INTERIM-OPLOSSING 1 VOOR SUEZ-KANAAL i de beste ploeg nodig van waren de postgiro dak makkelijk! Zweden wil boycot Tsjechische handig, die duidelijke „gllrenburg” „Wij hebben voor Duitsland Voorstel van Rogers in VN-Assemblee: vraagtekens Uitslag met Acht gewonden bij aanslag in Ulster Hevige regenval op Ceylon Niet staken, maar stimuleren Nieuwe CDU-voorzitter Rainer Barzel: Indianen zouden Braziliaanse stad aanvallen Amerikaanse senaat stelt Na kwestie-Anna Porizka limiet aan hulp voor Laos Sint Nicolaas Overzee Jordaans vliegtuig aan kaping ontsnapt Wrok van negers in de Verenigde Staten toegenomen n postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! 3 DINSDAG 5 OKTOBER 1971 Vaag Zes punten Volgens opinieonderzoek 99 Beroep Palme Carel Bylandtlaan 11, Den Haag, 070-647856. van Strauss Stuur Jan of Toos, die emigreerden en dus ’t Sint Niklaas- feest ontbeerden, een lekkemijen-prachtpakket met taai en letters en banket, met marsepein, ga zo maar voort, met al wat bij het feest behoort. Geef Uw familie overzee één keer per jaar toch de idee, dat Sinterklaas hen niet vergeet, omdat U nog te geven weet. De banket-bakker in Uw straat, waar Sint hangt op een blauwe plaat, geeft prompt ons Uw bestelling door; en onze Actie zorgt ervoor, dat Uw pakket heel goed op tijd, ont vangen wordt in dankbaarheid. Nationale Actie (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gewaarschuwd voor „het hachelijke pad” naar de uitwijzing van Formosa als V.N.-lid, om de Formosaanse zetel in de Algemene Vergadering vrij te maken voor Peking. Hij duidde er met nadruk op dat Peking in deze eerste ronde genoegen behoort te nemen met een zetel in de Veiligheidsraad. ADVERTENTIE een op ADVERTENTIE I (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE j ver- >/WVWWVVWVWWVVVVWVVWVWVVVWWWWWVWVVVWWVW^^ In Colombo, de hoofdstad van Cey lon, zijn veel mensen na langdurige regenval uit hun huizen gevlucht. In een aantal straten steeg het water tot twee meter. De presidentsverkiezingen in Zuid-Viet- nam, die onder de slechtst denkbare om standigheden werden gehouden, hebben een uitslag opgeleverd die een reeks vraag tekens verdient. Van Thieu werd met een overweldigen de meerderheid gekozen. Er was geen tegenkandidaat, maar men kon ook on geldig stemmen of helemaal niet stemmen. De uitslag betekent, dat de Zuidvietna- mese bevolking ondanks alle voorafgaande machinaties en intriges toch haar voorkeur aan Van Thieu geeft boven een politiek vacuüm, waarin alle politieke krachten vrij spel zouden krijgen om er samen een janboel van te maken. Volgens het onderzoek is het percentage negers, dat van oordeel is dat „de blanken het oprecht betreuren dat de negerslaver nij is af geschaft”, in het afgelopen jaar van 63 tot 70 gestegen. Daarentegen is in de afgelopen acht jaar het aantal blanken dat vindt dat „de negers zedelijk op een lager peil staan dan de blanken”, gedaald van 55 tot veertig percent. zijn drei- phar poor het een foni- nnen 1 de over had een allen irek- 'eesp laats it de ;egd, lucht esti- het pater het heid te op an en Louter uit financiële nood wordt het driedaagse congres in het afgelegen en slecht geoutilleerde Saarbrücken gehou den. Hoewel een opiniepeiling eind vorige Een „staakt-het-vuren” overeenkomst kan noch van tijdelijke aard zijn, zoals Egypte wenst, noch zonder afspraken over de beëindiging daarvan, zoals Israel wenst. Aan de terugtrekking van Israëlische troepen uit de kanaalzone komen strategi sche overwegingen te pas, en Rogers liet blijken dat er diepgaande meningsver schillen zijn tussen Israel en Egypte op dit punt. Egypte zou het recht moeten hebben om zich militair aan de oostzijde van het kanaal te vestigen, maar Israel en Egypte zijn het niet eens over de aard van een dergelijke vestiging. Alle landen, inclusief Israel, zullen het recht moeten hebben om het kanaal te (Van onze redacteur in Parijs) STOCKHOLM. De Zweedse premier Olof Palme sprak gisteravond gedurende bijna één uur met de heer Jiri Porizka, echtgenoot van Anna Porizkova. die twee weken geleden probeerde haar kind uit Tsjecho-Slowakije te ontvoeren. Mevrouw Porizkova en de twee Zweedse piloten zit ten nog steeds gevangen in de Tsjechische stad Brno, waar ze op 21 september jl. werden gearresteerd. Volgens de burgemeester van Envira zijn 150 indianen de stad genaderd en hebben enkele hutten in brand gestoken, waarvan de bewoners zijn gevlucht iag- Idus der de ver- s in van nten FORT MCPHERSON, (AFP). Kapi tein Ernest Medina die onlangs vrijspraak heeft gekregen in een proces naar aanlei ding van de moordpartij in het Zuidviet- namese dorp My Lai, heeft gisteren ont slag uit het Amerikaanse leger gevraagd. Als het verzoek wordt ingewilligd, gaat het ontslag over twee weken in, aldus de advocaat van de Amerikaanse officier. sin oen er- zal de id- aon de pa- in- loo, :ht, lar. an- nde nah ree nde te- je- vd, 93 ort Bij het ijk die ijn ide an sr- in :ns 100 ;er en zü lat lig het g te zo >ort- noe- een teld, ook unc- eens MANAUS, Brazilië (EFE). Een vlieg tuig van de Braziliaanse luchtmacht met vijftien man van de militaire politie is gisteren naar de stad Envira, in de staat Amazone gevlogen om de plaats te verde digen tegen een aanval van Curina-india- nen zo heeft het hoofd van de militaire operatie gisteren meegedeeld. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken Mahoed Riad noemde Rogers’ voorstellen echter „vaag”, en voegde daar aan toe dat geen enkele afspraak over het kanaal gemaakt kon worden zolang Israel niet toestemde in een geleidelijke terug trekking van de Israëlische troepen uit al het voormalige Egyptische gebied, als on derdeel van een algehele afspraak. gebruiken. Op dit punt zou de supervisie van de Verenigde Naties moeten worden uitgebreid. BELFAST (Reuter/AFP). Acht Britse militairen en twee Noordierse vrouwen zijn gisteren bij een zware bomaanslag op een Britse legerpost in Belfast gewond geraakt. Het huis van drie verdiepingen waarin de legerpost gevestigd was, werd bij de explosie voor het grootste deel verwoest. Twee van de gewonde militai ren zijn er ernstig aan toe. Het incident deed zich voor tijdens de dagelijkse vlucht van Beiroet naar Am man. Een half uur na het opstijgen nam een Algerijns meisje, Waf a Taleb Awad, haar pruik af waarin een handgranaat verstopt bleek. Zij en een Jordaanse me deplichtige, Zajed Hoessein, dreigden de granaat te laten ontploffen als de gezag voerder niet koers zette naar Bagdad. Een passagier wierp zich op het meisje waarna veiligheidsagenten de kapers wisten te overmeesteren. Het toestel had 67 passagiers aan boord. Van gezaghebbende Jordaanse zijde is meegedeeld dat de kapers deel uitmaken van de Palestijnse verzetsorganisatie El Fatah. Sinds Syrië vorige maand zijn luchtruim voor vliegtuigen sloot, is er voor Alia bijna geen week voorbijgegaan zonder incidenten of dreigementen. Een van haar lijntoestellen werd naar Ben ghazi in Libië gedwongen, waar de kaper werd gearresteerd. Verscheidene kaping- pogingen mislukten. In Zweden bevinden zich een twintigtal Tsjechische families die één of meer kin deren in het land moesten achterlaten tijdens hun vlucht voor de binnenrukken de troepen van het Warschau-Pact in 1968. De zesjarige Pavlina, die per privé- vliegtuig ontvoerd had moeten worden, bevindt zich nog steeds bij de grootouders. Uit Tsjecho-Slowakije is de berichtge ving mager. Een kort telegram van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag meldde dat moeder en kind, even als de piloten, het goed maken. Maar wat betreft het kind werd hier waarschijnlijk de baby bedoeld die Anna Porizkova over drie maanden ter wereld zal brengen. In Zweden is een massale algemene opinie in beweging gekomen waarbij hele stakingen tegen loonmaatregelen treffen niet de overheid, maar de werkgevers. Intussen lijkt het een verstandige zaak dat geen nieuw voedsel wordt aangedra gen voor werkonlust in het Rijnmondge bied, aangezien de bestrijding van de luchtvervuiling een eensgezinde samen werking tussen alle groepen van belang hebbenden vereist. Toch zullen in de toe komst wellicht stakingen niet uitblijven, omdat op een bepaald moment de smeer boel de werkers in het geteisterde gebied hoog komt zitten. Al hebben de vakcen trales zich nu tegen stakingen gekeerd, de dreiging blijft en die dreiging zal reden temeer zijn om spoed te betrachten, waar bij werkgevers en werknemers dezelfde belangen hebben en dus samen druk kun nen uitoefenen. Rogers zette in zijn rede ook het Ame rikaanse voorstel uiteen voor een interim- oplossing voor de heropening van het Suez-kanaal een voorstel dat vrijwel onmiddellijk door Israëlische en Egypti sche afgevaardigden werd aangevallen. AMMAN (AFP). De Amerikaanse regering heeft een grote rol gespeeld bij het op touw zetten van de verkiezingen, omdat zij van mening was dat een democratische manifestatie niet langer gemist kon worden. Dat het een tamelijk dubieuze democratische manifes tatie was, is in alle toonaarden door tegen standers van Van Thieu en van de Ameri kaanse inmenging uitgekraamd. Tegen kandidaten verweten Van Thieu dat hij geen eerlijke verkiezingen wilde toestaan en zij trokken zich terug. En ondanks dit alles koos de bevolking voor Van Thieu en bedroeg het aantal ongeldige stemmen een kleine vijf percent. Maar er is ge knoeid, beweert nu de vroegere macht hebber Ky, die zich heeft ontpopt als kam pioen van de Zuidvietnamese democratie en in die rol eerst kandidaat stond maar later terugtrad. Als er geknoeid is, dan kan er onmogelijk op zo grote schaal ge knoeid zijn dat een minderheid aan stem men voor Van Thieu in een meerderheid verkeerde. Zelfs al heeft hij tien percent naar zich toe geknoeid, dan nog was het aantal stemmen dat op hem is uitgebracht groot genoeg om van een eclatante over winning te spreken. Waar bleef de enorme tegenstand? Waar waren de aanhangers van de „democraat” Ky, die beweerde dat het Zuidvietnamese volk de dictatuur moe was? Waar bleven de massa’s die de vriend van Washington, Van Thieu, kwijt wilden? Waar was de geweldige oppositie tegen het huidige be wind, die door de twee teruggetreden kandidaten Ky en Minh werd aangeVoerd? Als die oppositie het komediespel van Van Thieu, deze verkiezingen met één kandidaat, had willen doen mislukkên dan had zij eigenlijk niets anders behoeven te doen dan thuisblijven. Maar de opkomst was ver boven de zeventig percerit, een maximale opkomst in een land dat zoveel zieken, invaliden, ouden van dagen en verpauperde verschoppelingen telt. De interne bekvechterijen van de Zuid vietnamese politici maken een onbetrouw bare indruk en verraden een toestand van moedeloosheid en gelatenheid, onwaar achtigheid en verwarring. De Zuidvietna mese bevolking kan het blijkbaar weinig schelen of zij door de hond of de kat ge beten wordt, zij reageert gehoorzaam op de regie en laat zich niet meer inspireren door grootsprekers, van wie Ky wel de grootste lijkt te zijn. SAARBRÜCKEN De Westduitse politieke partij CDU is nog in vele opzichten het „regeringsinstituut”, dat, naar eigen oordeel, by vergissing in de oppositie be landde en zich met felle reacties op het beleid van de huidige regering-Brandt voor bereidt op het weer in handen nemen van de macht. De party, aldus meldt onze redac teur in Bonn, moet worden gereorganiseerd, moet haar indruk op de kiezers ver beteren, en moet bovendien de financiële situatie verbeteren. Een interim-regeling over het Suez- kanaal zal niet meer dan „een stap” zijn in de richting van een algehele regeling onder auspiciën van de Verenigde Naties en bemiddelaar Gunnar Jarring. Minister Rogers’ rede van een half uur was niet alleen ongewoon belangrijk als een verklaring over het buitenlandse be leid van de Verenigde Staten, maar was tegelijkertijd ongebruikelijk scherp van toon over de „China-kwestie” met betrek king tot de toewijzing van zetels in de Verenigde Naties. Rogers zei dat de Vere nigde Staten niet van plan was om een „permanente” twee-China’s politiek in de VN voor te staan (dat wil zeggen: Peking in de Veiligheidsraad en Formosa in de Algemene Vergadering), en hoopte daar mee kennelijk stemmen te winnen voor het Amerikaanse voorstel. Maar bevoegde bronnen in VN-kringen zijn van mening dat de Amerikaanse resolutie een zware dobber zal hebben, wanneer het over twee weken tot een stemming zal komen. Uit de verklaring van de Amerikaanse minister viel op te merken dat Washing ton niet ongenegen is om mettertijd, bij voorbeeld volgend jaar, zijn standpunt ten aanzien van Formosa te wijzigen, maar dat de VS vinden dat zij zich in deze eer ste ronde niet kunnen permitteren om Formosa zonder meer te laten vallen. Uit zijn rede viel niets op te maken over de recente ontwikkelingen binnen de Chinese regeringstop ontwikkelingen die zeer wel van grote invloed kunnen zijn op de komende stemming in de Verenigde Na ties over de China-kwestie. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse senaat heeft gisteren met grote meerderheid besloten een limiet van 350 miljoen dollar te stellen aan de Ameri kaanse economische en militaire hulp aan Laos. De stemverhouding was 67 tegen 11. Barzel verklaarde onmiddellijk na zijn verkiezing, dat de kloof die door de felle strijd met voorstanders van scheiding der beide topfuncties in de C.D.U. is ontstaan, al is overbrugd: „Ik weet, dat allen mee werken. Ik weet dat in het bijzonder van Helmut Kohl.” Een dringend beroep deed de nieuwe voorzitter op Gerhard Schröder: „Wij hebben voor Duitsland het beste team nodig om de regering te kun nen verslaan. Wij hebben de ervaring van Gerhard Schröder nodig.” Al in de toespraak, waarmee hij zijn kandidatuur bevestigde, had Barzel in de ochtend duidelijk gemaakt, dat de strijd tegen de regering nu nog beter georgani seerd zal worden voortgezet. De C.D.U. zou daartoe door de regering onder ande re worden uitgedaagd, „omdat ook veel van datgene wordt geruïneerd, dat wij vroeger aan hervormingen tot stand heb ben gebracht”. Na de stemming prees hij zijn voorganger, oud-bondskanselier Kie- singer met de woorden: „Toen Kurt Georg Kiesinger deze staat in andere handen overgaf, was die staat in orde”. week had aangetoond, dat Kohl en Schröder nog altijd meer kiezers zouden trekken dan Barzel, was al voor het begin van het congres praktisch zeker, dat de 47-jarige oppositieleider zou worden geko zen. Een verrassing was nog slechts de grote meerderheid, die hij behaalde. Van de in totaal uitgebrachte 512 stemmen, was er slechts één ongeldig, terwijl twee afgevaardigden zich van stemming ont hielden. De aanslag werd gepleegd met een bom die 25 tot 45 kilo zwaar moet zijn ge weest. De bewuste legerpost bevond zich in de katholieke Falls Roadbuurt, vlakbij de prikkeldraadversperring die deze wijk van de protestantse sector scheidt. Enkele gewonden moesten onder het puin van daan worden gehaald. In dezelfde wijk werd een Noordierse politieman in een patrouillewagen gisteren door een kogel in de rug getroffen. Hij verkeert niet in levensgevaar. Een van de Britse militairen is tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Het is de 27ste Britse militair die dit jaar in Noord- lerland is gedood. Afgetreden. De Zwitserse minister van Justitie en Politie, Ludwig von Moos, heeft bekendgemaakt dat hij eind van dit jaar zal aftreden. De conservatieve christen-democraat Von Moos is twaalf jaar minister geweest. De drie vakcentrales hebben zich uit gesproken tegen stakingen in de door luchtvervuiling geteisterde gebieden. Daar mee hebben zij een initiatief van werk nemers de kop ingedrukt, dat enkele we ken geleden op de werf Gusto begon en dat de werknemers in bedrijven van het Rijnmondgebied wel aansprak. De vakcentrales stellen zich op het standpunt dat met stakingen niets bereikt kan worden, aangezien het erom gaat de overheid tot drastische maatregelen te be wegen. En stakingen treffen de werk gevers, niet de overheid. Een volkomen te billijken standpunt, maar dan moeten de vakcentrales zich in de toekomst ook eens terdege bezinnen voordat zij stakingen tegen loonmaat regelen van de overheid organiseren. Want NEW YORK (AP) De wrok van de negers jegens de blanken in de Verenigde Staten neemt toe. Omgekeerd wordt de mening van de blanken tegenover de negers milder, aldus de resultaten van een peiling der publieke opinie door het insti- tuut-Harris. Ten aanzien van het Midden-Oosten zette minister Rogers in zes punten het Amerikaanse doorbraak in de huidige impasse. Deze punten zijn: C.S.U. de kandidaat voor het bondskanse- lierschap, de man dus die in 1973 moet proberen Brandt te verslaan, zal worden gekozen. C.S.U.-voorzitter Franz Josef Strauss liet er gisteren geen twijfel over bestaan, dat Barzel ook op de steun der C.S.U. kan rekenen. Rogers scheen hierbij te duiden op een troepenmacht van de Verenigde Naties die ruime bevoegdheden zou hebben bij welke overeenkomst er over het Suez-kanaal dan ook wordt bereikt. Egmond aan Zee Uniek uitzicht, inrichting en am biance. Spitbraadzaal Le Pêcheur (Menufolder en doe.materiaal worden gaarne vrijblijvend toegezonden) Tel. 0 22 06 - 13 52 Rolls Royce. De aandeelhouders van de oude, failliet gegane onderneming Rolls Royce hebben maandag besloten tot vrij willige liquidatie over te gaan. De Amerikaanse regering had om 490 miljoen dollar gevraagd voor Laos in het begrotingsjaar, dat in juli is begonnen. voorpagina’s van dagbladen in beslag worden genomen door oproepen en sym pathiebetuigingen. Ook de Zweedse vak bonden en ouderverenigingen veroordelen de houding van de Tsjechische autoritei ten vrijwel unaniem. Er moet een grote en ingrijpende ver andering worden aangebracht in de ma nier waarop er in de afgelopen twintig jaar internationaal is toegezien op de naleving van het bestand. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Abba Eban, met wie minister Rogers vandaag een onderhoud heeft, zei dat hij het er mee eens is dat de belan grijkste pogingen om tot een oplossing te komen, gericht dienen te zijn op interim-afspraak over het Suez-kanaal. Voor een partij, receptie e.d. op niveau. Voor een diner in een charman te omgeving De sociaal-democratische premier Pal me had een gesprek van een uur met de heer Porizka, waarbij hij deze verzekerde alles in het werk te stellen de getroffen families te helpen. Vandaag dient Jiri Porizka een verzoek in bij het bureau voor immigratie om zijn gevangen echtge note de Zweedse nationaliteit te geven. Dit zal eventueel Zweeds ambassadeperso neel het recht verschaffen inlichtingen over Anna Porizkova in te winnen. Boven dien zal haar baby dan ook de Zweedse nationaliteit krijgen en de daaraan vol gens internationale overeenkomsten bonden rechten Verschillende campagne.'- worden ge voerd om ijshockeywedstrijden met Tsje chen te stoppen en actiegroepen ijveren voor een handelsboycot van Tsjechische waren De bedoeling is dat nog in de loop van dit jaar op een gemeenschappelijk congres van C.D.U. en de Beierse zusterpartij in arrest Twee passagiers hebben gisteren een mislukte poging ge daan een Caravelle van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij „Alia” te kapen. Zij werden overmeesterd en gesteld. Het vliegtuig is behouden in Am man geland. voorstel uiteen voor een ,Z -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3