Rond de losplank Directeur Peregrinusstichting kreeg Duitse onderscheiding slachtoffer Spannende derby in IJmond tussen Velsen en Stormvogels Werkgroep geïnstalleerd voor Zee- en Duinwijk Politie speurt naar identiteit van DADER NOG SPOORLOOS I Bwl DE VISHAL Cora Canne Meyer verving Débria Brown in Carmen Volgend jaar rapport aan gemeente HFC speelt tegen Haarlem Spinazie lag goed in de markt Brandje op dak van flatgebouw Veel behoefte aan DRIEJARIG BESTAAN „ZENTRUM TREFFPUNKT” Pas op uw huis in buitenland wederzijdse achting l-W M vil i BI 7 6 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 9 OKTOBER 1971 GROENTEVEILING (Van een medewerker) IERSE ZEE OPMERKELIJK DONDERDAGAVOND (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op initiatief van de stichting „De Velser Gemeenschap” is een werkgroep samengesteld ter bestudering van het onlangs uitge brachte rapport „Plan Zeewijk wo nen in de duinen”. Deze studie is van de stichting „Provinciaal Opbouw Orgaan Noord-Holland”. IJMUIDEN Nadat er maandag in IJmuiden sprake was van een bij zonder grote toeloop van schepen, is het hier voor de rest van de week bijna hopeloos stil geweest, een si tuatie waar zelfs de vrijdag geen ver andering in heeft kunnen aanbren gen. Mede doordat de Texelse kotters die de laatste weken voor de vrijdag markt nogal eens voor extra aanvoer hebben gezorgd, inmiddels allen zijn begonnen met in span op haring te vissen. Vier van deze schepen waren maandag eveneens met hun vangsten aan de markt, terwijl een ander span de zaterdag daarvoor de markt in Scheveningen had bezocht. Bij dit al les waren nog twee spannen uit Urk in de nacht van vrijdag op zaterdag naar deze haven teruggekeerd. aL ''’"I - k f» w ïg 210, MMM AMM> «MO MMM de MM J. H. MOOLENIJZER (Van onze Haagse redactie) D- (Van een medewerker) 1. ■1 i. f. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Bij gelegenheid van het driejarig bestaan van het „Zentrum Treffpunkt” in Wijk aan Zee is de directeur van de Peregrinus- stichting, de heer A. A. J. v. d. Velden, uit naam van de president van de Bondsrepubliek door de Duitse ambassadeur dr. Arnold onderscheiden met het kruis van verdienste van de Bondsrepubliek. De onderscheiding is aan de heer v. d. Velden toegekend voor diens vele werk bij de begeleiding van de Duitse gastarbeiders. De heer V. d. Velden gaf als zjjn mening te kennen, dat er in de huidige tijd ont stellend veel behoefte is aan contacten en wederzijdse achting en waardering tussen de landen en volken. radio, i. Tel. miner iplein 9 ook n di- teen- varte i ko- leist, Tel. ■anse Hush poe- laar) Tel. ilt u weg ne st, tr. Ie is (Vervolg van pagina 1) VELSEN Hetgeen vannacht op de Kennemerlaan aanvankelijk op een ordi naire ruzie, eventueel een huiselijke twist leek, bleek later een ernstige aanranding met dodelijke afloop te zijn geweest. Om wonenden troffen daar namelijk in een brandgang een ongeveer 30- tot 40-jarige vrouw aan, die met ernstige hoofdwonden hevig bloedend op de grond lag. Zij is tus sen 7 en 8 uur vanmorgen in het Zeeweg- ziekenhuis aan de gevolgen van haar ver wondingen overleden. Velsen heeft drie wedstrijden gewonnen en alleen punten verspeeld door een ne derlaag tegen Alkmaarse Boys, waartegen ook Stormvogels in zijn eerste competitie- in in deze wijze hun gehele vangst als een dikke worst in het net binnen halen, moeten zij van een zwaardere constructie zijn dan die van de Nederlanders. deze week van bijna niets kon dkuip, i92. ook de IJm. ib. rij de t s I jn- ge- ive, er” Tel. kel- 12, roor lien er- >ef. ma, tus- ir LV. te te ze ?n D. djes, Dal- cers, lang teser wit, v.a. agen arts. Tel. 63, ip- en n- el. Namens de gemeentebesturen van Be verwijk en Heemskerk complimenteerde burgemeester H. Nielen van Heemskerk de heer V. d. Velden met de ontvangen on derscheiding. De heer P. Stam sloot zich namens het personeel van de stichting bij deze gelukwensen aan. Na het officiële gedeelte, dat onder meer ook werd bijgewoond door wethouder P. J. Schipperus van Beverwijk, begaf het gezelschap zich ’s avonds naar het „Zen trum Treffpunkt” in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee voor een geslaagde vie ring van het driejarig bestaan. De in de commissie vertegenwoordigde „Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk” zal in overleg en samenwerking met de werk groep de bevolking van deze twee wijken van de vorderingen op de hoogte houden. De werkgroep staat onder voorzitter schap van drs. A. Lambo van „De Velser Gemeenschap”. Voor de gemeente hebben zitting wethouder H. A. de Boer, ir. D. N. Dammers (directeur gemeentelijke dienst voor openbare werken) en. A. H. Wede- De Duitse ambassadeur dr. Arnold speldt de directeur van de Peregri- nusstichting, de heer A. A. J. v. d. Velsen, het kruis van verdienste van de Bondsrepubliek op. gehouden met de oriëntatie en begeleiding van de Duitse werknemers in de IJmond. De Duitse ambassadeur meende, dat het begrip „gastarbeider” mede veroorzaakt is door een grotere mobiliteit binnen de EEG. Tevens noemde hij het ontstaan van het „Zentrum Treffpunkt”, dat werd geboren uit een lokaal initiatief van bijzondere waarde, waarbij de heer V. d. Velden zorg heeft gedragen voor de begeleiding en het bundelen van veel persoonlijke initiatie ven. In zijn dankwoord zei de heer V. d. Vel den verbaasd te zijn over de toekenning van de onderscheiding. Anderzijds toonde hij zich verheugd, omdat het naar zijn mening een erkenning betekende, niet al leen voor hem persoonlijk, maar tevens voor het werk van de Peregrinusstichting, alsmede voor het bestuur en de medewer kers hiervan. VAN DE IERSE ZEE uit werd slechts een kleine partij aangevoerd, bestaande uit ruim driehonderd vijftig kleine kistjes ha ring en ongeveer zeventig kistjes grote makreel. Een en ander werd door de han del bijzonder op prijs gesteld, zodat men voor deze mooie haring van 32,60 tot 29 per klein kistje betaalde. Daarnaast werd de makreel gretig door de rokerijen opge nomen voor 32 en 33 per premiekistje. DE MEEGEBRACHTE makreel, waar van in de keeën iets minderd dan honderd kisten werden aangevoerd, waren even eens in een minimum van tijd verkocht voor 50. Het moet alleen worden be treurd dat deze visserij zo ontzettend wis selvallig is, zodat ook maandag tot woensdag worden gevangen. kon men echter weer berichten opvangen over goede ma kreel- en haringvangsten. Wanner een der gelijke tendenz zich zou voortzetten kan de handel, wanneer op tijd een losbeurt wordt verkregen, hier maandag het een en ander van verwachten. Anders wordt het waarschijnlijk dinsdag, eer een der gelijke aan voer kan worden verhandeld. DEN HAAG Ongeveer 30.000 Neder landers beschikken over een tweede wo ning in het buitenland. Hun aantal is nog steeds stijgend. Niet in de laatste plaats is dat te danken aan de ruim dertig onder nemingen en individuele personen, die zich bewegen op de Nederlandse markt. Daar onder zijn een aantal niet bona fide. Dat vertelde woensdag mr. II. van Alphen, voorzitter van de Vereniging Buitenlands Bezit tijdens een persconferentie over dit onderwerp. Na een kort woord van welkom door de voorzitter van Peregrinusstichting, de heer N. Kretzer, roemde dr. Arnold de vele verdiensten van de heer V. d. Velden, die zich sinds de oprichting van het „Zentrum Treffpunkt”, drie jaar geleden, bezig heeft gratis! ■ijf de ix ’70. Z.Ford i. Cor- 40 ’65. chuif- >r ’65. larant gelijks HAARLEM. Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de oefenlichtinstal latie op het HFC-terrein wordt dinsdag avond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen HFC en Haarlem (betaald voetbal). De wedstrijd begint om acht uur. OP DE GRONDEN rond de Hebriden komen nu buitengewoon grote pieken voor, die door de Nederlandse schepen met hun lichtere netten beter kunnen worden ontweken. Op deze wijze heeft men in Nederland als het ware van twee walletjes kunnen eten. Men heeft immers de pela- gische visserij van de Duitsers overgeno men, om naar het voorbeeld van de Zwe den lichtere netten in gebruik te nemen. Alleen is hier het nadeel aan verbonden dat de vangst in zogenoemde „pakjes” bin nen boord moet worden gehaald. Ondanks het meestal grotere motorvermogen van de Duitse trawlers is het hun door het ge wicht van de netten toch niet mogelijk om, bij het naderen van een door de echometer aangegeven plek, het net vlug omhoog te halen. Met als gevolg dat het of zwaar wordt beschadigd, of zelfs geheel ver speeld. HAARLEM. Doordat zondag de in terlandwedstrijd NederlandOost-Duits- land wordt gespeeld, is er voor het ama teurvoetbal slechts een zeer bescheiden programma vastgesteld. Van de clubs uit Haarlem en naaste omgeving komen al leen Velsen en buur Stormvogels in de tweede klas A van West 1 tegen elkaar in actie. Het belooft een spannende derby te worden. Ook aan belangstelling zal het in het sportpark Driehuis zeker niet ontbre ken. wedstrijden gespeeld om de spelers beweging te houden. Zo kruist RCH het Heemsteeds sportpark de degens met VVB en speelt EDO thuis in Haarlem- Noord tegen JOS. EDO tobt in de nog maar pas begonnen competitie reeds met blessures van Van Amerongen, Koene, Le Noble, doelman Vos, terwijl Breeuwe nog helemaal niet heeft kunnen spelen. Het B-elftal van Telstar speelt zondag in Castricum tegen Vitesse’22. Alle drie ontmoetingen beginnen om half drie. HBC neemt het aan de Cruquiusweg in Heem stede om twaalf uur op tegen RKAVIC en Bloemendaal speelt reeds om elf uur tegen de oude competitierivaal WH. De „whites” proberen in dit treffen enkele jonge krachten. De werkgroep zal trachten begin janua ri van het volgend jaar een advies over het rapport voor het gemeentebestuur sa men te stellen. De werkgroep ziet het als zijn taak de aanbevelingen in het rapport te bestuderen en het opstellen van een prioriteitenschema van voorzieningen die in Zeewijk nodig en realiseerbaar zijn. Tevens zullen wegen worden aangegeven hoe voor Zeewijk en Duinwjjk een zo goed mogelijke communicatie tot stand kan worden gebracht om tot een optimaal samenspel van maatschappelijke krachten te kunnen komen. VOOR HET OVERIGE heeft IJmuiden voor de rest van de week enige spannen met haring mogen begroeten, die op de Noordzee actief waren geweest. Deze aan voeren betekenden een welkome aanvul ling op de haring van de trawlers, afkom stig uit de omgeving van de Hebriden. Ve len van hen waren hun reis in de wateren rond Ierland begonnen, doch wegens de slechte vangsten heeft men toen de con treien ten westen van Engeland maar opgezocht. JAAP EDENBAAri De Jaap Edenbaan in Amsterdam-Oost is vanmiddag om twee uur weer voor het publiek opengesteld. Hij adviseerde potentiële kopers van grond en huizen in het buitenland om zich zelf eerst goed te overtuigen of een derge lijke koop inderdaad verantwoord is. Voor mensen die deze vraag met „ja” beant woorden, had hij deze raad: ga eerst ter plaatse kijken; praat in de omgeving met zoveel mogelijk instanties, eventueel ook met de consul; overtuig je er eerst goed van wie de verkoper is; denk niet alleen aan de koop, maar ook aan hoe het later weer verkocht kan worden. Een lijst van handelaren die men met vertrouwen tegemoet kan treden kon de voorzitter niet overleggen, omdat de Ver eniging daarover nog niet beschikt. Wel ad viseert de Vereniging, die vorig jaar is op gericht door een vijftal „gedupeerden” en nu al 3500 leden telt, als men adviezen vraagt. Op de foto de kotter NC 456 „Ost- bank” in de sluis van de visserijhaven van Cuxhaven. Ingewijden zullen hier gemakkelijk de IJM 72 van rederij „De Hoop’’ uit IJmuiden in herken nen, welke als eerste voor de verkoop naar Duitsland werd afgestoten. Dik wijls verliest men deze schepen dan verder uit het oog, maar nu werd het dan toch door onze attente mede werker in een Duitse haven herkend. Bij informatie werd nog vernomen dat het schip tot de grootste aan voerders van zijn soort kan worden gerekend. Vandaar dat nog onlangs door deze toch betrekkelijk kleine kotter zevenhonderd kisten vis wer den aangevoerd. HET WAS HIERBIJ hoogst opmerkelijk dat door de grote Duitse hektrawlers vrij wel geen resultaten konden worden be haald, waarschijnlijk omdat door deze schepen zwaardere netten worden ge bruikt. Doordat de hektrawlers zijn uitge rust met een „slipway” (slipgang) en op AMSTERDAM. Er ging gisteravond een gejuich op in de stampvolle Stads schouwburg toen werd aangekondigd dat Cora Canne Meijer op zeer korte termijn bereid was gevonden de rol van Carmen over te nemen van de plotseling ziek geworden Débria Brown. Het Amsterdam se publiek liet er geen twijfel over be staan dat het zeer content was met deze noodgedwongen wijziging in de bezetting. Bij haar entree in het eerste bedrijf werd Cora Canne Meijer met een hartelijk applaus begroet en zij is erin geslaagd het bewijs te leveren dat de Nederlandse Operastichting zich de moeite kan bespa ren met het engageren van buitenlandse krachten. Zeker, in mijn verslag van de eerste voorstelling in Scheveningen heb ik de hoogste lof van Débria Brown gezon gen, daar behoef ik geen woord van terug te nemen zij is een Carmen van vlees en bloed, maar Cora Canne Meijer zingt beter en haar Franse uitspraak is onberis pelijk. Vaktechnisch gesproken heeft zij een fenomenale prestatie geleverd door zonder noemenswaardige voorbereiding de castag netten op te rapen, die de zieke Débria moest laten vallen. Daarbij had zij het geluk dat zij de prachtige Canadese tenor André Turp tegenover zich had als Don José, die ook in dramatisch opzicht één van de besten bleek te zijn. Aan het eind van de voorstelling werd Cora Canne Meijer langdurig toegejuicht en met bloemen overladen. Hans de Roo, de nieuwe directeur van de Nederlandse Operastichting, heeft hiermee een krachtig argument in handen gekregen om waar dat mogelijk is Nederlandse krachten in te zetten. Er zijn in het verleden te veel van onze eigen zangers de grenzen over gegaan. Indien zij terugkeren, zullen zij met gejuich worden begroet, dat is gister avond bewezen. 1ste 2975. Austin It 4 L, gelijk. Even voor twee uur vannacht zag een bewoner van de Kennemerlaan, toen hij zich naar huis begaf, op enige afstand een man en een vrouw op het trottoir staan, die kennelijk ruzie maakten. Duidelijk hoorde hij de vrouw roepen „Gerrit, Gerrit neem me mee!” In eerste instantie schonk hij daar geen aandacht aan omdat hij zich niet met een of andere huiselijke onenig heid wenste te bemoeien. Bovendien was hij vlak bij zijn woning op dat ogenblik. Eenmaal thuis kon hij toch de gedachte niet van zich afzetten, dat er iets niet in orde was en besloot tenslotte een kijkje te gaan nemen. In een brandgang ter hoogte waar hij het tweetal had zien staan, trof hij de hevig bloedende vrouw aan. De direct gealarmeerde politie stelde vast, dat gezien de toestand van de kle ding, de vrouw aangerand was. Zij was tijdens de aanranding kennelijk met haar hoofd tegen de stenen van het straatje geslagen, daar zij uit diverse hoofdwon den hevig bloedde. Onmiddellijk is het slachtoffer naar het Zeewegziekenhuis vervoerd om daar behandeld te worden. Tussen 7 en 8 uur vanmorgen overleed zij, zonder in staat geweest te zijn haar naam bekend te maken. De politie verzoekt nu eventuele getui gen of degenen, die aan de hand van de volgende signalementen inlichtingen kun nen geven, zich terstond in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie. Het signalement luidt: lang 1.70 meter, tenger postuur, donkerblond haar, blauwe ogen, leeftijd tussen 30 en 40 jaar. Zij droeg een vuurrode mantel van scheerwol en daaronder een jurk maat 40, grijs van kleur met paars pied de poule- Vrijdagmorgen werden in IJmuiden volgende besommingen (in guldens) ge- maakt KW 130 8.300, ARM 25 2.090, GO 21 12.800, GO 24 9.100, SCH 11 3.200, UK 18 3.400, 60 12.800, 73 12.300, 148 6.800, 222 18.100, VD 6 7.790, VD 19 1.600, IJM 8 6.600, IJM 23 2.300, TX 17 16.600, 18 17.600, 19 14.000, 21 17.500, 34 14.600, 36 9.700, 39 14.200 94 12.200, Spanvissers: KW 44 en KW 85 45.900, TX 3 en TX 4 11.600, 33 en 67 14.700, 37 en 56 7.500, 25 en 38 11.300, 48 en 49 7.600. URK. De aanvoer voor Urk werd vrijdag verzorgd door vijftig vaartuigen en be stond uit: 65.000 kilogram tong 3.857.15, 6.000 kilogram tarbot 1.907.75, 500 kilo gram griet 1.101.40, 75.000 kilogram schol 0.801.45, 10.000 kilogram kabeljauw 0.64 —1.80, 300 kilogram wijting 0.79—1.12, 1500 kilogram schar 0.420.60 en 800 kilogram poon 0.550.73. duel beide clubs kwamen vorig seizoen nog in de eerste klas tegen elkaar uit het onderspit moest delven. De IJmuide- naren speelden bovendien een keer gelijk tegen Schagen. De winnende partij in het treffen tussen Velsen en Stormvogels blijft volop in de running. Het met vier overwinningen in de tweede klas A op kop gaande Alkaarse Boys krijgt bezoek van EDO. De gastheren konden wel eens tegen hun eerste verliespunt oplopen. In de derde klas B wordt alleen de Zaanse streekderby KFCZFC gespeeld en daarin kan de bezoekende club met een zege de leiding van KFC overne men. Er worden zondag door de vrijaf zijnde amateurclubs enkele vriendschappelijke meyer (directeur gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding, sport- en jeugdzaken en recreatie). De „Initiatief groep Zee- en Duinwijk” is vertegenwoor digd door A. Folkers, A. S. H. Hoek- Feenstra, M. Nijdam-Brouwer en P. A. Pruissers. De heer J. van Os van de Abeelen van „De Velser Gemeenschap” heeft ook zitting in de werkgroep, alsme de drs. J. M. J. L. Absil (consulente maatschappelijk opbouwwerk voor het stedelijk gebied in Noord-Holland) en G. W. F. de Man (ambtenaar culturele za ken). BEVERWIJK. De brandweer rukte vrijdagmiddag met groot materieel uit naar een brandje op het dak van een flat gebouw op de hoek van de Belgiëlaan- Waalstraat. Een monteur was bezig om met een butagasbrander herstelwerkzaam heden uit te voeren aan het isolatiemate riaal van een centrale verwarmingsketel. Het vuur was snel bedwongen. motief, paarse kraag en paarse ceintuur. Verder werd bij haar gevonden een donkerblauwe shawl of hoofddoek. Aan haar voeten droeg zij schoenen ongeveer maat 35, donkergrijs-bruin met witte zool- randen, drie witte knoopjes op de wreef, open hiel, open teen, met hak. De rechter schoenzool is onlangs gerepareerd met zes spijkertjes. Om de pols droeg zij een gouden dames horloge met in de bodem van de kast het volgende reparatie-merkteken: 18-9-’69 en de letters S.V. Iedere aanwijzing of inlichting welke tot aanhouding van de dader kan leiden wordt door de politie gaarne met spoed ingewacht. BEVERWIJK. Aan de veiling Kenne- merland kwamen deze week nog 5000 kis ten spinazie op de markt. Al was deze bladgroente dan niet duur, men kon vrij gunstige prijzen maken die in het midden van de week tot 40 cent per kilo kwamen. Andijvie is ook nog ruimschoots vertegen woordigd met prijzen tot 35 cent per kilo. Leek het er aanvankelijk op, dat de nog vrij ruime sla-aanvoer enigszins uit de be langstelling zou raken, er is weer meer vraag gekomen en dat vond men in de prijs terug die vrijdag van 6 tot 30 cent per krop lag. Ook de bloemkool zat in de lift; beste kool tot 64 cent per stuk. Vrijdag moest men al tot 75 cent per suk bealen. De bospeen lag heel makkelijk in de mark, met een oplopende prijs tot 43 cent per bos, waspeen varieerde van 13 tot 32 cent per kilo. Bij de winterprodukten werd het pakket volgemaakt door de aanvoer van de boe renkool. Er was nog veel vraag ook naar, men betaalde van 20 tot 29 cent per kilo. Prei komt in grote partijen aan de veiling. De prijzen varieerden van 20 tot 39 cent per kilo. De verschillende koolsoorten gin gen tegen redelijke prijzen weg, de sprui ten konden deze week niet boven de gul den per kilo komen. Er is een groot aan bod van tomaten waarvoor de prijzen wat terug vielen. Er gaat heel veel voor ex port weg. De prijs schommelde tussen de 40 en 60 cent per kilo. De prijzen waren vrijdag: andijvie 10 34, bloemkool 2573, bospeen 2243, breekpeen 720, boerenkool 20—29, groe- nekool 1625, komkommer 1544, prei 20 39, postelein 4858, pronkbonen 55105, rodekool 1418, snijbonen 125195. spe- ciebonen 85200, spitkool 1623, sla 630, spinazie 634, spruiten 4096, tomaten 4060, uien 1219, waspeen 1332. ■.t X j'X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7