Faulkner wil IRA harder aanpakken BRITSE TROEPEN MEER r NOORD-IERLAND NAAR Onontkoombare premieverhoging g t Boompje van Hirohito in Londen omgehakt Toenemende kritiek op ex-spion Moskou zou tiental Britse gezinnen gaan uitwijzen Gehlen Volgens „New York Times” wemelt het van de Russische spionnen Rome m Leiders van Palestijnse guerrilla’s ontslagen V erkeerschaos in Parijs Alcohol in zuigfles IL BK China-debat in VN Gevangenisoproer in Santa Fé Priester mag zich niet te sterk Sint Nicolaas Overzee engageren begint 18 oktober 2 3 VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 Watersnood in Benidorm Regelmatig overleg Carel Bylandtlaan 11, Den Haag, 070-647856. van Tweede plaats Bezoek „Doodsbang” Bisschoppensynode komt met werkrapport: „Zij zijn niet voor niets gestorven” Geef Uw familie overzee één keer per jaar toch de idee, dat Sinterklaas hen niet vergeet, omdat U nog te geven weet. De banket-bakker in Uw straat, waar Sint hangt op een blauwe plaat, geeft prompt ons Uw bestelling door; en onze Actie zorgt ervoor, dat Uw pakket heel goed op tijd, ont vangen wordt in dankbaarheid. Stuur Jan of Toos, die emigreerden en dus ’t Sint Niklaas- feest ontbeerden, een lekkemijen-prachtpakket met taai en letters en banket, met marsepein, ga zo maar voort, met al wat bij het feest behoort. (Van onze redacteur in Rome) ROME Ook Rome zou „vergeven zijn van Russische spionnen”. Dit meldt de „New York Times” na de geruchtmakende zaak van de meer dan honderd ontmaskerde spionnen in Londen. Italië zou overigens, volgens het vooraanstaande Amerikaanse blad, het land zijn met het grootste aantal Russische spionnen van Europa. Dit komt omdat Italië binnen de NAVO een belangrijke rol speelt in het gebied van de Middellandse Zee, omdat er een aantal belangrijke NAVO-hoofdkwartieren zijn gevestigd en de Amerikaanse Zesde Vloot er zijn thuishaven heeft, in de Golf van Gaita ten noorden van Napels. □m- liets Victor Louis Wegens metrostaking - s (Van onze redacteur in Londen) nAAAVVlAftA/VVVVVVVVVtAA/tAAAAAAftAAAAAAAAAAAAAAAA/tAAAAAAA/VVWVVVVWAAA/WVVVVVVWVVVVtAAZWW WVWVVRfVVVVVVIARfUVVVVVVVVVIAAAfVVVVVVVVVVVVVVUVVIHIVVVVVVVVVVWVIRIVVWVVWVIRfVVVVVVVVUVVVVV^ 5 PAUS PAULUS 3 de van De New York Times weet ook nog te melden dat Paus Paulus VI doodsbang is voor de spionnen als hij ’s zomers op zijn buitengoed Castel Gandolfo is. H\j zou bang zijn om over belangrijke zaken met het Vaticaan te telefoneren en de gewichtigste mededelingen zouden dan ook per koerier worden overgebracht. In de Engelse kranten wordt veel aan dacht besteed aan de dagen, die keizer Hirohito ir Nederland door gaat brengen. Met name de extra veiligheidsmaatregelen, die in ons land zijn getroffen, trekken veel aandacht. ngen wat een zijn ligen zit. lorm ildig tend nog op Ijken niet j bij t de de Jbri- ildus met in is den- i de een 5 in van veer om van rag, alle leze van col- ?eld 'ij ze een •den Dit zou zijn omdat „agenten van de communistische partij” door een afluister- Alle in het artikel van de New York Times betrokken instanties zwijgen na tuurlijk als het graf. En heel wat journa listen zouden er wat voor over hebben als ze wisten hoe ze de telefoonlijnen van het Vaticaan konden afluisteren. met van Intussen heeft de Britse consul in Mos kou gisteren bezoek gehad van een zekere mevrouw Jelizaveta Jefimovna Stetsenko, die verklaarde de moeder te zijn van de 31-jarige vrouw Irina Tepljakova, de se cretaresse en vriendin van de Russische overloper Oleg Lialin die evenals hij asiel in Engeland heeft gekregen. Drieduizend toeristen moesten geëvacu eerd worden. Zij zijn ondergebracht in hotels, die niet van de watersnood te lijden hebben gehad. De schade wordt geschat op ruim vijf miljoen gulden. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Nationale Actie rrest lijke lister Kos- prin- sst. loopt imis- recht hef- Üks- po- n te rten ten len sden >tel- De Britse autoriteiten verhelen niet dat hun optreden tegen de Russische spiona- ge-activiteit pas echt doeltreffend zal zijn voor verscheidene jaren, als landen als Frankrijk. West-Duitsland, België (met zijn Navo-zetel) en Nederland soortgelijke maatregelen treffen. ADVERTENTIE WWWWWWWWWVVVWVMVVWVWVVWVVVVVVWWVWVVVWVVVVWVVWVVVWVVWWVWVVVWVVVVVVWVVVVIA alen nber nen. tsen in- toe- der mr. >ver- lister gen- wet ig te mis- i be- n in VATICAANSTAD (AFP en Reuter). Kardinaal Tarancon, primaat van Spanje, heeft de bisschoppensynode in Vaticaan stad een werkdocument voorgelegd over „de praktische problemen van het ambte lijke priesterschap”, dat de neerslag vormt van de opvattingen over dit onderwep die de bisschoppenconferenties in de hele wereld naar voren hebben gebracht. De Russische regering zal binnen twee dagen een aantal Britse diplomaten en andere functionarissen uitwijzen als re presaille voor het besluit van Engeland van 24 september om 105 Russische verte genwoordigers tot ongewenst persoon te verklaren. Aldus meldt het Britse persbu reau Reuter. LONDEN. Het zeldzame Japanse sugi-boompje, dat keizer Hirohito gisteren in de botanische Kew Gardens in Londen plantte, is vandaag vergiftigd en omge hakt aangetroffen. Er lag een mededeling b(j met de woorden: „Ze z(jn niet voor niets gestorven”. Een man is aangehouden. De indrukwekkende verhoging van de verzekeringspremies voor auto’s zal de organisaties op het gebied van het gemo toriseerde verkeer en vervoer wellicht opnieuw doen losbarsten in protesten, zo als dat met de verhoging van de benzine- accijns en de wegenbelasting het geval is geweest. Toch is deze zoveelste lastenver zwaring van het autogebruik begrijpelij ker dan vele andere kostenverhogingen. De redelijkheid van de premieverhoging is met een eenvoudig rekensommetje aan te tonen. Premies van verzekeringen zijn nu eenmaal geen willekeurig vastgestelde vergoedingen maar nauwkeurig berekende risieospreidingen, die kunnen worden afge leid uit hel totaal der door verzekeraars aanvaarde uitkeringsrisico’s. In zekere zin is een verzekeringspremie een rente op geleend kapitaal. De verzekerde wentelt zijn risico af en betaalt daarvoor het rendement dat het in gevaar komend kapitaal moet opbrengen. Hoe groter de som wordt die in gevaar komt, hoe kost baarder de rente. De stijging van de kosten per schadegeval is door het oplo pen van loon- en materiaalprijzen enorm, maar die kosten worden nog vermenig vuldigd door de sterk toenemende kans op ongevallen door de verkeersintensiteit. De verzekeraars passen nu hun premies aan. Dat dit met zulke grote percentages moet gebeuren, wordt verklaard uit het feit dat de premies een achterstand hadden opge lopen. Men kan verwachten dat deze pre miestijging regelmatig zal terugkomen, naarmate de kosten en ongevallenkansen blijven toenemen. Er is geen twijfel aan dat het risico voor de verzekeraars met de dag groter wordt. Voor een deel wordt de toenemende kans op ongevallen buiten de premieberekening gehouden door de clau sule van het eigen risico en de korting op schadevrij rijden. Naarmate echter de re- paratieprijzen stijgen, wordt het bedrag van het eigen risico minder van betekenis. Wat het schadevrij rijden betreft, die clausule is meer een poging om autorij ders huiverig te maken voor schade-aan- gifte dan een stimulans om voorzichtiger Het communiqué vermeldt voorts dat de economische situatie in Noord-Ierland met spoed het onderwerp van nieuwe studie en nieuwe discussie moet worden en dat de twee premiers hebben besloten tot regelmatig overleg. De opstand brak uit toen de gevangenen een lijst met eisen wilden overhandigen en bevel kregen, naar hun cellen terug te gaan. Er werden matrassen verbrand waarna de cipiers met knuppels en traangas het protest onderdrukten. systeem achter de gang van zaken binnen het Vaticaan zouden kunnen komen. Ook Italië kent natuurlijk veel spiona- ge-schandalen. Totnogtoe waren ze niet al te opzienbarend. Niet lang geleden werd een Italiaanse marineman in Napels gear resteerd, omdat hij voor een Oostblokstaat zou hebben gespioneerd. Daarop werden twee Russen die tot een handelsmissie behoorden, uitgewezen. Britse veiligheidsautoriteiten zien spanning en ongeduld het moment Hirohito’s vertrek naar Nederland naderen. Boven formele vriendelijkheid is het be zoek aan Londen niet uitgekomen en de incidenten waren legio. Onverschilligheid voor de aanwezigheid van de keizer in Buckinham Palace bleek donderdagmor gen. Voor de hekken waren niet meer dan honderd mensen, die zwijgend het vorsten paar naar een botanisch genootschap za gen vertrekken. Slechts een paar met rij zende zon-vlaggetjes uitgedoste landgeno ten groetten enthousiast de Japanse keizer. De laatste dag van het officiële bezoek aan Londen gebruikte het keizerlijk paar voor een bezoek aan de dierentuin. DAMASCUS, (Reuter) Het dagelijks bestuur van het Palestijnse Verzet heeft gisteravond brigade-generaal Abdel-Raz- zak Al-Jahia als opperbevelhebber van het Palestijnse bevrijdingsleger en kolonel Othman Haddad als stafchef ontslagen. Brigade-generaal Midhat Bedeiri is tot stafchef benoemd, met volmacht om als opperbevelhebber op te treden. De woordvoerder van het dagelijks be stuur sprak berichten tegen, als zouden „dissidente elementen” in het Palestijnse verzet verantwoordelijk zijn voor de re cente moordaanslag op Jasser Arafat, het hoofd van de Palestijnse verzetsorganisa tie. Hij zei dat deze elementen in feite uit de verzetsbeweging zijn gezet. PARIJS (Reuter). In Parijs is van daag de vierde dag van de metrosta king extra politie ingezet om zoveel mogelijk orde in het verkeer te brengen. Er zijn forensen die de stad ’s morgens om 4 uur al binnenrijden om de opstop pingen te ontgaan en zeker te zijn van een parkeerplaats. Tegen zeven uur ston den er vandaag op de drie grote wegen naar Parijs rijen auto’s van tien km lang. Op de rondweg zat het verkeer vrijwel vast. Dit bericht de speciale correspondent van de Londense „Evening News” in Mos kou, Victor Louis, die het in het verleden al herhaaldelijk met zijn mededelingen over beslissingen van de Russen bij het rechte eind heeft gehad. Volgens Louis verwachtte men in goedin- gelichte kringen Moskou aanvankelijk, dat de Russische vergelding beperkt zou wor den tot bepaalde handelsrestricties en mo gelijk een tijdelijke terugtrekking van NANCY (DPA). Met luid geschrei heeft een pasgeboren Frans kind in Nan cy, de melkfles afgewezen die een ver pleegster het wilde geven. Oorzaak van het protest was de onge wone samenstelling van het vocht: een verzorgster had de melkpoeder aange mengd met alcohol van vijftig percent in plaats van het voorgeschreven mineraal water. Volgens de behandelende arts heeft de hardnekkige weigering alcohol te drin ken de baby het leven gered. Intussen heeft de minister van Buiten landse Zaken van de Ierse Republiek, Patrick Hillery, in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties gezegd het onaanvaardbaar te vinden dat de taak van vredeshandhaving in Ulster uitsluitend door Britse troepen wordt uitgeoefend. Hij vroeg echter niet om een interventie van de Verenigde Naties. Drie partijen. President Soeharto heeft de politieke partijen en de door de overheid gesteunde organisatie Sekber Golkar laten weten dat hij voor de volgende verkiezingen in 1976 slechts drie partijen wenst. Terug. President Podgorni van de Sovjet unie heeft zijn bezoek van vier dagen aan Noord-Vietnam besloten. Vandaag keert hij terug naar Moskou. „De Britse troepen zijn gebruikt in eenzijdige speurtochten naar wapens en voor de uitvoering van een politiek van massale interneringen en arrestaties. Van een vredesmacht zijn ze in de ogen van de minderheid een dwang-instrument ge worden dat het regime van Ulster over eind moet houden,” aldus de Ierse minis ter. Hillery vroeg garanties voor de rooms-katholieke minderheid om haar rol in de Noordierse gemeenschap te kunnen spelen. Kardinaal Tarancon die een toelichting gaf op het rapport, verklaarde dat de „aanvaarding van de politieke verant woordelijkheid van de priester een moei lijk vraagstuk is omdal het noodzakelijk is het priesterambt tot elke prijs te be schermen”. Ook als de priester een politieke keuze maakt, dient hij niet als militant politicus partij te kiezen. Met andere woorden de priester kan lid worden van een politieke partij maar mag zich niet te sterk politiek engageren. Voordat Faulkner uit Belfast naar Lon den vertrok voor het overleg kondigde hij al aan dat hij meer Britse troepen zou vragen en een harder optreden tegen de terroristen van het Ierse republikeinse leger. Als de drie nieuwe bataljons zijn aangekomen zal de Britse troepenmacht in Noord-Ierland ongeveer 14.000 man tel len. Volgens het communiqué zijn de ver sterkingen vooral bedoeld voor de bewa king van de grens van Ulster met de Ierse Republiek. De versterkingen zullen voorts leger eenheden in staat stellen hu<n acties te gen de terroristen sneller uit te voeren. Dat wordt mede mogelijk gemaakt, aldus het communiqué, door het toenemend aantal inlichtingen waarover het leger beschikt. De twee regeringsleiders hebben ook besloten het „regiment voor de verdedi ging van Ulster,” een Noordierse legereen heid, uit te breiden. De staatsecretaris van Defensie, Geoffrey Johnson Smith, is be last met de recrutering van zowel rooms katholieken als protestanten voor dit regi ment. Mevrouw Stetsenko, die in Moskou woont, dreigde met een actie via „interna tionale organisaties” als zij niet binnen twee dagen bericht van haar dochter zou hebben ontvangen. Ook vroeg zij er voor te zorgen, dat haar dochter een ontmoeting zal hebben met een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Londen. Als dit gesprek niet zou leiden tot de terugkeer van haar dochter naar de Sov- jet-Unie, wil zij zelf haar dochter spre- BONN, (Reuter) Toenemende kri tiek is er in West-Duitsland op de memoi res van Reinhard Gehlen, de voormalige chef van de Westduitse geheime dienst en een van Hitlers topspionnen. De New York Times noemt een aantal van 250 Russische spionnen in Italië. Hiervan zou er een vijftigtal direct onder de KGB ressorteren en vermomd gaan achter hogere en lagere officiële functio narissen op de Russische ambassade. De rest zou officieel deel uitmaken van een aantal 'Russische missies die hier werk zaam zijn. De Italiaanse contra-spionage zou zijn werk na de opzienbarende ge beurtenissen in Londen hebben uitgebreid. Ook de Italiaanse communistische par tij, die met haar anderhalf miljoen leden de grootste van het niet-communistische Europese vasteland is, zou hand- en span diensten verlenen bij het geven van in lichtingen over alle mogelijke facetten van het Italiaanse leven. Maar in dit verband is ieder persorgaan ook het meest reactionaire al een spion voor de Sovjet-Unie. Het gaat er maar om waar de grenzen liggen van wat spionage ge noemd kan worden. ambassadeurs. Nu zou het Kremlin echter onder druk van binnenuit besloten hebben tot een straffere reactie in de vorm van uitwijzing van een aantal diplomaten en andere vertegenwoordigers, onder wie handelsagenten. In genoemde kringen wil de men niet zeggen hoeveel mensen het land moeten verlaten. Naar verluidt zou het om een tiental Britse gezinnen gaan. ken, zo nodig in Engeland. Verder ver zocht zij toestemming om met haar doch ter te telefoneren. De Britse consul antwoordde dat hij haar verzoeken zou overbrengen en dat haar dochter dan zelf zou moeten beslis sen, of zij er op in zou gaan. Waarnemers in Moskou vonden het op vallend, dat mevrouw Stetsenko van de Russische wachtposten bij de Britse am bassade toestemming had gekregen het gebouw binnen te gaan. In Londen is van welingelichte zijde vernomen, dat Irina Tepljakova voor de Britse contraspionagedienst belangrijker is dan Oleg Lialin. Zij zou in de hiërarchie van de organisatie van de Russische ge heime dienst (KGB) in Engeland op de tweede plaats hebben gestaan, terwijl Lia lin, die in de Russische handelsvertegen- woordiging in Londen haar baas was, een betrekkelijk geringe rol in het werk van de KGB zou hebben gespeeld. Zij zou geheime documenten hebben meegenomen, waaronder lijsten met d e namen van Russische agenten in West- Europa, met name in Frankrijk en de Westduitse Bondsrepubliek. Zo zou het hoofdkwartier van de KGB in Londen in feite voor een groot deel van West-Euro- pa het werk van de Russische spionnage hebben geleid. Leider van de KGB in Engeland was, volgens de militaire medeweker van de „Daily Express”, Chapman Pincher, het hoofd van de Russische handelmissie, Bo ris Kolodiajni, die tot de 105 uitgeweke nen behoort. Door zijn vertrek, met talrij ke andere agenten van de KGB, en het overlopen van Lialin en Irina Tepljakova zou de Russische geheime dienst dan ook letterlijk zijn onthoofd. LONDEN (AFP en DPA) Enge land zal nog drie bataljons naar Noord-Ierland sturen ter versterking van de daar al aanwezige Britse troepenmacht. Dit is gisteravond bekendgemaakt na afloop van het overleg tussen de Britse premier Edr ward Heath en de Noordierse pre mier Brian Faulkner. Aan het gesprek is ook deelgenomen door de Britse minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling, minister van Defensie Carrington de chef van de gene rale staf generaal Michael Carver en de opperbevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland, generaal Harry Tuzo. NEW YORK, (Reuter) De agenda commissie van de Verenigde Naties heeft besloten het debat in de Algemene Verga dering over de vertegenwoordiging China in de Volkenorganisatie op 18 okto ber te laten beginnen. Aan deze kwestie wil men twaalf vol tallige bijeenkomsten wijden en wel twee per dag zodat de zaak, althans wat de Algemene Vergadering betreft, tegen 25 oktober rond kan zijn. Een woordvoerder van de VN zei echter dat het debat mogelijk veel langer zal duren. ALICANTE (EFE). Wolkbreuken hebben in het Spaanse toeristenoord Beni dorm overstromingen veroorzaakt, die grote vernielingen hebben aangericht. „Spiegel”-verslaggever Hermann Zolling, die een uitvoerige reportage heeft gewijd aan de Westduitse geheime dienst, vertelde onlangs in een radiovraaggesprek dat een kwart van het personeel van die dienst afkomstig is uit de Gestapo of andere nazi-organisaties. Het opinieblad „Die Zeit” verweet Geh len verdraaiing van feiten en het gooien met modder. Door zijn aanvallen op kan selier Brandts politiek van toenadering jegens Oost-Europa mengt Gehlen de ge heime dienst in de partijpolitiek, aldus „Die Zeit”. Hoofdredacteur Nannen van het tijd schrift „Stem” schreef van zijn kant dat Gehlen niet in staat is de veranderende sfeer in de wereld ten gunste van ont spanning te begrijpen. Hij heeft het tijd stip van publikatie van zijn memoires zorgvuldig gekozen om de buitenlandse politiek van de regering-Brandt zoveel mogelijk schade te berokkenen. Gehlen is opgegroeid in een tijd „waarin bolsjewis ten werden gezien ais een minderwaardig soort dat met wortel en al kon worden uitgeroeid. Dat dit niet gebeurde heeft zeker niet aan Gehlen gelegen”, aldus Nannen. Gehlen stond in de oorlog aan het hoofd van Hitlers inlichtingendienst aan het oostelijk front. Zijn memoires, waarin hij onder andere stelt dat Hitlers plaats vervanger Bormann een Russische agent was en drie jaar geleden in de Sovjet- Unie is overleden, worden in afleveringen gepuliceerd door het Springerblad „Die Welt”. De te rijden. Zij vervalt namelijk niet alleen bij ongelukken die de verzekerde zelf veroorzaakt, maar ook in gevallen waarin de schade door anderen is veroorzaakt. De betekenis van deze korting ligt eigenlijk in hetzelfde vlak als de eigen risico- clausule. Het verzekeringswezen vermin dert door deze bepalingen enigszins de kans dat verzekeringsgeld in gevaar komt en kan daardoor de premie iets zuiniger berekenen. Ofschoon de verzekeraars duidelijk nei gen naar een methode die de premies zo laag mogelijk en het risico voor de verze kerde zelf hoger maakt, mag de sociale betekenis van bijvoorbeeld de wettelijk verplichte WA-verzekering niet in het ge drang komen. Men mag niet weer de toestand krijgen dat bij verkeersongeluk ken grote persoonlijke risico’s ongedekt blijken te zijn. Het Waarborgfonds Auto verkeer fungeert weliswaar als veilig heidsgarantie voor gevallen waarin de wettelijke verplichting onwerkzaam blijkt te zijn doordat de schuldige óf onverze kerd rijdt óf onbekend blijft, maar de ervaring leert dat dit fonds geen water dichte werking heeft. Er blijven grote risico’s open voor automobilisten, die bui ten hun schuld bij verkeersongelukken betrokken raken en niet door het nogal in geheimzinnigheid werkend Waarborgfonds in bescherming worden genomen. Hoe dan ook, wil het verzekeringswezen kunnen blijven voldoen aan een maxima le garantie tegen ondraagbare persoonlijke schade voor automobilisten en motorrij ders, dan moeten de premies in overeen stemming zijn met het in risico verkerend kapitaal. Het verzekeringswezen in ons land is zodanig van structuur en organisa tie dat de overheid een doorlichtende controle ter beschikking heeft, die mis bruiken kan voorkomen. De thans aange- kondigde en nog te verwachten premie verhogingen moeten als een gevolg van de inflatie worden beschouwd, waaraan niet te ontkomen valt als men de sociale zekerheid die de verzekering verschaft, wil handhaven. ALBUQUERQUE (Reuter). In de staatsgevangenis van de Amerikaanse staat Nieuw Mexico, in de buurt van Santé Fé, zijn zeventien gevangenen giste ren gewond toen de politie een oproer neersloeg.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3