Ex-president Lyndon Johnson in zijn memoires II MOORD OP DIEM LOSTE NIET PROBLEMEN IN VIETNAM Vliegers halen nat pak Schreiber voorzitter van Franse Radicale Partij Verboden om politie te lachen OP” Elke twijfel aan mijzelf had rampzalig kunnen zijn r jr U F J WE VREESDEN RUSSEN OF CHINEZEN Overgelopen Rus noemt namen van Boekovski’s moeder veertig spionnen in België doet beroep op mevrouw Pompidou lp i 7 MAANDAG 18 OKTOBER 1971 6 V oorgevoel De Gaulle CIA-kijk Weinig slaap Bezwaren r Vrees SCHADEVERZEKERINGEN: I «F ft® F ,:W. ik mijn Naarmate ik mij de volgende weken (Van onze redacteur in Parijs) WMMWWMUWVViarfWVMMWIAIMWIfWWMMMVMWWWWMIAiMWVMWWWb uw assurantieman weef er MEER van! HELVETIA ONGEVALLEN te laat waren geweest en dat er de slachting van Pearl Harbor voor nodig was geweest om ons in de Tweede We reldoorlog te halen. Johnson legt de ambtseed af in handen van rechter Sarah Hughes. Het leek mjj dat de moord op pre sident Diem voor de Vietnamezen meer problemen had geschapen dan opgelost. Ik zag niet veel aanwijzingen dat er in Vietnam ervaren en bekwame mannen ter beschikking waren die wilden hel pen hun land te leiden. Ik maakte mjj ernstige zorgen dat er in Saigon nog ergere politieke beroering op komst was. PARIJS Gisteren heeft het congres van de Franse Radicale Partij, dat gedu rende drie dagen in de Parjjse voorstad Suresnes vergaderde, Jean-Jacques Ser- van-Schreiber in plaats van Maurice Faure tot voorzitter gekozen. Jean-Jacques Ser- van-Schreiber kreeg ruim twee maal zoveel stemmen als zijn rivaal, die hem ruim anderhalf jaar geleden tot secretaris-gene- raal van de Radicale Partij had gebombar deerd. Spoedig na het begin van het congres werd het al duidelijk, dat de grote meer derheid, vooral van de jongere aanhang, haar zinnen op Servan-Schreiber had ge zet. Sedert bijna twee jaar geleden Mau rice Faure Jean-Jacques Servan-Schreiber als tijger in de vermoeide motor van de Radicale Partij had gepleit, kon inderdaad niet worden ontkend, dat Frankrijk’s oud ste politieke formatie van een nieuwe dosis vitaliteit wist blijk te geven. Niettemin heeft Faure, die al dertig jaar deel uitmaakte van het leidende kader van de radicale partij, zijn nederlaag nog niet definitief erkend. Enkele uren na het congres riep hij in Parijs de gezamenlijke radicale parle- mentsfracties van de nationale vergadering en senaat bijeen om zich over de benoe ming van Schreiber te beraden. De bekende oud-president van de Senaat Monnerville en de vroegere partijvoorzitter Billieres hebben al aangekondigd dat ze Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen in Moskou heeft de moeder van de 28- jarige Vladimir Boekovski kennelijk het voorgenomen bezoek van partijleider Brez- jnev aan Frankrijk deze maand op het oog. MOSKOU (Reuter) De moeder van een jonge Russische dissident, die in een psy chiatrische kliniek in Moskou is opgesloten, heeft bij de vrouw van de Franse president Pompidou er op aangedrongen, haar con tacten met Russische leiders aan te wenden om haar zoon te helpen. „Ik ben zeker van de onschuld van mijn zoon. Ik doe een beroep op u, alle wettige actie, waaronder persoonlijke contacten met Russische leiders, te zijner verdediging te ondernemen”, aldus het telegram. Boekovski werd op 29 maart gearresteerd en ondervraagd omdat hij anti-Russische propaganda zou hebben gevoerd. Het leek me verkeerd dat we Diem onvoldoende gesteund hadden. Maar dat was nu eenmaal voorbij, zei ik. We moesten ons nu concentreren op ver wezenlijking van onze doelstellingen. We moesten de nieuwe regering op de been helpen. Het beeld van Vietnam dat ik in die eerste gespannen dagen van mijn pre sidentschap ontving via de hoogste re gionen van onze missie in Saigon en van mijn voornaamste raadgevers in Washington, leek mij op een belangrijk punt een te hoopvolle schatting te ge ven. merkte op dat premier Kroesjtsjev en president Kennedy enige voortgang op de weg naar dat doel hadden geboekt. „Ik kan u verzekeren dat er tijdens mijn bewind geen dag voorbij zal gaan dat we niet op een of andere manier zullen proberen om de spanningen in de wereld te verminderen”. Mikoian zei dat het hem verheugde die woorden te horen van de nieuwe president van de Verenigde Staten en hij verzekerde mij van het verlangen van de Sovjet-Unie om in vrede en vriendschap te leven. Ik vertelde hem dat, van Amerikaans standpunt gezien, vrede en vriendschap tussen onze twee landen voortdurend geweld aangedaan werd door de door Castro ingeblazen subversie in Latijns- Amerika. onder Servan-Schreiber’s nieuwe leiding hun lidmaatschap wensen op te geven. Onder de parlementariërs heerst nu over het algemeen de vrees, dat Servan- Schreiber met zijn soms onbesuisde initia tieven en uitlatingen de partij naar de gewisse ondergang of minstens naar het isolement zal helpen door speciaal de goede betrekkingen met de socialisten en indi rect de communisten te compromitteren. STOCKHOLM (DPA). In de Zuid- zweedse stad Tranas is de 60-jarige Josef Nielsson tot veertig gulden boete veroordeeld, omdat hij in het openbaar om te politie gelachen heeft. Volgens de rechtbank heeft hij daarmee open lijk tot ergernis aanleiding gegeven. Mikoians donkere ogen schitterden. Hij zei dat hij niet kon begrijpen hoe zo’n klein land als Cuba iemand omver kon werpen, laat staan een grote mo gendheid, en hij verzekerde dat hij wist dat Cuba niemand omver wilde werpen. Ik verwachtte niet dat Mikoian toe zou geven dat Castro zijn revolutie exporteerde. Maar ik wilde wel dat hij begreep dat wij dat niet zouden dulden. Wij besloten ons gesprek op een hoop volle toon. ambtseed had afgelegd, kreeg ik voor het eerst te maken met details van het probleem-Vietnam. Ambassadeur Henry Cabot Lodge, die over was uit Saigon, bracht mij uit de eerste hand verslag uit van de recente gebeurtenissen. De ministers Rusk en McNamara, onder minister George Ball, CIA-directeur John McCone en McGeorge Bundy wa ren er ook bij. Lodge was optimistisch, McCone had er een veel minder bemoe digende kijk op. De activiteit van de Vietcong was sinds de staatsgreep van 1 november tegen Ngo Dinh Diem toe genomen. McCone beschikte over in lichtingen dat de vijand zich voorbe reidde om nog veel sterker druk te gaan uitoefenen. IK ZEI tegen Lodge en de anderen dat ik bange voorgevoelens had. Vele mensen uitten kritiek op Diems ver wijdering en waren ontsteld dat hij vermoord was. In het Congres werden de eisen dat wij ons uit Vietnam moes ten terugtrekken luider en dringender. MET DIT VERSLAG vers in mijn ge heugen, ontmoette ik de Franse presi dent. Ik dankte hem ervoor dat hjj de Atlantische Oceaan overgestoken was om het meegevoel van Frankrijk in ons uur van droefenis tot uitdrukking te brengen. De generaal maakte gewag van de genegenheid die hijzelf en het Franse volk voor John Kennedy gevoeld hadden IK ZEI TEGEN Mikoian dat zowel Kroesjtsjev als ik tegenover de gehele mensheid te kort zouden schieten als wij geen kans zouden zien om een ma nier te vinden waarop de communsti- sche en niet-communistische wereld vreedzaam samen konden leven. Ik BRUSSEL (AFP). Veertig agenten van de Russische inlichtingendienst lopen vrij in België rond. Zjj zijn aangegeven door de Russische handelsattaché in Brussel, Anatoli Tsjebotarev, die op 3 oktober naar het westen is overgelopen, zo is uit goed ingelichte kring vernomen. De Belgische overheid beschikt nu over de lijst namen. Het betreft hier de groot ste spionagezaak die ooit in België aan het licht kwam. Tsjebotarev heeft politiek asiel gevraagd op de Amerikaanse ambassade in Londen en is nu in de Verenigde Staten. Zijn vrouw is met een van de kinderen naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Het andere kind was daar al. Tsjebotarev was een ho ge officier van de GRU (directie-inlichtin- gendienst). Hij had tot taak alle telefoon gesprekken van de NAVO af te tappen. De veertig mensen die hij heeft aangegeven, behoren tot de GRU en de KGB (Russsich bureau voor de staatsveiligheid). In Brussel zijn ongeveer 110 Russen ge accrediteerd: personeel van de Russische ambassade, de handelsmissie en corres pondenten. PRESIDENT Kennedy had mij goed op de hoogte gehouden van wat er in de wereld gebeurde. Zuid-Vietnam baarde mij werkelijk zorgen. President Kennedy geloofde in de verplichting van ons land aan de veiligheid van Zuidoost-Azië, een verplichting die vastgelegd was in de Ziiidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) en nog versterkt door zijn voorganger, presi dent Eisenhower. President Kennedy had dikwijls uitgelegd waarom hij dit standpunt innam. Tegen het eind van 1963 had hij omstreeks 16.000 man Ame rikaanse troepen naar Zuid-Vietnam gezonden om onze ZOAVO-belofte ge stand te.doen. Achtenveertig TEGEN VOORSTELLEN van de ge zamenlijke chefs van staven, toen en later in dat jaar. om onmiddellijke maatregelen tegen het noorden te ne men, wierpen mijn voornaamste advi seurs twee bezwaren op, die ik deelde. Ten eerste waren wij bang dat de po litieke en militaire basis in het zuiden te zwak was om sterkere vijandelijke actie uit te lokken. Ten tweede vrees den we dat een aanval op het noorden de Chinezen of de Russen of beiden erbij zou kunnen halen. De leiders in Hanoi waren in die tijd kennelijk wel verheugd over wat ze in het zuiden zagen gebeuren. In de zomer van 1964 besloten zij dat de tijd rijp was om van guerrillastrijd over te stap pen op een meer conventioneel, alge meen offensief. Zij ontwikkelden in het zuiden formaties van grotere omvang en tegen het eind van het jaar stuur den zij geregelde eenheden van het Noord Vietnamese leger Zuid-Vietnam binnen om aan de strijd deel te nemen. Hun doel was duidelijk: het Zuid Vietnamese leger verpletteren, in Sai gon een politieke ineenstorting veroor zaken, en de macht overnemen. Hanoi schakelde de oorlog naar een hogere versnelling. Ik had mevrouw Kennedy niet gezien sinds we die ochtend op het vliegveld in onze auto’s stapten. Ik was ontsteld van wat ik zag. Daar stond deze mooie vrouw, met haar witte handschoenen en haar roze pak en haar kousen vol met plakkaten bloed van haar man. Haar blik was verbijsterd. Niéts wat men in zulke omstandigheden kan zeggen is het juiste woord, want geen woorden kun nen ooit de pijn verzachten. Vervolgens zei hij dat de moeilijk heden tussen ons beider landen sterk overdreven waren en dat het belang rijke punt was dat de Fransen heel goed wisten dat zij op de Verenigde Staten konden rekenen als Frankrijk aange vallen weid. Ik staarde de Franse president strak aan en onderdrukte een glimlach. In de jaren die volgden, toen De Gaulle’s kri tiek op onze rol in Vietnam zeer sterk werd, heb ik dikwijls aanleiding gehad om aan dat gesprek terug te denken. De leider van Frankrijk geloofde niet dat wij onze NAVO-verplichtingen zouden nakomen, maar niettemin kritiseerde hij ons omdat we elders in de wereld een verbintenis wel nakwamen. Als we zijn raad om Vietnam op te geven hadden opgevolgd, vermoed ik dat hij dat als „bewijs” aangevoerd zou hebben van wat hij altijd al gezegd had: dat er op de Verenigde Staten in benarde tijden niet te rekenen viel. Op dinsdagochtend 26 november heb ik vijfenvijftig minuten gepraat met plaatsvervangend premier Anastas Mi koian van de Sovjet-Unie, en het ge sprek bleef niet beperkt tot diploma tieke aardigheidjes. Ik herinnerde me hoe Nikita Kroesjtsjow president Ken nedy’s karakter verkeerd beoordeeld had en zijn taaiheid onderschat, na hun Weens gesprek van 1961. Die verkeerde beoordeling heeft, naar veler mening, Kroesjtsjow ertoe ge bracht om de Verenigde Staten op de proef te stellen met een nieuwe Ber- lijnse crisis. Het leek me noodzakelijk om Mikoian te laten begrijpen dat de Verenigde Staten weliswaar vrede lie ver wilden dan wat ook ter wereld, maar niet zouden dulden dat hun be langen van hun vrienden en bondgeno ten, door agressie of subversie met voeten getreden werden. President Kennedy (rechts) met vice-president Johnson en (een wuivende) gouverneur John Co- ndlly. wel elke paar maanden een regerings wisseling te zijn. Militair bewind, bur- gerbestuur, weer militair bewind. Eén man aan het hoofd, een driemanschap, een raad. Generaal Khan erin, eruit, weer erin. Het leek vaak of de Zuid- vietnamezen een sterke drang tot po litieke zelfmoord hadden. In maart 1964 gingen McNamara en genenaal Maxwell Taylor op mijn ver zoek nogmaals naar Vietnam voor een verslag uit de eerste hand. Hun rap port, op 16 maart, was dat de toestand „ongetwijfeld slechter geworden was”. Hanoi’s rol in de opstand, „altijd al van betekenis”, is toegenomen. Mc Namara adviseerde dat de VS op elk niveau nadrukkelijk duidelijk moesten blijven maken dat wij bereid waren hulp en steun voort te zetten zo lang het maai zou duren om de opstand on der de duim te krijgen. dieper inwerkte in de Vietnamese toe stand. raakte ik ervan overtuigd dat het probleem aanzienlijk ernstiger was dan eerdere rapporten aangegeven had den. Rusk, McNamara, McCone, Bundy en anderen deelden mijn groeiende be zorgdheid. Begin december bleek uit rapporten dat de militaire toestand al enkele maanden slechter aan het wor den was. HET LIJKT me dat er met de ver slaggeving in 1963 twee dingen fout waren: sommige officiële waarnemers maakten de wens veel te veel de vader van de gedachte, en er werd te kritiek loos vertrouwd op Vietnamese cijfers en inlichtingen. Vele Vietnamese ambtenaren en mi litairen te velde rapporteerden blijk baar als feit wat zij dachten dat hun eigen regering graag wilde horen. En sommige van onze ambtenaren namen die rapporten op hun beurt zonder ver der onderzoek aan. (Door Lynden B. Johnson) IK ben president van de Verenigde Staten geworden op de verschrik kelijkste manier die je je maar denken kunt: door de kogel van een moor denaar. Vrijdag 22 november 1963, Dallas, Texas. „Hij is dood”, was al wat president Kennedy’s secretaris Kenneth O’Donnel om tien voor half twee in het Parkland ziekenhuis kon uitbrengen. Of ik er klaar voor was of niet, er waren mij nieuwe en onmetelijke plichten opgelegd. Er wa ren taken te vervullen waartoe slechts ik de macht had om ze te vervul len. Om kwart over twee kwam, in het presidentiële vliegtuig Air Force One, het ogenblik waartegen ik mjj zo goed mogelijk gestaald had en waar ik tot in het diepst van mijn wezen tegenop zag. Mevrouw Kennedy kwam aan boord met het Ijjk van de president. Lady Bird en ik gingen naar haar toe. Bij de Engelse marine is in Portmouth een trainingstoestel in gebruik ge nomen waarmee vrijwel dezelfde om standigheden kunnen worden nage bootst als die van een vliegtuig dat een noodlanding in zee moet maken De bemanning kan zich :o inleven in een voor hen benarde svuatie en we ten dan wat hun te wachten staat. Op de toto: Bemanningsleden in actie in een namaakvliegtuig, terwijl kik vorsmannen aanwijzigingen geven. Nielsson zat op een bankje in het park, toen een politie-auto passeerde. Hij glimlachte de politie in de auto vriendelijk toe. Korte tijd later pas seerde dezelfde auto de bank. Nu lach te Nielsson hardop. Het duurde niet lang of dezelfde politiewagen ver scheen voor de derde keer. Nu kon Nielsson zich niet langer inhouden. De „recidivist” lachte uit volle borst, zich over de auto met de politie buigend. Hij werd opgeschreven en moest zich voor de rechtbank verantwoorden Daar verklaarde hij, dat hij uit pure levensvreugde gelachen had en dat hij bereid was daarvoor veertig gulden te betalen. Minister van Defensie McNamara bracht op mijn verzoek van 18 tot 20 december 1963 een bezoek aan Viet nam. Op de 21ste, nog geen maand na dat ik het presidentschap op mij had genomen, bracht hij mij in het Witte Huis verslag uit. Rusk, McCone en an dere raadgevers waren er ook bij. Mc- Namara’s oordeel was bepaald somber. „Als de huidige loop van de gebeurte nissen niet in de eerste twee of drie maanden omkeert, loopt het op z’n best op neutralisatie en, waarschijnlij ker, op een land onder communistisch beheer”. De gebeurtenissen van begin 1964 bevestigden McNamara’s sombere voor spellingen van december. Een groep officieren onder generaal Ngoeyen Khan verving de militaire junta die Diem verdreven had. Er kwam nog meer po litieke beroering. Een half jaar later brak de godsdienststrijd, die op de ach tergrond gedrongen was, weer los. Van toen af tot diep in 1965 scheen er vrij- OM TIEN OVER half drie legde ik ten overstaan van rechter Sarah Hughes, in het presidentiële vliegtuig, mijn ambts eed af „Ik zweer plechtig dat ik het ambt van president van de Verenigde Staten getrouw zal vervullen en dat ik naar mijn beste vermogens de Grondwet van de Verenigde Staten zal instand houden, beschermen en verdedigen. Zo waarlijk helpe mij God”. Rechter Hughes stapte uit en binnen vijf minu ten waren wij in de lucht, op de terug weg naar Washington. Al had ik er ruim dertig jaar over heidsfuncties op zitten, ik wist dat ik voor velen van mijn landgenoten en voor een groot deel van de wereld een onbekende grootheid was toen ik mijn ambt aanvaardde. En ook was het een extra moeilijkheid dat ik niet door de gezamenlijke wil van het volk tot het presidentschap was gekomen, maar in het spoor van een tragedie. Ik had geen opdracht van de kiezers. Ik wist dat het noodzakelijk was dat ik de teugels van het gezag opnam, en wel onverwijld. Elke aarzeling of wan keling, elke misstap, elk teken van twij fel aan mijzelf had rampzalig kunnen zijn. In mijn eerste dertig dagen als president heb ik, geloof ik, gemiddeld niet meer dan vier of vijf uur slaap per nacht gehaald. Op maandag 25 november sprak ik president Charles de Gaulle van Frank rijk. Slechts een paar uur voor ons ge sprek had ik uit Parijs een verslag ont vangen van een recente ontmoeting tus sen De Gaulle en een geallieerde am bassadeur. Ze hadden het erover gehad wat het Europese antwoord zou zijn in geval van een Russische inval in West- Europa. President De Gaulle had, volgens het verslag, gezegd dat er in zo’n noodtoe stand niet op de Verenigde Staten te rekenen viel. Hij wees erop dat de Ver enigde Staten in twee wereldoorlogen uur nadat „X-, AA. O Ws i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7