EX-PRESIDENT LYNDON JOHNSON IN ZIJN MEMOIRES I WALT ROST OW wekte mij met Wijsheid van de president soms van kritiek belang fc „er is oorlog uitgebroken OM GELD VERLEGEN? F B I voor Indonesië 035 Statenvragen over ANWB-enquête Ff „Werk aan de wereld” gametuwtydmee-ganaardenmb! J 9 I Bk ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 8 99 NEDERLAND ONTZET „HOT-LINE” SPIJT GROOT GEVAAR HOOP WIJSHEID VERTROEBELING rs zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzjzzzjwzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz>»7z^zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzrzzzzzzzzzz^zzzzzArz4rzArzzzzzzzzzzrzzzzzzzzzzzzz AP JLLO J 1 (Door Lyndon B. Johnson) Het conflict in het Midden-Oosten verschilde sterk van dat in Viet nam. Het laatste, hoe tragisch en gevaarlijk ook, was beperkt tot een be paald gebied en wij waren er redelijk zeker van dat uitbreiding ervan kon worden voorkomen. Vanaf de stichting van Israel in 1948 hadden wij de onschendbaarheid van het grondgebied van alle staten in dat gebied gesteund. Onze binding was in geen enkel verdrag vastgelegd, maar was niettemin sterk. De wortels ervan lagen in de Drielan denver klaring van 1950, waarin de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk beloof den zich te verzetten tegen elke poging om gewapenderhand de lands grenzen in het Midden-Oosten te wijzigen. Groot aantal aanvragen van Nazi-slachtoffers om uitkering 1 12 023- MMN MMHH MM MM ADVERTENTIE ADVERTENTIE WWD871 “tn 8 uw sre r u ons ren eek abi- tlia- fs in bij opti- vstr. 1 al- ook irect. IJm. RMM V, le ƒ75. ida 2 Tel. sept. aan- 138. (Van onze redactie binnenland) Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen? 3000,kunt u aflossen in 24 x 148,89 en 4000,— in 24 X 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is y vlotheid en plezierige Ai behandeling het wachtwoord /rJ Wij wisten allemaal dat de Russen de boodschap zouden begrijpen zodra hun luisterposten de verandering in het vaarpatroon van de vloot opmerk ten. Die boodschap, die geen vertaler voor de Kremlin-top zou hoeven verta len, was dat de Verenigde Staten be reid waren om zich tegen Russische indringing in het Midden-Oosten te verzetten. MAAR IK moest regelrecht aan Ko- sigin antwoorden. Ik besefte dat mijn boodschap gematigd en feitelijk moest zijn. Wij meenden te weten dat de Noorse VN-bemiddelaar generaal Odd Bull bijna een bestandsovereenkomst tussen Syrië en Israel bereikt had. Ik liet Kosigin weten dat de zaken er, voorzover wij wisten, zo voor stonden en dat wij er bij Israel op aangedron gen hadden om het bestand volledig werkzaam te maken en verzekeringen hadden ontvangen dat dat gedaan zou worden. IK HEB altijd diepe gevoelens van sympathie gekoesterd voor Israel en Massa-arrestaties. De regering van Zuid- Korea heeft in verband met de stu dentenonlusten zes universiteiten en een middelbare school gesloten. De politie heeft meer dan achthonderd studenten die betoogden tegen de corruptie ge arresteerd. en, toe de- er- naar 19, I ook irect. ■kstr. ’64- laper) rol- rvelg. benz. slaan '67 in ccess. lelijk, aems- de L. i uit- 338. Ider- -TV- Jara- Tel. ’65. ■adio. 023- .ustin Dr. n. bij Dr. Prins Het embleem van de Apollo 10. Deze week bij elk Shell station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! De hele morgen bleef ik aanvullende boodschappen met Kosigin uitwisselen via de hot-line. Later in de ochtend werden Kosigins berichten gematigder. Israel en Syrië gingen in de richting van een bestand. De spanning in onze kamer nam af. Mijn laatste boodschap aan Kosigin ging kort voor het middag uur over de hot-line. Ik wees erop dat de militaire gevechten in het Mid den-Oosten blijkbaar aan het aflopen waren. Ik sprak mijn hoop uit dat de inspanningen van onze twee landen in de toekomst gericht zouden zijn op totstandbrenging van duurzame vrede overal ter wereld. te doen om de Golf van Akaba open te houden. Ik herinnerde hem eraan dat ik ons standpunt op 23 mei omschre ven had. „De hoofdzaak is dat uw land niet de verantwoordelijkheid op zich laadt voor het uitbreken van een oor log”, zei ik hem. Vervolgens voegde ik er heel langzaam en heel stellig aan toe: „Israël zal niet alleen staan, tenzij het beslist zijn weg alleen te gaan”. KOSIGIN WAS aan het andere eind, in het Kremlin. Een paar minuten nadat ik me bij Rusk, McNamara en Rostov voegde in een van de stafka- mers van het Witte Huis, begon Kosi gins boodschap binnen te komen. De Russen waren van plan zich voor een wapenstilstand in te spannen en hoop ten dat wij invloed op Israel zouden uitoefenen. De kern van de zaak was eenvoudig: wij waren bereid om een onmiddellijke staking van het vuren te steunen, en wij vergewisten ons ervan dat alle VN-afgevaardigden dat begrepen. DEN HAAG. NOVIB, het Unesco- centrum Nederland en het Nederlandse Unicef Comité zullen van 18 tot 24 okto ber onder het motto „Werk aan de we reld” een actie voor ontwikkelingssamen werking voeren, waarvan de opbrengst grotendeels ten goede komt aan Indonesië. DEN HAAG. Het aantal aanvragen om een uitkering krachtens de bestaande rijksgroepsregeling vervolgingsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog is groter dan ooit op grond van enig gegeven verwacht kon worden. Voor wat Nederland betreft is het aantal thans 6200, maar het stijgt nog steeds. Ook uit het buitenland is er Op 18 mei trokken de VN-troepen zich terug. Egyptische troepen trokken het schiereiland Sinaï binnen en na men posities in aan Israels grenzen. Terwijl Thant naar Cairo vloog, deed de Egyptische regering een noodlottige aankondiging: Egypte ging de Golf van Akaba sluiten voor de Israëlische scheepvaart. Hoewel wij het niet met zekerheid kunnen zeggen, heeft Nasser deze dodelijk gevaarlijke stap waar schijnlijk onafhankelijk van de Sovjet unie genomen. In de avond van 26 mei sprak ik Abba Eban, Israels minister van Bui tenlandse Zaken. Eban vroeg wat de V.S. bereid waren Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. Israëlische soldaten in een overwin ningsroes tijdens de zesdaagse oorlog. De vloot had bevel om tenminste honderdvijftig mijl uit de Syrische kust te blijven. Ik zei McNamara dat hij onmiddellijk bevelen moest uit vaardigen om de koers te wijzigen en de bepeerking tot vijftig mijl te verla gen. Hij gaf de bevelen over de tele foon. Niemand anders zei een woord laas, ope- ka- nog ïtai- fels, van lum. Tel. Vier presidenten Truman, Eisen hower, Kennedy en ikzelf hadden deze belofte openbaar herhaald. Het congres had er steun aan verleend in de Midden-Oostenresolutie, op verzoek van Eisenhower in 1957 en nogmaal op Kennedy’s verzoek in 1961. EBAN KEERDE naar Israel terug. Op 28 mei besloot het Israëlische kabi net tot uitstel van militair optreden. Op 30 mei telegrafeerde premier Esjkol mij: „Het is van het allerhoogste be lang dat het internationale marine- escorte binnen een week of twee door de Straat van Tiran vaart”. Mijn adviseurs en ik maakten daar uit op dat we ongeveer twee weken hadden om via de diplomatie iets te bereiken voordat Israel tot zelfstandige militaire actie overging. Dit oordeel werd versterkt door inlichtingen uit andere diplomatieke bronnen. Wij vroegen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het beroep te onderschrijven dat Thant na zijn te rugkeer uit Cairo op alle betrokken landen gedaan had om geweld te ver mijden en tijd te laten voor verdere pogingen van diplomatie en Verenigde Naties. Omdat Frankrijk zich onthield, konden wij geen negen stemmen in de Veiligheidsraad krijgen om de beslis sing te forceren een trieste illus tratie van de ondoeltreffendheid van dat lichaam. Samen met de Engelsen probeerden wij brede steun te krijgen voor een verklaring die het recht van onschuldi ge doorvaart door de Golf van Akaba bevestigde. Het was een traag verlo pend werk. lijk aan dat de Verenigde Arabische Republiek het bestand aanvaard had. Maar toen vertroebelde de Sovjet-Unie de zaken door een nieuwe resolutie in te dienen ter veroordeling van Israels ..agressieve activiteiten” en zijn „schen dingen”. van de bestandsresoluties van 6 en 7 juni. Er zijn ogenblikken waarop de wijs heid en juistheid van het oordeel van een president van kritiek belang zijn. Zo’n ogenblik was het nu. De Russen hadden een besluit genomen. Ik moest reageren. Het deel van de actie dat aan de Unesco zal toevloeien wordt besteed aan projecten in Ecuador, Tanzania, de Filip pijnen, Botswana, Oppervolta en Indone sië. Het project in Indonesië, waarvoor een bijdrage van ruim 31.000 gulden is vereist, beoogt de voedselproductie op te voeren. sprake van een toenemend aantal aanvra gen. Aldus heeft premier Biesheuvel donder dag gezegd in de Tweede Kamer. Hij besprak het verwijt van drs. Den Uijl (.Pv.d.A.), dat de regering de regeling voor Nazi-slachtoffers uitvoert en niet geko men is, zoals een groot deel van de Kamer indertijd wenste, met een speciale pensioenregeling. De premier deelde mee, dat de uitke ringsbedragen volgens de regeling voor een echtpaar liggen tussen 830 en 1820 per maand, los van eventuele aanvullende bijzondere voorzieningen. Ook waren wij bereid tot steun aan Moskou’s voorstel dat de Israëlische troepen zich moesten terugrekken tot de bestandslijnen van 1956, maar wij bleven erbij dat zo’n terugtekking ver gezeld moest gaan van een toezegging van alle partijen om zich te onthouden van „daden van geweld, van welke aard ook”. Toen de Israëlische troepen gestaag verder Jordanië en de Sinaï-woestijn binnentrokken, besloot de Russische afvaardiging in de Verenigde Naties om een eenvoudig bestandsbesluit te aanvaarden. Als „eerste stap” in de richting van vrede besloot de Veilig heidsraad die resolutie over te nemen, en er ging een oproep tot staking van de gevechten uit naar Israel en de Arabische landen. over de grenzen van Syrië, Jordanië en Libanon gestuurd. Syrië’s doel was tweeledig Israëlische vergeldingsac ties uitlokken tegen Jordanië en Syrië, daardoor meehelpend aan verzwakking of vernietiging van de gematigde pro- westerse regeringen van die landen, en oorlog veroorzaken. Tegen 4 juni hadden slechts acht landen ingestemd, en daarbij waren de Verenigde Staten, Engeland en Israel meegeteld. De andere waren Neder land, Australië, Ijsland, België en Nieuw-Zeeland. HAARLEM Het Noordhollandse Statenlid L. J. J. Duyn heeft naar aanlei ding van de ANWB-enquête, volgens wel ke het mogelijk is de kampeerruimte in Nederland te verdubbelen, aan Provinciale Staten van Noord-Holland vragen gesteld. DRIE EN EEN HALF uur voordien had Walt Rostow mij wakker gemaakt met het nieuws dat er oorlog was uitgebroken in het Midden-Oosten. Moeilijkheden in dat gebied hielden volgens mij veel grotere gevaren in dan de oorlog in Zuidoost-Azië. Uit de enquête bleek dat de grootste knelpunten in de kuststrook liggen. De heer Duyn vraagt of het college kennis heeft genomen van het voornemen van staatssecretaris Vonhoff van CRM een gesprek te organiseren tussen de colleges van andere provinciebesturen om na te gaan welke mogelijkheden kunnen wor den gevonden voor een aanzienlijke ver ruiming van de kampeerterreinen. Verder vraagt hij of hierover reeds overleg tussen de provincies is geweest. Ook vraagt het Statenlid of de kampeer- en caravanverordening moet worden ge wijzigd. Ten slotte suggereert de heer Duyn van nog niet gerooide boomgaarden campings te maken EVEN VOOR achten ’s ochtends rin kelde op 5 juni 1967 de telefoon in mijn slaapkamer in het Witte Huis. Bob McNamara belde op, met een boodschap die geen Amerikaans presi dent ooit tevoren te horen had gekre gen. Mijnheer de president, zei hij, de „hot line” werkt. De hot line is de speciale telex-verbinding tussen Mos kou en Washington, om de Russische leiders en de Amerikaanse president in tijden van ernstige crisis regelrecht met elkaar te verbinden ter verminde ring van de gevaren van vertraging en misverstand. Kort na de juni-oorlog had president Johnson een ontmoeting met de Rus sische premier Kosigin. Achter John son, zijn dochter Linda Bird. De Israëliërs antwoordden dat zij tot aanvaarding van een bestand bereid waren mits de Arabieren instemden. Maar de Arabieren antwoordden niet. Zij konden kennelijk de realiteit van hun toestand te velde niet aanvaarden. De Israëliërs trokken op. Zij baanden zich een weg dwars over de Sinaï. Zij braken de Golf van Akaba open. Om het zwijgen op te leggen aan Jordaanse artillerie die het Israëlische stadsdeel van Jeruzalem beschoot, veroverden zij Jeruzalems Oude Stadscentrum op Jor danië. Israëlische soldaten in gevechts tenue zeiden hun gebeden bij de Klaagmuur, de eerste Joden in negen tien jaar die dat deden. IN DE MIDDAG van 8 juni kondig de VN-secretaris-generaal Thant einde- zijn volk, dat dapper een modern land opbouwt en verdedigt tegen grote overmacht en tegen de tragische ach tergrond van de Joodse ondervinding. Ik kan begrijpen dat mensen misschien besluiten om op eigen houtje op te treden als vijandige troepen zich aan hun grenzen verzamelen en een belang rijke haven afsnijden, en als vijandige politieke leiders de lucht vervullen van dreigementen om hun land te verdel gen. Niettemin heb ik nooit een geheim gemaakt van mijn spijt dat Israel toen tot optreden overging. Ik heb het echter even duidelijk gemaakt, zowel aan de Russen als aan alle andere landen, dat ik de overver eenvoudigde beschuldiging van Israëli sche agressie niet aanvaardde. De Ara bische acties in de weken voordat de oorlog begon, maakten die beschuldi ging belachelijk. Toen ik in de ochtend van 5 juni werd opgebeld met het nieuws dat de oorlog uitgebroken was, besloot ik eerst contact te zoeken met de leiders van de Sovjet-Uniei. Een boodschap aan de Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromiko, gaf uitdrukking aan onze ontzetting en verbazing bij de berichten van gevech ten. Toen belde McNamara op met de mededeling dat de hot-line aangezet was. Op 10 juni dachten wij het eind van de weg te kunnen zien. Maar een nieuw bericht uit Moskou werkte als een koude douche. De hot-line werkte weer, en Kosigin verzocht de president „zo gauw mogelijk aan het apparaat te komen”. Ik haastte mij erheen. McNa mara, Rostov, Clifford, Bundy, Kat- zenbach, Thompson en CIA-directeur Helms waren er al. Zestig percent van de ingezamelde gelden is bestemd voor een volksgezond- heidsproject in Indonesië van de Unicef, het kindernoodfonds van de VN. Het is een vierjarenplan waarmee circa 80 mil joen gulden is gemoeid, waarvan 22 mil joen door Unicef moeten worden opge bracht. Voor het eerste jaar heeft de Unicef ruim 7,9 miljoen gulden nodig. De resterende gelden worden gelijke lijk verdeeld tussen de NOVIB, de Neder landse organisatie voor internationale ont wikkelingssamenwerking en de Unesco, de wetenschappelijke, culturele en weten schappelijke organisatie van de verenigde Naties. Dat was het begin van een lange campagne, die nog steeds niet voorbij is nu ik deze woorden neerschrijf, om Israel ertoe te dwingen dat het zich zonder vreedzame regeling terugtrekt uit de positie die het inneemt. Wij gebruikten alle diplomatieke middelen om Israel ervan te overtui gen dat het tot een werkelijk bestand met Syrië moest komen. Om 3 uur des nachts, op 10 juni, kregen wij eindelijk de verzekering dat de Israëliërs de bestandsresolutie zouden nakomen. Het gevaar dat in elk grens-incident in het Midden-Oosten school, was niet alleen maar oorlog tussen Israëliërs en Arabieren, maar een uiterste confron tatie van de Sovjet-Unie en de Vere nigde Staten en hun NAVO-bondgeno- ten. De belangrijkste gebeurtenissen wa ren deze: Er was tweemaal tevoren oorlog uitgebroken tussen Israel en de Arabieren in 1948 en in 1956. Beide keren hadden de Israëlische strijd krachten opmerkelijke kracht en be kwaamheid getoond. Beide keren ein digden de vijandelijkheden, omdat er druk werd uitgeoefend in de Verenigde Naties, maar er kwam geen blijvende schikking. In de oorlog van 1956 liepen de Israëlische troepen het schiereiland Si naï onder de voet. Om twee redenen stemden zij in met terugtrekking uit het gebied: ten eerste door een VN- beslissing om een vredesmacht langs de grenzen tussen Israel en Egypte te laten patrouilleren en ten tweede door president Eisenhowers verzekering dat de Golf van Akaba, Israels enige uit weg naar de Indische Oceaan, open zou blijven als internationaal vaarwater. Als symbool van deze verzekering zon den de Verenigde Naties troepen naar Sjarm-el-Sjeik. Tot 1965 heerste er een onrustige wapenstilstand tussen de strijdende staten. Het jaar daarop verhoogde een nieuw radicaal bewind in Syrië de terroristenaanvallen tegen Israel, er werden Arabische guerrilla-strijders DE RUSSEN beschuldigden Israel ervan dat het alle bestandsresoluties van de Veiligheidsraad negeerde Kosi gin zei dat er nu een „zeer kritiek moment” aangebroken was. Hij ge waagde van de mogelijkheid van een „zelfstandige beslissing” van Moskou. Hij voorzag het risico van een „ernsti ge ramp” en verklaarde dat de Sovjet- Unie, „nodige stappen, met inbegrip van militaire” zou nemen tenzij Israel de operaties binnen de eerstkomende uren onvoorwaardelijk staakte. Het was doodstil in de kamer terwijl wij deze emstiget boodschap zorgvuldig bestudeerden. „Waar is onze Zesde Vloot op het ogenblik?” vroeg ik aan McNamara. Ik wist dat onze schepen ergens in de Middellandse Zee rond voeren, maar ik wilde de juiste plaats weten. Wij wisten dat Russische inlichtingen schepen elke beweging van onze vloot elektronisch in de gaten hielden. Elke verandering in koers of snelheid zou onmiddellijk aan Moskou geseind wor den. OP 14 MEI 1967 mobiliseerde Nasser zijn strijdkrachten. Twee dagen later vroeg Egypte de Verenigde Naties om hun vredesmacht uit de Sinaï terug te trekken. Een stap waar ik toen ontzet over was en die ik nog steeds niet begrijp, was een aankondiging door secretaris-generaal Thant, dat er geen VN-troepen in de Sinaï konden blijven zonder Egyptische goedkeuring. 1 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9