A n ti-hongeractie Vermeer Eervol ontslag voor rechter Rambonnet Stank in Rijnmond erger dan ooit Wiekend het water ADEMBENEMENDE DAG Thieu blijft president Rampweekeinde in verkeer: Vals noodsein stuurt redders de mist in RES CITIZEN „Losgeld” voor „Tijl uit Limburg” eist geld voor Oostpakistani’s Nu echte dieren* postzegels gratis bij Esso. Zeker 26 doden Diefstal museum in Alkmaar in VOLVO Commandeur N.V. AGENDA pagina 8 HET WEER Tienjarige jongen bij aanrijding dodelijk gewond „Schip zinkende op IJsselmeer” «f d Eenmaal in uw leven Verder in de krant KLEURENTELEVISIE 1895,- met inruil SLAGER MAANDAG 4 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 282 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... iiinninnniniinniininiiniiniiiinnninnniiiiinnniininiHiniiniiniiiiininiiinninHiinnininininHnnninHininniii •a u Esso ZANDBERGEN Het wordt kouder IS GOEDKOPER DAN U DENKT 3, 5, Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. s REKLAME Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Japanse precisietechniek 2 3 4 7 8 8 8 9 9 11 11 11 Zie bijlage 10 \vrz 81 -Tt IJmuider Courant Gustav le Bon: (Zie verder pagina 7) ADVERTENTIES 5 (Van onze correspondent) moet gebowld hebben (Zie verder pagina 5). 3.98 Kok voor klank en kleur 1.98 1.98 1.85 KEURSLAGER 2.98 KENNEMERL. 43, TEL. 14310 (Zie verder pagina 7) Hoofdredactie: Jos. L. Lodewfjks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Uit het binnenland Van Dag tot Dag Buitenlands nieuws Plaatselijk nieuws W eerrapport Beeldverhalen Weg en Wiel Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit twintig pagina’s De 30-jarige chef-kok G. J. Bijl uit Alkmaar en zijn 28-jarige echtgenote zijn zaterdagavond verbrand toen hun auto bi.i Limmen aa een botsing tegen de vangrail botste en ’n brand vloog. Volledige Philips garantie en Kok service. Persoonlijke moed en -persoonlijke wreedheid zijn zeldzamer dan col lectieve. PLEIN 1945 - 53 IJmuiden - Tel 11016 BRUSSEL. Het doek „De Liefdes brief” van Johannes Vermeer van Delft, dat op 24 september uit het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel gestolen is, zal worden teruggegeven tegen storting van 200 miljoen belg. fr. (14,5 miljoen gulden) aan Caritas Cathoiica, te gebruiken voor steun aan de vluchtelingen uit Bengalen (Oost-Pakistan). Dit werd vanochtend ge meld door het dagblad Le Soir. Een redacteur van het blad heeft hét gestolen meesterwerk in het licht van de koplampen van zijn wagen als het geen perfecte reproductie is gezien en gefotografeerd. Hij heeft ook een gemas- Verwachtlng van het K.N.M.l. tot dins dagavond AMSTERDAM. Scheveningen-radio en de rijkspolitie te water zijn zondaga vond het slachtoffer geworden van een vals noodbericht. Een motorschip dat zich „Petra” noem de meldde om half tien aan Schev»ningen dat het op het Ijsselmeer op 20 km van de Oranjesluizen tussen Lelystad en Mar ken zinkende was. (Van een onzer verslaggevers) De schipper, zijn vrouw, drie kinderen en twee knechts zouden het schip met een vlet verlaten. Het bedrag van om en nabij 14,5 mil joen gulden dat de dief voor de Bengaalse vluchtelingen uitgegeven zou willen zien, komt de staf van het Rijksmuseum wat De Engelse maatschappij, waarbij de Vermeer is verzekerd, heeft zaterdag een grote beloning uitgeloofd voor inlichtin gen die leiden tot het terugvinden van het kunstwerk. De beloning kan „enige mil joen Belgische francs of nog meer” bedra gen, afhankelijk van de toestand van het schilderij. in noten, palissander of wit 1.38 1.98 2.58 1.25 Haarlem - Kruisstraat 13 Tel. 31 09 23 u DINSDAG PRACHTIGE HAMLAPPEN 500 gram van 4.48 nu WOENSDAG GEHAKT 500 gram DONDERDAG Biefstukdag, 250 gram supermalse paardebiefstuk 100 gram haasbiefstuk 1 kg. dikbevleesde krabbetjes Hamburgers of Biefburgers 4 halen - 3 betalen 500 gram speklappen Woensdagmiddag 500 gram gehakt Donderdagaanbieding 3 schnitzels Later kreeg het kuststation telefonisch contact met twee schepen die zich het Nederlandse schip „Oriënte” en het Belgi sche schip „Rena” noemden. Gemeld werd, dat zij het zinkende schip op de radar hadden en er naar toe stoomden. Na enige tijd berichtte de „Oriënte”, dat Vooral de inwoners van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis ondervonden last van de prikkelende lucht. De vervuiling werd in ernstige mate bevorderd door het windstille weer en de zon, die niet door de mist kon heenbreken. Anders dan bij voorgaande voorvallen bleek de overlast zich niet alleen tot het Rijnmondgebied te beperken. Met name in Delft, Rijswijk en Den Haag ondervonden de mensen duidelijk last van de prikke lende lucht. Omdat in deze plaatsen bij velen het alarmnummer van Rijnmond onbekend is, werd de politie herhaaidelijk gebeld door mensen die klaagden over misselijkheid, benauwdheid en aantasting van de ogen, neus en keel. Een woordvoerder van Rijnmond sprak zondagavond over een „escalatie van klachten”. De situatie wordt volgens hem steeds ernstiger”. Bij het vallen van de avond trok de smog weg en werd nog slechts melding gemaakt van stank. Vanmorgen is waarschuwingsfase 3 in getrokken. maar fase 2 blijft gehand haafd. Morgen wordt weer smog ver wacht, omdat dan de zon weer zal gaan schijnen. aan de hoge kant voor. Het zijn sommen waar men niet zo maar over beschikt. Alles zal in Brussel uitvoerig worden besproken met de Brusselse politie, de staf van het Paleis der Schone Kunsten en de verzekeraars van de brief. Met zelfgemaakte wieken wilde de Engelsman Bert Hansell uit Paddock Wood bewijzen dat hij over het ri viertje de Nene kon vliegen. De start was veelbelovend, maar na enkele ogenblikken haperde er blijkbaar iets aan de vleugels, waarna hij in het water stortte. Hansells vleugels ble ven, nadat hij uit het water gevist was, drijven. zij de schipbreukelingen aan boord had, maar dat een kind was overleden. Tegen middernacht kwam het schip met de mededeling, dat was afgemeerd bij de Oranjesluizen, dat de geneeskundige dienst aan boord was geweest en dat de rijkspolitie te water met een onderzoek be gon. Ook deze meldingen bleken vals te zijn. kerd individu gezien, dat hem bijzonder heden meedeelde over de omstandigheden waarin hij zonder enige hulp de diefstal gepleegd had. De man die zich „Tijl uit Limburg” noemt, vertelde de journalist ook „hoeveel het moest kosten” om het schilderij terug te krijgen. De dief stelde drie eisen en als die vervuld zijn zou hij het schilderij terug geven: 1) ten overstaan van een notaris moet 200 miljoen frank aan Caritas Ca thoiica geschonken worden voor de Ben gaalse vluchtelingen, dat is 50 miljoen frank minder dan het bedrag waarvoor „De Liefdesbrief” verzekerd is. 2) Het Amsterdamse Rijksmuseum moet in Ne derland een campagne tegen de honger in BEVERWIJK Zaterdagmiddag is de 10-jarige Jan Haasbroek in het Rode Kruis Ziekenhuis overleden aan de verwondin gen, die hij eerder op de middag had op gelopen bij een botsing met een personen wagen. Het jongetje stak omstreeks kwart voor vier even voorbij de Creutzberglaan, plotseling de Zeestraat over. Een automo bilist uit Wijk aan Zee kon het kind niet meer ontwijken en schepte het jongetje met zijn wagen. Het slachtoffertje werd met onder meer een schedelbasisfractuur in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. DRIEBERGEN.Het fraaie herfstweer van dit weekeinde heeft een recorddrukte op de wegen veroorzaakt De centrale van de rijksverkeerspolitie spreekt van een „verkeersexplosie” welke heeft geleid tot files van ongekende lengte, (tussen Hoeve laken en Amsterdam zelfs van 18 kilome ter) en tot zeer veel ernstige ongelukken. Voor zeker zesentwintig verkeersdeelne mers is dit weekeinde fataal geëindigd Het ernstigste ongeluk gebeurde zondaga vond in Avenhorn, waar bij een hevige autobotsing twee echtparen het leven ver loren, de 58-jarige C. J W. Broekhuijzen uit Arnhem en zijn 51-jarige echtgenote en de 67-jarige J. F. Swarts en zijn 66- jarige vrouw uit Harlingen. Heren Automatic Juweliersgarantie vanaf 107,50 Verkrijgbaar f1. bij de I erkende I horloger. I Importeur:!. Hart N.V. Amsterdam. de wereld financieren. 3) Het Paleis voor Schone Kunsten moet hetzelfde doen in België. Onze redacteur in Amsterdam meldt: Bij het Rijksmuseum kon men vanoch tend nog niet zeggen of men te doen kon hebben met de werkelijke dief. In ieder geval vond men de publicaties nuttig ge noeg om in Brussel te gaan kijken. Hoofddirecteur dr. A. van Schendel is daarom naar de Belgische hoofdstad ge reisd. PARALLELWEG 13 - BEVERWIJK TEL 0 2510 2 56 42 Overwegend droog weer met flinke zonnige perioden. Meest matige noordoostelijke wind, later afnemend. Koude nacht met minimumtemperaturen van 8 tot 4 graden, maar aan de wadden- kust nog 11 graden. Maximum temperaturen morgen overdag omstreeks 15 graden. Volgens de Alkmaarse politie, die met een apart gevormd team van rechercheurs de zaak in onderzoek heeft, zou de werke lijke waarde veel meer bedragen. Eén van de kostbaarste verdwenen stukken is een 17e eeuws schilderij van de Haarlemse schilder S. van Ruysdaal (niet de beken de) een doek dat is verzekerd voor 120.000 gulden. De inbrekers die door de politie als „niet deskundig” worden beschouwd, lie ten een aantal schilderijen hangen, maar namen wel Frans porselein, Spaans aarde werk en vooral zilverwerk mee. Het laat ste met een waarde van 50.000 gulden. Het museum, dat wegens uitbreiding verbouwd wordt, bleek geen hindernis van betekenis op te leveren voor inbre kers. Zij hoefden slechts een stuk board van een geïmproviseerde deur te verwij deren. Het museum is niet aangesloten op een alarmsysteem. ROTTERDAM De smog in het Rotterdamse Waterweggebied is zondag erger geweest dan ooit tevoren. De telefoonlijnen van de meld- en regel- kamer van de Rijnmond hebben roodgloeiend gestaan. Ruim 1.000 mensen zijn er in geslaagd door te dringen en hun klachten over de ondraaglijke lucht bij de Rijnmond te deponeren. Een niet te schatten aantal bewoners van de steden in en rond de Nieuwe Waterweg, die duidelijk overlast van de vervuilde lucht ondervonden, zijn er niet in geslaagd hun klachten over te brengen omdat het alarmnummer constant in gesprek was. Uit Haarlem en Utrecht kwamen meldingen binnen over een vieze chloor- lucht. Volgens een woordvoerder van de Rijnmond was deze waarschijnlijk afkom stig van het verkeer op de grote wegen rond de steden. Zekerheid hierover bestaat er niet, maar men achtte het onwaar schijnlijk dat de lucht afkomstig zou zijn uit Rijnmond. (Zie verder pagina 2). Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! ALKMAAR. Aan de reeks kunstdief stallen in de afgelopen weken kwam een nieuwe roof, namelijk in het Alkmaarse StedelQke Museum, worden toegevoegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag slaagden inbrekers erin te verdwijnen met tal van historische voorwerpen tegen een verzekerde waarde van twee ton. SAIGON (Reuter) President Ngoe- yen Van Thieu van Zuid-Vietnam is voor een tweede ambtstermijn herkozen. Vol gens de vandaag bekendgemaakte officiële uitslagen zou hij 91,51 percent van de uitgebrachte stemmen hebben behaald. De verkiezingen hebben van zeker twintig mensen het leven geëist. Van de 87,7 percent der kiesgerechtig den die aan de verkiezingen hebben deel genomen, hebben er 5,78 miljoen een gel dige stem uitgebracht. Ruim vijf percent van de stemmen was ongeldig. Drie per cent van de uitgebrachte stemmen is ver loren gegaan wegens diefstal van de stembussen Dit gebeurde vooral in de noordelijke stad Da Nang, waar hevig verzet werd geboden tegen deze „presi- dents”-verkiezingen met als enige kandi daat Van Thieu. (Zie verder pagina 3). Dit ongeluk was te wijten aan een inhaalmanoeuvre van een totnutoe onbe kend gebleven automobilist die plotseling uit een file kwam. Een tegemoetkomende automobilist schrok zo van deze nanoev- vre dat hij naar de linkerkant van de rijbaan schoot en daar tegen een andere wagen botste. In Emmen kwamen de 22-jarige J. de Wit, zijn 19-jarige vrouw en hun baby van twee maanden om het leven toen hun auto op een kruising tegen een vrachtauto botste. Deze kantelde en drukte de auto van het jonge echtpaar inelkaar. De inzittenden van de andere auto wer den ernstig gewond. Zij zijn de 26-jarige heer P. van der Stoel uit Heemstede en de 19-jarige mejuffrouw E Teew uit Bad hoevedorp. Twee Zuidslaven, een 27-jarige man en een 36-jarige vrouw, zijn zaterdagavond om het leven gekomen, toen hun auto bil Haaksbergen tegen een trekker met op legger reed. Bij Emmeloord is zaterdagmorgen m dichte mist de 21-jarige militair J P M. van Kalmhout uit Hoofddorp met zijn auto tegen een boom gereden Hij was op slag dood. (Zie verder pagina 2). F 1 llf vraagt aandacht Vi voor grootbeeld (Van een onze” verslaggevers) HAARLEM. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. fl. G Rambonnet op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van rechter in de arrondissements rechtbank in Haarlem. Het ontslag is op 29 september ingegaan. Mr. Rambonnet is in 1909 in Batavia geboren. Van 1933 tot 1946 was hij ambte naar van het Openbaar Ministerie in Den Haag en Maastricht. Na gedurende vier jaar als tuchtrechter voor de prijzen in Roermond en Maastricht te hebben ge fungeerd volgde in 1950 zijn benoeming tot lid van de Haarlemse rechtbank. Mr. Rambonnet kwam in het nieuws nadat hij op 21 feburari 1968 betrokken was bij een dodelijke aanrijding op de Zuiderhoutlaan. H’erbij kwam de 18-jan- ge bromfietser Henk Lammers uit Hille- gom om het leven De Haarlemse rechter werd verweten schuldig te zijn aan de dood van de jongen, maar is voor dit feit in laatste instantie. door het Hof in Arn hem vrijgesproken Wel werd hij wegens het in het gevaai brengen van het ver keer veroordeeld tot f 1000 boete en een jaar ontzegging ;ar de rijbevoegdheid Door het verleende ontslag hoefde de Hoge Raad vandaag geen uitspraak te doen over de vordering van de procureur- generaal, mr. G E. Langemeijer, om de Haarlemse rechter uit de rechterl’jke macht te ontzet1 en ----- p^^^xxs^x--^ 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1