maar: CHINEES PRIKT DAN KOMT ER Vijf jaar geleden was „ALS JE EEN JAPANNER OF EEN OOK MAAR GEWOON BLOED UIT” hij volgens coach al te oud, Veelbelovend Verkeerde aanpak Waardig afscheid Negatief ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 I Vijf jaar geleden werd Frans Schoofs uit de natio nale selectie gezet om plaats te maken voor de nieuwe jeugdige lichting die toen net onder de supervisie van coach Tigerman was gekomen. Na elf jaar in de natio nale ploeg te hebben gezeten, moest de Amsterdammer opnieuw zijn kracht bewijzen in enkele grote toer nooien. Zevenentwintig jaar was de energieke top- speler op dat moment, maar dat was voor hem geen belemmering om zich weer opnieuw in de selectie te knokken, al was het alleen maar om het ongelijk van de nieuwe coach te bewijzen. De gevraagde overwin ningen kwamen er in recordtijd, met als onmiddellijk gevolg de beloofde rehabilitatie. Frans Schoofs kwam terug in het nationale team, waarvoor hij al zo’n 190 wedstrijden speelde en nu, vijf jaar later maakt hij daar nog steeds deel van uit. In een gesprek met de joviale Mokummer wordt al vlug duidelijk dat er van hem geen andere reactie verwacht had mogen worden. Frans Schoofs is van huis uit een „knokker”, die het nooit toe zal staan dat hij op een door hem als onrechtvaardig aangevoelde manier buiten spel wordt gezet. Er is voor hem slechts één man die kan beslissen wanneer de tijd rijp is om te vertrekken en dat is hij zelf. 'iWH ■I 1 Frans Schoofs bepaalde afscheid zelf lRIJS Frans Schoofs is er vast van over tuigd dat Nederland over een veelbelo vende jeugd beschikt. Hij prijst het werk dat Tigerman op dit gebied heeft gedaan, maar vraagt zich tegelijkertijd bele- u niet en tin werd Wat er dan wèl aan mankeert staat Schoofs duidelijk voor ogen. Hij ver- Met de Europese kampioenschappen in Rotterdam in zicht wordt deze fase gepouseerd als „het jaar van de waar heid”. Dat slaat in de eerste plaats op de resultaten van de nieuwe generatie fs te New aan ver- leu- hien ordt ocht ring 1 of ou- :het i kan tan te i ver- ïrgrijs lach erend d zijn issend ar het (geen goed k op beet je al zo .elden Her- eikel- drie andse leksel met eeuw. Op >en er- of- ib- ;rd en meisjes later aan dan verder worden manier zoals het nu Volgens Schoofs heeft de bond die ontwikkeling niet bij kunnen benen. Hij zegt: „De aanpak van de bond is .tegenstrijdig met de instelling van de jongens aan de top. Zij zijn nu gewend dat de zaken in hun vereniging profes sioneel worden aangepakt, terwijl de bond ze nog steeds op een fröbel- schoolmanier behandelt. De begelei ding van de kernploeg wordt vrijwel beperkt tot de pure tafeltennistraining. Er is bijvoorbeeld nog steeds geen conditietrainer, terwijl die in sommige gevallen nog heel goed werk zou kun nen doen”. hoe ze de jongens aan moeten pakken. Het komt nog meermalen voor dat ik een van onze spelers na een nederlaag over de teleurstelling heen moet hel pen. Dat zijn toch dingen die een begeleider hoort te doen”. af hoe dat moet gaan als die jongens de top staan en begeleid op de nog steeds gaat. „Als de jeugd niet beter wordt opge vangen, dan vind je er over een paar jaar weer niets van terug. De boom is er, hij moet nu alleen nog gaan bloei en”. De Amsterdamse topsporter weet dat de tafeltennisbond vaak niet over de financiële middelen beschikt die zijn club Delta Lloyd wel heeft. Maar waarom, vraagt hij zich af, kunnen de verenigingen dan wel een sponsor vin den en de bond niet? Schoofs: „Daar komt nog bij dat mensen die de natio nale ploeg begeleiden vaak niet weten De Amsterdammer wil er op de Europese titelstrijd een waardig af scheid van maken. Niet helemaal zon der trots stelt hij vast dat hij het van alle Nederlandse spelers het op de internationale ranglijst het verst heef’ geschopt. Veel „grote jongens”, inclu sief verschillende Europese kampiot nen, vielen al eens onder het bied var Schoofs. In de eindrangschikking wa er desondanks nooit meer dan een plaats in de achtste finales weggelegd. Schoofs: „Dat komt omdat wij als Pas vijf succesvolle seizoenen nadat Tigerman zijn oordeel velde, is Frans Schoofs zelf tot de con clusie gekomen dat het beter is als hij er aan het einde van deze competitie mee ophoudt. „En dan nog niet omdat ik niet meer mee kan komen”, vult hij direct aan. Dat dit geen loze kreet is bewijst Frans Schoofs nog wekelijks in het eerste team van de verzekerings- ploeg Delta Lloyd. Met zijn zes jaar jongere broer Bert en Carel Deken vormt hij daarin een voor Nederlanders schier onklopbaar trio, dat in kwaliteit het dichtst benaderd wordt door het eveneens van een gulle sponsor voorziene Tempo Team. Niet ten onrechte stelt de tafelten- nistopper dat hij zeker nog een paar jaar mee zou kunnen draaien als hij niets anders dan tafeltennis aan zijn hoofd had. Maar dat is voor hem al sinds jaren niet meer zo. Met zijn vrouw en zijn vader drijft hij op de Amsterdamse Haarlemmerdijk een bloeiende sportzaak, waar zijn aanwe zigheid eigenlijk de hele dag vereist is. Die ideale situatie wordt in het tafel - tennisseizoen echter zelden bereikt want dan breekt de „baas” er vrijwel elke middag een paar uur tussenuit om te trainen. Schoofs: „De laatste tijd komt het nogal eens voor dat ik de zaak boven de training stel. Als hier zeven, acht klanten in de winkel staan en het is eigenlijk tijd om te gaan oefenen, dan loop ik niet meer weg zoals vroeger. De andere jongens gaan dan wel, maar ik denk: ze kunnen voor mij de boom in. Ik blijf dan in de zaak helpen want daar moet ik in de toekomst toch van eten”. heeft als negatief bijverschijnsel een verdere vergroting van de afstand tus sen de topclubs (Delta Lloyd, Temp* Team en deze competitie tot nu toe Scylla) en de minder rijke verenigin gen, die niet alleen de ruime financiële opzet missen, maar tevens hun sterkste spelers zien vertrekken. Werkelijke harde krachtmetingen werden daardoor in de nationale competitie nog schaar ser. Het ziet er naar uit dat Delta Lloyd en Tempo Team het Ajax en Feijenoord van de NTTB worden. Nederlanders een enorme handicap hebben ten opzichte van veel buiten landers. De jongens in Zweden, Frank rijk en West-Duitsland zijn bijna alle maal full-prof. Zij kunnen net als de Oosteuropese staatsamateurs al hun tijd aan de sport besteden. Daar zijn wij nog niet aan toe Het is voor ons wel mogelijk om eens een incidenteel succes te behalen. Ik kan me voor een wedstrijd tegen een belangrijke tegen stander enorm goed opladen. Ben ik in topvorm dan kan ik een internationale topper vepslaan. Maar kom dan niet de volgende dag terug, want dan is een herhaling van die prestatie niet meer mogelijk. Dat is nu het grote verschil tussen de Nederlanders en bijvoorbeeld de Japanners en Chinezen, die zijn wel in staat om constant op hetzelfde top niveau door te gaan, omdat zij daar eenvoudig beter op zijn voorbereid”. De nestor van de tafeltennisploeg heeft dit jaar tijdens de wereldkampi oenschappen in Nagoya eens te meer kunnen constateren hoe formidabel de Oosterse sterren spelen. De enorme kloof die er tussen de Aziaten en de Nederlanders gaapt is volgens hem on danks alles echter niet onoverbrugbaar. „Als je in een Chinees of een Japanner prikt dan komt er toch ook alleen gewoon bloed uit”, stelt hij veelbeteke nend vast. Waarmee hij maar wil zeg gen dat de Nederlandse tafeltennissers in ieder geval fysiek niet onder hoeven doen voor de buitenlandse toppers. Wat vorige maand nog glashelder werd aangetoond toen Bert Schoofs en Leo Lucas tijdens een trainingsstage met de Joegoslavische ploeg (derde in Nagoya) ontdekten dat zij in een veel betere conditie verkeerden dan de Joegoslavi sche top. Frans Schoofs heeft zich gerealiseerd dat het door zijn veranderde instelling niet meer mogelijk is om zich voor de volle honderd percent in te zetten. Voor hem reden genoeg om er aan het einde van het seizoen, na de Europese kampioenschappen (in april in Rotter dam), definitief een punt achter te zetten. Hij zegt: „Ik voel dat ik on danks mijn 32 jaar beter zou kunnen spelen als ik mijn handen helemaal vrij had, zoals bijvoorbeeld mijn broer Bert, die voor halve dagen bij Delta Lloyd werkt en Carel Deken, die als leraar lichamelijke oefening ook zelf zijn tijden kan regelen. Door mijn zaak is dat echter niet mogelijk, daar om houd ik er na Rotterdam mee op.” volgt: „De aanpak van de topsport bij de tafeltennisbond is verkeerd. Ik heb alle bewondering voor hetgeen Tiger- man voor de jeugd heeft gedaan, maar wat de begeleiding van de natjanale ploeg betreft loopt de bond ver ach ter”. Op clubniveau is er de laatste jaren in Nederland veel veranderd. Grote maatschappijen waren bereid om flinke sommen in de tafeltennisclubs te steken. Door die financiële bijdragen konden niet alleen de spelers worden betaald (Frans Schoofs: „We krijgen een ruime onkostenvergoeding, die per seizoen in de duizenden guldens loopt”) maar kregen ook de clubs een ruimere armslag. Tekenend waren de perikelen rond de uitzending van de nationale ploeg naar de wereldkampioenschappen in Japan. Die reis werd bijna helemaal door Delta Lloyd betaald. speelt nu ook als Mars Stars”. S THEO KLEIN. amateuristische aanpak van de NTTB moeten veranderen. Ik zou niet kunnen Bovendien zou voor als het kweekte. Uit die groep zouden de nieu we nationale sterren voor de Europese kampioenschappen moeten komen Voorlopig ziet het ei echter naar uit dat de tafeltennisbond het in Rotter dam toch weer opnieuw van de geves tigde orde zal moeten hebben. Frans Schoofs heeft daar ongetwijfeld bin nenpret over. Als alles naar wens ver loopt zal hij, de man die vijf jaar geleden al te oud werd bevonden, er op de continentale titelstrijd weer bij zijn. Hij vindt dan ook dat het seizoen '71-’72 tevens voor hem persoonlijk als „jaar van de waarheid” zal moeten dienen. In Rotterdam wil hij met een verbetering van zijn beste persoonlijke prestatie (een plaats bij de laatste zes tien) afscheid nemen van de wedstrijd sport. „Het is niet reëel om op een Europees kampioenschap te hopen”, al dus Schoofs, „ik ben me ervan bewust dat het peil van het Nederlandse tafel tennis ten opzichte van het buitenland ondanks de veranderingen in de clubs nog niet is verbeterd. Het aanpassings probleem van de bond is daar de voornaamste oorzaak van”. De verschijnine van kapitaalkrachti ge sponsors op het tafeltennisfront werken zoals Tigerman dat doet. Dan gebruik ik mijn vrije tijd na mijn afscheid liever om zelf nog wat aan tennis of aan bokstraining te doen”. Al die vernieuwingen zal de Amster dammer echter vanaf volgend jaar als toeschouwer volgen, tenzij zich voor hem een mogelijkheid voordoet om als bondscoach op te te treden. Schoofs: „Er zijn al eens suggesties in die rich ting gedaan. Ik voel daar echter alleen part-time job is. er heel wat aan de Ook Frans Schoofs vindt het gebrek aan tegenstand in eigen land een rem op de ontwikkeling. Hij gelooft echter niet dat Delta Lloyd en Tèmpo Team nog oppermachtiger zullen worden. „Nee, het is ook voor andere ploegen mogelijk om een sponsor te vinden, waardoor zij bij kunnen blijven. Kijk maar naar REA uit Amstelveen. Dat ■r-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17