VELSENSE BEGROTING WEER SLUITEND Personeel reinigingsdienst ingezet voor straten en pleinen Parkeeraccommodatie in Veisen zal worden uitgebreid Veisen is spoedig volgebouwd Drie IJmondgemeenten zoeken meer bouwmogelijkheden Sportcomplex naar Zeewijk komt Aangepaste huizen voor gehandicapten gereed van tarieven en belastingen” „Werkelijkheidszin noopt tot verhoging I Aandacht voor strandvuil MAATREGELEN Geen bijdrage voor Haarlemse ijsbaan w. O fc i te 4 5 DINSDAG 5 OKTOBER 197 1 (Van een onzer verslaggevers) BOUWEN PLANNEN Aanpassen 1 tl BI Personeel ai BW** (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De dagelijkse besturen van de drie Umondgemeenten heb ben een commissie ingesteld, welke zich bezint op de problematiek van het ontbreken van bouwgrond voor het realiseren van bouwplannen van enige omvang. In Beverwijk en Velsen is het niet meer beschikken over bouwgrond voor woningbouw al zeer spoedig aan de orde; ook Heemskerk zal op korte termijn met dit vraagstuk worden geconfronteerd. In hoeverre woningbouw in andere gemeenten ten behoeve van ingezetenen van het IJmondgebied een oplossing kan bieden, is twijfelachtig, omdat niet zon der meer van overheidswege de woonkeuze van de burger kan worden be paald en voorts omdat de zeggenschap over de eigen bouwgrond in de eerste plaats toebehoort aan de gemeente, waar gebouwd zal moeten worden. VELSEN Het Velsense college van B. en W. blijft nog altijd streven naar het aanbieden van een sluitende begroting, met als gevolg dat de ge meenteraad ook voor het jaar 1972 weer een dergelijke uitkomst ter goed keuring zal worden voorgelegd. Deze nieuwe begroting sluit met een be drag van 82.396.330, hetgeen over een periode van zes jaar bijna een verdubbeling betekent, omdat in 1967 nog met een eindcijfer van 43.078.179 kon worden volstaan. Verleden jaar was dit inmiddels opge lopen tot 71.267.326, zodat er ten opzichte van 1972 opnieuw sprake is van een stijging met 11.129.004, of 15,6 percent. Méér nieuws over Velsense begroting op pag. 6 en 7 ge- kunnen worden lager uur uur end uur jend J2-30 sstr. —it uur: sstr. ker- in- ker- ïlm- De en sins oor aal >en De entourage van het PEN-Jeugdcen- trum zal worden verbeterd. Ook heeft het college den met plannen voor (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Nu men deze maand ook in Velsen is overgegaan tot het eenmaal per week ophalen van huisvuil, kon door het college van B. en W. op de begroting voor de reinigingsdienst de post voor arbeids lonen en vervoerskosten worden verlaagd. Daarnaast ligt het in de bedoeling meer aandacht te schenken aan het reinigen van straten en pleinen. Ook zal het transport materiaal worden gemoderniseerd door het aanschaffen van enige elektrisch voortge dreven wagentjes. De sanering van Sluiswijk vordert ge stadig. B. en W. zullen zich beraden in hoeverre een bebouwing van het thans afgebroken en in de nabije toekomst af te breken gedeelte mogelijk zal zijn. steeds toe te nemen; vandaar dat een aan tal ter uitbreiding in het komende jaar wordt geraamd. hon- delf- IVB- lland asser lartlj iden- laar- i het Os- lui- ;les er- ui- echts des- land, was beste es te nnen tien n) 'n a de i uit. bal GSV) Iver- euwe voor uur rin- H. !ige ^er. 20 tan mg lur ;ie- uur: ;rin- drik en tl 14 sse- sstr. ;ugd ein .aal aan ler- 7.30 177, erk- —21 7 u. .30- uur les sen .3— ge- im- sen; ge ef i- istr. lui- n. Kgi Een verhoging van de straatbelasting met 5 percent en van de rioolbelasting met 1 pet. van de kadastrale huurwaar de, waardoor de thans geheven percenta ges stijgen tot respectievelijk 30 percent en 15 percent. De hogere opbrengst wordt door het college geraamd op 450.000. In deze begroting is voorts een bedrag opgenomen voor de uitbreiding van het aantal laadkisten. Deze laadkisten, die bij zonder gemakkelijk zijn in en nabij be drijven, openbare gebouwen, scholen en ook hoogbouwwoonblokken, blijken steeds meer in een behoefte te voorzien. Het nieuwe auto-materieel is zodanig, dat hier mede de laadkisten in vuilnisauto’s gele digd kunnen worden, zodat het thans ook op deze wijze mogelijk is op efficiënte wijze het vuil op te halen. Tenslotte is nog een bedrag geraamd voor het verwijderen van vuil en afval uit Velsen-Noord. Dit is volgens het college gewenst gebleken, omdat door het ont ruimen van woningen dikwijls afval op binnenplaatsen en in tuinen achterblijft, terwijl hier dan bovendien in vele geval len door omwonenden het nodige vuil nog aan wordt toegevoegd. voorzieningen” ook een gering bedrag opge nomen voor het schoonhouden van het strand bij de noordelijke pier. Dit gedeelte wordt vrij druk gebruikt, als gevolg van de weg naar de Noordpier en het parkeer terrein. Overigens blijft het zuidelijk strand veel aandacht vragen door de bij zonder grote oppervlakte. Bovendien trekt het vloedwater hier uiterst langzaam weg. zodat veel drijvende evrontreiniging op het strand achterblijft. Vandaar dat het dik wijls noodzakelijk is grote hoeveelheden balken en ander afval van het strand te verwijderen. Nu de onlangs in exploitatie genomen drie pensiontehuizen voor bejaarden ten volle bezet zijn, is het noodzakelijk een inzicht te hebben welke verdere voorzie ningen op het gebied van de huisvesting en verzorging van de bejaarden moeten worden getroffen. Bij het verkrijgen van dit inzicht dient te worden overwogen, dat het rijk de bouw van de pensiontehuizen heeft afgeremd, zodat op korte termijn de toestemming tot de bouw van een derge lijk tehuis in de gemeente niet kan wor den verwacht en voorts dat het streven naar een zo langdurig mogelijke zelfstan digheid van de bejaarden moet worden bevorderd. Een zelfstandigheid, die tot uiting kan komen in het bewonen van een passende woning en het bieden van hulp, waar dat nodig blijkt. Hoezeer Velsen van alle mogelijke ruimte gebruik maakt om woningen te bouwen toont deze foto, genomen vanaf een flat in Zeewijk. Het zal niet lang meer duren of de gemeen te is volgebouwd. Tenslotte is het college nog voorne mens ook de tarieven voor het gebruik van diverse accommodaties op het gebied van cultuur, sport en recreatie aan te passen, welke desbetreffende voorstellen de raad eveneens in de loop van het begrotingsjaar zullen bereiken. Ondanks deze tariefs- en belastingver hogingen, zal het volgens het college bo vendien noodzakelijk zijn aan het fonds stadsaanleg een bedrag van 400.000 te onttrekken. Ook zal het moeilijk zijn te ontkomen aan een herziening van de gas en watertarieven. Het optrekken van de drank- en ho- recabelasting, voor zover dit de slijtver- gunningen betreft en wel van ƒ3 tot ƒ5 per vijftig liter omzet, het wettelijk toe- gestane maximum. De hogere opbrengst hiervan wordt op 12.000 geraamd. In deze aanbiedingsbrief wordt door B. en W. voorts bekendgemaakt dat ten be hoeve van een vlotte afwikkeling van het verkeer in Velsen-Noord de Wenckebach- straat hier dient te worden verdubbeld. De kosten hiervoor, inclusief die van ver keerslichten op vier of vijf kruispunten en verbreding van de overweg, worden geraamd op ongeveer 3.000.000. Een deel Deze trouwe viervoeter kost zijn baas straks vijf gulden meer aan belasting. De in het vorig jaar gemaakte indeling, waarbij het ophalen van laadkisten naar een vast patroon gebeurt en waarbij voor de gebruikers een keuze bestaat om de fre quentie van het ledigen van de kisten naar eigen behoefte aan te passen, voldoet goed. De behoefte aan deze laadkisten blijkt nog plein. Deze 196 woningen komen in de premiesector tot stand, zodat in 1972 een zekere spreiding in huurprijs van de nieuwbouwwoningen zal worden bereikt. Voor wat Velsen betreft vordert de oplevering van de in aanbouw zjjnde 525 woningwetwoningen gestadig. Verwacht wordt, dat ultimo december dit jaar 294 woningen van dit complex voor bewoning gereed zijn. In 1972 kan de oplevering van de resterende 231 woningen worden ver wacht. Verder zullen volgend jaar voor bewoning gereed komen de 136 woningen, welke deel uitmaken van de zogenoemde sterflat aan het Zeewijkplein en de 60 etagewoningen aan de noordzijde van dat Vrij recent is begonnen met de voorbe reidingen tot de bouw van 77 woningen voor alleenstaanden en zes vierkamerwo- ningen aan het Burgemeester Weertplant- soen in Santpoort-Noord. Het is de bedoe ling, deze bouw in de woningwetsector tot stand te brengen. De woningen zijn voornamelijk be stemd voor de ongehuwde beroepsbevol king, in het bijzonder voor het personeel van het ziekenhuis, alhier en voor onder wijzend personeel. In de dienstverlenende sector zijn vele ongehuwden werkzaam, die een passende woonruimte behoeven en die bij het niet voldoende voorhanden zijn van adequate woningen ongetwijfeld niet zullen aarzelen elders een werkkring te zoeken, waar aan hun gerechtvaardigde wensen wel kan worden voldaan. Voorts hebben de eerste besprekingen plaatsgehad over de bebouwing van Vel- sen-Oost. Het voornemen bestaat in dat goedgekeurde bestemmingsplan een 120- tal woningen voor eigen bezit, alsmede vormige bouwblokken tot stand te bren gen. Het aanpassen van woningen aan de noden van gehandicapten is mede een aspect van de volkshuisvesting. Het toene mend aantal ongevallen, waardoor een blijvende handicap voor getroffenen kan ontstaan, alsmede het toepassen van mo derne inzichten, waardoor gehandicapten in een woonomgeving kunnen blijven en werken, maken soms ingrijpende voorzie ningen in woningen noodzakelijk. Omdat verscheidene instanties zijn betrokken bij het tot uitvoering brengen van deze voor zieningen hebben burgemeester en wet houders gevolg gegeven aan een verzoek van de zijde van het Zeeweg-ziekenhuis tot het verlenen van ambtelijke bijstand en medewerking aan een commissie, die coördinerend werkzaam zal zijn op het gebied van het aanpassen van de wonin gen. Deze werkcommissie woonruimte ge handicapten doet niet slechts voorstellen tot het aanpassen van de gewenste woon ruimte, maar inventariseert ook het aan gepaste bezit. In de voor deze woningen op te maken huurovereenkomsten kan een bepaling worden opgenomen, dat de huur geldt zolang een gehandicapte de woning bewoont. Verwacht wordt, dat de werkwijze van de commissie tot gevolg zal hebben, dat een optimaal gebruik wordt gemaakt van de bestaande moge lijkheden, zodat een doelmatig gebruik van de ter zake geïnvesteerde gelden zal worden gemaakt. van het station den bebouwd, waardoor dit terrein niet langer voor het parkeren kan worden benut. Bij dit alles wordt er door het college ook nog op gewezen dat de volgende werken in 1972 kunnen worden voltooid: de centrale sociale werkplaats „De Tun nel” in Velsen-Noord; het restaureren van de panden Meervlietstraat 34 en 36 in Velsen-Zuid en de verbouwing van het cultureel centrum „De Schouw” in Vel sen-Noord. Dit laatste ten behoeve van een dependance voor de gg, de gd en de kruisverenigingen. Daarnaast zullen in 1972 waarschijnlijk de volgende objecten in uitvoering wor den genomen: de bouw van een tweede kleedhuis op het sportpark „Zeewijk”; de bouw van een prot.-chr. kleuterschool met twee klassen in Santpoort-Zuid; de bouw van een r.-k. basisschool met tien klassen in Velsen-Noord, zulks ter ver vanging van de bestaande scholen aan de Corverslaan; een uitbreiding van de Jan Campert kleuterschool en nog diverse res tauratiewerkzaamheden in Velsen-Zuid. Een en ander blijft echter afhankelijk van de hiervoor beschikbaar komende geldmiddelen. Bovendien zullen nog voorbereidende werkzaamheden worden verricht ten be hoeve van de bouw van een school voor assisterend laboratoriumpersoneel (in op dracht van de onderwijsstichting „IJ- mond”); de bouw van een school met dertien klassen voor het r.-k. basisonder wijs in Driehuis, waar de oude school aan de Schaepmanlaan door kan worden ver vangen; een gebouwencomplex op een terrein aan de Amsterdamseweg, ten be hoeve van de huisvesting van enige ge meentelijke diensten, de brandweerkazer ne en een werkafdeling; de bouw van een gymnastiekzaal in Sluiswijk en nog enige restauratiewerken en plannen van kleine re omvang. bouwkosten lager of hoger zijn dan 100.000 tot 8 percent en 6,5 percent, teneinde een deel van de hogere kosten van bouw- en woningtoezicht te kunnen dekken. Deze hogere opbrengst kan vol gens het college op 100.000 worden ge raamd. Het college blijft erop bedacht het jeugd- en verenigingsleven waar moge lijk middels subsidies te steunen. Over heidssteun mag echter niet te gemakke- lijk worden verleend ten einde ver waarlozing van de eigen inbreng te voorkomen. Door al deze maatregelen meent het col lege in staat te worden gesteld tot het ge makkelijker aantrekken van personeel voor een diensttaak, welke in het verleden door onderbezetting wel eens te weinig werd uitgevoerd. Vooral in de vakantieperioden, wanneer meer vuil dan normaal wordt aangeboden, kan dit van het grootste be lang worden geacht. Bij dit alles is thans op de post „Strand- Het aanpassen van de precariorechten bij het sinds 1 januari 1969 gestegen kostenpeil met 15 percent. Het ligt in de bedoeling dit percentage te leggen op de aanslagen, zoals die worden berekend vol gens de thans geldende tarieven, op gelij ke wijze als er opcenten worden geheven op personele en grondbelasting. Omdat het college voor het verkrijgen van de koninklijke goedkeuring geen moeilijkhe den verwacht, meent het de hogere op brengst hiervan op 15.000 te kunnen ramen. „Het herstel van gebreken aan het vooroorlogs woningbezit van de woning bouwverenigingen blijft een voorwerp van zorg”, schreven B. en W. in de aanbie dingsbrief bij de begrotingen voor het dienstjaar 1971. Deze uitspraak geldt nog onverkort. De voorbereidingen tot het be- steksklaar maken van de plannen vereisen veel tijd. Voorts spelen de aanneemsom- men voor het uitvoeren van de werk zaamheden die aan de goedkeuring van het rijk onderworpen zijn en het toe passen van een hogere huur voor de aangebrachte verbeteringen, die een ver hoging van het woongenot ten gevolge hebben, een belangrijke rol. Zo wordt bijvoorbeeld door B. en W. een uitbreiding van het parkeerterrein aan de Velserduinweg noodzakelijk ge acht, waar ook een deel van het Velser- duinplein bij zal worden betrokken. Een en ander in verband met de omstandig heid dat de in 1968 verkochte grond aan de Lange Nieuwstraat, tegenover de HE- MA thans binnen afzienbare tijd zal wor- De vaststelling van een nieuwe veror dening op de hondenbelasting, waarbij rekening wordt gehouden met de jongste wetswijziging, zodat voor bedrijfshonden geen lager tarief meer zal worden gehe ven. Daarnaast wordt door B. en W. een verhoging van de belasting voorgesteld van 25 tot 30 per hond, met een zwaardere belasting voor een tweede en volgende hond. Deze hogere opbrengst wordt op 20.000 geraamd. Het optrekken van de leges voor bouwvergunningen van respectievelijk 6 percent en 4,5 percent, naar gelang de Om tot deze sluitende begroting te ge raken, zal het college zich opnieuw ge noodzaakt zien gebruik te maken van een deel van de resterende mogelijkheden, dat door het gemeentelijk belastinggebied wordt opengelaten. Daarom stellen B. en W. de gemeenteraad de volgende voorstel len in het vooruitzicht: Het aanpassen van de marktgelden bij het sinds 1 januari 1968 gestegen kostenpeil, waar het college een hogere opbrengst van 3000 van verwacht. zich beziggehou- het doortrekken van de Heerenduinweg, van de Kruisberg- laan af in westelijke richting en de te treffen voorzieningen aan het door de gemeente voor plan „Zeebad” verworven duinterrein. Voor deze voorbereidingen is een bedrag uitgetrokken van 50.000, ter wijl de aanleg- en doortrekkosten van de Heerenduinweg dienen te worden begroot op 1.000.000 a 1.500.000. Voor deze kos- een Van de bepalingen van de verordening, op grond waarvan een krotopruimings- of doorstromingsvergoeding wordt toegekend, maken de belanghebbenden in de desbe treffende gevallen een ruim gebruik. De van rijkswege bevorderde huurhar- monisatie zal in de toekomst moeten lei den naar een evenwichtiger huurpatroon, dat rechtstreeks verband zal houden met het woongenot. De verwezenlijking van de plannen tot huurharmonisatie zal echter niet eenvoudig zijn en kan niet met succes worden bekroond, indien niet tege lijkertijd een uitbreiding tot stand komt van het stelsel van individuele huursubsi dies. Dank zij de reeds gereleveerde opleve ring van bejaardentehuizen en de nieuwe woningen in Zeewijk, kon aan vele wo ningzoekenden hulp worden geboden. Daar echter de ontruiming van Sluiswijk een groot deel van de vrijkomende goed kope woningen opeiste, heeft de gemeente niet in die mate als nodig was, de jonge paren kunnen helpen. Het beleid blijft erop gericht zoveel als mogelijk is de minder-draagkrachtigen te helpen. De doorstroming zal zoveel mogelijk bevor derd worden. Het einde van de woning nood is helaas nog niet in zicht en voor velen geldt nog, dat zij lang op een huis moeten wachten. De in Velsen gevestigde bedrijven heb ben herhaaldelijk om toewijzing van wo- ningcontingenten verzocht ten behoeve van het behouden en het aantrekken van personeel. Hieraan kan slechts in beperkte mate worden voldaan. Een deel van de woningvoorraad zal voor deze groep moe ten worden gereserveerd. VELSEN. Het college van burge meester en wethouders stelt zich voor in 1972 met de afronding van het sportcom plex Zeewijk gereed te komen onder an dere door de aanleg van een kleedhuis met kantine ten behoeve van het honk- balveld en de voetbalvereniging SVIJ als toekomstige bespeler. Hierover zal nog aan de gemeenteraad een plan worden voorgelegd, evenals de voorstellen tot aan leg van het grote sportcomplex in Velsen- Noord. hiervan zal door Hoogovens worden dragen, zodat het college meent straks met een krediet van 150.000 te kunnen volstaan, waar de aan de voorbereiding verbonden kosten mee bestreden. Velsen-IJmuiden-Oost zal binnen kort worden verbeterd. In de traditionele aanbiedingsbrief, waar deze begroting weer door wordt vergezeld, motiveren B. en W. dit streven naar een evenwicht tussen inkomsten en uitgaven, door er onder meer op te wij zen. dat het voorzieningenpakket van de gemeente onderdelen bevat, die bij het eventueel indienen van een begroting met een tekort van hogerhand ongetwijfeld als niet noodzakelijk zullen worden bestem peld. Mede door de naar rijksnormen gemeten ruimte binnen het gemeentelijk belastinggebied, kan volgens B. en W. worden aangenomen dat het beroep op een extra-uitkering door het gemeente fonds eveneens zal worden afgewezen. Het college meent aldus dat het van weinig werkelijkheidszin zou getuigen, wanneer de gemeenteraad een niet sluitende begro ting ter vaststelling zou worden aangebo den. Andere belangrijke punten uit de be groting op het gebied van sport-, jeugd zaken en recreatie zijn: Het verzoek om een bijdrage in de ex ploitatie van een kunstijsbaan te Haar lem zal om financiële redenen moeten worden afgewezen. Wat betreft het buurthuiswerk geldt ’n stop ten aanzien van de uitbreiding van betaalde leiding, hetgeen volgens Vel sen op de bloei van het werk geen na delige invloed behoeft te hebben. Er is zeer dringend behoefte aan ten minste twee gymzalen ten behoeve van de Prof. Mr. S. Vissering-scholenge- meenschap en de gemeentelijke huis houdschool. Pogingen hierin op korte termijn te voorzien zullen worden voortgezet. Voor korfbal, softball en schoolsport worden plannen uitgewerkt voor een terrein achter de Zeewijkschool. Aan een stijging van de gemeentelijke bijdrage voor SC Telstar is niet te ont komen. ten kan van de provincie echter ruime bijdrage worden verwacht. De deplorabele toestand voetgangerstunneltje bij Behalve het herstel van het bij het station Velsen-IJmuiden-Oost gelegen voetgangerstunneltje (kosten ongeveer 50.000), zal door het college ook de nodige aandacht worden geschonken aan incidentele verkeersverbeteringen en uit breiding van de parkeeraccommodaties.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5