Chaos op circuit Nationale titel Nieuwe opzet in ereklasse is mislukt van Zandvoort voor Akersloot Toine Hezemans maar SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR BARCELONA NA DE NEDERLAAG (1-2) TEGEN KENIA Grootste verlies voor hockeyteam was uitschakeling van v. Staveren Duinwijck veegde vloer Hellas na rust aan met Drop Shot BDHC deelde punten met HGC baas over DWS Damesteam HBS kwam na 0-2 goed terug (2-2) Davis Cup blijft in VS race nu zes jaar, „Ik dit sloeg werkelijk alles” I S L r 14 k- ■'S MAANDAG 11 OKTOBER 1971 "fa Ties Kruize Fatale blessure Blunders BB ftli W’ X 4 1 - 4 Ow w (Van onze tafeltennismedewerker) (Van onze sportredactie) Toine Hezemans (nog op de baan) ingesloten door Nico Chiotakis, die zijn in derde positie liggende teamgenoot Bob van der Sluis voorbij probeert te laten gaan. over (van onze badmintonmedewerkster) (Vain onze handbalmedewerker) In de eerste klasse was er de plaatselij ke ontmoeting Haarlem 2 Velsen 1, waar bij de punten broederlijk verdeeld wer den: 4-4. Haarlem, dat voor het eerst in zijn nieuwe sporthal in Schalkwijk speel-- de, moest nog even wennen aan de ac commodatie Na de singles al stond het met 4-0 achter, maar Velsen moest daar na genoegen nemen met vier nederlagen. Haarlem bleek uitgesproken favoriet in de dubbels die dan ook op het damesdubbel na gewinnen werden. De dames van Vel sen en Haarlem gaven elkaar geen punt cadeau en Haarlem kon zijn dames pas na een derde game die met 3-2 gewonnen werd gelukwensen. Duinwijck 3 won in deze zelfde klasse van BCH met 5-3. Nederland bleef echter pressie uitoefe nen op de Keniase defensie, vooral dank zij schitterende individuele acties van de butant Ties Kruize en Frans Spits. In Kruize heeft het Nederlandse hockey on getwijfeld een nieuwe aanvalsleider van grote allure getroffen. De Hagenaar is snel, passeert gemakkelijk en schiet uit stekend. De ploeg stelde kennelijk reeds zo veel vertrouwen in hem, dat men de fout maakte om vrijwel alle passes naar het centrum van de aanval te zenden. Bij Amsterdam-SCHC was de SCHC- doelvrouwe de uitblinkster. Slechts twee maal werd ze gepasseerd. Door haar acti viteiten kwamen de Amsterdamsen niet verder dan een 2-0 zege. KievitenVoor- daan eindigde eveneens in een 2-0 zege voor de thuisclub. Ook hier was sprake van een eenzijdige wedstrijd waarin de Kieviten-doelvrouwe een vrije dag had De massaal aanvallende ploeg van Kievi ten wist slechts tweemaal de Voordaan- veste te doorborên. Amsterdam 3-6; HGC 3-5; Gooische 3- 4; BDH C3-3; SCHC 3-2; HBS 3-2; Kievi ten 3-2; Voordaan 3-0. Heiko van Staveren wordt door Ke- niaren en Nederlanders van het veld gedragen. Stand hoofdklasse Duinwijck 1 6 .Til burg 1 5, HBC 1 4, A AC 1 4, Duinwijck 2 2, Drop Shot 1 2, Haarlem 1 1, Victoria 1 0. Het was dankzij Kruize dat Nederland tien minuten voor het einde de achterstand tot 2-1 kon reduceren. Uit de vierde strafcorner belandde de bal abusie velijk bij Kruize die zich echter geen moment bedacht en koelbloedig raak schoot. Die strafcomers (Nederland mocht er vijf nemen, Kenya twee) vormden eveneens een teer punt in het Nederland- Stand: Treffers 3-6, REA 2-4, Maasbree 2-2, Steeds Vooruit 3-2, Helmond *57 3-2, Tempo Team 3-0. een dekkingsfout van Weemers linksbui ten Ghana in vrije positie. Van Staveren zag zich als laatste verdediger geconfron teerd met twee aanvallers en kon daarom niet ingrijpen toen Ghana de bal naar Ruvinder Singh zond, die gemakkelijk scoorde (0-1). Dat gebeurde in een periode waarin Nederland duidelijk domineerde, hoewel de snelle Kenianen bij hun uitvallen soms razend gevaarlijk waren. Zo moest Frans Spits de bal eenmaal van de doellijn keren, nadat doelman Buy (Van Grimber gen prefereerde hem boven Sikking) reeds was gepasseerd. Inkonsekwentie met betrekking tot de zwarte vlag kan de wedstrijdleiding trou wens niet ontzegd worden want in de Escort-Mexico-race (Ford Nederland had ter introduktie van dit type vijftien En gelse rijders naar Nederland gehaald die voor een fraai spektakel moesten zorgen) gebeurden dingen waar Rob Dijkstra zich een kleine jongen bij moet hebben ge- loren, want we hebben voldoende winst kansen gehad” toch is het duidelijk dat het Nederlands elftal vooral in defen sief opzicht aanzienlijk sterker zal moeten spelen als het straks in Barcelona Hoewel Delta Lloyd het Leidse Scylla 1 met 6-4 versloeg, liet vooral Carel Deken bij de verzekeringsmensen wat steekjes vallen. Slechts één overwinning boekte hij; daarentegen wisten invaller Leo Lu cas en Bert Schoofs twee zeges te beha len. Daar Carel Deken en Bert Schoofs het dubbelspel wisten te winnen, waren de twee winstpunten binnen. Stand Ereklasse: Delta Lloyd 1 3-6, Tempo Team 1 3-6, Scylla 1 4-6, Steeds Hoger/TSB 3-2, Maasbree 1 3-0, Scylla 2 4-0. De andere Haagse vereniging, Hygiëa, deed het veel minder en leed een ruime nederlaag tegen Zeeburg. De hoofdstede lijke formatie won zonder moeite met 9-3. Attila had het in Utrecht moeilijk tegen het Rotterdamse De Schutters. In deze ontmoeting had men weinig oog voor eikaars vrouwelijk schoon. De te harde strijd werd met 6-4 door Attila gewonnen. SEW’68, de laatste tijd sterk opkomend, verkeek zich op het laaggeplaatste Velo. De dames uit Wateringen boden uitste kend oartij en namen zelfs een 3-0 vor- sprong. Voor de rust kwam SEW’68 tot 3- 1 terug. Na de hervatting liep het bij de Nibbixwoudse dames beter en zij kwamen tot 3-3. Opnieuw nam Velo de leiding, maar op de valreep behaalden de Noord- hollandsen een 4-4 gelijk spel. (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM. Na drie competitiezon- dagen is er in de eerste klasse dames nog maar één ploeg zonder puntenverlies. Amsterdam heeft na de zege op SCHC (2- 0) de marimale winst uit drie wedstrijden gehaald. Aan deze ontwikkeling heeft ook BDHC zijn steentje bijgedragen, door HGC het eerste puntenverlies toe te bren gen. Beide ploegen kwamen na een geljjk- opgaande strijd remise overeen (1-1). HBS heeft de veerkracht op kunnen bren gen om na een 2-0 achterstand terug te komen en nog een gelijkspel te bevechten. herendubbel van Piet en Paul tegen van Ginneken en Wortel en het gemengddub- bel van Sylvia Robbé en Paul Ridder. Teleurstellend voor Haarlem 1 was de 6-2 nederlaag tegen AAC. Alleen Marjo lein Wolters won haar damesenkelspel van Hanke de Kort en tevens met Olga Bark het damesdubbel. De sterke heren van AAC deden Haarlem echter de das om. Loek Alders verloor van Herman Leidelmeyer en Cok Koenekoop kon het net niet redden tegen Guus de Vogel. Herman Leidelmeyer speelde in deze wed strijd zijn eerste enkelspel, daar AAC met drie heren speelt. AAC kijkt er eerst zijn tegenstander op aan en stelt dan pas zijn spelers op HBC won met 7-1 van Victoria. HAARLEM. In de eerste klasse da mes hadden de koplopers geen moeite zich te handhaven. Zowel Hellas, Attila en Zeeburg behaalden overwinningen. Die van Hellas kwam wat merkwaardig tot stand. In de eerste helft had het Amster damse DWS de wind in de rug, maar wist hiervan niet te profiteren. Aangezien ook Hellas niet tot scoren kon komen, was de ruststand 0-0. Pas na de rust lukte het de Haagse dames om de Amsterdamse keep- ster te passeren. DWS zag echter opnieuw geen kans de hechte Hellas-verdediging te overmeesteren. De gasten wonnen met 7- overmeesteren. De gasten wonnen met 7-0. HAARLEM. De nieuwe opzet van de ereklasse lijkt een weinig gelukkige vondst. Immers de NTTB trachtte door halvering van het aantal clubs in de ereklasse de krachtsverschillen daarmede ook te nivelleren. Doch ook dit jaar zijn twee (betalende) verenigingen oppermach tig, te weten Delta Lloyd en Tempo Team. Het Amsterdamse Tempo Team deed zijn naam en sponsor alle eer aan door gastheer Maasbree met 9-1 te ver- HAARLEM. Na de derde dag van de badmintoncompetitie begint er tekening te komen in de hoofdklasse. Bovenaan nes telde zich als vanouds, de meervoudige landskampioen Duinwijck. Het team be haalde een 8-0 overwinning op de grote rivaal Drop Shot, terwijl Tilburg, slechts tot een gelijkspel kwam tegen Duinwijck 2. Daarmee raakten de Tilburgers één punt achter op de koploper. Duinwijck, dat mede door het niet- spelen van Joke van Beusekom, zeker was van een overwinning, veegde gisteren in de Haarlemse Badmintonhal de vloer aan met Drop Shot. De enige Hagenaar, die zich een beetje waar maakte, was Vic Leunissen. In zijn single tegen Rob Ridder wist hij een derde game te forceren, maar moest uiteindelijk toch het onderspit del ven (13-18; 15-5; 15-12). Marjan Luesken, die momenteel in topconditie is, had geen enkele moeite met Felice de Nooyer (11-0; 11-4) en ook voor Marja Ridder, door een verkoudheid niet helemaal in topvorm, was Mlrette De Nooyer geen probleem. Drop Shot hoopt eind oktober weer vol tallig te zijn. Duinwijck 2 reisde naar Tilburg en kwam daar met een niet helemaal bevre digend 4-4 gelijkspel vandaan. Piet en Paul Ridder verloren beiden hun heren enkel van resp. Ruud van Ginneken en Clemens Wortel. Dat de Tilburgse dames duidelijk de mindere waren van de Haar lemse bleek wel want Sylvia Robbé won twee partijen, terwijl Lili ter Metz zelfs drie overwinningen boekte. De overige verliespunten voor Duinwijck waren het pletteren. Slechts Wim Schoonemeijer moest na hevige strijd in drie sets de eer laten aan Maasbree’s eerste man Jan Suiskens. Bert van de Helm en Nico van Slobbe deden hun plicht met drie over winningen. Het onderaan staande Steeds Hoger/TSB, met de veelzeggende cijfers nul gewonnen uit 20 partijen, wist Scylla 2 terug te wijzen met 6-4. Bert Onnes had met drie overwinningen hier een groot aandeel in, evenals Peter Joëls met twee winstpartijen. Rob Joëls wist tegen het trio Theo Bakker (2 overwinningen), Peter van Schie (1) en Karei van Schie, slechts felicitaties uit te delen. Ook het publiek liet zich niet onbetuigd door een gescandeerd „Hezemans, Heze mans” toen Van der Sluis op het erepodi um verscheen, daartoe opgehitst door de officiële speaker die de objectiviteit weer eens liet voor wat het was. In dit rumoer ging enigszins verloren dat Han Akersloot opnieuw het nationaal kampioenschap bij de grote toerwagens behaalde. Zijn enige concurrent was Chiotakis maar bij de training bleek Akersloot al enkele secon den sneller. De nu toch wel supersnelle Escort toonde zich opnieuw erg betrouw baar en Han’s voorsprong bedroeg op de meet dan ook enkele honderden meters. Hezemans vertelde later (na een offici eel protest te hebben iingediend tegen Van der Sluis): „Ik race nu zes jaar maar dit sloeg werkelijk alles. Als het alleen Bob geweest was had ik geen protest ingediend maar tegen twee man, dat was te gek. Als zoiets in het Bos gebeurt ben je hardstik- ke dood. Een smerige streek”. Een schrille tegenstelling leverde het kommentaar van Chiotakis op: „Ik, ik heb helemaal niets gedaan, ik ben me nergens van bewust”. Bob van der Sluis wenste zich eerst van kommentaar te onthouden maar expli ceerde toch naderhand: „Ik steek hem er gewoon tussendoor. Hezemans week van zijn lijn af en kwam naar binnen, dus dan krijgt hij een tik”. Enige tijd later diende hij op zijn beurt weer een protest in tegen Toine Hezemans die toen het circuit al verlaten had op weg naar Bar celona. Een pikant tintje leverde de ver klaring van Paul Verbeeck nog op: „Van der Sluis beloofde mij voor de wedstrijd een fles champagne als ik Hezemans zou blokkeren en hem door zou laten. Dat heb ik uiteraard van de hand gewezen”. ker en begon ouderwets te draaien. Dit herboren HBS kwam tenslotte nog tot een verdienstelijk 2-2 resultaat. ZANDVOORT De chaos was weer compleet op Zandvoort. Een regen van pro testen daalde neer op (de laatste tijd toch al zo geplaagde) organisatie, die zich toe spitsten op één kwestie met als hoofdrolspelers Toine Hezemans, Bob van der Sluis en Nico Chiotakis. Ex-Europees kampioen Hezemans was er uiteraard op gebrand om dit seizoen dan toch in ieder geval een Nederlandse titel te behalen maar vond op zijn weg Bob van der Sluis die bij winst in deze laatste race kampioen zou zijn. Direct na de start zochten de heren dan ook onmiddellijk eikaars gezelschap en toen begon het spelletje van slipstreamen, afhouden en wegdrukken. Van der Sluis ramde en passant Jan van de Pol en de Belg Paul Verbeeck, die later ook een protest tegen Van der Sluis indiende. Chiotakis, die al geen kans meer had op een titel omdat Han Akersloot van start af verschrikkelijk hard ging, liet zich toen terugvallen om team genoot Van der Sluis te helpen, een normale gang van zaken. Hij was het die enkele ronden voor het einde toen Hezemans al in gewonnen positie lag, de Eindhovenaar dwong tot een korte luchtreis op het stük tussen Tarzan en Gerlach (omdat daar nu eenmaal geen drie wagens naast elkaar kunnen en Bob van der Sluis voorrang nam) waarbij de Alfa zo hard in het duinzand knalde dat het gaspedaal brak. Exit Heze mans dus en de titel voor Bob van der Sluis. En dan was er natuurlijk ook nog de kwestie Dijkstra. De Abarth-rijder die bij de Trophy of the Dunes de zwarte vlag had gekregen, toen enigszins gehaast het circuit verliet en deswege op psychische gronden (zonder zelfs maar te zijn ge keurd!) ongeschikt werd bevonden, die zelfde Dijkstra mocht hangende het „on derzoek” toch starten. Hij deed dat zeer overtuigend en schreef moeiteloos op nieuw een nationale titel bij, temeer daar nu rivaal Slotemaker de zwarte vlag kreeg. De Hillman Imp startte namelijk niet en werd toen aangeduwd over de streep heen. De wedstrijdleiding vond dat kennelijk een mooie gelegenheid om de hernieuwde strijd tussen Slotemaker en Dijkstra af te breken en dus moest Slote maker het veld ruimen. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Heiko van Sta veren, de geroutineerde aanvoerder van het Nederlands hockeyelftal, zal niet kunnen deelnemen aan het wereldkampioenschap voor landen teams dat vrijdag in Barcelona be gint. Tijdens de interland tussen Nederland en Kenia, zaterdag in Am stelveen gespeeld, liep Van Staveren een ernstige oogverwonding op die hem minstens een maand het spelen onmogelijk zal maken. Dat trieste feit betekende een veel grotere teleur stelling voor het Nederlands elftal dan de 12 nederlaag die uiteinde lijk tegen het sterke Kenia geleden werd. Coach Ab van Grimbergen: „De verslagenheid onder de spelers was groot, ook ’s avonds nog tiidens het banket, toen het pas goed tot iedereen doordrong dat Heiko er in Barcelona niet bij zal zijn”. Van Staverens plaats in de selectie zal nu worden ingenomen door de HGC- speler Marinus Dijkerman. Nico Spits zal vermoedelijk als aanvoerder gaan funge ren. „Maar van dat laatste ben ik nog niet helemaal zeker” aldus Van Grimbergen, „ik wil er eerst nog eens met Nico praten.” Van Staveren raakte kort na de rust geblesseerd, juist toen de wedstrijd voor Nederland in een kritieke fase was be land. Kort daarvoor, in de eerste minuut van de tweede helft, had de Keniase binnenspeler Ruvinder Singh zijn ploeg immers naar een 2-0 voorsprong getild door gretig te profiteren van een enorme misser van Nico Spits. De tweede helft van GooischeHBS was nauwelijks begonnen of de Bloemen- daalse équipe stond tegen een bijna hope loze 2-0 achterstand aan te kijken. Inval ster Carla de Groot zorgde echter voor een belangrijke impuls om alsnog ver woed in de aanval te gaan. Zij scoorde vlak na het tweede Gooische doelpunt een tegengoal. Hierna werd HBS steeds ster- se spel. Zij werden grotendeels onvoldoen de afgewerkt, vooral door slecht stoppen van Kranenberg en zwak schieten van Nico Spits. Coach Van Grimbergen mocht dan later wel zeggen: „Wij hebben ongelukkig ver- de halve finales wil halen. In de dames ereklasse werd de ontmoe ting REAMaasbree uitgesteld. In tegen stelling tot hun mannelijke collega’s wachten de dames van Tempo Team ook na dit weekend op hun eerste winstpunt. Aan Ellen Kort zal het niet liggen, getui ge haar drie overwinningen. Haar teamge noten Conny van Moorst bracht het tot één zege, terwijl de voor Aukje Colthof ingevallen Marian Kraai jenga zonder winst bleef. Bij Steeds Vooruit waren Nora Broxtermann en Nellie van Rijn goed voor twee zeges. Mary van de Helm was goed voor één overwinning. Het dub belspel bracht Steeds Vooruit de volle winst. De wedstrijd KievitenVoordaan was in teressant voor de bezetting van de laatste plaats. Kieviten toonde zich beduidend sterker en won met 2-0. CHARLOTTE. Het tennisteam van de Verenigde Staten heeft Roemenië met 3-1 verslagen in de eindronde van het toernooi om de Daviscup. Door winst van Stan Smith op Ion Tiriac in het derde enkelspel nam de Verenigde Staten een beslissende voorsprong van 3-1. Smith versloeg Tiriac met 8-6 6-3, 6-0. Het laatste enkelspel tussen Fröhling en Nas- tase werd door een regenbui onderbroken, toen Nastase een voorsprong had van 6-3 en 3-0. Besloten werd de partij niet te hervatten en de wedstrijd als uitgespeeld te beschouwen. De uitslagen: Formule Ford: 1. Huub Vermeulen (Merlljn) 12 ronden 50.316 km In 19.50 min (gem. 151.072 km). Toerwagens groep I tot 6500 gulden: 1. Ton Coronel (Simca Ralley) 10 ronden 41.93 km in 21.36 (gem. 116.472 km). Idem 6500 tot 7500 gulden: 1. Ubbo Hempenlus (NSU 1200 TT) 21.18.2 mln. (gem. 118.186 km). Idem 7500 tot 8500 gulden: 1. Henk Post (Opel Kadett 1900) 3006 mln. (gem. 125.236 km). Escort Mexico Trophy races IR ronden 62.895 km. 1. Nlc Britten (GB) Ford Escort Mexico 1600 29.39.3 (gem. 127.253 km). Toerwagens groep II 1150 tot 1300 cc 15 ron den 62.895 km. 1. Bob v. d. Sluis (Alfa Remeo 1300 GTA) 25.15.3 min. (gem. 145.956 km). 1300 - 2000 cc: 1. Han Akersloot (Ford Escort RS 1600) 24.53,3 min (gem. 151.625 km). Boven 2000 cc: 1. Paul Verbeeck (Opel Steinmetz) 26.34 min. (gem. 142.045 km). Toerwagens groep II tot 1000 cc 15 ronden 62.895 km. 1. Rob Dijkstra (Fiat Abarth) 27.24,8 min. (gem. 137.698 km). 1000-1150 cc: 1. Henri van Oorschot (Audi NSU) 27.38 min. (gem. 136.563 km). Formule VEE (20 ronden 83.866 km): 1. Jelle Hingst (Kalmann MK Bell). Sportcars prototypes tot 1300 cc 12 ronden 50.316 km). 1. Artu Banting (Royale) 11 ronden. Boven 1300 cc: 1. Henk Bosman (Chevron B 8) 12 ronden. Monopostos 1. Huub Vermeulen (Royal Super VEE) 12 ronden. De dames van Treffers bleven ook deze week ongeslagen. Met 9-1 werd de reis naar het zuiden tegen Helmond ’57 afge rond. Nellie Elstgeest was hier debet aan ten gunste van mej. Van de Horst van Helmond’57. BDHCHGC was een wedstrijd met wisselende spelsituaties, waarin Marjolein Schutte het eerst tot scoren kwam. Hierna maakte HGC gelijk. De pogingen van BDHC om alsnog een overwinning te behalen hadden geen resultaat. Een uit stekende actie van de BDHC-goalie moest zelfs nog een nederlaag voorkomen. voeid. Nü vond wedstrijdleider Ben Huis man het niet op zijn weg liggen om dit voor het publiek bijzonder aantrekkelijke schouwspel een voortijdig einde te bezor gen. Nederlands kampioen bij de Formule Vee’s werd Jelle Hingst na een aantrekke lijk gevecht met Jaap Luyendijk. Peer Mulder raakte in deze race ter hoogte van het tunneltje op het rechte eind in de hekken en moest met een hersenschud ding en oogletsel naar het ziekenhuis worden vervoerd. Juist toen Nederland, dat ook in de eerste helft een overwicht had gehad, orde op zaken wilde gaan stellen, liep van Staveren zijn fatale blessure op. Tijdens een duel trof een Keniaan hem onopzette lijk met het uiteinde van de stick in het oog. De gevlogen waren desastreus. Sport arts De Jongste: „Van Staveren liep als het ware in die slag. Zijn contactlens werd finaal door midden geslagen. De haak van de stick trof zijn* neus, de oogkas en een wenkbrauw. De oogbal werd gekneusd, terwijl hij bovendien een klein scheurtje heeft in de oogkas. Het herstel zal zeker vier weken vergen.” Deze tegenslag komt voor coach Van Grimbergen wel bijzonder ongelegen. Van Staveren is weliswaar geen speler van grote klasse, maar door zijn degelijke spel en grote inzet is hij toch een belangrijke figuur in het centrum van de verdediging. Vooral omdat die defensie tegen Kenia het zwakste deel van de ploeg vormde, zit Van Grimbergen momenteel in grote zor gen. Centrale verdediger Nico Spits was matig op dreef, terwijl ook de Eindhove- naar Piet Weemers (terug in „Oranje” na een jaar geblesseerd te zijn geweest) ip rechts niet kon overtuigen. Door blunders van deze twee verdedi gers kon Kenia dan ook een 2-0 voor sprong nemen. Na een half uur bracht

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14