Grensbedragen Japans handelsoffensief voor geldschieters hoger bedreigt ook Nederland DE BEURS DEZE WEEK Raiffeisenbank Q Boerenleenbank de bank voor iedereen Japan beperkt textiel export naar Amerika Communisten- Vredestein gaat naar Goodrich Premielening Amsterdam nog steeds in onzekerheid Autoverkopen gedaald Grol-werkers artikel weg bij NVV-bond Wall Street Commissie gaat privacy bestuderen 10 ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 Heffing 10 vervalt Tegenspel Beschermen 2900 vestigingen Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan komen. Dat is vandaag al rekening houden met uw financiële behoeften van morgen. Zoals 51/2 miljoen spaarders dat al bij onze banken doen. Daar blijkt wel uit dat het goed sparen is bij onze bank. U kunt kiezen uit vele uitgekiende spaarvormen. Stuk voor stuk meesterzetten om de financiële toekomst van uzelf, uw kinderen, het hele gezin veilig te stellen. Doe die zet in de Spaarweek’71van 25 t/m 29 oktober. Niet zichtbaar Goedkoper K W® R t 1 HUI ADVERTENTIE f of bod Zolang er nog geen spelregels zijn vast gesteld, zullen er overgangsmaatregelen moeten worden getroffen om de onmid- 220 van (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM De grote teleurstelling voor de beurs deze week was het gedrag van Wall Street. Men verwachtte een gun stige reactie op president Nixons besluit na 13 november de loon- en prijsstop in een mildere vorm toe te passen. De infla tie, Wall Streets grote vijand, zou hier mede dan flink kunnen worden bestreden en de muntontwaarding zou volgend jaar tot de helft kunnen worden teruggebracht. Maar het publiek dacht er anders over. Men zag geen nieuwe aanknopingspunten en na enkele dagen van aarzelend gedrag koos Wall Street voorlopig weer het haze- pad. De dalingen gingen in versneld tempo en met toenemende omzetten gepaard. De slechte gezindheid van de New Yorkse beurs bleek wel uit de flinke koersver liezen, die bijvoorbeeld de automobiel- waarden opliepen, terwijl de ondernemin gen al geruime tijd het ene fraaie pro- duktie- en verkoopbericht na het andere de wereld inzenden. i t i 1 1 i 1 i 1 1 Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. g' h a g d v ii S zi n n v g k v I V v d v 1 g Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors h( st te ui H hi v< di w ri ei te w Z( pi VI E VI VI SI h fi Tot nu toe heeft Amerika hoofdzakelijk de last van de Japanse concurrentie te dragen gehad, maar nu Amerika daar maatregelen tegen heeft genomen, zoekt Japan in Europa een uitweg voor de produktie, die dit land niet meer in de Verenigde Staten kan af zetten. Dat bete kent dat de Europese industrie zich op de eigen markten in toenemende mate ge confronteerd zal zien met een scherper wordende Japanse concurrentie. DEN HAAG. Nu het ernaar uitziet, dat een Japans exportoffensief het Euro pese bedrijfsleven gaat bedreigen, zal het Japan moeten worden duidelijk gemaakt, dat het zich aan de spelregels van het vrije internationale handelsverkeer zal hebben te houden. De beide grote onder nemersorganisaties van ons land, het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond zijn met hun Britse zusterorga- oeriode heden 308% 28 28% 53 27% 34% 23% 38 92% 45% 48 43 70% 52% 31% 29% 8 12% 19% 2994 91% 49% 71% 32% WASHINGTON. De Amerikaanse re gering is met Japan, Hongkong, Zuid- Korea en Taiwan tot overeenstemming ge komen over een beperking van de textiel- uitvoer van die landen naar de Verenigde Staten. In ruil daarvoor hebben de Ver enigde Staten de extra invoerheffing van 19o/o, die op 15 augustus werd ingesteld als onderdeel van het nieuwe economische beleid van president Nixon, voor textiel- produkten uit alle landen afgeschaft. De overeenkomsten, die in werking tre den met terugwerkende kracht tot 1 okto ber j.l., werden gesloten na maandenlange harde onderhandelingen. Het was vrijdag de laatste dag waarop de vier landen met de Amerikaanse eisen konden instemmen. De Verenigde Staten hadden laten weten dat ze na 15 oktober invoercontingenten zouden vaststellen als op die datum geen overeenstemming was bereikt. Overeenge komen is dat Japan de toeneming van zijn uitvoer van synthetische textielprodukten naar de Verenigde Staten in de komende drie jaar zal beperken tot 5®/o per jaar. De leveranties van wollen textiel zullen maar één procent per jaar toenemen. Hongkong, Taiwan en Zuid-Korea zullen de groei van hun export naar Amerika tot 7,5% per jaar beperken. Voor de Janpanse uitvoer van katoenen textiel naar de VS bestaat een aparte overeenkomst. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 307% 28% 28% 52% 34% 27% 24% 37% 93% 46% 49 42% 5294 311. 29% 8 12% 19% 29% 92% 50 71% 32% In het feit, dat Japan bij zijn export niet de spelregels van het vrije internatio nale handelsverkeer toepast, schuilt vol gens de Nederlandse en Britse onderne mersorganisaties een bedreiging voor lan den als Nederland en Engeland, die voor stander zijn van een vrij internationaal handels- en betalingsverkeer. De drie or ganisaties zijn het erover eens, dat deze bedreiging ertoe kan leiden, dat Europa tegen Japan gerichte beschermende maat regelen gaat nemen. Met andere woorden: Blijft Japan weigeren buitenlandse expor teurs gelijke kansen op zijn binnenlandse markt te bieden, volhardt Japan in zijn politiek buitenlandse investeringen met name in nieuwe industrieën, buiten de deur te houden en is het niet bereid een groter deel in de lasten van de ontwikke lingshulp te dragen, dan moet het op den duur van Europa eenzelfde reactie ver wachten als het nu van de Verenigde Staten ondervindt. AMSTERDAM. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in totaal 324.182 personen- en combinatiewagens verkocht. Dat zijn er bijna 4.000 minder dan in de overeenkomstige periode van 1970 (327.992L General Motors heeft nu met in totaal 52.399 verkochte eenheden een marktaan deel van ruim 16 percent, zo blijkt uit een mededeling van de R.A.I. in Amsterdam. De tweede plaats op de ranglijst van de meest verkochte auto’s in Nederland wordt ingenomen door Ford, waarvan er in totaal 39.453 aan de man werden gebracht. Fiat staat thans als derde genoteerd met 35.183. Op verrassende wijze is Chrysler France (Simca) nu op de 4e plaats gekomen met 28.140 verkochte eenheden. Hierna volgen achtereenvolgens Citroën (26.831), Renault (26.090), Volkswagen (23.392), DAF (19.417), Peugeot (16.090) en British Leyland (11.684). De Japanse merken Toyota en Datsun ne men thans de 11e en 12e plaats op de rang lijst in met resp. 9.514 en 7.834 verkochte auto’s. Botlekbrug meter omhoog. De gemeente raad van Rotterdam heeft vier miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het opvijzelen van de Botlekbrug over de Oude Maas. Door het omhoogbrengen van de brug met ongeveer een meter kan het aantal brugopeningen voor het binnenvaartverkeer tot de helft worden teruggebracht. Van de vier miljoen wordt één miljoen uitgegeven aan ver hoging van de op- en afritten van de brug. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het vraagstuk van de bescherming van de persoonlijke levens sfeer wordt door de regering aangepakt. Op zeer korte termijn zal een staatscom missie worden ingesteld, die alle aspecten van de handhaving van de privacy gaat bestuderen. In de commissie zullen de ministeries van Economische Zaken, Bin nenlandse Zaken en Justitie vertegen woordigd zijn. Het kabinet heeft gisteren tot instelling van de commissie besloten. GRONINGEN. Voor de ruim werknemers van de kledingfabriek Grol in Nieuwe-Schans blijft de onzeker heid voortduren. Het ministerie van Soci ale Zaken heeft vrijdag besloten de O- urenregeling voor de Grol-werknemers nog met een week te verlengen. Daarna zal ontslag moeten volgen, tenzij de rege ring alsnog bereid is in te gaan op de eisen van de uniformenfabriek Mol NV te Breda. dellijk door de Japanse concurrentie be dreigde sectoren van de Nederlandse eco nomie (o.a. textiel en elektronische indus trie) te beschermen. Ons land, aldus het VNO, zal niet moeten schromen daarvoor zo nodig een beroep te doen op de vrijwa- ringsclausule, die in het Beneluxhandels- verdrag met Japan is opgenomen, wan neer de markt dreigt te worden verstoord. Wegenbouwers weggejaagd. De aanleg van de nieuwe weg Raalte-Wijhe is stopge zet omdat landbouwers in het dorp Broekland de wegenbouwers van hun grond hebben gejaagd De landbouwers zijn verontwaardigd omdat zij niet in gelicht zijn over het tijdstip waarop de wegenbouw zou beginnen. Bovendien hebben zij de bedragen waarvoor hun grond is aangekocht, nog niet ontvan gen. DEN HAAG. Er is een eind gekomen aan de belangenstrijd inzake Vredestein tussen de beide Amerikaanse rubbergigan- ten B. F. Goodrich en Goodyear. De beide maatschappijen hebben een overeenkomst gesloten volgens welke Goodyear zijn aandelen Vredestein voor een niet nader bekend gemaakt bedrag zal verkopen aan Goodrich. Dat was wel het geval met de derde bond, de metaalbedrijfsbond NW, die in artikel 2.3.1. mogelijkheden had zowel linkse als rechtse extremisten van lid maatschap uit te sluiten. De heer Arie Groeneveldt, bondsvoorzit ter zowel van de voormalige metaalbe drijfsbond als van de nieuwe industrie bond NW, verklaarde, dat de realiteit het nieuwe bondsbestuur er toe had gedwon gen een pre-advies samen te stellen, waarin het „communisten-artikel” in feite werd teruggenomen. periode heden 31-5'. 13% 35% 5% 41% 31% 34 58% 19% 42% 40% 14 26% 16% 30 40% 25% 30% 15294 85% 61% 8194 32% 7% nisatie confederation of British industries (CBL) tot deze conclusie gekomen tijdens een in Londen gehouden bespreking, waarvan in het orgaan van het VNO verslag wordt uitgebracht. percent plus 25 opcenten voor leningen voor het bedrag boven de ƒ5.000. Even eens ongewijzigd bleef de 12 percent plus 25 of 20 opcenten voor leningen met een looptijd van meer dan 24 maanden. ciële slotkoers van gistermid dag). AKZO (67.40), Küög- ovens (60.50), Kon. Olie 127.50 gb-128.40 (127.60), Philips 33.10 (33.00), Unilever (108.10), KLM (110.50). De nadruk wordt erop gelegd, dat de regeling afhankelijk is gesteld van de vervulling van zekere voorwaarden op fiscaal en financieel gebied. Goodrich en Goodyear verwachten geen moeilijkheden voor het afronden van de zaak in de zeer nabije toekomst, aldus een gezamenlijke mededeling van de drie betrokken bedrij ven. Woordvoerders van de betrokken partij en wezen erop, dat de drie ondernemingen zich bewust waren geweest, dat er in het belang van een gezonde ontwikkeling van Vredestein en alle daarbij betrokkenen zo spoedig mogelijk duidelijkheid moest ko men in de eigendomsverhoudingen. Dit besef leidde tot de thans bereikte over eenkomst. DEN HAAG. Op voorstel van minis ter P. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zjjn voor leningen, die onder de geldschietwet vallen, de grensbedragen, waarbinnen bepaalde per centages mogen worden berekend, ver hoogd. De geldschietbanken konden door de verminderde winstmarges gedurende de afgelopen jaren hun bedrijf soms moeilijk rendabel exploiteren. De opbrengst uit de leningen wordt vol gens de wettelijke norm lager naarmate de uitgeleende bedragen groter zijn en de uitgeleende bedragen van 1965-1970 zijn gemiddeld 50 percent hoger geworden. Het toegestane percentage van 19 plus 25 opcenten gold tot nu toe voor leningen tot en met 1500. Dit maximum wordt thans 2.000 het percentage van 15 plus 25 opcenten geldt nu voor leningen van ƒ2.000 tot en met ƒ3.500 (oud: van ƒ1.500 tot en met 2.500). 12 percent plus 25 op centen gaat gelden voor leningen van 3.500 tot en met 5.000 (was 2.500 tot en met 5.000). Ongewijzigd bleef de 12 ASN naar Slokker. Slokker NV in Huizen en NV Aannemerscombinatie ASN in Amsterdam hebben in beginsel overeen stemming bereikt over de overneming van alle aandelen ASN door Slokker. Door deze overneming wordt de ASN (ca. 100 man personeel) in eerste in stantie een aparte werkmaatschappij van Slokker NV met de bedoeling deze in de toekomst geïntegreerd met Slok ker Bouwmaatschappij NV (een werk maatschappij van Slokker NV met ca. 40C man personeel) te laten samenwer ken. Ook in september boekte deze bedrijfs tak recordomzetten. Maar niets helpt meer en Wall Street bleef in mineur. Voor de Amsterdamse Effectenbeurs een grote te leurstelling en tevens een grote tegen valler. De week was toch al moeilijk door de financiële beschouwingen, die er in de afgelopen dagen in de Tweede Kamer werden gehouden. Gezien de teneur van de begroting en de ondertoon in de Troon rede, kon geen opgewekt beeld van ’s lands financiële toestand verwacht worden. Ook uit de debatten is gebleken, dat er de eerstkomende jaren weinig fraais tegemoet kan worden gezien. De regering heeft al toegegeven ook voor 1973 enorme „begrotingstekorten” te ver wachten. Wat tezamen op een tekort van één miljard gulden wordt geschat. Dan valt de wiebeltax er nog buiten. Want als de conjunctuur verder verslechtert, is een vermindering of zelfs opschorting van de- Slotkoersen Eerste vorige beursdag 32 13J'8 37% 5% 41% 32% 3294 58% 19% 43% 4O?4 14 26% 16% 30 4O?i 25% 3094 152% 86% 61% 8194 3294 794 Dit bedrijf is bereid het gebouw en alle werknemers over te nemen, mits de rege ring de O-urenregeling ook na de overne ming nog voor een deel van de werkne mers handhaaft, een investeringspremie verstrekt en opdrachten garandeert voor het maken van legeruniformen. De stichting wasserij Groninger Zieken huizen, die in eerste instantie bereid leek 110 van de Grol-werknemers over te ne men in verband met de bouw van een centrale wasserij te Nieuwe-Schans, heeft dit plan laten varen. De stichting is van plan elders in oost Groningen een wasse rij te bouwen. In dit verband is Winscho ten genoemd. ze afkoelingsbelasting in 1972 nog niet eens uitgesloten. Het grote tekort wordt dan nóg veel groter. Wel wordt er nu aan alle kanten gedokterd aan een matiging in de looneisen om zo de prijsstijgingen te tem peren en de inflatie te beteugelen. Een resultaat daarvan is echter nog niet zichtbaar. In een dergelijk klimaat kan een beurs moeilijk tot leven komen. Nu ook de stimulans van Wall Street ont brak, bleef het Damrak zonder handel en weinig belangrijke koersverschillen. Na een aanvankelijke neiging tot een lichte koersstijging moesten de internatio nals later in de week het gewonnen ter rein prijsgeven. Per saldo kwamen zelfs nog kleine verliezen voor. Heineken trad hierbij het meest op de voorgrond door rond 7.- te verspelen. In de hoek van de scheepvaartwaarden daarentegen trad Van Ommeren nogal op de voorgrond en wist tijdelijk zelfs circa 15 punten aan te trek ken. Het beëindigen van de conversiedruk haalde het fonds uit z’n winterslaap en de lichte koersrijzing trok aanstonds vele liefhebbers naar zich toe. Goed in de markt lagen deze week ook de bankaandelen, die enige tijd van koersdruk weer te boven konden komen. Maar daarbij bleef het. Nieuws uit het bedrijfsleven was er niet veel. IHC Holland liet weer van zich spre ken door een grote Russische order. Het aandeel dat de laatste tijd slecht in de markt had gelegen en behoorlijke ver liezen had geleden, kon zich hierdoor fors herstellen en van 330 gulden op 365 gulden belanden. Vihamij Buttinger meldde een winst- halvering, wat de tevoren reeds zwaar ge drukte koers nog eens 88 pct. deed terug lopen. Daarna ontstond weer enig herstel. Van der Grinten blijkt ook in het derde kwartaal niet aan de groeiverwachting te hebben voldaan. Het aandeel zakte van f 165 tot 155. Aniem zal zich eindelijk van de noodlijdende dochter Maintz kun nen ontdoen, nu een huwelijkspartner ge vonden is. Het bedrijf kan nog een enorm bedrag uit Indonesië tegemoet zien en zal over enige tijd met een eerste terugbeta ling op de aandelen beginnen. Flink lager zonder bijzondere reden wa ren deze week Erdal, die 10 verloor en Kluwer, die 7 verspeelde. Twentsche Kabel daalde van 330 op 310, maar boekte daarna een herstel. Bols en OGEM ver loren 3. Een opmerkelijk herstel boekten de speculatieve waarden Kwatta, die van 130 op 145 en Koudijs, die van 75 op 85 terecht kwamen. Elsevier zakte aanvanke lijk verder fors door, maar kon later dit verlies weer wegwerken. Van het financiële front werd bekend, dat de Bondsrepubliek het disconto met een half percent heeft verlaagd, gevolgd door Italië. Hiermee hebben beide landen het voorbeeld gevolgd van de Benelux- landen, die enige weken geleden al met verlagingen waren voorgegaan. Deson danks is de Bank voor Nederlandse Ge meenten met een nieuwe lening op hogere rentevoorwaarden voor het beurslicht ver schenen. De belangstelling was al dagen voor de inschrijving groot, zodat het suc ces ongetwijfeld enorm zal zijn. Kennelijk heeft men hier toch wat te hoog gegrepen en had men waarschijnlijk wat goedkoper terecht gekund. De beleggingsmarkt was deze week dan ook aan de vaste kant, waarbij zelfs be langstelling van buiten merkbaar was, het geen zich kenbaar maakte aan de vaste nul-gulden. Deze deed op sommige dagen zelfs 105 pet. Zonder deze rem van de Nederlandsche Bank zou onze kapitaal markt ongetwijfeld overstroomd zijn met buitenlands kapitaal. De beurs sloot in ge drukte stemming. AMSTERDAM. Vrijdag is er een trekking geweest van de woningbouwpre- mielening 1951 van Amsterdam. Gebleken is dat serie 3705 nr. 1 zal worden afgelost met 50.000. Serie 7335 nr. 9 wordt afgelost met 10.000, serie 8313 nr. 9 met 5000, de nrs. 4 van serie 221 en 872, serie 2824 nr. 2, serie 5796 nr. 1 en serie 6748 nr. 10 met 1000 en 12 obligaties met 500. 480 hier niet genoemde obligaties zullen worden afgelost met 125 elk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Communisten zullen met minder belemmeringen dan voorheen lid kunnen worden van de nieuwe indus triebond van het NVV, die vrijdag is opgericht tijdens een speciaal congres in het RAI-congres-centrum te Amsterdam. Twee van de bonden, die zijn opgegaan in de nieuwe 175.000 leden tellende indus- trie-bond de textieibond „De Een dracht” en de ABC, de Algemene Be drijfsgroepen Centrale hadden geen zogenaamd communisten-artikel in het statuten. Alex Adam rood. Alex Adam NV is in de eerste zes maanden van 1971 in de rode cijfers terecht gekomen. Tegenover een winst van 44.000 in 1970 staat eèn verlies van 47.000 in het eerste half jaar 1971. Dit blijkt uit een bericht aan aandeelhouders dat is verschenen in verband met het uigebrachte bod van 170 percent op de aandelen door Am- meraal Nederland NV. Tot 5 november hebben aandeelhouders de tijd hun stukken ter overneming aan te bieden. Uiterlijk op 10 november zal worden bekendgemaakt of het bod gestand wordt gedaan. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb SheU Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N.. 70% Studebaker 5234 3194 8 De omzet in Wall Street was 13.12 miljoen aandelen, tegen 12.87 miljoen de beursdag er voor Dow Jonescijfers: indu strie 874.75 3.51), sporen 237.54 2.06), openbare nuts bedrijven 115.86 0.10). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi- Hoog- 33.00- 108.20 KïW’.’V L K. tl K t

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10