Kabinet bepaalt standpunt Echtpaar en twee kinderen om het leven gekomen BLANKENBERGSTICHTING HONDERD JAAR Griek schoot op landgenoot Seksuele ontwikkeling blinde erg moeilijk Wandelen met NS Kraantje Lek Regering wil Peking-China in de Verenigde Naties KvanVEELEN i Botsing tussen zes auto's Zigeuners naar voormalige school Formosa Politie controleerde 2164 voertuigen Dr. Gathier heeft het niet zo bedoeld Politie bracht ontbrekende DR. K. HESLINGA OP STUDIEDAG ARTSEN: Ook al gaat dat ten koste van stukje terug Surinaams protest bij mr. Biesheuvel Meisje al twee maanden zoek ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 2 In Amsterdam In Rotterdam Minister Van Veen: a.s. o.a. Fazant, Normandië en Wildspiesz. MEER MANS SCHAAMTE Neus geschonden bij autobotsing Hazerug, Belle-Chasse Wildzwijnscotelette St. Hubert. Reebiefstuk Diane. W ildrestaurant 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. voordelig uit met NS <3 t r t t derdagnacht bij de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer waren ontstaan. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK j sTWTtT (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De verschillende politieke stromingen in het kabinet zijn het eens geworden over de in structies, die aan de Nederlandse de legatie naar de vergadering van de Verenigde Naties over de toelating van China tot de volkenorganisatie zullen worden gegeven. Tijdens de vergadering van het koninkrijkska- binet vrijdagmiddag zijn de plooien gladgestreken die over dit punt don- In Noord-Brabant Tonnen schade bij villabrand ADVERTENTIE ADVERTENTIE Duinlustweg 22 OVERVEEN Tel. 023 - 24 12 66 Vanaf 20 oktober serveren wij wildspecialeiten, ADVERTENTIE (Van onze redactie binnenland) Gastvrijheid betekentU en Uw gasten voelen zich vrij. KRAANTJE LEK staat daar borg voor. AMSTERDAM. De groep zigeuners, 64 mannen vrouwen en kinderen, die zich woensdag op een parkeerplaats bij het RAI-gebouw in Amsterdam installeerde, is door de Gemeentelijke Sociale Dienst voorlopig ondergebracht in een voormalig schoolgebouw aan de Bankastraat. i t 1 f i i 1 1 maar met elkaar trouwen” Als bezwaar van zo’n huwelijk ziet men de geringere mogelijkheid tot integratie. Doch bij on derzoek blijkt dat bij coëducatie het on derling huwen juist weinig voorkomt. Wat betreft de nadelige gevolgen voor het nageslacht uit deze huwelijken heersen vele misverstanden. De „genetische” be zwaren die door ondeskundigen naar vo ren worden gebracht blijken in de prak tijk niet altijd steekhoudend te zijn”, zei dr. Heslinga. De groep bestaat grotendeels uit vluch telingen uit Joegoslavië, die r eeds twee maanden onderweg zijn. Een aantal kin deren is in een ziekenhuis ter observatie opgenomen De zigeuners zijn van plan Amsterdam binnen enkele dagen te verla ten. willekeurige volgorde: impotentie en frigi diteit; weerstand tegen seksualiteit; het toenemen van benauwdheidsklachten voor of tijdens het seksuele contact; angst dat eventuele kinderen erfelijk belast kun nen zijn remt patiënten in hun seksuele relaties; af weer van tederheid en intimi teit en af weer van lichamelijk lustbeleven en schaamte voor eigen lichaam”, zei de heer Van Zijverden. Vraag de folder „Wandelen met NS” aan het station. c 1 i e d k v r v d v V b e 5) e t t d t r Radarsnelheidscontrole. De rijkspolitie in het district Amsterdam heeft de be schikking gekregen over een „Mesta”- radarapparaat, waarmee de controle op maximumsnelheden zal geschieden. Op diverse plaatsen in het district zal niet alleen met de radarapparatuur maar ook met elektronische snelheidsmeters worden gewerkt. blijkt deze hiertoe echter lang niet altijd bereid Wij vernamen ook de klacht: ,„Mijn vrouw weigert gewoon om char mante dames die voorbijgaan te beschrij ven”. DEN HAAG. Minister Van Veen van Onderwijs betreurt het dat de toespraak van dr. P. J. Gathier, directeur van de hoofdafdeling A.V. en V.W.O. van zijn departement, misverstand en misnoegen heeft gewekt. Het Kamerlid Baruch (DS’70) had over deze toespraak, gehouden voor de algemene vergadering van school leiders, vragen gesteld. Dr. Heslinga merkte verder op dat het begrip sekseverschil bij de blinde kinde ren later komt dan bij de ziende, en gepaard gaat met foutieve voorstellingen. „Over het samen opvoeden van jongen en meisje bestaat geen eensluidend oor deel. Soms hoort men dat gehandicapte jongens en meisjes afzonderlijk opgevoed dienen te worden: „Anders gaan ze toch MABKlEZEhi/ZONNESCWERMCN SPtlUIKEN/LUXAPLEX JALOUZIEEN i wcwa De politie van Zaandam heeft de op sporing verzocht van de 17-jarige Eli sabeth (Lizzy) Berger. Het meisje is op 13 augustus uit de ouderlijke wo ning in de Abraham Kuyperstraat in Zaandam weggelopen en sindsdien spoorloos. Het ongeluk gebeurde toen het meisje een kennis, die zij passeerde, groette, zij raakte uit de goede richting en botste op een stilstaande auto. Het stukje neus werd later in de auto aangetroffen. Het meisje was toen naar een ziekenhuis gebracht. De politie zorgde ervoor dat het ontbrekende stukje neus daar korte tijd later werd bezorgd. Nederland houdt zich aan het standpunt dat premier Biesheuvel donderdagnacht in de Kamer nog eens uiteenzette. De volks republiek China zal een zetel in de Vere nigde Naties moeten krijgen, ook al gaat dat ten koste van Taiwan (Formosa). Uit stoting van Taiwan is het gevolg van het feit, dat beide China's het vertegenwoor- digingsrecht voor China claimen. Mocht echter Taiwan van zijn standpunt terug komen, zo zei premier Biesheuvel in het parlement toe, dan ontstaat een nieuwe situatie. De heer J. van Zijverden, als pedagoog verbonden aan de Nederlandse Sanatori um- astmakliniek „Eugenia”, in Davos behandelde het onderwerp lichaamsbele ving en relatieproblemen bij patiënten met ademklachten en huidziekten. „De indruk bestaat dat onder bronchi tis-, astma- en eczeem-patiënten seksuele moeilijkheden opvallend veel voorkomen. De aard van de seksuele moeilijkheden is veel minder specifiek bij astmapatiënten dan bij eczeempatiënten. Bij astmapatiën ten vond ik zeer divergente problemen. In MOERDIJK. Bij een gecompliceerde autobotsing op de rijksweg Rotterdam Breda, even ten zuiden van de Moerdijk- brug, zijn vrijdagavond vier mensen om het leven gekomen. De politie moest de slachtoffers met behulp van snijbranders uit het autowrak halen. Hun namen zijn: de 39-jarige heer A. W. Mertens uit Dordrecht, zijn 34-jarige echtegenote C. J. Mertens-Verhagen, hun dochtertje Cornelia van 11 en hun zoontje Wilhelmus van 9 jaar. Bij het ongeluk waren zes auto’s be trokken: drie vrachtwagens, twee perso nenauto’s en een personenbusje. De inzit tenden van één van de personenauto’s, een echtpaar uit Dordrecht en twee kin deren, zijn om het leven gekomen. Verder werden vier mensen gewond, van wie drie ernstig. De personenauto, waarin de omgekomen vier mensen zaten, vond de politie pas later onder aan het talud van de rijksweg. Agenten van de rijkspolitie zijn een uur met snijbranders bezig geweest om de lichamen uit het autowrak te kunnen halen. Daar de bestuurders van de overige auto’s bijna allen gewond raakten en naar ziekenhuizen werden vervoerd kon de po litie de oorzaak van de botsingen nog niet vaststellen. In Deurne is gisteravond de 55-jarige chauffeur H. J. Meissen uit Meyel veron gelukt toen zijn auto door onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom botste. Twee passagiers werden ern stig gewond naar een ziekenhuis in Deur ne gebracht. „De seksuele opvoeding was verwaar loosd en er deden zich ook bijzondere problemen voor wegens het ontbreken van visuele perpectie. Er werd aangedron gen op verbetering van de seksuele opvoe ding, maar de kern van de zaak werd niet aangevat. Zo was voor het verkrijgen van lichaamsmodellen niet minder dan een sociale veldslag nodig”, aldus dr. Heslinga. „Wij achtten het namelijk van belang over zo natuurgetrouw magelijke model len te beschikken van de gehele figuur en de genetalia van de vrouw en van het mannelijk geslachtsorgaan, wel en niet in erectie”. LEIDSCHENDAM. Een 20-jarig meis je uit Leidschendam die gisteren bij een auto-ongeluk een stukje van haar neus verloor, heeft dit dank zij een snelle actie van de politie terug. Een plastisch chirurg b\j een ziekenhuis in Den Haag zal proberen het stukje weer aan de neus te bevestigen. NIJMEGEN. De seksuele ontwikke lingsmogelijkheden van een blind geboren kind zijn niet wezenlijk anders dan die van een ziend kind, maar deze ontwikke ling wordt ernstig bemoeilijkt. Aldus or thopedagoog dr. K. Heslinga, stafmede werker bij de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie en tot voor kort verbon den aan het blindeninstituut Bartimeus in Zeist, vandaag tijdens de studiedag van de Katholieke Artsenvereniging en de Protestants Christelijke Artsenorganisatie in de universiteit van Nijmegen over het onderwerp „Huwelijk en samenleven en seksualiteit bij gehandicapten”. Een Griekse caféhouder werd op straat plotseling geconfronteerd met enkele le den van de vijandelijke groep. De man heeft daarop waarschijnlijk in paniek een schot afgevuurd, die een jonge landgenoot in de heup trof. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij werd geope reerd. Zijn toestand is niet ernstig. Nadat hij het schot had afgevuurd, rende de dader het Griekse consulaat binnen, waar hij kort tevoren ook was geweest. Hij ging naar de kamer van de consulaat-secretaris en bedreigde hem met hetzelfde wapen, waarmee hij kort tevo ren op straat had geschoten. De secretaris slaagde er desondanks in de politie te waarschuwen. Deze omsingelde het ge bouw waarna de schutter in de kamer van de secretaris werd gearresteerd. Daar de procedurele aspecten van ont- werp-resoluties boven de inhoudelijke gaan, ligt het voor de hand dat na het debat over de Chinese vertegenwoordiging eerst over de Amerikaanse en dan over de Albanese resolutie zal worden gestemd. Alvorens over uitstoting van Taiwan te beslissen, zoals de Albanese resolutie be oogt, zal men vaststellen of met enkele enkelvoudige of tweederde meerderheid moet worden beslist. De voorzitter van de Protestants Christe lijke Artsenvereniging de heer A. Ver- kuyl, revalidatiearts te Leersum, sprak over de motorisch gehandicapten. „De op voedingsinstituten voor gehandicapte kin deren, de revalidatiecentra en de institu ten zeggen, althans zeiden tot voor zeer kort: kind, puder, adolescent, we zullen je klaarmaken voor het leven, je een beroep leren als het kan, je ontspanning verzor gen, je meer mens maken. Maar meer mans of meer vrouws kind wat haal je in je hoofd?” En blijf vooral van de verplegenden af. Zelfs in het mytyl-on- derwijs wordt veelal dit onderwerp niet aangeroerd. Voor deze afwijzing worden door onderwijzers en ouders nogal eens godsdienstige gronden aangevoerd. De ou ders weten vaak nog geen raad met de seksuele opvoeding”. „Bij de eczeempatiënten komt als speci fiek probleem het ontbreken van de mo gelijkheid tot huiderotiek en schaamte voor het uiterlijk, waardoor men vermin derd of niet tot seksueel contact kan komen. „De ervaring heeft me geleerd: als de eerste intimiteit mislukt is, ook de tweede intimiteit een verminderde kans op slagen zal hebben. Onder de eerste intimiteit wil in dan verstaan de relatie van de mens met zijn moeder, ouders en zijn gezin; de tweede is de intimiteit tussen man en vrouw. Eind september circuleerde in Den Haag een brief, gericht aan minister president Biesheuvel,die geschreven zou zijn door de Surinaamse statenvoorzitter op het papier van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag. De premier werd gevraagd te bevorderen dat er in Suriname een refe rendum over de onafhankelijkheid zou worden gehouden. Ter honorering van deze tussenkomst werd de premier twee ton en een stuk grond aangeboden door de Hindostaanse VHP-partij. De heer Lachmon ontkende de brief te hebben geschreven en verzocht een onder zoek te doen instellen naar de herkomst van de brief. Het „Subefro” protesteert ertegen dat de gevolmachtigd minister van Suriname de politie naar de heer Cairo heef gestuurd om deze te ondervragen over de brief. Een woordvoerder van de gevolmach tigd minister heeft verklaard dat het ka binet niet de bevoegdheid heeft politie naar burgers te sturen. Het onderzoek geschiedt geheel buiten het kabinet van de gevolmachtigd minister om. Politieke jongeren naar DDR. Vertegen woordigers van de jongerenorganisaties van de V.V.D., K.V.PA.R.P., C.H.U. en P.v.d.A. en jonge leden van D’66, P.P.R. en P.S.P., die zijn verenigd in de Neder landse Politieke Jongeren Contact Raad, zijn vandaag voor een achtdaags bezoek naar Oost-Duitsland vertrekken. Zij zullen daar onder anderen spreken met vertegenwoordigers van de „Freie Deut sche Jugend”. ROTTERDAM. Moeilijkheden tussen twee groepen van in Rotterdam wonende Griekse café-restauranteigenaren zijn aanleiding geweest voor een schietpartij vrijdagmiddag in de buurt van het Griek se consulaat aan de Calandstraat in Rot terdam. Hij zei dat hij had meegemaakt dat blinden hem vertelden verschillende Roe ken over seksuele voorlichting te hebben gelezen, maar dat zij zich er niets bij kunnen voorstellen. Een vrouw van 30 jaar zei niet eens te weten hoe een man er uitziet en daarom bang voor hem te zijn. Een ander merkte op dat realistische lektuur ook voor blinden toegankelijk zou moeten zijn. „Een jongen boetseerde een vrouwenfiguur met vreemd gevormde borsten op de rug. Het gebruik van de modellen heeft een flink hiaat in het voorstellingsvermogen gevuld, doch die voorstelling is nog verre van volledig”, aldus de orthopedagoog. Voorts signaleerde dr. Heslinga de waamemingshonger van blinden. „Bij de meeste blindgeborenen kunnen we in dit verband eerder spreken van een nieuws- gierigheidsprobleem. Bij de laat-blinden is het moeilijker. Het tekort aan visuele belevingsmogelijkheden kan gedeeltelijk gecompenseerd worden door het lezen van moderne litteratuur, waarin men niet schroomt de seksuele aspecten van de realiteit tot hun recht te laten komen. De ziende partner kan helpen door geschikte litteratuur voor te lezen. In de praktijk NAARDEN. Vrijdagavond heeft een hevige brand de villa van de familie Goed koop in het Bos van Bredius Naarden vrijwel geheel verwoest. Het vuur is op de bovenverdieping ontstaan via een bene den brandende open haard en het rook kanaal. De met riet bedekte kap en de bovenverdieping stonden zeer snel in lich terlaaie. Beneden werd grote waterschade aangericht. De schade aan de Naardense villa en inboedel wordt op enkele tonnen ge schat. De bewoner en zijn echtgenote ver toeven momenteel in Oostenrijk. De vol gassen kinderen waren echter thuis. „In het algemeen voelt de patiënt met huideczeem zich al afgeweerd door de anderen. In het seksuele leven leidt ec zeem vaak tot volkomen isolement. Er bestaat bij gezonden een instinctieve af keer tegen een zieke en geschonden huid. Therapeutisch staan we tamelijk mach teloos. Het is in ieder geval van belang de gevoelens open te bespreken met beide huwelijkspartners. Psychosomatisch gezien is het eczeem vaak een symbool voor diepe ambivalenties en in dat geval is een langdurige psychiatrische hulp geïndi ceerd”, aldus de heer Van Zijverden. De bewindsman geeft de verzekering dat de toespraak op geen enkele wijze de bedoeling heeft gehad enige beschuldiging te uiten over nalatigheid en onbekwaam heid van schoolleiders en leraren. De toespraak was bedoeld als oproep tot een zakelijke bezinning op eigen taak en werksituatie.Minister Van Veen hoopt dat nu de misverstanden zijn opgelost, zodat het voorgenomen overleg met de onder- wijs-organisaties normaal doorgang kan vinden. In aanwezigheid van koningin Juliana en de staatssecretaris van CRM, me vrouw S. van Veenendaal-van Meg- gelen, heeft de Blankenbergstichting, de instelling voor maatschappelijk werk van het genootschap Zorg en Bijstand, in het RAI-gebouw in Am sterdam vrijdagmiddag haar hon derdjarig bestaan herdacht. De vorstin had die dag in het RAI-ge bouw tevens het eeuwfeest van de vrouwenvereniging „Tesselschade- Arbeid Adelt” bijgewoond. Van links naar rechts: burgemeester Samkalden van Amsterdam, koningin Juliana en staatssecretaris mevrouw Van Vee- nendaal. Er werden totaal 2.164 voertuigen ge controleerd: 1892 personenauto’s, 233 bromfietsen en 39 andere voertuigen, waaronder vrachtauto’s, waarbij 195 over tredingen zijn geconstateerd. Vier betrof fen het rijden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs; 75 personen konden hun rijbewijs niet tonen. In 38 gevallen was de verlichting niet in orde en in 18 gevallen werd gereden met gladde of ondeugdelijke banden. Het bleek dat 28 mensen het devies „glaasje op: laat je rijden” in praktijk gebracht hadden. Overige overtredingen waren het rijden met defecte uitlaat of andere mankemen ten. Drie personen kregen een procesver baal wegens doorrijden na een stopteken of wegens het keren op de weg na een stopteken. DEN HAAG. Het Surinaamse bevrij- dingsfront „Subefro” heeft een brief ge zonden naar premier Biesheuvel, waarin ertegen geprotesteerd wordt dat de secre taris van het bevri.jdingsfront, Henry J. Cairo thuis door drie politiefunctionaris sen ondervraagd zou zijn over de gefin geerde brief van de Surinaamse staten voorzitter J. Lachmon aan de premier. DEN BOSCH. De rijkspolitie in Noord-Brabant heeft gisteravond 11 uur tot vannacht 3 uur een algemene ver keerscontrole gehouden, waarvoor 105 rijkspolitiemannen waren ingezet. Nederland heeft vijftien jaar geleden reeds de volksrepubliek China erkend. Over de positie van Taiwan in de Vere nigde Naties echter zullen de komende week zeer diepgaande diplomatieke dis cussies volgen. De kabinetsbeslissing is voornamelijk gebaseerd op het standpunt de drie con fessionele regeringspartners K.V.P., A.R.P. en C.H.U. V.V.D. en DS’70 hebben in de Kamerdebatten nadrukkelijk aandacht ge vraagd voor Taiwan, „dat al vele jaren een constructief lid van de Verenigde Naties is”, zo werd gezegd. Premier Biesheuvel acht het waar schijnlijk, dat amendementen zullen wor den ingediend op de resoluties waarover de algemene vergadering van de Verenig de Naties zal moeten stemmen. Maar een mogelijkheid, dat de Amerikaanse resolu tie volgens welke over het uitstoten van „de republiek China” met tweederde meerderheid moet worden beslist, zodanig zal worden geamendeerd dat „de repu bliek China” wordt vervangen door „Tai wan”, achtte hij „speculatief”. De regering acht het van wezenlijk belang, dat de volksrepubliek China mede verantwoorde lijk wordt voor het werk van de Verenig de Naties. Op grond van hetgeen premier Biesheu vel in de Tweede Kamer heeft gezegd, kan wel worden aangenomen dat Neder land zich zal onthouden van stemming over de procedurele aspecten van de Amerikaanse ontwerp-resolutie, volgens welke over de uitstoting van „de repu bliek China” met tweederde meerderheid moet worden beslist. Volgens een Albanese resolutie, die vo rig jaar voor het eerst een enkelvoudige meerderheid behaalde, moet de vertegen woordiging van Taiwan worden vervan gen door die van Peking.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2