RASECHT ZAKENMAN WERD DOMINEE door de synode afgewezen „Alternatieve verzoeningsleer7' Uppsala serieus nemen Gereformeerde Gereformeerde abortus-studie Jeugdraden willen 2% van zorg over vervolging 14 Krantendirecteur drs. D. Broeren predikant in Hattem is nu Wat te doen voor buitenlandse arbeiders? Vergadering over knelpunten ■M ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 Erbij (Van onze correspondent) Problemen Rode draad In vier jaar Op zichzelf is dit niet zo vreemd, maar de zaken liggen anders, als blijkt dat drs. Broeren 64 jaar is (net ge- HATTEM Het is eigenlijk vreemd gelopen met drs. D. Broeren. Hij heeft zojuist zijn intrede gedaan als predikant van de hervormde gemeente in Hattem. worden) en Hattem zijn eerste predikantsplaats. Tot 1 september van dit jaar was de heer Broeren een ras echt zakenman: directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Een „late roeping” van directeur tot pre dikant dus? Uit een gesnrek met Hatti s nieuwe predikant blijkt, dat hij op jeugdige leeftijd al dominee had willen worden. van DOMINEE BROEREN WWWWVVWVVWWWWWVVWVWVWVWWtAA/VWWWVVVWVWWVVWVWt^^ (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) van 1 De theologie-studie wilde de heer Broeren echter niet verlaten, nadat hij Daarom is drs. Broeren blij, dat hij pastorale psychologie heeft gestudeerd. „Zo leer je de karakterstructuur van de mens wetenschappelijk kennen en daarvan heb ik als directeur veel pro fijt gehad.” Om dit te helpen bevorderen wordt een werkmap samengesteld, die binnen enkele dagen zal verschijnen. In deze werkmap „2% Uppsala” wordt de notie „De kerken moeten positief stelling nemen tegenover het systematisch on laat bestaan om verder te werken, kan betekenen, dat in de Gereformeerde Kerken de ongelukkige Hervormde his torie rond de Leidse hoogleraar prof, dr. P. Smits zich niet hoeft te herha len. De Amsterdamse dr. D. van Swigchem was ook een beetje bang voor al te grote uitspraken, .maar we moeten niet niets doen want dan komt onze kerk in een getto terecht”. „Over buitenlandse arbeiders” kost 1 inclusief verzendkosten (bij tien exemplaren of meer 0,75 per stuk) en is te bestellen door overmaking van het juiste bedrag op giro 5261 van de stichting Oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen te Utrecht (met vermelding van: „Voor ex. brochure Buitenl. werknemers”). De hervormde pogingen een rapport over abortus te maken zijn niet erg bemoedigend. Vijf jaar lang hev.'t de Raad voor Kerk en Gezin gewerkt aan een rapport voor de synode. In de eerste jaren heeft men getracht een ethisch oordeel over abortus te formu leren, maar men kwam niet tot een stemmigheid. Men heeft zich daarna beperkt tot de vraag wat, gegeven de feitelijke sitatie (toenemende vraag om en toepassing van abortus» de pastora le taak van de kerk ten opzichte van de betrokkenen moest zijn. Maar ook Opgemerkt wordt dat de problemen in elke situatie weer anders zijn, om dat veel werk nog in een experimen teel stadium verkeert. Kortom: tegeno ver de meeste verrichters van „gastar beid” werkzaam ten bate van onze economie, moet nog begonnen worden met de meest elementaire gastvrij heids- activiteiten. Met deze brochure op de achtergrond Kan daar meer van terecht komen. Het ligt in de bedoeling enkele stimulerende regionale conferenties te organiseren. Over zijn theologische opvatting zegt drs. Broeren: „Ik ben confessioneel, gegoten in een eigentijdse vorm. Ik wil het evangelie verpakken in een vorm, die door de mensen wordt begrepen. Toehoorders van mijn preken hebben wel eens gezegd: je kunt horen, dat er een zakenman op de preekstoel staat.” Het kerkbezoek loopt achteruit. Drs. Broeren: „De mensen vinden in de kerk niet wat ze zoeken. Hun moderne levensgevoel heeft er geen behoefte meer aan. We denken wel dat we alles kunnen, maar dat is een fatale vergis sing.” Voor mensen in de kerken en andere geïnteresseerden is onder verantwoor delijkheid van de werkgroep buiten landse werknemers van het protestants centrum voor maatschappelijk werk een informatieve brochure „Over bui tenlandse arbeiders, en over de vraag wat we plaatselijk kunnen doen” ver schenen. Dit is het kerkje van de evangeli sche gemeente in het Zwitserse dorp Engelberg, ’s Zomers worden hier vaak Nederlandse diensten ge houden. In de boodschap zegt de Gerefor meerde Synode: „De synode weet zich één met hetgeen de kerk aller eeuwen heeft beleden, dat Christus voor onze zonden is gestorven naar de schriften. Zij verstaat daaronder niet anders, dan hetgeen ook in de belijdenisgeschriften der Gereformeerde Kerken is vervat, namelijk dat God in zijn oneindige goedheid zijn zoon heeft gezonden tot Begin dit jaar had drs. Broeren er nog geen idee van of hij ooit ergens predikant zou worden. De Hattemse predikant drs. F. de Graaf, een oude vriend van hem, vroeg hem echter in deze plaats dominee te worden. Na veel overleg tussen hem en de kerke- raad is later dit jaar de beslissing gevallen: de 64-jarige krantedirecteur wordt Hattems derde hervormde predi kant. Het is de bedoeling dat hij ook Als de kerk zwijgt kan dat beteke nen, zo meent de synode, dat de kerk instemt met alles wat er gezegd wordt. Niet iedereen was het eens met de instelling van een studiedeputaatschap over abortus. De Leeuwardense ds. L. H. Kwast wilde in het geheel geen uit spraak over abortus. Want waar zou het einde zijn, zo vroeg hij zich af. „Straks komt er nog een studiedeputaatschap over hard en soft drugs en wie weet wat voor vermoeiende problemen nog meer’ Ondanks deze „handicap”, zijn leef tijd in verhouding met studiegenoten, zijn dagtaak als directeur en het mis sen van vele colleges, voltooide hij zijn studie in vier jaar, sneller dan vele andere studenten. Op 49-jarige leeftijd hield hij zijn proefpreek en na de kerkelijke examens met goed gevolg te hebben afgelegd, stond voor de heer Broeren het sein op groen om te gaan preken. Dat heeft hij ook wel degelijk gedaan, sedert 1957: „Ik heb tot dusver zo’n 700 keer gepreekt” becijfert drs. Broeren. Toch bleek de theologie als een rode draad door zijn leven te lopen. „Toen ik 45 jaar was, besloot ik de theolo giestudie weer te beginnen. Waarom? Ik wilde er naast het drukke kranten- bedrijf iets bij hebben. En ik wilde van jongs af aan toch dominee worden, dus werd het theologie.” Het pakte door huiselijke omstandig heden anders uit. In plaats van het ambt in de pastorie kwam de direc teurszetel in Rotterdam. Hoe drs. Broe ren dan nu toch predikant is geworden op latere leeftijd is het verhaal van de man, die bezield is van het helpen van de naaste en dit als dominee dolgraag tot uiting wil brengen. Op zaterdag 6 november zal in het gebouw van O.K. en W. in Utrecht een landelijke vergadering worden gehou den door de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk, waarin het zal gaan over de knelpunten in het huidige kerkelijke leven. In deze krin gen is vooral de laatste tijd weer veel verzet gerezen tegen het beleid van de generale synode en tegen bepaalde as pecten in de hervormde kerk. In een verklaring vraagt de synode aan de gemeenten wel de nodige rust en tijd voor wetenschappelijke bezin ning. Hiermee handhaafde de synode de Gereformeerde traditie van studie- vrijheid, naast een beperkte leervrij- heid, tegen de wens van veel veront ruste Gereformeerden in. doctoraal met de vakken „Het nieuwe testament”, „Pastorale psychologie” en „ethiek.” „Niet zulke makkelijke vak ken” lacht drs. Broeren, „ik had met minder mijn doctoraal kunnen doen.” Wiersinga wil een „effectieve” ver zoeningsleer zonder deze satisfactie- idee. Verzoening is volgens hem pas effectief als het verzoening is tussen mensen of groepen van mensen. Zijn protest tegen geijkte en veelal dankzij de prediking de liturgie, het lied, en ook het gebedsleven geliefde termen vloeit voort uit het terugdeinzen voor elke gedachte als zou God door het offer van Christus tot andere ge dachten zijn gebracht of als zou God zich door het offer van Christus laten „betalen” voorstellingen, die voor zijn besef blijven beneden de maat van, te kort doen aan de onvoorstelba re grootheid van Gods ontfermen, dat niet wordt opgewekt door enige daad buiten hem, maar dat uit zijn diepste wezen voortvloeit. In zijn dissertatie stelde Wiersinga naast de traditionele verzoeningsleer, die nu door de synode is bevestigd, een alternatieve. De kerkelijke leer gaat uit van de satisfactie-idee: Gods ge rechtigheid eist straf voor onze mense lijke schuld. Christus droeg deze straf op Golgotha en gaf God daarmee ge noegdoening (satisfactie). een verzoening van onze zonden, op Hem ons aller ongerechtigheid deed neerkomen en Hem, die geen zonden gekend heeft, voor ons tot zonde heeft gemaakt, opdat wij zouden worden ge rechtigheid Gods in Hem en opdat wij door Hem tot God bekeerd een nieuw leven zouden leiden”. dit rapport is door de Hervormde Sy node vrijwel unaniem afgewezen. Dat de gereformeerden het toch nog maar eens gaan proberen komt ook omdat volgens hen tegenwoordig nogal wat propaganda voor abortus wordt ge maakt. Als ex-directeur van het Rotter- damsch Nieuwsblad, een functie die hij ongeveer 25 jaar heeft bekleed, weet hij de informatie over zijn levensloop, zijn filosofieën, nauwkeurig te doseren. Hij heeft immers steeds met journalis ten te maken gehad. „Jullie krijgen het er maar moeilijk mee” zegt hij ter loops. HJR-opmerking: Het is gewenst dat in alle gemeenten „een beweging van onderop” ontstaat, die zich de verwer kelijking van de „2% Uppsala” tot doel stelt. De landelijke HJR en de meeste provinciale jeugdraden (twee doen vooralsnog niet mee) willen hierbij de helpende hand bieden. LVNTEREN. De Gereformeerde Synode wijst de „alternatieve verzoe ningsleer”, zoals die wordt voorgestaan door de gereformeerde Amsterdamse studentenpredikant dr. H. Wiersinga, met grote stelligheid van de hand. Intussen zitten de Gereformeerde Kerken nu ook met hun „zaak-Smits”. Dat de synode voor Wiersinga ruimte als kandidaat overal kon gaan preken. Hij wilde meer en zette zich aan de (zelf-)studie voor het doctoraal exa men. In oktober 1962 haalde hij zijn De kwestie van de verzoening houdt de Gereformeerden reeds dit hele jaar bezig, sinds op 15 januari aan de Vrije Universiteit de Amsterdamse dogmati cus H. Wiersinga op een proefschrift getiteld „De verzoening in de theologi sche discussie” promoveerde. De ideeën van Wiersinga waren voor de Gerefor meerde predikant dr. M. J. Arntzen te ’s-Gravendeel mede aanleiding om zijn ambt in de Gereformeerde Kerken neer te leggen. De landelijke en provinciale her vormde jeugdraden hebben zich gesteld achter het streven van de hervormde synode om uiterlijk in 1972 te komen tot een bijdrage voor ontwikkelingssa menwerking, gelijk aan 2%van het ge regeld inkomen van de kerk, dus ook van 2% van het gezamenlijk budget van de plaatselijke gemeenten Ook na het behalen van het docto raal wilde hij de pastorie' nog niet in. Wel lagen er vele aanbiedingen van gemeenten. Er waren echter verschil lende oorzaken, dat drs. Broeren niet in het ambt wilde gaan. Zijn werk bij het Rotterdamsch Nieuwsblad eiste hem op. Hij vervulde daarnaast vele andere functies, zoals bestuurslid van de dagbladcombinatie G.P.D. waarvan En dat ging. De studie van de heer Broeren voltrok zich uitsluitend in de avonduren en de weekeinden. „Ik ben van nature een laat mens” zo verklaart hij, „toen ik nog studeerde zat ik elke avond achter mijn bureau en werkte continu door tot half één in de nacht.’ Inlichtingen: landelijke hervormde jeugdraad, Postbus 114 te Driebergen. „Jammer dat velen geen behoefte meer hebben aan het eenvoudige evan gelie, omdat ze menen, dat dit zijn tijd heeft gehad; Maar de kerk moet ge woon doorgaan, voor hen die het maar horen willen.” na zijn emeritaat volgend jaar, als hij 65 jaar is geworden in Hattem aanblijft. Drs. Broeren denkt dat hij tot zijn zeventigste in Hattem het pastorale werk kan doen. „Daar ben ik erg blij om. Ik zag er tegen op, toen ik bij het Rotterdamsch Nieuwsblad weg ging, om op mijn lauweren te rusten. Ik voel me niet zo oud als ik ben. Ik moet met mensen omgaan, dat heb ik altijd gedaan en dat kan ik in deze functie doen. Nu kan ik iets voor de naaste betekenen, als dienaar des woords.” De synode deed daarbij de aanbeve ling een groter gedeelte van de ge meenteleden te betrekken bij de zorgen voor de financiën en bij voorkeur een zo breed mogelijk samengestelde plaat- seli j ke ad vies-budgetteringscommissie in te stellen. recht in de wereldeconomie,” van sec tie IV van de Wereldraad-assemblee zomer 1968 in Uppsala, onderstreept. De jeugdraden (HJR’s) haken in op het uitvoerig schrijven over deze vorm van kerkelijk bijdragen tot meer ge rechtigheid in de wereld, dat de her vormde synode dit voorjaar toestuurde aan alle hervormde kerkeraden, predi kanten en colleges van kerkvoogden. In dat schrijven herinnerde het breed moderamen van de synode aan de opmerking, dat ook de armste ker kelijke gemeente in ons land rijk is in de ogen van de ontwikkelingslanden. Geld voor ontwikkelingssamenwer king (inclusief een groot gedeelte voor de noodzakelijke mentaliteitsverbete- ring in eigen land) verdient prioriteit als regelmatig werkende verplichting (jaarlijkse bijdrage van 2%). Deze brochure is bedoeld om ge meente- en parochieleden te interesse ren voor de problemen rondom de meer dan 100.000 buitenlandse arbei ders in ons land. Juist vanwege de grote spreiding, aldus de samenstellers, is het van belang dat het plaatselijke werk juist ook door kerkleden meer van de grond komt. In de bro chure worden in kort bestek (36 pag.) veel praktische gegeven vermeld, adressen voor begeleiding opgesomd ea ook een aanzet tot theologische bezin ning gegeven. Tevens worden dingen naar voren gebracht, die enkelingen en werkgroepen, hoe goedwillend ook, beter juist kunnen nalaten. In de werkmap „2%Uppsala” zijn opgenomen: de brief van de synode aan de kerkeraden; een brochure van het interkerkelijk vredesberaad met werksuggesties; de „kleine catechismus voor de ontwikkelingssamenwerking” van de hand van drs. C. H. Koetsier, de speciale predikant voor ontwikke lingssamenwerking die de gereformeer de kerken inmiddels al hebben; een samenvatting van het hervormde rap port „Kerken en ontwikkelingssamen werking,” de uiteenzetting „Wat was Uppsala?” samengesteld door de prov. jeugdraad van Zuid-Holland; een bij- belschets met verwerkingsmogelijkhe- den voor jeugddiensten, catechese, ge spreksgroepen enz.; en mededelingen over mogelijkheden tot advies en bege leiding. Op jeugdige leeftijd begon de heer Broeren met de theologie-studie, maar deze moest hij afbreken. „Ik moest gaan werken” zegt hij, „thuis was geld nodig”. Zo werd dus in zijn jonge jaren het bereiken van het predikants ambt onmogelijk. In plaats daarvan ging hij werken bij het bankierskan toor Mees in Rotterdam. Hier was hij tot zijn 29e jaar. Daarna kwam hij in de dagbladwereld terecht en werd hij per 1 januari 1948 directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. De generale synode van de gerefor meerde kerken heeft besloten er bij de Wereldraad van Kerken op aan te dringen al het mogelijke te doen voor verlichting van de druk, waaronder christenen achter het ijzeren gordijn en in de Soedan, en de joden in de Sovjet-Unie leven. Uit informaties, die de synode bereikten, is gebleken dat er na een periode van enige ontspanning in Rusland weer sprake is van vervol ging van christenen. De synode sprak daarover haar grote bezorgdheid uit. Zij besloot aan de Wereldraad van Kerken te vragen op welke manier de gereformeerde kerken in Nederland de verdrukte christenen het meest effectief kunnen helpen. De synode kreeg ook een verzoek om via de Nederlandse regering contact op te nemen met de Noorse regering om gezamenlijk op te komen voor de rech ten van de christenen in de Sovjet- Unie. De Noorse regering besloot na melijk deze zaak aanhangig te maken bij de Verenigde Naties. De synode heeft dit verzoek doorgegeven aan haar deputaten voor contact met de Neder landse regering. Er werd in de synode op gewezen, dat de Wereldraad van Kerken in een moeilijke positie verkeert, omdat de orthodoxe kerk van Rusland, die lid is van de wereldraad, duidelijk afhanke lijk is van de staat. Alleen bij de gratie van de communistische overheid kan zij haar eredienst handhaven. De leden van de Wereldraad in het wes ten, en daartoe behoren de gerefor meerde kerken van Nederland, verke ren echter in volle vrijheid om te protesteren. In de praktijk is vaak gebleken dat zulk een protest van uit het westen wel degelijk een gunstige invloed had op de politiek van de Sovjet-Unie. In afwachting van nadere berichten zullen de plaatselijke gereformeerde kerken door de synode worden opge roepen tot voorbeden voor vervolgde joden en christenen. Ook zullen zij hierover informatie ontvangen. LUNTEREN.De Gereformeerde Synode gaat in op het verzoek van een aantal kerkeraden (met name Eindho ven en Tongelre) iets te doen aan abor tus zonder dat dit direct een echte synodale uitspraak zal worden. Er wordt een studiecommissie gevormd, die zo mogelijk samen met de her vormden zal proberen een rapport over die kwestie samen te stellen. Dit werd door hem niet als een extra zware belasting ervaren. Drs. Broeren vergelijkt het met het plaatje van het melkmeisje van vroeger met een juk op de schouders, waaraan twee emmers hangen. „Die ene emmer was mijn werk als directeur, die andere emmer moest even zwaar zijn, dat was de studie.” Na een inleiding over „Waarmee is onze kerk gediend”, zal een forum onder leiding van ds. J. Vermaas en bestaande uit ds. W. L. Tukker, ds. L. Kievit, dr. C. Graafland en ir. J. v.d. Graaf ingaan op vragen over het hui dige kerkelijke leven. Als directeur van een groot en dyna misch krantenbedrijf werd drs. Broe ren geconfronteerd met vele proble men. „Daar heb ik ontzaglijk veel ge leerd wat mij als predikant ten goede kan komen. Het zakenleven is hard, erg hard. Je moet soms kiezen uit twee beslissingen. Zakelijk gezien is beslis sing a het beste, terwijl beslissing b de menselijke is. Ik heb altijd geprobeerd de tweede, menselijke kant te kiezen. Drs. Broeren voegt eraan toe, dat dit de taak van elke christen is. „Een echte christen staat niet op zijn stand punt om gelijk te hebben, hij strijdt voor waarheid, recht en gerechtigheid.” tien jaar als voorzitter en in de com missie van De Nederlandse Dagblad pers. Wel deed hij veel pastoraal werk: hij preekte, leidde begrafenissen en was ouderling, deed huisbezoek. De dagbladdirecteur nam zijn studie weer op aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Zijn functie maakte het uiter aard onmogelijk dat hij elke dag colle ges zou kunnen lopen net als elke andere student. Er kwam echter een regeling met curatoren en hoogleraren, waardoor de heer Broeren elke dinsdag een volle dag bij de colleges aanwezig zou zijn. De missende collegestof van de overige dagen moest hij zelf aan vullen. Dit betekende, dat hij zich een enorme boekenvoorraad moest aan schaffen om daaruit datgene te halen, wat de andere studenten konden aan horen op de colleges.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14