Ons kunstje, de technologie, leidt tot verstikkingsdood door vervuiling” „Biologisch is dit aantal niet in stand te houden. x>r DR. P. DE VEER: zee-aquarium. Morgen zijn alle vissen dood. Hoeveel kopersul faat gooien we in de oceanen „Gooi een koperen cent in een ^***<.^1 L (Van een onzer verslaggevers) toch nog om wanneer Kinderbelasting Volksverlakkerij OP DEZE AARDE leeft één miljard mensen te veel. De drieëneenhalf miljard van nu zijn biologisch niet in stand te houden. We hebben wel een kunstje uitgevonden in leven te blijven: de technologie, de industrie, maar die zich zo blijft ontwikkelen als in de laatste decennia, dan is het over 35 (plus of min 10) jaar afgelopen met de wereld. Dan sterven wij en onze kinderen over 35 jaar een gruwelijke verstikkingsdood. De man die dit zegt is de 37-jarige dr. P. H. W. A. M. de Veer, vader van twee kleuter-dochters, leraar in de biologie aan het Heerlense Bernardinuscollege. Hij woont op de Huls in Simpelveld en is beslist niet van plan op het topje van een grote kale berg op het naderend einde te gaan wachten. Want het einde is niet onafwendbaar. Maar de ge nezing van deze zieke, stervende aarde is pijnlijk en kostbaar. PR Ir-:. Miljard en consumptie- „ELK ECHTPAAR zal niet meer dan :hem »rote niets een teke- kerk □rdt. kost tien k) en van an de ker- (met chure geli- serse <rden i ge- ruimte- behalve die we te bevuilen, we in 1979 nog slechts 2 of 3 percent kans op overleven hebben. Maar op deze uitspraak, gedaan in het programma van de NCRV „Wij Stin ken Erin” kwam geen reactie. urgent als in Europa, Japan en Ameri ka. „Ik krijg iedere maand 120 gulden kinderbijslag, omdat ik twee kinderen heb. Tel daar het belastingvoordeel bij, en de staat schenkt mij jaarlijks rond drieduizend gulden, terwijl deze kinde- Tweehonderd vermengd gevoerd, die dan zo geconstrueerd moet worden dat het hebben van kinderen geen privilege voor de rijken wordt.” Een soort „baatbelasting” dus. Wie van een artikel wil genieten, zal er voor moeten betalen. s Sy- Dat maar mdat wat ge- lemen om- imen- igeno- astar- onze orden aeids- jp de •recht inkele les te n ge- ■resse- m de arbei- ge de ellers, jelijke en bro- pag.) rmeld, nd en bezin- iingen Lingen i ook, indere twoor- uiten- istants werk r bui- vraag ver- >t de chap Is. L. i uit- u het traks chap weet nog ren de staat handen vol geld gaan kosten voor onderwijs en voorzienin gen. Dat is toch eigenlijk te gek. Er zal een kinderbelasting moeten worden in- WANNEER MEN nu in Amerika beweert, dat er te weinig baby’s gebo ren worden en dat dit een kwalijke zaak is omdat hierdoor een economi sche achteruitgang wordt veroorzaakt (scholen leeg, speelgoed- en kindervoe- dingsindustrie krijgen klappen) dan is dat volksverlakkerij met voorbedach ten rade. Dan wordt dat alleen zo beweerd omdat de industrie consumen ten wil. Wij zijn markteenheden, con sumenten en producenten. Geen men sen meer. Wanneer de bevolking daalt, krijgt de industrie klappen. Ongetwij feld. Maar dat moet dan maar. Want het is onze enige kans om te overleven. We moeten de groei stoppen. De groei van de bevolking, van de consumptie, van de produktie”. MAAR NIET alleen met radio-actief afval vergiftigen we deze wereld. Olie, kwik, DDT, asbest, PCB, lood, cadium, koolmonoxyde, warmte en lawaai, het zijn allemaal afvalprodukten van een overgeïndustrialiseerde maatschappij. DR. DE VEER wijst op de waters noodramp 1953 in Zeeland, die aanlei ding is geweest tot het uitvoeren van de Deltawerken, waarvoor de plannen al veel ouder waren. Maar na die ramp was er opeens geld en was er energie. Eerst verdrinken en dan dempen. De oplossing die dr. De Veer aangeeft wordt ook genoemd in een pas ver schenen rapport van het Massachusetts Institute of Technology, gemaakt in opdracht van de Club van Rome, een groep van 60 vooraanstaande bankiers, industriëlen en geleerden. De wereldbevolking zal moeten ver minderen, zeggen MIT en De Veer. Wanneer de wereldbevolking blijft stijgen, moet de produktie worden op gevoerd. Dat betekent een nog grotere roofbouw op onze steeds schaarser wordende grondstoffen. Meer indus triële activiteit betekent ook meer ver vuiling, door chemie, warmte en radio activiteit. Dat vuil gooien we in onze oceanen, argeloos denkend dat zo’n enorme bak water niet vuil te krijgen is. Maar er zijn al tekenen dat vissen en eencellige wieren sterven. Die een cellige wieren op onze beslist niet DE BIJDRAGE die dr. De Veer wil leveren is het keihard en duidelijk uitspreken van feiten die door beroem de en integere biologen al eerder zijn neergeschreven in voor de leek nauwelijks toegankelijke vaklittera tuur. „Er is nog maar één weg naar de vooruitgang en dat is de weg terug. Het gaat nu niet meer om ons welzijn, maar om het wél of niet zijn. Ik hoop, dat er als waarschuwing een klein ramp je met pakweg 10 miljoen doden gebeurt. Dan pas schrikken we wakker. Pas dan kan voorkomen worden dat er over 30 jaar zeven miljard mensen verstikken.” MINDER kinderen verwekken dus, dat vooral in de geïndustrialiseerde landen. Want de mensen uit de derde wereld vervuilen niet. Daar heeft men natuurlijk specifieke eigen problemen (voedsel), maar de noodzaak om er drastisch de bevolkingsgroei in te per ken is er volgens dr. De Veer niet zo twee kinderen mogen hebben”, zegt het Massachusetts Institute of Technology, en „alle gezinnen in de wereld zullen vrije toegang moeten krijgen tot effec tieve, veilige methoden voor de beper king van de gezinsomvang”. Dr. De Veer onderschrijft deze conclusie van de computers van het MIT. Wie zich hier niet aan houdt, pleegt een aanslag op de mensheid. Hij heeft zich wel afgevraagd of hij dit zo keihard mag zeggen. Het antwoord was duidelijk. „Wat wil ik. Anders komt het toch niet aan. De kans dat men naar de biologen luistert is uiterst gering”. raaio-acuviteit van zauu curie, zoaat de totale inhoud voldoende is om al het water op aarde te vergiftigen. De inhoud van de tanks wordt door de eigen radio-activiteit aan de kook ge houden, en moet dus voortdurend ge koeld worden. Wanneer het koelme- chanisme uitvalt, een aardbeving plaatsheeft of andere schade aan deze opslag wordt veroorzaakt, dan betekent dat een ramp van de eerste orde. SOMS WORDT zo’n olieverontreini- ging (er worden ieder jaar 13 miljoen ton „gemorst”) op spectaculaire wijze opgeruimd. Toen voor de Engelse kust de Torrey Canyon verging, dreigden de stranden vervuild te worden door een dikke laag taaie ruwe olie. Men ging de vuiligheid te lijf en boekte succes. De olie werd met chemische middelen opgelost en kon de stranden niet berei ken. Het toerisme was gered en ieder een was opgelucht. Dat de vuile olie- smurrie met uiterst giftige aromatische verbindingen met laag kookpunt ver nietigd werd was bijzaak. Het econo misch belang was gered, de biologische consequenties daarvan werden niet be keken. „HIER IN mijn huiskamer staat een zee-aquarium. Tweehonderd liter schoon water vermengd met een nauwkeurig uitgekiend zoutmengsel. Gooi er een koperen cent in en mor genvroeg zijn alle vissen dood. Hoeveel kopersulfaat en ander gif spuien wij in de oceanen?” zegt dr. De Veer. De vergiftiging door DDT dat zich in het lichaam ophoopt is bekend. In onmetelijke oceanen leveren 70 per cent van de zuurstof die we op aarde nodig hebben voor onze ademhaling en industrie. Geen wieren, geen zuurstof. Geen zuurstof, geen leven. DEZE AARDE is als een vaartuig. Er komt niets in 1 zonneschijn. Maar de atmosfeer hier hebben, moeten we rein proberen te houden. Daar zullen we het nog miljoenen jaren mee moeten doen, wil Teilhard de Chardins utopie van de evolutionistische ontwikkeling van de menselijke geest bewaarheid worden. Dr. De Veer en zijn bronnen en de computers van het MIT zijn nog opti mistisch wanneer zij ons nog 35 jaar geven op deze aarde. De befaamde specialist op het gebied van milieube heer Paul Ehrlich, heeft voorspeld dat wanneer we zo doorgaan de wereld mensen WAT IS FRISSE lucht waard? Wat doet u wanneer u kunt kiezen tussen een baan met 1000 gulden salaris in de Rijnmond of diezelfde baan met 900 gulden op de Veluwe? Is dat betere milieu u per maand 100 gulden waard? Voor dr. De Veer is het duidelijk, dat ellendig genoeg de economen in deze wereld de macht in handen heb ben en dat het belang van een goed milieubeheer in strijd zal zijn met het teveel” IN AMERIKA staan 200 tanks, met een gezamenlijke inhoud van 280.000 kubieke meter, vol radio-actief afval. Iedere liter in deze tanks heeft een het direct gevaarlijk is voor de baby. Hebben we echt een ramp met 10 miljoen doden nodig om te beseffen hoe ernstig onze situatie nu is? We hadden gisteren al in actie moeten komen. economisch belang. „Maar wat is het ons waard te overleven? Frisse lucht en helder levend water worden niet in economische grootheden uitgedrukt. Het enige wat geldt is de stijging van „nationaal inkomen”.” DE RADIO-ACTIEVE vervuiling van de oceanen ziet dr. De Veer als de meest ernstige bedreiging. Omdat de brandstoffen uitgeput raken (kolen, aardgas, olie) worden er steeds meer kern-energie-centrales gebouwd voor de opwekking van elektriciteit. Ont stellende hoeveelheden radio-actief af val worden in zee gedumpt. En terwijl is aangetoond dat een straling van 0,2 milliCurie al de ei-ontwikkeling bij vissen aantast, beweert de Britse rege ring dat een lozing van 300.000 Curie (15 miljard maal zoveel als die schade lijke dosis) per maand door een buis van 3 km. in zee geen kwaad kan. „Alle geruchten over schadelijkheid komen uit een hysterisch kamp”, zo heet het dan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15