WETHOUDER M. ROESSINGH OVER Snelle ontwikkeling van wetenschap V.LD.E.S. brengt voor niet bij te benen voor basisschool de been honderd medewerkers op BESTE WOL-ETALAGE Nivon-fotogroep exposeert zeeverkenners OUDE PLASTIC VUILNISZAKKEN OPRUIMEN Wedstrijden voor „ONDERWIJS IN BEWEGING" HOUTSNIJWERK UIT SURINAME operette „Frau Luna” VERENIGINGSN1EUWS BIT DE IJWOÏSD K 1?% i iiw Discussies met ouders I 1 I IETS MOETEN AANPAKKEN” „LEER DE KINDEREN HOE ZIJ 9 NU 2 voor ƒ20,- Volksuniversiteit ZAAL Opbrengst collecte geruite werkoverhemden filmprojector Kinderkennis voor Oud-wethouder voor 8 WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 M. OT SPECIALE AANBIEDING OVERTRAINING „DE POORT VAN VELSEN” TEXTIELHUIS b- W (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Dinsdagavond hield de wethouder van onderwijs, Roessingh, in de Jan Ligthartschool in de Eksterlaan voor een groot aantal ouders een lezing onder de titel „Onderwijs in beweging”. Summier maar overzichtelijk sprak Velsens eerste onderwijsman over wetgeving, leer plicht, de snelle ontwikkeling van de wetenschap, de invloed daarvan op de leerprogramma’s, vernieuwingen enzovoorts. Eveneens gaf de Velsense wethouder zijn indrukken die hij had opgedaan van het Amerikaanse onderwijsstelsel gedurende zijn twee maanden durende reis deze zomer door de Verenigde Staten van Amerika. De ouderavond werd besloten met »en groepsdiscussie over acht aan de ouders gestelde vragen. Beverwijk Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de NIVON-foto- groep uit Velsen wordt van vrijdag 15 tot en met zondag 17 oktober in het noordelijk koetshuis van het landgoed „Beeckestijn” een jubi leumtentoonstelling gehouden, waar tevens de jaarlijkse regionale foto- en diawedstrijd van de NI- VON-clubs uit de Zaanstreek en Kennemerland aan zal zijn verbon den. Aldus zullen inzendingen wor den geëxposeerd uit Alkmaar, Be verwijk, Purmerend, Koog-Zaan- dijk, Zaandam en Velsen, De ex positie wordt vrijdagavond om 20 uur geopend door de heer J. Schraa, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Amateur- fotografenverenigingen. Velsen-IJ muiden Heemskerk In het gemeentelijk vergaderlo kaal aan de Abeelenstraat wordt nu alweer enige maanden hard en met een verblijdend enthousias me gewerkt aan de voorbereidin gen tot de beide opvoeringen, wel ke donderdag 4 en vrijdag 5 no vember in de Velsense Stads schouwburg door het operettege- zelschap „V.LD.E.S.” van Paul Lincke’s operette „Frau Luna” zul len worden gegeven. Men zou de inhoud van deze operette in zekere zin actueel kunnen noemen, omdat de in 1946 overleden componist zich als centrale figuur de werk tuigkundige Frits Steppke heeft gedacht, die ervan droomt nog eens met een door hem geconstrueerde ballon de maan te kunnen berei ken. Bij deze fantasieën wordt hij aangemoedigd door zijn vrienden Lammermeier en Pannecke, ter wijl daarentegen zijn verloofde Marie en haar moeder minder en thousiast voor dergelijk stoute plannen zijn. Wijk aan Zee Velsen-Noord I "Af AA» rs in vele kleuren alle maten normaal 12.90 en 19.30 u. u. ADVERTENTIE film- IJMUIDEN De mag wor- PLEIN 1945 - 4 Telefoon 1 65 51 - 0 2550 wurmchen ld; den vergeten. het lar- om tjes luur lan- beeck, Velserweg 2. 20-22 u. spreekuur. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. In een korte inleiding bracht de wet houder als zijn mening naar voren dat het onderwijs altijd in beweging is geweest. l<jk snel” constateerde wethouder Roes- singh verder. Het was volgens hem niet de taak van het basisonderwijs de voort durende stroom van kennis aan de leer lingen over te brengen. Veeleer was het belangrijk de kinderen belangstelling bij te brengen voor alles wat gebeurt. „Leer de kinderen hoe ze de dingen moeten aan pakken!” Lange Nieuwstraat/Marktplein Telefoon 1 52 05 - IJmuiden Wie kent bijvoorbeeld niet zjjn „Ber liner Luft”, „O Theofill, o Theofill” en „Schlösser die im Mond liegen”, waar bij ook de nog altijd populaire „Glüh- te de ijnt 000 ons ing per Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Insingerschool aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden wordt door de leerkrachten en oudercommissie een kinderkennis georganiseerd, welke zaterdag 16 oktober van 13 tot 22 uur in het schoolgebouw zal worden gehouden. De oficiële opening geschiedt door het hoofd van de school, de heer B. Mees ters. De prijzen hiervoor zijn afgestaan door de ouders van leerlingen en een aantal plaatselijke winkeliers. Van het batig saldo hoopt men voor de school een filmprojector te kunnen aanschaf fen. Overigens gaat het goed met de ope rette in Velsen. Na de laatste succes volle opvoeringen van „Der Bettelstu- dent” mocht de secretaris maar liefst driehonderd nieuwe donateurs inschrij ven, hetgeen „V.LD.E.S.” in zekere zin een behoorlijke financiële basis ver schaft. Dit is dan ook wel vereist, wan neer men bijvoorbeeld weet dat door de costumier alleen voor de opvoeringen van „Frau Luna” straks een rekening van drieduizend gulden zal worden in gediend. Zoals reeds vermeld wordt aan deze toekomstige opvoeringen door de onge veer vijfenzeventig leden met een ver blijdende overgave gewerkt, waarvoor mevrouw Truus van der Vis als regis seuse en dirigent Edwin Wolf de waar lijk bezielende leiding voor hun reke ning hebben genomen. Dit enthousiasme wordt met succes en goed gevolg op het koor en de spelers overgebracht, met als solisten onder meer Ans Poppe (Frau Luna), Jaap Bergwerff (prins Hierna gaf wethouder een kort verslag van zijn Amerikaanse reis. Interessant was hetgeen werd verteld over de ver schillen in scholenbouw in de Verenigde Staten. „Er staan bij New York scholen, die geheel van beton zijn. Zonder ramen. Het zijn net blokkendozen. Dit heeft grote voordelen. Zo hebben de onderwijzers en leerlingen geen hinder van het lawaai. Er zijn ook nadelen, want ergens voelt men zich geheel geïsoleerd van de buitenwereld. Sommige onderwijzers konden het dan ook niet uithouden. Ook heel doeltreffend vond ik in sommige scholen de vaste vloerbe dekking van tapijt. Er is veel minder la waai en de kinderen kunnen op de grond zitten bij verschillende lessen”. De antwoorden hierop waren volgens de heer Roessingh van groot belang voor het te bepalen onderwijsbeleid in Velsen. Verheugend vond hij het daarom dat er zoveel ouders naar de school waren gekomen, ondanks het slechte weer. Hij hoopte tijdens de bijeenkomst talrijke reacties uit te lokken, waardoor hij op deze wijze de mening van een deel van de Velser gemeenschap kon peilen. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 19.30 u. Frits komt evenwel toch op de een of andere manier op de maan terecht, waar hij wordt ontvangen door de hier regerende Frau Luna en haar opper kamerheer Theofill, die op zijn beurt af en toe een slippertje naar de aarde weet te maken. De komst van Frits wordt door Frau Lima met vreugde begroet, want het betekent een welkome afwis seling voor het nogal saaie hofleven, terwijl hij haar tevens kan verlossen van de ongewenste avances van prins Stemschuppe. Een en ander resulteert in een sprankelende operette-historie, door componist Lincke met een lange reeks prettig te beluisteren melodieën verlucht. Stemschuppe), Toon Booy (Theofill), Hilda Wouwenaar (Marie) en Kees Borger (Frits Steppke). Regisseuse en dirigent worden geassisteerd door de repetitor Piet Post en de choreografe Hanny Bijl, terwijl de toneelmeester van de Stadsschouwburg, de heer Peter van Warmerdam de decors weer voor zijn rekening heeft willen nemen. Vooral met de taferelen op de maan, met troon zaal en sterrentuin, zal hij zijn gere nommeerde fantasie weer volledig kun nen uitleven. WOENSDAG 13 OKTOBER Het Groene Huis, Raamveld 20-22 u. tie-> nerclub. St. Jozefzaal. Arendsweg. 20 u. inleiding door H. W. van Wel over „Evolutie” voor jongeren van centrumparochies dekenaat. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u. DONDERDAG 14 OKTOBER De Uitwijk, Arendsweg. 9.30-11.30 13.30-15.30 u. peuterspeelzaal. Het Groene Huis, Raamveld. Multi movement. De Hoppers, IJsselstraat 37, 9-11.30 peuterspeelzaal. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- De voor elke operettevoorstelling uiterst belangrijke muzikale begeleiding wordt ook ditmaal weer verzorgd door het Haarlems Operette Orkest, onder leiding van Edwin Wolf, waardoor het aantal medewerkers aan deze opvoerin gen tot ruim honderd wordt uitgebreid. Een getal, waar slechts bij amateur- voorstellingen sprake van kan zyn. Al thans in Nederland. Door het invoeren van een nieuw soort plastic vuilniszakken door de reinigingsdienst in Velsen is er bij de burgerjj enig misverstand ont staan. Ten onrechte is men namelijk van mening dat de oude, kleinere zakken niet meer door vuilnis-op- haaldienst zullen worden meegeno men. Van de zjjde van de reinigings dienst werd ons echter verzekerd dat hier voorlopig geen sprake van zal zjjn. Alle inwoners van Velsen en dus ook de winkeliers zullen ruimschoots in de gelegenheid wor den gesteld hun oude voorraden op te maken, al zullen deze uiteraard door de laatstgenoemde categorie niet meer mogen worden aangevuld. Deze soepelheid wordt ook be tracht met het ledigen van de vuil nisemmers. die zoals men weet se dert 1 oktober niet meer buiten mochten worden gezet. Door de rei nigingsdienst wordt de inwoners nog enige tijd gegund om aan deze nieu we maatregel te wennen, doch na 1 november zullen deze toch beslist niet meer door de ophalers worden geledigd. Tydens de openingsavond zullen de inzendingen worden beoordeeld door ’n jury, bestaande uit de heren C. Mey- boom (voormalig hof fotograaf) en G. Hamburg uit Schoorl, onmiddelljjk ge volgd door de prijsuitreiking. Deze tentoonstelling is daarop zater dag en zondag van 10 tot 17 uur voor het publiek toegankelijk „Ik heb het idee dat de gedachten van vroeger heel dicht staan bij de gedachten van nu. Een voorbeeld. Bij de bestudering van hetgeen de Franse schrijver en filosoof Rousseau nastreefde, komt een vergelij king met de tegenwoordige onderwijsver nieuwingen vanzelf naar voren. Er is altijd in het onderwijs gepraat en gediscussiëerd over tal van problemen”, aldus de heer Roessingh. Moeilijkheden zag hij heel duidelijk op het gebied van de onderwijswetgeving. „Zo is men op het ogenblik van mening dat de vijftig jaar oude Lagere Onderwijswet niet meer voldoet en moet worden aangepast aan nieuwe ideeën en opvattingen. Voor het voortgezet onderwijs is in 1968 de Mammoetwet van kracht geworden, welke inmiddels volgens sommigen reeds, achterhaald schijnt te zijn. Een nieuwe wetgeving voor dit soort onderwijs zie ik nog niet zo snel, want de Mammoetwet is nog niet geheel gerealiseerd. De zeeverkennersgroepen in IJmui den streven reeds geruime tijd naar een nauwere samenwerking tussen Neder landse padvinders en katholieke ver kenners. Hiervan hebben vooral de zee verkenners in deze gemeente reeds tot een nauwer contact en een bundeling van krachten besloten, met als toe komstbeeld een nieuw en goed zeever- kennerscentrum. De resultaten hiervan bestonden tot dusver uit een vloot- schouw in IJmuiden op 2 mei en een gezamenlijk weekeind op het Alkmaar- dermeer in augustus. De onlangs in Velsen gehouden col lecte ten bate van het reclasserings- werk heeft in totaal 3220,58 opge bracht. Dit was meer dan in 1970, waar het plaatselijk comité de burgerij bij zonder erkentelijk voor is. Na deze inleiding stelde wethouder Roessingh aan de ouders een aantal vragen over de volgende onderwerpen: De taak van de ouders in het schoolgebeuren, in voering van televisie, kleine klassen, klas sikaal of individueel onderwijs, huiswerk ja of nee, doel van het onderwijs en be nodigde onderwjjsvakken. De discussies tussen de ouders onderling en met wet houder Roessingh waren bijzonder leven dig en vormden een aardige afsluiting van deze ouderavond. WOENSDAG 13 OKTOBER PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat, 20 u.: Tom Rot spreekt over „Bijgeloof en hek sen”. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945 19 tot 21.30 uur: jeugd- en tienerbiblio- theek. Willemsbeekweg, 19 tot 21 uur. De Ring, in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden, bokstraini j van 19.30 tot 20 uur. DONDERDAG 14 OKTOBER Santpoort, ,,’t Velserhooft”, 14 uur: God fried Bomans spreekt voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; uitleenpost Bejaardenhuis Keizer Wilhelmstraat, 15.30 tot 17 uur; jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg, 15.30 tot 17.30 uur; parochiezaal onder Petrus kerk, Venusstraat, 19 tot 21 uur; filiaal Willem de Zwijgerlaan 72, Santpoort-Zuid, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- üchting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550—10715. Veiserbad, Briniostraat, IJmuiden; 6.30- 8 u. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 12.15-13.15 u. gemengd zwem men, 13.30-16.15 u. schoolzwemmen, 16.15- 16.45- u. zwemlessen, 16.45-18 u. gemengd zwemmen, 18-18.30 u. zwemlessen, 18.30- 22.30 u. CSB, 21.50-22.50 Duikersvereniging Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 19-23 u. badmintonclub Velsen. Dit zomerseizoen zal nu zondag 17 oktober wonden besloten met roei- en wrikwedstrijden, te houden op de hier voor tussen de „Pieter Floris” en het PEN-jeugdcentrum op het Zuidenkanaal uit te zetten baan. Ongeveer zestien boten met honderd zeeverkenners zullen hieraan deelnemen, zodat er eerst acht selectiewedstrijden moeten worden ge houden. Na het winnen van de finale wordt de snelste bak in het bezit ge steld van de wisseltrofee. De wedstrij den beginnen des middags om half twee. voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. In de door het Internationaal Wol Secretariaat Nederland gehouden actie ter propagering van zuiver scheerwollen artikelen heeft ook de Beverwijkse winkelstand een aan trekkelijke bijdrage geleverd. Over de actie zelf, waarbij het thema „Hou Holland Mooi” centraal stond, heb ben wij reeds uitvoerig bericht. Oor konde plus prijs voor de beste wol- etalage (zie foto) was voor de firma Stoutenbeek aan de Breestraat. De personeelsprijs, voor degene die na een onverwachte test het meest van wol wist, werd toegekend aan mejuf frouw E. Beemsterboer van de firma Sjouwerman aan de Begijnestraat. Zij kan zich verheugen op een fijne reis naar de Canarische Eilanden. A-.-' In de Wereldwinkel aan de Kerkweg in Heemskerk is zojuist een uitgebreide collectie houtsnijwerk uit Suriname ge arriveerd. Met deze introductie wil men trachten een geregelde import van dergelijke produkten op gang te bren gen, zodat de bosnegers van Suriname de kans kan worden geboden zelf voor hun ontwikkeling te zorgen. Aldus werd ons namens de Wereldwinkel meegedeeld. Dit houtsnijwerk is niet goedkoop, doch ook kijkers zijn bij de Wereld winkel van harte welkom. Er is hier immers ook het nodige leeswerk ver krijgbaar, of ter inzage in de winkel- zithoek. De Wereldwinkel in Heemskerk is elke donderdagavond geopend van 19 tot 21 uur. Verder vertelde de heer Roessingh dat er in Nederland stemmen opgaan kinderen na hun vijftiende jaar niet langer op school te houden en de leerplicht niet nog eens met een jaar te verlengen. „In Amerika spreekt men zelfs van overtraining. Daar lopen de jongens en meisjes na hun acht tiende jaar nog eens twee jaar college het geen dikwijls neerkomt op een beetje rond hangen. Velen zeggen dat de tijd van de jongeren daar wordt verspild, ook omdat geen vaktechnische opleiding wordt gege ven”. Wel vond de heer Roessingh het van belang dat iedereen ouder dan zestien jaar arm of rijk in staat moest wor den gesteld hoger onderwijs te kunnen volgen. „De wetenschap ontwikkelt zich vrese- „V.I.D.E.S.” tijdens de repetities van „Frau Luna”. Op de verho ging in het midden repetitor Piet Post, waarbij rechts van hem nog juist regisseuse Truus van der Vis zichtbaar is. In gebouw ,,’t Brambos” aan de Zee weg in IJmuiden-Oost wordt maandag avond 25 oktober een spreekbeurt voor de Volksuniversiteit-Velsen vervuld door de heer H. de Boer, oud-wethouder en voormalig loco-burgemeester van deze gemeente. De heer De Boer zal hier spreken over de vele ervaringen, opgedaan tijdens de lange periode wel ke hij in het gemeentelijk bestuurs apparaat heeft doorgebracht, waar door hem tevens zijn conclusies aan zullen worden toegevoegd. Deze causerie kan ook door niet-leden van de Volksuni versiteit worden beluisterd. WOENSDAG 13 OKTOBER De Lichtboei, Maasstraat. 19-22 u. in stuif jongeren. De Werf, Jan Ligthartstraat. 20 u. kla ver j asdrive. De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. volks dansen Assumburg. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 14 OKTOBER De Zandkraai, Handelstraat. 9.30-10.30 en 10.30-11.30 u. bejaardengymnastiek, vanaf 19 u. bar. De Lichtboei, Maasstraat. 10-11 u. peu- teroppas, 14-16 u. bejaardensoos. De Zevensprong, Const. Huijgensstraat. 15-16 u. bejaardengymnastiek. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. schiet vereniging De Vrijheid. De Vrjjburcht, Vrijburglaan. 20 u. ver gadering CBM, 20 u. openbare werkver gadering PvdA. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. WOENSDAG. 13 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. WOENSDAG 13 OKTOBER De Mei. Geelvinckstraat. 20 u. avond. DONDERDAG 14 OKTOBER De Mei, Geelvinckstraat. 20-21.30 u. tie- nerinstuif, 21.30-22.30 u. volksdansen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9