HERSENSPOELING TOEGEPAST ar bezoek Griekse volk ziet in dictatuur Agnew steun aan Kosigin in Canada OP GEVANGENEN IN ULSTER” Wilson onderzoekt bericht in „Sunday Times": Twee China’s voor de VN*deur Protest tegen sjah-feest Twee Britse soldaten Negerleider Rap Brown gewond opgepakt l In Cambodja militaire Betogingen bij ambassade dictatuur IE KUYPEK gedood I HOUDING VAN PUBLIEK BIJNA VIJANDIG Vluchttunnel in Drie weken lang gevangenis voor priesters ontdekt Vliegtuigongeluk in Colombia Invoertoeslag VS wellicht over 3 maanden weg gesprongen op trampoline VIEUX 2 3 MAANDAG 18 OKTOBER 1971 Applaus Wending Pistoolschoten i! Bescherming Parlement af geschaft Nieuw wereldrecord Twintig doden Connally: In Spaanse stad Zamora LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Labour-oppositie, Harold Wilson, zal vandaag samen met zijn adviseur voor Noordierse aangelegen heden, oud-minister James Callaghan, premier Heath aan de tand voelen over het bericht dat in Noord-Ierland hersenspoeling wordt toegepast op mensen uit interneringskampen. de de DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. (Van onze correspondent in Istanboel) ATHENE De nieuwsberichten van radio-Athene vertoonden vorige week een curieuze nieuwe aanpak. Zij beperkten zich niet meer tot het verleden, maar hielden zich ook bezig met de toekomst. Agnew zou, zo heette het dagenlang bij de aanvang van iedere nieuwsuitzending, door het volk op grootscheepse en allerhartelijkste wijze worden ontvangen en er zouden ook geen bommen ontploffen zoals dat bij het bezoek aan Turkije was gebeurd. Dit is natuurlijk een nogal riskante wijze van berichtgeving, want er ontploften op de dag van aankomst wel degelijk twee bommen onder Amerikaanse auto’s, net als in Turkije. f 3 o RAP BROWN ernstig aan toe. Onthullend was de dezer dagen door de vroegere Noordierse premier Chichester- Clark af gelegde verklaring, namelijk dat hij destijds is afgetreden, niet onder druk van de extremisten in zijn eigen partij, maar omdat de Britse regering de extra militaire hulp die hij had gevraagd had geweigerd. Jraaf ver goede inisa- goede geen nooit saties poli- zo’n [t dat zijn le de nwe- uit- vaar- x>litie en de place” at het lister. aamer am is even- hoten. erdag t cen- irina- slepen a om- zwaar Vandaag eindigt de termijn van vijf jaar van het parlement. De regering zal in de plaats ervan een orgaan in het leven roe pen, dat slechts bevoegd is een nieuwe grondwet op te stellen. Het besluit betekent dat Cambodja, waar een oorlog aan de gang is onder het mili taire gezag komt van de premier, maar schalk Lon Nol, en zijn plaatsvervanger, generaal Sirik Matak. ning Konstantijn, die daar als Grieks staatshoofd was uitgenodigd (reden dat de feestelijkheden aldaar door radio-Athene totaal zijn genegeerd. MADRID, (DPA). In de Spaanse pries- tergevangenis Zamora, een oud klooster op 200 kilometer ten noord-westen van Ma drid, is een vluchttunnel ontdekt. De niet voltooide tunnel, waaraan twee jaar ge werkt moet zijn, is twaalf meter lang, tachtig centimeter hoog en vijftig centi meter breed. Voor Kosigins hotel in Ottawa betoog den zes joodse jongeren met borden waar op stond: „Rusland is niet gezond voor joden en andere levende wezens”. Ook zongen zij het Israëlische volkslied. Vol gens joodse zegslieden wordt morgen in graafmachines weer snel opgevuld, meest al in de nacht volgend op de explosie. Bij een vroegere IRA-campagne, toen de au toriteiten op dezelfde wijze hebben ge tracht de grenswegen onbegaanbaar te maken, is dit ook gebeurd. Brown verdween in mei 1970 toen hij in Allicot City moest voorkomen op beschul diging van brandstichting en het opzetten tot geweld tijdens de ongeregeldheden van 1967 in Cambridge. Brown was wegens „politieke geweldde- licten”, waarvan hij beschuldigd werd, een van de meest gezochte figuren op de lijst van de federale recherche. Hij zou op de achtergrond hebben gestaan van de rassenonlusten die aan het eind van de jaren zestig in de arme buurten van grote steden uitbraken. Zij hebben bijna drie weken lang op en neer gesprongen, waarmee zij het vorige record, dat op 460 uur stond, verbeterden. Zij gaan nog wat door in de hoop tot 500 uur te kernen. Elk lid van de groep heeft gemiddeld drieduizend sprongen per uur van me- entie lenkt issen Veel niet iona- mij com- Die deels 50.000 i tot vrij- npak villi- weg i gin- tallen n van dach- la het veede derde arri- igeko- ie la- engsel idigde geen le ha- veten. m de ekend s een srdam see te n van ia een >ot de Ier de ug te ng in Onze redacteur in Londen meldt: in het afgelopen weekeinde zijn opnieuw twee Britse soldaten in Ulster omgekomen. Eén stierf gisteren na een dag tevoren door een sluipschutter in het hoofd te zijn geschoten. De belangstelling van de Tweede Ka mer voor het nieuwe regeringsbeleid is zo volledig gericht op de economische en financiële aspecten van de koers die pre mier Biesheuvel en zijn ministers uitstip pelen, dat andere onderwerpen duidelijk aandacht te kort zijn gekomen. Dat was wel heel bijzonder het geval met een onderdeel van onze buitenlandse politiek, met name de houding van de regering in de kwestie van China’s V.N.- lidmaatschap, want bij de behandeling van dat onderwerp kwamen nauwelijks vragen van de zijde der Kamerleden die getuigden van enige attentie. f- TirïBi PNOM PENH (Reuter) De regering van Cambodja heeft besloten de beide hui zen van de nationale vergadering af te schaffen en bjj decreet te regeren, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. OTTAWA, (AFP). De Russische pre mier Kosigin, is gisteravond in Ottawa aangekomen. Hij brengt een bezoek van acht dagen aan Canada. De 67-jarige Ko sigin, die vergezeld wordt door zijn doch ter Ljoedmilla Gwisjiani, werd op de vliegbasis Uplands bij Ottawa begroet door de Canadese premier Pierre Trudeau. Er werden geen toespraken gehouden. Tot de gevangen priesters behoren twee Basken, die in het proces in Burgos van december 1970 respectievelijk tot vijftig en twaalf jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld. De gevangenisleiding kreeg wantrouwen toen een zak met 300 gram cement in de verwarmingskelder werd ontdekt. Bij een nader onderzoek bemerkte men, dat er met cement gewerkt was aan de tunnelingang. waarschijnlijk zelfs weigeren het lidmaat schap aan te vragen, indien niet tevoren vaststaat dat Formosa wordt uitgestoten. Als dit laatste geen haalbare zaak zal blijken te zijn, doordat te veel delegaties tegen deze uitstoting stemmen, is er nog een kleine kans dat Peking-China zal gedogen dat Formosa lid blijft, maar dan als gewone mogendheid en uitsluitend zichzelf vertegenwoordigend. Die kans is uiterst klein, omdat Peking-China de staat Formosa niet erkent en als een deel van het grote China beschouwt, dat ten on rechte door Tsjang Kai Tsjek is bezet. Die kans is nog des te kleiner omdat Taipeh niet van plan schijnt zijn aanspraken op de status van „groot-China” op te geven en nog steeds verkondigt dat het voorne mens is het Chinese continent terug te veroveren. In de V.N. liggen twee resoluties voor, waarvan de ene van Amerikaanse makelij is en de andere van Albanese. De Ameri kaanse stelt, dat uitstoting van Formosa slechts met tweederde meerderheid kan gebeuren, de Albanese wil de vervanging van Formosa door Peking met eenvoudige meerderheid doen plaats hebben. Er lijkt weinig ruimte meer te zijn voor compro- mis-resoluties, die zouden kunnen bewerk stelligen dat beide China’s lid van de V.N. worden en de vertegenwoordiging van de grootste bevolking, namelijk de achthon derd miljoen van het Chinese vasteland, in de Veiligheidsraad haar intrede doel als vijfde grote mogendheid. De uitstoting van Formosa zou een onrechtmatige en niet te excuseren bruta- lisering zijn van het volkenrecht, zoals dat in de statuten van de V.N. is vastge legd. Ofschoon de jarenlang volgehouden wering van Peking-China uit de V.N. evenmin te verdedigen valt, is het een frustrerende gedachte dat de politieke re laties van de grote mogendheden onder ling beslissend zouden moeten zijn voor de buitenlandse politiek van alle andere landen. Het zal er wel op uitdraaien dat Nederland zich zo veel mogelijk neutraal opstelt en zich van stemming onthoudt, maar dat zou toch weinigen bevredigen vooral niet degenen die bij het ontreden van een nieuwe minister een meer positief en zelfstandig beleid zouden hebben ver wacht. NEW YORK (Reuter). De negerleider Rap Brown van de Zwarte Panter-bewe- ging, die sinds mei 1970 door de politie werd gezocht, is zaterdag gewond bij een gevecht met de politie na een overval op een bar in Manhattan. Hij is met twee schoten in de buik in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Mijn. Negen mensen zijn gedood en tien gewond toen een bus bij de stad Moe Hoa in de Mekongdelta in Zuid-Vietnam op een mijn reed. Ky bljjft. De Zuidvietnamese vice-president Ngoejer. Cao Ky is niet van plan zijn land na het verstrijken van zijn ambts termijn te verlaten. Hij liet dit bekend maken naar aanleiding van geruchten dat hij vrijwillig in ballingschap zou gaan. De Noordierse premier Faulkner heeft ontkend dat er dergelijke praktijken wor den toegepast, maar Wilson en Callaghan vroegen onmiddellijk een onderhoud met Heath aan, welk verzoek werd ingewil ligd. Het gesprek zal achter gesloten deu ren worden gevoerd. De 27-jarige Brown was een van de vier mannen die aangehouden werden na de overval, waarbij de kas van de bar werd geleegd en het geld en de kostbaar heden van de 25 klanten werden gestolen. Twee politieagenten liep verwondingen Wat de ontvangst door het volk be treft, deze was volgens het persbureau Reuter onverschillig, op het vijandige af. Weliswaar spreekt Associated Press van duizenden die hartelijk applaudisseerden, maar dit is in zekere zin een bevestiging van het voorgaande. Langs een route van veertien kilometer zouden bij groot scheepse ontvangst immers honderdduizen den moeten staan, zoals dat bijvoorbeeld bij Eisenhower gebeurde en niet alleen de De Britse premier Edward Heath kreeg op de slotbijeenkomst van het congres van de conservatieven in Brighton zater dag het grootste applaus toen hij ver klaarde dat de Britse regering pal staat in Ulster en niet zal rusten voordat de terroristen zullen zijn verslagen. Maar hij liet tevens blijken dat de regering het niet eens is met hen die pas over politieke oplossingen willen praten wanneer de strijd tegen de IRA is gewonnen. Of het opblazen van de talloze onoffi ciële grenswegen tussen noord en zuid, op in het gevecht. Een van hen is er waartoe het Britse leger nu is overgegaan, doeltreffend is, moet worden afgewacht. De maatregel beoogt de wapensmokkel over de grens tegen te gaan. Maar het is een grens van 350 kilometer lengte, die behalve de officiële grensovergangen door 150 lokale vaak grillig kronkelige wegge tjes wordt doorsneden. Het zijn de verbin dingen tussen dorpen die aan weerszijden van de overigens slechts primitief afgeba kende grens door de plaatselijke bevol king worden gebruikt. Het verbreken van deze verbindingen heeft tot ernstige plaatselijke wre vel geleid. De door het leger veroorzaakte kraters worden al of niet door sympathi santen met de IRA in de meeste gevallen met behulp van bulldozers en moderne Rap Brown zou in 1967 als voorzitter van het studentencomité voor geweldloos verzet een menigte van vierhonderd ne gers in Cambridge, Maryland, hebben aangezet tot het „afbranden van deze stad”. Kort daarna laaide het vuur op in het negerdistrict van Cambridge. De constituerende vergadering zal, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen, bestaan uit alle tegenwoordige leden van kamer en senaat 15.000 mensen verwacht tegen het Rus sische emigratiebeleid ten aanzien van jo den. Het is het eerste bezoek van een Rus sische regeringsleider aan Canada. Tru deau bezocht in mei dit jaar Moskou. Ver wacht wordt dat tijdens Kosigins bezoek onder andere gesproken zal worden over de mogelijke exploitatie van het Noord- poolgebied Bij de Russische ambassade in Ottawa betoogden ongeveer 1.500 Oekraïense Ca nadezen. De betogers verbrandden een Russische vlag. Er braken schermutselin gen uit toen een groepje demonstranten een politiekordon trachtte te doorbreken. Enkele honderden Perzen hebben in de Amerikaanse stad San Francisco gedemonstreerd tegen het feest van de sjah. Op borden die in de stoet werden meegedragen stond onder meer: „Dood aan de sjah”. Volgens het bericht, dat gisteren door de „Sunday Times” werd gepubliceerd, waren onlangs elf geïnterneerden per he likopter geblinddoekt naar een militair kamp bij Belfast gebracht waar ze tegen een muur gezet werden en daarna bloot gesteld aan snerpende geluiden die hen bijna buiten zinnen brachten. Het doel was informatie uit hen te krijgen. BOGOTA (AFP) Btf het neerstorten van een vliegtuig in Columbia z(jn gis teren twintig mensen om het leven ge komen. Twee inzittenden brachten er het levend af. Het ongeluk gebeurde met een toestel van de Columbiaanse maatschappij TAO. Het stortte in de buurt van het vlieg veld van de stad San Vicente del Caguan neer. De oorzaak is niet bekend. tti©4 Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, Zaterdag werd een inspecteur van poli tie die ongewapend in zijn groene auto bij een verkeerslicht stond te wachten door drie pistoolschoten van dichtbij door een plotseling tevoorschijn komende terrorist in het hoofd gedood. Een groep die zich de Ierse Republi keinse Beweging noemt heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor het ver moorden van twee agenten in burger. Gezien de talrijke bankovervallen, waar aan de IRA zich vooral in de afgelopen dagen in versterkte mate heeft schuldig gemaakt, hielden zij vrijdag zittende in een auto een bank in de gaten. Ze werden door machinegeweervuur gedood. In Glasgow werden zaterdag vijftig per sonen gearresteerd tijdens gewelddadige tonelen toen protestanten een Ierse pro testmars inzake Ulster aanvielen. Een in specteur van de recherche werd gewond. Een groep protestanten belegerde het hoofdbureau van politie waar vele gear resteerden werden vastgehouden. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Financiën, John Connally, hoopt dat de extra heffing van tien percent op de meeste in de Verenigde Staten ingevoerde goederen binnen twee of drie maande kan worden afge schaft. Hij zei dat zondagavond in een vraagge sprek voor de Amerikaanse televisie, maar verbond er de waarschuwing aan dat de houding van Amerika’s handel- spartners de doorslag zal geven. De dag tevoren had Connally aangeboden de invoertoeslag selectief in te trekken in ruil voor concessies van andere landen. De ander werd gedood toen een militai re patrouille bezig was een verdachte situ atie uit te zoeken. Ondanks de daarbij behorende voorzorgsmaatregelen was een terrorist, die te midden van onoverzichte lijke woningen en andere gebouwen altijd een strategisch voordeel bezit, in staat zijn daad uit te voeren. Leger en politie geloven dat de IRA- campagne nu een nieuwe ernstige wen ding heeft genomen met als hoofddoel het vermoorden van individuele politieman nen. Sinds vrijdag zijn twee leden van de politie vermoord en drie gewond. De poli tie in Ulster is nog altijd overwegend protestants. De theorie is dat de IRA er bewust op uit is de protestantse bevolking tot tegenmaatregelen te provoceren. In de protestantse buurten van Belfast zou men tot nu toe zuiver defensief optreden. Vrij willigers houden dag en nacht de wacht bij versperringen die over de breedte van de straat zijn aangebracht om ongewenste elementen te weren. PERTH (Reuter) Vijftien leden van een jeugdclub in Harvey. 135 km ten zui den van Perth in Australië, zeggen een nieuw wereldrecord trampolinespringen te hebben gevestigd. schoolkinderen en ambtenaren die het re giem kan mobiliseren. Het bezoek van de vice-president wordt door de bevolking, en waarschijnlijk niet ten onrechte, opgevat als een blijk van steun aan de eenmansdictatuur van Papa dopoulos, die Agnew bij zijn intocht ver gezelde, en in het bijzonder ook als een teken dat de Amerikaanse regering het besluit van het Congres tot stopzetting van de militaire hulp aan Griekenland niet zal uitvoeren. Dit besluit is vorige week door de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen bekrachtigd. Nixon kan er al leen onderuit als hij verklaart dat de hulp specifiek in het nationale belang van de Verenigde Staten is. Sommige optimis ten speculeren nog dat Agnew Papado poulos onder druk zal zetten een spoedige liberalisatie door te voeren. Agnew zelf heeft echter in een inter view met het dagblad Akropolis verklaard dat over liberalisatie alleen zal worden gepraat in het kader van de besprekingen over de NAVO. Wel heeft de Amerikaanse ambassade voor vandaag een receptie ge pland waarbij personen uit de oude politie ke wereld zich met Agnew zullen kunnen onderhouden. Dezen hebben Agnew op de dag van aankomst een manifest gestuurd dat door personen uit de drie grote niet- linkse partijen was ondertekend en waar in ontzetting werd uitgesproken over het feit dat een Amerikaans bewindsman zich liet verwelkomen door een tiran en niet door de gekozen regeerders van het Griekse volk. Maar een receptie is natuurlijk niet de geëigende omgeving voor een enigszins diepgaand gesprek. De parlementaire we reld zou pas enigszins tevreden zijn ge steld en het regiem tegelijkertijd veront rust, wanneer Agnew tijdens het officieu ze gedeelte van zijn bezoek, dat morgen begint, nog een onderhoud zou hebben met bijvoorbeeld de laatste legale pre mier, Kanellopoulos zoals hij in Perseno- Er was overigens reden genoeg om vragen te stellen, want de regering maak te het allerminst duidelijk wat Nederland nu eigenlijk precies gaat doen. Een uiterst vage uiteenzetting van de premier deed vermoeden dat de Nederlandse delegatie in New York nog poolshoogte moet ne men hoe andere, gelijkgezinde delegaties over de kwestie oordelen en welke in structies hun regeringen hebben meegege ven. Van een zelfstandig beleid is ook in dit geval dus geen sprake, waarmee de politieke praktijken van ex-minister Luns eigenlijk onder andere naam worden voortgezet. Het is niet duidelijk wat Nederland (of liever, wat de minister van Buitenlandse Zaken) zich ten aanzien van China in de V.N. eigenlijk voorstelt. Men mag aanne men dat over de vraag of Peking-China lid mag worden, geen onzekerheid meer bestaat. Wat dat betreft heeft Washington zich zo duidelijk uitgesproken dat Den Haag daarover moeilijk een andere me ning kan hebben. Het eigenlijke vraagstuk is niet meer het lidmaatschap van Pe king-China, maar het lidmaatschap van Formosa. Wat moet er met de vertegenwoordiging van Taipeh-China gebeuren als Peking- China binnenkomt? Tot dusver is Formo sa beschouwd als de vertegenwoordiger van geheel China. Als zodanig heeft het ook de rang van „grote mogendheid” be kleed en een vaste zetel in de Veiligheids raad ingenomen. Het is duidelijk dat Pe king-China geen genoegen zal nemen met een eenvoudig lidmaatschap naast de „grote mogendheid” Formosa. Het zal

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3