OP ZOEK NAAR HET LEK DAGBLADEN KRIJGEN STEUN VAN KABINET Dayan niet aanvaarden a 8 Knokploeg verjaagt krakers „Ultimatum ooïtén Bedrijfsfonds in voorbereiding Protest tegen reünie van ex-SS’ers ex-president in Rosenheim Johnson Hoogleraar wil belasting op snoep Waterdamp op Olie voor kust Justitie gaat maan ontdekt van Schotland klachten over I! Nederlandse excuses aan Memoires van Japan „Beter hervatting van strijd” VANDAAG IN ERBIJ: AGENDA pagina 23 Rode rozen van RELEASE KLAAGT EIGENAAR AAN HET WEER Hoge druk houdt zachte lucht tegen goede inbreker Verder in de krant ROZIJNENBOLLEN v.cbVooren bakt ze r - W ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 293 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... 99 Volkenmoord in Oost-Pakistan Drie eeuwen kinderprenten Tin is in Krantendirecteur wordt dominee Skiën met Franse slag Miljard mensen te veel ingediend Veel bewolking Autobedrijf KONING N.V. Kritiek op verzet tegen fluor in drinkwater Voor incidenten tijdens keizerlijk bezoek Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur 25 jaar jubileum ,ascot-stoffen’ to onaangevend venverdieping ingediend wegens huisvredebreuk, vernieling en be dreiging. BERENDSEN N.V. 2 9 3 3 6 6 7 7 10 11 23 23 8, 12 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet heeft de principiële beslissing genomen, dat er een bedrijfsfonds voor de pers moet komen. Uit dat fonds zullen „op her structurering gerichte maatregelen” kunnen worden bekostigd. Premier Biesheuvel zei vrijdagavond, dat de gelden van het fonds niet op de eigen bedrijfstak zullen drukken. Dit betekent dat het fonds niet wordt gefinan cierd uit tariefverhogingen bij de kranten zelf. GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND Fa. HARTOG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een nog onbekende knokploeg heeft gisteravond in de Generaal Cronjéstraat de nieuwe be woners van een kort tevoren ge kraakt pand weer de straat op ge jaagd. Medewerkers van Release hebben daarop een aanklacht tegen de eigenaar van de leegstaande bo- Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post f 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. In 5 Noord- Hollandse gemeenten hoorden de burgemeesters 12 keer hetzelfde woordje! Uit de bruidskamers van A K schrijden elke dag weer enthousiaste bruidjes. U moet niet bang - zijn bij Oosten om dat prijskaartje om te draaien. De enige met TopForm in Zuid-Kennemerland. Umuider Courant I Franklin D. Roosevelt: ADVERTENTIES ADVERTENTIES 3, landers tegen keizer Hirohito”. dealei officia) I (Zie verder pagina 9) Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Laten we niet smeken om een lichte last, maar om een sterke rug. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport Weerrapport Beeldverhalen Luidsprekers Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Meest matige zui delijke wind. Minimumtempera turen van 7 tot 3 graden. Maxima van 7 tot 12 graden. Directie: UI fel Tel 15141 11001 Procuratiehouder Hessing van de Eind- hovense bank had eerder verklaard, dat de bank onder controle stond van de Neder- landsche Bank volgens de Wet Toezicht Kredietwezen. Dit blijkt volgens het re gister van de Nederlandsche Bank niet het geval te zijn. De bank voldoet overigens niet eens aan de wettelijke eisen. Belangrijkste klacht van spaarders tegen de Eindhovense bank was dat er extreem hoge administra tiekosten in rekening zijn gebracht bij be ëindiging van de spaarcontracten. Ook zouden enkele agenten met gefingeerde contracten hebben gewerkt en daarvoor ten onrechte provisie hebben geïnd. AMSTERDAM. Prof. dr. B. Houwink heeft by zijn ambtsaanvaarding als hoog leraar in de preventieve en sociale genees kunde aan de Vrye Universiteit te Amster dam gepleit voor een snoepbelasting. Sui- kerbevattend snoepgoed is vrijwel zeker de hoofdzaak van tandbederf. Het Neder landse volk snoept er als geheel vrolijk op los en presteert het, aldus prof. Hou wink, jaariyks op dit gebied records te verbeteren. heden en hun verlangen een eind aan het conflict te maken”, maar gelooft dat ga ranties onmogelijk toegepast zouden kun nen worden. Tenslotte verklaarde Dayan dat „in te genstelling tot wat men denkt veel jonge Israëliërs bereid zijn zich te vestigen in de nieuwe ontwikkelingsplaatsen, in bezet te gebieden, op het plateau van Golan, in de Sinai, in Gaza en in Hebron”. Als jubileumgeschenk op alle stoffen 15% korting! Hij kritiseerde z.i. misleidende reclame van snoepfabrikanten en meende dat een snoepbelasting logisch past in de rij van accijnzen op de tabakswaren en de alcohol houdende dranken. Sinds 1962, toen de Amsterdamse raad besloot tot fluoridering van het drinkwater, hetgeen echter tot op heden nog niet is ge beurd, is het tandbederf bijna verdubbeld in de hoofdstad. Prof. Houwink riep de raadsleden op zich niet langer te verzetten tegen waterfluoridering. Door dit verzet veroordeelt de raad van Amsterdam de komende generaties tot het hebben van veel meer tandbederf dan onontkoombaar is, aldus prof. Houwink. TEL AVIV (AFP). „Als de Israëlische regering mij vraagt: moeten we het ultima tum van president Sadat over een oplos sing van het conflict voor het eind van het jaar accepteren of een hervatting van de vyandeiykheden onder ogen zien, dan zal ik antwoorden dat het laatste de voorkeur verdient”. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan gisteren op een byeenkomst van architecten en ingenieurs in Tel Aviv verklaard. TOKIO. De Nederlandse ambassadeur in Tokio heeft gisteren de verontschuldi gingen van de Nederlandse regering aan geboden voor de incidenten tydens het be zoek van keizer Hirohito aan Nederland. De Japanse minister van Buitenlandse Za ken. Foekoeda, nam de Nederlandse excu ses in ontvangst. Grote Houtstraat 130, Haarlem (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het hogedrukgebied boven het continent tracht boven ons land nog stand te houden waardoor een front met zachtere lucht en wat regen vertraagd van Engeland de Noordzee gaat oversteken. In de avond en nacht kan plaatselijk wat lichte regen vallen bij een krachtig en langs de kust wellicht harde zuidwesten wind. De zachtere lucht kan zondag wat verder opdringen, waarbij achter het front temperaturen van 13 tot 15 graden mogelijk zijn, maar vóór het front niet meer dan 10 a 11 graden. In het oosten van het land kwam het vannacht nog tot lichte vorst. Binnen drie tot vier weken zal een speciale ambtelyke werkgroep een nota op tafel leggen, waarin het principebesluit nader is uitgewerkt. Het is niet onmogelijk dat de STER-pot, waarin het reclamegeld zit, daarbij een rol speelt. Zoals bekend hebben veel kranten schade ondervonden van de omroepreclame Onze specialiteit Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 IJMUIDEN ML Tectvleer-station Bloemstraat 34 Showroom Verwachting van het K.N.MJ. tot zon dagavond „En als ook de Egyptische president mijn mening zou vragen, zou ik hem adviseren niet over te gaan tot het openen van het vuur omdat een nieuwe oorlog voor Egypte oneindig veel gevaarlijker is dan voor ons”, zo voegde Dayan eraan toe. Dayan is er overigens van overtuigd dat „het be stand nog lang zal duren”. Over de moge lijkheden van een gedeeltelijke regeling merkte Dayan op dat Israël zijn „gulheid niet zover mag drijven dat het internatio nale garanties als onderpand voor zijn vei ligheid zou aanvaarden”. Hij twijfelt niet aan „de goede wil van de grote mogend- wilden bekijken, bleek dat de bewoners een jong echtpaar met een kind van anderhalf en het meubilair reeds door enkele „sterke mannen” hardhandig op straat waren gezet en dat de deur was dichtgespijkerd. Release-medewerkers, die tegen deze gang van zaken protesteerden, zouden zijn bedreigd. Volgens de politie is het juridisch mo gelijk, dat er in dit geval inderdaad sprake is van huisvredebreuk tegenover de kra kers. De eigenaar heeft men nog niet kun nen opsporen. WASHINGTON (DPA). Meetinstru menten die op de maan zijn achtergelaten door de bemanning van de Apollo-14 hebben klaarblijkelijk een waterdampgei- ser ontdekt. Dit heeft de Amerikaanse geleerde dr. John Freeman meegedeeld. Freeman zei in Houston dat de in het Fra Mauro-hoogland achtergelaten appa ratuur sporen van waterdamp had geme ten in een gebied van tien vierkante mijlen in de aangrenzende „Oceaan der Stormen”. Als definitieve bevestiging kan worden verkregen zou dit een grote wetenschap pelijke verrassing zijn, daar men tot nog toe de aanwezigheid van water op de maan nagenoeg uitgesloten had geacht. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Spaarne 53, Haarlem, tel. 321314 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Lyndon Baines Johnson is vijf jaar president van de Verenigde Staten ge weest. Hij vertelt over die periode in zijn binnenkort verschijnende memoires „The Vantage Point.” In een aantal afleveringen brengen wij onze lezers een bloemlezing uit deze me moires. De serie begint vandaag. De titel die Johnson voor zijn herinne ringen heeft gekozen betekent ongeveer „het punt vanwaar men het beste uitzicht of in dit geval overzicht heeft”. „The Vantage Point, Perspectives of the Presi dency, 1963-1969” zoals het boek voluit heet wordt uitgegeven bij Holt, Rinehart en Winston Ine. Zie voor de eerste afleve ring pagina. Wat doet deze heer met zijn oor op de grond, vraagt u zich misschien af. Hij luistert niet naar het hoefgetrap pel van naderende Amsterdamse po- litiepaarden maar is op zoek naar een lek in de waterleiding op de Regu- liersgracht. Als de technische appa ratuur het laat afweten of geen ze kerheid geeft, moet het menselijk oor er aan te pas komen. WITZENHAUSEN (Reuter). Een 79- jarige Westduitse dame uit Witzenhausen, die door inbrekers op haar stoel was vastgebonden en beroofd, heeft een boeket rode rozen en een briefkaart met veront schuldigingen van een der inbrekers ge kregen. Minister-president Biesheuvel maakte deze keus van het kabinet uit twee moge lijkheden (een nood voorziening of een be drijfsfonds) vrijdagavond bekend na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Hij zei, dat juist de verscheidenheid van de kran ten een injectie kan krijgen door de steun van herstructureringsmaatregelen. Bij her structurering wordt ook aan fusies gedacht. Hoe de steun wordt gegeven is nog niet duidelijk. Mr. Biesheuvel noemde als voor beeld: gegarandeerde leningen. Het kabinet heeft er bij de commissie-Rooy op aange drongen om zo snel mogelijk met afge ronde voorstellen te komen. De nota kan na goedkeuring door het kabinet al over een maand aan de Tweede Kamer worden aangeboden. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. De Bossche officier van justitie mr. P. Duyx gaat na klachten van de Amsterdamse bankagent A. Verschoor een onderzoek instellen naar de gang van zaken by de in opspraak gekomen Eind hovense Disconterings Bank. Het onder zoek richt zich op de vraag of er strafbare feiten zijn gepleegd bij de verkoop van spaarobligaties en bij het opheffen van spaarcontracten. Afgelopen woensdag: Het ”Ja” van de bruid. Dat woord mag hetzelfde zijn, de bruids- kledij was 12 keer verschillend. En toch waren al die stralende vrouwen gekleed bij A K. Een wonder? Helemaal niet. In de speciale A K-bruidskamers hangen zo’n dikke 400 verschil lende bruidsjaponnen en is alles voorhanden wat er bij hoort, van nylons tot sluier. Bel even van tevoren en u krijgt bovendien heel royaal tijd gereserveerd om te kiezen en te passen. Omstreek negen uur kreeg de politie bericht van een Heemsteedse makelaar dat het pand Cronjéstraat 20 was gekraakt. Een agent, die poolshoogte ging n?men. zag inderdaad een paar mensen ui) hei raam hangen maar hij ondernam niets Toen een half uur later twee politiemen sen van Bijzondere Wetten de situatie Wat góed is, kost bij Oosten niet meer dan elders. Eerder minder. En u moet niet bang zijn bij Oosten te gaan zitten in die dikke 200 verschillende stoelen en banken. Er staan er nogal wat. Voor ü,de vrouw van de onderwijzer en de econoom, van de ambtenaar.de ptt-man,de kok en de tandarts. Gewoon binnen stappen en lekker gaan zitten. En kijken. En gelijk zien dat Oosten groots is in TopForm. En van vandaag is. En u rustig uw gang laat gaan. En u advies geeft als u advies wilt. En ook z’n prijskaartjes niet onder stoelen of banken steekt. Want daar mag u óók rustig naar kijken.'t Zal u meevallen. Oosten is van vandaag. Barteljorisstraat 13. Haarlem. Op maandag gesloten. Haarlem-centrum: 023 - 32 44 87, Haarlem-Schalkwijk: 023 - 33 01 27, Beverwijk: 0251Ö-2 35 34, Hoorn: 02290 - 41 88. De ambassadeur zei te hopen dat deze incidenten de uitstekende betrekkingen tussen de twee regeringen niet zullen be derven. Het Japanse persbureau Kyodo bericht dat rechtse studenten gisteren voor het Nederlandse consulaat-generaal in Kobe in West-Japan hebben geprotesteerd tegen de De maatschappij heeft medegedeeld dat - de put voortzetting betekent van het For- O f IZ" O ties-veld in het concessiegebied van Bri- -LA Cl tish Petroleum tot in het blok van de Shell-Esso-combinatie. Verleden week maakte BP bekend dat de eerste en de derde boring op het Forties-veld blijkens resultaten van proeven elk de mogelijk heid bezitten een produktie van 10.000 barrel per dag (een barrel is 159 liter) ruwe olie te leveren. MÜNCHEN (Reuter) Een reünie van voormalige leden van de SS, die vandaag in het Beierse Rosenheim wordt gehouden, heeft felle protesten uitgelokt van Duitse en buitenlandse organisaties. De organisatoren hebben degenen die in SS-divisie „Das Reich” dienden uitgenodigd naar Rosenheim te komen „om de met bloed bezegelde kameraadschap van de tweede wereldoorlog te bewaren.” Eenheden van de „Das Reich”-divisie hebbén in 1944 de bevolking van het Fran se dorp Oradour uitgemoord. Protesten zijn ontvangen van onder meer Franse er> Tsjechoslowaakse organisaties van voormalige verzetsstrijders. Ook de Beierse vakbonden hebben geprotesteerd. Volgens de organisatoren zijn voor de reünie alleen oud-leden van SS-gevechts- troepen uitgenodigd. LONDEN (Reuter). Shell heeft op een afstand van ongeveer tweehonderd kilometer ten noordoosten van Aberdeen e (Schotland) op de Noordzee olie aange- Ij' L» fWTHtJ O rv boord. De vondst wordt nader onderzocht. C/llltlll11 V ViIgC IJmuiden Vechtstraat Z. De dief beloofde, bij de eerstvolgende gelegenheid de van haar gestolen 1100 „vijandige houding van sommige Neder- mark te zullen terugbetalen. til „■er*»-»* «o» I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1