TELSTAR WERD ALS WAS IN DE HANDEN VAN KALM FEIJENOORD r Go Ahead wil op zaterdag PSV faalde nu op het middenveld TV-hal in Marseille Mars Stars en Levi’s Levi’s Jan Janbroers: I zorgden voor groots basketbalspektakel „In Zandvoort zullen veel teams sneuvelen Z2 blijven spelen no I 1 Ere-divisie in cijfers 13 12 IS MAANDAG 18 OKTOBER 1971 (Van onze sportredactie) Dieptepunt zen. Weinig nieuws 99 len 11. .Sr? NP W J I ft Stand 42. COUPERUS (Van onze sportredactie) Stars; assisteren. ROTTERDAM De wedstrijd FeijenoordTelstar was een anti climax. Veertien dagen leefden de Velsenaren naar het duel toe, dat voor hen één van de hoogtepunten uit het seizoen beloofde te worden. ;el al Na het debacle (weliswaar verloor Telstar slechts met 2-0, maar de ma nier waarop was zeer onbevredigend) karakteriseerde trainer Jan Rab het spel van zijn spelers als volgt: „Vrijda gavond zag ik DWSAjax. Ik vond het een „krante-wedstrijd”. Dit duel ver schilde niet veel van de Amsterdamse ontmoeting 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 8 6 5 6 4 4 5 4 4 3 3 2 3 0 1 1 0 1 17 15 13 13 12 10 10 10 9 9 8 8 7 5 5 5 3 3 1 3 3 1 4 2 0 2 1 3 2 4 1 5 3 3 3 1 0 0 1 2 1 3 4 3 4 3 4 3, 5 4 5 5 6 7 18—2 14—2 10—4 14—9 25—11 14— 10 10—9 8—10 8—8 7—12 15— 12 10—15 14—8 10—15 3— 9 4— 13 2— 16 3— 24 j J Topscorers voor Levi’s waren: More 6-16, Ombre 12-6 en Marrioneaux 10- 12. Bij Mars waren de trefzekere schutters: Tuinstra 18-9, Childress 16- 17 en Leysner 10-5 heeft in het B-elftal meegespeeld en zelfs een goal gemaakt”. Den Haag treedt woensdag op eigen veld dus zo aan: Thie, Van den Burch, Weimar, Mansveld en Korevaar, Advocaat, Berg en De Zoete, Hestad, Couperus en Rog geveen. ZANDVOORT. „Mars Stars is veel sterker geworden. Er zullen hier nog veel ploegen sneuvelen”, oordeelde Levi’s coach Jan Janbroers gisteren nadat zijn team met één punt verschil van de Zandvoorters had gewonnen. Twee punten dus voor de Haarlemse equipe, maar minstens een even eer volle vermelding voor de formatie van Mars Stars. De mannen van coach Boogaart wilden deze streekderby ge bruiken om de fout uit de match van vrijdag tegen Punch goed te maken. Het kleine beetje geluk dat zij hier voor nodig hadden ontbrak echter. „Wat is dit schlemielig”, was de eerste reactie van een lijkbleke Jan Boogaart, „ik zou nu hele lelijke woorden kun nen zeggen, maar dat verandert toch niets meer”. Programma aanstaande zondag: Tel- star-FC Utrecht, Volendam-Feijenoord. FC Den Bosch-MVV, Ajax-Go Ahead Eagles, FC Twente-DWS, FC Den Haag- NEC, Sparta-PSV, Excelsior-NAC, Vi- tesse-FC Groningen. De FC Den Haag had verdiend een voorsprong genomen. In de tiende mi nuut na rust kwam Aad Mansveld sterk op. Hij schoof de bal naar Hestad die ineens Roggeveen bereikte. Rogge veen schoof de bal rustig naar de in nog mooier schietpositie staande Cou perus. Tegen diens kogel was Van Beveren kansloos. Kurt Linder, ietwat geprikkeld: „Den Haag heeft in feite maar twee doelkansen gehad. Tegen ons raken ze de bal altijd mooi. Eerst Schoenmaker van Feijenoord, toen De Vries van Twente en nu die Couperus. Dat is gewoon geluk hebben”. De Zandvoorters hoefden zich on danks het verlies niets te verwijten. Als debutanten in de eredivisie slaag den ze er bijna in om de regerende landskampioen twee punten afhandig te maken. „De routine heeft tenslotte de doorslag gegeven. Wij hebben mis schien vier jongens die gewend zijn regelmatig op dit niveau te spelen. De rest moet nog aan dit soort wedstrij den wennen”, aldus Boogaart. Veel lof was er na afloop van het enerverende duel, dat door duizend wild enthousias te toeschouwers werd bij gewoond, voor Mike Childress, onbetwist de beste en productiefste man van het veld. Jan broers: „Mars Stars heeft er een goede gok mee gedaan. We hadden al veel Waarschijnlijk had Driesen, evenals de spits Co Stout en in het begin van de wedstrijd Jos Jonker last van een „Kuip-complex”. Van het feit dat Tel star na het doelpunt van Wery geïnti mideerd raakte, was ook trainer Jan Rab overtuigd. „Hoe het ze kan gebeu- Twee weken lang praatte trainer Jan Rab op zijn spelers „in” om ze mentaal te sterken voor de vuur doop in de Rotterdamse Kuip. De ambiance, die hij op deze manier bij zijn discipelen ontwikkelde, hield slechts dertien minuten stand. Tot aan het moment dat middenvelder Franz Basil zijn ge»- Feijenoord Ajax FC Twente FC Den Haag Sparta FC Utrecht NEC DWS MVV Telstar Go Ahead Eagles 9 NAC PSV FC Groningen Excelsior Volendam FC Den Bosch Vitesse Je praat en praat om ze te laten geloven, dat ze sterk genoeg zijn. Als de sfeer dan goed is en de spelers zelfs vlak voor de wedstrijden geladen lij ken, dan is een resultaat als vanavond bijzonder teleurstellend. Telstar stelde aanvallend niets voor. Het had twintig minuten nodig om zich te herstellen van het eerste doelpunt.” MARSEILLE. De wedstrijd voor de Europa-cup, die Olympique Marseil le en Ajax woensdag zullen spelen, zal in Frankrijk niet via de gewone televi sie worden uitgezonden. De toeschou wers, die voor de wedstrijd, die om half negen begint, geen plaatsbewijs konden krijgen, zullen dank zij een gesloten tv-circuit de wedstrijd kunnen zien in de grote jaarbeurshal van Mar seille. Daar zal op 50 tv-toestellen de gehe le wedstrijd in beeld gebracht worden. In de jaarbeurshal iis plaats voor 10.000 bezoekers, die acht franken, ongeveer vijf gulden entree zullen moeten beta len. (Van onze basketbalmedewerker) ren, weet ik niet. Zo’n wedstrijd moet toch een hoogtepunt voor de spelers zijn, waarin ze zich helemaal kunnen uitleven.” Direct na de basketverwisseling schroefde Mars Stars het tempo nog verder omhoog. Een serie snelle breaks en fraaie combinaties tussen Childress, Carsson en Stiphout deden Mars Stars steeds verder weglopen. Bij 65-53 na zeven minuten spelen stonden de ge zichten in het Haarlemse kamp uiterst zorgelijk. Het keerpunt in de wedstrijd kwam in de negende minuut toen de lang niet altijd overtuigend leidende arbiters Childress zijn vierde persoon lijke fout bezorgden. Marrioneaux werd ogenblikkelijk ingezet. Deze tac tische zet bleek bij nader inzien beslis send. Childress ging zich nu meer met de aanval bemoeien en moest verdedi gend voorzichtig opereren om diskwa lificatie te vermijden. Het is duidelijk, dat de Roemeense spion Dragucano van deze ontmoeting weinig nieuws heeft kunnen leren. En dat deed Happel, die vrijdagavond Dy namo Boekarest teeen TJniversitate legenheids-linker-spits Henk We ry knap in de diepte lanceerde. De sprint van Wery was scherper dan die van Telstar-rechtsback Hans Driesen. Het doelpunt van Feijen oord knakte Telstar. Juist in dit duel wilden de Mars spelers bewijzen, dat zij niet behoefden onder te doen voor hun streekgenoten. Sterker nog: gedurende de gehele wed strijd domineerden de spelers uit de badplaats. Met de reputatie van grote spelers als Kales, Franke en Schappert werd gespot. Naast de derbysfeer was er dan bovendien nog de machtsstrijd tussen de beide lange Amerikanen, Childress bij Mars en Marrioneaux bij Levi’s. De vrijdag teleurstellende Chil dress voelde de derbysfeer echter uit stekend aan en rees tot een hoogte, die in Nederland nog slechts zelden gede monstreerd werd. De Mars-formatie met Childress, Leysner, Carsson, Tuinstra en Kroder ging direct na het beginsignaal zo on stuimig van start, dat de Levi’s-verde- diging wankelde. De veelvuldig wisse lende coach Janbroers slaagde er aan vankelijk niet in met zijn ploeg deze stormloop het hoofd te bieden. Tuin stra en Childress waren daarnaast uit stekend op schot en schoten Mars Stars naar een 21-12 voorsprong. Levi’s kwam echter terug. Veel dankten de Haarlemmers in deze fase van de wed strijd aan Walter Ombre, die onbewo gen zijn rol vertolkte en Levi’s weer ZANDVOORT. De twee aartsriva len in de vaderlandse basketbalcompe- titie, titelhouder Levi’s en het gepro moveerde Mars Stars, hebben zaterdag avond in Zandvoort in de tot de laatste plaats bezette Zandvoortse Sporthal een spektakelstuk opgevoerd, dat zjjn weerga in het Nederlandse club-basketbal niet kent. Mars-Stars. vrijdagavond in de slotfase roemloos ten onder gegaan tegen Punch, ver scheen tegen Levi’s in een geheel ande re gedaante dan een dag eerder. Het schaap van vrijdagavond bleek veran derd te zjjn in een wolf, die ditmaal vast van plan was, de prooi niet ten tweede male te laten ontsnappen. Kurt Linder kon derhalve nog wei nig zeggen over zijn opstelling in Ma drid, waar hij voor het middenveld beschikt over spelers als Dijkstra, Van Stippent, Hiddink en de tegen Den Haag zwak spelende en zeer slecht schietende Willy van der Kuylen. Hij zal zijn elftal zeker niet voor dinsdag samenstellen. Over die zo belangrijke eerste treffer merkte Rab op: „Driesen had Wery natuurlijk moeten neerleggen. Dat doet Feijenoord ook. En terecht.” Driesen, die na het doelpunt geblesseerd raakte, was achteraf niet in staat om te ver klaren waarom hij Wery niet vloerde. „Ik ben niet zo’n „vloerder”, maar in zo’n situatie grijp ik anders wel in. Ik was een beetje verrast. Ik dacht niet dat hij zó gevaarlijk door zou gaan. FC Den Haag-manager Eddy Hart mann ging nog even in op de protesten van Sparta, dat ook woensdagavond thuis voor de beker speelt. Volgens Sparta moet Den Haag, volgens af spraak, op dinsdag al spelen. Hart mann: „Dat hebben we voor de eerste ronde inderdaad afgesproken. Verder niet. Ik zie beslist geen concurrentie, ADO en Sparta bijten elkaar niet. Misschien gaan er 100 uit Den Haag naar Rotterdam toe en omgekeerd. Omdat die concurrentie er niet is, spe len wij op woensdag. Dat komt in verband met de competitie het beste uit”. Meer zorg over de opstelling voor de wedstrijd tegen Real Madrid heeft dicht bij Mars Stars bracht. De ploeg van coach Boogaart wenste echter voorlopig nog niet te capituleren en het fenomeen Childress bleef ongrijp baar en bij half-time leidde de thuis club nog steeds, 49-44. De ontmoeting onder de nieuwe lich tinstallatie werd voor Telstar een abso luut dieptepunt. Het was als was in de geroutineerde handen van Feijenoord. De spitsen Stout en Bond kregen niet de kans om ook maar één seconde gevaarlijk te worden. Ter illustratie kan het gegeven dienen dat Co Stout een minuut voor tijd het eerste schot op het doel van Treytel loste. Het versterkte middenveld van de Velsena ren (Paul van Egmond, Fens, Jonker en Zwaan) had ook al niets in te brengen. Jansen, Hasil en Van Hane- gem waren de halfspelers veruit de baas. Al moet gezegd worden dat Jaap Zwaan, tot aan de blessure van Drie sen de bewaker van Van Hanegem, de „Kromme” tot op zekere hoogte in de hand wist te houden. Zwaan: „Ik vond het jammer, dat ik terug moest. Zwaan werd weer Ausputzer. Van Essen rechtsback. Voetballen op het midden veld beviel me wel....” Feijenoord, dat met Posthumus, Mai- wald en Wery in de spits speelde, kan verweten worden dat het te weinig gebruikmaakte van Telstar’s zwakte. Weliswaar voerde Willem van Hane gem de stand in de tweede helft waarin Paul van der Meeren zijn plaats tussen de doelpalen moest af staan aan Blaauw nog op tot twee nul, maar de Rotterdammers kregen nog veel meer kansen. Vooral Posthu mus. Happel weigerde na het duel een oordeel uit te spreken over zijn ver richtingen. Wel ontving Maiwald een pluim van hem. PSV-trainer Kurt Linder. Hij zag zijn ploeg op het middenveld falen tegen Den Haag. En juist op dat middenveld moet Linder in Madrid nog een man missen: Gerrit van Tilburg. De PSV’er was zaterdag voor het eerst weer pre sent na een langdurige infectieziekte. Gerrit van Tilburg is voor de cup echter nog geschorst, omdat hij vorig seizoen, uitgerekend in de wedstrijd tegen Real, uit het veld werd gestuurd. DEVENTER. Het experiment van eredivisiewedstrijden op zaterdagavond is de leiding van Go Ahead Eagles niet tegengevallen. Na „gewone” zondag- wedstrijden tegen DWS en Telstar was de recette respectievelijk 19.000 en 18.000 gulden. Zaterdagavond beurde de Deventer vereniging voor het duel tegen een in feite minder befaamde tegenstander als FC Den Bosch 21.000 gulden. Voor zover de tegenstanders bereid zijn, zou Go Ahead Eagles wel willen doorgaan met wedstrijden op zaterdagavond, gezien de redelijke be langstelling van de toeschouwers. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Eind vorig seizoen besloten ADO en PSV in de laatste wedstrijd een „grootmeestersremi- se” overeen te komen. Het betekende voor beide clubs, ten koste van FC Twente, spelen voor de UEFA-cup. Voor het begin van de tweede ronde in de strijd om deze beker, stonden deze ploegen zaterdagavond weer tegenover elkaar. Ditmaal geen remise, maar winst voor de Hagenaars. Hoe die er voor gevochten hebben, bleek duidelijk bij Harry Hestad, die na zijn geslaagde rentree meer dood dan levend in de kleedkamer lag. „De opstelling van vandaag”, zo zei trainer Jezek na het duel tegen PSV „wordt ongetwijfeld ook de opstelling tegen de Wolves. Ton Thie en Van den Burch hebben beiden een lichte enkel blessure opgelopen, die nu nog moeilijk te beoordelen is. Ik denk wel dat de dokter ze voor woensdag gereed heeft. Ook Roodnat is weer hersteld. Hij Van Tilburg: „Over mijn conditie ben ik tevreden, alleen het laatste kwartier ging het wat moeilijk. Ik heb ook erg veel moeten lopen. Ik was de enige verdediger op het middenveld”. En over zijn straf: „Ik ben voor drie wedstrijden geschorst. Een wedstrijd, uit tegen Chemie Halle, is al voorbij. We hebben de UEFA geschreven om ook de af gelaste thuiswedstrijd tegen Chemie Halle mee te laten tellen. Dan sta ik er alleen in de uitwedstrijd in Madrid nog buiten. Dan kan ik in Den Bosch, in de return, al meespelen”. Een alles-of-niets-offensief bracht Levi’s steeds dichterbij. De Haarlem mers hadden bovendien het geluk, dat Bill More juist deze avond zijn grote vorm weer bereikte. Bovendien speelde het show-element bij Mars Stars een te grote rol. Kostbaar balverlies werd hardhandig door Levi’s afgestraft en vijftig seconden voor tijd gebeurde het onvermijdelijke en bracht More Levi’s met 88-87 aan de leiding. In een ko kende atmosfeer verstreek de laatste minuut. Levi’s verspeelde de bal, Aker boom moest Stiphout afremmen en vijf seconden voor tijd kreeg Mars via Stiphout de kans alsnog langs Levi’s te komen. Jammerlijk faalde Stiphout voor de grote Zandvoortse aanhang. Cluj (3-2) zag spelen, juist wel. „Dyna mo heeft tegen Cluj gedurende vijfen zestig minuten met tien man moeten spelen. Dumitrache werd naar de kleedkamer gestuurd nadat hij aan merkingen had gemaakt op de leiding. Ik vond Dynamo vooral fysiek sterk. Veel sterker dan Arad.” Veel meer wenste Happel niet te vertellen. „An ders hangt Kovacs maandag aan de telefoon om Roemenië mijn waarne mingen door te gevenLex Schoenmaker, die niet meespeelde, werd door de Feijenoord-trainer nog wel als „geheim wapen” aangeduid. Rab was zo teleurgesteld omdat al zijn voorbereidingen ten spijt zijn ploeg mentaal niet sterk genoeg bleek om de druk tegen Feijenoord in Rot terdam te spelen op te vangen. „Je werkt uren aan zo’n ontmoeting. In dit geval langer dan anders omdat we vorige week zondag niet hoefden te spelen. FC Utrecht-Vitesse 5-1, Feijenoord - Telstar (16/10) 2-0, MW-Volendam 1-0. Go Ahead Eagles-FC Den Bosch (16/ 10) 1-0, DWS-Ajax (15/10) 0-2, NEC- FC Twente 0-2, PSV-FC Den Haag (16/ 10) 0-1, FC Groningen-Excelsior 2-3. NAC-Sparta 3-3. Een typerend duel in de wedstrijd g Levi’sMars (links) en Childress Marrioneaux springen onder de basket naar de bal. Franke S (6) geeft de lange Amerikaan een S ruggesteuntje, terwijl Roel Tuinstra S (12) en Lex Kroder (13) Childress S assisteren. S -***« -- w**» O».- ,v />-.■. Het tweede doelpunt van Feijenoord. Duidelijk is de ruimte te zien die de Feijenoorder in het strafschopgebied van Telstar kreeg. over hem gehoord, maar nu ik hem zelf aan het werk gezien heb blijkt het toch weer een heel andere speler te zijn dan ik me had voorgesteld. Hij heeft vrijwel geen zwakke punten, maar het sterkst vind ik hem toch wel met zijn schoten vanaf de zijlijn”. Childress was zelf bijzonder ingeno men met zijn geslaagde optreden, te meer daar hij vrijdag door een pijnlij ke enkelblessure in de wedstrijd tegen Punch teleurgesteld had. Naast de Amerikaan behoorde bij Mars Stars, dat zonder de geblesseerde Boogaart. Pastor en Visser aantrad. Leijsner. Carsson en Tuinstra tot de uitblinkers. Opvallend was bij Levi’s de gedeeltelij ke doorbraak van Tyrone Marrioneaux. De Amerikaanse reus maakte nog niet de indruk op volle toeren te werken, wat niet wegnam dat hij alweer een stuk beter speelde dan donderdag tegen Bona Stars. „Maar dat was dan ook een heel andere tegenstander”, vertelde hij opgelucht, „tegen Mars Stars kre gen we tenminste de gelegenheid om te basketballen”. Met Marrioneaux vorm den Bill More, Schappert, Akerboom. Kales en Ombre de ruggegraat van de Haarlemse ploeg. De enige dissonant rond het topge- vecht vormde zaterdagavond de ge brekkige accommodatie in de Zand voortse Pellikaanhal. Nu Mars Stars met goed basketbal in de hoogste afde ling van de Nederlandse competitie rond de duizend man publiek trekt is het noodzakelijk dat er iets gedaan wordt aan de verbetering van de servi ce voor de toeschouwers. Het was za terdag slechts voor een beperkt deel van het publiek mogelijk om de score op het enige bord in de zaal te volgen, terwijl er van een tijdwaarneming he lemaal geen sprake kon zijn. Het be stuur van Mars Stars heeft die tekort komingen al enige tijd geleden gecon stateerd, maar deed tot nu toe vergeef se pogingen om verbetering in de situ atie te brengen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13