MAMMOET TE WATER Modehuis waterzuivering Overheid kan persvrijheid beschermen Bij bejaarden vaak „stille” hartinfarcten Brabantse gemeenten willen installatie Oor niet bestand tegen voortdurend hard geluid „ELEGANT” WH| Amsterdam wil na 1 november drinkwater fluorideren Maaswater zuiveren VereuiZmg Donge besproken vervoer Dr. E. Diemer (lector communicatiemiddelen): Nieuwe krant nu op straat DR. A. K. C. BURGER IN PROEFSCHRIFT: Persoonlijke brief van premier aan Wim Kan Openbaar in stadsverkeer Van werknemers in lawaai-fabrieken is de helft min of meer doof Wachtlijst voor 22 medische Inwoner Weesp dreigde bedrijf op te blazen tweedejaars Giftig afvalwater in Weesper- haven geloosd oplossing „Midi” kost f 93 miljoen Stakingen lossen luchtvervniling niet op Eksklusieve stoffen Chris Corner geopend. chris corner 2 DINSDAG 5 OKTOBER 1971 Vakbonden: Minister Drees: In VAAG Vis houdt fit O Boete en voorwaardelijke ge va ngenisstraf Utrecht grafisch (E.C.G.) onderzoek een drin gende noodzaak, met name voor be jaarden. Hierdoor zal het wellicht mogelijk zijn eerder gegevens over het hart te verkrijgen en in een vroe ger stadium in te grijpen. aJ bóft als u van vis houdt. I UTRECHT Een groot deel van de hartinfarcten bij bejaarden treedt „stil” op, dat wil zeggen dat patiënt en arts ze niet of nauwelijks opmer ken. Daarom, en ook gezien het feit dat een aanzienlijk aantal bejaarden een min of meer ernstig hartgebrek heeft, is een periodiek elektrocardio- SCHOL, SCHAR OF TONG A LA MEUNIERE i’*i - A*-: de industrie vereisen schoon z> Maas lozende f Getracht zal worden om met steun van ADVERTENTIE ADVERTENTIE 7 Baby dodelijk mishandeld. De rechtbank in Arnhem heeft een 23-jarige loodgieter veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Hij had zijn zoontje van 11 maanden zó ernstig mishandeld, dat de keine een week later was overleden. of margarine op niet te fel vuur. Wat citroensap, fijngehakte peterse lie en de overgebleven boter over de vis doen. Uit een ECG-onderzoek in zijn huisart senpraktijk onder 98 bejaarden van 65 jaar en ouder bleek dr. Burger dat meer dan de helft min of meer ernstige hartaf wijkingen had. Meer dan de helft van het aantal door het ECG gesignaleerde hartin farcten (drie van de in totaal vijf geval len) was tevoren nooit ontdekt, noch door de patiënt, noch door de arts. Tijdens een persgesprek kort voor zijn promotie maakte dr. Burger hierbij de kanttekening dat het cijfermateriaal lan- AMSTERDAM. Fluoridering van het drinkwater in Amsterdam kan eventueel na 1 november geschieden, aldus een me dedeling van B. en W. De officier van Justitie had ook nog verbeurd verklaring van de vrachtauto ge vorderd. In het proefschrift wordt voorts opge merkt dat bejaarden hun klachten niet altijd of slechts vaag uiten, een reden temeer om het ECG-onderzoek bij een all round geneeskundige controle te betrek ken, aldus dr. Burger. Desgevraagd zei hij dat bij jongeren waarschijnlijk minder „stille” hartinfarcten voorkomen dan bij bejaarden (hoewel juiste cijfers daarover ontbreken). Prof. Meijler van de Utrechtse universi- teit deelde mee dat het vijf tot tien jaar UTRECHT. Dr. E. Diemer, lector in de leer van de communicatiemiddelen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft maandag gepleit voor de instelling van een breed opgezette commissie, die het hele pakket informatieverstrekking bestu deert en een overheidsbeleid op dit terrein formuleert. de betekenis van wat een ander zegt. Aan dit euvel is ook weinig te doen. Voorkomen is het enige”. De heer Lindeman raadt werkgevers aan die temidden van veel lawaai moeten wer ken, te verplichten oorkappen te dragen in het belang van hun gezondheid. Volgens de heer Lindeman werken ongeveer 800.000 mensen in Nederland in lawaai van meer dan 85 decibel. Ongeveer 400.000 van hen hebben de droeve resultaten al ervaren: zij zijn min of meer doof. De anderen staat eenzelfde lot te wachten als niet tijdig maatregelen worden genomen tegen het lawaai. Door het sukses in Rodierartikelen bij Mariette hebben wij bij Vogelzang afge lopen jaar de U vindt daar leuke moderne vrijetijds. kleding, zoals, coltruien, V-halstruien. vesten etc. voor de man van nu. Tanah Radja. Aandeelhouders van Tanah Radja zijn akkoord gegaan met het direc tievoorstel om op elk van de uitstaande aandelen van nominaal f 500 de helft te rug te betalen. zuiveringsin- 20 miljoen Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE WEESP. De rijkspolitie in Weesp heeft een 52-jarige man uit die plaats aangehouden, die ervan wordt verdacht de anonieme telefoontjes te hebben gepleegd, waarin gedreigd werd met het in de lucht laten vliegen van de Philips Duphar vesti ging in Weesp, wanneer dit bedrijf het lozen van stankverspreidend afvalwater niet zon staken. Grote Houtstraat 26-30 mode voor mannen c Tot deze conclusie komt de 35-jarige Haagse huisarts Dr. A. K. C. Burger in zijn proefschrift getiteld „Een algemeen lichamelijk en elektrocardiografisch on derzoek bij een groep bejaarden in een huisartsenpraktijk.” Hij promoveerde van middag aan de universiteit in Utrecht tot doctor in de geneeskunde. Daar het Amsterdamse waterleidingbe drijf ook aan enkele omliggende gemeen ten levert en het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van de gemeentewaterleidin- gen water betrekt ten behoeve van een aantal andere, is aan deze afnemers me dedeling van dit besluit gedaan. Enkele afnemers hebben nu enig uitstel gevraagd, om wat meer tijd te hebben om een en ander in hun afzetgebied voor te bereiden. Dit is voor B. en W. van Amsterdam aanleiding geweest zelf in overleg met de afnemers te treden over de datum van invoering der fluoridering. Dit besluit heeft de studenten volkomen verrast. De faculteit heeft echter het recht om een wachtlijst voor tweedejaars medi sche sudenten in te stellen als de officiële door de minister vast te stellen capaciteit voor het tweede studiejaar wordt over troffen. Minister De Brauw van Wetenschappelijk Onderwijs heeft deze capaciteit voor Utrecht vastgesteld op 200 studenten. Er zijn 222 medische studenten geslaagd voor het propedeutisch examen. De faculteit heeft nu 22 van hen op de wachtlijst moe ten plaatsen. Eén van hen heeft zich reeds teruggetrokken. 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter of margarine, 2 citroe nen, peterselie. De vis met wat zout Inwrijven. Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wen telen. Bakken in veel gebruinde boter Aldus minister Drees van Verkeer en Waterstaat vandaag bij de opening van het vierde wetenschappelijke symposium van de Europese conferenties van minis ters van verkeer die tot en met donderdag in Den Haag wordt gehouden. Toch is bevordering van het openbaar vervoer de oplossing; het verbieden van de auto als gevolg daarvan en het vormen van voetgangersgebieden een andere, al dus dr. Drees, die meende interessante ontwikkelingen van beide te zien. Hij wees op de diverse voetgangerscen- tra in ons land en bracht ook de Neder landse Spoorwegen ter sprake. Verhoging van de frequentie van de treinenloop en verandering van de prijspolitiek, onder meer door gunstige tarieven voor jonge ren, die daarvoor nooit met de trein gingen, hebben geleid tot verhoging van het aantal passagiers in 1970 met zeven percent. In zijn betoog heeft de bewinds man ook nog gewezen op de veranderin gen, die de auto in de jaren 60 in vergelijking met de jaren 50, teweeg heeft gebracht. En de invloed die dit heeft gehad op beslissingen van de overheid, onder meer ten aanzien van de vraag waar grote agglomeratie en werkgelegen heden gecreëerd moeten worden. (Van onze correspondent) UTRECHT De medische faculteit van de rijksuniversiteit van Utrecht heeft voor het eerst een wachtlijst ingesteld voor tweedejaars medische studenten. Tweeën twintig van hen die voor hun propedeu tisch examen zijn geslaagd, zullen gedu rende een jaar niet aan de studie kunnen deelnemen. Hij deed dat in een referaat over de communicatiemedia in het Jaarbeurs Con grescentrum in Utrecht ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de plaatselij ke sociëteit van journalisten en voorlich- tingsfunctionarissen, „Het Koggeschip.” In bedoelde commissie dienen ook beoe fenaren van staatsrecht en gedragsweten schappen te zitten, aldus de heer Diemer, volgens wie de overheid in haar informa- tle-verzorgende taak tot op heden in ge breke is gebleven. Hij pleitte voor een samenvoeging van de Persraad en Om- roepraad, die moet gaan bestaan uit een zogenoemde „perskamer” en een „kamer voor audiovisuele middelen.” Dr. Diemer stelde zichzelf de vraag of de overheid zich krachtens grondwetarti- kel zeven (vrijheid van drukpers) eigen lijk geen garanties moet gaan bieden voor de handhaving van de vrijheid, in plaats van zich op basis van hetzelfde artikel te onthouden van bemoeiingen met de pers, Het Maaswater moet ook worden ver beterd, omdat het in toenemende mate zal worden gebruikt als drinkwater. Ook de recreatie op en langs de Maas, de land bouw en water. De verdachte werd aangehouden in zijn woning terwijl hij telefonisch zijn bedrei gingen aan het adres van Philips Duphar uitte. De politie was de man op het spoor gekomen, doordat een employé van het bedrijf bij het afluisteren van de op een bandje opgenomen stem van de telefoni sche dreiger, deze meende te herkennen als die van de man met wie hij in de buurt van de Weesper Binnenhaven over de stank die het water verspreidt, had gesproken. De man had zich daarbij een gelijksoortig dreigement laten ontvallen als dat in de anonieme telefooongesprek- ken. ADVERTENTIE jvw/vv\aaa/\aaaaaa/v\aaaaaaaaaaaawaa/w>aw AMSTERDAM. Een 24-jarige chauf feur uit Weesp, die in februari 7000 liter giftig afvalwater van de n.v. Chemische Industrie Randstad uit Soest in de indus- triehaven in Weesp had geloosd, is door de Amsterdamse politierechter veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 200 gul den. zoals tot op heden het geval is. Naar het oordeel van dr. Diemer moet de overheid al het mogelijke doen de garanties te scheppen om de mensen hun recht op informatie volledig te laten behouden. De identiteit van de Nederlandse dag bladen verliest steeds meer terrein, aldus de oud-hoofdredacteur van het Rotter dammer Kwartet. Hij meende dat de overlevende bladen een toenemende ver antwoordelijkheid hebben, door plaats in te ruimen voor de standpuntbepaling van minderheidsgroepen die hun eigen kranten soms zien wegvallen. Dr. Diemer zei het van groot belang te achten dat de journalisten zichzelf zo veelzijdig mogelijk ontwikkelen en voort durend met zelfvernieuwing bezig moe ten zijn. Er dient voor de journalisten een scholingspakket te worden samengesteld, dat hen in zekere zin in staat stelt ook makkelijker buiten de journalistiek func ties te gaan bekleden, als de nood eens aan de man mocht komen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM „Mensen die regelmatig naar harde muziek luisteren van meer dan 85 decibel of in een omgeving werken met lawaai boven die 85 decibel, stellen daar mee hun gehoor aan ernstige beschadigin gen bloot”. Dit zei de heer H. E. Lindeman, werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde in Leiden, gis teren in het RAI-congresgebouw ter inlei ding van het congres en de expositie over „Het Instrument”. Hg verklaarde, dat de ongeveer 30.000 cellen in het slakkenhuis, het binnenste deel van het gehoororgaan, bij te veel en te hard geluid blijvend aan getast kunnen worden. Bij proeven met bepaalde dieren die on geveer hetzelfde gehoor hebben als de mens bleek, dat beschadigingen tengevolge van langdurig lawaai van meer dan 85 de cibel een blijvende ernstige vorm van doof heid tot gevolg kan hebben. De cellen in het oor geven geluidstril- lingen door aan de gehoorzenuw, die ze dan weer overbrengt naar de hersenen. Het gesproken woord komt na beschadi ging van de cellen nog wel door, aldus de heer Lindeman. „De medeklinkers echter, die het belangrijkste zijn om woorden te kunnen herkennen, ontbreken dan echter. Eerst krijgt men last van kortere of langere oorsuizingen, die al wijzen op beschadiging. Later krijgen deze slachtoffers van eigen en andermans geluidshinder moeite om woorden te herkennen. Ze kunnen de ge luiden best horen, maar de medeklinkers niet meer. Dan wordt het soms raden naar DEN HAAG. Premier Biesheuvel heeft reeds vrijdag Wim Kan geantwoord op diens open brief, waarin geprotesteerd wordt tegen de komst van keizer Hirohito van Japan naar Nederland. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS RAAMSDONK. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Raamsdonk heb ben maandag de besturen van Oosterhout, Geertruidenberg, Raamsdonk, Made en Dongen een bespreking gehad met het waterschap West-Brabant over de ernstige watervervuiling van de rivier de Donge. Er werden plannen op lange, middellange en korte termijn besproken om tot een oplossing te komen. Afgesproken is om op zeer korte termijn bijeen te komen om met het waterschap de plaats te bepalen waar de toekomstige waterzuiveringsin stallatie moet komen. Het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater had een monster uit de fabriekstank in Soest onderzocht, dat een vrij grote giftigheid had en een zeer hoog chroomgehalte. De vader van de chauffeur had met de chemische industrie een overeenkomst voor de lozing van afvalwater. De chauf feur had ook afvalwater geloosd op de gemeentelijke vuilstortplaats van Hilver sum, in Baam en in ’s Graveland. Hij had daarvoor 100 gulden per tanklading ge kregen van de chemische industrie. Vorige maand heeft de politie in Soest ook procesverbaal opgemaakt tegen een landbouwer die afvalwater van dezelfde chemische industrie had geloosd in een bermsloot bij de Rijksweg Amersfoort- Soest. zou kosten voor een geautomatiseerd ECG-systeem zou kunnen draaien. Vol gens hem wordt het belang van het hart- onderzoek in Nederland in het algemeen nog niet genoeg onderkend: „Een voor beeld: de militair geneeskundige dienst maakt bij de medische keuring van de recruten een borstfoto, terwijl TBC niet meer voorkomt. Maar hoewel nu en dan soldaten tijdens een oefening aan een hartinfarct bezwijken voelt men niet veel voor een ECG. Terwijl hartonderzoek bij de militaire keuring mooi preventief zou kunnen werken.” rijk en provincie in 1974 de zuivering volledig in werking te hebben. Voor de plannen op korte termijn is het water schap dringend gevraagd na te gaan op welke wijze voorzieningen getroffen kun nen worden om de ondragelijke toestand te verminderen. Watervervuilers zullen worden geregistreerd en inwoners en be drijven zullen een circulaire ontvangen om zoveel mogelijk paal en perk te stel len aan de vervuiling Ook zullen de diverse gemeentebesturen brieven zenden aan de betrokken ministeries om alles te doen om aan de ondragelijke toestand een einde te maken. Gevreesd wordt dat, wanneer de zuur- stofgraad van de rivier de Donge het nulpunt bereikt, er ernstig gevaar bestaat voor de condenseerpijpen van de centrale van de provinciale Noordbrabantse Elec- tricteitsmaatschappij (PNEM) in Geertrui denberg. Hierdoor zou ook de stroomvoor ziening voor Noord-Brabant in gevaar kunnen komen, aldus de bedrijfsdirecteur van de PNEM, ir. Van Melick. Minister Stuijt van Volksgezondheid heeft maandag met een Rotterdamse dele gatie de milieuproblemen in de Rijnmond besproken. Burgemeester Thomassen, die aan het hoofd van de Rotterdamse afvaardiging stond, deelde na afloop mee dat de be windsman een aantal maatregelen in overweging heeft, om zo snel en doeltref fend mogelijk dit vraagstuk aan te pak ken. Van Rotterdamse zijde was de minister een aantal suggesties voorgelegd. Hierover wilde de burgemeester geen mededelingen doen. Op 25 oktober zal minister Stuijt een bezoek aan Rotterdam brengen en aan het slot van die dag nadere inlichtin gen verstrekken. DEN HAAG. In het stedelijk verkeer is het openbaar vervoer één van de oplos singen en wel de meest belangrijke oplos sing. Maar de overheden zijn onzeker en de gebreken van het openbaar vervoer zijn vaak groot. Grondige aanpassing van het openbaar vervoer is kostbaar. delijk gezien alleen maar een indicatie kan geven. De uitkomsten van het onder zoek kunnen wel min of meer representa tief worden geacht voor de Haagse be- j aardenbevolking. De Haagse arts meent dat het ondoen lijk zou zijn het ECG-onderzoek in de veelal overbezette huisartsenpraktijk te verrichten. Bovendien heeft de huisarts een jaar of zeven nodig om met het ingewikkelde ECG-onderzoek vertrouwd te raken. Vraag recepten bij uw vishandelaar ei bij het Produktschap voor Vis en Vlaprodukten. WaMenaarseweg 20, Den Haag. De Rijksvoorlichtingsdienst wil geen mededelingen over de inhoud van deze brief doen, omdat premier Biesheuvel een brief aan Wim Kan persoonlijk heeft geschreven. „De minister-president schrijft geen open brieven. Het is aan de heer Kan om eventueel mededelingen hierover te doen”, aldus de R.V.D. De bestuurders zijn van oordeel dat alleen de overheid de plicht en de macht heeft tegen de milieuvervuiling regelend en dwingend op te treden en dat ook zeker moet doen. De vakbondsbestuurders pleiten voor één milieubeheersdienst. Zolang de over heid niet tot de instelling van een derge lijke dienst overgaat kan men, aldus de vakbonden, haar activiteiten ten behoeve van de milieuverbetering niet serieus ne men. Men vindt verder dat met name Rotterdam aan bestaande of nieuw te vestigen bedrijven in het Rijnmondgebied de zwaarste eisen moet stellen op het punt van de milieuhygiëne. Zij eisen ook dat de arbeiders daarvan geen schade ondervinden. UTRECHT. In een oplage van 25.000 exemplaren is maandagmiddag het eerste nummer van „Midi” ’72 in Utrecht op straat gebracht. „Midi” is een uitgave van het publiciteitsbureau Vera en staat onder directie en hoofdredactie van de heer P. S. M. de Bruin, die al ruim 15 jaar het Utrechts Stadsblad (een gratis huis-aan- huis blad) in de Utrechtse agglomeratie laat verspreiden in een oplage van 165.000 exemplaren. „Midi” verschijnt voorlopig eenmaal per week op maandag rond het middaguur. Het is de bedoeling van de uitgever de nieuwe krant in drie maanden tot een dagblad te laten uitgroeien. Tegen het blad en met name tegen uitgever/hoofdredacteur De Bruin is maandagmiddag in Utrecht door mede werkers van het linkse oppositionele blad „De Muurkrant” een actie gevoerd, waar bij in een stencil werd „onthuld” dat de heer De Bruin in de Tweede Wereldoorlog lid zou zijn geweest van de NSB. Volgens de redactie van De Muurkrant zou hij als zodanig staan vermeld in documenten van het rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie in Amsterdam. De heer De Bruijn heeft de politie van deze actie, die hij beledigend acht, op de hoogte gesteld. Dit is de tewaterlating van de 251.000 ton d.w. metende turbinetanker „Ru dolph Peterson” bij Verolme. De Chevron-tanker is 343.10 meter lang, 51.80 meter breed en heeft een holte van 25.60 meter. Het enorme schip wordt voortgestuwd door een turbine van 32.000 pk. Grote zuiveringsinstallaties acht de werkgroep nodig in Venlo en bij de pa pierfabriek in Maastricht. Middelgrote in stallaties zijn nodig in Cuyk, Elsloo, Heusden, Boxmeer, Bergen, Maasbracht, Vlijmen, Ravestein, Mook en Middelaar. Kleine installaties zijn nodig voor de an dere rechtstreeks op de gemeenten en industrieën. Roermond zal echter een stallatie nodig hebben, die zal kosten. MAASTRICHT. Langs de Maas moe ten zuiveringsinstallaties worden gebouwd, waarvan de kosten worden geraamd op 93 miljoen gulden. Dit staat in een rapport van de Werkgroep Sanering Maas. Bij grote afvoer kan de kwaliteit van het Maaswater in het algemeen als redelijk worden beschouwd. Bij lage afvoer, die bij deze regenrivier niet zeldzaam is, zijn de concentraties van verontreinigende stoffen te groot, zegt de werkgroep. ROTTERDAM. De bestuurders van de drie vakcentrales in het Rijnmondge bied zijn van mening dat bedrijfsstakin- gen geen oplossing bieden voor het vraag stuk van de milieuhygiëne, omdat dit probleem niet schoksgewijs is op te los sen. Tot deze conclusie zijn de Rijnmond- besturen van NW, NKV en CNV maan dag in Rotterdam gekomen tijdens een bijeenkomst waarin de ernstige luchtver- ontreiniging in het Rijnmondgebied werd besproken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2