Boe-geroep en vlaggen halfstok KLEINE BETOGINGEN BIJ Steeds meer Limburgse BEZOEK JAPANSE KEIZER wijn Geen belasting op bromfietsen Busje tegen auto: vier doden Gearresteerde gifmenger bekent moord uit ’59 Jersey japonnen. Passend als een tweede huid. Nationaal onder- zoek hartziekten heeft weinig succes VVD en DS’70 zien niets in KVP-wens Politieman vocht in auto met Italië veroordeeld voor Amerikanen met narcotica JERSEY SHOP Vriendinnen uit jaloezie vergiftigd Statenvragen over kattepislucht twee jongens Man schiet op echtgenote aangehouden Nederlandse in Turken ontsnapt uit brandend pension „obscene daad” Hf X? MAANDAG 11 OKTOBER 1971 2 Prof. dr. J. Nieveen: VRIJUIT Brandende vlaggetjes Zachte jersey japonnen. De ideale kombinatie van gemak en elegance. Wij hebben ze. In gedurfde en eenvoudige modellen. In felle of tere tinten. In maat 38, maar ook in maat 48. In prijzen vanaf f98.-. Wie van jersey houdt mag deze kollektie niet missen. Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 Voor 42 mille aan kleding gestolen 3 de 1 van (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze correspondenten) Tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn a i 1 DEN BOSCH. De 36-jarige Bossche naar die dinsdag 5 oktober gearresteerd is wegens een poging tot vergiftiging van zijn 27-jarige vriendin Annette Voormans heeft bekend dat hij in maart 1959 in Den Bosch zijn 20-jarige verloofde Willy Maas uit Den Bosch door thalliumvergiftiging om het leven heeft gebracht. De man deed zijn bekentenis, na een lang en moeizaam verhoor, in de nacht van vrij dag op zaterdag op het rijkspolitiebureau te Rosmalen. I 1 i 1 De 30-jarige verzekeringsinspecteur G F. Bergmans uit Den Bosch is zondag omgekomen bij een auto-ongeval in Em- pel. Toen hij met hoge snelheid over de Rosmalensedijk reed raakte hij de macht over zijn stuur kwijt. Zijn wagen kwam in de zachte berm en sloeg om. De heer Bergmans was vrijwel op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. naar paleis Huis ten Bosch in Den Haag werd aanvaard. Bij een ongeluk in Rotterdam is de 24- jarige J. Leeuwerke uit Rozenburg om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto tijdens een inhaalmanoeuvre frontaal te gen een tegenligger. Eveneens in Rotterdam kwam een 24- larige losarbeider om het leven. Hij botste met zijn auto door nog onbekende oor zaak tegen een lichtmast. De auto bleek enkele uren tevoren in Rotterdam gesto len te zijn DEN HAAG. Het Zuidhollandse Sta tenlid Veldhoen (PvdA) heeft Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland gevraagd sa men met hun collega’s uit Noord-Brabant de oorzaak van de „kattepislucht” na te gaan, die een groot deel van Zuid-Holland de laatste tijd heeft geplaagd. Hij vraagt maatregelen om dit soort luchtjes te voor komen. die op een kruispunt tegen een andere personenauto botste. Haar man werd ern stig gewond. (Van onze correspondent) DEN BOSCH In de nacht van zater dag op zondag trof de politie een auto aan met twee 17-jarige jongens. Zij waren niet in het bezit van de vereiste papieren. aan gegaan. Doodgedrukt. Bij een overslagbedrijf in Rozenburg, is de 25 jarige bedienirgs- man D J Kooiman ui’ Heenvliet door een transportband m-> >-1cnrd en bij de keerro] doodgedrukt De Nederlandse cabaretier Wim Kan, die zich de afgelopen dagen zo intensief heeft ingespannen om het Japanse bezoek ongedaan te maken, heeft zondagochtend zijn actie met een slotakkoord afgesloten. Hij deelde mee, dat hijzelf en zijn vrouw Corrie Vonk, niet langer prijs zullen stel len op de Oost-Azië verzetssterren, die beiden na de oorlog van de Nederlandse regering hebben ontvangen. „We gooien ze weg”, aldus een teleurgestelde Kan. Hij luchtte voor de laatste maal zijn hart over wat hij noemde „de schandalige stommiteit van de Nederlandse regering”. Een van de agenten stapte dan ook over om met de jongens naar het politiebureau te rijden. De jongen aan het stuur sloeg echter een heel andere weg in en zijn ach ter de hoofdagent zittende vriend probeer de de politieman met een wurggreep bui ten gevecht te stellen. Er ontstond in de wagen een worsteling waardoor de chauf feur gedwongen werd langzamer te rijden. Daarvan maakte de agent gebruik om uit de wagen te duiken. Via het kenteken- nummer konden de volgende morgen de twee jongens van hun bed worden gelicht. Het waren een 17-jarige tegelzetter en een evenoude ijzervlechter. Zij zijn in het bu reau van politie opgesloten. MAASTRICHT. Vier mensen zijn om het leven gekomen bij een frontale bot sing tussen een personenbusje en een auto in de nacht van zaterdag op zondag op de Brusselseweg in Maastricht. Drie inzitten den van het bnsje, allen uit Maastricht, kwamen om. Zij zijn de 36-jarige be stuurder F M. van de Venne, gehuwd en vader van zes kinderen en de 68-jarige J R. Reneerkens en zijn echtgenote, de 42- jarige A. Reneerkens-Kinneging. Dit echt paar laat vier kinderen achter. Het vierde slachtoffer, dat in de personenauto zat is de 25-jarige in Maastricht wonende Griekse E. Karavagella. De bestuurder van de auto werd ernstig gewond. voormalige 1 waar De Japanse keizer ontving later op de dag nog twee Nederlandse zeebiologen, prof. Holthuis en dr. Vervoort, beiden verbonden aan de universiteit van Leiden. Keizer Hirohito vertrok zondagochtend om tien uur met de speciale keizerlijke DC8 van Japan Air Lines van Schiphol naar Genève. De 58-jarige F. de Nennie. die in zijn woonplaats Bemmel langs de wee liep, is door een voor een inhaalmanoeuvre uit wijkende auto aangereden. Hij was op slag dood. Toen de man in 1959 verloofd was met de toen 20-jarige Willie Maas, kon hij naar de politie zondag meedeelde, met zijn ziekelijke jaloersheid niet verdragen dat het meisje hem geregeld vertelde over de gezellige sfeer in de fabriek in Oss, waar zij werkte. Haar goede verstandhouding met andere werknemers en haar verhalen daarover werkten op de man sterk frus trerend. Dit bracht hem er toe bij het meisje thuis, waar hij altijd gastvrij werd ont vangen, thallium in haar kopje te doen. Hij had dit vergif als rattenbestrijdings middel voor zijn schoonvader gekocht. Het meisje werd begin maart 1959 ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen en overleed enige maanden later na een zeer zwaar lijden. De onderzoekingen wezen destijds dui delijk in de richting van vergiftiging, maar de schuld werd geworpen op on deugdelijke haarspoelmiddelen. Het meisje ging namelijk dikwijls naar de kapper. In Eibergen is de 78-jarige F. de Graat die op de fiets een drukke weg wilde oversteken door een auto aangereden en dodeliik gewond. De 40-jarige J. van der Lee is om het leven gekomen, toen hij op de rijksweg in Maasland met zijn motorfiets door een auto werd overreden. (Van onze correspondent) SITTARD. Een 30-jarige fabrieksar beider uit Sittard heeft in het weekeinde na een ruzie met zijn vrouw op haar ge schoten met een automatische karabijn. Hjj deed dat toen hij zag dat de vrouw het huis wilde ontvluchten met de kinde ren. Voor het schot was het reeds tot een handgemeen gekomen tussen man en vrouw. Hij had eerst zijn vrouw afgerosd met een pijp van een stofzuiger. De kogel uit de karabijn raakte vrouw niet. auto is bij Harderwijk zondagavond de 52-jarige W. Lesek, een Pool uit Amster dam om het leven gekomen. Op het moment dat de man een voor hem rijden de wagen ging inhalen, probeerde ook deze wagen ook een voor hem rijdende auto voorbij te komen. Beide auto’s raak ten elkaar, waarbij de Pool de macht over het stuur verloor. Zijn wagen sloeg om. De man was vrijwel op slag dood. Als gevolg van het ongeluk reden enkele mi nuten later nabij de botsing twaalf auto’s tegen elkaar. Zeven auto’s werden ver nield. De 23-jarige wachtmeester H. A. Derk- sen uit Wijk bij Duurstede is om het leven gekomen toen hij met zijn motor fiets over een stuk hout reed dat van een vrachtwagen viel. De wachtmeester van de algemene verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen, was op surveillance in Ouder-Amstel. Hij viel zo ongelukkig dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De 65-jarige R. Beerda is zondagmiddag om het leven gekomen toen hij op een oversteekplaats in de Linnaeusstraat in Amsterdam weifelde bij het oversteken en terugliep. Een automobilist wilde daarop doorrijden maar op datzelfde moment liep de heer Beerda opnieuw de zebra op. Hij werd aangereden en dodelijk ge wond. In Zuidwolde is zondagmiddag een auto door onbekende oorzaak omgeslagen en in een sloot gerold. Een der inzittenden de 59-jarige J. van Egten uit Zuidwolde. overleed kort na het ongeluk. Na het Rijksmuseum bezocht de keizer het Okurahotel. Een klein incident deed zich hier nog voor toen enkelen branden de Japanse vlaggetjes in de hand hielden waarmee werd gezwaaid. Sommigen brachten de Hitlergroet. In de ontvangst zaal reikte de keizer een aantal Nederlan ders (onder wie de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam) op Westeuropese wijze de hand, maar de begroeting van de eigen landgenoten geschiedde op oosterse In Eindhoven is de 30-jarige leraar R. F. van Kempen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen, toen zijn auto bij een inhaalmanoeuvre slipte en in een sloot reed. Demonstratie bij het Okurahotel in Amsterdam tijdens het bezoek van de Japanse keizer. Het klimaat en de bodemgesteldheid I Ibleken bij uitstek geschikt om in deze 1 Istreek druiven te telen. De wijnoogstI Ivan vorig jaar leverde nog slechts een Ioogst op van 200 flessen witte wijnI i(Riesling). I Hoewel de Maastrichtse druiven dit I jaar nogal te lijden hebben gehad van I vogelvraat, waren de binnen- en bui- I i tenlandse wijnkenners, die dit week- I 1einde in Maastricht het tweede wijn- I Ioogstfeest meemaakten, enthousiast I Iover de toestand van de wijnstokken. die in het microklimaat van de Maas- I vallei uitstekend gedijen. Nadat het vorig jaar ook op de 11 I Louwberg nabij de eeuwenoude Twaalf I 11 Apostelenhoeve in Maastricht de eer- I I; ste 1500 wijnstokken de grond in gin- I Igen, staan hier nu ook de druiven in I Ivolle bloei. Overwogen wordt om de I I; Maastrichtse wijnakkers nog dit jaar; l| drastisch uit te breiden. vvvvvtAAAAAA/wvvvwvvwwvvvwtAAAAA/wvwvvt UTRECHT. Een nationaal bevol kingsonderzoek naar het voorkomen hart- en vaatziekten zal weinig succes hebben. Het onderzoek op beperkte schaal in Vlagtwedde heeft uitgewezen, dat hier tegen zeer grote waarschijnlijk onover komelijke bezwaren bestaan. Het is zinvoller de voorlichting aan het publiek nationaal te intensiveren en medische keuringen, bijvoorbeeld voor bedrijf of militaire dienst, uit te breiden tot hart en vaatgebreken. De 27-jarige machinist C. H. M. Bo gaard uit Mook is verongelukt toen hij met zijn motorfiets op een kruising in Overas- selt geen voorrang verleende aan een personenauto. De keizer bezocht allereerst het nijl paardenhuis, waar hij een show kreeg voorgeschoteld, die hij wellicht nimmer zal vergeten: de keizer wierp enkele stuk ken brood in het water bestemd voor de snuivende hippo Jan, maar deze had wel wat beters te doen. Het nijlpaard was op dat moment met een paringsactie bezig met zijn wijfje „Tanja”. Hierna bezichtig de het keizerlijk paar nog het aquarium en het vogelhuis. Het gehele bezoek aan Artis nam vijftig minuten in beslag. Toen de stoet om elf uur zaterdagmorgen uit Artis vertrok richting rijksmuseum, was het publiek aangegroeid tot enige honder den mensen. Er klonk hier en daar boege roep en uit ramen van woningen hingen enkele vlaggen halfstok. De stoet arriveerde even voor elf uur bij het rijksmuseum. Ook hier hadden zich inmiddels enkele honderden mensen verzameld. Er werden bij aankomst spreekkoren gevormd, die riepen „Hirohito, go go”. De keizer en keizerin werden in het Rijksmuseum rondgeleid door de hoofddi recteur, dr. A. F. E. van Schendel. Via de eregalerij liepen de gasten naar de Nacht- wachtzaal, waar zij minutenlang de be roemde „Nachtwacht” van Rembrandt ga desloegen. VAALS. De koninklijke marechaus see en de douane hebben zaterdagavond bij de doorlaatpost Vaals twee Ameri kaanse militairen aangehouden, die in het bezit waren van verdovende middelen. Het tweetal is overgegeven aan de Ameri kaanse politie. manier. Het bezoek aan het Japanse hotel nam ongeveer een half uur in beslag. Om één uur arriveerden keizer Hirohito en keizerin Nagako bij paleis Soestdijk, waar zich ruim 150 belangstellenden had den verzameld, sommigen uitgerust met protestborden. Op één van de borden stond de leuze „Hiro Hitler go home”. Als eersten werden de Japanse gasten verwelkomd door prinses Beatrix en prins Claus, die de trappen van het bordes waren afgedaald. Daarna volgde de be groeting met koningin Juliana. De Japan se keizer en zijn echtgenote gebruikten daarna de lunch met koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus en prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Tijdens deze ontmoeting werden weder zijds geschenken uitgewisseld. Omstreeks drie uur verliet het keizer lijk paar Soestdijk, waarna in snelle vaart wederom geëscorteerd door motorrij ders van de rijkspolitie en twee helikop ters van de luchtmacht de terugreis ROME (DPA/AFP). Het fotograferen van een spaarzaam gekleed Frans foto model aan het strand van het Italiaanse badplaatsje Margherita Ligure is een 31- jarige vrouw uit Rotterdam op een gevan genisstraf van twee maanden komen te staan. De rechtbank in Rapallo veroor deelde zowel het Franse fotomodel als de Nederlandse fotografe tot twee maanden voorwaardeljjk wegens „een obscene daad in het openbaar”. Het tweetal verklaarde voor de rechter verontwaardigd dat ze een fotoserie maak ten voor het Franse tijdschrift „Lui” en dat ze er zich totaal niet van bewust wa ren iets strafbaars te doen. Na hun ver oordeling werden ze meteen in vrijheid gesteld. „We vertrekken vandaag nog uit Italië, zo luidde hun eensgezinde reactie. Bij een derde ongeluk in Rotterdam is de 65-jarige mevrouw D Boks-Vin der Zijden uit Goudswaard om het leven gekomen. Zij zat bij haar man in de auto, gulden kunnen zijn. Omdat een dergelijke heffing zo snel niet meer is in te voeren, wil de K.V.P. haar voorstel nu beschou wen als een „goede suggestie” voor 1973. Ook minister Drees (Verkeer en Water staat) schijnt niets voor een dergelijke belasting te voelen. Hij wil juist de groei van het autopark tegenhouden en het openbaar vervoer bevorderen. In deze strategie past geen heffing op bromfietsen. De heffing zal bovendien erg moeilijk te innen zijn. In de kring van de drie confessionele fracties wordt verder nog gedacht aan een belasting op plezierjachten en op de twee de woning. Dit heeft prof. dr. J. Nieveen, hoogle raar in de cardiologie aan de Groninger universiteit vrijdag in Rotterdam ver klaard op een vergadering tijdens het le dencongres van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Uit voorlopige resultaten van het hart- en vaatonderzoek onder de 1050 mannen tussen 20 en 50 jaar in Vlagtwedde is gebleken, dat onbewust af wijkingen bestaan die een verhoogd risico voor hartlijden betekenen. Prof. Nieveen was van mening dat overheidsmaatregelen op grote schaal de risicofactoren van hart en vaatziekten zo klein mogelijk kunnen houden. Hierbij behoren ook maatregelen ter verbetering van voedingsgewoonten het afnemen van roken en het bevorderen van sport en gymnastiek. Deze plannen zullen meer resultaat afwerpen dan een landelijk onderzoek door middel van elec tro cardiogrammen, zoals prof. Meyler uit Utrecht heeft voorgesteld onder het motto ..Deltaplan” aldus prof. Nieveen. melding over opneming van een meisje dat vergiftigd was met thallium. Dit meis je bleek Antoinette te zijn. Deze twee indicaties waren voldoende om de man, met wie Antoinette in Rosmalen in haar flat samenleefde, te arresteren. Het onderzoek wordt nog voortgezet, omdat de politie het niet onmogelijk acht dat nog meer feiten, aan het licht zullen worden gebracht. DEN HAAG. Een belasting op brom fietsen, die de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer ingevoerd zou willen zien, zal er waarschijnlijk niet komen. Het voorstel is niet in goede aarde gevallen bij V.V.D. en D.S. ’70, de twee regeringspartners van de K.V.P. Ook de oppositie wijst een brom fietsbelasting af. De heffing zou vooral de minst draagkrachtigen treffen en te wei nig opleveren om een werkelijk alterna tief te bieden. In 1963 trouwde de man en tot 1969 heeft dit huwelijk, waaruit vier kinderen werden geboren, geduurd. Daarna volgde een scheiding. Bij de poging tot vergiftiging van An toinette Voormans. die in september aan het licht kwam, bleek de Bossche ge meentepolitie dat het hier ging om de man, die twaalf jaar geleden verloofd was geweest met het onder zeer bijzondere omstandigheden gestorven meisje Maas. De melding van de poging tot vergifti ging van Antoinette Voormans is op twee manieren bij de politie binnengekomen. Antoinette had gemerkt dat op de met pindakaas belegde boterham, die zij had meegenomen naar haar werk, kwik zat. De Keuringsdienst van Waren bevestigde dit na een onderzoek. Uit een ziekenhuis in Den Bosch kwam dezelfde dag de 'estig varkens verbrand .- zondag een veeschuur tot de uond toe afge brand In de vlammen kwamen zestig varkens om. De oorzaak van de brand is onbekend. MAASTRICHT De herleefde wijnbouw in het Maas- en Jekerdal bij Maastricht, waar reeds in de middel eeuwen wjjn werd verbouwd, zal in het komend jaar een produktie van circa tweeduizend flessen opleveren. Dat is de verwachting van de Maastrichtse wijngaardenier Frits Bosch, die in 1967 de eerste wijnstokken plantte tegen de hellingen van de St. Pietersberg bij Maastricht. Deze wijn van Nederlandse bodem zal de naam „Slavante” krijgen, naar het voormalige Franciscanen klooster Slavante waar men reeds wijnbouw kende. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM.De tweede dag van het privébezoek van keizer Hirohito aan Nederland is vrijwel zonder moeilijkheden verlopen. De enige onregelmatigheid deed zoals wij hebben bericht, zich zaterdag voor op het moment dat de wagen met het keizerlijk paar de hoofdingang van Artis in Amsterdam binnenreed. Een 29- jarige man probeerde toen de auto ach terna te rennen (naar zijn zeggen om de keizer een klap te geven), maar hij werd tijdig opgevangen door politiemensen, waarna een kleine worsteling ontstond. De marechaussee hield aan het begin van de avond een Amerikaanse militair aan, die bleek marihuanasigaretten bij zich te hebben. Later op de avond nam een douanebeambte een kleine hoeveel heid hasjiesj in beslag, die een andere Amerikaanse militair toebehoorde. Beiden waren in West-Duitsland gelegerd. De eerste was op weg naar Amsterdam, de tweede kwam er juist vandaan. DEN BOSCH. Inbrekers hebben in het weekeinde uit kledingzaken in Den Bosch voor 42.000 gulden aan kleding ■gestolen. Uit het Groninger Fashion House verdwenen honderd herenkostuums en een grote hoeveelheid pantalons, sport hemden en vesten tot een waarde van 30.000 gulden. Bij de N.V. Handelsmij De Veluwe werd voor 12.000 gulden aan pan ty’s, imitatiebontj assen en truien wegge haald. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Tien Turken zijn zondagmorgen op het nippertje uit een brandend huis ontsnapt. Zij woonden in de voormalige pastorie van een kerk, nu een pension voor gastar beiders. De brandweer was er na het alarm zeer sne] met dertien auto’s en ongeveer tachtig man. Dankzij deze over macht aan materieel en manschappen was het vuur binnen enkele minuten gedoofd. Begin van dit jaar brandde een pension in Rotterdam uit waarbij vier mensen het leven verloren. Sindsdien zet de brand weer bij brandmeldingen over pensions het maximum aan mensen en materieel in. De tien Turkse gastarbeiders zijn in andere nensions on der gebracht. De K.V.P. zou de auto wat minder zwaar belast willen zien. Als de plannen van de regering doorgaan, stijgen de jaar lijkse lasten van de gemiddelde automobi list met zo’n 150 gulden per jaar. Het was de bedoeling van de K.V.P. om per 1 januari 1972 op elke brommer een heffing van f 2.50 tot f 5.- per jaar te leggen. De opbrengst zou dan ongeveer 20 miljoen Ook haar verloofde maakte de politie destijds attent op het feit dat zijn vrien din heel vaak naar de kapper ging en alle mogelijke chemische middelen gebruikte om haar haar mooi te maken. Omdat er verder geen feiten in zijn nadeel waren te wijzen is de man toen vrijuit

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2