BONN OPGEWONDEN el DOOR SPELDEPRIK VAN GROMIKO Chinese uitnodiging voor Chaban Delmas Verkiezingen invrije Hanzestad’ Bremen „Altenburg” Russische minister sprak ook met Rogers Honderd dagen Biesheuvel Denemarken achtergrond Zuid-Afrika verbiedt de publikatie VN-rapport NS-dagtochten in herfst en winter Vrouwelijke soldaten UIT!!. Noord-Vietnam en Sovjet-Unie: „alle troepen uit in en Suenens in Rome met verf beklad Vermiste Rus en Kardinaalswapens van Alfrink Tsjechische nog niet terecht Tupamaros stelen ‘vliegtuigje Indo-China” 3 ZATERDAG 9 OKTOBER 1971 2 Geprikkeldheid Concessies Onder druk ig Spannende dagen T (Van onze redacteur in Bremen) Londen weet van niets Op fiets Ivoren toren Aardhevinkje voordelig uit met NS Jamsession in Moskou .S Vs BREMEN Voluit staat het op openbare vervoermiddelen: „Vrije Hanzestad Bremen”. De stad aan de Weser verwierf in de vijfde eeuw deze onafhankelijkheid van vorsten en bisschoppen en een restant je van die zelfstandigheid in de Duitse samenleving is tot vandaag bewaard gebleven. De burgemeester is er tegelijkertijd minister-president van West-Duitslands kleinste deelstaat, bestaande uit Bremen (600.000 in woners) en Bremerhaven (150.000). Weinig vooruitgang bij Brits-Rhodesische onderhandelingen aft ADVERTENTIE PREMIER CHABAN-DELMAS (Van onze redacteur in Parijs) afhankelijkheids verklaring van 1965. ADVERTENTIE voor beden ihtin- ziging voor n. De eerste 3 van taxatie n gul- in het es van e wet /rij te kienen 25 jaar lang hebben Sociaal-Democra- ten (SPD) en liberalen (FDP), die nu ook in Bonn samen regeren, de deel staat bestuurd. De SPD bezit vijftig van de honderd zetels in het „parle ment”, de FDP acht, de CDU tweeën dertig. Verkiezingen in andere deelsta ten hebben de afgelopen twee jaar steeds winst voor de CDU opgeleverd. Er is alle reden om te verwachten dat dit morgen ook in Bremen gebeurt. „Oost-politik” betrokken. De Berlijn-over- eenkomst is zelfs onder directe verant woordelijkheid der Amerikanen (en niet der Westduitsers) tot stand gekomen. Met het zinspelen op vertraging in de kwestie- Berlijn kan Gromiko echter op zijn minst Bonn via zijn machtigste bondgenoot on der druk zetten. Ook de oppositie in Bonn is door de speldeprik gevoelig getroffen. Immers zij heeft deze week de laatste onduidelijkheid weggenomen en ronduit verklaard dat ze de verdragen verwerpt. Ondertussen staat het Franse protocol volgende week een paar spannende dagen te wachten als zowel de Chinese delegatie als de Japanse keizer de officiële gasten van de regering zullen zijn. LONDEN (Reuter) De Britse autori teiten zjjn geconfronteerd met de verdwij ning van twee personeelsleden van Oost- europese diplomatieke vertegenwoordigin gen. MOSKOU, (Reuter). De Amerikaanse jazzveteraan Duke Ellington heeft vrij dagavond tijdens een receptie op de Ame rikaanse ambassade in Moskou honderden genodigden een onverwachte jam session met Russische musici bezorgd. De 72-jarige Duke en zijn orkest maken een tournee door de Sovjet-Unie en zijn in Leningrad, Minsk, Kiev en Rostov al zeer enthousiast ontvangen. Zaterdagavond treedt het or kest voor het eerst in Moskou op. de cen- 1, op deld <.W. oge- ;gin- 1, te een nge- ■erd, iden en ge- jdag cht- rge- Eers. ltse ïrst zol en an- en- in er- lad itho- aren igen. eens zijn it in £.W., /aste zake ld om e loto dieren beide spor- zijn, orga- n het zigin- m de e zou beide :e as- uteri- erhalf oorte- imum s van een den bij :iale die □le- litie den loor ge- de was hij en- tie- HONGKONG (Reuter) De Sovjet-Unie en Noord-Vietnam hebben volledige terug trekking geëist van de Amerikaanse en an dere verbonden vreemde troepen uit geheel Indo-China. Dit geschiedde in een gemeen schappelijk communiqué, dat door radio- Hanoi werd uitgezonden. ik zijn >estaat I van reali- rtegen an de i daar ter de m tijd 1”. Zij i wor- natige alge- ad. Toen als eerste consequentie van een nieuwe aanpak een 31-jarige socialist, dr. Thomas von der Vring, tot „Gründungdsdirektor” in Bremen werd benoemd en duidelijk werd dat vooral linkse intellectuelen zich in de hervor- mingsuniversiteit thuis zouden voelen, kwam het in conservatieve kring al lang bestaande onbehagen tot een uit barsting: in Bremen werd gewerkt aan een Marxistische kaderschool. Wie met Von der Vring spreekt, komt onder de indruk van zijn ideeën, waar bij inderdaad de politieke op de voor grond staan. Naar zijn overtuiging moet ook van een ingenieur (bijvoor- Koschnick een populaire politieke aan voerder. Voor de kleinere liberale par tij is Bremen zelfs een sterk bolwerk. In het afgelopen voorjaar is echter de coalitie uiteengevallen na een felle strijd over het hoofdthema waarmee Bremen zelf zijn verkiezingen van het huiselijke karakter beroofde: de op richting van een nieuwe universiteit. Als dinsdag in de Tweede Kamer de al gemene politieke beschouwingen over de nieuwe rij ksbegroting beginnen, heeft mi nister-president mr. B. Biesheuvel er juist zijn eerste honderd dagen als regeringslei der opzitten. Anders dan in de Verenigde Staten, waar die termijn traditioneel wordt aangegrepen om een nieuwe president op zijn eerste daden te beoordelen, gaat men in Nederland gewoonlijk aan die mijlpaal voorbij. Maar deze keer ontkomt de heer Biesheuvel aan dat oordeel niet. Drie da gen lang krijgt hij zijn beleid tegenover de volksvertegenwoordiging te verdedigen. Minister-president Biesheuvel zal een uiterst kritische oppositie tegenover zich vinden, maar door zijn vrienden uit de vijf coalitiepartijen welwillend worden ontvan gen. Zijn kabinet zal stellig waardering oogsten voor de wijze waarop de finan- cieel-economische problemen zijn aange pakt. Vooral op dit terrein heeft het kabi net duidelijk gescoord: er is een klimaat aan het groeien, waarin het mogelijk wordt de inflatie een halt toe te roepen. Echte missers heeft dit kabinet van sterke man nen tot nu toe niet gemaakt, of het zou de verspreking van de „Ariër” Van Agt moeten zijn. De ploeg van Biesheuvel is de eerste honderd dagen niet slecht doorgekomen. Crisisverschijnselen hebben zich nog niet voorgedaan. Drees loopt beter in de pas dan de confessionelen ooit hebben durven hopen. Zijn bezuinigingsdruk blijkt nogal mee te vallen en er is tenminste niet met de botte bijl gehakt. De beleidsombuigin gen hebben tot dusver minder weerstanden opgeroepen dan aanvankelijk werd ge vreesd. Alleen de automobilist zal het niet meer zo op Drees begrepen hebben, nu het rijden hem zo’n 150 gulden per jaar meer gaat kosten. Maar zelfs de oppositie ziet in dat de groei van het autopark moet worden teruggedrongen ten gunste van het openbaar vervoer, willen wij niet in onze eigen ellende omkomen. Als donderdagavond de moties van de (Van onze redacteur in Bonn) BONN Een diplomatiek speldeprikje heeft de echo van een mokerslag gehad. De Russische minister Gromiko heeft zoals gemeld „de overweging” (aldus de regering in Bonn) geuit dat ondertekening van het slotprotocol der Berlijn-overeenkomst wel eens zou kunnen blijven liggen tot het West- duitse parlement het verdrag van Moskou heeft geratificeerd. Er zijn inderdaad redenen om de bete kenis daarvan niet te overdrijven. Zonder een bevredigende en volledige overeen komst over Berlijn krijgt Moskou zijn Europese veiligheidsconferentie niet. Gromiko heeft met zijn „overweging” Bonn echter ook om andere redenen wat nerveus kunnen maken. Hij sprak er het eerst over met de Amerikaanse minister Rogers. De geprikkeldheid daarover zou nu ook buiten de Westduitse grenzen snel groter kunnen worden. Als Amerikanen en Rus sen een mogelijkheid zien om tot ontspan ning in hun betrekkingen te komen, zul len zij zich door CDU en CSU in de Bondsrepubliek niet laten ophouden. On der die omstandigheden zouden echter ook de Westeuropese partners de ongewenste gevolgen kunnen gaan ondervinden van de obstructie in Bonn. PARIJS. De Chinese minister voor de Buitenlandse Handelsbetrekkingen, Pai Hsiang Kuo, die op het ogenblik aan het hoofd van een delegatie Frankrijk be zoekt, heeft gisteren de Franse premier Jacques Chaban Delmas tot een tegenbe zoek aan zijn land uitgenodigd. Het programma van de Chinezen voor ziet nu voornamelijk in reizen door de provincie, maar niettemin zullen zij zich ook een of meer dagen samen met keizer Hirohito binnen de Parijse muren bevin den. De Franse autoriteiten zullen zeker vermijden dat de beide gasten uit het Verre Oosten, Chinezen en Japanners, oog in oog met elkaar komen te staan. ROME (DPA). De kardinaalswapens van de Nederlandse kardinaal Alfrink en de Belgische kardinaal Suenens in Rome zijn beklad met zwarte verf en eieren. Conservatieve rooms-katholieken hebben dit gedaan, zo blijkt uit achtergelaten pamfletten, „omdat ze de twee kardinalen niet waardig achten tot het college van kardinalen te behoren.” De kardinaalswapens zijn aangebracht op de titelkerken, die de beide kardinaals in Rome hebben. De houten schilden zijn inmiddels weer schoongemaakt. Op de vlugschriften, aldus meldt onze redacteur in Rome, stond te lezen „dat groepen katholieken die getrouw blijven aan de kristallen reinheid van het eeu wigdurende geloof, verontwaardigd zijn over het werk dat de beide kardinalen nu en in het verleden hebben verricht.” Beide kardinalen zouden volgens de vlugschrif ten „niet waardig zijn om in het heilig college (van kardinalen) zitting te hebben en hun wapen te tonen in het katholieke Rome.” Washington wenst zo spoedig mogelijk over de troepenreducering in Europa te praten. Bonn is met die haast niet geluk kig. Nu en dan hoort men hier de verden king dat de twee grote mogendheden uit eigen belang de prioriteiten zouden kun nen verleggen als de Westduitsers te lang treuzelen. Nu is Washington volop bij de Bonner Zonder zo’n overeenkomst is ook de kans op een vruchtbaar gesprek over het verminderen van de troepen in Europa gering en vertraging op die beide punten komt de Russen hoogst ongelegen, dat is de laatste tijd herhaaldelijk gebleken. Toch is de opgewonden reactie in Bonn niet schromelijk overdreven. De beide Duitslanden onderhandelen over details, waarmee de Berlijn-overeenkomst van de Grote Vier moet worden voltooid. Bonn heeft indertijd een niet-onlogisch verband gelegd tussen de verdragen van Moskou en Warschau en de Berlijn-overeenkomst. Een ratificering van de verdragen (waarin Bonn de status quo vergaand erkent) zou pas plaats kunnen hebben na het bereiken van een bevredigend Berlijn-akkoord (met tegenprestaties van Moskou). VON DER VRING heeft gestreefd naar een team dat ook politiek een brede basis zal hebben. De ervaring leert echter, zo zegt hij, dat praktisch alleen jongere geleerden in het Bremer systeem passen (of bereid zijn zich aan te passen) en dan nog bovendien door gaans links georiënteerde geleerden. Een geïnteresseerde CDU-man zou op aandrang van de partij van een ver huizing naar Bremen hebben afgezien. Gromiko heeft de zaak niet eenvoudig omgekeerd, maar wel duidelijk gemaakt dat zijn regering in de kern van de Berlijn-overeenkomst aanzienlijke conces sies heeft gedaan. Zelfs vooraanstaande leden van de oppositie in Bonn hebben dat erkend. Die oppositie denkt er echter niet aan mee te werken aan de ratifice ring van de verdragen. Gromiko wekt nu de indruk dat de twijfel, of Brandt sterk genoeg is om een meerderheid voor de verdragen te krijgen, groot is in Moskou. De Sovjet-Unie heeft de door Brandt gestelde prioriteiten stilzwijgend aan vaard, heeft haar bijdrage geleverd aan het compromis in Berlijn, maar voelt er niets voor straks te ervaren dat de Westduitse bondskanselier, zijns ondanks, niet in staat is de verdragen te laten bekrachti gen. Regeringswoordvoerder Ahlers zei gistermiddag nog eens kort en goed: „De verdragen worden geratificeerd.” Diezelfde Ahlers had echter een week eerder be weerd dat Brandt desnoods nieuwe ver kiezingen zou uitschrijven om de verdra gen erdoor te krijgen. Zo iets komt het vertrouwen niet ten goede. beeld vanwege diens medeverantwoor delijkheid voor de vervuilende wereld) een maatschappelijk bewustzijn liefst zelf engagement worden ver langd. Bij de scholing van leraren zal er de nadruk op worden gelegd dat in de toekomst werkelijk elke scholier gelijke kansen dient te hebben. Faculteiten zal Bremen niet kennen. Van het begin af wordt de studie sterk op de toekomstige beroepen van de studenten gericht. De colleges (geen lezingen meer) zullen door professoren en assistent-professoren (de assistent is afgeschaft) aan kleine groepen van tien tot vijftien studenten worden gegeven. De professoren, geconfronteerd met tal van vraagstukken buiten hun eigen vakgebied, zullen aangewezen zijn op het teamwork met collega’s. In de bekendmaking staat verder, dat beide partijen volkomen achter het Chi nese standpunt staan ten aanzien van het vraagstuk-Formosa en het Noordkoreaan- se voorstel tot regeling van het Koreaanse vraagstuk. Het Russisch-Noordvietnamese commu niqué werd gepubliceerd na afloop van het bezoek van zes dagen, dat de Russische president, Podgorni, aan Hanoi heeft ge bracht. Zelfs de universiteiten in Beieren zullen in de naaste toekomst hooglera ren moeten aanstellen, die actief heb ben deelgenomen aan studentenacties tegen de verstarde structuren, aldus Von der Vring. Op dit moment ligt het echter voor de hand, dat zowel zijn universiteit met tal van omstreden benoemingen als hijzelf bijna vraagt om een discussie: de hoogste autoriteit van de universiteit, een jon geman met lange haren, die per fiets naar zijn werk gaat en de verjaardag van de universiteitsbode meemaakt. Morgen kiest de staat Bremen een nieuw parlement. Vroeger werd daar buiten zijn grenzen nauwelijks notitie van genomen. Nu stelt burgemeester Hans Koschnick vast: „Alle partijen hebben vanuit Bonn geld in de Bre- mense verkiezingscampagnes gepompt. Voor het eerst ontvangt Bremen alle politieke prominenten”. De plaatselijke pers onthoudt zich gewoontegetrouw van stellingname, maar vanuit Hamburg heeft de mach tige Springer-pers zich met kracht voor de val van de Sociaal-democrati- sche regering ingezet. Burgemeester Koschnick ontvangt verkiezingshulp van Willy Brandt persoonlijk en zijn CDU-rivaal Kassens (die boven hem woont en met wie hij eens vriendelijk ruziede over de aanschaf van een pia no) treedt samen op met Strauss en Barzel. Dat Bremen uit het behaaglijke iso lement is gerukt, ligt in de natuur der Westduitse politieke ontwikkelingen. Al WWVVWWWWWWIAfWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWMWWWWWMWWti Op een kale vlakte, even buiten de stad, wacht een aantal nog lege gebou wen op de eerste 450 studenten, waar mee de universiteit Bremen op 19 ok tober begint. Daarmee is een achter stand weggewerkt, die een stad van allure misstond. Onder leiding van de Sociaaldemocraten is echter bovendien begonnen aan een experiment dat in derdaad van een SPD-regering mocht worden verwacht: men spreekt van een „hervormingsuniversiteit”. DE MODERNISERING van de uni versiteit, waarbij professoren uit hun ivoren torens afdalen en studenten meespreken over hun eigen toekomst, is voor autoriteitsbewuste Duitsers moeilijk te verwerken, ook al wordt de noodzaak nergens bestreden. De goed-burgerlijke noordelingen in het oude handelscentrum kijken wat gegeneerd neer op het traditieloze Ne- dersaksische ommeland en zijn er zich van bewust ver van de Bondsrepubli- keinse centra aan de Rijn te wonen. Bremerhaven pocht op het bezit van Europa’s moderne containerhaven en is ervan overtuigd dat de Weser nog onbewerkt langs snel verzande oevers zou stromen als het voor de bouw van die haven op Bonn aangewezen zou zijn geweest. MONTEVIDEO (EFE) Een groep Tu- pamaros-guerrillastrijders in Uruguay heeft de piloot van een vliegtuigje op het vliegveld van Melilla, nabij Montevideo, ontvoerd en is er met het toestel vandoor gegaan. De Tupamaros hebben uit het vliegtuigje pamfletten met tegen de regering gerichte leuzen neergelaten. oppositie zijn verworpen en dat dit ge beurt lijdt geen twijfel heeft de heer Biesheuvel de eerste klip, die prof. Steen kamp hem bij de kabinetsformatie voor spelde, omzeild. Die klip betrof de belas tingverhoging, waarvan prof. Steenkamp aannam dat noch DS’70 noch VVD er ge noegen mee zou nemen. Drees noch Geert- sema heeft daarover echter moeilijkhe den gemaakt. Zij gingen met een belasting- stijging akkoord omdat het eenvoudig niet anders kon. Er was immers een begro tingstekort van 4 miljard van het vorige kabinet geërfd, de economische situatie bleek uiterst precair en er waren zoveel mogelijk bezuinigingen aangebracht. Het opmerkelijke van dit kabinet is dat geen voorganger zo gemakkelijk tot belasting verhoging is gekomen als de ploeg van Biesheuvel. De belastingdruk stijgt volgend jaar maar even van 28,6 tot 29,1 percent en de premiedruk gaat omhoog van 17,6 naar 18,4 percent. Dat betekent dat de collec tieve sector beslag gaat leggen op 47,5 percent van het nationale inkomen, maar dat wordt geaccepteerd. Premier Biesheuvel heeft dus voorlopig niets te vrezen, zeker de komende week niet. De vijf partijen die deze zomer na veel gezucht en gesteun tot een coalitie kwamen, vertonen niet de geringste neiging nu al brokken te maken. De sfeer is trou wens uiterst welwillend en beter dan ooit, ook in de fracties. Trouwens de fractieleiders van de vijf coalitiepartijen zijn allemaal nog te vers om nu al politieke moeilijkheden te maken. Andriessen, Aantjes, Berger noch Wiegel, maar ook Mellema niet, kunnen zich de luxe permitteren hun voorgangers, die het kabinet hebben gemaakt om er zelf in te gaan zitten, de voet dwars te zetten. Zij staan zelfs onder voortdurende voogdij van de sterke mannen in dit kabinet. Ook de fracties zijn nog te nieuw om nu al zwaar geschut in stelling te kunnen brengen. Het dekkingsplan is trouwens in grote lijnen al achter de schermen aanvaard. SALISBURY (Reuter) De Rhodesische premier Ian Smith heeft zich somber uit gelaten over de vooruitzichten op een re geling met Engeland over de eenzijdige on- Dit zijn de eerste vrouwelijke sol daten in Denemarken. Het vijftal heeft nu een maand opleiding achter de rug. Ze staan als beroeps onder contract. Hun rang is sergeant, „met kans op promotie”. Ze zullen niet deelnemen aan eventuele gevechten, maar als instructrices werkzaam zijn bij de controle- en waarschuwings dienst. Op de foto: de Deense dames op de stormbaan. Het ene geval betreft een typiste van de Tsjechoslowaakse ambassade in Londen, de 23-jarige Jaroslava Kaucnerova, die al twee weken zoek zou zijn. Het andere ge val is dat van de in Brussel gedetacheerde Russische handelsfunctionaris Anatoli Tsjibotarev, die sinds vorige week zondag niet is teruggekeerd van een autotocht in de omgeving van Brussel. Inmiddels heeft de Beligsche politie bij de haven van Zee- brugge een auto gevonden, die aan de Rus zou toebehoren. De plaats van de vondst heeft aanleiding gegeven tot speculaties, dat Tsjbotarev naar Engeland is overge stoken. In Londen verklaarde men niet over inlichtingen te beschikken, waaruit zou blijken, dat de Rus zich inderdaad in het land bevindt. Spring er eens een dagje tussenuit met NS. Ga naar het station en kies uit één van de tien herfst- en winterdag- tochten. Leuke dag voor ’n fijne prijs, want u krijgt reductie op zowel treinreis als programma onderdelen. Alle informatie in het vouwblad op de stations. Een zelfde invitatie had de Chinese bewindsman eerder ook al tot de Franse ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën, Schumann en Giscard d’Es- taing gericht. De Franse regeringsleider heeft de uit nodiging in principe aangenomen zonder nog een datum voor zijn komst te noe men. De vraag is voor Parijs nu vooral, of Chaban Delmas of Maurice Schumann voor of na de Amerikaanse president Richard Nixon naar Peking af zal reizen. Maar vermoedelijk zal Frankrijk Nixon in zijn kwaliteit van staatshoofd wel de eer gunnen als eerste westers bewindsman zijn opwachting in het land van Mao te maken. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse regeringsraad voor controle op publikaties heeft een rapport van de Ver enigde Naties over Zuidwest-Afrika (Na mibië) verboden. Dit blijkt uit een bericht in de Zuidafrikaanse staatscourant van gisteren. Zuidwest-Afrika, waarvoor Zuid-Afrika na de eerste wereldoorlog het mandaat kreeg, is al lang een twistpunt tussen de VN en Zuid-Afrika. Enige jaren geleden bepaalde de Algemene Vergadering dat het mandaat over het gebied aan de VN moest worden overgedragen. De regering van. Zuid-Afrika heeft diit steeds geweigerd. Bij monde van zijn vertegenwoordiger Mwaanga heeft Zambia gisteren in de Veiligheidsraad „de fascistische blanke minderheidsregering van Zuid-Afrika” be schuldigd van „een reeks systematische en vooraf beraamde schendingen van Zam bia’s soevereiniteit, vanuit Zuidwest- Afrika”. Smith zei op het jaarcongres van zijn „Rhodesische Front Partij” dat er sinds het begin van de gesprekken in april onbete kende vooruitgang is geboekt en dat er nog „enorme problemen en ernstige menings verschillen” zijn gebleven. Smith’s Front Partij nam tijdens het congres twee resoluties aan over snellere en meer consequente invoering van de ras senscheiding, die de kloof tussen de stand punten van Salisbury en Londen nog lij ken te verbreden. Romantisch en sfeervol tafelen a.s. za. en zo. Uw diner dansant met Trio Jan van der Molen en exclusieve ge rechten van 't spit. EGMOND AAN ZEE - Tel. 02206-1352 ZO’N ONTWIKKELING zou louter voor Bremen zelf interessant zijn, als niet politieke verschuivingen in de deelstaten ook voor een aardbevinkje in Bonn zorgden. De regering-Brandt steunt op een kleine meerderheid in de Bondsdag. In de Bondsraad, min of meer de Eerste Kamer van de Bonds republiek, heeft echter de oppositie van CDU en CSU een meerderheid van één stem. Die Bondsraad wordt door de regeringen van de deelstaten bemand. Een CDU-overwinning in Bremen zou de meerderheid der oppositie in de Bondsraad dus vergroten. Van nog meer betekenis zal echter zijn dat dan ook in de bemiddelingscommissie uit beide Kamers, die opdracht heeft een oplossing te vinden voor in de Bonds raad gestrande voorstellen, CDU en CSU de sterksten zouden zijn. Nu is Bremen een stad waar ook de Sociaaldemocratische traditie zwaar weegt. Bovendien is de 43-jarige b s F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3