Premier Biesheuvel antwoordt Kamer: Grand gala INFLATIEBESTRIJDING IS BASIS begint met natte haren VOOR VERBETERINGEN NA 1972 Deel Marbon werkt weer Ex-verloofde verstoort Haarlemse Matigingsplan vakcentrales: Loonkostenstijging met 2 pet af remmen Weer hotel Leidse dicht in Baan Zandvoort van de baan trouwpartij BLOEMBOLLEN Hormonenspecialist VLIEGEN NAAR Sutherland uit VS PARIJS AL krijgt Nobelprijs AGENDA pagina 17 - onder Verder in de krant voorwaarden - Ceulemans van HET WEER voetstuk gestoten VOOR 148 DONDERDAG 14 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 291 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... T egendruk Autobedrijf KONING N.V. 2.15 2.25 ha zen lx r Ten aanschouwen van 300 schoolkinderen Een fantastisch mooie kollektie Charmant broekpak in combinatie van tweed en suèdine, voor maar 198 gld. Plus 4 Gouden A&K-vijven cadeau om een Gouden Garderobe van 500 gulden te winnen. Bij A&K. Koude nacht Raiffeisenbank Q Boerenleenbank IJmuider Courant Bacon WWWWWWWVXAA/WWWWWVWWWWWWWWW (Zie verder pagina 13) ADVERTENTIES (Van onze redactie economie) ADVERTENTIES Staat in de etalage: dealei officia] (Zie verder pagina 13) 3,25 voorwaarden te vol- 2.15 heerlijk wimm Telefoon 1 64 79 Dé laars Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Bloemstraat Showroom 15141 Hom zijn: Het niet verder werkgelegenheid; het Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem fel lei Haarlem Centrum/Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk, Alkmaar. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar f 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. ROOMBOTER AMANDELSPECULAAS 250 gram ROOMBORSTPLAAT 250 gram GEVULD SPECULAAS dus naar STOCKHOLM (DBA) De Nobelprijs voor geneeskunde-1971 is vandaag toege kend aan de Amerikaanse hormonenspe cialist Earl Wilbur Sutherland uit Nash ville. veilig gebruik een selectief ge- DEN HAAG „Zonder bijsturing staat Nederland aan de vooravond van een periode, die wordt gekenmerkt door een samengaan van inflatie, stagnatie en werkloosheid. Maar er is thans sprake van een gezamenlijke aanpak van de actie, gericht op het terugdringen van de inflatie. De resul taten daarvan zullen van doorslaggevende betekenis zijn. Intomen van de inflatie is geen doel op zich zelf. We willen de basis leggen voor tal van verbeteringen, die na 1972 gerealiseerd moeten worden: optrekking AOW. volksverzekering arbeidsongeschiktheid, optrekking belastingvrije voet en verdere opvoering van de woningbouw”. heid open dat de reële stijging van de lagere inkomens bijna tweemaal zo hoog kan uitvallen als die van de hogere. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een 23-jarige student uit Maastricht heeft gisteren rond het middaguur bij het Haarlemse stadhuis voor chaotische taferelen gezorgd. On der de uitroep „Zonder jou kan ik niet leven” wrong hij zich nit een menigte van 300 schoolkinderen, die op de Grote Markt stond om het huwelijk tussen een onderwijzer en onderwijzeres op te luis teren en rende op de bruid (zijn ex- verloofde) af om haar te omhelzen. Het kwam daarbij tot rake klappen omdat de bruidegom deze actie niet erg kon waarderen. Toen ook enkele om standers, waarbij scholieren, zich met de slagwisseling gingen bemoeien omdat zij meenden dat de jongeman kwade oedoelingen had, was de chaos compleet. Het tumult nam zodanige vormen aan dat burgemeester L. de Gou ijlings hoofdbode J. Martin naar buiten stuurde om te informeren of er soms sprake was van een demonstratie. Terwijl de student door ook al zenuw achtig geworden agenten werd gekal meerd en later op de trein naar zijn woonplaats werd gezet, stapte het bruidje met een verward kapsel en tranen in haar ogen de trouwzaal bin nen, waar in alle rust het ja-woord werd gegeven. Voor alle zekerheid was er wel een agent bij deze plechtigheid in de „Librije”. UTRECHT. De vakbeweging wil de loonkostenstijging per werknemer volgend jaar met 2 percent afremmen. Dit houdt in. dat de nominale loonsomstijging per werknemer in '72 niet 13,5 percent zal bedragen zoals door het centraal plan bureau in de macro-economische verken ning is geraamd maar 11.5 percent. In de prijzensfeer heeft deze beperking niet een stijging van 7 maar van 6 percent tot gevolg. De looncommissies van de drie vakcen trales (NW, NKV en CNV) zijn gister middag in het jaarbeurs congrescentrum te Utrecht bijeen geweest voor het leggen van de laatste hand aan het gemeen schappelijke matigingsplan. Het overleg wordt vanavond voortgezet in de loon- commissie van de Stichting van de Ar beid. In het overleg van de vakcentrales zijn drie punten aan de orde geweest, waaro ver naar verwachting volledige overeen stemming zou worden bereikt. Die punten waren: AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben het chemisch bedrijf Marbon in het westelijk havengebied van Amsterdam toestemming gegeven de zoge noemde compounding-afdeling weer in gebruik te nemen. Sinds de brand in de Latex-afdeling van Marbon op 10 augus tus waren alle produktie-afdelingen bui ten bedrijf. De compounding-afdeling produceert in laatste fase de zogenoemde abs-korrels, die door fabrikanten van onder andere speelgoed, radio- en tv-toestellen en auto’s tot eindprodukten worden verwerkt. Vol gens B. en W. verloopt deze produktie geheel mechanisch en vindt hierbij geen chemische omzetting plaats. De latex- en de kunstharsafdeling, die kunstharspoeder voor de compounding le veren, zijn niet in produktie. Het poeder wordt nu geïmporteerd van de Marbonbe- drijven in Schotland, V.S., Canada, Japan en Australië. De biljetten hebben een geldigheidsduur van één maand, maar als beperkende con ditie wordt geëist, dat alleen op zaterda gen en zondagen mag worden gevlogen, zowel op de heen- als op de terugreis. Ook Finnair voert van uit Helsinki iedere dag een vlucht uit via Amsterdam naar Parijs en ook bij deze maatschappij zul len de reizigers tijdens de weekeinden van dit goedkope tarief gebruik kunnen maken. DEN HAAG. De aanleg van de Leidse Baan, de, tweede verbindingsweg tussen Den Haag en Leiden, zal uitgesteld worden of zelfs niet doorgaan, als de gemeente Den Haag en de provincie Zuid- Hoiland bereid zouden zijn aan een aantal door minister Drees van Verkeer en Wa- *erstaat te stellen doen. VRIJDAG, en ZATERDAGREKLAME SINAASAPPEL SLAGROOMTAARTJE van 3,50 voor De regering laat het niet bij het bestrij den van de inflatie alleen. De premier noemde in dit verband de maatregelen om de verstorende kapitaalinvoer in te dam men, de plannen voor de versterking van het mededingingsbeleid (bestrijding van collectief doorgevoerde prijsverhogin gen) en afremming van de investeringsac tiviteiten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Vanmorgen om tien uur werd het Europees kampioenschap individuele vijfkamp in Amersfoorts markthal voortgezet met de laatste partij en in het libre. Ceulemans bleek zijn driebandennederlaag van woensdagavond tegen de Duitser Miiller nog niet te boven te zijn, want de titelhouder verloor in drie beurten van de Spanjaard Galvez: 500 tegen 286. Uit het binnenland 2, 21 Buitenlands nieuws3, 19 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9 Films 9, 11 Uit wijzer 11 Kunst 11, 15 Radio en tv15 Weerrapport 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 21, 25 Sport23 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Luidsprekers 4, 18 Door de wiebeltax maximaal toe te passen wordt in de eerste plaats de in het huidige inflatoire overbestedingsklimaat noodzakelijke tegendruk gegeven. Daar naast wordt de doorwerking van het be grotingstekort voor 1971 beperkt en kan ruimte worden gelaten op de kapitaal markt voor de gemeenten en de woning bouw aldus mr. Biesheuvel. Zo veel mogelijk is getracht te vermij den dat door de overheidsmaatregelen de prijsstijging sterk zal worden bevorderd. Het voorgenomen beleid laat de mogelijk- BOTER AMANDELSTAVEN oer stuk2.40 zelfbediening Cjtulncentrunu mvnantha Vlaams«weg,Haarlem.teh24 32 83 terwijl „een man als Spiro Agnew, vice-president van de Verenigde Sta- ten, dat per helikopter had mogen I doen”. Collega-keizer Haile Selassie I van Ethiopië had zich voorts niet aan I de afspraak gehouden om met twintig man naar het kampeerterrein te ko- I men. Hij bracht een gezelschap van I 72 personen mee, die met veel kunst en vliegwerk tenslotte allemaal onder (tent) dak werden gebracht. Verder waren de officiële hofkappers. Alexan- dre en Carita vanmorgen in paniek: de haardrogers waren nog steeds niet aan- gekomen Die voorwaarden uitbreiden van de beperken van het aantal parkeerplaatsen en het afzien van de verdere aanleg van grote invalswegen. Tegelijkertijd dient een openbaar vervoersplan te worden uitge werkt. Dit is gebleken in een gesprek, dat drs. R. Hueting, mede namens de Werkgroep Milieubeheer van de Leidse Universiteit met de minister heeft gevoerd. Wanneer de gemeente Den Haag bereid heid in deze zin heeft en de provincie Zuid-Holland bereid is de werkzaamheden aan de Leidse Baan te stoppen, komt volgens de minister tijd vrij om samen met het ministerie van Verkeer en Water staat een studie te beginnen voor een alternatief plan, gebaseerd op mindere mobiliteitsbehoefte, met een zwaar accent o openbaar vervoer en het herscheppen van de mogeliikheid van van de (brom)fiets en bruik van de privé-auto. 34, IJmuiden Vechtstraat 2. SCHIPHOL. Met toestemming van de IATA gaan de KLM en Air France, die het traject voor gezamelijke rekening ex ploiteren, per 1 november tussen Amster dam en Parijs een niew goedkoop retour- tarief in de „Economy”-klasse invoeren. Het normale retourtarief bedraagt 248.-. Het nieuwe goedkope tarief is 148.-. en levert dus een besparing van f 100,- ofwel 40%) op. De zuiverste ontspanning voor mensen is tuinieren; God plantte eerst een hof Driekwart mantel is van zuiver scheerwol. Pantalon, schouder stukken, knopen en zakken van mooie, zachte suèdine. Sportief chique model, dat u kiest uit de combinaties marine/wit en zwart/ wit In de maten 38 t/m 44. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. De hotellijst van badplaats Zandvoort wordt weer korter. Ditmaal gaat het om Hotel Bodamèr aan de Hogeweg. De eigenaar heeft besloten zijn zaak in een bejaardenpension om te zetten. Het hotel had een capaciteit van zestig bedden en is één van de oudste gerenommeerde bedrijven in Zandvoort. Begin vorig jaar vestigde de heer Bo damèr al de aandacht op de nood waarin verschillende middelgrote Zandvoortse ho tels verkeren door de steeds toenemende verzwaring van de lasten. Een oplossing zag hij toen in het idee van de secretaris van het bedrijfschap Horeca, drs. A. Merk, die opperde de hotels in te schake len bij het nakuren van ziekenhuispatiën ten. Dit plan is echter nimmer van de grond gekomen. De heer Bodamèr zegt min of meer gedwongen naar een omvorming te zijn toe gegroeid. Tegenover het feit dat hij de zomermaanden altijd vol zit, staat er voor hem een te lange „lege” winter. Reeds het aanstaande voorjaar hoopt hij zijn bejaar denpension het hotel wordt hiertoe verbouwd in een aantal appartementen te kunnen openen. In vrij korte tijd werden in Zandvoort vier andere hotels van de sterkte afge voerd. Hotel Friesland en het pension Hote’ Carlton aan de Haarlemmerstraat werden eveneens bejaardenpension. Het luxe Strandhotel werd verhuurd aan de Joshua Biererstichting en het Hotel Kie fer. eveneens aan de Zuidboulevard. kreeg een besloten sociëteit binnen zijn muren De kamers van Kiefer werden „overgeno men” door hotel Bad Zandvoort. WV-directeur Hilbers over de nieuwe hotelsluiting' „Gewoon spijtig als door foenemine van de lasten dit huis nu ook weer besluit een andere exploitatie te gaan voeren”. Door deze nederlaag is Ceulemans naar het tweede plan verwezen, want Ludo Dielis maakte zijn partij tegen Dufetelle in één beurt uit: 500 tegen 265. Tot dezelfde prestatie kwam Hans Vultink Voor de vierde maal in successie presteer de hij het om de 500 caramboles in het libre in één beurt bij elkaar te stoten. Nu was de Oostenriiker Weingartner het slachtoffer: 500 tegen 1 (Zie verder pag. 23) Met gespannen gezichten wachten de sjah van Iran en zijn vrouw op hun gasten. Er doen zich op het kampeer terrein in Persepolis waar het „grand gala” vandaag is begonnen inderdaad enkele moeilijkheden voor. Drie gasten hebben al geklaagd dat de telefoons op de nachtkastjes in hun tent het niet doen. Verder waren een paar oliesjeiks uit minilandjes aan de Perzische Golf nijdig dat zij de reis van het vliegveld van Siiraz naar Persepolis een af stand van 80 kilometer in gekoelde automobielen hadden moeten maken. Verwachting van het K..N.M.1. tot vrij dagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Minimumtemperaturen vlak aan zee ongeveer 6 graden, elders op uitgebreide schaal nachtvorst met minimumtemperaturen om het vriespunt. Tot matig of zwak afnemende wind uit uiteenlo pende richtingen Maximumtem peraturen rond 12 graden. Het vaststellen van de aanwezige ruimte voor de loonstijging: Het te voeren systeem voor prijsin- dexering; De verdeling van de loonruimte, met de nadruk op de inkomens van de laagstbetaalden. Per punt zal mogelijkheid tot variëren worden geboden aan de vakbonden, die in hun loononderhandelingen met werkne mers autonoom zijn. De variatie is afhan kelijk van de financiële positie, waarin de betreffende bedrijfstak of onderneming verkeert. Dit zei premier Biesheuvel vanmorgen in de Tweede Kamer in antwoord op de bij de algemene beschouwingen gemaakte opmerkingen. De premier herinnerde eraan, dat niet alleen de regering, maar ook de centrale organisaties van werknemers en werkge vers en andere organisaties, waaronder die van de vrije beroepen, de sombere econo mische verwachtingen onaanvaardbaar achten. Zonder die eenstemmigheid zou volgens hem onder de huidige omstandig heden elke poging van de kant van de regering de Nederlandse economie weer in het gareel te krijgen tot mislukken ge doemd zijn of leiden tot een onaanvaard bare aantasting van het peil van de col lectieve voorzieningen Als „rode draad” van het regerings beleid voor 1972 noemde hij: Terugdringen van de overbesteding in een gezamenlijke aanpak door over heid en bedrijfsleven in de ruimste zin van het woord: Grote terughoudendheid bij de toene ming van de overheidsuitgaven door uitstel van een aantal zaken en door beleidsombuigingen Uitgavenverhoging voor die vraag stukken, waarvan de verdere oplos sing geen uitstel gedoogt. Ondanks deze uitgangspunten is volgens mr. Biesheuvel de begrotingsontwikkeling eijnstig. Ondanks ingrijpende matiging lei den de loon- en prijsstijgingen tot een grotere uitgavenstijging. De voorgestelde maatregelen voor de opvoering van de woningbouw en voor het onderwijs voor de werkende jongeren zullen dan ook in belangrijke mate slechts mogelijk worden doordat de regering een duidelijk begin wil maken met beleidsombuigingen op andere terreinen. Zonder die beleidsom buigingen zouden uitgaven tot 1 miljard méér gefinancierd moeten worden. A de bank voo» iedereen

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1