Franse trainer Leduc meent: OLYMPIQUE HEEFT EEN KANS ALS HET KARAKTER ZAL TONEN van Franse voetbal Nagy voor goed vertrokken DRIE KANDIDATEN VOOR WERELD-CUP IN BARCELONA BLAMEREND VERSLAGEN Pakistan is afhankelijk van wat het Nederlands en Spaans hockeyteam doen Kovacs wil eigenlijk wel reclame-voetbal De „Messias” f1300.- tot f1500.- per mnd. capabele medewerkers betalen wij daarom graag een salaris van DRIE SPELERS GESCHORST DINSDAG 19 OKTOBER 1971 16 Niet kansloos Onthutsend (Van onze sportredactie) Wegens grote toevloed van nieuwe zaken is onze binnendienst hard aan uitbreiding toe. Indien u iemand bent die met voldoende ervaring en kennis van zaken aan de slag kan gaan op onze afdeling kollektieve verzekeringen dan willen wij graag van u horen. Wij zijn één van de grootste maatschappijen op het gebied van levensverzekeringen. Uw sollicitatiebrief kunt u richten aan het bureau van dit blad onder no. 86. ADVERTENTIE 4 ’h WWD871 MARC SERNÉ ^V\RA/VVVlVVVVVVlIAZVVVVVV\AA/VVVV\A/V^rVX^/VVVVVVV\A/V\A/V%AAA/VVV\AAA/VVVV\AAA/V\AAAA/VV\ZV>A/VV\A^*VVVVV (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Olympische Spelen in de kan 4—0 Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. Hoe voetbalgek de Fransen dan zullen worden in theorie blijft tenslotte alles mogelijk, zelfs een Franse zege daar praat Leduc liever niet over. Hij is ook niet op persoonlijke glorie uit, hoewel de successen van Marseille hem bepaald geen windeieren hebben gelegd (een villa, een jacht, en twee auto’s zijn enige van de verworvenheden). Veel belangrijker vindt hij het, dat het imago van het eens niet te veronachtzamen Franse voetbal weer wat wordt opgevijzeld. Een tweede triomf op Europees niveau en zeker tegen Ajax zou ongetwijfeld een nieuwe injectie voor het nog steeds zieke Franse voetbal beteke nen. ze de schorst voor één wedstrijd werden de Australiër Piper en de Japanner Ciba, die elkaar zondag bij de ontmoeting Austra liëJapan (1-1) in de haren waren gevlo gen. actie hoeven komen”. Nederland nam tien minuten voor de rust nogal fortuinlijk de leiding toen de bal uit een fraaie voorzet van Litjens door een Australische verde diger in eigen doel werd geslagen. Die voorsprong werd pas diep in de tweede helft even bedreigd, maar Buy pareerde enkele Australische strafcorners uitste kend. Het embleem van de Apollo 10. Deze week bij elk Shell station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. 3 4 3 3 3 3 3 4 3 3 3 2 2 1 0 1 1 2 1 1 0 0 0 0 0 5 5 4 1 1 6 4 4 2 0 5—2 11—8 2 2 1 0 0 0 1 0 2 2 0 1 2 2 3 2— 5 3— 3 1—7 Zijn actieve voetballoopbaan beschouwt de grillige Hongaar, die zonder medewe ten van FC Twente naar Spanje afreisde, daarmee als beëindigd. Weliswaar tekende Nagy enkele weken geleden bij de En- schedese club een contract voor drie maanden, maar de geldigheid daarvan be strijdt hij, omdat Nagy slechts één keer zijn handtekening plaatste in plaats van Het moet daarom op zijn minst lichte lijk onthutsend zijn geweest dat juist het ster-duo Skoblar-Magnusson heeft aange- kondigd aan het einde van het seizoen respectievelijk naar Joegoslavië en Zwe- Dat Antal Nagy in Enschede, behoudens enkele wedstrijden, nooit uitgroeide tot de vedette die hij in zijn ene seizoen bij Standard Luik was, verwijt de Hongaar trainer Kees Rijvers, met wie Nagy eigen lijk al vanaf zijn komst naar Enschede overhoop heeft gelegen. Een verontwaar digde Nagy maandagavond: Het contract dat FC Twente me enkele weken geleden wilde laten tekenen, is voor mij een te wankele basis om in Nederland een maat schappelijke positie op te bouwen. Van mijn bruto-salaris van maximaal 1500 gulden per maand kun je toch moeilijk een gezin onderhouden. Het is daarom be ter dat ik vertrek, en voor FC Twente en voor mij en mijn gezin”. den te zullen terugkeren. Een beslissing van het lastige duo, dat altijd maar over geld zeurt (hoewel de spelers van Marseil le naast de overwinningspremie tegen Gornik ook nog een auto en een jaar gratis benzine hebben gekregen), die wel eens verhaast zou kunnen worden door een vroegtijdige eliminatie door Ajax, wat zou inhouden dat er weinig meer te halen zou zijn. Anderzijds speelt geld nauwe lijks een rol bij Olympique anno 1971, dus wat er nou precies staat te gebeuren, weet eigenlijk niemand. De stand in groep A: 1. India 2. W.-Duitsland 3. Frankrijk 4. Kenia 5. Argentinië Een handtekening van Cruyff voor de Franse douane. Wel is „Anty” Nagy zich er terdege van bewust, dat hij niet meer voor een andere club zou kunnen uitkomen zolang zijn eventuele nieuwe werkgever geen trans fersom aan FC Twente heeft betaald. „Maar”, stelde Nagy maandagavond zeer nadrukkelijk, „professioneel voetbal zal ik nooit meer spelen. Met vrienden in Spanje zal ik nog wel eens een partijtje voetbal len, maar niet meer tegen betaling. Ik heb altijd enorm veel plezier in het voetballen gehad, maar de slechte verstandhouding met Rijvers is er oorzaak van, dat ik iedere vreugde in het voetbalspel heb verloren”. Stand in groep B: 1. Spanje 2. Pakistan 3. Nederland 4. Australië 5. Japan die richting ook zijn kans liggen, omdat Skoblar een figuur is die munt slaat uit situaties die men voor onmogelijk houdt. Hij is snel en verrassend, maar is niet gewend om in de Franse competitie man dekking te krijgen. Ook Kovacs is dat niet van plan. Kovacs: „Je moet hem ruimtedekking geven, want het is zo’n handige romme laar, dat hij met mandekking vaak alleen maar kan worden uitgeschakeld door har de overtredingen. Dat wil ik vermijden, want dat is in het voordeel van Olympi que. Bovendien moet je de ploeg laten uitrazen. De eerste helft moeten wij ons beperken tot het dichthouden van het doel. In de tweede helft moeten wij meer komen. Olympique zal blijven aanvallen en ruimte geven aan onze spitsen. Olym pique bezit in de belangrijke middenlinie over maar één klassespeler, Gress” (hij zal worden bewaakt door, wie anders, Johan Neeskens - red.). Het duel in Marseille wordt verbazend luchtigjes door Kovacs afgehandeld. Dat is toch niet van gevaar ontbloot, omdat de Fransen niets te verliezen hebben en af- gesleten kreten als „wedstrijd van de eeuw” het in Marseille op dit moment bijzonder goed doen. Maar ook dit houdt een risico in. En wel voor Leduc. De op handen gedragen Franse trainer weet, dat de mogelijkheid bestaat dat het grimmige publiek zijn interesse in Marseille zal verliezen bij een harde knock-out door Ajax. Daarom zegt hij ook: „We hebben een kans als Olympique karakter toont. Als Skoblar en Di Caro in de spits niet alleen op persoonlijk succes uit zijn. Het zal hier moeten gebeuren, want in Am sterdam wordt het uitermate zwaar.” Nederland hield de verdediging verder goed gesloten, vooral dankzij goed spel van de backs Taminiau en Nico Spits. Op het middenveld schitterden Zweerts en Bolhuis, terwijl Litjens in de linkerspits voortdurend de aandacht van zijn tegen standers bleef opeisen Alleen Wouter Leefers (vervanger van Kruize) en Frans Spits haalden hun normale niveau niet. Niettemin was Spits na afloop best tevre den: „Eén ding is nu zeker”, zei hij opgelucht, „wij gaan volgend jaar in ieder Toch acht Olympique zich niet geheel kansloos tegen Ajax. Integendeel. Tech nisch directeur Zatelli (Leduc: „Er is een uitstekende verstandhouding tussen ons”), d'ie zijn kantoor met Leduc deelt, is vooral ook na het zien van DWSAjax met de conclusie in Frankrijk gearriveerd, dat een 2-0 zege voor Olympique niet onmogelijk is. Zatelli: „Ik ben indertijd ongeruster uit Polen teruggekomen dan ik uit Amsterdam kwam. Als je Cruyff en Keizer lamlegt dan is het met Ajax ge beurd.” Hoe Zatelli zich dat voorstelde, vertelde hij er niet bij. Maar Leduc merkte nog wel op: „Zatelli heeft toch wel kennis van zaken. Hij is 19 jaar bij Marseille, een periode dat hij zowel speler als trainer is geweest. Hij werkt behalve als technisch directeur ook als scout voor mij. Ik hecht veel waarde aan zijn rapporten.” Een van de punten die het rapport uit Amsterdam vermeldt daar maakt Le duc echt geen geheim van iis dat Ajax niet hard voetbalt en in de centrale verdediging een duo heeft staan dat niet erg wendbaar is. Daarom ziet Leduc in /UVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVIAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWNfWVVVWVVimAfVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV* Olympique, met aan het hoofd de vriendelijke Leduc, wordt momenteel ge zien als de Messias van het Franse voet bal, die ook zo veel wonderen kan ver richten, dat zelfs een triomf tegen de kampioen van Europa, Ajax, niet uitgeslo ten moet worden geacht. Aardig voor Frankrijk natuurlijk, maar Leduc weet wel beter. Hij is realist genoeg om te beseffen dat men in een half jaar tijd geen achterstand van jaren, die Frankrijk zowel technisch als organisatorisch in het voetbalbedrijf heeft opgelopen, kan goed maken. Zeker niet tegenover Nederland, waar het clubvoetbal momenteel model staat voor heel Europa. Leduc: „Wij zijn momenteel wel zo sterk trouwens dat wijst de eerste plaats op de ranglijst ook wel uit dat wij mogelijkheden genoeg hebben om vrij eenvoudig weer landskampioen te worden. Zelfs de concurrentie van St. Etienne de enige concurrent hoeft wat dat betreft geen probleem te vormen. Kampi oen van Frankrijk worden is echt toch nog wel wat anders dan de strijd aanbin den met een van Europa’s sterkste elftal len.” Toch is de metamorfose van Olympique wel opmerkelijk. Leduc verklaart: „Vorig jaar besloot voorzitter Leclerc met niet onaanzienlijke steun van de gemeente een enorme hoeveelheid geld in Olympique te pompen. Hiermee hebben wij stopper Bos- quier en doelman Carnus van St. Etienne, twee internationals, kunnen kopen. Bo vendien hebben wij ons op het midden veld kunnen versterken met Gress, over genomen van Stuttgart, die volledig voor het elftal speelt en vaak de nuttigste voetballer is. Als je daar Skoblar en Magnusson bijvoegt, dan zijn het stuk voor stuk voetballers waarmee ik verder kan bouwen.” verliespost. Ruim twee jaar geleden werd de Hongaar voor ruim 400.000 gulden overgenomen van Standard Luik. Zijn transfer gold destijds als de meest specta culaire aankoop op de Nederlandse trans fermarkt. ENSCHEDE. In Enschede zien hem nooit meer terug., Antal Nagy, Hongaarse ster-aanvaller van FC Twente. Maandagavond is de Hongaar in gezel schap van zijn Spaanse echtgenote Dely en zijn 16 maanden oude dochtertje Na thalie naar Spanje getrokken, waar Nagy, zich definitief gaat vestigen. In Barcelona, waar Nagy gaat wonen, wil hij een kle- dingboetiek openen. Verder ligt het in zijn bedoeling een cursus voor trainer te gaan volgen. de voorgeschreven twee keer. „Van con tractbreuk kan FC Twente mij daarom nooit betichten”, aldus de Hongaar maan dagavond kort voor zijn vertrek naar Spanje. geval naar München”. BARCELONA. De Pakistaanse ver dediger Akhtar UI Islam, die bij de ont moeting NederlandPakistan voor het wereldkampioenschap hockey in Barcelo na de Nederlandse middenvoor Ties Krui ze ernstig blesseerde, is door de internati onale hockeyfederatie alsnog voor één wedstrijd geschorst. Tijdens de wedstrijd had de scheidsrechter ermee volstaan de Pakistaanse speler tien minuten buiten het speelveld te zetten. Eveneens ge- Toch realiseert ook Leduc zich, dat het uiterst moeilijk zal worden om zonder topscorer Skoblar (vorig seizoen maakte hij de meeste doelpunten in heel Europa en tegen Gornik scoorde hij alle drie de treffers) en de andere knappe spits Mag nusson (waar Feijenoord eens belangstel ling voor had) verder te bouwen aan een elftal dat ook successen in het internatio nale vlak zal kunnen behalen. Leduc vertelt in zijn kantoor in het Stade Velodrome: „Kijk, om tegen gere nommeerde tegenstanders succes te heb ben, moet je een elftal hebben zonder zwakke plekken. Spelers ook, die elkaar blindelings kunnen vinden. Dat bereik je nooit als je steeds maar wisselt. Dat is ook de grote kracht van een Ajax en een Feijenoord. Zij spelen af en toe wordt er een speler af- of aangevoerd al jaren op internationaal niveau en met min of meer dezelfde ploeg. Wat dat betreft, zijn wij voor de wedstrijden tegen Ajax wel gehandicapt. Daarom zal ik ook mijn best doen om Skoblar en Magnusson te behouden, om in de toekomst ook iets dergelijks te realiseren.” Pakistan bezweek voor een fanatiek Spanje (2-3) dat door enkele duizenden landgenoten furieus werd aangemoedigd. De Aziaten moeten vandaag angstig af wachten of Nederland van Japan wint. Gebeurt dat inderdaad, dan is Nederland zeker van een plaats in de halve eind strijd. Als Spanje bovendien één punt haalt uit het duel tegen Australië, bete kent dat de definitieve eliminatie van Pakistan. Zelfs het zo sterk geachte West-Duits- land moet op zijn tellen passen. De Duit sers verloren zeer verrassend met 3-0 van Kenia, zodat zij vandaag tegen India min- stens moeten gelijk spelen om de halve (Van onze sportredactie) MARSEILLE In feite had Olym pique Marseille het niet slechter kun nen treffen. Sedert Lucien Leduc (43 jaar), overgenomen van Angers, in december 1970 als opvolger van oefenmeester Mario Zatelli (de hui dige directeur-technique, een soort manager, van Olympique) op nogal rigoureuze wijze orde op zaken stelde bij de club uit de Franse havenstad, belandde Marseille in een stroomver snelling van successen. Het resul teerde erin dat Olympique, na het be halen van het landskampioenschap, werd afgeschilderd als de exponent van de verrassende nouvelle-vague van het nogal armetierige Franse voetbal. De golf van enthousiasme kreeg nog een extra-dimensie toen Olympique in de eerste ronde van de Europa-cup-I een nogal opzienbarende prestatie leverde door niets minder dan de Poolse lands kampioen Gornik Zabrze via 2-1 thuis en 1-1 uit geruisloos maar efficiënt te elimi neren. En dit deed voor het licht ont vlambare en uiterst chauvinistische Fran se publiek de deur dicht, een publiek dat niet zonder de nodige nostalgie terugdenkt aan de tijd toen een Raymond Kopa triomfen vierde bij het destijds ongenaak bare Real Madrid en Reims, en aan de vergane glorie van een Just Fontaine, die in 1958 topscorer werd tijdens de wereld kampioenschappen in Zweden. spelen en dat Swart evenals in Dresden als rechtsback zal funge ren. Ajax heeft nauwelijks weet van het Franse supportershom. „En ik vertel het ze ook niet”, legde trainer Kovacs uit toen de Franse journalisten met in feite lege handen naar hun bureaus waren teruggekeerd. „Evenmin zal ik de spelers laten weten, dat ik ervan overtuigd ben een Olympique met het schuim om de mond te zullen aantref fen. In hun chauvinisme hebben de aanhangers van Olympique de spelers allerlei dingen beloofd, cadeaus, grote premies. Woensdag moet de grote dag voor Olympique worden.” Kovacs maakt er ook geen geheim van, dat het op een 0-0-resultaat afge stemde tactisch concept in Dresden hem goed is bevallen. Kovacs’ eigen persoonlijkheid maakt hem daarom trent nog weifelachtig. De artiest, de avonturier in hem zegt dan ook: „Ei genlijk zou ik wel een keer reclame- voetbal met Ajax willen spelen. Tegen Olympique Marseille is dat mogelijk. De ploeg is niet groots, maar heeft fantasie en is technisch begaafd. Het moet mogelijk zijn om hier een prach tige wedstrijd te spelen.” (Van onze sportredactie) AIX-EN-PROVENCE. Niet alleen letterlijk speelt Ajax verstoppertje door ver weg te kruipen van het Marseillaanse gewoel. Wie gisteravond de Ajacieden in hun vier sterrenhotel in Aix-en-Provence op 31 kilometer ten noorden van Marseille hoorde keuvelen met de Franse journalisten, besefte dat Ajax ook figuurlijk ver stoppertje speelde. De meest onzinnige dingen werden de Franse pers als waarheden verkondigd en zij werden ook nog voor waar aangenomen. De Ajax-spelers grapten maar in het wilde weg. De in Frankrijk aanbeden Josip Skoblar zou door Wim Suurbier een keer volledig zijn uitgeschakeld. Dat is wel waar, want in de jaarbeurs stedenwedstrijd tegen Hannover ’96 in dertijd kreeg Skoblar geen voet aan de bal. Ajax vertelde er echter niet bij, dat de Skoblar uit het Westduitse voet bal waarvan ook Horst Blanken burg de Joegoslavische ster-speler kent een heel andere voetballer was dan de nu in Olympique Marseille schitte rende schutter. Nog minder vertelden de Ajacieden, dat Suurbier in de eerste wedstrijd van de tweede ronde om de Europa-cup 1971-’72 helemaal niet zal OLYPISCHE SPELEN. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft uit de artsen die de medische begeleiding van de olympische bonden verzorgen, de medische staf voor München samengesteld. Behalve de chef van dit medisch team, de heer J. L. de Jongste, hoofd medische dienst van het sportcentrum Papendaal. wiens benoeming al een jaar geleden werd bekend gemaakt, zijn aangewezen de he ren F. Kessel, arts van het KNVB-sport- centrum te Zeist en A M. Rozijn, medische begeleider van de KNWU. De internationale federatie heeft ge bruik gemaakt van het reglement, dat de driehoofdige jury, die de wedstrijden volgt, bevoegdheden geeft, spelers na af loop alsnog te schorsen. finale te bereiken. Verliest West-Duits- land, dan eindigt het tezamen met Frank rijk en Kenia achter Indja op de tweede plaats. Er zal dan een aantal beslissings wedstrijden moeten worden gespeeld, iets waarin het toernooi-schema nauwelijks voorziet. Ook voor Nederland dreigt trouwens bij een gelijkspel tegen Japan een beslissingswedstrijd tegen Pakistan. Wan neer Nederland echter vandaag even sterk speelt als gisteren tegen Australië, dan hoeft het Japan niet te vrezen. Nederland bevocht een volkomen verdiende triomf op de Australiërs wier zelfvertrouwen door de slechte resultaten tegen Pakistan (2-5) en Japan (1-1) danig bleek aangetast. Eigenlijk is Nederland nauwelijks in gevaar gekomen, hetgeen duidelijk aange toond wordt door de woorden van doel man Buy (Sikking was gepasseerd)„Ik heb in de eerste helft maar één keer in Voor FC Twente betekent het ijlingse vertrek van Antal Nagy een geduchte BARCELONA Kennelijk is alles mogelijk in het wereldkampioenschap hockey te Barcelona. Men had gis teren nauwelijks tijd om van zijn verbazing te bekomen, want binnen slechts enkele uren werden de drie belangrijkste kandidaten voor de wereldbeker met blamerende neder lagen geconfronteerd. Vooral de Olympische finalisten van Mexico, Pakistan en Australië, moesten in poule B harde klappen incasseren. Australië leed een 10 nederlaag tegen Nederland en zal daarom niet meer tot de halve finale kunnen doordringen. De Duitse coach Werner Delmes oor deelde later over Nederland: „Het speelde erg sterk, want men moet zich niet ver gissen in Australië dat voor mij een uitstekend elftal blijft De Australiërs spelen alleen te open, met soms vijf aanvallers. Dat kan tegenwoordig niet meer”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17