In Teheran heerst sfeer van vrees GRATIS WIJN-FEEST Persvrijheid” in Arabische wereld jes U loop.t meubeltjes te kijken... wonen PROTEST VAN GRIEKSE EX-PARLEMENTARIËRS „Altenburg” Breuk bedreigt Brief aan vice-president Spiro Agnew Radicalen in Een treurig kamerdebat Ruimtestation Saljoet is verbrand Cleaver gaat EEN FLES WIJN KADO! Twee agenten in Belfast Irritatie over gedwongen bijdragen van 10 percent terug naar de VS sn gedood Frankrijk UIT!!. achtergrond •de Senatoren in VS willen Israel snel Phantoms leveren Poolse priester wordt zalig verklaard 3 2 Jt ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 Langzame dood WIJNMAAND in de KLEINE HOUTSTRAAT, HAARLEM Schoten uit auto Subsidie Binding Teveel kranten Weggelaten „OKTOBERMAAND” (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET Van de constitutie van de federatie van Arabische staten, die kortgeleden in Damascus is opgesteld berust zeker één onderdeel op onwaarheden. De paragraaf over de garantie voor vrijheid van meningsvorming komt niet overeen met de werkelijkheid. Datzelfde geldt voor het officieel vastgelegde briefgeheim. De hele Grote. Houtstraat doorgelopen. Niets gevonden. De Houtbrug over. Direkt naar rechts. Verrassing Opnummer42.KlassiekWonen. Grachtenhuis vol eksklusieve interieurs. Voor het eerst door paus zijn Het meldt (Van onze speciale verslaggever) r Dit wordt ondersteund door de woorden ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIES en Voor iedere bestede gulden ontvangt u een waarde bon. Voor iedere 50 gulden aan bonnen krijgt u Het eerste Zwarte Panter-leider Eldridge Clea ver, die lange tijd in Algiers in bal lingschap heeft geleefd heeft deze week in een vraaggesprek gezegd dat hij zal terugkeren naar de Verenigde Staten. ief te nder- :omst Den ister- i zou ■zitter in de ne in gd te refe- zou van twee door rijden emen- esver- iteken a een devies aktijk ■jarige /eron- ‘kende in een n ern- Deur- verige i naar de po- 'g niet komen ie pas ksweg. sn uur >m de unnen inzit- auto’s, e kin herder ie drie VVVVXA/VVVVVVVVVVV^AAA/VVVVVVVVV\AAAAA/V\AAAA/\A/WVV\A/VVVVV\AAAAfUVVVV«A/%AAA/VV\AAAMAMA/VVVVVlAAA. ^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVWVAA/VIAAAAAAAAAAAAAAAKAAAAAAAAAAAA/V\AAAAAA/WVVVVVV\'' WASHINGTON (Reuter). Zesenze ventig Amerikaanse senatoren hebben gis teren de regering Nixon verzocht Israels verzoek om Phantoms te leveren, zonder verder uitstel in te willigen. Overeenkomstig de regeringsinstruc- tie worden berichten over spanningen in Damascus weggelaten en men houdt zich nauwkeurig aan het materiaal van de persbureaus, die hun verhalen uit Damascus via de censuur moeten ver sturen. Koeweit kregen onlangs een verschij ningsverbod opgelegd omdat zij melding maakten van spanningen binnen de re gering in Bagdad, berichten die vol gens betrouwbare bronnen op volledige waarheid zouden berusten. De moeder van Alexandros Panagoelis, die wegens een mislukte aanslag op pre mier Papadopoelos gevangen zit, heeft een beroep op Agnew gedaan om haar zoon te redden. Mijn zoon kan beter geëxecuteerd en meer dan 50 politieke weekbladen, die zich allemaal zelfstandig noemen. Staking. De journalisten bij het Franse persbureau AFP, zijn voor vierentwintig uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan eisen voor een grotere be zetting van de redacties. e in be- sta”- e op Op niet naar ïters evrij- f ge- aarin secre- iry J. naris- <efin- ;aten- lat de ie de tuurd f. iach- t ka- olitie rzoek van Raamsingel 42, Haarlem:Tel.31 51 12. TEHERAN. Men kan de vrees onder de bevolking in Teheran voor de veilig heid van de keizers, koningen, prinsen en presidenten, die vandaag van het glin sterende en het vroljjkverveelde tenten kamp in Persepolis naar de hoofdstad ver huizen, toeschrijven aan het bijna natuur lijk geworden geloof in het noodlot van de Perzen. Dit onder druk van de gods dienst van de shia-moslims, de meest con servatieve sekte van de Islam. „Namens de overweldigende meerder heid van het Griekse volk” zeggen ze dat Agnew „niet ontvangen zal worden door gekozen vertegenwoordigers van de natie”, maar „door hen die de macht hebben mis bruikt”. De ondertekenaars hebben scher pe kritiek op de Verenigde Staten, die „on der voorwendsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden steun ver lenen aan een regime, dat het Griekse volk van zijn vrijheid heeft beroofd”. De wel willende houding van de Verenigde Staten brengt naar hun mening het Atlantische bondgenootschap in gevaar. Een stelsel dat is bedoeld om de veiligheid van de vrije wereld te garanderen is geperverteerd tot een stelsel ter bescherming van dictatoria le regeringen, aldus de brief. De 151 ondertekenaars hebben in het laatste Griekse parlement voor de staats greep van 1967 de Centrum-partij en de Conservatieve Partij vertegenwoordigd. Vanuit zijn cel in een tuchthuis heeft ook ex-minister loannis Zigdis tegen Agnews bezoek geprotesteerd. „Op het ogenblik dat Agnew een officieel bezoek aan Athene brengt zitten met mij nog vele Grieken gevangen als politiek delinquent. Dat is de vrijheid en democratie die wij na zoveel strijd en offers genieten”. Aldus Zigdis, die een straf van vier en een half jaar uitzit wegens „verspreiding van on juiste berichten”. Hoewel de pers in Beiroet vrijwel ge heel ,in particuliere handen is, geven ook andere Arabische regeringen als die van Egypte, Irak en Jordanië indirect een eigen krant uit, die de denktrant van Sadat, Bakr of Hoessein aenhangen. Hetzelfde geldt in Saoedi-Arabië, waar subsidies worden gegeven aan rege ringsgezinde kranten. Aan deze methode doen overigens ook westerse landen mee, ze beïnvloeden met geld de redac ties. Hoofdoorzaak voor deze gebruiken is een te grote hoeveelheid kranten. Op een bevolking van ongeveer 2,5 miljoen worden veertig dagbladen uitgegeven straks allemaal nog overleven, maakte geen indruk. Met deze reacties bekende de meerder heid van het parlement haar onmacht de opdoemende welvaartsproblemen te on derkennen en te lijf te gaan. Het was wat dit betreft een treurig debat. Maar goed, de coalitie trok eensgezind op, ook tegen de alternatieve begroting, die de drie linkse oppositiepartijen, moeilijk als ze voor el kaar zijn, zo moeizaam in elkaar hebben gezet. Dat die tegenbegroting op het eerste gezicht (er wordt slechts 850 miljoen voor andere taken vrijgemaakt) zo weinig van de echte begroting lijkt te verschillen, is door Den Uyl bestreden. Hij sprak van een aanzet tot een werkelijk ander beleid en als daarvan sprake is, zal dat de komen de weken bij de behandeling van de af zonderlijke begrotingshoofdstukken moe ten blijken. Zit de regerende coalitie voorlopig dus nog zeer solide in elkaar, toch werden er in het debat al onderhuidse spanningen voelbaar. Premier Biesheuvel heeft de pro blemen naar volgend jaar verschoven, maar zal tegen die tijd toch op een echte kracht meting moeten rekenen. Maar misschien komt hij wel helemaal niet meer aan de volgende begroting toe. De vijf partners mogen nu dan nog een opvallende eensge zindheid demonstreren, er wachten een paar probleempjes, die nog tot allerlei moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Dat heeft het debat van deze week be wezen. Neem de abortus, de kinderbijslag, de defensie, het schoolgeld, allemaal zaken waaromheen de spanning nu al merkbaar is. Wiegel deed al een voorzichtige poging het regeerakkoord inzake de abortus wat ruimer te interpreteren dan Andriessen deed, dezelfde Andriessen die nogal bleek aan te hikken tegen bevriezing van de kin derbijslag voor het tweede kind en die weigerde al bij voorbaat het advies van de pas ingestelde defensiecommissie naast zich neer te leggen, zoals Wiegel suggereerde. En dan is er nog Berger, die zich dè aange- kondigde verhoging van het schoolgeld niet door de KVP zal laten afsnóepen, zoals met het kleutergeld is gebeurd. Hoe het allemaal zal uitpakken, valt nog niet te voorspellen. Maar zeker is dat de oppositie voorlopig nog geen kans krijgt echte brokken te maken. Daarvoor is de angst voor nieuwe verkiezingen te groot. Trouwens, ook de oppositie zelf ziet er geen gat in, getuige haar tamme optreden van de afgelopen week. Om met Marcus Bak ker te spreken: „Onze alternatieve kabi- netiers waren drie dagen lang als was in Biesheuvels handen”. ATHENE (DPA, AFP en AP). Ruim honderdvijftig afgevaardigden van het laatste Griekse parlement hebben in een brief aan de Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew geprotesteerd tegen de steun die de Verenigde Staten verlenen aan het huidige regime in Athene. Agnew wordt vandaag in Athene verwacht voor een officieel bezoek van drie dagen. De ex-parlementariërs hebben hun brief overhandigd aan de Ame rikaanse ambassade en toegestuurd aan buitenlandse journalisten. Ondanks hun afkeer van Hoessein voor kwamen zij dat berichten werden gepu bliceerd die de koning onwelgevallig zouden kunnen zijn. Naast de druk op de redacteuren werd geprobeerd de fi- nenciële positie van de kranten te on dermijnen, enerzijds door belastingdruk die niet voor de regeringsgezinde kran ten gold, anderzijds door het onthouden van subsidies en het op beperkte schaal plaatsen van overheidsadvertenties. Uit vrees voor het ondermijnen van de bestaansmogelijkheden van de krant en ook voor persoonlijke veiligheid was er voortdurend sprake van zelfcensuur. Niettemin heeft de in Jordanië hoog op gelaaide haat tussen de bevolkingsgroe pen niet kunnen verhinderen dat aan „El Difa’a” een definitief verschijnings verbod is opgelegd. Het niet publiceren van kritische verhalen over de regering in Amman betekende niet dat er dan maar de lof werd gezongen. De nauwe binding tussen sponsor en redactie leidt tot merkwaardige praktij ken. Niet alleen worden onbelangrijke gebeurtenissen opgeblazen en met gro te koppen op voorpagina’s geplaatst, maar ook worden pijnlijke gebeurtenis sen verzwegen of redactioneel bewerkt. Weliswaar handhaaft een aantal kran ten ondanks de bindingen redelijk hun journalistieke standaard binnen het ka der van de door de regering toegestane vrijheid en zijn tot een kritisch open benadering in staat, maar toch moet voortdurend bij de beoordeling van de berichten worden gerekend met de ach tergrond. BELFAST (Reuter). In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn twee politie-agen- ten doodgeschoten. De slachtoffers zaten in hun geparkeer de auto bij de grens van een protestantse wijk toen de dodelijke schoten vielen. Ze werden met een machinegeweer gelost uit een voorbij razende auto. De daders konden ontkomen. Sinds be gin augustus is het aantal dodelijke slach toffers in Noord-Ierland hiermee gekomen op 59. ■n ge- 233 ;uigen, over- >etrof- ;e zijn onden vallen in 18 de of Voor wat betreft de pers is er zelfs sprake van af nemende vrijheid. Dat geldt echter niet alleen voor de lan den van de federatie, maar eigenlijk voor de hele Arabische wereld. Het komt tot uiting in de wisseling van re dacteuren bij Egyptische kranten en door de druk, die op landen met een betrekkelijk vrije pers buiten de fede ratie wordt uitgeoefend, om te voorko men dat er berichten worden ge publiceerd die de presidenten en ko- ruingen onwelgevallig zijn. Zo mogen in Libanon geen verhalen meer worden gepubliceerd die de irritatie van Syrië zouden kunnen oproepen. Dit verbod geldt sinds de regering van Hazef el Assad heeft laten weten, dat kritische verhalen in kranten de verbeterde be trekkingen tussen Syrië en Libanon ernstig zullen schaden. Doordat de pers in de Arabische we reld onder controle staat, is de functie ervan een heel andere dan die in wes terse landen. In Egypte, Syrië, Jordanië of Irak zjjn dagbladen, radio en televisie lioofdzakeljjk voorlichtingsorganen van de regering. Weliswaar bestaat in Egypte nog de mogelijkheid tot het uiten van een opi nie die niet geheel met die van de re gering overeenkomt, maar sterk afwij kende meningen komen toch niet voor publicatie in aanmerking, zeker niet als het de buitenlandse politiek betreft. Het zijn ook de regeringen die hetzij via rechtstreekse subsidie, hetzij door het beschikbaar stellen van de techni sche apparatuur de pers in stand hou den, en daarmee tegelijk voorkomen dat ongewenste kranten worden opge richt. De redactieleden zijn alle aan hangers van de regering en zij nemen bij hun berichtgeving het criterium aan in hoeverre het beleid van de leiders wordt geschaad dan wel gediend. In ge val van twijfel is overleg met voorlich tingsambtenaren geen uitzondering, meer dan eens wordt daarna een bericht weggelaten of de strekking ervan ver anderd. Eenzelfde houding tegenover de pers wordt ook in het op het westen gerich te Jordanië aangenomen. Toen in Am man nog de Palestijnse blad „El Difa’a” verscheen leefden de redacteuren voort durend onder druk van de autoriteiten. Zelfs de huidige tegenstanders van de huidige regering van Syrië zijn uiterst voorzichtig. Voor de pers in Koeweit heerst de laatste maanden een overeenkomstige situatie. Hier zijn de beperkingen nog uitgebreid tot Irak. Twee dagbladen in In een resolutie, die bij de Senaat werd ingediend door de leider van de republi keinse fractie, Hugh Scott, wordt op prompte levering van deze jachtbommen werpers aangedrongen om het militaire evenwicht in het Midden-Oosten te kun nen handhaven. „Straatschenderij”. In Vilnius (Litouwen) zijn drie joden to* gevangenisstraffen tot vijftien dagen veroordeeld wegens „straatschenderij". Volgens joodse krin gen in Moskou wilden zij een petitie aanbieden. VATICAANSTAD (DPA en Reuter). Voor het eerst in de geschiedenis van de r.-k. kerk zal een paus zelf morgen in Vaticaanstad een mis opdragen ter gele genheid van een zaligverklaring. Tot he den deden dit altijd kardinalen terwijl de paus dan in de loop van de middag naar de Sint Pieter ging om de nieuwe zalige te vereren. Het gaat dit keer om de zaligverklaring van de Poolse franciscaner pater Maximi- liaan Kolbe die in 1941 in het concentra tiekamp Auschwitz vrijwillig de dood in ging voor de Poolse sergeant Franciszek Gajowniszek, een vader van twee kinde ren. Gajowniczek die nu 70 jaar is, is deze week met nog vierhonderd Polen in Rome aangekomen om de zaligverklaring bij te wonen. ia in 1 uur ver- 105 De binding tussen krant als geheel en sponsor breidt zich in een aantal gevallen uit in de meer persoonlijke verhouding tussen journalist en op drachtgever. De society-verslaggevers komen veelal slechts naar bijeenkom sten wanneer een flink bedrag in het vooruitzicht wordt gesteld. Na een ver jaardagspartij of bruiloft staat de vol gende dag een verhaal in de krant over de gezelligheid, de fraaie kleren en de belangrijke aanwezigen. Het onbekend zijn met een onafhan kelijke pers leidt er in de opvattingen bij Arabieren toe dat zij ervan uitgaan dat ook elders in de wereld slechts pu- blikatiemiddelen bestaan met nauwe, eenzijdige bindingen en via geld onver moede invloeden. Dat lijkt dan de ach tergrond voor de reacties op kritische artikelen in buitenlandse kranten tegen de Arabische politiek als: „De wereld - is nu eenmaal in handen van zionis tische belangengroepen”. Het is ondoenlijk om Arabieren, die zich normaal kritisch en onafhankelijk opstellen, van zo’n overtuiging af te brengen. Misschien kan dat pas wan neer in eigen omgeving wordt kennis gemaakt met een werkelijk onafhanke lijke pers die anders opereert dan vol gens de interpretatie van „persvrijheid” in de constitutie van de Federatie van Arabische Staten. Strengere straffen. Handelaars in ver dovende middelen kunnen voortaan in West-Duitsland tot maximaal tien jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De pers staat in alle lidstaten van de federatie onder strenge overheidscon trole en er worden veelvuldig brieven van onderdanen geopend en gelezen door de veiligheidsdienst, naar het heet om mogelijke spionage voor Israel te ontdekken. worden dan een langzame dood sterven in zijn cel, schrijft zij. Panagoelis is, volgens zijn moeder, in een coma, nadat hij een hongerstaking van 47 dagen heeft gehouden uit protest tegen omstandigheden in de gevangenis. Gisteren is in Griekenland een decreet in werking getreden waarbij de loyaliteits verklaring wordt af geschaft. Tot nu toe moesten alle Grieken die een paspoort wilden hebben of voor een func tie in aanmerking wilden komen, straten- vegers en bankpersoneel incluis, een loya liteitsverklaring tekenen waarin zij ver klaarden dat zij geen communisten waren. van een Iranees als „de feesten in Perse polis maken ons verdrietig omdat met het geld dat aan de Franse ontwerpers en koks is betaald zoveel arme mensen in het zuiden van de stad gelukkig zouden zjjn gemaakt” Een opmerking die tegelijk de teleurstel ling weergeeft over het geringe rende ment voor de Iranezen bij de herdenking van het 2500-jarig bestaan. De drie koste loos gemaakte openbare busdiensten en de feestverlichting maken zeer weinig goed. Het is de vraag of tegenstanders van de sjah iets kunnen doen. Het leger en de politie hebben de controle over de stad goed georganiseerd, zo lijkt het, waarbij mogelijke afsluiting van hele wijken of straten met de al ontruimde hotels voor de privégasten tot de veiligheidsmaatrege len behoren. Op zich stimuleert de noodzaak van deze maatregelen nog op een andere ma nier de irritatie in Teheran. De sjah drukt ermee de al bestaande verdenking een autoritair regeerder te zijn bijna voelbaar op zijn onderdanen. Er heerst een sfeer van vrees en gelaten heid van Teheran, waarin de oproep aan de mensheid van de sjah bij de opening van „het banket van de eeuw” over een wereld „vrq van angst” geheel tot een abstractie wordt. In Iraanse kringen die zich minder door primitieve emoties laten leiden heerst de indruk dat de sjah toch wel erg grote risico’s heeft genomen. Hier spreekt men er zelfs zijn verwon dering over uit dat incidenten tot nog toe zijn uitgebleven, De irritatie over de zo genaamde vrije, maar in werkelijkheid gedwongen bijdragen van tien percent van de salarissen is bijzonder groot. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het bijzondere congres dat gisteren in de Parijse voorstad Suresnes door de Radicalen werd geopend, zou. zo werd voorspeld, morgenavond wel eens met een nieuwe scheuring in Frankrijks oudste partij kunnen worden besloten. Een scheuring waarmee tijdens de eer ste zitting, die gisteren nog achter geslo ten deuren werd gehouden, de parlemen tariërs al onder bedekte termen hebben gedreigd, als de secretaris-generaal Jean- Jacques Servan Schreiber de huidige voorzitter Maurice Faure zou moeten ver vangen. Beide politici hebben zich voor die hoogste post in de partij kandidaat gesteld. ‘gen- :aties I. en '.P.R. jder- laad, izoek Zij met )eut- De politieke consequenties kunnen, ook al blijven incidenten uit, voldoende zijn om het beeld van het stabiele Iran aan het wankelen te brengen. Het programma voor wetenschappelijke en technische proeven is volgens Tass afgewerkt. Op 11 oktober werd de Saljoet uit de omloopbaan in een vastgestelde positie gebracht, werd het remsysteem ingeschakeld en kwam aan het bestaan van het ruimtestation een einde. MOSKOU (DPA en Reuter). Het Russische ruimtestation Saljoet heeft na zes maanden zijn vlucht beëindigd en is volgens plan bij terugkeer in de damp kring boven de Stille Oceaan verbrand, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Met wat beperkingen geldt eenzelfde interpretatie van de persvrijheid in Li banon en Koeweit. Hier worden door de regering algemene richtlijnen gege ven aan de vereniging van hoofdredac teuren en dagbladuitgevers, waarvan men verplicht is lid te zijn. De vrijheid van de pers wordt echter meer beperkt doordat de kranten in handen zijn van het establishment met nauwe relaties in de regering, of zoals in Libanon een te nauwe binding met politieke groeperingen. kabinet-Biesheuvel heeft treffen met de oppositie over de begroting glansrijk doorstaan, kreeg bij de algemene politieke beschou wingen, die deze week in de Tweede Ka mer werden gehouden, zoveel steun van de vijf fracties, die samen de coalitie vormen, dat de heer Biesheuvel en zijn minister van financiën, mr. Nelissen, zich konden veroorloven zelfs allerlei suggesties van bevriende zijde om het dekkingsplan hier en daar wat aan te passen, gewoon weg te wuiven. Ondanks de vraagtekens die WD en DS’70 daarbij plaatsten, blijft de wle- beltax gehandhaafd, en moet de automo bilist de zwaarste lasten opbrengen, want de KVP-suggestie om een belasting op bromfietsen en plezierjachten in te voe ren, werd evenmin ontvankelijk verklaard. Dat WD en DS’70 niet voor elkaar on derdoen in behoudzucht, bleek bijvoor beeld uit de waarschuwingen van Berger voor de Oostpolitiek van Willy Brandt, maar evengoed uit de angst van Wiegel de heilige koe van de economische groei los te laten. Die groei is matuurlijk onmis baar voor onze welvaart, maar het is de vraag of ook ons welzijn er altijd mee is gediend. Dat vroeg Van Mierlo zich af, toen hij zijn verdienstelijke poging deed de regering op het spoor te zetten van een fundamentele aanpak van de milieuproble men. De heer Biesheuvel reageerde nog het meest positief, maar in de banken van de coalitie was er nauwelijks begrip voor de indringende analyse, die Van Mierlo in aansluiting op het rapport van de club van Rome gaf van de gevolgen van de lucht en watervervuiling, de bevolkingstoene- ming en de uitputting van de hulpbron nen. Vergeleek de premier de situatie met de jaren dertig, toen ook een crisis met incidentele maatregelen tegemoet werd ge treden, vanuit zijn bevriende fracties kwam men niet verder dan wat hoongelach over de „apocalyptische ontboezemingen” van een ontspoord pragmaticus. Zoals Den Uyl geen gehoor vond voor zijn pleidooi voor meer directe democratie (commissaris algemeen belang moet meebe slissen in grote ondernemingen), zo kreeg Van Mierlo het verwijt, dat hij nu wel praat over beheersing van de economische groei, maar zijn ideeën niet in concrete maatregelen in, de tegenbegroting heeft vertaald. Op zijn suggestie nu eens de in vesteringen te gaan beheersen, kwam geen respons. De waarschuwing van Van Mierlo, dat de welvaartsstaat ons naar de keel vliegt en dat de samenleving als de bliksem moet veranderen, willen wij het Romantisch en sfeervol tafelen a.s. za. en zo. Uw diner dansant met Trio Jan van der Molen en exclusieve ge rechten van 't spit. EGMOND AAN ZEE - Tel. 02206-1352

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3