Noodsein VLIEGRAMP IN BELGIË: Alle 63 inzittenden omgekomen SABOTAGE WORDT NIET UITGESLOTEN GEACHT Italianen vertikken het te eten Schuim tegen de kou Vermeer in Tijl uit Limburg” toonde donker bos nog langer spaghetti r r Verkoopbrutaliteit kent geen grenzen Man steekt drie Ambonnezen Tien mille geïnd met valse cheques 6 7 MAANDAG 4 OKTOBER 1971 GEHEIMZINNIGE TOCHT MET JOURNALIST CONSUMPTIE TOT HELFT TERUGGELOPEN Brokstukken Niet deftig Tenten TELEURGESTELD METHODEN WILLEM DUYS 99 Mussolini (Vervolg van pagina 1) BRUSSEL (Belga) De diefstal van de Vermeer uit Brussel heeft een sensationeel gevolg gekregen, nu ene „Tijl uit Limburg” losgeld eist voor een goed doel. De man, die zich noemt naar de middeleeuwse rakker Tijl Uylenspieghel, heeft een lang ge sprek gevoerd met een verslaggever van Le Soir tijdens een geheimzin nige autorit naar Belgisch Limburg. Kerkelijk nieuws n I (Van onze correspondent) van omliggende (Van onze redacteur in Rome) zelfs (Van een medewerker) Een aantal lezers doet intussen zijn beklag over de populaire televisiepre- sentator Willem Duys. De heer Duys heeft zich per in handschrift gedrukte briefkaart tot hen gericht. kans op een van de 1875 hoofdprijzen. Wie weet bel ik straks wel bij u aan om u de tickets voor een volledig ver zorgde vliegreis te overhandigen. Bin nen enkele dagen leest u er alles over, wanneer de enveloppe met mijn foto er op bij u in de bus valt. Let dus goed op. Veel geluk en vriendelijke groeten, Willem Duys. Op de andere kant van de kaart staat de heer Duys afgebeeld op een vlieg tuigtrap. Het heeft er alles van weg, dat de heer Duys niet zelf degenen die hij aanschrijft een prijs aanbiedt, maar dat hij reclame maakt. De moeilijkheden ontstonden over het betalen van entreegeld voor een disco- avond in een schuur in Tiel. De verdachte zou zorgen voor een orderlijk verloop van de avond waarop zijn 21-jarige zoon als discjockey optrad. De 56-jarige greep tijdens het twistge sprek met de Ambonnezen bij de ingang een mes en bracht drie van de Zuidmo- lukkers vrij ernstige verwondingen toe. TIEL. Drie Zuidmolukse jongeren zijn zaterdag in Tiel met een mes gesto ken. Eén van hen, een 21-jarige jongeman was er zo ernstig aan toe, dat Hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie arresteerde de dader, een 56-jarige inwoner van Tiel. De vroegere dictator Mussolini riep al uit, dat spaghetti niets is voor vechtjassen. Dat is tenslotte ook gebleken. Maar wie van die tientallen miljoenen Italianen had het geld om het met wat anders te doen. In Napels vulden de allerarmsten, hun maag met slechte rode wijn en spaghetti, een combinatie die het gevoel geeft dat je geweldig veel gegeten hebt. Het grootste deel van het vlees, dat de Italianen, die het kunnen betalen nu eten, komt overigens uit het buitenland, onder andere voor een groot deel uit ons land. Dat is dan beslist geen Hollandse biefstuk. Nog ergerlijker vindt men het optre den van telefooncolporteurs. Ze dringen via de telefoon je huis binnen, leggen ongemanierd beslag op je tijd, en raak ze maar eens kwijt. Een aantal lezers heeft mij, na mijn vraag in de vorige Klantenrubriek om een remedie tegen dit kwaad, raadgevingen aan de hand gedaan. Ik laat er hier enige volgen: Het toestel boorde een gat van enkele meters diep in het grasland en moet bij het neerkomen nog over de kop zijn geslagen. De kerosine die uit het wrak stroomde, vloog onmiddellijk in brand. De brandweer was er snel bij om het vuur te blussen, maar nog urenlang steeg tussen wat geblakerde populieren een doordrin gende kerosinestank op. ROME. De engelen in het paradijs eten nooit anders dan vermicelli met tomatensaus, aldus sprak vroeger eens een burgemeester van Napels. De meeste Itali anen hebben tegenwoordig andere voor stelling van de hemel en ze vertikken het om nog langer spaghetti en al die andere meelspijzen te eten, waardoor ze vroeger zo bekend waren. HILVERSUM De rijkspolitie heeft in Utrecht een 35-jarige servicemonteur aan gehouden. De man wordt ervan verdacht, in Utrecht en Amersfoort een groot aantal bank- en girobetaalcheques te hebben ge stolen en deze met behulp van vervalste en eveneens gestolen rijbewijzen te hebben verzilverd. Daarmee zou een bedrag van ongeveer tienduizend gulden zijn gemoeid. De man heeft inmiddels een bekentenis af gelegd. De gedupeerden zjjn door de giro dienst schadeloos gesteld. De cheques zijn gestolen uit de brieven bussen van de flats. De Utrechter had tot gewoonte, de postbesteller op enige afstand te volgen. De man haalde de postbestelling uit de brievenbussen en nam eventuele kascheques van de PTT en betaalcheques van de banken mee. Ook ontvreemdde hij door de provinciale griffie opgestuurde rij bewijzen. Andere lezers hebben een variant op deze methode: belt een telefooncolpor- teur u op, leg dan de hoorn zachtjes naast het toestel en laat hem in de ruimte praten. Zo ergert hij zich ten minste, inplaats van u. Na een paar minuten kunt u dan even luisteren of hij van de lijn verdwenen is en de hoorn op het toestel leggen. Een heel wat bewerkelijker methode, maar wel eentje die de telefoonpiraat geld kost, is deze, van weer een ande re lezer. Hij laat de colporteur telkens opnieuw vergeefs opbellen. Eerst zegt hij dat hij op het punt staat de deur uit te gaan, maar dat hij over een uur weer terug is. Dan zegt zijn vrouw dat hij er nog niet is, maar over een uur wel thuis zal zijn. En achtereenvolgens krijgt de colporteur dan verder het ant woord dat meneer in de stad is blij ven eten, dat hij juist weer weg is, en zovoort. Twee meldingen, tenslotte van lezers die een telefooncolporteur een speciale ontvangst hadden bereid. On het ene geval had de colporteur een encyclo- peie te verkopen. De lezer zei dat hij geen tijd had, maar de volgende dag wel op zijn werk bereikbaar was. Hij gaf de colporteur als het „adres van zijn werk” het telefoonnummer van een boekhandelaar die hij kende, en die hij snel op de hoogte stelde. De volgende dag, toen de colporteur het nummer belde, kreeg hij van die boekhandel een keurige uiteenzetting over de kwali teit van zijn encyclopedie. Het andere geval verliep net zo. Al leen belde de colporteur op om porno grafische werken te verkopen. De op gebelde gaf hem als „kantooradres” Hij schrijft: „De geluksnaald van hel GOUDEN PRIJZENKOMPAS wijst in uw richting. U hebt vandaag al een Surpriseprijs gewonnen. En u maakt Niet alleen vinden Italianen spaghetti kennelijk niet deftig genoeg meer, ze denken ook dat ze er enorm dik van worden. Maar dat hangt vooral af van de saus, die erbij wordt opgediend. In de restaurants is spaghetti iets dat beslist nog niet uit de tijd is. Een goede Italiaanse maaltijd begint nog steeds met spaghetti of andere vertegenwoordigers van deze meelspijzenfamilie. Je moet het enorm snel eten omdat het anders koud wordt. Misschien is dat dan weer niet goed voor de maag. Nog niet zo lang geleden werd er 2,75 miljoen kilo per dag verorberd aan ravio li, macaroni, lasagni, tortillini, Caniloni, agnolotti en al die andere strikken, vlin ders, draden en kabels met en zonder ribbels waarin een buitenlander nooit de weg leert. Nu hebben de Italianen ontdekt dat deze meelspijzen eigenlijk armelui's eten zijn. De consumptie van deze meelspijzen bedroeg dan kort geleden dan ook nog maar de helft van de 2,75 miljoen kilo per dag. De Italiaan eet voortaan vlees. Veel mensen toonden zich in hem te leurgesteld. Zij zeiden o.a.: ik zie Wil lem Duys graag op de televisie. Ik gun hem van harte dat hij daar een goed inkomen mee verdient. Zijn dure villa in Laren, en alles. Maar waarom moet hij nu ook nog geld halen uit het blij maken van gewone mensen met heel wat minder salaris, die des te meer ge loven in hun kans op geluk, omdat hij hun persoonlijk bericht stuurt? Als hij mij op mijn privé-adres zulk recla memateriaal toestuurt, zou ik het eer- lijker hebben gevonden als hij er ook zijn privé-adres op had gezet, zodat ik hem die ongevraagde kaart had kunnen terugsturen”. Enkelen hebben de kaart in een en veloppe gestopt en hem maar geadres seerd aan Willem Duys. p.a. AVRO in Hilversum. Anderen hebben er op ge rekend dat „Willem Duys, Laren” ook wel terecht zou komen. AARSELE. Zolang er geen concreet bewijs is voor een andere oorzaak, wordt rekening gehouden met sabotage. Dat ver klaarde gistermiddag de leider van de Britse commissie van onderzoek, die bij het Belgische plaatsje Aarsele speurt naar de oorzaak van de ramp met een tien jaar oude Vanguard van de Engelse maat schappij British European Airways (BEA) Het toestel, dat op weg was van Londen naar Salzburg, stortte zaterdag om half twaalf bij Aarsele neer kort na een tus senlanding in Brussel. Alle inzittenden, 55 passagiers en 8 bemanningsleden, kwamen om het leven. het telefoonnummer van de plaatselijke politie Voor persoonlijk geadresseerde recla- me-per-post herhaal ik nog_even het ad vies voor degenen die geen prijs stel len op dergelijke reclame. Zit er een antwoordenveloppe bij, dan alles in die enveloppe stoppen en hem op de post gooien. Zit er geen antwoordenveloppe bij, dan zelf een enveloppe nemen, daar het adres van de reclamemaker op zetten, alles er in stoppen en hem pos ten. In geen van beide gevallen een postzegel plakken. Die moet de recla memaker maar betalen. Bij een landbouwkundig onderzoek in de VS is een methode ontwikkeld om jonge planten tegen vorst te be schermen. Men legt een onschadelijke schuimdeken over de planten die ge durende 16 uur warmte biedt. Op de foto controleert een deskundige in Texas de schuimdeken. Rode Kruistroepen hebben nu op het weiland bij Aarsele tenten neergezet, waarin de vermorzelde resten van de inzittenden bijeen worden gelegd. Onder de passagiers waren 37 Engelsen, acht Oostenrijkers, zes Amerikanen en vier Japanners. De laatsten vormden een gezin, dat na vijf jaar in Londen te hebben gewoond naar zijn vaderland zou terugke ren Nooit „retour afzender” op zo’n en veloppe zetten, want dan doet de post het vaak gratis, en dan zou de recla memaker zijn kosten betaald zien door de gemeenschap. Zet ook maar liever niet uw eigen adres als afzender op de retour-enveloppe, adviseert een lezer. Want het zou kunnen zijn dat de re clamemaker dan de retourzending wei gert zodat hij weer met een strafport- kaart bij u wordt teruggebracht. En dan zou u eindeloos moeten bezig blij ven met heen en weer sturen. Alleen in de provincie Toscane weten de slagers kennelijk hoe ze een koe moeten uitsnijden en Toscaanse restaurants zijn beroemd om hun vlees. Intussen is buiten Italië de oude ge woonte van spaghetti eten overgenomen. Het blijkt uit het feit dat tweederde van de huidige produktie van spaghetti nu naar het buitenland gaat. Verscheidene lezers geven het advies de hoorn niet op de haak te gooien, als men wordt lastig gevallen door telefo nisch werkende colporteurs. Leg de hoorn naast het toestel en laat hem daar een tijd liggen, zeggen zij, dan kan de colporteur zijn eigen toestel niet meer gebruiken, want dan blijft hij „verbonden”. Ik heb dit bij de PTT nagevraagd, doch daar zegt men dat dit technisch foefje slechts bij bepaal de telefooncentrales op enkele plaatsen in het land opgaat. Bovendien zou u een deel van het net blokkeren, tot on gerief van anderen. De experts die met het onderzoek bezig zijn, hebben inmiddels verklaard dat het staartstuk is afgebroken terwijl het toe stel nog in de lucht was. Dit zou gebeurd ziin na een explosie. De staart is acht kilometer van de rest van het wrak neergekomen. Zaterdag om 17 uur kreeg de redactie van Le Soir een telefoontje van een man, die zich voor de dief van de Vermeer uitgaf. Hij spreekt correct Frans met een licht Vlaams accent en toen hij telefo neerde zei hij dat het schilderij niet beschadigd is. Om te bewijzen dat hij het schilderij wel degelijk in zijn bezit heeft, vertelde hij verder dat het aan de linker zijde tot tegen het hout van de lijst is uitgesneden, maar dat er boven rechts en van onder tot boven aan de rechterkant ruige oneffenheden aan de rand zijn en dat aan de rechterbenedenhoek een stuk van het doek ontbreekt. Na lang aarzelen verklaarde „Tijl uit Limburg” zich bereid de journalist te ontmoeten om hem de Vermeer te tonen. Eerst had hij alleen gevraagd dat Le Soir zijn eisen zou publiceren. Toen de redacteur ’s nachts in het hart je van Limburg ter plekke kwam snelde een man van flink postuur, die slank en elegant gekleed was, op hem toe. Over het gezicht had hij een masker dat enkel mond en neus bedekte. „Noem me maar Tijl”, zei hij tot de journalist, wie hij een plastic band voor de ogen bond, terwijl hij achter het stuur van de wagen plaats nam. Om het blindemannetjesuitstapje van alle naargeestigheid te zuiveren legde „Tijl” uit waarom hij de diefstal gepleegd had. „Ik kan niet verdragen dat mensen lijden”, zei hij. Hij vertelde dat hij een wees is en alleen woont. „Ik lach en amuseer me graag”. Omdat hij van schilderkunst houdt ging hij naar de „Europalia”-tentoonstelling. „Ik liet me in het Paleis voor Schone Kunsten insluiten. Eerst wilde ik me ver schuilen op de kroonlijst, w aar ik met behulp van stijlen en balustraden op wil de klimmen, maar tenslotte besloot ik me in een klein vertrekje te verbergen. De zaalwachters liepen rond en spraken met elkaar. De zaal met de doeken van Rem brandt was nog verlicht. Hij aarzelde. Zou hij de Vermeer stelen? „Eerst had ik meer aandacht voor de „visserszoon” van Frans Hals”. Waarom hij de Vermeer uitsneed? „Ik wilde het hele schilderij meenemen, maar de lijst was te groot. Ik kon het onmoge lijk onder mijn vest houden. Ik trachtte de spijkers om te buigen. Tevergeefs. Ik moest ertoe besluiten het doek uit te snijden. Maar het is in goede staat”. Vreest hij voor een valstrik of voor een of ander opzet bij het betalen van het losgeld? „Dat ze dat niet proberen, want dan zien ze de Vermeer niet meer terug. Ik kan gemakkelijk een koper vinden in Zuid-Amerika. Dat zal minder opbrengen, maar wat maakt dat uit. Als het moet kan ik nog andere schilderijen gaan ste len. Er zijn 39 Vermeer’s”. Toen de wagen stopte, kon de journalist de band van zijn ogen trekken. „Tijl” verdween een ogenblik en kwam terug met een pakket onder de arm. De redac teur moest de band weer omdoen en de rit ging voort. Toen de wagen opnieuw stopte, mocht hij de band nogmaals af doen en zag hij dat ze in een sparrenbos waren, aan het einde van een doodlopende weg. „Tijl” stak de kop- en de mistlam pen aan, stapte uit de wagen met het kostbare pakje, maakte het schilderij ge deeltelijk zichtbaar en hield het voor het licht. „We gaan foto’s maken. Neem een close-up van de handtekening, daar, bo ven de mand. Neem een foto van het linnen aan de achterkant”, zo raadde de man de journalist. Daarop verdween de „Liefdesbrief” weer in de verpakking. Vervolgens werd de terugreis aanvaard. „Tijl uit Limburg” sprak nog een poosje met de Soir-redacteur en zijn laatste woorden voor hij in de nevel verdween, waren: „Ik wacht tot maandag. Houdt uw beloften”. WATKINS GLEN. De Fransman Francois Cevert heeft op het circuit van Watkins Glen met een Tyrell Ford de laatste Grand Prix coor de strijd om het wereldkampioenschap voor Formule-I coureurs, de Grand Prix van de Verenigde Staten, gewonnen. Tweede werd de Zwit ser Jo Siffert met een BRM, derde de Zweed Ronnie Peterson (March-Ford), vierde de Nieuwzeelander Howden Canley (BRM) en vijfde de Schot Jackie Stewart Over een oppervlakte van omstreeks tienduizend vierkante meter kwamen de brokstukken terecht: de meeste niet gro ter dan vierkante decimeters, sommige brokken enkele vierkante meters, andere scherp als spiezen rechtop in het drassige grasland gedreven. Enkele passerende au to’s kregen schade door wat rondvliegende metaalresten, een meisje liep schrammen op, maar dat verdient geen naam vergeleken bij de bloederige pulp die van passagiers en bemanning over bleef. Identificatie van de afzonderlijke slachtoffers zal niet mogelijk zijn. Het ongeluk is het ernstigste in België sinds 15 februari 1961 toen een Boeing-707 van de Sabena tijdens een vlucht van New York naar Brussel vlak voor de landing neerstortte. 72 personen kwamen toen om het leven. DEN HAAG. Een groot deel van het publiek ergert zich geweldig aan persoonlijk gerichte reclame per post. En zeker, als de afzender, die zich zo vertrouwelijk met onze naam en adres tot ons richt, ons koeien met gouden horens belooft om ons belang te laten stellen in zijn handel, die ons normaal geen snars zou interesseren. De recla memakers beloven prijzen, buitenkans jes, exclusief profijt. Allemaal dooie mussen, blijkt achteraf. (Vervolg van pagina 1) Het vermoeden dat het met de meldin gen geen zuivere koffie was, ontstond na de laatste mededeling van de „Oriënte”. De geneeskundige dienst kon onmogelijk aan boord van de „Petra” zijn geweest, omdat de ziekenroeders zich bevonden op een uit Amsterdam vertrokken boot van de rijkspolitie die samen met een r.p.- vaartuig uit Lelystad naar de schipbreu kelingen op zoek was gegaan. De met radar uitgeruste schepen had den toen nog niets gevonden en ook de schepen die te hulp zouden zijn gesneld, nog niet op het scherm gekregen. Boven het Ijsselmeer hing een dichte mist. Op de plaats waar het verongelukte schip moest zijn gezonken, was een zicht van nog geen 25 meter. Volgens een woordvoerder is inmiddels komen vast te staan, dat steeds dezelfde man de meldingen doorgaf. Het eerste bericht werd met zeer emotionele stem uitgezonden. De woordvoerder noemde het achteraf opvallend, dat de naam van de schipper niet was genoemd. Dat is in dergelijke noodgevallen wel gebruikelijk. Gewoonlijk verbindt Scheveningen-radio de rijkspolitie rechtstreeks door met de kapitein van het in nood verkerende vaartuig. Maar ook dit was niet gebeurd. Noch door Scheveningen-radio noch door andere stations is een peiling gedaan naar de zender die het noodbericht en de vervolgen daarop uitzond. Het valt daar door haast niet na te gaan waar het alarm vandaan is gekomen. Bij de acht bemanningsleden waren vier piloten drie hunner zouden deze reis voor een periodieke controlevlucht gebruiken. Zaterdag nog is de „Zwarte doos” (elektronische registratie-apparatuur voor alle vluchtgegevens) onbeschadigd teruggevonden en naar Londen gebracht. Zondag zou hij weer naar België terugko men om bij het verdere onderzoek te dienen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Amersfoort J. Maasland te Wilsum; te Bergum A. J. van der Linden te Velsen-noord; te Zaandag P. B. W. Pol- vliet te Tilburg. Bedankt voor Bloemendaal (wijkgemeen- te Aerdenhout) H. D. van Hoogstraten te Middelharnis; voor Rheden J. Noordmans te Tjamsweer. Aangenomen naar Badhoevedorp drs. E. J. Alberts te Oostvoorne. Geref. Kerken: Beroepen te Arnemuiden S. Veenstra te Oostermeer. Benoemd tot wetenschappelijk hoofd medewerker aan de theologische hogeschool te Kampen H. H. Grosheide te Uithoorn. Aangenomen naar Den Dolder L. Wie- ringa te Amsterdam. Geref. Gemeenten: Beroepen te Scherpenisse A. Hoogerland te Werkendam. Bedankt voor Utrecht J. van Haaren te Amersfoort; voor Amsterdam-Noord, IJs- selmonde en Waardenburg C. de Ridder te Nunspeet. Vrij Evangelische Gemeenten: Beroepen te Leeuwarden-Bergum A. Ver maas te Amsterdam-Zuid. Reddingsploegen doorzochten de wrakstukken en borgen de resten van de niet te identificeren ernstig ver minkte lichamen in plastic zakken. De stuurloze romp, waarvan later ook nog een stuk vleugel en een motor af brokkelden, is volgens ooggetuigen in een lange spiraal naar beneden gekomen. Naast een verkeersweg sloeg het toestel dien in de grond on enkele honderden meters afstand slechts boerderijen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7