BLOEDIGE ONLUSTEN TIJDENS I VERKIEZINGEN IN Z.-VIETNAM Eerste krachtproef bisschoppensynode Nixon wil reis naar China laten doorgaan Joegoslaven beoefenen guerrillastrijd ÏekuypB I 1 Twintig doden en meer dan honderd gewonden De nieuwe Hinderwet is al verouderd Raketvuur op grote steden Onstuitbare rij sprekers Tito naar VS en Canada Pas op, plas Kunstdiefstal in Mechelen Dagblad „Politika” waarschuwt voor „overdrijvingen” Pan International India „beschiet Pakistaanse Uitgewezen Russen vertrokken Zuid slavië legt toestel van Drie Palestijnen opgehangen VIEUX aan de ketting grensdorpen” F"W 3 2 na Grote schoonmaak wervelstorm r r te |^1 MAANDAG 4 OKTOBER 1971 Pantserauto’s „Mislukt” Kardinaal Alfrink i! W apenstilstand Geëvacueerd DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. - - (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel) (Van onze redacteur in Washington) (Van onze redactrice in Wenen) eventuele invasie van de Intussen is volgens de plannen het be- J >ak- icht tan- oek. igen dat de bt'a Na een wervelstorm in de Ameri kaanse staat Noord-Carolina wordt met man en macht gewerkt om de modder en het water uit de huizen te verwijderen. Dit drie jaar oude meisje helpt haar moeder met de „grote schoonmaak”. AMMAN (AFP). Vanochtend zjjn in de Jordaanse hoofdstad Amman drie Pa- lestynen leden van het Volksfront voor de Bevr(j ding Palestina opgehangen. BRUSSEL De negen schilderijen, die in de nacht van woensdag op donderdag in Mechelen uit de St. Janskerk werden ge stolen, zijn terecht. Zij werden onbescha digd teruggevonden in een auto te Brussel. De politie, zeer terughoudend met haar mededelingen vanwege het mogelijke ver band tussen deze diefstal en die van de Vermeer, heeft twee arrestaties verricht. de stad probeerden te blokkeren. Dit ging gepaard met het verbranden van afval op straat en pogingen het verkeer tot stil stand te brengen. WASHINGTON De Amerikaanse re- gernig houdt rekening met de mogelijkheid dat de voorgenomen reis van president Nixon naar Peking door de Chinese leiders afgelast kan worden. Dit bleek uit een een ondubbelzinnig antwoord van presi dent Tito aan de Russische partijleider Breznjev, die vorige week in Belgrado zijn gast is geweest. commentaar van minister van Buitenland se Zaken William Rogers na afloop van een alngdurig overleg met de ministers van Australië en Nieuw-Zeeland. Vrijgelaten. President Nemeiri van Soe dan heeft opdracht gegeven 87 gevange nen vrij te laten en de gevangenisstraf fen van anderen te verminderen. audiëntie ontvangen en kennelijk had hij zijn lesje goed geleerd. Wiszinski raakte daarbij zo op dreef, dat de voorzitter hem het woord moest ontnemen, toen de acht minuten spreektijd waren verstreken. De Poolse prelaat geconformeerd aan het nationale regime als hij zich heeft waar schuwde zijn broeders in het geloof er voor, dat ze hard bezig zijn „de ongezonde gewoontes van het democratische parle ment” in hun midden toe te laten. Ook ging Wiszinski als goede discipel van de journalistenzoon paus Montini fel tekeer tegen de „journalisten, die verslagen ma ken, zo monstrueus, dat het duidelijk is dat ze er zelf niet in geloven”. bo- ;eds irtij jen. ;po- ron- aar- red. ■efd. iui- ►nt- rer- >re- de »rg- ats- md) dse ord ;ter aan na” an- •pen „De aan les- Lan TO- lier pan oeg dde de i de sst- roel zou tien aar ko- in eer. 'er- □en no- er- en - ►ebt 7im ia’s 3 in cht zal het ïm- loze •n et ?e s, ?n ie BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegaslavië zal in de tweede helft van oktober een bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen. Begin november zal hij naar Canada doorreizen. De bevolking heeft zich al in de eerste dagen zo geïdentificeerd met de rol van het partizanenleger dat er voor „overdrij vingen” jegens de aanvaller moest worden gewaarschuwd. Het dagblad „Politika” wees erop, dat ook de „blauwe” aanvallers soldaten van het Joegoslavische leger zijn. SAIGON (AP en DPA) De ver kiezingen in Zuid-Vietnam werden gisteren gekenmerkt door beschie tingen door het Zuidvietnamese Be- vrijdingsfront en bloedige onlusten in de straten van verscheidene steden. Bij enkele bomaanslagen en raket- aanvallen, die gedeeltelijk enige uren voor de opening van de stemlokalen werden uitgevoerd en bij botsingen tussen politie en demonstranten zijn volgens officiële opgave zeker twintig mensen gedood en meer dan honderd gewond. Toen om vijf uur ’s middags plaatseljjke tyd sirenegeloei de sluiting van de stem bureaus aankondigde werd de opkomst in de steden naar verhouding gering geacht. Op het platteland was hier en daar de op komst zeventig percent. Een computer be rekende in de afgelopen nacht de eind uitslag. Joegoslavië baseert zich bij deze manoeu vres op zijn rijke ervaringen uit de parti zanenstrijd in de Tweede Wereldoorlog en de invasie in Tsjecho-Slowakije in augus tus 1968. De vijand zou zich ter onder steuning van het offensief van zware bombardementen en raketaanvallen bedie nen. Ook een psychologische campagne is ingecalculeerd: agenten en saboteurs zou den de verzetsgeest van het Joegoslavische volk ondermijnen. Daarom ligt bij deze oefening speciaal de nadruk op de slagvaardigheid van de burgerbevolking. Deze „Vrijheid 71” vormt Rogers zei dat de regering hoopt, dat de onlangs bekend geworden interne conflic ten in de boezem van de Chinese regering geen uitwerking zullen hebben op Nixons plannen om naar Peking te reizen. De Amerikaanse regering heeft zich tot nog toe steeds onthouden van ieder com mentaar, zowel op de duistere gebeurtenis sen in Peking, als op de plannen voor de presidentiële reis naar China. Functiona rissen van het Witte Huis zeiden slechts dat de voorbereidingen volgens plan ver liepen. Rogers uitlating is de eerste aan wijzing dat men nu niet langer het bezoek van Nixon aan Peking als vaststaand be schouwd. In Washington gaat men er ech ter wel van uit, dat er voor de Amerikaan se regering geen reden zal zijn om de reis niet door te laten gaan, als Peking althans de reis niet af gelast. Het concept is op zich al veelzeggend genoeg: (Van onze redacteur in Rome) ROME De derde bisschoppensynode in Rome beleefde in het weekeinde een eerste krachtproef met een onstuitbare rij sprekers, die gebonden waren aan de tijds limiet van acht minuten. Onder de eerste rjj van kardinalen, die hun mening gaven over het door het Vaticaan verspreide werkstuk over de situatie van de priester in onze tyd, behoorde kardinaal Alfrink. Door de gevechten en het smyten van stenen, brandbommen en handgranaten was het voor de kiezers vrjjwel onmogelyk de stemlokalen te bereiken. Pan International heeft ook in Neder land moeilijkheden ondervonden. Vorige week weigerde het Nederlandse vliegbedrijf Martin Air Charter nog langer voor deze onderneming te vliegen omdat Pan Inter national haar schulden aan MAC met on gedekte cheques had betaald. De politie, die de ongeregeldheden aan vankelijk met traangas en waarschuwings schoten trachtte te dempen, riep later de hulp van het leger in. Militairen in pant serauto’s veegden de straten schoon. In het begin van de middag hadden de betogers zich teruggetrokken op twee punten, bij de centrale markt en in de pagode van Tinh Hoi, hoofdkwartier van de militante An Quang sekte. Saigon beleefde gisteren de eerste raket- beschieting in dit jaar. Daarbij werden drie mensen gedood en vijf gewond. An dere steden die getroffen werden door raketten waren Bien Hoa en de nabijge legen luchtbasis, Da Nang, het militair opleidingskamp in Vung Tau en de pro vinciehoofdsteden Tay Ninh, Can Tho, Vinh Long en Quang Ngai. In Saigon werden ook vier bomaansla gen gepleegd, waarbij volgens de politie twee mensen het leven verloren en zes gewond werden. Het bezoek heeft niet meer dan een wapenstilstand in de jarenlange contro verse tussen beide landen betekend. Tito heeft zich tot geen enkele fundamentele concessie laten verleiden en wil met deze grootscheepse manoeuvres tot uitdrukking brengen, dat Joegoslavië zich tegen een eventuele invasie van het Warschaupact met de wapens in de hand zal verdedigen. Een dergelijke invasie is namelijk precies wat de troepen van het Warschaupact in de afgelopen zomer met manoeuvres in Hongarije, Bessarabië qn Bulgarije zelf al hadden beoefend. PARIJS, (AP). Franse automobilisten die al dan niet opzettelijk in het voorbij rijden voetgangers natspatten zullen vol gens een nieuw voorschrift van de Parijse verkeerspolitie een boete krijgen van 7,50. De maatregel is al ingegaan. Het bureau had uit Dacca vernomen dat de Indiase militairen meer dan tweedui zend granaten op deze dorpen hebben af gevuurd, waardoor aanzienlijke schade ont stond. Er was volgens het bureau geen en kele provocatie van Pakistaanse zijde voor afgegaan. De beschietingen zouden zijn uitgevoerd met het doel in Bengalen, Oost- Pakistan, te infiltreren. MÜNCHEN (DPA) De Zuidslavische autoriteiten hebben zondag in Dubrovnik een Boeing van de Westduitse luchtvaart onderneming Pan International aan de ketting gelegd. Dit werd gedaan omdat Pan International in Zuid-Slavië een schuld van 38.000 zou hebben. Volgens een woordvoerder van Pan International was dit bedrag evenwel vrijdag al vereffend. De onderneming heeft zondag twee vlieg tuigen van het type BAC 1-11 naar Du brovnik gestuurd om daar de passagiers op te halen die door de inbeslagneming van de Boeing waren gestrand. De woordvoerder betreurde de „ketting reactie”, die tegen Pan International is ontstaan nadat op 6 september bij een noodlanding van een toestel van deze maatschappij bij Hamburg 22 mensen de dood vonden. Bij het uitbrengen van zijn stem in een lokaal in Saigon verklaarde president Thieu dat het plan van de communisten, de verkiezingen te verstoren, was mislukt. „Zij kunnen helemaal niets uitrichten”, zo was hij van mening. Thieu zei gisteren nogmaals te zullen aftreden wanneer hij minder dan vijftig percent van de stem men zou behalen. Zou hij slechts 50 per cent behalen dan zou hij „er nog eens ernstig over nadenken” of hij een nieuwe ambtstermijn van vier jaar zou aanvaar den. De ongeregeldheden in Da Nang, verre weg de ernstigste bij de eenmans-presi- dentsverkiezingen, begonnen zondagoch tend toen honderden boeddhisten, oorlogs veteranen en studenten alle stemlokalen in Veroordelingen. Een militair tribunaal heeft acht personen wegens ondermij nende activiteit tot gevangenisstraffen van vijf tot vijfentwintig jaar veroor deeld. Onder de veroordeelden bevindt zich een priester die 25 jaar kreeg. LONDEN, (AFP) Ongeveer tachtig Russische functionarissen, die vorige week door de Britse regering zijn uitgewezen, zijn gistermiddag aan boord van het Rus sische oorlogsschip „Baltika” gegaan. Door het uitwijzingsbevel werden 105 Russische diplomatieke en haindelsfunctio- narissen getroffen. Het afgelopen weekeinde met zijn re cord aantal verkeersongelukken, zijn er gernissen op de weg door verkeersopeen- hopingen en stremmingen, zijn stank- en rookoverlast in de industriecentra en hun wijde omgeving geeft weer een duidelijke les te leren: de welvaart is bezig de goede leefsituatie aan te tasten en het recreatie ve genot van de vrije zaterdag en zondag te vergallen. Voor veel mensen betekent een goed loon de mogelijkheid tot deelneming aan buitenshuis-recreatie. De omstandigheden ontwikkelen zich in ons land snel in de richting van milieubederf door industriële en verkeersuitwaseming, waardoor de bui tenshuis-recreatie eerder een bron van irritatie dan van ontspanning wordt. Het opzoeken van verre recreatiedoelen draagt tot intensivering van de verkeerschaos bij, die zich steeds meer op de vrije week- einddagen zal concentreren. De beteuge ling van deze chaos is niet meer te vinden in uitbreiding van het net van snelwegen, want het bereiken van recreatieve doelen hangt voor een groot deel ook van de beperkte capaciteit van secundaire wegen af. De strandrecreatie bijvoorbeeld is slechts te bereiken via binnenwegen en lokale verkeersaders, en dat geldt ook voor de voorj aarsrecreatie als de Betuwe, de Bollenstreek en de in andere seizoenen bezochte trekpleisters als De Efteling, Ma- durodam, de safariparken en zeilcentra. Aangezien de prognoses alleen maar verergering van de toestand voorspellen, valt het te verwachten dat de weekeind- dagen binnen enkele jaren voor de meeste mensen onbruikbare recreatiedagen wor den. Mocht de verkorting van de werk week nog meer vrije dagen opleveren, dan zullen die hetzelfde beeld vertonen, tenzij deze nieuwe vrije dagen een zekere spreiding zouden veroorloven. Het be drijfsleven zal moeten proberen die sprei ding te bevorderen door niet meer vast te houden aan het systeem van de uniforme vrije dagen maar de vrije dagen te doen variëren over de hele week. Voorlopig zou daardoor een zekere ver lichting kunnen optreden, maar de groei van het autopark en de toeneming der bevolking zijn zodanig dat binnen afzien bare tijd toch weer met een vollopen van de beschikbare marges rekening zal moe ten worden gehouden. Er zal dus naar andere methoden moeten worden gezocht om de Nederlandse bevolking zoveel mo- Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, Tito komt op uitnodiging van president Nixon en gouverneur-generaal Roland Mi- chener van Canada. Er zijn geen exacte data voor de bezoe ken genoemd. President Nixon heeft vorig jaar Joegoslavië bezocht. Het was het eer ste bezoek van een Amerikaanse president aan dit land. Alle acties tegen de verkiezingen moes ten in de kiem worden gesmoord, waartoe het Zuidvietnamese leger in verhoogde paraatheid gebracht was, een uitgangs verbod voor alle Amerikaanse soldaten was uitgevaardigd en een zeer strenge be waking bij de meer dan 30.000 stemlokalen was ingesteld. In Saigon kwam het dan ook sporadisch tot incidenten tussen politie en oppositie, maar in de oude keizerstad Hué en in Da Nang werden enige grotere demonstraties gehouden. Militante studenten en leden van boeddhistische gemeenschappen pro beerden herhaaldelijk de gang van zaken te verstoren. Vooral in Da Nang vielen ge wonden. Zij werden geëxecuteerd wegens het do den van vijf mensen in december vorig jaar. Het afgelopen weekeinde en de komen de week is het thema van de priester in onze tijd in Rome aan de orde. Paus Pau lus heeft tot nu toe de zittingen bijge woond. Zoals hij in zijn openingstoespraak aankondigde, doet hij dat echter zwijgend. Na aanvankelijke schermutselingen, waarbij men man en paard nog niet noem de, kwam zaterdag al meer uit de verf, hoe de lijnen zouden gaan verlopen. Eigenlijk onverwacht stelde zich aan het hoofd van de opposanten tegen het officiële schema van de kerk de bisschop van Metz, mon seigneur Schmitt. Uit naam van het Franse episcopaat verwierp monseigneur Schmitt het door het Vaticaan opgestelde docu ment, dat als discussiebasis dient. Hij deed dit op grond van de overweging, dat het naar zijn mening geen vooruitgang be tekende op de verworvenheden van het Tweede Vaticaans Concilie. Schmitts mening werd overgenomen door de Westduitse kardinaal Döpfner van München en door de Nederlandse kardi naal Alfrink. De laatste hield een kern achtig betoog, dat door de Italiaanse pers werd omschreven als „uiterlijk waardig en kalm maar innerlijk geladen”. Kardinaal Alfrink bevond zich uiteraard in hetzelfde kamp als zijn collega Suenens van België. Alfrink verklaarde op zijn be kende droge en ingehouden toon, dat het door het Vaticaan verspreide werkdocu ment over de situatie van de priesters be slist niet zo maar van de tafel kan worden geveegd. Maar de term, die hij daarvoor in het Italiaans gebruikte („nom e sprege- vole”) heeft de ondertoon van een zekere geringschatting. Kardinaal Alfrink ver klaarde nog in zijn korte toespraak tot de kerkvaders: „Het synodale document schijnt vergeten te hebben welke evolutie er heeft plaats gehad sinds het tweede Vaticaans concilie”. Een tragikomische noot kwam van de prelaat van Polen, Wiszinski. Hij was die zelfde dag door paus Paulus in privé- KARATSJI (AFP) Zevenentwintig dorpelingen zijn omgekomen en meer dan vijftig gewond als gevolg van hevige be schietingen die Indiase artillerie in de af gelopen twee dagen heeft gedaan op zeven tien grensdorpen in Oost-Pakistan. Dit meldde gisteren het Pakistaanse persbu reau. WENEN In Joegoslavië zijn onder de codenaam „Vrijheid 71” manoeuvres aan de gang, die tot 9 oktober zullpn duren. Het zijn de grootste manoeuvres sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Het betreffende gebied, dat 130 kilometer lang en 40 kilometer breed is, loopt van West-Bosnië via Midden-Kroatië tot aan de Dalma- tische kust. -“c;": het voorziet in de verdediging tegen een vijand uit noordoostelijke rich ting, dat wil zeggen dit richting, waar vandaan een c,1- --- -- strijdkrachten van het Warschaupact zou starten. De fictieve vijand zal volgens plan dwars door Joegoslavië naar de kust doorstoten om het land in twee helften te splitsen met sabotagegroepen in het ach terland. gelijk in het genot van werkelijk ont spannende recreatie te stellen. Sommige pessimisten menen dat de tijd niet ver meer is, dat die recreatiemogelijkheden verdwenen zullen zijn. Dan vallen irrita tie en recreatie onder dezelfde noemer. En als die pessimisten dan ook nog psycholo gen zijn voorspellen zij dat een schrikba rende agressiviteit zich van onze samen leving meester zal maken omdat de uit laatkleppen dichtzitten. Ofschoon men dergelijke voorspellingen een zekere zwartgalligheid niet kan ont zeggen, mag men toch niet blind zijn voor de voortekenen. Een weekeinde als het vorige moet als zo’n voorteken worden beschouwd. Het prachtige herfstweer zou moeten gelden als een belangrijke voor waarde tot goede recreatie. Het was ech ter een factor die de recreatie bedierf. Het zorgde voor irriterende gevolgen van de luchtvervuiling en voor opstoppingen op de wegen. Bij slechter weer zou alles veel minder ernstig zijn geweest. Het wordt een vreemde toestand als men bij het maken van plannen om in het weekeinde uit te gaan, voortaan op slecht weer zou moeten hopen. Maar ei genlijk is het al zover gekomen. Een belangrijke factor voor ontspanning, het mooie weer, heeft al afgedaan. En zo hebben die pessimisten eigenlijk al gelijk gekregen voordat ze goed en wel zijn uitgesproken. Een Nederlands futuroloog iemand die zich op wetenschappelijke basis met de toekomstige maatschappelijke structu ren bezighoudt komt door dit alles waarschijnlijk tot de conclusie dat de toekomstige bepalingen van een goed functionerende Hinderwet in ons land overheidsbevoegdheden zal moeten bevat ten waarvan dertig jaar geleden niemand gedroomd heeft. Onder andere: de moge lijkheid om alle niet-noodzakelijke auto verkeer op bepaalde dagen te verbieden. Een Hinderwet is namelijk de neerslag van alles wat in de samenleving ernstige overlast aan het normale individuele le ven bezorgt. De Hinderwet die nu op stapel staat en binnenkort zal gaan werken, bevat derge lijke ongedroomde artikelen nog niet. Zij zal waarschijnlijk ieder jaar moeten wor den aangevuld of herzien, want de om standigheden ontwikkelen zich in ons land met een tempo dat zelfs menig pessimis tisch voorspeller verbijstert. VVWWVVWVVWVWWWVVVW'A^A/VSAA?WWVWWVWWWWVVVWWVSWVVWVVVWVVWWWVVVWWW^ stuursapparaat in deze streek al uitgewe ken naar de omliggende bossen, vaak 40 of 50 km ver, de bevolking is gevlucht of geëvacueerd, het vee is verstopt in berg- ravynen en de boeren werken alleen ’s nachts op hun akkers. -v

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3