KOSIGIN AANGEVALLEN BIJ BEZOEK AAN OTTAWA Contact Grote Vier Release wijkt niet voor Meer werkloosheid in bouw voorzien Hockey elf tal uitgeschakeld Laat ambtenaren meer voor hun pensioen betalen Paraplu ’s WILMS FLOET OLG H. J. Lamp U loopt meubeltjes te kijken „Hongaarse vrijheidsstrijder” gaf stomp „anti-krakers” Voor halve ton aan sieraden gestolen a WO' 11 Huurverhoging in AGENDA pagina 11 Verder in de krant VOORSTEL COMMISSIE-GOEDHART: MATRAS HET WEER „smog-gebieden weigeren DINSDAG 19 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 295 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... Conflict India-Pakistan KENNEMERLAAN - MARKTPLEIN Raamsingel 42, Haarlem.Tel.31 51 12, Suggestie van NK V-Vlaardi nge n De hele Grote. Houtstraat doorgelopen. Niets gevonden. De Houtbrug over. Direkt naar rechts. Verrassing Opnummer42.KlassiekWonen. Grachtenhuis vol eksklusieve interieurs. Hofleverancier Waarom kookt u niet met WATER BOVEN OP DE DEKSEL van de pan 2 3 3 8 9 13 13 15 15 15 17, 19 ...10 de enige matras met de juiste celbalans Morgen meer zon Rabbijn Kahane Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand f 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Inbraak bij Hillegomse juwelier IJmuider Courant Haarington: ADVERTENTIES ADVERTENTIES Het volk wordt misleid door woor den, maar niet door dingen. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der 1VI jje. H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Deze krant bestaat uit twintig pagina’s (Van onze sportredactie) BARCELONA Het Nederlandse hoc keyteam heeft zich in Barcelona niet kun nen plaatsen voor de finalepoule om het wereldkampioenschap. In de beslissende wedstrijd verloren de Nederlanders met 1-0 van Japan, waardoor Spanje en Pakistan zich kwalificeerden voor de eindronde. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, W eerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers De nationale ploeg liet zich vanmorgen volledig overbluffen dooi het destructieve spel van de Japanners, die er slechts op uit waren de beginstand te handhaven. Het enige doelpunt was voor hun een meevaller. De ambtenarenbonden zijn thans aan ■’et studeren op de consequenties van het •emort De bonden zouden liever hebben 'tezien. dat een franchise-regeling aan het AOW-bedrag zou worden gekoppeld. „Als de door de commissie voorgestelde rege ling wordt gehanteerd, zullen de ambte naren er altijd op achteruit gaan” deelde ons een vakbondsfunctionaris mee. Het moment dat premier Kosigin (midden) in de rug werd aangevallen door een uit Hongarije afkomstige Canadees. Achter het hoofd van Ko sigin is de kalende schedel van pre mier Trudeau van Canada zichtbaar. Met deze gietijzeren pan blijft groente lekker mals en sappig. U „kraakt” geen vitamientje en bewaart de volle, gezonde smaak. Gemaakt voor ’n ronde hollandse hutspot, stevige stamppot, ’n zalige zuurkool, een fijn chinees kooltje, noem maar op. Allemaal met water óp de deksel. U kiest uit ronde, kleine, ovale en grote. Vanaf 22.50. In de winkel vol ontdekkingen. Barteljorisstraat 18 Haarlem. De commissie heeft de oplossing: de ambtenaar zelf zijn AOW-AWW-premie te laten betalen, verworpen, hoewel een dergelijke regeling zou passen in het schema van het opbouw-pensioen en de al bestaande grote verschillen met het be drijfsleven. „Deze regeling heeft het be zwaar, dat zij gepaard zou moeten gaan met aanzienlijke salariscompensaties, op te nemen in de pensioenbijdragen en be rekeningsgrondslagen. Dit zou voorts lei den tot zodanige stijging van het pensioen- niveau, dat vermoedelijk een ingrij pende herstructurering in overweging zou moeten worden genomen”, aldus de com missie. De commissie wi] dus nu alleen volstaan met een salariscompensatie voor de laagst betaalden, omdat zij over een maandbedrag van 552 geen pensioenpre mie moeten betalen en straks waarschijn lijk wel. „Onder de huidige omstandigheden is het goedkoper om te bouwen dan in een tijd van hoogconjunctuur. De architecten kun nen nog wel wat werk gebruiken, de toe leveringsbedrijven zitten te springen om hun produkten kwijt te raken. Na deze tijd komt er zeker een andere en dan zal men de nieuwe fabrieken goed kunnen gebrui ken”. De aanvaller van Kosigin wordt weg gevoerd door politieagenten. 9 ZANDVOORT. „We gaan echt niet wijken voor een stelletje onderwereldfi- guren.” Dat is de reactie van de door de gemeente Haarlem gesubsidieerde Stichting Release op de aangekondigde acties van de gisteren in Zandvoort opgerichte „Ver eniging tot bescherming van het particu lier bezit.” De Vereniging wil het kraken van leegstaande huizen beletten. Voorzit ter John Johansen zei gisteren op een persconferentie: „Wat we doen is opko men voor het eigendomsrecht. We treden enkel op na een verzoek van de huiseige naar.” DJAKARTA (AFP). Ongeveer de helft van de bevolking van Indonesië heeft tbc. Dit is vandaag verklaard op een bijeen komst van de Indonesische Vereniging ter bestrijding van tbc door de voorzitter, dr. Koesnadi. Veertig percent van de zieken, zei hij, is jonger dan veertien jaar. De vereniging gaat in december een campagne beginnen om de overheid te helpen in de strijd te gen de ziekte. Boven zijn waardevast pensioen kriigt de ambtenaar nog een klein percentage van zijn AOW. De rest van de AOW wordt op het pensioen gekort. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond In de komende nacht zwaar be wolkt met regen en minimum temperaturen van 14 tot 10 gra den. Morgen van het westen uit opklaringen, afgewisseld door enkele buien en middagtempera- turen omstreeks 14 graden. Ma tige tot krachtige, aan de kus’ tijdelijk nog stormachtige wind aanvankelijk uit het zuidwesten, later ruimend naar west tot noordwest. OTTAWA (Reuter en AP) De Russische premier Kosigin is gisteren in de Canadese stad Ottawa aangevallen door een demonstrant. Kosigin bleef ongedeerd. Premier Trudeau van Canada heeft het incident „bijzon der vernederend voor de Canadezen” genoemd De Russische premier die voor een be zoek van acht dagen in Canada verblijft had met zijn Canadese ambtgenoot in het parlementsgebouw besprekingen gevoerd. Na afloop wilden beide regeringsleiders zich te voet naar het nabijgelegen kantoor van Trudeau begeven. Buiten demonstreerden jonge joodse Canadezen tegen de Russische weigering een vrije immigratie naar Israel toe te staan. De weg naar het kantoor van Trudeau was afgezet door politie en Rus sische en Canadese veiligheidsagenten in burger. Een jongeman, gekleed in zwart vest wist door het politiekordon te breken. Hij rende op Kosigin toe en gaf de Russische premier een stomp in de rug. De aanvaller, een Hongaar van afkomst werd door vijf man van de veiligheids dienst tegen de grond geslagen en over meesterd. De neergeslagen demonstrant riep liggend op de grond nog „Ga naar huis Russisch zwijn” tegen Kosigin, die Het stuk werd in ons land met veel succes door de Nederlandse comedie uit gebracht in het seizoen ’69-’7O. De commissie-Goedhart heeft in het rapport gewezen op de pensioenregelingen in het vrije bedrijfsleven, waar ook een groot deel van de AOW-AWW-premie voor rekening van de werknemer komt. Daarboven betaalt hij nog een groot deel van de premie van zijn bedrijfspensioen. De pensioenuitkeringen liggen tussen ambtenaren en werknemers in het vrije bedrijf ver uit elkaar De ambtenaar ont vangt na 40 dienstjaren 70 percent var zijn laatst genoten ambtelijk salaris Ier wijl de werknemers in het bedrilfri-’ diverse regelingen hebben. volgens de omstanders in de war was en geschokt leek door het incident. De Russi sche premier schikte zijn kleding goed en vervolgde zijn wandeling met Trudeau. De ongeveer 30-jarige aanvaller van Kosi gin Giza Matrai noemde zich een lid van de „Canadees-Hongaarse Vrijheidsstrij ders”. De politie van Ottawa had gisteren niet ver van het hotel waar Kosigin logeert twee bommen met elk zes staven dyna miet gevonden. In een park waar zondag avond 1500 Oosteuropese immigranten en Canadezen een protestbijeenkomst hadden gehouden, zijn elf benzinebommen aange troffen. De politie heeft in verband met deze vondsten drje jonge mannen waar schijnlijk Oosteuropese vluchtelingen, voor ondervraging aangehouden. Rabbijn Meir Kahane, leider van de militante joodse defensieliga, is gistera vond bij zijn aankomst op de internatio nale luchthaven van Montreal door immi- gratie-ambtenaren gearresteerd. Bij zijn vertrek uit New York had rabbijn kahane verklaard te betwijfelen of hij in Canada zou worden toegelaten. Als ik het land binnenkom, aldus Kahane, zal ik alles op alles zetten om het bezoek van premier Kosigin aan Canada te ver storen. Het Russische partij orgaan „Pravda” besteedde niet veel aandacht aan de „aan val” op Kosigin. Dit incident, aldus „Prav da” is het werk van mensen die in de loopgraven van de koude oorlog zijn blij ven steken”. Uit deze reactie kan worden afgeleid, dat de Sovjet-Unie de verontschuldiging van de Canadese regering heeft aanvaard. UTRECHT Voorzitter C. Post van de afdeling Vlaardingen van het NKV, ziet in een weigering van alle inwoners van het Rijnmondgebied om volgend jaar de huurverhoging te betalen, een effectieve mogelijkheid tot protest tegen de lucht verontreiniging. Volgens de huurwet moet er verband be staan tussen het geboden woongenot en de huurprijs. Dat het woongenot door smog en andere vormen van luchtvervuiling ach teruit is gegaan, kan een reden zijn om geen huurverhoging te betalen, aldus de heer Post. Hij becijfert dat dit een „druk middel” van f 30 miljoen per jaar kan op leveren (een kwart miljoen huizen met ge middeld een tientje huurverhoging per maand). Het voordeel zou zijn, aldus de heer Post, dat deze vorm van protest iedere week en iedere maand opnieuw wordt ge voeld. Zijn suggestie komt binnenkort aan de orde op een vergadering van de NKV- afdeling Vlaardingen. De juridisch adviseur van het NKV, mr. Th. E. van Schaik, vindt dat luchtvervui lers ook langs civielrechterlijke weg kun nen worden aangepakt en wel door het indienen van een eis tot schadevergoeding tegen de veroorzakers van milieuveront reiniging die door bijvoorbeeld zuivering vervuiling althans in aanmerkelijke mate zouden kunnen voorkomen. De hoge raad heeft in 1917 al bepaald, dat het in strijd handelen met de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aan zien van iemands leven of goed een on rechtmatige daad oplevert. Alleen al van de dreiging met aansprakelijkheidstelling kan volgens mr. van Schaik een sterke preventieve werking uitgaan. Hij vraagt zich af, of hier niet een mogelijkheid ligt voor woningbouwverenigingen, gemeenten en anderen om de vervuilers aan te pak ken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Als door het kabinet het voorstel van de commissie-Goedhart zal worden overgenomen, zullen de ambtenaren straks een uniform percentage over hun salaris moeten gaan betalen aan hun pensioen. Het vorige kabinet is tot de conclusie gekomen, dat de huidige regeling voor premiebetaling, zowel voor het ambtenaren- pensioen als voor de AOW-AWW, het rijk teveel kost, namelijk 24 percent van de totale salarissom. De ambtenaar zelf betaalt maar een deel van de premie voor zfln eigen pensioen. De premie voor AOW en AWW komt geheel voor rekening van het rjjk. De commissie-Goedhart stelt nu voor de zogenaamde franchise-regeling te laten vervallen en te vervangen door een uni form verhaalpercentage toe te passen op het gehele ambtelijke inkomen. Invoering van deze regeling zal, met name wat betreft de lager gesalarieerden, gepaard moeten gaan met enige salariscompensa tie. Wat de franchise-regeling betreft' over ie eerste f 552 van het maandsalaris be taalt de ambtenaar thans geen premie voor het ambtenarenpensioen. Over het bedrag wat hij daar boven iedere maand ontvangt, moet hij zelf 10 pet. betalen. De commissie wil dus over het gehele salaris bedrag nu een uniform percentage laten betalen. Voor de invoering van de huidige regeling in 1964 was dit percentage 7,9. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De raad van bestuur bouw bedrijf is van mening, dat volgend jaar aanzienlijk meer werklozen zullen vallen in de bouwsector dan de regering heeft voor zien. Met name de ongeschoolde krachten zouden het slachtoffer worden. Dat ver klaarde gistermiddag de voorzitter van de raad, ir. H F. Prins op een persbijeenkomst in Den Haag. „Wij staan voor een moeilijke periode van een teruglopende conjunctuur en dat zal ook gevolgen hebben op de investe ringspolitiek. Wij kunnen nu al duidelijk constateren, dat de opdrachtgevers de kra nen dicht draaien. De architecten hebben al 30 percent minder opdrachten. De beleg gingsmaatschappijen vragen zich af of de woningen bij het huidig* prijspeil straks nog wel verhuurd kunnen worden”. De moeilijkheden worden volgens ir. Prins -nog vergroot door een rem op de utiliteitsbouw (scholen, kantoren, ministe ries e.d.). „Men kan niet het ene doen en het andere nalaten. De beleggingsmaat schappijen wachten zich er wel voor om te bouwen in gebieden, waar straks mogelijk te weinig scholen en andere openbare ge bouwen zijn. Ook de particulieren zijn dan minder geïnteresseerd. De voorzitter was er verwonderd over, dat er nu een investeringsstop optreedt. WASHINGTON (DPA en AFP). De Verenigde Staten hebben, ongerust over de toenemende kans op een militair con flict tussen India en Pakistan, contact op genomen met de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk om de mogelijkheden na te gaan van vermindering van de spanning tussen die twee landen. Dit is gisteren op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verno men. In een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde” heeft de Pakistaanse president, Jaja Chan, verklaard, dat Oost- Pakistan door acht divisies van India is omsingeld. Pakistan zal terugslaan, als het door India wordt aangevallen, aldus Chan. Naar aanleiding van geruchten over on- derhandelingen met de gevangengenomen Oostpakistaanse leider Sjeik Moedjiboer Rachman, zei het Pakistaanse staatshoofd, dat hij „niet met een rebel kan onderhan delen.” De commandant van de Pakistaanse luchtmacht, luchtmaarschalk Rahim Chan, heeft vandaag gedreigd, dat hij „passend zal ingrijpen” als India voortgaat „het Pakistaanse luchtruim te schenden”. Claus „Vrijdag” in Engeland DEN HAAG. Het toneelstuk „Vrij dag” van Hugo Claus zal in een bewer king van Christopher Logue op 23 novem ber in het theater „Upstairs” van het Royal Court Theatre in Londen zijn En gelse première beleven. Dit weekeinde trad de Vereniging voor het eerst op in de Gen. Gronjéstraat en zette daar de krakers op de stoep. Relea- se-woordvoerder Lau van der Linden: „Het optreden van die mensen is een zaak van huisvredebreuk. Ze hebben een com pleet bankstel vernield. Lieden die een tactiek hebben gevonden om geld binnen te krijgen.” Van der Linden kondigde harde tegenmaatregelen aan. „Tegen een gaatje tussen z’ n ogen kan ie niet veel doen.” Denkt Release aan gewapende te genstand? Van der Linden: „Dat kan op zoveel manieren.” Een woordvoerder van de Haarlemse politie zei dat tegen de Vereniging opge treden wordt wanneer „mishandeling, ver nieling of huisvredebreuk” wordt ge pleegd. „De politie treedt niet in het civielrecht.” De woordvoerder zei dat in het geval van de Cronjéstraat proces verbaal is opgemaakt. Volgens Release zou de politie niet zijn opgetreden en na vrijdag gewaarschuwd te zijn door Van der Linden enkel toegekeken hebben. De politie: „Ik geloof wel dat ik dat kan tegenspreken. Er is geen agent die zich daar aan zal wagen.” De voorzitter van de Vereniging van Makelaars in Haarlem en omgeving, J. M. Strijbis, zei ons nog niet op de hoogte te zijn van het bestaan van de nieuwe vere niging. Voor het hele kraakprobleem zag hij eerder een oplossing in een overleg tussen de huiseigenaar en de gemeentelij ke autoriteiten en het creëren van bin dende bepalingen van rechtswege. De heer Strijbis geloofde dat intimidatie en geweld in ieder geval niet gebruikt moeten wor den om tot een oplossing te geraken. HILLEGOM. Bij een inbraak van nacht in een juwelierszaak aan de Hoofd straat in Hililegom is naar schatting voor vijftigduizend gulden aan sieraden ge stolen. Van de winkel werd eerst een ijzeren hekwerk stukgeknipt, waarna met een hamer de etalageruit werd ingeslagen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1