Vogel scoorde twee maal maar toch was Hans Venneker uitblinker ONDANKS FADRHONC HIELDEN STERREN DDR IN TOOM (3-2) Fadrhonc sloeg plank ver mis Buschner I I „Ik zou met materiaal van Gevecht met Clay Nederland anders hebben gevoetbald” van de baan Promotor liet Rudy Lubbers reeds vallen o 11 MAANDAG 11 OKTOBER 1971 bezien Last 1 I T wijf els (Van onze sportredactie) JOHN DRIESKENS (Van onze sportredactie) MARC SERNË ROTTERDAM Twee keer scoorde Vogel, de directe tegenstander van Hans Venneker. Beide malen vanuit een positie, die niet bestreken werd door de nieuwe rechtsback van het Nederlands elftal. Venneker speelde hoewel de resultaten van de activiteiten van zijn opponent, dat op het eerste gezicht niet zouden doen vermoeden een briljante wedstrijd. Binnen het raam van het tactisch concept van Fadrhonc een 4-2-4 systeem met daaruit voortvloeiend positiedekking voor de verdediging werkte hij uiterst efficiënt; koel en met een routine, die zijn de buut tot één van de schaarse hoogtepunten maakte in het zeer vlakke duel Neder landDDR. schittering zelfs Venneker: „Wij hadden verwacht niet meer dan twee spitsen aan te treffen. Het waren er soms wel drie of zelfs vier. Ik kan echt niet zeggen dat die Duitsers verdedigend hebben gespeeld”. hun Het van Temidden wikkelt dr. tot een Willem van Hanegem strijkt de Oostduitser Bransch troostend door de haardos, nadat zijn poging om de doeltreffende kopstoot van Hulshoff van de lijn te halen mislukt is. Doelman Cray kijkt mismoedig naar de bal, die al in het net ligt. Een uitbundig tête d tête na het tweede Nederlandse doelpunt van Piet Keizer. Hij ontvangt de felici taties van Cruyff en Van Hanegem. Ook Van Dijk toont zijn vreugde. lijk toch wel anders gespeeld”. Het was een gedachtengang die vooral gevoed werd door het feit waarop vooral het tweede en derde doelpunt van Neder land tot stand kwam. Het waren zulke klassedoelpunten dat Buschner zich op overmacht beriep. „Als je ziet hoe zo’n Keizer zo’n tweede doelpunt maakt (dat kan hij, dat weet ik nog wel uit de tijd toen wij met Carl Zeiss tegen Ajax speelden) en je ziet hoe zo’n Cruyff die bal verlengt bij de voorbe reiding van het tweede doelpunt, dan kun je moeilijk je spelers verwijten gaan maken. Dat is een klasse die mijn spelers niet bezitten. Als je zulke voet ballers hebt rondlopen dan moet er eigenlijk toch meer rendement uitko men. Daarom ben ik wel tevreden. Na de zwakke prestaties van ons tegen Mexico en Tsjecho-Slowakije (beiden 1-1 red.) hebben wij nu heel wat beter gespeeld. Met name het spel uit de eerste helft heeft mij erg verrast”. Ook de tweede Oostduitse treffer was het gevolg van een inert reagerend Nederlands defensieblok. Strik stond nog naar de goed leidende Lobello te kijken (of hij niet voor buitenspel zou fluiten) toen Löwe er al vandoor was. correct Vogel lanceerde, die 3-2 kon aantekenen. Geen eindstand voor Ne derland om over naar huis te schrij ven, temeer niet daai men constant op de aanval speelde. Buschner: „Maar dan was het vaak te zien. Grote voet ballers als Keizer of Van Hanegem wisten met hun klasse vaak niets beter te doen hoewel dat ook de ver dienste van mijn spelers was natuur lijk dan een balletje in de breedte Bovendien werd er goed gewisseld. De dekking werd vaak beter overgeno men dan bij Nederland, dat het eerste tegendoelpunt (naast de blunder van Van Beveren) voornamelijk te wijten had aan het niet goed overnemen van die dekking. Vogel zwierf na tien mi nuten na een pass van Sparwasser uit naar de vleugel wat 0-1 betekende. Venneker: „Ik zag hem wel lopen, maar omdat er geen opdracht was gegeven tot specifieke mandekking, maar tot positiedekking liet ik hem maar gaan. Ik was dan ook stomver baasd dat hij niet werd overgenomen”. ROTTERDAM. DDR-bondscoach Georg Buschner grijpt in eerste instan tie veel minder hoog dan zijn Neder landse collega Frantisek Fadrhonc. De doorgewinterde Oostduitse oefenmees ter rekende dan ook snel af met de postgevatte mening dat hij in de eerste plaats naar Nederland was gekomen om de laatste strohalm te grijpen om met een eventuele zege door te stoten tot de laatste acht voor de Europa-cup voor landenteams. Buschner realiseerde zich dat een op revanche gespitst Oranje dat zoveel klassespelers telde in Rotterdam een uiterst moeilijk te be teugelen opponent voor zijn „ama teurs” zou zijn. Daarom zag hij deze wedstrijd ook meer in de opbouw die hem voor ogen staat om straks zo goed mogelijk voor de dag te komen op de Olympische Sp. in München en ook om poulewinnaar te worden (de DDR treft als sterkste tegenstander Roemenië) in de kwalificatiewedstrijden voor de we reldkampioenschappen 1974 in West- Duitsland. Dat was ook de periode dat Neder land nog de meeste last ondervond van de conditioneel zeer sterke Duitse elf. Vanuit een versterkt middenveld werd razendsnel uitgewaaierd, wat culmi neerde in lang niet ongevaarlijke counters waarbij een mankracht van drie, vier aanvallers die ook op tijd terug waren om weer te verdedigen, niet tot de uitzonderingen behoorde. Al zijn nieuwe initiatieven strand den. Zijn taktiek frustreerde vooral in de eerste helft voor- en achterhoede, terwijl het middenveld om met Willem van Hanegem te spreken „een mara thon” moest lopen om zich tegen de vier man sterke Oostduitse middenlinie staande te houden. Dick van Dijk, wiens heroptreden vooral aan Twentse zijde fel was bekritiseerd, faalde. Hij raakte niet los van de lange Oostduit ser Sammer en hij moest tenslotte wel vervangen worden door Jeuring. Een uitwisseling, die veel te laat kwam en die deed vermoeden dat de bondscoach zich toch nog niet helemaal van zijn brave-borst-tijd heeft kunnen losma ken. f Van Beveren beschreef zijn twijfels. De angst om te verliezen door dat doelpunt. „Stel je voor dat het gebeurt. Wat zullen de jongens dan zeggen, nu er zo veel geld op het spel staat? (de spelers verdienden gisteren f 2163). Ik ben hoe langer hoe zenuwachtiger ge wordenEn toch zou ik dezelfde beweging weer maken als Vogel op het punt stond te schieten. Gelukkig voor Van Beveren, geluk kig voor Fadrhonc, beslisten de „ster ren” gistermiddag anders. Met de we reldkampioenschappen in zicht, wilden zij iets doen voor Oranje. Hun inspan ningen gaven de doorslag. Zoals de arbeid van Cruyff, die in alle drie de te geven. Nederland ging vooral die eerste helft te weinig de diepte in. In de tweede helft ging dat beter. Ook al omdat Keizer toen meer in de spits te vinden was. Maar toch heb ik mij verbaasd hoe zo’n talentvol stel voetballers elkaar vaak in de weg liepen. In tegenstelling tot een club als Ajax (Hulshoff: „Dat valt eenvoudig niet met elkaar te vergelijken”) toont het Nederlands elftal door onwennig heid nauwelijks verband”. Pleun Strik voldeed aanvallend, maar schoot verdedigend (een toch be langrijk deel van de taak van een linksback) te kort. Aan het tweede Oostduitse doelpunt was hij schuldig. Jammer voor Fadrhonc. Maar zijn taktiek tegen Oost-Duitsland is niet te aanvaarden als een nieuw begin in het Nederlandse voetbal, dat volgens Fadr honc moet loskomen van een voor het publiek onaantrekkelijk versterkt mid- denveld-concept. De bedekte critiek van de coach van de DDR Buschner („Ik had anders gespeeld met dit mate riaal”) was dan ook volledig op zijn plaats. „Don” Frantisek Fadrhonc heeft de plank volledig misgeslagen. Zijn verhaal en dat van de andere met lof geslaagde debutant Barry Hulshoff over de één na laatste inter land van Nederland in het kader van de Europa cupcompetitie voor landen teams, zijn volledig in tegenspraak met het kunstmatig opgevoerde enthousias me van de bondscoach Fadrhonc. Fadrhonc sprak weliswaar over een moeilijke weg, die hij had ingeslagen om het Nederlandse voetbal te bevrij den van het verderfelijke versterkte middenveldidee. Maar hij noemde zijn tactiek geslaagd. En hij gewaagde slechts van enkele kleine concentra- tiestooroissen in de breinen van zijn discipelen. Oneffenheidjes in de ogen van de oefenmeester, die twee Duitse doelpunten tot gevolg hadden. Venneker getuigde echter: „We zijn vastgepind op positiedekking. We ver wachtten dat de Duitsers met drie spitsen zouden spelen maar toen uit de opstelling bleek dat er slechts twee waren, was er in het veld geen moge lijkheid om de daardoor ontstane druk op het middenveld op te heffen. Bij Sparta schuift in zo’n geval een back gewoon een linie op. Maar we mochten niet volgen.” Hulshoff over de omstreden tactiek: „Bij een 3-1 stand begint automatisch de oude controverse tussen voor- en achterhoede te herleven. De voorhoede wil met vier spitsen blijven spelen, terwijl de defensie wil consolideren en dus drie spelers op het middenveld verlangt. Over dat verschil van mening kan ik uren praten. Naar mijn mening moet gekozen worden voor de laatste mogelijkheid.” Hoewel Hulshoff vermeldde geen kritiek te willen leveren op Fadrhonc, komt zijn verhaal natuurlijk wel als zódanig over. En terecht. In feite was hij een slachtoffer van Fadrhoncs op zet. De bal, die Vogels voet verliet op weg naar de korte hoek, waarnaar Jan van Beveren veel te laat dook werd tussen zijn benen doorgeschoten. Misschien doelde Fadrhonc op deze beweging toen hij sprak over concen- tratiestoornissen. In ieder geval had zijn opmerking betrekking op Jan van Beveren. De „eerste doelman van de wereld”, die zegt één van zijn beste seizoenen in zijn carrière te spelen, maakte een paar opvallende fouten. Volgens de keeper van PSV vloeiden alle missers in zijn optreden gistermid dag voort uit het eerste verrassende doelpunt van Vogel. „Ik geloof nog niet, dat hij de bedoe ling had te scoren. Hij draaide naar binnen en hij wilde, dacht ik, voorzet ten. Daarom deed ik een stapje naar voren. Hij schoot in de korte hoek. En dus was ik fout. Voor de korte hoek moet de doelman zorgen.” Daarom was Buschner allesbehalve een ontgoocheld man na de 3-2 neder laag. Zijn ploeg was zeker de eerste helft niet absoluut niet af gegaan tegen de supervedetten van Ajax en Feijenoord. Wellicht was dit de grootste verrassing voor Buschner die hem tot de merkwaardige uitspraak verleidde: „Als ik zulk materiaal had als Fadrhonc dan had ik waarschijn- badden de Oostduitsers grote kracht geconcen- was vaak een ongelijke vier of vijf Oostduitsers en Jansen, die Om daar verbetering in te brengen heeft de bond op 1 december een extra interland tegen Schotland (waar is nog niet bekend) ingelast. Dus een andere opponent dan „een of ander zuidelijk land” dat de KNVB aanvankelijk voor ogen stond. Fadrhonc zal inmiddels opnieuw tot de conclusie zijn gekomen dat er nog heel wat moet gebeuren. Met Van Dijk bijvoorbeeld die tachtig minuten lang (toen werd hij pas ver vangen door Jeuring) kansloos was te gen de fysiek sterke Sammer. Op het middenveld echter treerd. strijd tegen Van Hanegem ongelooflijk veel moesten sjouwen om Fadhroncs aanvallend concept nog eni ge gestalte te geven. Van Hanegem: „Het leek af en toe meer op een marathon dan op voetballen. Het was echt niet leuk meer.” van KNVB-officials ont- Frantisek Fadrhonc zich Tsjechisch-Nederlandse Don- Quichotte. Hoewel hij meer dan zijn voorganger de Duitse Nederlander Georg Kessler bereikte en hjj er zelfs in slaagde de wedstrijd voor het Neder lands elftal voor de vaderlandse vedet ten tot een aantrekkelijke schnabbel te maken, sneuvelden toch de meeste van zijn doelstellingen. De daden van Fadhronc hebben de onhebbelijkheid niet „over” te komen. Bijvoorbeeld zijn metamorfose van een bij Go Ahead besluitvaardige coach in een zachte, plooibare man; een ook voor zijn vrienden onbegrijpelijke zij sprong. Zélfs nu hij deze week tijdens de persconferentie, die aan de inter land NederlandOost-Duitsland voor afging, bekende zich opzettelijk gedra gen te hebben als een „brave borst” om goodwill te kweken voor het natio nale team, maakt het zijn maskerade niet begrijpelijker. Want meer dan Fadrhonc’ metamorfose zijn toch het aanstaande wereldkampioenschap en de vorstelijke premies van KNVB en sponsors oorzaak van de plotselinge belangstelling van de topspelers voor het Nederlands elftal. In Rotterdam mislukte gisteren weer één van zijn goede bedoelingen. Vorige week had Fadrhonc met het einde van de „zachte weg” zijn plan aangekon- digd aanvallend te voetballen tegen Oost-Duitsland. Hij bediende zich daar bij van het 4-2-4 systeem. En hij koos voor de Ajacied Dick van Dijk (op aandringen van de Ajax-trainer Stefan Kovacs) en voor de PSV-er Pleun Strik. doelpunten een aandeel had. Hij depo neerde voor rust de bal op het hoofd f van Hulshoff, die de voorzet omzette in de gelijkmaker. Cruyff was het ook, die Keizer met een duw tegen een Duitse rug de ruimte gaf aan te leggen voor het mooiste doelpunt van deze interland. Bovendien verlengde de Aja cied een prachtige dieptepass van Van Hanegem in de richting van Piet Kei zer, die de roos trof. Piet Keizer, een andere vedette (zijn werk is al gedeeltelijk beschreven) was uitermate alert en demonstreerde in het hem in het verleden vijandige Feijen oord-stadion een opmerklijke werk lust. Terwijl Van Hanegem en Jansen een ondankbare in feite niet te redden „klus” opknapten op het middenveld. De schittering van de sterren maskeerde zelfs nog gedeeltelijk het falen van Van Dijk en Pleun Strik. Een Van Dijk, die zijn wankel optre den dacht te kunnen rechtvaardigen met de opmerking dat Sammer om zijn hals had gehangen. „Bovendien”, zo zei hij, „was het, vermoed ik „toch Fadr- hone’s bedoeling Jeuring even te pro beren.” Of het optreden van Jeuring door de bondscoach was ingecalculeerd is on bekend. Wel staat vast, dat Van Dijk zo goed was een handje te helpen bij de besluitvorming van Fadrhonc. «F (Van onze sportredactie) 4 7 Nederlandse zwaargewichtkampioen vallen als mogelijke tegenstander voor Clay. Wie er nu tegen de oud- wereldkampioen in de ring zal ko- me is nog niet bekend. Serieuze kandidaat is de Westduitser Jürgen Blin. Voor het commentaar van Cassius Clay, die momenteel door Europa toert voor een serie demon straties, op de gang van zaken, zie Zoals wij vorige week GENUA. Het gevecht tussen Rudi Lubbers en Cassius Clay is definitief van de baan. De Zwitserse promotor van het boksprogramma op tweede kerstdag in Zürich, waar de oud-wereldkampioen hoogst waarschijnlijk de hoofdpartij zal boksen, heeft laten weten dat hij niet langer kan wachten op een definitieve beslissing van de Neder landse Boks Bond. reeds meldden stelde de NBB de eis dat Rudi Lubbers in zijn revanche te gen Bas van Duivenbode, op 8 no vember in Rotterdam, een grote prestatie moet leveren wil hij als nog toestemming krijgen voor een wedstrijd tegen de Amerikaanse zwaargewicht. Het is echter noodza kelijk dat de contracten voor het gevecht in Zürich op korte termijn, waarschijnlijk nog deze week, gete kend worden. Omdat Henk Rühling, de mana ger van Rudi Lubbers, in het afge lopen weekend nog niet met zeker heid kon zeggen of Lubbers toe-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11