KAMLESJWAR EN SATISJ KUMAR: .VREDESGUERRILLA’S” Umuider Courant MN GOLF v. BENGALEN 9f ambassades in héle wereld Volgende maand hongerstakingen bij Pakistaanse is Jk, 1 ■f V redes guerrillas r Voettocht Amerikaans geld Als pleitbezorgers voor Bangla Desj in het algemeen en de hon- gerstakingsactie in het bijzonder, waren deze week in Nederland de 36-jarige Indiase journalist en schrijver Kamlesjwar en de 35- jarige voormalige Indiase monnik Satisj Kumar. Zij zijn bezig aan een Europese tournee en willen trachten internationaal de aan dacht te vestigen op wat er in Oost-Pakistan gaande is en de we reld inlichten over de achtergron den van het conflict in dat deel van Azië. Zij doen dit onder meer door het organiseren van een fototentoonstelling over Oost- Pakistan en het praten met ver slaggevers en anderen bij wie zij belangstelling voor hun zaak hopen te kunnen wekken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Operatie Omega”, een inter nationale organisatie die haar basis in Londen heeft en zich vooral bezig houdt met de kwes tie-Pakistan, stelt zich voor op 22 november een internationale hongerstakingsactie te begin nen voor de ambassades van Pakistan in de gehele wereld om daarmee de aandacht te vestigen op de grote nqod waarin het volk van Oost-Pakistan (Bangla Desj) op het ogen blik verkeert. Voor Nederland is de organisatie van de protestactie, die door de deelnemers bij toerbeurt moet worden gehouden en ten minste tien dagen zal duren, in handen gelegd van het Martin Luther King Centrum, Binnen kant 46 in Amsterdam. Zij die vinden dat zij aan het protest mee moeten doen, kunnen zich bij dit centrum aanmelden. □WEST- ZE£ JAJA CHAN om economische redenen JAAP FABER Erbij Een oude man uit Oost-Pakistan steekt hier, met zijn schamele be zittingen op zijn hoofd, de rivier de Kapotasjki over op weg naar India waar hij veilig hoopt te zijn voor de soldaten van Jaja Chan. is eten, maar dan moet je wel doen wat ik zeg, is de verleiding groot”. Beide mannen toonden zich bijzon* der ingenomen met het initiatief van een aantal bekende Nederlanders die de regering hebben gevraagd geen di recte of indirecte steun meer aan Pa kistan te geven, zolang men geen op lossing wenst te zoeken die in overeen stemming is met de volkswil in Bangla Desj. „Nederland zou het eerste land zijn dat tot een dergelijke maatregel overgaat”, aldus Kamlesjwar. Deze afscheiding werd overigens al direct door zeer velen als bijzonder ongelukkig gezien. Zij werd tegen vooral op het platteland steden zijn vast in handen van de regeringstroe pen door vechten. Nu voor een ge heel onafhankelijke staat Bangla Desj. „En al die tijd hebben zij te kampen gehad met oppositie van de oorspron kelijke bewoners van Pakistan, met name in de provincies Baluchistan, Pa- than en Sind. De onderdrukking in Bangla Desj is alleen maar wereld nieuws geworden door de grote schaal waarop moorden worden gepleegd en de enorme hongersnood in de vluchte lingenkampen over de grens met India. De onderdrukking is volgens de bei de Indiërs ook geen op zichzelf staande schanddaad van Chan. „Al 24 jaar lang, sinds het voormalige Brits-Indië onafhankelijkheid van Engeland kreeg en werd verdeeld in het islamitische Pakistan en het hindoestaanse India, wordt in Pakistan de dienst uitgemaakt door 21 rijke families die in feite het koloniale bewind van de Engelsen heb ben overgenomen. Satisj heeft enkele jaren geleden een voetreis rond de wereld gemaakt om de aanklacht te vestigen op de nood zaak tot ontwapening. Na de reis schreef hij een boek waarvoor hij de Russische Nehroe-prijs kreeg toege kend. Hij weigerde die echter met de mededeling dat het Kremlin eerst maar eens zijn eigen om politieke re denen gevangengezette schrijvers moet vrijlaten. Een groep Oostpakistaanse vluchte lingen in een opvangkamp in Bena- pol vlak bij de Indiase grens met Oost-Bengalen. De meesten van hen waren afkomstig uit de pro vincie Jessore. de wil van Engeland en van Gandhi in toch doorgedrukt nadat Gandhi door politieke tegenstanders was ver moord. De Islamieten wensten van Pa kistan een religieuze staat te maken, terwijl India streefde naar een politie ke eenheid. Pakistan is een arm land. Oorlogvoe ren of volkenmoord plegen is duur. Hoe wordt deze campagne gefinan cierd? „Al deze mensen zijn namelijk af komstig uit streken in India die vroe ger een islamitische bevolking hadden. Zij waren door de Engelsen altijd al enorm bevoordeeld en vormden in feite al tijdens de koloniale periode een leidende kaste. Na de onafhankelijk heid emigreerden ze naar Pakistan waar zij direct, op verdienste van hun opleiding en achtergrond, op sleutelpo sities terecht kwamen. Alle Westpakis- taanse leiders, president Jaja Chan, diens voorganger Ajoeb Chan, de hui dige militaire gouverneur in Oost-Pa- kistan, „Opper-onderdrukker” generaal Tikka Chan, zijn afkomstig uit streken die nu binnen het grondgebied van India vallen. De beide Indiërs wijzen er met na druk op dat de revolutie in Oost- Bengalen „links noch rechts” van aard is. „Het volk wil gewoon zijn eigen leven leiden, over zijn eigen toekomst beslissen, zelf een maatschappij opou- wen en vooral: met rust worden gela ten. Oorspronkelijk is het ook nooit de bedoeling van de Awami-Liga geweest een aparte staat Bangla Desj te vor men, geheel los van Pakistan. Natuur lijk zou Moedjiboer na de verkiezingen premier zijn geworden, hij had meer dan de helft van het aantal zetels in het parlement tot zijn beschikking. Maar oorspronkelijk wilde men niets meer dan een beperkte vorm van auto nomie, een soort federale staat. Nu, na het genadeloze ingrijpen van West- Pakistan, ligt dat heel anders. Tegen sjeik Moedjboer is deze week de dood straf geëist. De Awami-Liga blijft, De beide activisten, die al een bezoek aan België achter de rug hebben, zul len verder nog naar Denemarken, Zweden, West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland. Frankrijk en Italië gaan. „De machthebbers in West-Pakistan, een kliek van 21 rijke families, is enorm geschrokken van de daverende overwinning die de Oostpakistaanse sjeik Moedjiboer Rachman met zijn Awami-liga in maart van dit jaar bij de algemene verkiezingen heeft be haald. Onmiddellijk nadat de uitslag bekend was, en toen vaststond dat de sjeik krachtens zijn overwinning pre mier van geheel Pakistan zou worden, heeft president Jaja Chan snel 80.000 man Westpakistaanse troepen gestuurd, bijna uitsluitend bestaande uit de ge- zaggetrouwe en per traditie militaris tische Punjaabs. Toen begon direct een wrede slachtpartij waarbij al een miljoen mensen zijn omgekomen en die nog steeds voortduurt. Men is van plan de bovenste laag van de maat schappij geheel te elimineren en zo doende het gebied, dat 75 miljoen in woners telt, weer onder controle te krijgen. Oost-Bengalen is namelijk verreweg het rijkste deel van Pakistan wat de grondstoffenwinning betreft. Men kan zeggen, aldus Kamlesjwar, dat 70 percent van de nationale econo mie in het oosten wordt „gemaakt”. Kamlesjwar is vlak na het begin van de acties van het Westpakistaanse leger zes weken in Bangla Desj ge- Kamlesjwar: „Met Amerikaans geld. Dat wil zeggen, met geld dat is be stemd voor ontwikkelingshulp. Hier mee probeert de regering-Chan name lijk de honger lijdende bevolking om te kopen. En vaak slagen zij daar natuurlijk in. Als je honger hebt en er komt iemand naar je toe die zegt: hier weest. Hij vertelt daarover het al be kende verhaal over grootscheepse moordpartijen, plundering en ver krachting. „Maar”, zo zegt hij, „hoewel de pers in Europa zeer veel aandacht heeft besteed aan het lijden van het volk van Oost-Pakistan, de hongers nood in de vluchtelingenkampen in India etc., lijkt het wel of er van de achtergronden van het afschuwelijke drama weinig bekend is”. Hij vond het ook vreemd dat intellectuelen en schrijvers in het westen, die zich regel matig plegen uit te spreken over on derdrukking en massamoord elders in de wereld, over Pakistan blijven zwij gen. „Günther Grass, Sartre, Harold Pinter en Harry Mulisch, om er maar een paar te noemen, protesteren te recht tegen de onderdrukking van de volken van Vietnam, Biafra en Zuid- Amerika. Over de kwestie-Pakistan zwijgt men echter. Misschien heeft men het idee dat deze zaak erg moei lijk en ingewikkeld ligt. Maar dat is niet zo. Integendeel. Het is juist heel eenvoudig. Het gaat hier om onder drukking en volkenmoord uit zuiver economische motieven. Satisj noemt zichzelf liever „vredes- guerrilla” dan revolutionair. Hij heeft in India gewerkt voor de zogenoemde Gandhi-beweging, een groep vrijwilli gers die zich ten doel stelt door middel van overreding de grondbezitters er toe te bewegen land af te staan aan de armen. Zij trekken te voet door heel India en proberen de bevolking ervan te overtuigen dat zij zelf moeten be ginnen met pogingen tot lotsverbete ring. Zij sporen hen aan dorpsraden, rechtbanken en scholen op te richten en over te gaan tot ruilverkaveling en grondverdeling. Dit alles zoveel moge lijk gecoördineerd met het programma van de socialistische regering van pre mier Indira Gandhi dat ook in deze richting werkt. Er zijn op het ogenblik ongeveer 12.000 vredesguerrilla’s in In dia werkzaam. „Oost-Pakistan: Volkenmoord CHINA sovjetunie .Muit: SOVJET. I CHINA Afghj [PAKISTAN Kamlesjwar (rechts) en Satish Ku mar in Amsterdam. Belangrijkste Spoorlijnen S«E3 jlttt!lllliiilüüüiliii| »l •■Wemh J Islamabad Itóer KabJ<5' AFGHANISTANJ ..JShikarpu^w I^larkanajl S Hydera>ï Kundi KARACj ■- P «n—Bestandsgrens tussen India en Pakistan in Kasjmir km 400 Sylhèt«^% IF 1|»- t W I. W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13