijk en daar tot de wedstrijd van zaterdag blijven. Telstar koos voor het laatste, daarbij geholpen door een zwakke Ko Prins, die met zijn vertragende acties meer goed dan kwaad deed. Terecht verving trainer Georg Knobel de oud-Ajacied in de rust voor Jan den Rooyen. Toen pas durfde MW enigszins uit de stel lingen te komen. Mraz en Brokamp kregen steun in de rug van Dijkstra, Den Rooyen, Bonfrere en van tijd tot tijd opkomende back Pleumeekers. Dat leidde na tien minuten tot d e eerste serieuze kans van Brokamp, die door brak terwijl de aandacht van de Tel- star-spelers zich hoofdzakelijk op de geblesseerde André richtte. Brokamp wipte de bal over Van der Meeren, maar Zwaan redde op de doellijn. André probeerde het daarna nog en- Theo de Jong de laatste vijf minuten niet die unieke kans voor Stuy had gemist dan hadden wij toch nog gelijk gespeeld. Wij waren natuurlijk wel gehandicapt door het uitvallen van Vissers en de afwezigheid van Bonnen”. Om dan onlogisch door te redeneren: „Bovendien: wat moet mijn tweeduizendgulden middenveld begin nen tegen dat van Ajax?” Tenslotte was het opnieuw Dick van Dijk die Ajax uit een impasse haalde. Van Dijk (die aan Mellaard geen kind had, omdat deze zich eensgezin bij zijn ploeggenoten aansloot en helemaal niet van plan was om op te komen) strafte een fout uit de NEC-defensie attent af door de bal die voor zijn voeten sprong ineens langs De Bree te werken. De Bree: „Die bal was niet zo hard maar ik was zo verrast dat ik pas wilde reageren toen hij al in het net lag.” En Kovacs: „Dat is typisch Dick van Dijk.” Ook hierna weigerde NEC er uit te komen. Terugspeelballen op De Bree en elkaar het leer toeschuiven op het middenveld deden eerder vermoeden dat NEC in plaats van 1-0 achter gelijk stond. Toch wist De Jong zich nog een keer langs Haan te slingeren. Zijn schot mislukte. Evenals NEC’s tactiek tenslotte de mist inging. Als NEC de nul had weten te handhaven dan had Ajax toch meer risico moeten nemen. Daar wachtten de Nijmegena ren op. Onbegrijpelijk was echter dat er na die 1-0 achterstand n og niets veranderde. En dat terwijl er toch mogelijkheden hadden ingezeten. Of zoals Dick van Dijk het formuleerde: „Als NEC dat minderwaardigheidscom plex van zich had afgeschud dan had het nog behoorlijk moeilijk voor ons kunnen worden.” Feijenoord en FC Utrecht toonden zich volkomen gelijkwaardig en juist dat maakte het voetbalgevecht zo boei end. Beide in 4-4-2-opstelling, beide gevend en nemend, beide goede sco ringskansen scheppend en missend. Dat alles uitgevoerd in een hoog tempo voor 24.000 genietende toeschouwers onder de voortreffelijke leiding van invaller-scheidsrechter Lau van Ra vens. Kortom, al het goeds dat voetbal te bieden heeft, viel te aanschouwen. NEC speelde negatief maar intelli gent. Cruyff die zowel voor Theo Lase roms als voor NEC-verdediger Cornells een ingeboren angst heeft, was niet in staat hoewel hij toch Ajax’ meest verdienstelijke aanvaller was om zijn bekende soli te etaleren, terwijl Van Dijk, Swart en Keizer altijd wel weer werden afgestopt door Mellaard, Visser (remplacant voor Bonnen en later zelf vervangen door de Joegoslaaf Prosen) of Pijs. Of in het laatste geval door vrije verdediger Kronshorst, die als grote organisator echt wel raad wist met het feit hoe zelfs tegen een elftal als Ajax een veelvoud van verdedigers een defensie gesloten kan houden. Aangezien er voor het doel van Heinz Stuy nauwelijks iets gebeurde speelde het spel zich meestal af op het middenveld waar Schilcher (in de tweede helft vervangen door Haan) op de plaats van de geblesseerde Neeskens voetbalde en Arnold Mühren naast zijn broer Gerrie speelde. Het tech nisch vernuft van dit laatste duo ten spijt zag Ajax dat niet via de vleugels gaten kon trekken nauwe lijks kans om reële kansen te schep pen. Slechts een misser van De Bree werd door Van Dijk uit een pass van Krol overgekopt. Bovendien was NEC in staat om de bal in eigen ploeg te houden. Kovacs: „Van alle elftallen die wij deze compe titie hier op bezoek hebben gehad heeft NEC het intelligentst gespeeld. Dat dit mogelijk was, was natuurlijk ook wel een beetje onze schuld. Na Dresden waren er fysiek geen problemen met mijn spelers. Wel psychisch dacht ik. NEC kon alleen maar overbluft wor den door alert te reageren. Dat gebeur de nauwelijks. We hebben wel gedomi neerd maar waren daarbij niet in staat om het spel voldoende te maken.” FC UtrechtFeijenoord 0-0, Telstar MW 1-0, VolendamGo Ahead- Eagles 0-0, FC Den BoschDWS 0-0, Ajax—NEC 1-0, FC Twente—PSV 2-0, FC Den HaagNAC 2-1, SpartaFC Groningen 3-3, „Wij hebben drie a vier niet te missen kansen gehad. Die heeft FC Utrecht niet gehad.” De mogelijkheden voor FC Utrecht op een goal waren beslist talrijker dan Happel doet voor komen. De selectie van dir. Fadrhonc het Nederlands elftal is: doel: Beveren (PSV) en Schrijvers Twente), achter: Israel (Feijenoord), Hulshoff (Ajax), Strik (PSV), Venneker (Sparta) en Drost (FC Twente), mid denveld en aanval: Jansen, Van Hane- gem en Wery (Feijenoord), Gerrit Mühren, Cruijff, Keizer en Van Dijk (Ajax), Pahlplatz en Jeuring (FC Twente). ZEIST. De Commissie voor Ama teurisme zal maandag 11 oktober de spelers horen van de clubs, die het betaalde voetbal hebben moeten verla ten en een schade-claim hebben inge diend, omdat hun contract als prof voetballer niet op normale wijze is afgewikkeld. Volgens het bestuur van de sectie amateur-voetbal dienen deze spelers als professional te worden beschouwd, zodat zij niet in het amateur voetbal mochten uitkomen. In een kort geding besliste de rechter dat dit standpunt onjuist was, omdat de spelers pas op de beroepslijst kunnen worden ge plaatst na een onderzoek en advies van de commissie voor amateurisme. De sectie amateur-voetbal had dit nagela ten en derhalve een procedure-fout gemaakt, die het bestuur nu door in schakeling van de commissie wil her stellen. HAARLEM. Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc heeft in zjjn selec- tiegroepen voor het Nederlands elftal en jong oranje, die in het komende weekeinde tegen de vertegenwoordi gende elftallen van Oost-Duitsland spelen, in totaal negen Ajacieden geko zen. Vijf spelers (Hulshoff, Gerrit Mühren, Keizer, Cruijff en Van Dijk) zijn bij het zestiental waaruit het elf tal wordt gekozen dat zondag in Rot terdam tegen Oost-Duitsland speelt. In de kerngroep voor Jong Oranje (zater dag in Tilburg tegen Oost-Duitsland onder 23) zitten Krol, Neeskens, Haan en Rep. Aan het totaal van 32 spelers dragen ook Feijenoord en FC Twente belangrijk bij. Beide verenigingen zijn met vier man in de a-selectie en met twee man bij de jeugd aanwezig.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13