IRAN VERBERGT ZIJN ARMOEDE ACHTER PLASTIC EN LAMPJES Dorpen bij Persepolis gesloopt PTT’ers verduisterden aan Prachttapijt! voor een kapitaal vakantiezegels DIJKSTRA LKMPEN Volgend jaar ernstig voedseltekort verwacht Nederlands excuus J u welendiefstal: buit 70 mille Eis van 3 jaar tegen Alkmaarse Perzische pressie op tapijtverkoper Tilburgs bevolking in computer geregistreerd pyromaan 5 jaar slijtage garantie t 17 WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 HONGERSNOOD (Wyers staat er achter) GESLOOPT VERSPILLING THE BEST THERE IS... „Feestkorting” geweigerd Durex. En dat percentage stijgt nog steeds. Logisch. Want Durex geeft zekerheid en is niet storend in het gebruik. En er zijn geen bijverschijnselen, ook niet op langere termijn. Dat is ook de reden dat veel huisartsen het gebruik van condooms adviseren,’n veilig gevoel. «Ss Zo’n geheugensteuntje is vandaag de dag heel gewoon. Meer dan een half miljoen mensen in Nederland kopen geregeld condooms. In de winkel of uit de automaat. Even makkelijk als een rol drop of een tube tandpasta. Ruim 70% van de verkochte condooms is Fijn om over de vloer te hebben. Grote wapenvangst in Maastricht (Van onze speciale verslaggever) TEHERAN De hoofdstad van Iran (Perzië) wereldstad van formaat en in het laatste decennium uitgegroeid tot woonplaats voor drieëneenhalf miljoen paupers en multimiljonairs, is begonnen Parijs en Eindhoven naar de kroon te steken om de titel „lichtstad”. Zij het voor korte tijd: net zo lang of kort als de festiviteiten duren van het 2500-jarig bestaan. Sinds begin oktober is er geen plein of officieel gebouw meer in Teheran te ont dekken dat niet schuilgaat achter gekleurde lampenslingers en goudgespo- ten plastic facades. Een schijnwereld van etalagerommel en gekleurd papier. ’n Goede reden om uw lampen weer eens te verva ngen. Er hangen honderden fijne, klassieke, romantische, hippe, speelse en stijlvolle lampen in de toonzalen van Dijkstra. J t LACHWEKKEND Des te goedkoper, omdat het het werkelijke gezicht van Iran bittere armoe, werkeloosheid, corruptie en tirannie verbergen moet voor de hoogedele gasten uit alle landen van de wereld die voor de feesten zijn uitgenodigd. Sufste: jj één ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gaatu Het heeft daarom niemand verbaasd, dat keizerin Farah Dibah er zelf aan te pas moest komen om via de televisie uit te leg gen dat het toch echt allemaal goed is, die feesten en zo. Ontevredenheid over de verspilling van het feestgeld bestaat zij het zeer heime lijk ook in Iran. Slechts op één punt kan Farah gelijk hebben: de prestigeprojecten betekenen werk. Tamelijk veel werk voor de tienduizenden werkelozen, die de dag doorbrengen met voor een arbeidsbureau rond te hangen. Hun loon is minimaal, maar het is geld dat anders in de zakken van de kapitaalkrachtigen was gebleven Het neemt de ontevredenheid evenwel niet weg. Het regime realiseert zich dat terdege. De moord van nog niet eens zo lang geleden op een generaal en een poli- tiefunctionairis, in de straten van Teheran, de stakingen en protesten overigens met kracht in toom gehouden zijn echt niet vergeten. De geheime linkse studentenbe wegingen krijgen geen kans om ook maar iets te ondernemen, geen enkele onregel matigheid wordt geduld. Op het ogenblik lijkt de helft van de Iraanse bevolking in uniform te lopen. De grootste ellende is aan de rand van de steden en op het platteland te vinden. Een ellende die ongetwijfeld volgend jaar, of misschien al deze winter (vanaf decem ber) haar climax zal vinden in een ernstig voedseltekort, mogelijk zelfs een hongers nood. Dit jaar is, evenals het voorgaande, bij zonder droog geweest. Meer dan de helft van de akkertjes ligt drooggebarsten in de hete zon te blakeren. Er is overal waterte kort. Er zijn streken in het oosten van Iran die altijd een overvloed aan fruit hebben opgeleverd voor omringende provincies. Dit jaar hebben ze zelf voedsel moeten impor teren. De rechtbank zal 26 oktober uitspraak doen. Durex, een wereldbekend nic.. van de London Rubber Com pan Reeds eerder had de Nederlandse rege ring excuses gemaakt en schadevergoe ding aangeboden voor het ingooien van de ruiten van de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in Wassenaar. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een Perzische ta pijthandelaar in Amsterdam, de heer Behnia, is zijn paspoort kwijtgeraakt omdat hjj geen kortingen wil geven ter gelegenheid van het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk. In opdracht van de Iraanse ambassadeur in Nederland is zijn paspoort door de ambassade in Den Haag ingehouden toen de al jaren in Amsterdam wonende Pers het had opgestuurd om de geldigheidsduur te laten verlengen. SetBiTOi Extru lubncuted ELECTRONICALLY TESTED ADVERTENTIE INTERTEL .WW DEN HAAG. Nederland heeft Japan zijn verontschuldigingen aangeboden voor het verbranden van Japanse vlaggetjes bij het Okura hotel in Amsterdam, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Enige weken geleden heeft de am- I I bassadeur de in Nederland wonende I I tapijthandelaren ontboden en verlangd I dat zij kortingen bij de verkoop van 1 I hun tapijten zouden geven. Op die I I manier zouden de Nederlandse kopers I een aandeel kunnen hebben in de fes- i tiviteiten. De Amsterdamse handelaar I kwam daar tegen in verzet. Hij zei dat I I hij zijn tapijten toch al uiterst concur- I rerend verkocht en dat zijn prijsverla- j I ging het volk in Perzië niet zou baten. I In telefoongesprekken met de am- I bassade over inhouding van zijn pas- I poort kreeg de heer Behnia te horen, Idat hij naar Perzië terug moest voor I; militaire dienst. Dat weigert hij. i In een advertentie in een Amster- Idamse krant heeft hij nu geadviseerd 1„tussen 10 en 20 oktober geen tapijten te kopen die met lokkende kortingen I I worden aangeprezen. U zoudt daarmee I ongewild deelnemer worden aan ditI I zogenaamde feest,” aldus Ali Behnia. I Maandenlang is er in Iran geoefend door militairen. Niet om een even tuele vijand te bestrijden zoals men van een leger zou mogen verwachten, maar om een show op te voeren tij dens het Sjah-feest. Soldaten moes ten hun baarden laten groeien blijkbaar was dit nu geen „belemme ring in de uitoefening van hun taken” Voorts werd met paarden geoefend in de hitte van de woestijn, om tij dens de massamanifestatie in Perse polis voor de 550 gasten van de sjah zo goed mogelijk voor de dag te ko men. Iran is niet zo lief en mooi als de auto riteiten het er uit willen laten zien. In ieder geval zijn de Iraanse problemen aan zienlijk groter en van een heel andere aard dan de gastheer straks zal doen geloven aan de hoge gasten en de filmploegen en journalisten die hen begeleiden. Juist voor die laatste categorie is er een zo ongeloof lijk strak schema van bezoeken en uitstap jes opgesteld, dat er hoegenaamd geen ruimte overblijft voor eigen speurwerk. Daarbij moet bedacht worden dat Tehe ran gunstig afsteekt bij de rest van het land. Zo werden 10 stenguns, 165 geweren, 17 karabijnen, 46 jachtgeweren, 71 flobert- geweren, 83 pistolen, 22 revolvers en 20.699 stuks munitie opgespoord. Toen we enige dagen terug per bus uit Afghanistan naar de bedevaartplaats Ma- shad in Iran reden verbaasden we ons over de slordige controle aan de Iraakse grens, door burgers gedaan nota bene. Het bleek maar schijn: tussen de grens en Mashad moesten we herhaaldelijk militaire afzet tingen passeren. In drie gevallen werd de bus van boven tot onder doorzocht. Op drugs, meenden we, evenals de groep Fran se en Amerikaanse medereizigers, die ziek van angst hun kilo’s gesmokkelde en in middels veilig gewaande hasj probeerden kwijt te raken. Wü, toeristen, werden evenwel niet las tig gevallen en zelfs zeer voorkomend be handeld. De armst uitziende inlandse sloe bers daarentegen werden zeer hardhandig ten overstaan van iedereen gefouilleerd. Er vielen slagen. Toen wjj onze verontwaar diging uitspraken over de rauwe manier waarop er twee de bus uit werden gesleept, keerde een onderofficier zich om en vroeg ons of we Engels spraken. H(j wachtte ons bevestigend antwoord niet eens of om mee te delen dat dit „slechte mannen” waren, die opgeruimd moesten worden. „Wat ik maar wil zeggen”, vertelde iemand me hier, „geld dat je eenmaal aan gekleurde lampjes, of 50 ton kaviaar of tientallen speciaal geweven zjjden tapijten hebt uitgegeven, kun je niet nog eens uit geven om een hongersnood mee te bestrij den. En die verwachten we hier”. Hij wordt ervan beschuldigd van mei 1970 tot mei 1971 zeventien branden te hebben gesticht, waardoor totaal voor zes miljoen gulden schade was veroorzaakt. BREDA. Dinsdag in alle vroegte is door inbrekers uit de etalage van een ju welier in Breda voor vermoedelijk 70.000 aan ringen en horloges gestolen. De buit omvat onder meer 55 ringen met briljanten met een totale waarde van f 30.000. De inbrekers verloren bij hun ver dwijning vijftien soortgelijke ringen. De inbraak werd ontdekt door een voorbij ganger. Het rolhek voor de etalage bleek doorgeknipt, waarna de ruit was ingesla gen. De alarminstallatie die aan de ruit bevestigd was bleek niet gefunctioneerd te hebben. Criminaliteit. De Bredase hoofdcommis saris H. van Goethem is ernstig ongerust over de toenemende vermogensdelicten in zijn stad. Hij vreest dat wanneer dit niet ge beurt de chaos hand over hand zal toe nemen. woordvoerder verklaarde dat men een andere verzendwijze aan het bestuderen is. Uitspraak 26 oktober. TILBURG. Tilburg is als eerste Ne derlandse gemeente overgeschakeld op een volledig geautomatiseerde bevolkingsadmi nistratie. Alle normale gegevens van het bevolkingsregister zijn nu opgeslagen in een computer met een intern geheugen van 128.000 posities. Het is de bedoeling op den duur ook de veertien gemeenten, die met Tilburg in het stadsgewest zijn verbonden, van de geautomatiseerde administratie gebruik te laten maken. Tevens zal de computer gebruikt kunnen worden bij het ontwer pen van beleidslijnen. Er zijn waarborgen tegen misbruik van de gegevens. Iedere burger kan een opga ve krijgen van alle gegevens die over hem in het systeem zijn verwerkt Politie en vooral het leger zijn uiterst ac tief. Bij iedere plastic versiering, bij ieder groter tankstation, bij de dure gelegenhe den als het Hiltonhotel, de grote restau rants en dancings, patrouilleren gecombi neerde politie- en legereenheden. Met na me het leger lijkt carte blanche te hebben. huizen? Let op dit Wol merk. Wanneer het u gaat om wollen tapijt van gegarandeerd zuiver scheerwol. zuiver scheerwol S' ALKMAAR. De officier van Justitie bij de rechtbank in Alkmaar heeft giste ren tegen een man die bekend staat als de pyromaan van Alkmaar, drie jaar gevan genisstraf geëist. In die tijd moet de man een behandeling in een rijksasiel voor psychopaten ondergaan. Een ander staaltje, minder cru, eerder lachwekkend, is de plotselinge zorg voor het wegennet. Er is in de laatste maanden koortsachtig gewerkt om een groot deel van Teheran van nieuwe asfaltwegen te voorzien, liefst dubbelbaans. Met name na tuurlijk die routes waarlangs straks de gasten gereden zullen worden. Een plus punt is dat wegen in ieder geval een blij vend karakter hebben en niet, zoals de miljoenen lampjes, na de feesten waarde loos zijn. Behalve dan die wegen, die al leen voor het oog worden aangelegd. Zoals enkele in vals- en uitvalswegen: prachtige vier- of zesbaans-wegen, die in kaarsrech te lijn hun gloednieuwe asfalt liggen te showen, zo ver het oog reikt. Leitterljjk zo ver het oog reikt, gezien vanuit Teheran, want vanaf het punt waar de gasten het toch niet meer kunnen vol gen, is er plotseling niets meer, of alleen een zeer slechte tweebaansweg. AMSTERDAM, I HAARLEM, WETERINGSCHANS84a SPAARNE 65, TEL. (020) 6 35 10 TEL.(023) 31 93 73 DEN HAAG, GEOPEND: ELKE DAG STATIONSWEG 102, 9.00 TOT 6.00 UUR, \TEL,(070) 63 08 59 I OOK ZATERDAGS De pyromaan, die de laatste jaren een zwervend bestaan leidde, drong steeds, als hij onder invloed van alcohol was een gebouw binnen. Het eerste het beste brandbare materiaal dat hij tegenkwam, stak hij aan. Volgens het over hem uitgebrachte psy chiatrische rapport is hij een intelligente man. Het rapport noemt hem erg gevoelig met een grote belangstelling voor kunst. Zijn grootste problemen waren de drank en het feit, dat hij zo slecht contact had met anderen. Zijn verdedigster, mevrouw Van Erp Taalman Kip, bestreed op grond van het rapport de eis. „Het gaat hier om een ziek mens”, zei zij. „Straffen is zin loos”. Het regime in Iran dat steunt op de ka pitaalkrachtige olie-exploitanten en een overgroot deel van het leger, schrikt voor geen methode terug om Iran aan de bui tenlanders mooier voor te stellen dan het is. De walgelijkste maatregel was ongetwij feld het oppakken van alle bedelaars en invaliden uit Teheran in de maanden voor oktober. Ze werden zonder meer van straat gepikt en op transport gesteld naar een kleinere stad bij de hoofdstad in de buurt, waar ze goed verborgen voor het westerse oog in een kamp werden ondergebracht. Opgeruimd staat wat netter. De eerste keer overigens dat de staat zich met deze stakkers bemoeit: sociale voorzieningen zijn er voor hen niet, ze leefden van de bedelstaf en wat familie hen gaf. Maar het is een levensgroot vraagteken of de opge- pakten in het kamp beter af zijn. MAASTRICHT. Van 15 september 1970 tot 15 september 1971 is in het arron dissement Maastricht ruim de helft meer vuurwapens en munitie in beslaggenomen, dan in dezelfde periode van het vooraf gaande jaar. Maar er wordt niet alleen gebouwd, er wordt ook gesloopt: in de omgeving van Isfahan, het oude Persepolis, waar de eigenlijke feesten voor de hoge buitenland se gasten hun hoogtepunt moeten vinden, zijn in de laatste weken een aantal stereo tiepe leemdorpen zonder pardon door bull dozers voorgoed van de Iraanse bodem ge veegd. Motief: ze werkten ontsierend op de glamour van de feestentourage. Ik heb niet kunnen achterhalen of er voor de bewo ners van de dorpen voor vervangende woonruimte is gezorgd. Wel weet ik dat niet iedere sociale geste van de machtheb bers vrij is van eigenbelang. Zoals het voorbeeld van de „krotopruiming” in Te heran. In het noordelijke gedeelte van de stad werd plotseling een krottenwijk opge ruimd, waarvoor de bewoners een eenvou dige, maar gloednieuwe woonwijk in het zuiden, in de woestijn, terugkregen. Klonk veelbelovend, maar wat bleek: De grond in het noorden van Teheran is de grondspeculanten bijzonder veel waard: de oude krottenwijk is inmiddels verpatst voor de bouw van hotels en andere dure gebouwen. Er is geen twijfel mogelijk, of de vervangende nieuwbouwwijk is er dik uitgekomen: de grond in het zuiden is geen stuiver waard. UTRECHT. „Deze PTT’ers hebben hun ambtseed op wel zeer grove wijze en stelselmatig geschonden”. Dit zei de of ficier van Justitie bij de Utrechtse recht bank dinsdag in zijn requisitoir tegen vijf (inmiddels ontslagen) PTT-bestellers die terecht stonden wegens verduistering van 30 mille aan vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De bonnen werden doorverkocht aan helers en kwa men tenslotte terecht bij een weinig scru puleuze Breukelense vertegenwoordiger van het sociaal fonds, die ze verzilverde tegen een „kleine fooi” Tegen een 36-jarige inwoner uit Utrecht en een 20-jarige uit Houten, volgens de officier de hoofdverdachten, werd jaar gevangenisstraf geëist waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De andere drie bestellers hoorden voorwaardelijke vrij heidsstraffen tegen zich eisen en geldboe tes van 200 tot 800. Tegen de man bij wie de bestellers, aldus de officier „de waar konden spuien alsof hij een slurpend gat was”, een 39-jarige Utrechtse koopman, werd wegens heling zeven maanden cel gevorderd, waarvan drie voorwaardelijk. Tegen een tussenpersoon en een 59-jarige Breukelense vertegenwoordiger eiste de officier op dezelfde grond twee maanden voorwaardelijk en een boete van f 3.000. De 36-jarige Utrechter, al jaren bij de PTT en in zijn vrije tijd alom gewaar deerd als de onkreukbare penningmeester van een gerenommeerde Utrechtse voet balclub, vatte het plan op om de envelop pen van het Sociaal Fonds met de bonnen te gaan verduisteren, toen hij ze bij een familielid zag liggen. Zijn Houtense colle ga had er ook wel oren naar en zo vergaarden ze bij het sorteren en het bestellen vanaf eind 1969 tot begin dit jaar een enorme hoop bonnen. De Utrechter hield er verklaarde de rechtbank, ongeveer zes mille aan over en de collega 12 mille. De drie andere bestel lers verrichtten hand- en spandiensten door het tweetal van tijd tot tijd bij het sorteren SFB-brieven toe te schuiven. Af en toe hielden ze bij de bestelling er ook wel eens eentje achter. Ze kregen van de hoofdverdachten vijf gulden per brief. De officier gaf het Sociaal Fonds een veeg uit de pan over de wijze waarop het vakantiebonnen verzendt: in een venster- enveloppe. zodat je van buiten zo ziet dat er zegels inzitten. Bovendien wordt door even over de enveloppe te schuiven met weinig moeite een briefje zichtbaar, waar op precies het geldbedrag staat aangege ven. „Je kan net zo goed op de enveloppe zetten: gelieve deze brief te stelen, ze heeft geldswaarde”, aldus de officier. Hij suggereerde het SFB de bonnen voortaan maar via de giro te laten lopen. Een SFB- <S Ka N ...V W i| te F;- M 'i -£ z" - Wf®

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17