BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST geholpen met opruimen Ook in Engeland wordt vaak de patiënt een proefkonijn OLGA SANO ceL H. &J. Lamp „Kabinet gevangene „Wim en ik hadden graag van regeerakkoord” laconiek op advertentie Kijkgrijp Benzine iets goedkoper nieuws over AH reageert TOTALE OPHEFFINGSLEEGVERKOOP perez SfATRAg; „Binnenkort Lin Piao" OPPOSITIELEIDER DEN VYL: voorval AGENDA pagina 15 Stokdove man hoort na ongeluk Verder in de krant ENGELSE ARTS IN RADIO-INTERVIEW HET WEER Politie vraagt inlichtingen over vreemd CORRIE VONK ANTWOORDT MEVROUW BIESHEUVEL: EEN WERELDNAAM IN PERZEN DINSDAG 12 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 289 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Bij onderzoek moordzaak Volgens Japanse bron: 95 Kouder Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90 Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Raiffeisenbank H Boerenleenbank 13 13 15 15 17 17 17 p> 6 de enige matras met de juiste celbalans Liefst 400 Zalige Braad- en stoofideeën Bij H& J Lamp! Hofleverancier Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. LONDEN (AFP) Veel Engelsen vragen zich op het ogenblik af, of de gratis medicijn, die zij bij ziekte voorgeschreven krijgen, van hen geen proefdieren zal maken. pUl IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) De Römertopf alleen voor kip? Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Hare: De lof van anderen maakt ons dui delijk hoe wij eigenlijk zouden mot ten zijn. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur HAARLEM. „Het is het goede recht van de heer Kat om de prijsverschillen tussen Albert Heijn en De Kijkgrijp naast elkaar te zetten. Er staat dan ook keurig bij dat het aan de consument is de kwali teit te vergelijken. Ik geloof dat iedereen dat dan ook maar moet doen”. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN. De 56-jarige schoen maker Jan Zomer uit De Krim kan voor het eerst in zijn leven horen De fractievoorzitter van D’66. mr. Van Mierlo, zei dat de „financiële puinhoop van dit ogenblik ongekend groot is.” Een ernstig ongeluk met de bromfiets is er de oorzaak van dat de heer Zomer thans met een gehoorapparaat geluiden kan opvangen. Hij kan die echter niet verstaan omdat hij de betekenis ervan nooit geleerd heeft. De heer Zomer zal nu lange tijd spraaklessen moeten volgen om aan de klanken te wennen. de bank voot iedereen Zijlstraat hoek Groenmarkt BREDA. Onbekenden hebben ver- moedelijk vanochtend een klein model vliegtuigbom in de hal van het gebouw van de rechtbank in Breda gelegd. Een plaatselijke krant was via een anoniem telefoontje op de hoogte gesteld. De poli tie vond de bom om half negen. De mijnopruimingsdienst zal het gevaarlijke projektiel onschadelijk maken. De politie vermoedt dat het hier een actie van de Rode Jeugd betreft. Uit het binnenland3 Buitenlands nieuws3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers De oude Romeinen smulden al van gerechten die zij in aarde werk potten bereidden. Gaar gesudderd of gebraden in eigen vocht. Dat hebben we vandaag de dag opnieuw ontdekt: in de Römertopf kunt u vis smoren, vlees en wild braden, of kip op tientallen manieren. Voor vrouwen die van afwisseling houden is die Römertopf een uitkomst Er is een boekje met liefst 400 verrukkelijke recepten. Te zien in de winkel vol ontdekkingen. Barteljorisstraat 18, Haarlem. Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond: menselijke sommige populaire Hij gaf toe dat ook de „vooruitstreven de Drie” met een aantal bezuinigingen gekomen zouden zijn die nu door de regering worden voorgesteld. Een aantal andere wordt echter verworpen en daar voor stellen P.v.d.A., D’66 en P.P.R. ande re in de plaats. Een groot deel daarvan wordt op de post Defensie gevonden: 190 miljoen. Door een andere besteding van gelden en een effectieve sanering kan geld worden bespaard zonder dat de ge- vechtswaarde van de Nederlandse strijd krachten wordt aangetast, zei mr. Van Mierlo. De progressieve drie achten een geringe verhoging van de belastingdruk met 0,2 percent boven de regeringsvoor stellen noodzakelijk. Een ander deel van de extra-belastingopbrengst moet worden gereserveerd voor een betere financiering. Lin Piao is tweede man in de Chinese partij-hiërchie en als zodanig de vermoe delijke opvolger van partijvoorzitter Mac Tse Toeng. Men acht het in genoemde Japanse kringen mogelijk dat Lin Piao ernstig ziek is of al overleden. Het is bekend dat de Chinese minister lijdt aan tuberculose. De arts van het vraaggesprek, dr. Mau rice Pappworth. die in de Britse hoofr’ tad bekendheid geniet, verklaarde dit naar aanleiding van berichten als zouden in de Verenigde Staten ongeneeslijk zieken zijn gebruikt voor experimenten, die ten doel Half tot zwaar bewolkt met plaatselij'k regen. Overwegend matige wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen van ongeveer 14 graden aan zee tot 10 graden in het zuidoosten. Maxima morgen rond 17 graden. „In de halfhartige positie, waarin het kabinet verkeert, is het uitzicht verdron ken. Het kabinet wil aanpassingen, geen veranderingen. Het onderkent niet wat er aan de hand is en komt daardoor tot verkeerd beleid”, aldus drs. Den Uyl. Hij keerde zich tegen de voorgestelde inflatiecorrectie. Hij noemde die „de heili ge koe van Wiegel, die niet mag worden geslacht. Dus wordt er gesjoemeld met de wiebel tax, die in strijd met de wet wordt gebruikt voor de financiering van de overheidsuitgaven.” Hij hekelde ook het regionale beleid van het kabinet-Biesheu- vel. Meer dan 300 arbeidsplaatsen dreigen uit louter economische overwegingen in het noorden verloren te gaan. Drs. Den Uyl vond, dat de regering straks bij het debat in de Verenigde Naties over de toelating van China voor de Albanese resolutie moet stem men, die Formosa van het lidmaat schap uitsluit. Hij verweet de regering dat de buitenlandse politiek van Nederland slechts door passiviteit wordt gekenmerkt. Hij verlangde antwoord van de regering op het adres van een aantal vooraan staande Nederlanders, die om stopzetting van de hulp aan Pakistan hebben ge vraagd. De oppositieleider zag ook enkele posi tieve beleidspunten van het kabinet-Bies- heuvel: dat het kabinet streeft naar een betere verstandhouding met de vakbewe ging, dat minister Drees het openbaar vervoer voorrang geeft en dat minister Schmelzer in de V.N. een betere speech houdt dan mr. Luns. Drs. Den Uyl betoogde dat hij in begin sel geen tegenstander is van een verho ging van de school- en collegegelden, als heffing naar draagkracht mogelijk is en boven de leerplichtige leeftijd plaatsvindt Voor de besluiten die het kabinet wil of zal gaan nemen op het gebied van onder wijs en vorming had hij weinig goede woorden. Drs. Den Uyl achtte een beper king van de militaire bestedingen verant woord, maar wees verzwakking van de conventionele bewapening onder de huidi ge omstandigheden af. Wel vond hi’ dat er miljarden worden verkwist door een geringe coördinatie bij de militaire taak verdeling in de NAVO en bij de aankoop van wapens. Hij vond, dat de regering de prioriteiten verkeerd legt: te veel voor defensie, te weinig voor de woningbouw die zijn vrouw in de loop van de zondag aan cabaretier Wim Kan heeft geschreven. Waarschijnlijk zonder haar man daarin te kennen, heeft mevrouw Biesheuvel zich, nadat in de nacht van zaterdag op zondag in haar woning aan de Mr. Enschedéweg in Aerdenhout twee ruiten waren ingegooid, publieke lijk tot Wim Kan gewend met het volgende „geschrift”: „Wanneer u de volgende keer weer oproept tot rebellie, wilt u dan uw helpers vragen om de ruiten niet op zondag in te gooien. Dit is zo’n verve lende dag voor een huisvrouw, weet u. Met vriendelijke groeten. Mevrouw Biesheuvel.” Wat die „ruitengooier” betreft blijft de Bloemendaalse politie van mening, dat hij uit dronkemansbaldadigheid en niet uit politieke motieven heeft gehandeld. Het afgelopen weekeinde heeft de politie namelijk een groepje van vijf jongelui aangehouden, die op verschillende plaatsen in de gemeente Bloemendaal ruiten hebben ingegooid. Hoofdinspecteur-korpschef J. Voer man: „Die jongens waren op de terug weg naar Zandvoort en kwamen in de buurt van de woning van de premier. Toen heeft één van die knanen geop perd: „Laten we nog even naar Bies heuvel gaan.” Hij was waarschijnlijk 3e enige die de premier wist te wonen. De rest van de jongens is meegegaan, ipontaan, en van politiek is geen enke le sprake.” VELSEN. In het kader van het onderzoek naar de moordenaar van de in de Kennemerlaan aangerande Maria Ge- rarda Schilder-Huiberts wil de politie graag nadere inlichtingen over een voor val, dat in de nacht van 2 op 3 oktober heeft plaats gehad aan de IJmuiderstraat- weg. Aldus reageerde een woordvoerder van Albert Heijn vanmorgen op een forse ad vertentie van Dirk Kat in onze bladen van gisteren onder de kop: „Aha gaat dat zó bij A.H.?” In de advertentie werden prij zen vergeleken van vers vlees en vlees waren van respectievelijk Albert Heijn en De Kijkgrijp, waarbij laatstgenoemd con cern duidelijk goedkoper uit de bus kwam. Dirk Kat, Kijkgrijpdirecteur, haakte daar mee in op een advertentie van Albert Heijn van vorige week dinsdag, waarin de Zaanse ondernemer zijn koffieprijzen naast die van Douwe Egberts zette. Tenminste twee leden van het Britse Lagerhuis hebben aangekondigd, dat zij vragen aan de regering over dit onder werp zullen stellen, zodra het parlemen taire leven weer is begonnen. Het „schandaal van de proefdieren”, zoals (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik kan het regeringsbeleid niet anders zien dan als een wanhopige poging om met een beetje blazen een rondlopende machine te koelen. Belastingdrukverhoging hier, de profijtgedachte daar, het is schip peren tussen de liberalistische kijk, dat de mensen zelf het beste kunnen uitmaken waaraan zij hun geld willen uitgeven en de confessionele twijfel, dat het misschien toch de kant uitmoet van de vergemeenschappelijking. Het kabinet kan geen keus doen, het kan ook geen uitzicht bieden, omdat het de gevangene is van een regeerakkoord, waaraan elke visie ontbreekt”. Dit zei vanmiddag P v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl als eerste spreker in de Tweede Kamer bij de algemene beschou wingen over de Miljoenennota van het kabinet-Biesheuvel. kranten in Engeland deze zaak reeds noe men, is begonnen met een vraaggesprek zondag voor de Britse radio, waarbij een arts onomwonden verklaarde, dat bij zijn weten in Engeland wetenschappelijke proeven worden genomen met de onvrij willige hulp van ziekenhuispatiënten. Aan de Geesterweg in Uitgeest is gistermiddag een boerderij met een er naast gelegen woonhuis afgebrand. De plaatselijke brandweer is op de foto druk bezig met blussingswerk, een uitzichtloze taak echter omdat het vuur door de harde wind zodanig werd aangewakkerd dat de boerderij in korte tijd totaal was uitgebrand. (Zie ook pagina 4) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de open briefwis seling tussen Aerdenhout de woon plaats van premier Biesheuvel en Kudelstaart de woonplaats van Wim Kan en zijn vrouw Corry Vonk is een nieuwe episode geschreven. Corry Vonk heeft de open brief, die de premiersvrouw zondag aan Wim Kan schreef, met een eveneens open brief beantwoord. hebben, de hoeveelheid radio-activiteit vast te stellen, die militairen kunnen verdragen wanneer zij bij een kernoorlog zijn betrokken. Dr. Pappworth heeft niet alleen ver klaard ervan overtuigd te zijn, dat derge lijke proeven in de Verenigde Staten wor den genomen, maar hij heeft er zelfs aan toegevoegd dat ook in Engeland dergelij ke experimenten worden verricht, nooit echter op particuliere patiënten, maar al tijd op patiënten van de Britse nationale gezondheidsdienst, een soort gratis zieken fonds. Hierin schrijft Corry Vonk: „Lieve mevrouw Biesheuvel, mag ik even pro- I beren antwoord te geven op uw open I brief in De Telegraaf aan mijn man. (k heb vandaag verschillende keren i geprobeerd u op te bellen en ik heb uw secretaresse al uitgelegd dat wij hier helemaal niet achterstaan. Integendeel, Wim en ik zijn voor I geweldloze acties en daarom vraag ik I dan ook of die meneer die zo flink was I bij u de ruiten in te gooien, nu ook zo I flink wil zijn zijn naam en adres in een open brief aan De Telegraaf be kend te maken. Ik vind het erg jammer dat u ons 'ondag niet even opgebeld hebt. We waren van halfnegen ’s morgens tot twee uur ’s middags op Schiphol. Daar- I na hadden Wim en ik u graag bij het I opruimen willen helpen. Met vriende- j Hike groeten van huisvrouw tot huis- vrouw. Corry Vonk.” Premier Biesheuvel zou inmiddels I nogal verlegen* zijn met de open brief, nAAAAAAAAJWVMAAfWWWVWVtfVWWUVIARAAAMARRMRARRMIMfVIfVWW TOKIO (AFP) De regering van Chi na zal binnenkort een communiqué uitge ven over de toestand van de Chinese minister van Defensie. Lin Piao. Dit is gisteren in kringen van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verno men. ROTTERDAM. Morgen gaan de prijzen aan de pomp van superbenzine met 0,3 cent en van normale benzine met 0,5 cent per liter omlaag. De officiële prijs van zware stookolieën zullen worden verlaagd met f 3,60 per 1000 liter-kilogram. Dit is vanmorgen door de gezamenlijke oliemaatschappijen meegedeeld. Waarnemend K.V.P.-fractievoorzitter mr. Andriessen (dr. Veringa is ziek), zei dat de K.V.P.-fractie de maatregelen van de regering om de inflatie te beteugelen, steunt, omdat het beeld van de economie en begroting „ronduit belabberd is”. De groei van de economie wordt door de inflatie fundamenteel ondergraven, aldus mr. Andriessen, die echter ook vond dat „gelukkig meer en meer het besef groeit dat economische groei geen heilige koe is, die wij met een gerust hart in ons vervuilde milieu kunnen laten weiden.” De K.V.P. zal de vakbeweging niet vol gen in haar aandrang om boven op de aangekondigde belastingmaatregelen ook nog eens de inflatiecorrectie geheel of gedeeltelijk niet terug te geven. (De vergadering duurt voort) In die bewuste nacht van zaterdag op zondag werd een bewoonster van de IJ- muiderstraatweg wakker door gegil op straat. Zij deed haar slaapkamerraam open en zag beneden op straat een vrouw staan, wier keel door een man was vast gegrepen en die achterover tegen een tuinhekje werd geduwd. De wakker ge schrokken vrouw heeft daarop de man flink uitgescholden, met als gevolg, dat hij zijn slachtoffer losliet en de aange vallen vrouw wegliep in de richting van de Casembrootstraat, achtervolgd door de man. Informaties hierover zo mogelijk van de betrokkene worden ingewacht op het hoofdbureau van politie. Daar zijn overigens naar aanleiding van de door ons gepubliceerde foto over de vermiste schoudertas en de televisieuitzending twintig reacties binnengekomen, waarvan ongeveer eenvierde deel voor een diepgaand onderzoek in aanmerking komt. BW™

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1