Eerste conferentiedag van Britse socialisten werd anti-climax LABOURCONGRES TEGEN TOETREDING TOT EEG Pleidooi voor celibaat op bisschoppenconferentie Recron wil kampeerwet Oersterk! beschikbaar S8S -•«a PAUS PAULUS DOOR ZIEKTE AFWEZIG Man omgekomen in Coenhaven Geval van cholera Wettelijke status wegmarkeringen 5 jaar slijtage garantie in West-Berlijn 15 VOORZICHTIG VERWIJT DINSDAG 5 OKTOBER 1971 14 THE BEST THERE IS. (Wyers staat er achter) Na vakantie in Spanje Fijn om over de vloer te hebben. I Overal te koop, in winkels en automaten, waar en wanneer u maar wilt. Durex is niet storend in het gebruik en volkomen veilig, ook op langere termijn. Daarom adviseren veel huisartsen het gebruik van condooms. Zeven van de tien verkochte condooms zijn Durex-condooms. Dat zegt genoeg. BRIGHTON Het Europa-debat op de eerste dag van het Labourcon- gres in Brighton is op een anti-climax uitgelopen. Op een enkele uitzonde ring na verschenen alleen sprekers van de tweede garnituur op ’t spreek gestoelte en zij werkten toe naar een voorspelbare uitslag. De argu menten waren overbekend. Ruim vijf miljoen stemmen steunden het voor stel van het dagelijks bestuur van de Labour Party, inhoudende: geen toe treding tot de EEG op de door de Conservatieven bedongen voorwaar den en nieuwe algemene verkie zingen. Ruim één miljoen pro-Euro- pa-stemmen werden tegen het voor stel van het bestuur uitgebracht. Zo’n boodschappenlijstje is tegenwoordig niets bijzonders. En waarom ook? Condooms kopen is een normale zaak. Dat vinden steeds meer mensen, zowel mannen als vrouwen. Een gelukkige ontwikkeling, want gezinsplan ning is in ons drukke landje geen overbodige luxe. Het Durex condoom r is een valt de betrouwbaarste en makkelijkste voorbehoedmiddelen. ADVERTENTIE Anthony ADVERTENTIES Centre. zwaar ADVERTENTIES 't WWDbTI ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. Ondanks de score van 5-1 in het voor deel van de tegenstanders van de EEG DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat een begin is gemaakt met de voorbereiding van een wijziging van het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens aangaande wegmarkeringen. Deze wijziging beoogt een regeling van de wettelijke status van afgestreepte weg gedeelten en van de zogenoemde haaietan- den. Naar verwachting zal de wijziging in de loop van het volgend jaar van kracht kunnen worden. Opmerkelijk waren de pleidooien voor het celibaat van de bisschoppen van de met Rome geünieerde oosterse kerken. Zij Het embleem van de Apollo 8. Deze k week bij elk Shell-station, dat in Bk net teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe. Verzamel ze alle ■BMk tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. Rond 1.000 Latijns-Amerikaanse pries ters, onder wie ruim 250 uit Argentinië, hebben de kerkelijke autoriteiten in Rome schriftelijk verzocht de celibaatswet en de betrekkingen tussen de priesters en hun bisschoppen te herzien. Zij vragen in hun brief voorts alle priesters het recht toe te kennen op politiek gebied tussenbeide te komen. INTER7EST WW Medemblik, 7 ha a f 24,50 per m2. Prima verbinding met E10 naar Amsterdam, Haarlem, Afsluitdijk. Informatie. Uitvoerige documentatiebrochure bij Noord-Holiand-Noord, Postbus 3007, Haarlem (023) 316440. Aanvragen worden vertrouwelijk behandeld. Noord-Holland-Noord Aan de rand van de Randstad. Dl' PONT 501 Velen menen dan ook dat Jenkins niet te handhaven is en een plaats op de achterbanken van het Lagerhuis zal moe ten zoeken, al is het misschien maar voor tijdelijk. Het beeld van de EEG als „een rijkeluisclub” is nu stevig in de Labour- gelederen verankerd. Vlakbij Amsterdam en Haarlem industrieterreinen voor f 22,50 tot f 35,- per m2. Noord-Holland-Noord heeft aan vooruitziende ondernemers veel te bieden. Volop industrie terreinen tegen redelijke prijzen. Goede' verbindingen, binnen afzienbare tijd via moderne vierbaanswegen, naar Afsluitdijk, de drie Noordzeekanaaltunnels en de Randstad. Straks ook van Enkhuizen via Lelystad naar Midden- en Oost-Nederland. Comfortabele, betaalbare woningen voor personeel. Alle types scholen. Ongekende recreatiemogelijkheden. Prettig leefklimaat. Hoorn, 60 ha f 31,- per m2. Snel groeiend streekcentrum met veel voorzieningen, slechts een half uur van de Randstand Holland. Den Helder, 22 ha a f 25,-; aan vaarwater f 35,- per m2. Havenfaciliteiten. Enkhuizen, 12 ha a f 31,- per m2. Ook industrieterrein met kaderuimte beschikbaar. Nieuwe weg naa' Lelystad en verder in aanleg. Recron zegt zeer geporteerd te zijn voor een kampeerwet, waardoor excessen uit de wereld geholpen worden. Zij meent dat kleine tegemoetkomingen in de vorm van talloze plaatselijke ontheffingen op lange re termijn desastreuze gevolgen kunnen hebben. Indien illegale situaties voortijdig wor den gelegaliseerd zal Recron haar (onge veer 700) leden adviseren zich naar eigen Idee aan de nieuwe situatie aan te passen, zo wordt door de organisatie gesteld. Het ziet er, volgens Recron, naar uit, dat de „vrije boeren” zich aan geen enkele be perking ten aanzien van het kamperen zullen onderwerpen en duidelijk naar bij voorbeeld vaste staanplaatsen zullen stre ven. SersfcT Extra tobntafed ELECTRONICALLY TESTED AMSTERDAM. Bij een arbeidsonge val aan boord van het in de Coenhaven in Amsterdam liggende Deense vrachtschip „Lotte Skou” is maandag de 32-jarige havenarbeider IJ. den Oever uit Noordwij- kerhout om het leven gekomen. Hij raakte bekneld tussen een winch die hij bediende en een laadboom waar aan een tank van circa 25 ton werd opgehesen, die defect raakte, doorschoot en dubbelknipte. AMSTERDAM. Het bestuur van Re cron, de organisatie van Recreatie-onder- nemers in Nederland, is ongerust over de ontstane situaties voor het kampeerbedrijf nu tientallen boeren van hun bedrijf een zogenaamde camping voor „vrije recrea tie” hebben gemaakt. Zij heeft dit reeds in een telegram aan de staatssecretaris van CRM kenbaar gemaakt. legden de nadruk op de betekenis van het celibaat voor hun kerken ondanks het feit dat in deze kerken gehuwde mannen tot priester worden gewijd. Zo meende de Koptische patriarch van Alexandrië, kardinaal Sidarouss, dat de Latijnse kerk de celibaatswet moet hand haven omdat de gehuwde priester zowel aandacht moet schenken aan de kerk als aan zijn gezin en dientengevolge „inner lijk verdeeld” is. De gelovigen, aldus kar dinaal Sidarouss, geven de voorkeur aan priesters die niet gehuwd zijn. „Nog nooit heeft een vroom en ijverig priester zich eenzaam gevoeld omdat Christus voor hem voldoende is.” De kardinaal liet we- De „beweging voor de R.-K. Kerk”, een groepering van conservatieve rooms-ka- tholieken die aan de traditie willen vas thouden, hebben de in Vaticaanstad ver gaderende bisschoppen met nadruk ver zocht niets in de kerk te veranderen. Een woordvoerder van deze beweging waar schuwde op een persconferentie in Rome voor „verwatering van het celibaat door uitzonderingsbepalingen.” De beweging, aldus de woordvoerder, is principieel gekant tegen de synode omdat deze synode als democratisch instrument het primaatschap van de paus bedreigt. Vjjfeens de woordvoerder heeft de be weging veel aanhangers in Frankrijk. Spanje, de V.S., Mexico en Brazilië. VATICAANSTAD (Reuter - AFP DPA). Op de bisschoppensynode in Vaticaan stad is gisteren weer van gedachten ge wisseld over het priesterlijk ambt en meer in het bijzonder over de celibaats- kwestie, maar paus Paulus was daar niet bij. „Hij heeft kou gevat”, zo liet kardi naal Wright, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geestelijkheid, voor het begin van de bijeenkomst weten. Vrijwel alle synodevaders die gisteren het woord voerden, spraken zich uit voor handhaving van het celibaat. Iemand ging zelfs zo ver om te bewe ren, dat de levensstandaard in de Ge meenschap nauwelijks die van de Britten naderde. Tegenover de vier pro-Europea- nen stonden dertien anti’s op het spreek gestoelte. Het meest indrukwekkende ge beuren van de dag was de korte speech van lord George Brown, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken in het Labour-kabinet en de man die samen met oud-premier Wilson de eerste stappen deed die tot het uiteindelijke resultaat van de Conservatieve onderhandelaar in Brussel, Geoffrey Rippon, leidden. Wilsen bedacht zich en stapte over naar het anti-Europakamp, maar Brown hield vast aan zijn oorspronkelijke overtuiging. Onder luid gejoel en geschreeuw van een aantal afgevaardigden, zei lord Brown: „De geloofwaardigheid van de Labour Party is door al het geschipper en gedraai vreselijk aangetast. Een geïntegreerd Eu ropa is een absolute noodzaak voor alles wat er verder in deze week vergaderen aan verlangens naar voren zal worden gebracht.” De stemming in de vergaderzaal werd ronduit vijandig tegen George Brown, toen hij zijn vijf minuten spreektijd over schreed en ondanks een waarschuwing van voorzitter Mikardo gewoon doorging. ten dat de Koptische kerk maar vijf gehuwde priesters telt, van wie de jongste 55 was. Dit laatste wekte de hilariteit van de synodevaders. Mgr. Paul Gregoire, aartsbisschop van Montreal in Canada, drong er bij de syno devaders op aan niet langer te praten over de leerstellige kanten van het pries terschap maar in te gaan op de praktische moeilijkheden waarvoor de priester zich in deze tijd geplaatst ziet. In dit verband noemde hij het probleem van de ambts verlating, de kwestie van de verhouding van de priesters tot hun bisschoppen en het vraagstuk van het celibaat. WEST-BERLIJN (DPA). In West- Berlijn is voor het eerst een geval van cholera geconstateerd. Het betreft een 68- jarige man, die enkele dagen geleden van een vakantie in Spanje terugkeerde. Zijn toestand is redelijk. De overdekte ijsbaan in Brighton, waar Labour nu een week vergadert, was blijk baar niet zo inspirerend voor de ruim 4000 afgevaardigden. Voorzitter lan Mi kardo, zelf een fel tegenstander van de EEG, deed geen moeite om een afgewogen groep voor- en tegenstanders op de kathe der te krijgen. Het werd nu een volstrekt eenzijdige be oening met vooral nogal wat vakbondsleiders, die in donkere be woordingen het achterlijke, kapitalistische „Europa van de zes” afschilderden en de gevaren voor de Britse democratie en soevereiniteit. Als eind oktober in het Lagerhuis de definitieve stemming over de toetreding van Engeland plaatsvindt, zal de princi piële Europeanen onder Labour het dode lijke verwijt worden gemaakt, dat zij door vóór de EEG te stemmen, de Conser vatieve regering helpen in het zadel te blijven. Over het aantal pro-Europeanen onder de Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis bestaan verschillende schattin gen, die uiteenlopen tussen de 40 en de 70. Jenkins was maandag een eenzaam fi guur achter de bestuurstafel. Zijn politie ke dagen lijken voorlopig geteld in een Labour Party, die mede omdat de Conser vatieven zo duidelijk een rechtse koers kiezen, nu in een links-radicaal vaarwater is terechtgekomen. Partijleider Harold Wilson schijnt zon dag in besloten kring te hebben gezegd, dat het wat hem en de partij betreft na dit debat in Brighton „basta” moet zijn. Hij kon er twee dingen mee bedoeld hebben: of hij wil zijn partij niet langer blootgesteld zien aan de tweedracht die Labour in zijn oppositie tegen de regering schaadt, of en dat lijkt meer voor de hand te liggen hij zal langzamerhand de behoefte voelen om het geschokte ver trouwen van de socialistische zusterpartij en in de Zes enigszins te herstellen. De slimme Wilson heeft zijn argumenten daartoe privé waarschijnlijk al geformu leerd. Voor- en tegenstander van de Britse toetreding tot de EEG. Penningmees ter James Callaghan van de Labour- partij (links) en plaatsvervangend partijleider Roy Jenkins (rechts). Callaghan heeft zich tegen toetreding uitgesproken terwijl Jenkins zich kan verenigen met de door de Conserva tieve regering bereikte voorwaarden voor toetreding. Oersterk het 501 kwaliteits merk van Du Pont garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon. f Mgr. Ribeiro, aartsbisschop van Lissa bon, verklaarde dat er in Portugal vrijwel niets te merken is van de crisis in het priesterlijke ambt. Hij meende dat deze crisis voornamelijk het gevolg is van „de verderfelijke invloed van hen die op listi ge wijze de publieke opinie misleiden.” De celibaatswet, aldus de Portugese prelaat, moet gehandhaafd blijven. Pater Pedro Arrupe, de algemeen over ste van de jezuïetenorde, pleitte voor een openhartige discussie zonder enige beper king van alle vraagstukken rond het priesterschap. Een van de grootste problemen, aldus pater Arrupe, is het wantrouwen van vele priesters tegenover hun bisschoppen. Het is volstrekt noodzakelijk dat het weder zijds vertrouwen hersteld wordt. Daartoe, zo zei hij, moeten de bisschoppen afzien van pracht en praal en hun geïsoleerde positie en autocratisch-paternalistische houding laten varen. De kerk diende voorts de pluralasatie van ambt en ambts uitoefening te aanvaarden. hield de partijleiding zich voorzichtig op de vlakte ten aanzien van wat er zou gebeuren als Labour weer aan de macht zou komen. James Callaghan, de scha- duw-minister van Binnenlandse Zaken, die namens de bestuurstafel het debat afsloot, herhaalde alle bezwaren tegen de transactie die Rippon met de Zes had afgesloten en zei dat er met Groot- Brittannië in de Gemeenschap opnieuw over de „absurde” landbouwpolitiek van Europa zou moeten worden onderhandeld. Engeland onder Labour zal ook op nieuw de vrijheid willen hebben om zijn voedsel te kopen buiten de EEG-landen om en zonder gevaar van strafmaatrege len. Ten slotte behield Callaghan zich de vrijheid voor om opnieuw over het finan cieel zo kostbare lidmaatschap van Enge land te onderhandelen en over een onaf hankelijke economische politiek voor de regio. Niemand op het bestuurspodium zou echter maar één moment serieus overwe gen om straks weer uit de EEG te stap pen. De meeste afgevaardigden evenmin: een motie die eiste dat Groot-Brittannië nooit en te nimmer in de EEG zou mogen stappen, ongeacht de voorwaarden, werd getorpedeerd met ruim drie tegen twee miljoen stemmen. Ook een voorstel voor een referendum (troetelkind van de aanstaande Labour- voorzitter Anthony Wedgwood Benn) kreeg geen serieuze steun. Het Top Rank Centre, de betonnen plaats van handeling, is deze dagen een bewaakte veste. De veiligheids maatregelen zijn strenger dan ooit en niemand komt zonder toegangskaart bin nen. De stemming in de zaal was ook al waren de kaarten lang tevoren defini tief geschud van tijd tot tijd te snij den. In de wandelgangen zouden de mees te radicalen in de partij nu graag een heksenjacht openen op mensen zoals de plaatsvervangend partijleider Jenkins, die intelligent en tegen de stroom in tot het laatst toe hun Europese gevoelens hebben verdedigd. Een draaitop stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v,a.f 173.—

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15