Anti-depressiva kunnen dodelijk zijn Tsjechoslowaaks persbureau: Explosie op jager 2 doden Marbon erger dan vulkaan Vrijwillige regeling tanker reder ijen olievervuiling voor Alternatieve begroting Coornhert-Liga: VRIJHEIDSSTRAF TERUGDRINGEN BIL' WAPENLE VERING AAN IRA „Friesland „ONGEGROND VERZINSEL” Sloop Nieuw-Marktbuurt MS GIFTIGE WERKING GROEP MEDICIJNEN OPGESPOORD Negen personen gewond Verdachten van roofoverval vrijgelaten Bejaarde man in Drachten dodelijk mishandeld Geen gedwongen gebruik van openbaar vervoer DINSDAG 19 OKTOBER 1971 2 D F 4 Dank aan Nederland 99 A rsenaal 7 Expediteur weigerde TIJDELIJK 1.81 N.B. V.-voorzitter AFVALLO7ANG Bond Gemeente personeel Amsterdam: SELECTIE Grote rolkraag pullover in ribs-dessin 32,50 f jam wil fruit proeven wie koopt STuFfE^ wier U JU ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ADVERTENTIE j kust in Frankrijk en Engeland. Alle drie, een 19-jarige kunstschilder, zijn evenoude echtgenote en zijn eveneens 19-jarige neef, beschikken volgens de po litie over een overtuigend alibi. Gebleken is dat het drietal wèl bij de supermarkt van de n.v. Konmar aan de Waldorpstraat is geweest, maar niets met de roofoverval te maken heeft. De buit van de overval bedraagt 125 mille. DEN HAAG. De drie Hagenaars, die zondag aangehouden werden op verden king zaterdag een roofoverval te hebben gepleegd op een supermarkt in Den Haag, zjjn in de loop van maandag vrijgelaten. deadweight voor De Utrechtse re-animatiespecialist dr. A. N. P. van Heyst, verbonden aan het In de kleuren zwart, wit. mosgroen, bruin, cognac en petrol. Het Tsjechoslowaakse persbureau zei gemachtigd te zijn om te verklaren: „Dit is een volledig en ongegrond verzinsel en een duidelijke provocatie tegen de Tsje choslowaakse socialistische republiek, be dacht door bepaalde imperialistische krin gen met het doel de goede betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en andere landen schade toe te brengen.” De Tsjechoslowaakse pers en radio heb ben, afgezien van dit korte bericht van CTK, het stilzwijgen bewaard over deze affaire. PRAAG Het officiële Tsjechoslo waakse persbureau CTK heeft maandag avond Britse persberichten als zou Tsje choslowakije wapens leveren aan Noord- lerland als „een volledig en ongegrond verzinsel” van de hand gewezen. In de korte verklaring wordt slechts gesproken over „Britse persberichten”. Er werd geen commentaar geleverd op de actie van de Nederlandse politie, die op Schiphol de vliegtuiglading Tsjechoslowaakse wapens in beslag nam. Dr. Van de Ree conludeert dat de tri- cyclische anti-depressiva in hogere dose ringen te beschouwen zijn als een ernstig gif voor de cellen van de hartspier. Be- Bergsma, dr. F. H. L. Beyaert, prof. mr. L. H. C. Hulsman, mr. C. Kelk, mevr. mr. J. Soetenhorst-de Savornin Lohman. Voorrang zal in de komende jaren vol gens deze begroting o.a. moeten worden verleend aan: De wapens zijn overgebracht naar een opslagplaats in Krommenie. Sterkere en meer democratische con trole op de manier waarop het straf rechtelijk stelsel werkt. (Controle op politie en openbaar ministerie door rechter en ombudsman, door departe ment en parlement, en door de plaat selijke gemeenschap. Controle op het gevangeniswezen door een onafhanke lijk, voor de gedetineerde makkelijk bereikbaar, beroepsorgaan); vanavond laat verwacht Het ongeluk ge schiedde toen het schip in het Skagerak voer. Ook verwerpt hij de andere beschuldi gingen. Grote Houtstraat 26-30 Haarlem NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel VI prij vrai woc nog aan ben zelf Ter gen uitg onn het hoo gaai vra De nar uitg er gaa oen gin; ten het teit Mo die vin I con vai «tij ger dui bei me pu: eig de voi Wi ba bil wo teg lijl to< po 00 he kr er ti< be de be ee ri w al ai Vl bi ir g w n n a o Herziening van het bestaande stelsel van straffen, waarbij boetes en ande re vermogensstraffen „normaal” moe ten worden, en vrijheidsstraffen uit zondering. Maten 40 t/m 46. J Marbondirecteur A. L. Leigh noemt de informatie in de brief „onjuist en vol strekt ongefundeerd.” De heer Leigh vindt het betreurens- waardig dat de bond niet de moeite heeft genomen ofwel via de directie van Mar bon ofwel via de bevoegde en terzake kundige instanties na te gaan of de feiten die in de brief worden gepubliceerd waar zijn. UTRECHT. Een bepaalde groep ge neesmiddelen, de zogenoemde tri-cyclische anti-depressiva, zijn in grote doses zeer giftig. Omdat deze middelen, die sinds ongeveer twaalf jaar in de geneeskunde worden gebruikt, dienen om patiënten te helpen die aan ernstige depressies lijden, kunnen zij door deze patiënten worden gebruik als middel om zelfmoord te ple gen Dat dit in toenemende mate gebeurt blijkt onder meer uit cijfers van het nationaal vergiftingen informatie centrum van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid. Minder dreigen met straffen en ande re sancties tegen bepaalde nu nog strafbare handelingen. (Vooral op het gebied van druggebruik, en bij enkele vermogens-, zeden-, verkeers- en beledigingsdelicten): DEN HAAG. Met een „alternatieve Justitiebegroting”, waarin vele voorstellen tot een nieuwe vormgeving van het straf recht zjjn gebundeld, heeft de „Coornhert- Liga” zich dinsdag officieel gepresen teerd. Deze voor ieder ook delinquen ten openstaande vereniging, op 3 juni opgericht heeft ten doel het bevorderen van strafrechtelijke hervorming. den en kwik die per se niet in zee mogen worden geloosd. Onzekerheid heerste er maandag in Den Haag nog over de vraag of de Sovjet unie, Portugal en Polen, die ook zijn uitgenodigd, op de conferentie zullen ver schijnen. Over de weigering van Dijk’s Interna tionaal Expeditiebedrijf in Amsterdam zich in te laten met de zending klandestiene wapens heeft directeur H. Dijk maandag middag mededelingen gedaan. Toen kreeg directeur Dijk argwaan. Hij liet in Londen informeren naar de fa. Wendamont, die niet bleek te bestaan. Hij heeft daarna mej. Van Leeuwen, die nog herhaaldelijk opbelde, te verstaan gegeven dat hij niets met de zaak te maken wilde hebben. van de recherché voorgesteld. De verkeers politie zou voorts moeten worden afge stoten naar het departement van Verkeer en Waterstaat. Bij de reclassering wordt aangedrongen op vermindering van de rapportage ten gunste van werkelijke, ook materiële, hulpverlening. Daarvoor zouden op het politiebureau en bij het openbaar ministe rie gedragsdeskundige consulenten moeten worden ingeschakeld. Nieuwbouw van gevangenissen moet ui terst voorzichtig worden benaderd: alleen voor de vervanging van gesloten door open inrichtingen. Bij terbeschikkingstel ling van de regering mag niet meer tege lijkertijd straf worden opgelegd, en de rechtspositie van ter beschikking gestel den moet sterker worden. „Voorkomen is beter dan genezen”, is het uitgangspunt, ook van het hoofdstuk over kinderbescherming Dat brengt onder meer een vrij ingrijpende hergroepering van kinderbeschermingsorganisaties met zich mee. De explosie gebeurde toen de raketmo tor van een raket-dieptebom vroegtijdig ontbrandde, terwijl de lanceerinrichting in de laadstand stond. Er was gisteren nog geen verklaring in zake de feitelijke oor zaak. De explosie aan boord van de jager heeft volgens de Nederlandse vice-consul in Kristiansand geen al te grote schade aangericht. Een kleine brand kon direct worden geblust. De rijkspolitie op Schiphol heeft maan dagmiddag bekend gemaakt waaruit de zaterdag op Schiphol onderschepte wapen- zending bestond. De 116 in beslag geno men kisten bevatten: 40 karabijnen met toebehoren, 40 bajonetten, 20 geweren met toebehoren, 6 pistoolmitrailleurs, 4 raket- werpers, (anti-tankwapens), 220 raketten voor de raketwerpers, 10 reserve-raket- motoren, 200 aanvuurladingen voor de raketwerpers, 24 draagtassen, 520 afvuur- patronen, waarschijnlijk voor geweergra- naten die zich echter niet bij de zending bevinden, 7040 patronen voor karabijnen en geweren, 2640 andere patronen (beide soorten patronen van Tsjechische make lij), 520 afvuurpatronen waarvan de poli tie nog niet kon zeggen waarvoor ze gebruikt kunnen worden en 500 scherpe scherfhandgranaten. zijn verbonden, dit middel gebruikt, komt omdat het, aldus dr. Van Heyst tijdens een persconferentie over dit onderzoek, „zo’ n verschrikkelijk fijn geneesmiddel is, het enige wat er is voor de behandeling van bepaalde soorten van depressies, na melijk depressies die voortkomen uit een ziekte-toestand van de hersenen en waar voor geen oorzaak van buitenaf is aan te wijzen.” Hoewel er geen tegengif tegen vergifti ging met deze geneesmiddelen bekend is, kan de arts toch een aantal Ingrepen verrichten die de giftige werking van een te grote dosis tegen kunnen gaan. Dr. Van de Ree noemt er op basis van zijn onder zoek een aantal. Hij voegde eraan toe, dat niet precies vaststond vanwaar deze wapens waren verzonden. Het was de minister ook niet mogelijk te zeggen uit welke bron vroege re wapenzendingen voor het verboden Ierse republikeinse leger afkomstig waren. De Engelse regering had over de wapen transporten contact met de Tsjechoslo waakse regering opgenomen. In antwoord op een vraag van de La- bour-afgevaardigde en oud-minister van Defensie Denis Healy bevestigde minister Douglas-Home dat de op Schiphol aange troffen wapens en munitie van Tsjecho slowaakse herkomst waren. Besparingen zoekt de alternatieve be groting vooral in radicale terugdringing van de vrijheidsstraf. „Hier snijdt het mes aan twee kanten”, aldus het slot van de algemene beschouwingen. „Het gevange niswezen kan zowel wat betreft gebouwen als wat betreft personeelsbestand aanmer kelijk worden ingekrompen (hetgeen tot besparingen en opbrengsten leidt). De ver vanging van vrijheidsstraffen door vermo- genssancties verhoogt verder de middelen die het rijk toevloeien.” De begroting is opgesteld door een werkgroep, bestaande uit mr. P. H. Bak ker Schut, drs. Y. Baudoin, drs. R. L. Een functionaris van „Omnipol” het Tsjechoslowaakse staats-agentschap voor wapenexport, verklaarde niets van deze zaak af te weten en zei dat „Omnipol” zich slechts bezig houdt met de verkoop van wapens voor de jacht. UTRECHT „Slechts een openbaar vervoer van goede kwaliteit verkoopt zich zelf en kan leiden tot een vrijwillig selec tief gebruik van het eigen gemotoriseerd vervoer. Aan dwangmaatregelen van de regering bestaat geen behoefte, zeker niet bij de benedenmaatse kwaliteit van het Nederlandse openbaar vervoer’ Dit zei de voorzitter van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederelandse Bond van Vervoers- personeel de heer G. J. H Alink, vandaag tijdens een buitengewone algemene ver gadering van de bedrijfsgroep in Utrecht. De heei Alink betreurde het dat de bij het C.N.V. aangesloten vervoersbond A.C.B.V niet bereid is in te gaan op het voorstel van di Federatieve Spoorweg vak vereniging (F.S.V.) om te gaan praten over de mogelijke vorming van één bond voor het spoorwegpersoneel De bij het N.V.V. aangesloten N.B V en de aan het N.K.V gelieerde K.B.V zijn wè) bereid tot be sprekingen over samenwerking. AMSTERDAM. De Algemene Bond van Gemeentepersoneel, afdeling Amster dam, heeft in een brief de gemeenteraden van Amsterdam en Zaandam en Gedepu teerde Staten van Noord-Holland drin gend verzocht aan de chemische fabriek Marbon geen produktievergunning meer te verstrekken. Deze fabriek tegen de rand van de hoofdstad acht de bond niet langer aanvaardbaar. De bond noemt Marbon gevaarlijker dan een vulkaan omdat deze vooraf waar schuwende erupties geeft, hetgeen bij de Marbon niet gebeurt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Douglas-Home, heeft maandag in het Lagerhuis de dank van zijn rege ring uitgesproken jegens de Nederlandse autoriteiten, „die door hun snelle optreden hebben voorkomen dat de zaterdag in Amsterdam in beslag genomen wapens in handen van het Ierse republikeinse leger zijn gevallen.” Verder moet voorrang worden gegeven aan een meer op de samenleving als geheel gerichte opleiding en selectie van rechters, uitbreiding van de juridische hulp en schadevergoeding en bijstand aan slachtoffers van delicten. Voor deze laat ste twee punten zouden bedragen van o.igeveer 39 miljoen extra beschikbaar moeten word-n gesteld Academisch Ziekenhuis in Utrecht, heeft in juli 1970 het initiatief genomen tot een onderzoek van de giftige werking van deze geneesmiddelen. Tot dan toe wist men dat niet precies, wat betekende dat men patiënten die een te grote dosis van dit geneesmiddel binnen hebben gekregen, niet goed behandeld konden worden. Dit onderzoek is inmiddels afgerond. Het is verricht door de Utrechtse arts J. K. van de Ree, die er dinsdag op is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde. „Wij werden een week geleden telefo nisch benaderd door een keurig Neder lands sprekende dame, die zich mejuf frouw Van Leeuwen noemde en zei uit Den Haag op te bellen” vertelde de direc teur. „Zij vroeg ons of wij bereid waren een zending instrumenten, die spoedig uit Tsjechoslowakije zou arriveren, op te Deze regelingen dragen ertoe bij, dat olievervuiling van de zeeën wordt voorko men, doordat de verantwoordelijkheid voor de vervuiling wordt gelegd op de schouders van de eigènaren van de olie tankers en de vervoerde olie, zegt de olie- industrie in het overzicht. De regelingen maken het ook mogelijk, dat wanneer er een ongeluk gebeurt, waardoor zee, kust, enzovoort worden bevuild met olie, on middellijk een begin kan worden gemaakt met de reinigingswerkzaamheden in de wetenschap, dat een adequate vergoeding prompt zal worden betaald. De rederijen en de industrie hebben de beide regelin gen getroffen, omdat er nog geen interna tionale conventies tussen de regeringen van kracht zijn, die de vergoeding van schade in geval van olievervuiling regelen. Zolang die wettelijke regelingen er niet zijn blijven de vrijwillige overeenkomsten van kracht. Gisteren is in de Nieuw-Marktbuurt in Amsterdam de sloop van huizen begonnen. Er werd hevig tegen ge protesteerd, zoals onder meer blijkt uit leuzen als „Slopers wees solidair. Vandaag wij, morgen jullie" en „Niet slopen, maar stutten” op dit krot. slaan in onze douaneloods op Schiphol. Wij verklaarden ons daar in principe toe bereid. Daarna kregen wij een schriftelij ke bevestiging van de fa. Wendamont in Londen over een zending wapens en mu nitie.” De vrees voor olievervuiling op grote schaal als gevolg van ongelukken op zee is gegroeid met de omvang van de tank- DEN HELDER. Door een ongeluk tijdens proefnemingen met een raket- dieptebommenwerper zijn gistermiddag aan boord van Hr. Ms. jager „Friesland” twee opvarenden om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de luitenant ter zee van de technische dienst eerste klas, de 46- jarige H. van Vliet uit Nijmegen en de 22-jarige korporaal toipedomaker S. J. Focke uit Schiedam. Er werden vier per sonen ernstig en vijf licht gewond. De ernstig, maar niet levensgevaarlijk ge wonden werden overgebracht naar een hospitaal in Kristiansand (Noorwegen). Onder hen is een burger. Bij deze vier is een Zweed. De lichtgewonden komen, evenals de stoffelijke resten van de twee omgekomenen, met de „Friesland” mee naar Den Helder. De jager wordt daar De wijkagent zou volgens de alternatie ve vergroting in ere moeten worden her steld, aldus het hoofdstuk over de politie. De wijkagent moet bekend vertrouwd, steeds bereikbaar en makkelijk benader baar zijn. Tegenover deze decentralisatie van de surveillance wordt centralisatie Na het ongeluk bij Marbon heeft het afdelingsbestuur van de bond een onder zoek ingesteld naar de werkelijke gevaar lijkheid van de Marbonfabriek. De resul taten van dit onderzoek worden schrikba rend genoemd. De fabriek zou bijvoor beeld regelmatig een hoeveelheid explosief materiaal in huis hebben die gelijk staat aan enige honderden megatonnen. Voorts is er een aantal chemische bedrijven in de directe explosieve omgeving alsmede een groot aantal olieverwerkende maatschap pijen die ingeval van een ketelexplosie bij Marbon een nucleaire ramp tengevolge kan hebben, aldus de brief. Na de ramp bij Marbon staat het volgens het bestuur vrijwel vast dat Marbon door zijn gehei me produktieproces veel van zijn gevaren verborgen houdt voor de dienst hinder wetvergunningen. Tot slot zegt de brief dat Marbon binnen enkele uren zou kun nen overschakelen op de fabricage van napalm. (Van onze correspondent) DRACHTEN. De 73-jarige A. van der Heide uit Drachten is in de nacht van vrijdag op zaterdag zodanig mishandeld, dat hij zaterdagavond is overleden. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laborato rium in Den Haag heeft dit gistermiddag vastgesteld. De juiste toedracht van het gebeurde is nog niet bekend. De bejaarde man had met zijn 19-jarige kleinzoon vrijdagavond in Drachten cafe’s bezocht. Om twee uur ’s nachts zijn zij nog gezien en de ver standhouding was toen uitstekend. Enkele uren later kwam de kleinzoon in over spannen toestand het ouderlijk huis bin nen. Zijn grootvader werd omstreeks vijf uur ernstig gewond op straat aangetrof fen. De kleinzoon, die werd overgebracht naar een ziekenhuis, weet zich niets meer te herinneren van wat er gebeurd is. De conferentie zal zich buigen over twee raamovereenkomsten, die onafhan kelijk van elkaar door de Skandinavische landen (Noorwegen, Zweden, Denemarken, Ijsland en Finland) en de zuidelijke Noordzeestaten (België, Engeland. Neder land en West-Duitsland) zijn opgesteld De inhoud van beide ontwerpen loopt, vol gens deskundigen, weinig uit elkaar Het moet in ieder geval mogelijk zijn een lijst op te stellen van giftige biologisch moei lijk afbreekbare stoffen zoals pestici- kend als verschijnselen van de vergifti ging waren reeds een ernstige daling van de bloeddruk, de zogenoemde shock, eq een chaotische verstoring van de normale elektrische activiteit van het hart. Volgens dr. Van de Ree is het noodza kelijk bij het voorschrijven van dit soort geneesmiddelen, de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. Dit ook omdat een zwak of ziek hart er gevoeliger voor is dan een gezond hart. Ook kinderen zijn iets gevoeliger voor deze middelen. Voor iedere patiënt afzonderlijk moet de dose ring apart worden vastgesteld, reden waarom de arts altijd met een lage dosis begint. Dat men ondanks de gevaren die er aan schepen. Het eerste ernstige incident, dat de aandacht van het publiek op dit gevaar vestigde, was de ramp met de 100.000 ton J metende „Torrey Canyon” de zuidwestkust van Engeland in april 1967, die leidde tot vervuiling van de Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken verwacht dat op de interna tionale conferentie die dinsdag in Oslo begint een akkoord zal worden bereikt over een ontwerpverdrag dat het lozen van industrieel afval in zee aan banden legt. DEN HAAG. De tankscheepvaartre- derijen en de olie-industrieën hebben vrijwillige regelingen getroffen om de schade te vergoeden, die voortvloeit uit vervuiling van zee, kust havens enzovoort door olie. Blijkens een overzicht van deze regelingen, beschikbaar gesteld door de olie-industrie, gaat de regeling van de tankvaartrederijen tot een maximale schadevergoeding van 10 miljoen dollar per tanker. De regeling van de olie- industrie vult die van de rederijen aan, waardoor de totale schadevergoeding per vervuilingsincident kan oplopen tot een maximum van 30 miljoen dillar. IWW i wow*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2