Leuzen gekalkt bij Artis RUITEN VERNIELD Vrouw dood na BIJ JAPANSE AMBASSADEUR Directiewisseli ng bij Van Gelder Ook Zandvoort Russen gelasten bezoek Home af verwerpt voorhaven mishandeling bij aanranding Argentijnse militairen in opstand Nu echte dieren» postzegels gratis bijEsso. KRiW OF Prinsje 2 jaar I A. r i VANDAAG IN ERBIJ: AGENDA pagina 8 Verder in de krant Achttien Britten ongewenst HET WEER Kees de Jongen op tournee in Joegoslavië Z BOERENBRUIN v.d. Vooren bakt 't ZATERDAG 9 OKTOBER 1971 JAARGANG NUMMER 287 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Thermosfles naar auto Hirohito In IJmuiden Heel dorp moet verhuizen De bakermat van de sherry Minder gi£ spuiten dankzij truc met sex Keizer over keizer Sater: Noem het wegwerptoneel Esso. Autobedrijf KONING N.V. Ugg MILJOENENSCHADE BIJ BRAND 2 3 3 3 4 4 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar f 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. BERENDSEN N.V. O I 25 jaar jubileum ,ascot-stoffen’ toonaangevend Te zien in de etalages! Al die leuke modellen van ELVI Couture vindt u in Haarlem alléén bij A&K. „Onjuist” Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. 8 8 9 9 10 II 3 ELVI-modellen zijn meestal als eerste uitverkocht. Omdat ze zo leuk zijn. Veel bewolking MUNROS?^ IJmuider Courant Charles Secrétan: «Ss De beschadigde voorruit. na de aankomst. ADVERTENTIES (Zie verder op pagina 5) „Daar woont Wim Kan”. (Zie verder pagina 2). Haarlem-Centrum en Schalkwijk. officia) dealei Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyki E. Koning Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur De bedrijfsdirectie van Van Gelder Pa pier Velsen heeft vrijdag aan het perso neel bekendgemaakt, dat er in de leiding van het bedrijf van de krantenpapierfa briek in Velsen-Noord met ingang van 1 november een aantal mutaties zal plaats hebben op directie-niveau. Bloemstraat Showroom Protest tegen „de aankomst van een moordenaar". BELGRADO. (AP). Keizer Haile Se lassie van Ethiopië heeft gisteren op de derde dag van zijn bezoek aan de Volks republiek China een lang gesprek gehad met Mao Tse Toeng. Dit meldt het Joe- goslavisch persbureau Tanjoeg vanuit de Chinese hoofdstad. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Sovjet-Unie heeft gis teravond teruggeslagen en achttien Engel- sen uitgewezen of de toegang tot het land ontzegd. Dit gebeurde twee weken nadat Londen 105 Russen buiten de deur had gezet. De Britse ambassadeur in Moskou, sir John Killick, werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden en kreeg daar te horen, dat vier Britse diplomaten en één zakenman zouden worden uitgewe zen en binnen twee weken het land zou den moeten verlaten. Prins Claus maakte deze foto ter ge legenheid van de tweede verjaardag, maandag, van zijn zoontje Constan- tijn. ren. In 1952 studeerde hij af als werktuig kundig ingenieur aan de Technische Ho geschool te Delft. Hij trad in dienst van de BPM, waarbij hij tot 1957 werkzaam was op de Nederlandse Antillen. Daarna werkte hij voor de Shell als projectinge- nieur bij de olie- en gaswinning in Vene zuela. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De politie in Velsen speurt naarstig naar de identiteit van een onge veer 30- tot 40-jarige vrouw, die in de af gelopen nacht in een brandgang aan de Kennemerlaan is aangerand en daarbij zo danig aan het hoofd werd gewond, dat zij vanmorgen in het Zeewegziekenhuis aan de gevolgen van de verwondingen is over leden. Onze specialiteit Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 - IJMUIDEN M.L. Tectyleer-station. WASSENAAR Enkele ruiten van de woning van de Japanse ambassa deur in Wassenaar zijn de afgelopen nacht om half twee met bakstenen ingegooid. De dader of daders zijn nog spoorloos. De politie zal de ambts woning nu extra bewaken. Er sneuvelde een ruit aan de voorkant en twee kleine ruitjes aan de zijkant van het gebouw. Er was op dat moment nie mand in de desbetreffende kamers. Bij de ambassade wilde men geen commentaar geven. Grote Houtstraat 130, Haarlem Zoals dat enige, wollen japon netje Wilma van 129.- gld. In combinaties van bric en groen en bruin en oranje. In de maten •38 t/m 46. Of Joyce: ook een heel grappig japonnetje van zui ver scheerwol. In de maten 40 t/m 48. ’t is er in bric, flesse- groen en aubergine en kost maar 99 gld. En er is een heel mooi pantelpak van Elvi. Dat heet Beate en u kiest uit carbon(bleu) en aubergine. In de maten'40 t/m 48. Prijs: 179 gld. U ziet bij A&K verder Sabine en Brigitte en Sonja en Marjan, kortom ALLES van Elvi Couture. Vanmorgen waren nog geen namen be kendgemaakt. De plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken van de Uit het binnenland Achtergrond Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Kerkdiensten Schrijvende lezers Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Luidsprekers4, 6 Beeldverhalen W eerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport TeL 15141» HOOI Het slachtoffer werd door een voorbij ganger hevig bloedend in de brandgang aangetroffen. Als gevolg van de situatie waarin zij verkeerde was zij niet in staat haar naam te noemen. Aan de hand van een signalement en een beschrijving van de kleding hoopt de politie nadere aanknopingspunten te ver krijgen, opdat het onderzoek naar de onbekende dader kan worden voortgezet. (Zie verder pagina 7) 61e De gepantserde auto waarin het Japan se keizerlijk paar gisteren reed werd ge troffen door een thermosfles. Na het be zoek van een half uur aan de Rotterdamse Euromast vanwaar keizer Hirohito de haven kon overzien gooide een onbe kend gebleven toeschouwer de fles naar de auto toen de stoet om half vijf Rijswijk was binnengereden. Het projectiel trof de voorruit van de wagen en maakte een gat ter grootte van een kogel, terwijl het glas er omheen enigszins versplinterde. De stoet reed evenwel onverstoorbaar verder en ar riveerde om even voor vijf uur bjj paleis Huis ten Bosch. De auto is vervangen door een andere wagen. „Als gevolg van het privé karakter van het bezoek dat keizer Hirohito vanmorgen aan enkele in Amsterdam gevestigde instel lingen heeft gebracht (Artis, Rijksmuseum en het Okura hotel)” is de keizer van ge meentewege noch begeleid noch ontvangen. Wel hebben burgemeester en mevrouw Samkalden een uitnodiging van de Japanse ambassadeur tot het bijwonen van een ont vangst in het Okura-hotel ter ere van het bezoek van de keizer aanvaard. Aan vrijwel alle kanten aan de openbare weg van het Artiscomplex hebben onbe kenden in de afgelopen nacht met grote witte letters gekalkt: „Hirohito oorlogsmis dadiger”. Drie kwartier voordat de keizer bij de dierentuin arriveerde was de stads reiniging nog druk bezig met het onzicht baar maken van de leuzen. Er heeft zich toen de wagen met het keizerlijk paar de hoofdingang van Artis binnenreed een klein incident voorgedaan. Een 29-jarige man rende de auto achterna maar werd opgevangen door politiemensen. Er ontstond een kleine worsteling. De de monstrant werd gekalmeerd en meege nomen door een andere burger. Later ver klaarde deze man dat hij keizer Hirohito een klap had willen geven. Bij de ingang van Artis stonden enkele tientallen demonstranten met borden. Het keizerlijk paar werd met boe-geroep ont vangen. Gisteren werd met hoge snelheid van Schiphol naar Huis Ten Bosch gereden. Soms reden de voorste auto’s 140 km per uur met het gevolg dat enkele volgwagens van de rijkspolitie moesten af haken. De stoet werd begeleid door twee helikopters van de luchtmacht. Vanmorgen moest een helikopter vanwege de mist verstek laten gaan. HAARLEM. „Kees de Jongen” zal ook in Joegoslavië te zien zijn. De toneelgroep Centrum zal het stuk, geschreven door Gerben Hellinga en geregiseerd door Peter Oosthoek, opvoeren in Belgrado op 2 en 3 december en indien mogelijk op 4 de cember in Zagreb. Het succesvolle toneel stuk beleefde onlangs de 150ste voorstel ling. De toneelgroep kan de korte tournee maken onder auspiciën van het Interna tionaal Theater Instituut. De bedrijfsdirecteur Velsen, ir. J. C. Coops zal het bedrijf te Velsen gaan verlaten wegens zijn benoeming tot coör dinator concernplanning op het hoofdkan toor te Amsterdam. Hij wordt in Velsen opgevolgd door de heer ir. A. H. Stomp, thans bedrijfsdirecteur in Renkum. De heer Stomp zal als bedrijfsdirecteur Vel sen de verantwoordelijkheid dragen voor alle zaken de produktie van krantenpapier betreffende, dus ook zij het functio neel ten aanzien van de krantenpa- pierproduktie in Renkum. De heer Stomp is in Groningen geboren, 45 jaar oud, gehuwd en heeft drie kinde- Laat ons bij de opsomming van alle grote uitvindingen van de negen tiende eeuw de zwaarmoedigheid niet vergeten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Intergemeentelijk Sa menwerkingsorgaan „Kennemerland”, ge vormd door de gemeenten in Kennemer land ten zuiden van het Noordzeekanaal, zal zich met grote aandacht buigen over de kwestie van het Amsterdamse plan voor een Voorhaven in IJmuiden, alsmede over de door Velsen uitgebrachte afwij zende nota dieaangaande. De ISK-commissie voor de planologie heeft bij monde van haar voorzitter, de Haarlemse wethouder drs. P. J. van der Ham, toegezegd per 1 november een ont werp pre-advies gereed te zullen hebben, mits er eensgezindheid in de kring is. Het afwijzende standpunt van de ge meente Velsen werd tijdens de vrijdag avond in het Velser stadhuis gehouden eerste openbare vergadering van het ISK ondersteund door burgemeester A. Nawijn van Zandvoort, die wees op het gevaar van een Voorhaven in IJmuiden voor de recreatie in deze streek hetgeen zeker ook geldt voor Zandvoort. Tijdens deze bijeenkomst hebben B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude bekendgemaakt dat zij het gewest Groot Amsterdam afwijzen en aansluiting wil len blijven houden met het ISK. 34, IJmuiden. Vechtstraat 2, TeL Als beide partijen het op een botsing laten aankomen, dan zou zich een grote tankslag kunnen ontwikkelen, want de rebellen beschikken over ongeveer zestig tanks van Franse makelij. De regering heeft naar verluidt ook een artillerie regiment naar het bewuste district, 275 km. ten zuiden van Buenos Aires, ge stuurd. De opstandelingen, in totaal onge veer drieduizend man, zouden geen steun van andere legerafdelingen krijgen. De regeringstroepen kunnen Azul tegen 10 uur vanmorgen Nederlandse tijd be reiken. President Lanusse verklaarde gister avond voor radio en televisie dat hij de opstand hard zal onderdrukken als de rebelse troepen zich niet overgeven. Hij betitelde de muiters als „een minuscule groep onverantwoordelijke, op macht be luste en totalitaire reactionairen”. De opstandelingen verzetten zich tegen Lanusse’s plan Argentinië terug te voeren naar een constitutioneel bewind met alge mene verkiezingen in maart 1973. Daar is het land volgens hun „nog niet rijp voor”. Hun grootste wrok gaat echter uit naar de beweerde bereidheid van Lanusse, on- derhandelingen te beginnen met de ver bannen dictator Juan Peron. Als jubileumgeschenk op alle stoffen 15% korting! Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! RIJEN. Een brand in de leerlooierij De Nederlandse Stoomlederfabriek n.v. in Rijen heeft gisteravond een miljoenenscha de aangericht. De produktieafdeling werd geheel verwoest. Niemand is gewond. Voorts zouden drie zakenlieden met gel dige visa de Sovjet-Unie niet meer binnen mogen komen. Tien andere Engelsen zijn tot ongewenst persoon verklaard en zullen evenmin worden toegelaten. Het zijn ne gen voormalige leden van de ambassade in Moskou en één wetenschapsman. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond: In het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen en een overwegend matige zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen van 13 gra den aan zee tot 7 graden in het zuidoosten van het land. Maxi ma omstreeks 15 graden. Sovjet-Unie, Koesnetsov, zei echter tegen ambassadeur Killick, dat de uitgewezen achttien mannen betrokken zijn geweest bij „activiteiten die onverenigbaar zijn met hun officiële status” een andere ma nier om te zeggen dat zij gespioneerd heb ben. De Britse ambassadeur bleef drie kwartier bij minister Koesnetsov. Sir Kil lick zei tegen de minister dat de beschul digingen onjuist waren. Behalve dit hebben de Russen bovendien een bezoek van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas Home afgelast. Home zou in februari naar Moskou zijn gekomen. Ook een voorgenomen bezoek van de Britse minister van Huisvesting, Julian Amery, gaat niet door. De Russische mi nister van Buitenlandse Handel zal op zijn beurt niet naar Londen komen. De eerste, nog officieuze commentaren in het Britse regeringscentrum, vinden, dat uit een oogpunt van rekenkunde, Groot- Brittannië er niet zo slecht van af komt: tegenover de 105 verbannen Russen staan achttien Britten. AZUL, (Reuter). Argentijnse rege ringsgetrouwe tankbrigades rukten van morgen op naar de steden Azul en Olvar- ria, waar de militaire garnizoenen gistera vond in opstand zijn gekomen tegen het bewind van president Alejandro Lanusse. Dr. ir. L. J. Groen, thans adjunct- directeur in Velsen-Noord is eveneens per 1 november benoemd tot bedrijfsdirecteur van de papierfabriek in Apeldoorn. Het hoofd Technische Dienst in Velsen ir. F. O. Reerink zal de taak van hoofd produktie op zich nemen welke functie tot heden mede werd uitgeoefend door de heer Groen. In 1964 beëindigde hij zijn loopbaan in de oliewereld op het centraal kantoor van de BPM in Den Haag, waar hij belast was met de leiding van een aantal grote projecten in Venezuela, Trinidad en Ne derland. De heer Stomp kwam in 1964 in dienst bij Van Gelder Papier in Renkum en werd in 1967 tot directeur aldaar benoemd. In de omgeving van Renkum bekleedde hij verschillende maatschappe lijke functies. f* w

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1