HARDE WOORDEN IN VN OVER TOELATING CHINA Moskou geeft Cairo geen aanvalswapen Synode in Rome in tijdnood de postgiro üus mokKelgk. „ELEGANT” Autofabriek in George Bush- Barcelona na gevechten gesloten Loon* en prijsmatiging er Russische piloten voor Migs Modehuis Laster van Albanië” Hoofdkwartier van neo-fascistische en □er Vliegtuigkaper geeft zich over groep in Nanterre ontdekt Britse militair doodgeschoten „U schrijft toch wat u wilt” Iran zou troepen samentrekken bij zuidelijke grens Eksklusieve stoffen DINSDAG 19 OKTOBER 1971 In Laatste woord Onaanvaardbaar eel i Obstakels Embargo Geïrriteerde sjah op persconferentie Noord-Ierland bóft als u van vis houdt. Alfrink If Aangezien Formosa dan nog lid is van voor (Van onze redacteur in Tel Aviv) ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Rome) .AAA/VWWVWWWWWWWWWWWWWWVWW* chuldi- ADVERTENTIE 20 Met de wapens die Egypte wel krijgt, te van VANCOUVER, (Reuter). Een man, die gisteren boven Alaska een Amerikaans passagiersvliegtuig kaapte om er mee naar Cuba te vliegen, heeft het toestel terug laten keren naar de Canadese luchthaven Vancouver. mrens- heeft i Mar- terzake feiten i waar smt de n vol- Maandagmorgen ging de discussie over de praktische kanten van het priester schap in de discussiegroepen nog voort. In Hoe een en ander ook uitvalt, de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft uiteindelijk het laatste woord over het toekennen van een Veiligheidsraadszetel aan een nieuw lid. PARIJS, (Reuter). In de Partfse voor stad Nanterre heeft de politie bij een reeks huiszoekingen het hoofdkwartier ontdekt van een neo-fascistische groepering. Bij de actie werden zes woonblokken uit gekamd door driehonderd politiemannen. Vorige week was in die buurt een politie busje beschoten. Nanterre had sinds de studentenopstand van 1968 juist de repu tatie van een links bolwerk. Het was de 29-ste militair die in Noord- lerland is gesneuveld. In Londonderry werd ook een militair door een kogel ge troffen. Hij werd gewond. Explosie. Bij een zware explosie in een kruitfabriek in de Westduitse plaats Lie- benau zijn drie mensen omgekomen en tien gewond. Zes arbeiders worden ver mist. Bond imsfer- teraden ■edepu- I drin- fabriek r meer ren de nd niet de bij rsbond op het egvak- •n over d voor N.V.V. N.K.V. ot be- irlijker waar bij de Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE De Israëlische regering, pers, radio en televisie zijn aan dit alles geheel voorbij gegaan. Dagelijks leggen ministers verkla ringen af en verschijnen er artikelen in de krant, dat het militair evenwicht ern stig verstoord dreigt te worden, als de VS het embargo tegen Israel op nieuwe wa- penleveranties niet opheft. De Israëliërs willen de indruk wekken, dat Moskou aan alle Egyptische eisen tegemoet is gekomen en dat Israel ernstig gevaar loopt als de VS niet hetzelfde doen. enbaar >t zich- selec- riseerd 'an de er niet an het zei de -wegen -voers- andaag e ver- rt recht. tweederde meerderheidsresolutie gestemd wordt, en deze resolutie wordt afgestemd, Albanië zeer waarschijnlijk zijn resolutie ter stemming zal brengen. En omdat deze resolutie al een eenvoudige meerderheid heeft, en een tweederde meerderheid dus niet meer vereist wordt, zou Peking zijn zetel hebben gekregen en Formosa zijn uitgewezen. Op deze tactiek zijn, zoals in een schaakspel, talrijke variaties waar door de uitslag van het China-debat mis schien pas na talrijke andere stemmingen bekend zal zijn. Dit meldt vandaag het blad „Al-Kifach” in een uit Baghdad afkomstig bericht. Iraanse helikopters, aldus het blad, heb ben verleden week al een aantal „uitlok- kingsvluchten” boven Iraaks gebied uitge voerd tijdens de feesten in Persepolis. De enige verrassing bleek te zijn, dat de vertegenwoordiger van generaal Tsjang Kai Sjek indirect bereid bleek te zijn om samen met China zitting te hebben in de VN, mocht Peking worden toegelaten. Waarnemers merkten op dat Formosa zich al enkele weken niet meer heeft uitgelaten over zijn oorspronkelijke aan spraak de enige vertegenwoordiger te zijn van het Chinese volk. In dit licht is het verklaarbaar, dat de Verenigde Staten er niets voor voelen op dit moment nieuwe Phantom-bommen- werpers aan Israel te leveren, aangezien dat de Russen tot verder gaande beloften aan Egypte zou verplichten en de bewa peningswedloop alleen maar zou vergro ten. De Amerikaanse ambassadeur George Bush had het in zijn rede op zijn beurt over „de schandelijke laster van de Al- baanse afgevaardigde”. Hij noemde diens rede „een ouderwetse tirade, compleet met de cliché’s van de koude oorlog”. Spre kend alsof de VN-gedelegeerden het ge hoor waren in een Amerikaanse verkie zingscampagne, zei Bush, dat de uitwijzing van Formosa „een onaanvaardbare prijs is voor de toelating van Peking”. Zoals in de afgelopen weken, toen ook minister van Buitenlandse Zaken William Rogers het accent legde op het gevaarlij ke voorbeeld dat de uitwijzing zou kun nen vormen voor latere internationale kwesties, herhaalde Bush, dat het boven dien vrijwel uitgesloten is dat, wanneer Formosa eenmaal is uitgestoten, het later ooit weer toegelaten zou kunnen worden als afzonderlijk lid van de organisatie, omdat een dergelijk voorstel door een veto in de Veiligheidsraad (waarin dan ook Peking zitting zou hebben) getorpe deerd zou kunnen worden. Volgens de Amerikaanse FBI is de ka per de 23-jarige Dale Thomas, zes jaar geleden veroordeeld wegens doodslag en sinds augustus van dit jaar voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Kardinaal Alfrink gaf in de discussie groep nog als zijn mening dat de priest er- te zijn bij de besluitvormingen en dat zij aan deze besluitvormingen dienen mee te raden verantwoordelijke organen behoren werken en niet alleen maar dienen te worden geconsulteerd. de Duitstalige groep, waarvan de Neder landse kardinaal Alfrink deel uitmaakt, werd gesproken over de priesters en het uiten van hun politieke opvattingen en over het celibaat. Vanmiddag begon de discussie over het tweede grote thema van de synode, dat van de rechtvaardigheid in de wereld. BARCELONA (AFP) De 21.000 werk nemers van een autofabriek in Barcelona, zijn gisteren in staking gegaan. Deze staking geldt als protest tegen het besluit van de onderneming, een twintigtal arbeiders, die als gevolg van een staking in juni ontslagen waren, niet opnieuw in dienst te nemen. Na de gevechten tussen stakers en po litie heeft het stadsbestuur van Barcelona de fabriek laten sluiten. Drie arbeiders werden bij de gevechten door kogels ge troffen. ROME. De bisschoppen in Rome be ginnen verward te raken in het tijdsche ma. Gisteren werd duidelijk dat de derde synode wel meer tijd nodig zal hebben dan een maand, voordat er formuleringen gevonden zijn waarmee een meerderheid het eens kan zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de synode die op 30 september begon, eind oktober zou wor den afgesloten. Anderen waren er voor dat de priester raden als zuiver consultatieve organen zouden worden gedefinieerd. De Neder landse kardinaal vond twee medestanders, de andere elf leden van de Duitstalige groep waren tegen verregaande bevoegd heid van de raden. BELFAST, (Reuter en AFP). In de buurt van Belfast is gisteravond weer een Britse militair doodgeschoten. Hij zat in een stilstaande auto. eft het onder- jevaar- resul- irikba- ijvoor- cplosief k staat Voorts a in de de een tschap- asie bij gevolge ramp jestuur gehei de va ren ainder- brief u kun- ;e van BEIROET (AP). Iran heeft troepen samengetrokken langs zijn zuidoostelijke grens. Dit zou het voorspel kunnen zijn tot een invasie van drie eilanden in de Perzische Golf, waarvan het eigendom door Irak en Iran wordt betwist. buurt uizen i ge- b lijkt idair. „Niet krot. Aanhangers van Formosa demon streerden gisteren voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York tegen toelating van China tot de volkenorganisatie. Ze hadden zich met kettingen aan het hek voor het ge bouw vastgeketend. Bush legde er de nadruk op dat de Amerikaanse twee-China’s-resolutie zo danig is geformuleerd, dat geen „on nodige obstakels” in de weg van Peking zijn geplaatst, en dat het met opzet de kwestie over Pekings toekomstige relaties met Taiwan openlaat Als een procedure- technische manoeuvre introduceerde hij de resolutie waarin de uitwijzing van Formosa als „een belangrijke aangelegen heid” wordt beschouwd, waardoor een tweederde meerderheid van stemmen van de Algemene Vergadering nodig zou zijn, in plaats van een eenvoudige meerderheid, om het Albaanse ui twij zings voorstel aan te nemen. Bush vroeg deze resolutie prio riteit te geven boven een stemming over de Albaanse. In de praktijk betekent dit, dat wan neer er eerst over de prioriteit van de TEL AVIV. De Sovjet-Unie heeft naar het schijnt geweigerd Egypte offen sieve wapens te leveren, waarmee het Israel zou kunnen aanvallen. De nieuwe Russische beloften aan president Sadat, tijdens zijn bezoek aan Moskou gedaan, zijn beperkt gebleven tot defensieve wa pens. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS Nesti Nase, de Albaanse minister van Buitenlandse Zaken, noemde het Ameri kaanse voorstel om een VN-zetel in te ruimen voor zowel Formosa als Peking, „een oud-imperialistisch complot”. Kenne lijk namens Peking sprekend, zei hij dat China niet zou nalaten aanspraken te maken op Formosa als Chinees grondge bied. Tsjang Kai Sjek”, zei hij, „verte genwoordigt noch een volk, noch een land En als de Verenigde Staten zo’n voorkeur hebben voor reactionaire regi mes, ging hij verder, dan is dat de zaak van Amerika, maar „kadavers moeten niet door de Verenigde Naties worden getole reerd”. Het bevond zich in een souterrain ach ter een gepantserde deur, was bezaaid met hakenkruis-emblemen, en bevatte een klein arsenaal aan geweren en messen. Ongeveer veertig jongelui werden aange houden. zeg, de postgiro kost niets en gééft 2i% rente! Daar liet hij de vier bemanningsleden, die hij als gijzelaar hield, uitstappen, waarna hii zich overgaf aan de politie. GEGRATINEERDE VISSCHOTEL Leg 800 gr visfilets in royaal beboterde vuurvaste schotel. Vermeng tomaten puree uit blikje met dl witte wijn en dl water. Fruit gehakte ui en 100 gr ge sneden champignons in boter of mar garine. Giet er de aangemengde toma tenpuree bij. Laat het zachtjes door koken. Voeg naar smaak zout, peper en De matiging zou voor de hoogste inko mens ook het meeste effect hebben als de variant van het CNV algemeen voor on- derhandelingen zou worden aanvaard. Dat houdt in, dat niemand boven de 25 mille bruto inkomen méér aan prijsstijgings- compensatie krijgt dan 1500 per jaar. Op die manier zou een minister met een inkomen van ruim een ton nooit zes tot zeven mille „compensatie” krijgen voor gestegen kosten van levensonderhoud, een bedrag dat wel erg onredelijk afsteekt bij dat van de lager betaalden, die voor niet veel minder „primaire” uitgaven komen te staan. NKV-voorzitter Mertens heeft intussen laten uitrekenen dat ieder percent dat de lonen minder stijgen een ruimte van 250 miljoen oplevert, die dan ook moet wor den aangewend om verdere prijsstijgingen te voorkomen. De werkgevers hebben in een reactie te kennen gegeven dat óók te willen, maar tussen de goede wil en de daad ligt nog een berg, waar de werkge vers in de praktijk nog niet overheen zijn. Het staat vast, dat zij een deel van de door de vakbeweging gevraagde garanties nauwelijks kunnen geven. Daarvoor zijn zij afhankelijk van de vrijwillige mede werking van die groepen hoger betaalden, die er tot nog toe weinig blijk van hebben gegeven zich veel gelegen te laten liggen aan het krachtenspel om de inkomensni vellering. Het klimaat voor de positieverbetering van de laagst betaalden is nog hooit zo gunstig geweest, zei NW-voorzitter Ter Heide. Maar of dat ook betekent dat de vakbeweging nu een eerste kans krijgt op een (bescheiden) oogst blijft onzeker. Het lijkt erop dat matiging in vrijwil ligheid onmogelijk wordt, zolang er geen algemeen aanvaardbare basis voor een inkomensbeleid gevonden is. President Sadat krijgt Migs-23, die door Russische piloten bestuurd worden. Daar mee hoopt de Sovjet-Unie Egyptische oor logszuchtige neigingen en overmoed te kunnen beteugelen. Om zonder al te veel risico’s een grootscheepse aanval te kun nen lanceren heeft Egypte lange-afstands- raketten van het type „Frug” van de Russen nodig. Daarmee is het mogelijk vanaf Egyptisch grondgebied Tel Aviv en andere Israëlische steden te bombarderen, zonder afhankelijk te zijn van Syrische Migs. de Veiligheidsraad kan het dan daar nog proberen een laatste tegenstand te bieden. Maar omdat dit geen kwestie is waarop een veto van toepassing is, kan Formosa alleen maar hopen op een eenvoudige meerderheid van de Veiligheidsraadsleden een uiterst onwaarschijnlijke gebeur tenis. De Formosaanse minister van Buiten landse Zaken, Sjow Sjoe-Kai, die namens zijn delegatie het woord voerde, en die Peking steevast „Peipeng” noemde, zei dat wanneer Peking wordt toegelaten „een tijdperk van collectieve agressie” zal aan breken. Hij gaf president Nixon ook de indirecte waarschuwing, dat Peking er alleen maar op uit was hem te misleiden. De minister dreigde niet dat Formosa uit de VN zal treden wanneer Peking wordt toegelaten. Hieruit concludeerden waarne mers dat de minister de mogelijkheid open wilde laten om samen met China in de VN vertegenwoordigd te zijn, mocht Peking worden toegelaten. De Nederlandse delegatie zal als 51ste van 67 sprekers het woord voeren. En dan tenslotte nog deze ironie: de voorzitter van deze belangrijke zitting van de Alge mene Vergadering is de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, die de opvolger is van Subandrio, die ten val kwam toen Pekings invloed op Indonesië gebroken werd door de gebeur tenissen die president Suharto aan de macht brachten. De Amerikanen hebben het embargo ingesteld om Israel tot concessies te dwin gen in zake een tussenregeling voor het Suez-kanaal. TEHERAN, (AFP). Zeer op zijn hoe de en soms duidelijk geïrriteerd heeft de sjah van Iran gisteren op een persconfe rentie in zijn paleis in Teheran vragen beantwoord van buitenlandse journalisten die de viering van het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk hebben bijgewoond. Ongeveer driehonderd journalisten wa ren samengedromd in de zaal waar de sjah in een fauteuil achter een lage tafel zat. Bij het binnenkomen van het paleis waren de verslaggevers door de politie gefouilleerd. Tijdens de persconferentie werd onder andere de vraag gesteld- „Was in Sjiraz en Teheran de inschakeling van zo’n politiemacht nu werkelijk nodig? Waarom hebben wij het Perzische volk nooit bij de manifestaties gezien”? Geprikkeld antwoordde de sjah: „Het doet er niet toe wat ik hierop zeg. U schrijft toch wat u wilt”. En wat later merkte hij op: „Zoals steeds besteedt u alleen aandacht aan de slechte kant van de dingen”. Op vragen over het uiterst beperkte aandeel van het volk in het politieke huid steeds verkopen. De vakbeweging heeft een flinke prijs gevraagd voor de bereidheid tot matiging van de loonkostenstijging. Die moet niet 13,5 percent worden maar 11,5 percent. Het gevolg is dat de prijsstijging tot 6 percent kan worden teruggebracht (voor speld is 7 percent). De werkgevers zouden dan op hun beurt moeten garanderen dat ook de hogere en hoogste inkomens onder controle komen. In grote bedrijven kan de ondernemingsraad daarbij betrokken wor den. In kleinere bedrijven zou die contro le aan de hand van een officiële accoun tantsverklaring kunnen geschieden. De vakbeweging heeft alle bonden, als directe partijen bij cao-onderhandelingen, uitge zonderd de Unie-BHP (hoger en middel baar personeel) voor haar matigingsideeën meegekregen. Bij de werkgevers ligt dat niet zo eenvoudig. Met name de vrije beroepen (artsen, notarissen, advocaten) zijn niet groepsgewijs tot matiging te bewegen. En juist tegen de inkomensvor ming van die groeperingen zet de vakbe weging zich het sterkst af. Tijdens de komende drie dagen zal een synthese opgesteld dienen te zijn over het eerste deel van de discussies, die nu achter de rug zijn. Het ging daarbij om vragen met betrekking tot het priester ambt, zoals die in de discussiegroepen werden behandeld. Als n: drie dagen de voltallige vergadering nog opmerkingen heeft over het eindresultaat, dan staan er nog eens drie dagen ter beschikking om veranderingen aan te brengen. Pas daarna komt dezelfde procedure aan de orde met betrekking tot het tweede priesterthema, namelijk dat van de praktische vragen rond het priesterschap. De inleider van dit thema, de Spanjaard Enrique Tarancen, bracht al een rapport uit over wat hierover in de voltallige vergadering was gezegd Dat de meerder- i heid van de deelnemers zich zou hebben uitgesproken tegen het wijden van ge huwde priesters, zoals de tekst van de Spaanse kardinaal wel wordt weergege- 1 ven, berust op een misverstand. Dit ont stond door een foutieve vertaling van het Latijnse woord voor wat wij „meerder heid” noemen, wat in zijn oorspronkelijke betekenis niet meer zou zeggen dan „meerderen”. (Van onze redacteur in Washington) NEW YORK In een plotseling tot leven gekomen Verenigde Naties is gisteren het debat over de toelating van China begonnen, niet met beleefde pingpong-diplomatie, maar met de uitwisseling van harde woorden. De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Formosa trokken in zijde lingse opmerkingen van leer tegen hun collega van Albanië die als eerste spreker het woord voerde, Pekings lof zong, en de uitwijzing van Formosa eiste als lid van de Verenigde Naties. citroensap toe. Giet het geheel over de visfilets. Paneren en gesmolten botersaus erbij. Langzaam gratineren in warme oven. Dan nog peterselie erover Om te y Lou<4* fj* smullen vl5 nou JT zo duur mogelijk zien te Wat komt er terecht van de loon- en prijsmatiging? Het ziet ernaar uit dat die vraag nog niet direct kan worden beant woord, omdat werkgevers en werknemers nog verre van eensgezind zijn over de aanpak van de inflatiebestrijding. Hun benadering van de vraagstukken loopt zelfs zo sterk uiteen, dat NVV-voorzitter Ter Heide, nog voordat de onderhandelin- gen goed op gang konden komen, al heeft uitgeroepen dat toenadering hem vrijwel onmogelijk lijkt. Zijn collega Mertens van het NKV ziet het minder somber. Hij hoopt op een spoedig akkoord. Maar af gaande op de garanties die de werknemers vragen, kan die hoop niet erg groot zijn. De vakbeweging heeft twee matigingsva- rianten uitgewerkt, maar heeft daarbij als uitgangspunt genomen dat de werknemers er 3 percent reëel op vooruit moeten gaan, waaruit dan ook eventuele pensi- oenverbeteringen en vakantiegeldverho- gingen moeten komen. Die 3 percent zit ten er volgens de vakbeweging in, omdat het Centraal Plan Bureau een produktivi- teitsstijging voorziet die net zo hoog is. Mocht die stijging meevallen, dan moet die worden omgezet in prijsdalingen, vindt de vakbeweging. Die 3 percent reëel zijn direct al een conflictpunt geworden. De eerste reactie van de werkgevers was: alleen de prijs stijging wordt omgezet in loonsverhogin gen. Met andere woorden: er mag „reëel”, dus aan koopkracht en secundaire ar beidsvoorwaardenverbetering, niets bijko men. De argumentaties van beide stand punten laten zien hoe partijen in het eigen straatje redeneren. Ter Heide vindt de reële loonstijging als het ware een voorwaarde tegen stijgende werkloosheid. Want, is zijn redenering, als het besteed bare inkomen niet groeit, stagneert de binnenlandse afzet en moeten er mensen worden ontslagen. De werkgevers daaren tegen houden vol: de economische werke lijkheid laat geen reële loonverbetering toe. Anders verslechtert de concurrentie positie en verergert de werkloosheid. Nu kan het begrip reële loonverbetering ook in prijsdaling worden uitgedrukt, als het gaat om vergroting van de bestedings- kracht. Gaan de prijzen omlaag, dan hoeft er ten eerste geen prijsstijgingscompensa- tie te komen en wordt vervolgens het besteedbaar inkomen minder ontkracht, dan bij voortdurende prijsstijgingen. Zo bezien kan men een prijsdaling dus als een indirecte vorm van reële loonverbete ring zien. En wanneer werkgevers en werknemers ook in deze ,richting naar een akkoord zouden zoeken, dan zou dat de afstand tussen beide standpunten kunnen verkleinen. Tenslotte gaat het er de vak beweging om de laagste en lagere inko mens niet te laten uithollen door prijsstij gingen. Dat zij met een eisenpakket komt, waarvan de werkgevers vinden dat het niets minder dan „overvragen” is, hoeft niet zo veel verwondering te wekken als men er rekening mee houdt dat in een onderhandelingspositie beide partijen hun AAAAA/WWI/VWVVVV\A/VVVWV\AAA«VVVVVWV\A/VW\AA/VVVVWVVVVVWVVVVVWVVVVV\/VVV\AAMAA/\A/VVVVVVVVWWVVVWWI AAIV\A/VVVVVVV\AJVVAA/WVVVWVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVWWVVWVVVVVVVVVVVVVVWVWVVVVVVVVVVM ters en landingsvaartuigen, kan het geen oorlog op grote schaal tegen Israel voeren. leven antwoordde de sjah: „Wij voltrek ken een revolutie die onze revolutie is. Haar succes is ons succes”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3