En die tweede Keizer? moment tevreden zijn „Je moet op een gegeven met wat je hebt bereikt” „Die tweede Cruyff zal „Dat weet ik niet er vast al wel zijn” Publiciteit Generatie Extract i z 1 w ij» V J F WWl JtwB 8 19 J7 Oj ZATERDAG 9 OKTOBER 1971 Erbij - I - «r J i j MARC SERNÉ Keizer met zijn nieuwe trainer Kovacs in gesprek. „Als je de kwestie van de organisatie neemt dan liggen de clubs in feite ver schrikkelijk ver voor op de bond en zijn stokpaardje, het Nederlands elftal. Deze week is de begeleidingscommissie in werking getreden”. (Om de proble men die zich met betrekking tot de ver houding clubs-Nederlands elftal hebben voorgedaan en de problematiek die zich daarbij heeft geopenbaard, waar moge lijk te elimineren. Het is een Sysifus- arbeid die door elftalleider Jack van Zanten nogal eufemistisch wordt om schreven als: „de moeilijkheden rond de vertegenwoordigende elftallen nivel leren”, red.) „Ik kan daar nog niets over zeggen omdat ik ook nog geen juist in zicht heb in de situatie zoals die zich gaat voordoen of ik moet eigenlijk zeg gen: zoals die zich zou moeten voordoen. Het enige dat je misschien kunt stel len is: dat er rond het Nederlands elftal op dit ogenblik iets gebeurt”. dat ik er aan heb meegewerkt dat het klimaat op een toch wel bijzondere manier in enkele jaren tijd aanzienlijk is verbeterd. Ideaal is het nog lang niet maar het is vooral belangrijk dat voet ballers weten wat hun mogelijkheden zijn. En dan niet alleen voetbaltech- nisch. Neem bijvoorbeeld Ger Kleton bij ons in Ajax. Vorig jaar toen hij nog niet eens bij de selectie zat was al duidelijk te zien dat die jongen bepaald meer kon dan tegen een balletje trap pen. Op zo’n moment is het belangrijk dat zo’n jongen wat weet je op die leeftijd tenslotte? wegwijs wordt ge maakt. Het kan anders verkeerd be grijp me goed ik zeg niet dat het is ge beurd met zo’n jongen aflopen. Hij kan om een ding te noemen een con tract krijgen dat ver beneden zijn stand ligt”. Sedert de rentree van de Ajacied Ui kt er weinig veranderd. Intussen behoort een (gezien de clubsuccessen) normale klassering voor Nederland in de Europa-cup voor landenteams ook tot een illusie, zodat er weinig inspirerende voorbeelden vallen aan te halen om tot de conclusie te komen dat Nederland het voor de wereld kampioenschappen in West-Duitsland in 1974 wel gaat maken. Of misschien zou het dit moeten zjjn dat de alleen al vanwege zjjn opvattingen vaak omstreden Keizer wel degelijk het belang van München 1974 onderkent. Keizer: „En dan denk ik nog niet eens in de eerste plaats aan de voetbalsport, hoewel dat tenslotte wel weer het uitgangspunt van mijn redenering is. Ik geloof namelijk dat München in de eerste plaats erg belangrijk wordt voor de Nederlandse economie. Ook het bedrijfsleven is erbij gebaat dat er een Nederlands elftal naar West-Duitsland *74 gaat. Dat zal zeker weer repercussies hebben met betrekking tot nog meer sponsors die zich zul len aanmelden om het voor de spelers allemaal nog aantrekkelijker te maken”. De financiële aspecten overheersen dus. Keizer: „Ik ben prof en ik voetbal voor de centen. Als de mogelijkheden om meer geld te verdienen op die manier worden uitgebreid dan is dat alleen maar gunstig. Het is tenslotte je werk”. Toch is het voor Keizer een duidelijke zaak dat dit pas een van de eerste stap pen is op een nog uiterst lange weg. Hij is van een generatie die zowel de oude als de (voor voetballers momenteel zeer goede) tegenwoordige tijd heeft meegemaakt. Heeft hij na zijn be slommeringen in het verleden toch niet het gevoel enkele jaren te vroeg geboren te zijn? Keizer: „Je moet op een gegeven moment eens tevreden zijn met wat je hebt bereikt Ik ben blij Piet Keizer (28 jaar) speelt morgen zijn tweeëntwintigste interland. Het aantal had beduidend hoger kunnen liggen indien de grillige Ajacied zijn principes in 1967 (toen hij, na het uit het veld sturen door de West- duitse arbiter Tschencher in de interland tegen Joegoslavië, door de voet balbond vijf wedstrijden voor zijn club Ajax werd geschorst) niet had laten prevaleren boven de „eer” om voor Oranje uit te mogen komen. Zo is Keizer nu eenmaal. Niet alleen in het veld zorgt hij bij vlagen voor uitzonderlijke situaties maar ook in de entourage schiep hij het unieke precedent om als voetballer principieel te weigeren voor het Nederlands elftal te spelen. Juist op het moment dat het officiële gesoebat (hoewel de pressie achter de schermen onverminderd voortwoedde) om zijn ren tree aan het verminderen was achtte Keizer de tijd rijp (in december 1969 tegen Roemenië) om zich maar weer eens beschikbaar te stellen. Mexico was intussen al gemist wat niet voor een onaanzienlijk deel werd ver weten aan het duo Cruyff-Keizer. Een ander punt dat dit terrein raakt is het feit dat Keizer zich vaak wars van iedere publiciteit toont. Hoe is dat te rijmen met een professionele instel ling? Keizer: „Dat ligt eraan hoe je je opstelt tegenover de publiciteit. Als je je wat publiciteit betreft overal voor leent dan moet je daarvan ook de con sequenties aanvaarden. Als publiciteit zo is dat het ten koste van alles geld verdienen wordt dan hoeft het voor mij niet. Dat zeker niet, nee". Er wordt nogal veel gesproken over een kwaliteitskloof. Na de generatie Cruyff, Keizer, Van Beveren, Van Ha- negem, Israel, zou er zich wat jong ta lent betreft nog niet voldoende kwaliteit hebben aangediend. Keizer gelooft niet dat dit zo’n vaart loopt. „Als de organi satie maar goed is en er een uitgelezen selectie bestaat dan zal dat talent vol doende zijn om internationaal bij te blijven. Organisatorisch mag je daarom niet verzwakken. Die tweede Cruyff zal echt wel ergens zijn”. Die tweede Kei zer ook? „Dat weet ik niet”. Een andere zaak is de inbreng van een trainer. Bij Ajax wordt vooral na de komst van Kovacs gesteld dat de Ajax-spelers in de eerste plaats het ge zicht van de Amsterdamse formatie be-' palen, hoewel niemand de aanzienlijke invloed van zes jaar Michels wil of zelfs kan ontkennen. Daarom: wat betekent een trainer? Wat was Michels voor Ajax en wat is Fadrhonc voor het Ne derlands elftal? Keizer wil over zijn onmin met Michels niet praten: „Wat Michels voor Ajax betekende moet je eigenlijk aan zestien spelers vragen. Het verschil ligt dan waarschijnlijk in de benadering van de spelers van Ko vacs met betrekking tot de voetbalsport. Over Michels kan ik niets zeggen. Ik ben hierin niet objectief”. En op de vraag of hij zou blijven als Michels bondscoach zou worden: „Daar heb ik nog niet bij stilgestaan. In het algemeen kun je stellen dat een trainer valt of staat met de voorbereiding waarin hij een team klaar stoomt voor een wed strijd”. Als men het echter strikt financieel gaat benaderen dan moet het toch aan trekkelijker zijn om met Ajax in de Europa-cup de nodige successen te be halen dan met het Nederlands elftal te wachten tot de sponsors pas bereid zijn veel geld rond te strooien als zij vinden dat er genoeg publicitaire waarde te genover staat. Keizer heeft zelf eens over het huidige Ajax opgemerkt: „Als er een verkeerde pass wordt gegeven dan wordt er bij ons niet gescholden. De betrokken speler krijgt hoogstens een verwijtende blik toegeworpen van: hé, je zit ook aan mijn poen”. Dat Keizer West-Duitsland aanhaalt wordt begrijpelijk als men bedenkt dat er momenteel bij Ajax een spelersraad in het leven is geroepen die een extract is van de raad zoals die bij de Westduit- se landskampioenen, Borussia München Gladbach, in het leven is geroepen. Aan het begin van deze competitie, toen Ajax twee vriendschappelijke wedstrij den tegen de Duitsers heeft gespeeld, hebben enkele Ajacieden onder aan voering van Keizer uitvoerig met hun Duitse collega’s besproken hoe een bestuur onder druk kan worden gezet. Keizer: „Ik ga er van uit dat die men sen verschrikkelijk hun best doen en het beste met je voor hebben, maar het feit blijft dat hun hoofd-job bestaat uit het werk voor hun baas of hun zaak, terwijl je als beroepsvoetballer veel beter over bepaalde zaken kunt naden ken om de doodeenvoudige reden dat voetballen je beroep is”. Maar is er al niet vreselijk veel ge beurd als hij de entourage nu verge lijkt met bijvoorbeeld vijf seizoenen terug? Keizer: „Er is natuurlijk wel het een en ander gebeurd. Om alleen maar de goede verzekeringen te noemen. Maar ook dat is een zaak die eerst bij de clubs is begonnen”. Als bijvoorbeeld een speler van Feijen- oord in het Nederlands elftal een fout maakt waardoor je verliest en jij je overwinningspremie wel gedag kunt zeggen dan kun je tevens die corrige rende blik wel vergeten. Keizer: „Ook dat is betrekkelijk. Zelfs het Neder lands elftal is het laatste jaar uitge groeid tot een min of meer uitgebalan ceerde selectie, hoewel er eigenlijk nog meer contact zou moeten zijn. Het to taal begint hier en daar een vaste vorm aan te nemen. De selectie is niet meer zo’n duiventil als het geweest is. Als een nieuwe speler bij Ajax komt dan wordt hij vakkundig door de rest op gevangen. Dat moet bij deze groep mo gelijk zijn met een nieuweling bij het Nederlands elftal. Persoonlijk ben ik nogal geporteerd voor een systeem zoals dat in West-Duitsland functioneert. Daar heeft men een vaste kern van tweeëntwintig spelers waar nauwelijks aan getornd wordt. Dat komt het geheel erg ten goede. Zover zijn wij echter nog niet. Hoe meer je met dezelfde groep blijft voetballen des te automatischer wordt het verband natuurlijk”. De voetbalideeën die Keizer heeft mee helpen realiseren staan in het ka- Hoewel de spelersinspraak bij Ajax nog allesbehalve optimaal floreert (men hoeft alleen maar te denken aan de wedstrijden tegen Nacional, toen de spelers wél wilden maar het bestuur zijn voet stijf hield) meent Keizer wel: der van een professionele aanpak, van een beroepskundige instelling ook. Toch zijn er met aanvoerder Keizer alleen dit seizoen al herhaaldelijk incidenten ge weest, waarbij hij moeilijk als model voor zijn teamgenoten kon worden aan gewezen. Keizer over zijn strafzaak na de wedstrijd tegen Groningen: „Ik ben er in die wedstrijd uitgestuurd. Dat is concreet. Anderzijds wordt je ook bij incidenten betrokken (zoals met Nees- kens-Sammer in de wedstrijd tegen Dresden) waar je niets mee te maken hebt gehad. Op een gegeven ogenblik kan dat te veel worden. Omdat er te veel dingen zijn gebeurd dit seizoen heb ik daar ook fel tegen geageerd”. iets met Nederlands elftal” „Er gebeurt nu tenminste

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19