VERDACHTEN WAPENSMOKKEL IN HAARLEM VOORGELEID Lekke afvaltanker naar Delfzijl gesleept Groter aandeel openbaar vervoer mogelijk 4 Gewestvorming moet snel gebeuren Neckermann Vliegreizen goedkope verdwijntruc nr.l ^7^ I Zending op Schiphol onderschept Arrestaties na roofoverval I I lllllll Douanedocumenten NS OVER LEIDSEBAAN: NIVON wenst zonder resultaat strijdorganisatie te worden Auto tegen boom in tweeën - vroeger - in moeilijkheden landgenoot dood NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID MR. J. M. DE GRAAF: Gesprek over Zeeuwse veren Surinamer schiet Statenvragen over lek stoten geheime NAVO-leiding Stella klopten niet r „Constance” Maris” J I MAANDAG 18 OKTOBER 1971 2 M ,:.s Douane onder druk? Eén persoon? FOUTEN BRANDWEER Twee doden, twee gewonden Uwboekings/ informoliecentrum: Haarlem Kruisweg 68 (bij de Parkaan) tel. 023- 327172/327173 Centrale: 020- -f? 456556/452651 Lijk vermiste vrouw uit IJ opgehaald (Vervolg van pagina 1) HAARLEM De in Luxemburg wonende wapenhandelaar Konig en de Belgische gezagvoerder van POM-AIR, die betrokken zijn bij de op Schiphol ontdekte grote wapen smokkel, zullen worden voorgeleid aan de officier van Justitie in Haar lem, onder wie Schiphol (Haar lemmermeer) ressorteert. f V* s®; - - (Van onze correspondent) uur NVR Het comité, dat vindt dat het principe van vrije veren van na de oorlog nooit losgelaten had mogen worden, werd naar Den Haag vergezeld door 120 auto’s, waar in honderden Zeeuwen. Deze begeleidden het comité naar het Binnenhof. De politie speurt thans intensief naar O’Connell en Doogan. Zij houdt er reke ning mee, dat men met één en dezelfde persoon te maken heeft. Bij controle van de Amsterdamse hotelregisters kwam de De door O’Connell in Amsterdam ge huurde auto is zondag aangetroffen op een parkeerplaats in de buurt van het Centraal Station in Amsterdam. De auto was 9 oktober bij een autoverhuurbedrijf verhuurd en had 12 oktober teruggebracht moeten worden. Vertrekdata 1972: elke zaterdag van I 1 januari t/m 1 april bleek later niet te lukken. Het slepen leverde nogal wat moeilijkheden op om dat de voormalige „Stella Maris” zwaar slagzij maakte. ADVERTENTIE Het Statenlid wil van het college verne men ,waar deze brandstofleiding precies loopt op het grondgebied van de provincie Limburg. Ook vraagt hij het oordeel van het college over het bestaan van de lei ding. Voorts wil hij weten of deze gevaar lijke leiding voldoende wordt beschermd. Ook vraagt de heer Dommeck aan G.S. wat de reden is van de onjuiste uitvoering van de graafwerkzaamheden voor de Belgische pekelleiding, waardoor de NAVO-leiding lek werd gestoten. Tenslotte informeert hij of er mogelijk heden zijn om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen, waarbij hij de suggestie doet „leidingstraten” in de pro vincie aan te leggen. Op Schiphol was echter geconstateerd dat op het document van uitvoer uit Tsjecho- Slowakije „wapens” stond vermeld, maar op het document van invoer „machineon derdelen”. tirol Neckermann vliegt u snel naar fijne hotels in Westendorf en Brixen im Thale. B.v. naar het Sporthotel (dep.)voor een fijne wintersportvakantie van 1, 2 of 3 weken. Prijzen (volpension!) resp. vanaf 320,—/f 470.—If 620,—. En hierbij zijn luchthaven 4 k belastingen en annulerings f verzekering inbegrepen! Scotland Yard meent zeker te weten dat het Ierse bevrijdingsleger regelmatig zendingen wapens ontvangt die vanuit havens op het Europese vasteland naar Noord-Ierland worden verscheept. Volgens het Engelse blad Daily Telegraph zouden deze zendingen worden verborgen in con tainerschepen en zou de Ierse douane de invoer niet belemmeren onder druk van het bevrijdingsleger. naam Doogan er niet in voor, wel die van David O’Connell. O’Connell zou volgens Scotland Yard een reis door Europa ma ken om voor het Ierse bevrijdingsleger wapens te kopen. De Yard had zijn opspo ring via Interpol reeds eerder aan politie korpsen in Europa verzocht. HENGELO Honderden afgevaardig den van afdelingen van het NIVON, Ne derlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk dit dit weekeinde in Hengelo (O) hun jaarlijks congres heb ben gehouden, hebben ingestemd met twee resoluties. In de ene werd het centraal bestuur opgedragen om initiatieven te on dernemen tot een gezamenlijke aanpak van de milieuproblematiek, samen met de vakbeweging, politieke partijen en actie groepen. Een ander onderwerp, de toekomst van de Bescherming Bevolking. Er zijn steeds meer gemeenteraadsleden die bij de behandeling van het hoofdstuk B.B. „nee” zeggen tegen de bijdrage per inwoner. Het schrappen van die bijdrage is een beleid dat toeneemt. Deze organisa tie kriigt last van een politieke hypo theek maar ik stel voorop, dat ik geloof in de B.B. DEN HAAG. De Haagse politie heeft zondag vier inwoners van Den Haag aan gehouden, verdacht van een aandeel in de roofoverval op een supermarkt op zater dag, waarbij f 125.000 is buitgemaakt. De arrestanten ontkennen. DEN HAAG Na een anderhalf geduurd hebbend gesprek met het bestuur van het comité „Actie Westerscheldeveren Zeeuws-VIaanderen” heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat verklaard, dat het gesprek „weliswaar nuttig en informa tief” is geweest maar niet tot directe resul taten heeft geleid. De minister had de ar gumenten van het comité, dat de bewinds man wil bewegen af te zien van de voor genomen verhoging van 35 percent van de veertarieven over de Westerschelde, aan gehoord. AMSTERDAM De 29-jarige Surinamer Rupert Ronald Rigters uit Amsterdam i« tijdens een ruzie met een ongeveer even- oude landgenoot door deze doodgeschoten. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwendjjk in het cen trum van Amsterdam. De tweede Surina mer loste drie revolverschoten. Het tweetal, dat elkaar volgens de politie min of meer kende, bevond zich toen de ruzie begon in het café „Theo’s place" waar zij al vaker waren geweest. Wat het motief voor de ruzie was, is nog duister. In het café komen veel Surinamers. Toen de beide mannen naar buiten gin gen, werden zij gevolgd door tientallen ten zij da4 het geen ernst was toen een van andere cafébezoekers. Aanvankelijk dach- de mannen een revolver trok en er na het eerste schot niets gebeurde. Bij het tweede schot wankelde Rigters en bij het derde zakte hij in elkaar. Toen de politie arri veerde, was hij al overleden. De dader is voortvluchtig. NS brengt ook nog een idee op lange termijn ten berde, dat echter momenteel nog buiten de huidige planning v an de spoorwegen (het plan „Spoor naar ’75”) valt. Dit is de verdubbeling van de lijn LeidenDen Haag tot vier sporen. Hier mee zou het plaatsaanbod toenemen van circa 7000 reizigers per uur in één rich ting tot 20.000, overeenkomend met de capaciteit van tien rijstroken voor het wegverkeer in een richting. De kosten van dit project worden geraamd op 60 miljoen gulden. Bouwtijd zes jaar. Het schip is zondag in Delfzijl aangeko men. Volgens de rederij bestaat de la ding van de „Constance” uit een mengsel van water, natriumchloride en verzadigde vetzuren. Aanvankelijk wilde zij geen mededelingen hierover doen, maar de ha venmeester van Delfzijl eiste dit te weten. In het begin van het jaar kwam de „Stella Maris” in het nieuws toen bekend werd dat het schip van plan was een lading giftige afvalstoffen uit Rotterdam onder de Noorse kust in de Noordzee te lossen. Dit leidde tot heftige protesten van verschillende Europese regeringen. Na een daganlange zwerftocht op zee besloot de opdrachtgever na overleg met de reder de „Stella Maris” naar Rotterdam terug te roepen. Daar werd de giftige lading in weltanks gepompt. VENLO. In verband met het leksto- ten van de geheime NAVO-brandstoftran- sportleiding dinsdag in Belfeld in Lim burg, heeft het provinciale Statenlid Dommeck (P.v.d.A.) mede namens zijn fractiegenoot Stoffel vragen gesteld aan het college van GS van Limburg. Bij dit ongeval ging een hoeveelheid kerosine verloren, doch dankzij snel optreden kon erger worden voorkomen. Op verzoek van GS en de werkgroep milieubeheer van de universiteit Leiden, belangrijkste spreekbuis van het onbeha gen over de aanlegplannen, geeft NS in de nota een overzicht van de plannen en mogelijkheden die er voor het openbaar vervoer rond Den Haag bestaan. De NS en NZH merken overigens op, dat niet bekend is, of door deze plannen de Leid- sebaan overbodig zou kunnen worden. Om dat uit te vinden, is een breed opgezet onderzoek nodig, waaraan NS en NZH graag zouden medewerken en waartoe GS wellicht het initiatief zouden kunnen ne men. aldus de nota. De opstellers van de nota, NS-directeur mr. Pr. Leopold en NZH-directeur M. W. H. Dollekamp, merken op dat GS rijkelijk laat naar de mogelijkheden van openbaar vervoer hebben geïnformeerd (donderdag moeten GS beslissen). Een integraal ver- keers- en vervoersbeleid wil immers zeg gen, dat in een vroeg stadium een keus wordt gemaakt tussen wegverkeer en openbaar vervoer. ,En dat gebeurt daar is dit geval iillustiraiti'ef voor nog veel te weinig”, zo stellen zij. De NS tekent hierbij aan dat er mo menteel nog geen reële plannen zijn om het openbaar vervoer een daadwerkelijke voorrangspositie te geven. Was dat wél zo, dan zouden de bestaande plannen sneller kunnen worden uitgevoerd In Den Haag zal hij in zijn nieuwe functie te maken krijgen met politie, brandweer, Bescherming Bevolking en daarmee samenhangende onderwerpen zo als algemene hulpverlening en civiele ver dediging. In zijn huidige functie heeft hij een groot aandeel gehad in de regionale hulpverlening, maar straks zullen deze zaken op landelijk niveau en nog veel intensiever dan tot nu toe, zijn aandacht vragen. De heer De Graaf betreurt het histo risch gegroeide dualisme in de politie organisatie „Natuurlijk is men toege groeid naar een samenwerking tussen ge meentepolitie en rijkspolitie op het stuk van recherche, (harde) bijstand, verbin dingen en dergelijke. Maar deze samen werking berust op onderlinge afspraken en men kan zich de vraag stellen of deze Kan de B.B. een vredesrampenorganisa- tie worden? „De B.B. beschikt over goede uitrusting, maar het is nu eenmaal geen parate organisatie en is zo ook nooit bedoeld geweest. We hebben organisatie» die wél paraat zijn, zoals brandweer, poli tie en ambulancediensten, Wil je zo’n organisatie paraat maken, dan brengt dat veel problemen mee. Want paraat zijn betekent ook paraat zijn gedurende de weekeinden. Maar, je kunt ook de aanwe zige, parate organisaties de nodige uit bouw geven. Dat is het probleem waar mee we nu zitten.” AMSTERDAM Uit het Binnen-IJ bij de De Ruyterkade in Amsterdam is zater dagmiddag het stoffelijk overschot van de zestigjarige mevr. A. M. Houtenbos-Broek uit de hoofdstad drijvende aangetroffen. De vrouw werd sedert afgelopen maandag vermist uit de psychiatrische inrichting Vogelenzang in Bennebroek, waar zij ver pleegd werd. Dinsdag was haar tasje in het centrum van Amsterdam gevonden. Van misdrijf is niets gebleken. ARNHEM. „Het liefst zou ik zien dat de gewestvorming snel voortgang vindt. En daarop zou de nieuwe politie-organisa- tie kunnen aansluiten. Voor de politie organisatie zouden we want het duurt velen te lang al binnen een jaar of vier tot een oplossing moeten komen. Als het te lang duurt, dan geeft dat in de personele sfeer een bijzonder onaantrek kelijk gevoel van onzekerheid. De mensen moeten nu maar eens weten waar ze aan toe zijn.” Dat is de mening van mr. J. M. de Graaf, thans nog chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in Gel derland, maar met ingang van volgende maand directeur-generaal van Openbare Orde en Veiligheid, ressorterend onder het ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag. DELFZIJL. De voormalige „Stella Maris,” nu „Constance” geheten, het schip dat in het nieuws kwam als dumper van afval in zee is zaterdagmiddag tussen Terschelling en Texel i n moeilijkheden geraakt. Vermoedelijk is de 498 brt. me tende tanker, die met afvalwater op weg was naar Hamburg, op een scherp, voor werp gevaren en daardoor lek gestoten. Het is mogelijk dat al eerder wapens via Schiphol naar Noord-Ierland zijn ver voerd. Majoor Gerritsen, de commandant van de rijkspolitie op Schiphol, kon niet zeggen of de zaterdag onderschepte zen ding er één is van een reeks verboden wapenzendingen, die mogelijk vaker via Nederland en mogelijk via andere West- europese landen Noord-Ierland hebben be reikt. De Britse Inlichtingendienst beschikt over aanwijzingen dat IRA-vertegenwoor- digers kort geleden ook wapens hebben gekocht in Zürich en München. Terugkomend op de politie zegt mr. De Graaf: „Onze politie maakt natuurlijk fouten, maar er bestaat hier gelukkig een goede relatie tussen plaatselijk bestuur en politie. Het komt zelden voor dat de politie optreedt, zonder dat er enig begrip voor is. Een extreem voorbeeld is de Vondelparkgeschiedenis. Het is voor mij een duidelijke zaak dat de politie nooit een eigen gezagsmacht mag uitoefenen, een eigen beleid mag voeren. Het gemeen tebestuur neemt de beslissing over het beleidsoptreden van de politie. Het overleg in de raad en dergelijke is bedoeld als een waarborg dat er geen dingen gebeuren, die indruisen tegen de belangen der meer derheid van de bevolking”. De piloot van het vliegtuig, de 47-jarige Belg J. van Homwegen is aangehouden omdat hij als gezagvoerder verantwoorde lijk is voor de lading. Het vliegtuig een DC-6 is vrijgegeven. Een andere vlieger van POM-AIR heeft het toestel opge haald. De POM-AIR-directie heeft ver klaard niet geweten te hebben dat het gecharterde vliegtuig wapens vervoerde. Ook een speciale, op nationaal niveau werkende dienst, die bijvoorbeeld de toe nemende geweldmisdrijven, drugs, gaat bestrijden? „De relatie druggebruik-mis- daad zal hier nooit zo sterk zijn als in Amerika, verwacht ik. Amsterdam loopt vooraan bij druggebruik in ons land. Er is daar een speciale afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse gemeente politie. Ik heb een drieweekse studiereis naar Amerika gemaakt. Daar zijn miljoe nen druggebruikers. Veel jeugdigen. Ge lukkig is het zo dat, naarmate men vol wassener en ouder wordt, men weer van de drugs afstapt. Maar niettemin blijft er een triest saldo over, dat invloed heeft op de veiligheid in de steden. In tal van steden is de binnenstad 's avonds beslist onveilig. Dat heeft voor een deel met drugs te maken Het aantal misdrijven in Amerika neemt per jaar tussen de tien en twintig percent toe Maar dat zit hem ook voor een groot deel in de structuur van afspraken in deze tijd nog wel toereikend zijn.” Mr. De Graaf vertelt: „In 1969 is een poging gedaan een nieuwe politiewet te krijgen, maar een en andjer is in de Kamer slecht ontvangen en daarom ook afgewezen. Het gespleten systeem (rijks- politie-gemeentepolitie) zat er nog in. Men had voortgebouwd op het oude sys teem.” Het stelsel gemeentepolitie en rijkspoli tie is eigenlijk te ingewikkeld voor ons kleine land, meent mr. De Graaf. „De gemeentepolitiekorpsen zijn soms te klein en moeten dan steeds een beroep doen op hulp van andere korpsen. Ik stel me voor een éénsoortige politie. Allemaal hetzelfde pakje aan, bij wijze van spreken, met daarnaast een paar zeer speciale diensten. I het land. Ik kan niet voorspellen of we in ons land dezelfde kant opgaan, maar ik geloof het niet.” En verder vertellend over de Amerikaanse situatie: „De National Guard heeft bij grote rellen met scherp geschoten en ook raak geschoten. Ik vraag me af, of dit veel aan de situatie heeft verbeterd en of het iets helpt als je niet tegelijkertijd de sociale begeleiding van de mensen verbetert”. Zes bemanningsleden, die met een op blaasbare reddingsloep het schip hadden verlaten, werden opgepikt door de Duitse kustvaarder „Ilse Mattiesen.” De kapitein en de eerste en tweede machinist bleven aan boord. Omstreeks halfacht werd de ..Constance” op sleep genomen door de sleepboot „Holland” van firma Doeksen op Terschelling. Aanvankelijk dacht men het lekke schip in de loop van zaterdagavond Delfzijn binnen te loodsen, maar dat In Berlikum (Fr.) is de 66-jarige W. Grijpsma met zijn bromfiets tegen de achterzijde van een goed verlichte aan hangwagen gereden. Hij werd dodelijk gewond. In Zeijen (Dr.) is de 80-jarige J. Pieters om het leven gekomen toen hij met zijn fiets het erf bij zijn woning afreed en door een auto werd overreden. Op een kruispunt in Almkerk (N.B.) is zondagavond laat de 18-jarige bromfietser A. R. Kampsteeg uit Werkendam aangere den door een auto. Hij was op slag dood. De 19-jarige J. A. M. Paaymans uit Oisterwijk is zondagavond in een zieken huis in Tilburg overleden, nadat hij in de nacht van zaterdag op zondag door een automobilist ernstig gewond op de weg was aangetroffen naast zijn bromfiets. De politie probeert na te gaan wat er precies gebeurt is. TILBURG. De 23-jarige B. C. van Gasteren uit het Belgische Baarle-Hertog en de 19-jarige J. F. Backx uit Aiphen in Noord-Brabant zijn zondagmiddag om het leven gekomen toen hun auto, bestuurd door Van Casteren, tegen een boom vloog en in tweeën brak. Twee meisjes van 15 en 16 jaar die ook in de auto zaten, werden vrij ernstig gewond. Volgens de politie is de auto door te hoge snelheid van de weg geraakt. Zondagmorgen sleepte de zeesleper „Holland” de „Constance” de haven van Delfzijl binnen. Het zijn een 19-jarige koopman en diens evenoude neef, een kunstschilder, en de 19-jarige echtgenote van de kunstschil der. Zij zouden zich zaterdag tegen slui tingstijd van de supermarkt van de N.V. Konmar aan de Waldorpstraat verdacht hebben opgehouden in en bij de winkel. De overvallen 55-jarige hoofdkassier werd zaterdag gedwongen de lettercombi natie van de kluizen te noemen en de sleutels af te geven. Hij werd door de overvallers in een kast opgesloten, waar uit hij zich spoedig bevrijdde. Een nieuwe actiegroep, zo wensten de congresgangers, moet een nationaal en een internationaal werkplan opstellen, dat eind dit jaar gereed moet zijn. Daarmee wilde men de haast die er is om de milieupro blemen aan te pakken, onderstrepen. In de tweede resolutie zijn belangrijke eisen van het NIVON vervat, zoals: het niet langer stopzetten en besnoeien van culturele werkzaamheden van allerlei or ganisaties in het kader van de bezuini- gingspolitiek van de regering; de ontwik keling van het vormingswerk mag niet worden af geremd; er mogen niet langer aanslagen op het leefmilieu worden ge pleegd; er mag met het onderwijs geen beletsel in de weg worden gelegd voor verdere ontwikkeling en ontplooiing. DEN HAAG. Het aandeel van het openbaar vervoer in het totale verkeer in de agglomeratie Den Haag kan zodanig worden vergroot, dat het huidige ver- keers- en vervoerspatroon structureel wordt gewijzigd. Een beleid, gericht op de vermindering van de wegverkeersdruk rond Den Haag, is mogelijk. Dit schrijven de NS en NS-dochter NZH aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, dat deze week zal beslissen over de aanleg van de veelomstreden Leidsebaan, de s ecundaire weg Den HaagLeiden. Zoals gemeld is, stuiten de plannen tot aanleg van deze weg in brede kring op milieuhygiënische bezwaren. De weg zou onherstelbare scha de aanrichten aan het natuurgebied, aldus de tegenstanders van de plannen. Grote aandacht heeft mr. De Graaf eveneens voor de brandweer. In dit ver band noemt hij regionalisatie een goede zaak. „Die regionalisatie betekent voor mij niet, dat je de plaatselijke brandweercom mandanten op een zijspoortje zet. Die brandweer is een prachtige, grotendeels vrijwillige zaak met meer dan 20.000 mensen in Nederland. We moeten tot iedere prijs voorkomen, dat je deze vrij willigers door een onzorgvuldige aanpak tegen je in het harnas jaagt. De vrijwilli ge brandweer is in ons land een niet weg te denken organisatie.” De nieuwe directeur-generaal van Openbare Orde en Veiligheid is van me ning, dat vooral aan de brandpreventie wat gedaan dieni te worden. Hij denkt aan het aantrelri’er, van functionarissen die er een dagtaak aan hebben Veel bran ^weerkorpsen nebben 'laar thans niet de mogelijkheid toe, ook daarom regiona lisatie. t r r I r 1 V n 51 f r F a 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2