Nu kunstroof KLM ook in Dordrecht goedkoop naar VS Klacht Radio Nordsee tegen Opvolger van Kiesinger Geen inzet van Barzel gekozen als politiemannen CDU-voorzitter met kwade herinneringen A Is opvolger van Veronica en Nordsee Kees Manders wil zendstation H. J. Lamp „De Telegraaf” Nu echte dieren postzegels gratis büEsso. OLGA SANOcëL V goed speel goed sig naal féêrrU 1 Sadat hoofd van federatie JAPANSE KEIZER RACET DOOR AMSTERDAM politie taboe HET WEER Sik of baard bij Eindhovense West-Berlijn en DDR MATRAS „weer stap verder gekomen” AGENDA pagina 9 Verder in de krant d WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... James Earl Ray in beroep 8, 11 Esso. Weer nachtvorst Overleg gaat vrijdag verder Beetje cognac erin, brand in de tabak, zachtjes zuigen 2 3 7 9 9 13 13 17 17 17 19 Bartel joris straat 3 tS* 310987 Br J DINSDAG 5 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 283 Umuider Courant Pascal: ADVERTENTIES ADVERTENTIES Luidsprekers Barteljorisstraat 18 Haarlem. 't/MJllliUUfUUJU/UiUMiJl/UUlllMUMlifUJUUUJUUlUllll/UUlllJlUUlJUUinUlUiU/UMUMMUÊUiliUlUU/UUh r Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Uit het binnenland Buitenlands nieuws Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Beeldverhalen Weerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Droog en vrij zonnig weer met weinig wind. Op veel plaatsen nachtvorst. Minimumtemperatu ren om het vriespunt, maar vlak aan zee rond 5 graden. Maxima morgen omstreeks 15 graden. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Hofleverancier Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Looq, onderdirecteur Hoe meer goede dingen men bij een ander opmerkt, des te intelligenter is men. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Als er betogers moch ten zyn in Amsterdam die keizer Hi rohito iets van hun protest tegen zjjn bezoek onder ogen willen brengen, dan zullen zy bijzonder vlug moeten zjjn. Als hjj zaterdag even op bezoek gaat in Artis, het Ryksmnseum en het nieuwe Okura-hotel, zal zijn auto door de stad racen. Zaterdagochtend om tien uur rijdt de keizer per auto Artis binnen. Een be zoek aan Artis, toen hij 20 jaar was heeft zo’n indruk op hem gemaakt, dat hij er nu weer naar toe wilde. Het bezoek duurt nog geen uur, want vóór twaalven, als hij in het Okura- hotel wil zijn, moet hij nog het Rjjks- museum door. Na een half uur Okura gaat de keizer naar paleis Soestdyk voor de lunch bij koningin Juliana en prins Bernhard. De Japanners hadden graag gezien dat leden van het kabi net daar ook bij zouden zijn, maar uit Den Haag komt niemand. By de aan komst op Schiphol zal trouwens ook geen kabinetslid aanwezig zijn. De keizer en zyn echtgenote zullen wor den verwelkomd door jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, de directeur van het protocol. twaalf op het nieuwe Schiphol aan. Tot het laatste ogenblik zyn echter veranderingen mogelyk. Hirohito rijdt meteen naar paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar hy ook logeert. Om half vier vrijdagmiddag gaat hij naar de Euromast in Rotterdam. JACKSON (AP) James Earl Ray, de Amerikaan die tot 99 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens de moord op domi nee Martin Lnther King, gaat tegen zjjn straf in beroep. Op 26 februari van dit jaar had hy ook herziening van het vonnis aangevraagd, maar dit werd toen geweigerd. CAIRO (AFP) President Anwar Sadat van Egypte is gisteravond gekozen als hoofd van de Federatie van Arabische Re publieken. Deze unie omvat Egypte, Syrië en Libië. Radio-Cairo deelde mee, dat Sadat als leider is aangewezen op een bijeenkomst in Cairo met president Hafez al-Assad van Syrië en de Libische leider kolonel Moeam- mar Kaddafi. Heel apart cadeautje uit de winkel vol ontdekkingen: COGNACPIJP. Cognac filtert en koelt tabaksrook. Geur van cognac voegt zich bij aroma van tabak. Pijpje om rustig (en steeds wéér!) van te genieten. Kan ook met Whisky, Rum, Crème de Menthe e.d. Drankbolletje van bruin, pijp van wit geglazuurd porselein. Slang met mondstuk 80 cm. In mannelijke geschenk- doos. Kost 19.95, compleet. Te zien in de winkel vol ontdekkingen. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Zondagochtend vertrekken de Japanse bezoekers om tien over tien van Schiphol. Als het Schiphol blijft, want tot dusverre is men voortdurend aan het veranderen geweest. ZANDVOORT Kees Manders uit Zand- voort heeft by het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een verzoek voor een zendvergunning ingediend. Wordt die machtiging ver leend, dan wil hy programma’s op com merciële basis gaan verzorgen. Kees Manders wil twintig uur per dag in de ethei komen met voornamelijk uit zendingen met Nederlands repertoire. Hij is bereid aan een door de overheid aan te wijzen instantie een kwart van de winst af te staan. Hij gaat daarbij zover dat hij een minimum-winstuitkering van een miljoen gulden wil garanderen. Manders baseert zijn aanvraag niet op de omroepwet. Binnen het raam van die wet. kan aan Manders zelfs geen vergunning worden verleend. Uitzendingen, zoals hij wil realiseren, zijn bij de wet niet toe gestaan. Gevraagd naar het motief, ant woordde Kees Manders ons, dat wan neer Veronica en Nordsee bij besluit van de regering moeten verdwijnen, er behoefte zal ontstaan aan nieuwe, soort gelijke zenders. Vandaar deze claim. „Als die schepen niet weggaan, komen er zeven bij”, voorspelt hij. „Als ze wel weggaan ontstaat er behoefte aan andere zenders” Dat het in het raam van de huidige omroepwet nog niet mogelijk is op een dergelijke basis uitzendingen te gaan verzorgen, zegt Manders niet zo veel. „Verdwijnen de schepen, dan moet er iets anders voor komen en wie weet mag ik het bij wijze van proef wel doen”. de enige matras met de juiste celbalans Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond De politie beschouwt het bezoek van de Japanse vorst niet als byzonder spe ciaal. „We zullen hem veilig binnen halen en ervoor zorgen, zo goed als dat in ons vermogen ligt, dat hy weer veilig weg komt”. Er zullen tenzij incidenten dat noodzakelijk zouden maken geen politiemannen worden ingezet die uit de oorlogstijd kwade herinneringen aan Japan hebben. Het is niet waarschijnlijk dat demon stranten tot buiten het gezichtsbereik van de keizer zullen worden wegge jaagd. Er komen echter wel afzettin gen en voor de tocht door Amsterdam zijn verschillende routes opgesteld, waardoor de keizer bij mogelijke be togingen kan omrijden. Artis zal wor den omgeven door politiemannen om te voorkomen dat mensen de dieren tuin binnenkomen die men daar op dat ogenblik liever niet heeft. De keizer komt vrijdag om vijf over AMSTERDAM De Zwitserse eigenaren van het zendschip Mebo 2, Erwin Meister en Edwin Bollier, hebben by de Raad voor de Journalistiek een klacht in gediend tegen het dagblad De Telegraaf naar aanleiding van het artikel „Spionage doel van Radio Nordsee” in het nummer van donderdag 30 september. Daarin zegt een ex-discjockey van Radio Nordsee, Andy Archer, „De dagelijkse uit zendingen van Radio Nordsee dienen vol gens mij slechts als camouflage van spio- nage-activiteiten, die eveneens vanaf het zendschip Mebo 2 worden ondernomen”. De raad wordt verzoch* uit te spreken dat De Telegraaf door deze publikatie de journalistieke behoorlijkheidsregels heeft overtreden, voorts als zijn oordeel kenbaar te maken, dat De Telegraaf alsnog de brief en de verklaring van Archer behoort te publiceren, waarin Archer zegt dat hij geen enkel bewijs heeft dat de Mebo 2 een spio- nageschip is en dat zijn verhaal opge blazen in de krant is gekomen. BERLIJN (DPA) Het gesprek tussen West-Berlijn en de DDR over een bezoek regeling voor Westberlyners aan het oos- tely'k stadsdeel zal vrijdag al worden voortgezet. Dit maakte de Westberlynse staatssecretaris van algemene zaken, Ul rich Müller gisteren bekend na afloop van de elfde gespreksronde. Hy zei dat de twee partyen weer „een stap verder” waren ge komen. Burgemeester Klaus Schütz van West- Berlijn zei het afgelopen weekend te hopen dat Westberlijners al met Kerstmis hun fa milie en vrienden in Oost-Berlijn kunnen bezoeken. Intussen bereidt de Westduitse staatsse cretaris Egon Bahr, die morgen de onder- handelingen met zijn Oostduitse collega Michael Kohl voortzet, zich voor op een verblijf van enkele dagen in Oost-Berlijn. Volgens regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zal de duur van Bahr’s verblijf af hangen van het verloop van de besprekin gen. Uit Dordrechts Museum zijn de volgende zeventiende eeuwse schilderijen ont vreemd: Arnold Houbraken „Meisjespor tret”, Benjamin Gerritsz Cuijp „Anbetung der Hirten”, Albert Cuijp „Hirten in den Bergen” en „Gezicht op Woudrichem of Gorcum”, Aert van der Meer „Maanland schap”, Jan Olis „Rokers in interieur” en Reinier Covijn „Keukeninterieur”. De waarde van deze doeken wordt ge schat op anderhalve ton. Ze zijn niet uit gesneden, maar met spie-raam en al uit de lijsten gehaald. De inbrekers zijn via de voordeur binnengekomen, na eerst het slot te hebben geforceerd. Volgens de recherche was het (evenals in Alkmaar) kinderspel om het museum bin nen te komen. Er is geen alarminstallatie en er is zelfs geen nachtwaker. De hekken van de museumtuin waren dinsdagmorgen gewoon gesloten. Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! (Van onze redacteur in Bonn) SAARBRÜCKEN. Rainer Barzel, leider van de oppositie in de Bondsdag, is gisteravond met grote meerderheid geko zen als voorzitter van Westduitslands Christendemocratische Unie. Barzel, die Kurt Georg Kiesinger aflost, kreeg op het partijcongres van de C.D.U. in Saarbrü- cken de steun van 344 afgevaardigden. Zijn enige rivaal, Helmut Kohl, minis ter-president van de deelstaat Rijnland- Palts, verwierf 177 stemmen. Voor Barzel is deze verkiezing een be langrijke stap naar de onbetwiste leiding over de Christendemocraten. Hij had gis teren nog eens zijn standpunt onder streept dat de C.D.U. dringend verlegen zit om een man, die zowel partijleider is als kandidaat voor het bondskanselier- schap. „Iedereen zal vragen: Wie is uw nummer één? En dat kan er maar één zijn”, zo verdedigde Barzel zijn kandida tuur voor beide functies. Helmut Kohl’s ambities beperkten zich tot de partijleiding. Zijn favoriet voor de kanselierskandidatuur is oud-minister Gerhard Schröder. Zij hebben gisteren beiden met sterke argumenten betoogd, dat de C.D.U. een voorzitter diende te hebben, die zijn tijd niet behoeft te ver delen tussen het politieke spel in Bonn en de interne partijpolitiek. (Zie verder pagina 3). (Van onze luchtvaartredactie) SCHIPHOL Ook de KLM wil met ingang van 1 februari van het volgend jaar haar tarieven op de transatlantische route drastisch ver lagen. Een 14 tot 45-daags retour in de toeris tenklasse gaat 730 kosten, in het hoog seizoen 931. Die prijzen zijn nu nog respectievelijk 1085 en f 1304. Een nor maal retourticket wordt verlaagd van 1812 tot 1388 en in het hoogseizoen van 2176 tot f 1826. De KLM wil het eerste klastarief handhaven op f 3016. De KLM zelf is allesbehalve gelukkig met de nieuwe tarieven. Ze is van mening dat de steeds verdere verlaging de lucht vaart geen goed kan doen, maar is met het voorstel op tafel gekomen om haar concurrentiepositie op de noord-Atlanti- sche route te kunnen handhaven, nu al verschillende maatschappijen het voor beeld van de Lufthansa hebben gevolgd en minimale oversteekprijzen hebben in gevoerd. Naast de individuele tarieven zijn er in het nieuwe KLM-pakket ook speciale ta rieven voor affiniteitsgroepen en voor groeps Ité-reizen van minimaal vijf passa giers. Een retour van 7 tot 21 dagen wordt dan exclusief landarrangement f 621. Dit geldt echter uitsluitend buiten het hoogseizoen. Het retourtarief voor jongeren van 12 tot 21 jaar wordt gedurende de drie maanden van het hoogseizoen verlaagd tot f 833., daarbuiten tot 694. Dit tarief gaat ook gelden voor 65-plussers. Voor de be stemmingen Chicago en Houston zullen verhoudingsgewijs dezelfde tariefsverla gingen worden toegepast. Voor de invoe ring van de nieuwe tarieven is de KLM afhankelijk van de goedkeuring van luchtvaartautoriteiten in Nederland en de VS. EINDHOVEN De Eindhovense hoofd commissaris van politie, de heer J. Ode- kerken, heeft in een dienstorder het dragen van sikjes en baarden door zyn manschap pen verboden. Door het verbod worden speciaal jongere agenten getroffen. Een deel van het jongere personeel is het niet eens met deze dienstorder. Zy menen dat het bevel een inbreuk op de persoonlijke vrijheid betekent. De laatste maanden was in het Eindho vense politiekorps een grote animo voor een wat „ruiger” ui terlijk aan de dag ge treden. Rainer Barzel, de nieuwe voorzitter van de Westduitse politieke partij, de CDU, in gesprek met zijn belangrijk ste concurrent Kohl (rechts), die na denkend over zijn neus wrijft. DORDRECHT. Ook het Dordrechts Museum heeft te lijden gehad van de golf kunstdiefstallen. Dinsdagochtend kwam men tot de ontdekking, dat zeven vry kostbare schilderijen waren verdwenen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1