Bomaanslag in vol café TOPMAN VAN IRA IN BELFAST OPGEPAKT STUDENTENPROTEST IN SEOEL Socialisten halen de meerderheid Overwinning voor SPD in Bremen Kloof tussen conservatieven in Rome en progressieven Koude schouder voor Kan Sadat en Riad in Moskou NPD uit deelstaatparlement Alfrink pleit voor politiek engagement (FrifMlBTi Loenochod is versleten r- n i uit i Kattenliefhebbers i; Harriet Hubbard Ayer toont u de nieuwe maquillage Opstandelingen in Argentinië gaven zich over 2 3 VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK Kloof de Bijenkorf MAANDAG 11 OKTOBER 1971 U itslag (Van onze redacteur in Rome) i Onvoorstelbaar Duidelijk Geïnspireerd op Ginger Roger’s tere, sprankelende vrouwelijkheid in de musical ’Carefree’. Dunne, gebogen wenkbrauwen. De ogen wijd open, geaccentueerd met apricot en amethyst.,. Glanzende lippen, sterretjes als taches de beauté. Hoe zou het u staan? Het Ayer-team demonstreert de Amanda-look voor u t/m 16 oktober in de Bijenkorf Amsterdam, af d. Parfumerie. aS’ van van de e ADVERTENTIE MOSKOU (AP). President Sadat van Egypte is vandaag in Moskou aangekomen voor een verblijf van drie dagen. Hij zal overleg voeren met de hoogste Russische leiders. leven en raakten zeventien mensen ge wond. De muren van de omringende hui zen stortten door de kracht van de explo sie in. Vooral zullen worden besproken de mi litaire en politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten. torie star- het s en «ver was ofd. ision i het and- ?ions rieel n in eksar- keinde ar ge- rabjjn. vrouw kinde- ds tot tan en gerosd meisje meis- twee man, a haar •tgezet, k acht zullen zijn een Kardinaal Alfrink schonk in zijn toe spraak tot de deelnemers aan de synode onder wie paus Paulus VI die iedereen aan het woord liet zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken veel aan dacht aan de positieve kanten van het priestercelibaat. Tijdens de debatten van zaterdag, waar aan 33 sprekers deelnamen, is voor het eerst duidelijk de onheelbare kloof tussen de conservatieven en de vooruitstrevenden aan het daglicht gekomen. Tot de tegenstanders van deze vernieu wing bleek tot verrassing van de meeste toehoorders plotseling ook de Westduitser Degenhardt te behoren. Instorting. In Carlotonvill bij Johannes burg zijn de lijken geborgen van vijf arbeiders vier negers en een blanke van een goudmijn waar zich eind vorige week een instorting heeft voorgedaan. Het ongeluk eiste negen mensenlevens. Torres. Ex-president Juan José Torres van het Zuidamerikaanse land Bolivia is in Santiago (Chili) aangekomen. Torres ver bleef in Peru. idag fge- ;stig ?and f in rgs- door ij de feren foto- aanse a 31- >van- ;n te roor- is de nden daad chter laak- en wa- ver- jheid g uit actie. oogle- linger ver- ,et le- leder- g der Itaten Ier de ar in st af- risico eveen ïgelen hart- mnen agelen onten deren innen a een elec- er uit motto bevol- n van succes schaal hier- aover- let is ubliek dische ijf of hart- Zonder dat het nu al mogelijk is de balans op te maken, leek het er op of in het algemeen de vooruitstrevenden een kleine meerderheid in het gezelschap be gonnen uit te maken. Voor het toelaten van gehuwde mannen tot het ambt hebben zich zaterdag zestien sprekers verklaard. Voor zover zij voor hun eigen kerkpro- ROME De bisschoppensynode in Rome bereikte in het weekeinde een eerste hoogtepunt met een verhit debat over het priestercelibaat. Voorts werd gesproken over het toelaten van gehuwde mannen tot het priester ambt, de politieke standpuntbepaling door priesters, nieuwe taken voor de leken en het weer opnemen van ex-priesters in het ambt. Tot de woord voerders van zaterdag behoorde kardinaal Alfrink. Zijn toespraak werd met meer dan grote belangstelling gevolgd. Sommigen noemden zijn rede het „hoogtepunt” van de bijeenkomst. MONTAUBAN (AP) Twee man- i; nen in het Franse stadje Moissac die I erg veel van geroosterde of gekookte ;l I kat hielden, zijn door een rechtbank I in Montauban beboet. De 30-jarige I Robert Airaudi werd veroordeeld tot I een boete van 400 francs. Hij moest I I eenzelfde bedrag betalen aan de Fran- I I se dierenbescherming. De 40-jarige j I Charles Delpech kreeg 200 francs boete en moest 100 francs aan de dierenbe- i| I scherming betalen. Getuigen bij hetI I proces verklaarden, dat er uit de buurtI I waar de mannen woonden de laatste 1 tijd ongeveer dertig katten waren ver- |l |l dwenen. CHARTOEM (Reuter). Generaal-ma joor Djaafar El Nimeiry heeft bij verkie zingen in het begin van deze maand 98,6 percent van de stemmen behaald en zal de eerste president van Soedan worden, sinds het land in 1956 onafhankelijk werd. De kardinaal deed in deze passage van zijn rede ten aanzien van zijn eigen Nederlandse kerkprovincie een stap terug. Hij maakte geen melding van het besluit van het Nederlandse bisschoppenconferen tie, om te adviseren, gedispenseerde pries ters nog zo veel mogelijk bij de ambtbe- diening ingeschakeld te houden. Kardinaal Alfrink sprak over het met Rome lang omstreden punt niet meer, omdat hij bij zijn optreden tijdens de synode alleen wil spreken over zaken die althans in beginsel een schijn van haalbaarheid vertonen. Ten aanzien van het politieke engage- De voorlopige officiële einduitslag luidt als volgt: S.P.D. 55,33 percent 59 zetels (46,02 per cent en 50 zetels in 1967). C. D.U. 31,56 percent, 34 zetels (29,48 en 32). F.D.P. 7,13 percent, 7 zetels (10.53 en 10). N.P.D. 2.84 percent. 0 zetels (8,84 en 8). D. K.P. 3,14 percent 0 zetels (4,25 en 3,14 percent 0 zetels (4,25 en De explosie in „McCauley’s pub” deed zich voor toen het café stampvol was. Militairen en politie moesten vlak na het incident een woedende, voornamelijk uit protestanten bestaande, menigte op een afstand houden die te keer ging tegen het IRA. aantasten. Als Kreisky, die zonder twijfel door president Jonas opnieuw tot bonds kanselier zal worden benoemd, met een socialistisch kabinet voor de dag komt, dan zal het vermoedelijk vrijwel dezelfde samenstelling vertonen als het vorige. De tweede mogelijkheid is een zgn. „rood-blauwe” coalitie met de kleine Vrij heidspartij. Een coalitie tussen socialisten en conservatieven zoals die tussen 1945 en 1966 Oostenrijk heeft geregeerd moet bij deze uitslag als zeer onwaarschijnlijk worden beschouwd. Studenten van de universiteit van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, gooien stenen naar een politiewagen, vanwaaruit de jonge demonstranten met chemische vloeistof worden be spoten. Meer dan drieduizend stu denten namen aan de betoging deel. Ze protesteerden tegen een recente overval van militairen op de universi teit. vincies spraken, waren dat behalve kardi naal Alfrink: twee Canadezen, een Malei- er, drie Afrikanen, een patriarch, de pri maat van Peru, een Braziliaan, een Zuid- afrikaan, een Indonesiër, een Australiër, een Nigeriaan, een Mexicaan en een Fransman. In de gespannen atmosfeer van het hoogst belangrijke debat waarin eindelijk de lang omzeilde waarheden werden uit gesproken. bracht een bisschop uit Cen- traal-Afrika even een moment van ont spanning. Hij vertelde: „Als ik de stad ga opzoeken, vraagt iemand altijd of ik zijn groeten wil overbrengen aan mijn vrouw en mijn kinderen.” Het is voor hem eenvoudig onvoorstelbaar te denken dat ik niet getrouwd zou zijn.” Aanslag. Op de Spaanse consul Juan Perez Gomez in de Chileense hoofdstad Santi ago is door onbekenden vanuit een voor bijrijdende auto geschoten. De consul, die ernstig gewond is kreeg twee kogels in zijn lichaam. Uitlatingen van een sterk geëmotioneer de Wim Kan in zijn „.slotakkoord” over het bezoek van de Japanse keizer aan ons land doen vermoeden dat de geroutineer de cabaretier een stukje nuttige ervaring heeft opgedaan, dat hij eigenlijk al eerder had kunnen hebben. Wim Kan laat in opmerkingen die meer bitterheid bevatten dan men van hem gewend is, doorschemeren dat hij over rompeld is door de muur van formalisme, die is opgetrokken rondom de burcht van het gezag in Nederland. Hij is stukgelopen op wat hij „de bierkaai” noemt, hij heeft geen voet aan de grond gekregen en nagenoeg geen begrip ontmoet bij zijn pogingen om te argumenteren waarom hij zo tegen het bezoek van Hirohito gekant was. Hij is diep teleurgesteld, niet alleen over het feit dat hij Hirohito op geen enkele wijze heeft kunnen raken in diens ongenaakbare status van hooggeplaatste en officieel welkome gast, maar vooral omdat zijn motieven niet zijn erkend, gerespecteerd, begrepen. In Noord-Ierland zijn sinds de Britse regering daar troepen naartoe stuurde, nu 25 soldaten gesneuveld. De 25ste stierf gisteren in een ziekenhuis in Belfast. Twee weken geleden was hij door een kogel in het hoofd getroffen. In twee jaar tijd zijn nu in Ulster in totaal 118 mensen door gewelddaden om het leven gekomen. De Egyptische minister van Oorlog, Moehammad Achmad Sadek, is al enkele dagen in Moskou. Minister van Buiten landse Zaken, Riad, wordt vandaag ver wacht. Hij komt uit New York. De kardinaal sprak zich ook als een voorstander van het celibaat uit, „maar er is één maar”, aldus kardinaal Alfrink. „Wat is beter? Het evangelie prediken met de hulp van getrouwde mannen, of het evangelie helemaal niet prediken.” Kardi naal Alfrink gaf als zijn advies in het geschil van het celibaat dat „de kerk het celibaat dient te bewaren, maar zij moet de (landelijke) bisschoppenconferentie vrij laten om in overeenstemming met de heilige stoel het priesterambt op te dragen aan rijpere gehuwde mannen”. De Katholieke Volkspartij viel terug op 42,98 percent, ofwel 80 mandaten. De Liberale Vrijheidspartij kon ondanks kleine verliezen met 5,4 percent zijn tien zetels handhaven. De communisten, die sinds het Staatsverdrag in 1955 gestadig aan invloed verliezen en die al sinds 1960 niet meer in het parlement zitten, slaag den er ook nu met 1,36 percent niet in zichtbare winsten te boeken. Dit resultaat betekent een grote per soonlijke overwinning voor bondskanselier Kreisky, die zich in de anderhalf jaar van zijn socialistische minderheidsregering door zijn liberale houding grote populari teit heeft verworven. De ambtsperiode was bovendien te kort om het image van moderne dynamiek van zijn kabinet door de anders onvermijdelijke slijtage te laten regering en het Nederlandse volk betreft nooit een „Birma-spoorweg” is geweest. Men is er niet koud of warm van gewor den, dat de keizer van Japan in wiens naam zo veel Nederlanders zijn doodge marteld, als een gerespecteerd man en staatshoofd met ere is ontvangen in Huis ten Bosch, op Soestdijk. in Amsterdam en in Artis. Het was duidelijk te voorspellen dat het zo gaan zou. Het was echter wel de vraag of de menselijk volkomen be grijpelijke opwinding en woede van Wim Kan toch niet hier of daar bij een of andere autoriteit een vleugje menselijk heid zouden losmaken. Dat had gekund, aangezien ook autoriteiten en gezagsdra gers mensen zijn. Het is echter bij de koude schouder gebleven. Wim Kan is wijzer geworden, maar ook wat minder naïef. Het eerste is een winst, het tweede een verlies. Want mensen verliezen hun naïviteit slechts door de ontdekking dat de realiteit nog minder ideaal is dan zij dachten. De Rijksvoorlichtingsdienst maakt mel ding van een brief, die de echtgenote van de premier, mevrouw Biesheuvel, aan Wim Kan heeft gezonden. Er stond vol gens deze mededelingen niét in dat me vrouw Biesheuvel volkomen begreep hoe de hele aangelegenheid het echtpaar Kan moest hebben ontroerd en dat de heer en mevrouw Kan er het best aan zouden doen alles zo snel mogelijk te vergeten, omdat het leven nu eenmaal voortgaat en zijn eisen stelt. Neen, er stond in dat meneer Kan zijn medestanders in de rebellie moest vragen voortaan niet zondags rui ten in te gooien, want de zondag is zo’n nare dag voor zo iets. Een spitse, gevatte en satirisch uitstekend geslaagde opmer king, een officieuze uitsmijter voor het echtpaar Kan van vrouwelijke zijde. Maar niet een opmerking die enig menselijk medeleven weergaf en daarom voor Wim Kan waarschijnlijk een extra-schepje zout in een schrijnende wonde. Zo is Wim Kan net als Hirohito op zijn plaats gezet en het gezag kan glimlachen van voldoe ning en zelfrespect. Want het bezoek is gladjes verlopen en de zege is duidelijk. De koude schouder is feilloos. Dat Wim Kan dit niet eerder heeft bedacht! n/VVVmAAIVVVVVWVVUVVUVUVUVVUVVVVVVVVtrifVVVVVVVUVVUVUVVVWXA/VMVWVUVVWVI^^ BELFAST (AP en Reuter) Doordat zijn pruik niet goed zat, is de 39- jarige Jim Sullivan, een van de hoogste leiders van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), dit weekeinde door het Engelse leger inge rekend, zo is van goed ingelichte zijde in Belfast vernomen. De arrestatie had plaats bij een wapencontrole. Sullivan werd heikend toen zijn pruik afzakte. (Van onze redacteur in Bonn) BONN.Verkiezingen voor het parle ment van West-Duitslands kleinste deel staat, Bremen, hebben gisteren een ver rassend grote overwinning opgeleverd voor de Sociaal Democratische Partij. De S.P.D. kreeg 55 percent van de stemmen, de C.D.U. 31,7 en de liberale F.D.P. 7,5. Een grootscheepse poging van de Com munistische Partij (D.K.P.), om voor het eerst tot een deelstaatparlement door te dringen en daarmee aan de voorwaarde te voldoen om kandidaten te mogen stellen voor de volgende bondsdagverkiezingen, is op niets uitgelopen. De communisten ver wierven slechts drie percent van de stem men. De rechtsradicale N.P.D., die bij de vorige deelstaatverkiezingen in 1967 nog 8,8 percent behaalde, kwam niet verder dan 2,8. In het parlement (de Landdag) is de S.P.D. nu sterker dan ooit. In 1967 kreeg de partij 46 percent van de stemmen. In de Landdag bezette ze vijftig van de honderd zetels. Ze komt nu op zestig zetels, de C.D.U. op 33 en de F.D.P. op 7. De C.D.U. ging er weliswaar, vergeleken met ’67 een pa-ar pet. op vooruit, maar bleef ver onder de eigen verwachtingen. Gere kend was op een winst van tenminste acht zetels. In werkelijkheid werd het slechts één zetel. De F.D.P. gaat er één zetel op achteruit. In stemmenpercentage valt de F.D.P. terug van 10,5 tot 7,5 In een café op de grens tussen een katholieke en een protestantse wijk in Belfast is zaterdagavond een bom ont ploft. Daarbij kwam een vrouw om het (Van onze redacteur in Wenen) WENEN. De socialisten zijn er giste ren bij de algemene verkiezingen in ge slaagd de absolute meerderheid te halen. Met 50,22 percent van alle stemmen boek ten zij tegenover de uitslag van 1 maart 1970 een winst van 1,8 percent. Waar schijnlijk zullen zij 93 zetels in het parle ment bezetten. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een Oostenrijkse partij meer dan de helft van alle stemmen voor zich kan boeken. MOSKOU (DPA). Het Russische maankarretje „Loenochod-1” is na elf maanden van wetenschappelijke onder zoekingen op het maanoppervlak uitge werkt. Dit meldt het Russische persbu reau Tass. Het verwarmingssysteem van de Loeno chod is uitgeput en zonder dat kan het karretje de koude maannacht, waarin het honderd graden kan vriezen, niet overle ven. De Loenochod landde op 17 november in de „Zee der Regen” en heeft sindsdien 10,54 km afgelegd. Het wagentje zond meer dan 20.000 televisiebeelden naar de aarde en nam 500 bodemproeven. De ro bot heeft onderzoek van een oppervlakte van 80.000 km2 mogelijk gemaakt. De laser-reflector, die boven op de Loe nochod is gemonteerd, kan nog lange tijd voor experimenten worden gebruikt, aldus Tass. De Loenochod heeft ruim twee keer zo lang gewerkt als de ontwerpers ervan oorspronkelijk verwachtten. Sullivan, hoofd van de afdeling van het „officiële” (nog min of meer gematigde) deel van het IRA in de katholieke wijk Lower Falls in Belfast, werd met twee kameraden gearresteerd. Het Britse leger heeft bevestigd dat er drie mannen zijn aangehouden maar gewoontegetrouw wer den geen namen genoemd. De regering van de Ierse republiek heeft bekendgemaakt dat zij de Ierse pantsereenheid van de vredesmacht van de Verenigde Naties op Cyprus zal ver vangen door een infanterie-eenheid. Daar door komen er nog eens acht Panhard pantserwagens beschikbaar voor de bewa king van de grens met Ulsters waarvoor al 12 pantservoertuigen zijn ingeschakeld. ment van de priester sprak kardinaal Alfrink zich echter duidelijker uit dan ooit. Hij zei: „Het zou fout zijn het voor te stellen alsof de priester alleen de plicht toekomt te bidden en te offeren voor de vrede in de wereld en voor het heil van de mens, of dat de concrete verwerkelij king van deze idealen alleen aan God zou toevallen. De priester zal zijn ambt min der goed bekleden wanneer hij niet met persoonlijke inzet zou meewerken aan het vestigen van vrede en gerechtigheid.” In de afgelopen week zijn er volgens de Noordierse regering nog 20 van IRA- activiteiten verdachte personen aangehou den. Wjf 7 W'? - Wim Kan is niet de eerste die deze „koude schouder” van het gezag heeft toegekeerd gekregen en velen zijn hem voorgegaan in hun volkomen misplaatst vertrouwen op begrip voor menselijke emoties bij het gezag. Het is eigenlijk verwonderlijk dat Wim Kan in zijn jaren lange praktijk als goedaardig spotter nooit precies heeft onderkend hoe hopeloos on genaakbaar het gezag kan zijn, als het te maken krijgt met dingen die niet in de kraam van de officiële protocollen passen of met mensen die in emotionele zelfover schatting menen dat zij zó volkomen ge lijk hebben dat het gezag wel luisteren en buigen móet. Wim Kan en Corry Vonk maken de indruk dat zij vóór het bezoek van Hiro hito nog in het bezit waren van een ietwat kinderlijk vertrouwen op de tover kracht van het recht en de ontvankelijk heid van het officiële gemoed. Dat ver trouwen zijn zij nu kwijt en zij zijn met schade en schande wijs geworden. Hun actie is mislukt, vrijwel niemand heeft hen daadwerkelijk gesteund en het lijkt wel alsof er wat de Nederlandse BUENOS AIRES (Reuter, AFP en DPA). Zonder dat er een schot is gelost hebben de opstandige legereenheden in de Argentijnse garnizoensteden Azul en Olivarria zich zaterdagmiddag overgege ven aan de regeringstroepen. De militai ren zijn naar kazernes teruggekeerd en de leiders van de rebellie zijn aangehouden. Ze zullen door een militair tribunaal wor den berecht. Kardinaal Alfrink ging voort met te zeggen: „De synode zou daarom dank dienen te brengen aan die priesters die, met het risico van de gevangenis en met het verlies van hun leven, de rechten van de mens en van de samenleving en zielen verdedigen.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3