Autoverzekering 20-25% duurder Nixon niet welkom in Japan Geen overdadige politiebewaking HIROHITO AANGEKOMEN ziekenhuizen f 70 per dag duurder Nixon kondigt beperkingen op lonen en prijzen aan Kunstbuit in Academische plantsoen gevonden W VAN LENT’s AUTOBEDRIJVEN N.V. Beverwijk Driehuis - IJmuiden OüÏEh jac.warnïng broek aan Bevrijdingsfront laat Amerikaanse gevangene vrij AGENDA TWEEDE FASE IN INFLATIE-BESTRIJDING Verder in de krant HET WEER Geen subsidie meer voor vergelijkend prijsonderzoek? Griffier „bang” voor dames met i i x w- f 1971 VRIJDAG 8 OKTOBER JAARGANG NUMMER 286 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Bredase rechtbank A pagina 9 Veel bewolking Vraag aan minister: Uit Alkmaar Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 0 2550-103 92-143 60 WASHINGTON President Nixon heeft donderdagavond vèrreikende beperkingen voor lonen en prijzen in de Verenigde Staten aangekondigd, die moeten volgen op de 13 november aflopende loon- en prijsstop. In een toespraak die via de televisie door het gehele land werd uitgezonden, zei de president dat hij twee raden in het leven zal roepen die de bevoegdheid krijgen voor onbepaalde tijd loons- en prijsverhogingen vast te stellen. UST- IJMUIDEN LANGE NIEUWSTR. 181 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. 2 3, 11 3 4 9 9 Prachtig wollen en nylon tapijt, dat precies op de breedte van uw kamer(s) of trap wordt geweven. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■1 6 1e IJmuider Courant Daniël Varre: zei NBC televisie-omroep (Van onze Haagse redactie) de Nieuw! Alléén bij Oosten: Schoenen - Tassen - Ceintuurs Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze Haagse redactie) Ann zijn andere zijde de groot meesteres van koningin Juliana, baro nesse Sweerts de Landas Wyborgh, grootmeester baron Van Lynden en Hoewel de maatstaven door dit semi- autonoom orgaan zullen worden vastge steld. behoudt de regering zich het recht voor de richtlijnen van de raad naast zich UNIEKE KOLLEKTIE HANDGESMEDE EIGENTIJDSE SIERADEN Barteljorisstraat 13 Haarlem tel.023-32 08 50 Maandag gesloten Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidweste lijke wind. Minimumtempera turen van omstreeks 13 graden aan zee tot on geveer 9 graden in het binnenland. Maxima ronc 15 graden. twaalf motoragenten van de rijkspolitie in Driebergen. Ook het gevolg van de keizer maakte deel uit van de lange stoet. Vol gens adjudant Vossenberg van de dienst Luchtvaart van de rijkspolitie was er geen abnormale politiesterkte op de been. BREDA. Het vrouwelijk personeel van de griffie van de rechtbank in Breda mag haar werk in het gerechts gebouw niet meer in lange broek ver richten. Ondanks het feit dat de lange broek in de huidige damesmode steeds meer gedragen wordt, heeft de griffier van de rechtbank, mr. A. H. Bosscher tot de dames het vriendelijk verzoek gericht, niet in lange broek te werken. Het is geen verbod aldus de griffier. neer te leggen en te verbieden. De andere raad, de prijzenraad, zal bestaan uit zeven personen die geen binding hebben met de regering of met enige belangengroep, zo ging de president verder. Evenals in het geval van de lonenraad kan de regering zijn maatstaven afwijzen, maar als er eenmaal overeenstemming is bereikt zal de raad de volledige bevoegdheid bezitten in afzonderlijke gevallen zijn eigen beslis singen te nemen. Volgens de laatste gegevens is de kost prijs per dag per bed dit jaar f 235, maar dat zal volgend jaar alweer f 258 zijn. De academische ziekenhuizen hebben inmiddels nog niets officieel gehoord van de minister van Wetenschappen De Brauw, die wettelijk de verpleegprijzen voor academische ziekenhuizen moet vast stellen. Volgens het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zal per 1 januari bo vendien ongeveer tien gulden op het ver- pleegtarief gezet moeten worden ingevolge de doorberekening van een aantal loon- rondes, die tot nu toe nog geen invloed op de verpleegprijs hadden gehad. Tenslotte zal nog eens een tientje extra berekend moeten worden „omdat de kos ten inmiddels weer als een raket de hoogte ingaan”, zoals een woordvoerder van het ministerie zich uitdrukte. Ook zal hij het congres toestemming vragen voor maatregelen die rentetarieven en dividenden aan banden moeten leggen. Functionarissen van het Witte Huis heb ben verklaard dat de regering niet ver wacht van die bevoegdheid gebruik te zullen moeten maken, omdat dividenden en rentetarieven waarschijnlijk wel door vrijwillig optreden van de betrokkenen zullen worden gedrukt Verwachting van het K.N.MJ. tot zater dagavond VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 11166 Dameskapsalon Uit het binnenland Buitenland nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Medische verzorging Weerrapport Beeldverhalen Puzzel Economisch nieuws 11, 19 KunstIS, 17 Radio en tv IS Films 17 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 23, 2S Luidsprekers 10, 12, 13 Bureelchef J. Schets, die moet toe zien op de naleving van het verzoek, stelt dat het niet ordentelijk is, in lange broek te werken, in verband met het decorum, waarop de rechtbank prijsstelt. De verontwaardigde dames verwisse len nu van kleding, voor zij aan de slag gaan. Mini-jurkjes zijn niet strij dig met het decorum van de Bredase rechtbank. Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlerr 0 DEN HAAG. De K.V.P.-Tweede- Kamerleden mevrouw Gardeniers-Berend- sen en de heer Krosse hebben aan minis ter Langman (Economische Zaken) ge vraagd of het juist is dat hij een geleide lijke beëindiging van de subsidiëring van prijsvergelijkend onderzoek (sinds 1964 door het Consumenten Contact Orgaan verricht) overweegt. Hirohito Banzai, staat op het bord dat deze vrouw meevoerde tijdens de be toging die gisteravond tegen het bezoek van Hirohito in Utrecht is gehouden. Banzai is een Japanse oorlogskreet. Hij sprak van „wat meer bewaking, maar niet veel.” De bewaking was in ieder geval vele malen minder sterk dan bij het vertrek van koningin Juliana naar Indo nesië. Het legertje journalisten en foto grafen werd door vangbekken op afstand gehouden. Adjudant Vossenberg om schreef dit als „een normale ordemaatre gel, om iedereen de kans te geven het bezoek te verslaan.” Een grote groep Ja panse verslaggevers was enkele uren eer der met een speciaal vliegtuig op luchthaven aangekomen. Waar de Amerikaan gevangen heeft ge zeten is ook niet bekendgemaakt. De ge vangene kwam vanmorgen te voet opda gen bij het kamp Loc Nin, ongeveer 15 kilometer verwijderd van de Cambod jaanse grens. de chef protocol bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. Bee- laerts van Blokland. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Het fel omstreden bezoek van keizer Hirohito aan Nederland is begonnen. Precies vol gens het schema landde om vijf over twaalf vanmiddag de wit gespoten DC-8 van Japan Air Lines. De ma chine rolde direct naar het voor het publiek niet toegankelijke buffer- platform bij de B-pier. Uit de cockpit staken een Japanse en Nederlandse vlag. Aan boord werden de keizer en keizerin Nagako verwelkomd door de Japanse am bassadeur in ons land. Na enkele secon den verliet de keizer de machine en maakte boven aan de roltrap een lichte buiging naar de aanwezigen. De in een donkergrijze overjas gestoken keizer werd op het platform namens ko ningin Juliana begroet door haar groot meester J. J. L. Baron van Lynden en haar grootmeesteres mevrouw E. L. Baro nesse Sweerts de Landas Wyborgh. Voorts werd hij begroet door de chef-protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, jonkheer mr. G. B. Beelaerts van Blokland en door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van de Haarlemmermeer. De toch vrij hartelijke ontvangst op Schiphol nam slechts een paar minuten in beslag. Direct daarna vertrok de keizer in de nog deze week extra gepantserde hofli- mousine naar Huis Ten Bosch in Den Haag. De wagen werd geëscorteerd door (tot max. 4 mtr breedte) Geen rafelende naden, geen pas en breedteproblemen. Ligt altijd mooi en strak, ongeacht de vorm en breedte van uw kamer(s), in springende kasten, uitspringende corners, hoeken e.d. Donzig zacht en dik tapijt, dat u kiest uit een reeks warme kleuren. Gegaran deerd kleurhoudend en opmerke lijk geluiddempend. En. voordélig te noemen:2975 per m2 oplopend tot 4975 Diplomatie is de kunst anderen ut zin te laten doen en hun de over tuiging te geven dat het hun eige zin is. Keizer Hirohito poseerde na aan komst op Schiphol gewillig voor de samengestroomde persfotografen. Links naast hem keizerin Nagako. king van de loon- en prijsstop van negen tig dagen op 15 augustus jl. De beperkin gen hoeven niet te worden ingetrokken wanneer het doel is bereikt, want op het Witte Huis heeft men gezegd dat zij zullen worden gehandhaafd totdat de re gering zeker weet dat intrekking niet zal leiden tot nieuwe inflatie. De ene raad die de president zal instal leren, zal een loonraad zijn, waarin van werknemers, werkgevers en het publiek elk vijf vertegenwoordigers zitting zullen hebben. Tot het eind van de loon- en prijsstop zal die raad een aantal maatsta ven bepalen vóór het vaststellen van toe laatbare verhogingen van lonen en secun daire arbeidsvoorwaarden. In de maatsta ven zal rekening worden gehouden met de verschillen in structuur tussen verschil lende groepen. Het plan voorziet bijvoor beeld in 'erhogingen die in verhouding groter zijn voor arbeiders wier lonen achter lopen bij die in soortgelijke takken van het bedrijfsleven. DEN HAAG. Het verpleegtarief van de academische ziekenhuizen gaat per 1 januari met zeventig gulden omhoog tot f 177 per dag in de derde klasse. De bezuiniging van 100 miljoen, die het kabinet-Biesheuvel doorgevoerd wil zien bij de academische ziekenhuizen, zou een verhoging met vijftig gulden nodig ma ken. EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 3115 82 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. DEN HAAG. De verzekeringspremies van auto’s gaan met ingang van 1 november omhoog. De verhoging bedraagt 20 a 25 percent voor personenauto’s en ongeveer 15 percent voor bedrijfswagens. Dit heeft de voorzitter van de contactcommissie motorrijtuigverzekering, de heer D. Quint, gistermiddag op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Oorzaak is de stijging van de schade-uitkeringen. De heer Quint zei dat de autoverzekeraars er voorts ernstig rekening mee houden dat de regering het minimumbedrag waarvoor een WA-verzekering (wettelijke aan sprakelijkheid) dekking moet geven, met ingang van 1 januari zal verhogen van 400.000 tot 1 miljoen. De WA-premies zullen dan nog eens met gemiddeld f 30 per jaar omhoog gaan. Voor bromfietsen zou de premieverhoging in dat geval 3.60 per jaar gaan bedragen. De heer Quint vestigde er de aandacht op dat een tweede overheidsmaatregel per 1 januari 1972 eveneens van invloed zal zijn op de premies: de assurantiebelasting (4 percent van de premie), welke ten laste van de verzekerde komt. Daartegen over zal het zegelrecht op polissen vervallen. De automobielassuradeuren zullen hun premieverhoging vanaf 1 november toepassen voor alle nieuwe verzekeringen. Voor de al bij hen lopende verzekeringen zullen de verhogingen pas worden berekend op de eerste premievervaldag van de verzeke ring na 1 maart 1972. De verhogingen, waarvan de verzekeraars het ministerie van Economische Zaken op de hoogte hebben gesteld, zijn uitgedrukt in een toeslag in guldens op de basispremie en niet in een vast percentage op de geldende premie. De premie verhoging is dus minder groot voor die automobilisten die korting genieten voor beperkt gebruik van hun wagen en/of wegens no-claim. Volgens de heer Quint is 18 percent van de verzekerden „brokkenmakers”, de rest rijdt no-claim. De Nederlandse verzekeraars hadden in 1970 van de drie miljoen auto’s die ons land telt een premie-omzet van 1 miljard. Het totale verlies bedroeg daarop 150 De premieverhoging gaat voor een personenwagen in de prijsklasse 6.500 tot f 8.000 ongeveer 60 bedragen voor een WA-verzekering en f 190 voor all risks, wanneer de verzekerde geen korting geniet Bij een no-claimkorting van 20 percent zouden deze verhogingen 38,40 bedragen voor uitsluitend WA en 121,60 voor all risks. Nixon zei dat de loon- en prijsstop van het ogenblik opmerkelijk goed is geslaagd. .Gezien ons sterke begin, gezien de vast beslotenheid die de Amerikanen hebben getoond om zich te vermannen gedurende de stop, heb ik er vertrouwen in dat onze nieuwe maatregelen om aan de inflatie een einde te maken, evenzeer succes zul len hebben. Wij zijn deze strijd tegen de inflatie begonnen om hem te winnen. Wij zullen in de strijd blijven todat wij hem winnen”, zei hij. De maatregelen van de president heb ben tot doel de inflatie in de Verenigde Staten terug te dringen tot twee a drie oercent op jaarbasis aan het eind van dit jaar, dat wil zeggen tot de helft van het percentage ten tijde van zijn bekendma- Sato, verklaarde later tijdens een toe spraak op de Japanse persclub in Tokio: „ik begrijp niet waarom Nixon welkom is in Peking, en ik niet”. De 70-jarige minister heeft al eerder laten weten dat hij Peking zou willen bezoeken, maar daar is niet door de Chinese leiders op gereageerd. Via een omweg liet men in Peking weten dat Sato in China niet welkom zou zijn. De aanzienlijk slechter geworden be trekkingen tussen Tokio en Washington kwam tijdens het CBS-vraaggesprek ver der tot uiting in de door Sato geuite wens, dat een „derde en vierde schok hopelijk te vermijden zou zijn”. De aankondiging van de reis van Nixon naar Peking en de Amerikaanse import- beperkingen hebben Japan volkomen ver rast en worden daar sedertdien de „twee schokken” genoemd. De Japanse regeringsleider heeft zich ook gekeerd tegen de aanleg van een directe telexverbinding („Hot line”) tussen beide hoofdsteden, omdat dit wegens mo gelijke taalmoeilijkheden „meer schade dan nut” zou veroorzaken. DEN HAAG. De Haagse politie heeft gisteravond beslag weten te leggen op schilderijen en andere kunstvoorwerpen, die afkomstig zijn van diefstallen uit het stedelijk museum in Alkmaar en uit een Haagse flat. De politie was gisteren in de loop van de dag op het spoor gezet door een anonime tipgever, die telefonisch con tact had gezocht. Om half tien gisteravond vond men in een in aanleg zijnd plantsoen bij het station Mariahoeve een groot deel van de vermiste goederen. Van de zeven schilderijen, die uit een Haagse flat ontvreemd werden, vond de politie die vier, waarvan foto’s verspreid waren. De drie onbekende doeken zijn niet teruggevonden. Van de buit uit Alkmaar trof de politie aan twee schilderijen (waaronder de Ruysdael) en veel zilverwerk. De Alkmaarse politie heeft in de loop van de ochtend de uit Alkmaar gestolen goederen in Den Haag opgehaald. Van de Alkmaarse buit ontbreekt nu nog een hoeveelheid Spaans aardewerk. TAJ NIN, (AP) Het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront heeft een Amerikaanse krijgsgevangene vrijgelaten. Men heeft zijn naam niet bekend gemaakt totdat de naaste familie van de man, die ruim twee jaar heeft vastgezeten, ervan op de hoogte is gesteld. WASHINGTON (DPA en AP). De Japanse premier, Sato, heeft een bezoek van de Amerikaanse president Nixon aan Japan in de naaste toekomst uitgesloten genoemd. In een vraaggesprek met de Amerikaanse Sato, dat het beter zou zijn als Nixon ook zou afzien van zijn voorgenomen bezoek aan Japan als hij op de terugreis van Peking is. Enkele Amerikaanse senatoren hebben al gereageerd op de door Nixon aange- kondigde tweede fase. De Democratische senator William Proxmire, voorzitter van de economische commissie uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Nixon bijna dictato riale volmachten heeft gevraagd op het gebied der economie. Volgens een andere Democratische se nator, George McGovern, is „fase twee” een rookgordijn om Nixons vorige beleid te verdoezelen. Senator Edward Kennedy, eveneens een Democraat, heeft verklaard, dat Nixon zich heeft vergenoegd met „het uitstellen van moeilijke vraagstukken”. Bij de Republikeinen is de ontvangst van Nixons nieuwe maatregelen beter. De Republikeinse fractieleider in de Senaat Hugh Scott, meent, dat „het program van de president voor vrede en welvaart” zeker zal worden goedgekeurd, als een maal de eerste emotionele reacties afge- zwakt zijn. U., s. a - JR j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1