Mühren: „Je kunt in de top niet meer meekomen als TRAINER LUCIEN LEDUC BANG VOOR WAS IS HIER GEBEURD Horst Blankenburg in Marseille openbaring je middenveld overslaat” „WAAR IK I Burggraaf won Spaans toernooi Te veel eer rook met Afgang Europa bijna compleet Ook Duitsers verloren Wereldbekend Aroma „Ik begin beter te draaien” 12 BEWIJS EVEN ZOEKEN PallM DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 (Van onze sportredactie) Leef met plezier Rook de echte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export V ROGER MAGNUSSON HORST BLANKENBURG MARC SERNé (Van onze sportredactie) was in was ROTHMANS hill M EXPORTj ft I 1 T t Johan Cruyff schiet de bal tussen de benen van doelman Carnus, die eer der al door Keizer kansloos was ge laten. Zvunka komt meters te kort. enkele moeite had met het op enthousiasme en inzet geënte Franse voetbal. Blanken burg kon ook als aanvallende libero met vaste hand regeren. Slechts één keer werd hij verrast door Josip Skoblar, maar toen redde de tweede voortreffelijke kracht bij Ajax, Heinz Stuy. VOETBAL. Het nationale voetbalelftal van Kongo Kinsjasa zal volgende week twee wedstrijden in ons land spelen. Op 26 oktober spelen de Kongolezen, die onder de naam Léopard uitkomen, in Groningen tegen de FC Groningen. Twee dagen later, op 28 oktober, komen zij in Leeuwarden in het veld tegen de FC Cambuur. met zich Skoblar sprak namens het hele uitge bluste elftal toén hij bedacht: „Als gebeurt wat ik verwacht dat in Amsterdam zal gebeuren, dan valt er voor ons erg weinig eer te behalen daar. Normaal gesproken is het gebeurd”. Enkele ogenblikken later zou trainer Leduc zich met een nogal vrijblij vende opmerking bij hem aansluiten„Am sterdam is een erg leuke stad. Dat is altijd meegenomen. Daar zien we wel weer ver der”. IXPOR publiek, dat na iedere beslissing, waar het het niet mee eens was, een regen van bierblikjes op het veld liet neerdalen naar de gele bon. De tweede officiële waar schuwing voor de Ajacied. die vorig jaar in de uitwedstrijd tegen Celtic ook een waarschuwing kreeg waar hij tot nu toe nog niets van heeft gehoord. Of de UEFA ook dit keer even coulant is, zal in Am sterdam niet zonder de nodige spanning worden afgewacht. Of Neeskens wel of niet van de partij zal zijn: voor Olympique zijn de Europa Cup-aspiraties in Marseille wel definitief begraven. Nadat de eerste stormlopen waren uit geraasd, accentueerde Piet Keizer dit door uit een vrije trap na een overtreding van Zvunka tegen Cruyff de bal vlak voor rust op miraculeuze wijze langs de muur en keeper Carnus te draaien. Die zelfde Keizer die verder een onopval lende wedstrijd speelde bezorgde Ajax in feite een riant uitzicht voor de return op 3 november in Amsterdam. Tien minu ten na de hervatting kreeg Olympique dan eindelijk de rekening gepresenteerd voor het uiterst riskante spelletje, dat men de monstreerde. Dat het daarom slechts 2-1 bleef was eigenlijk wel een beetje verwonderlijk, want ook in de achterhoede speelde Olym pique tegen een team als Ajax op een uiterst riskante manier. In die laatste linie voetbalde het nagenoeg op één lijn. Bos- quier was in de achterste vier weliswaar de vrije man, maar een specifieke vrije verdedigersrol vertolkte hij toch niet. Keizer: „Dat houdt natuurlek wel risico’s in, ja. Maar in dit soort wedstrijden sta je vaak maar met twee spitsen tegenover drie of vier verdedigers. Dan blijft het toch moeilijk. Bovendien kreeg Neeskens al snel een vrij ernstige blessure Dan is het toch even zoeken. Speelt Olympique zo in Am sterdam. dan komen daar zeker mogelijk heden uit voort” MARSEILLE Zelfs toen de bij topvoetbal ongebruikelijke speelwijze van Olympique Marseille na tien mi nuten rendement opleverde toen Heinz Stuy kansloos was bij een mis lukt schot van Kula, dat door midden velder Gress van richting werd ver anderd zelfs toen raakte Ajax nau welijks uit balans. Of zoals Heinz Stuy het uitdrukte: „Vergeet niet dat wij al 36 Europa-cupwedstrijden en twee finales achter de rug hebben, terwijl Marseille pas aan zijn derde duel bezig is” Het was echter van het eerste fluitsignaal van de merk waardig, maar niet slecht fluitende Belgische arbiter Schaut, duidelijk, dat het maar wat aanrommelende Olympique niet de klasse had om een elftal als Ajax voldoende tegenspel te bieden. Een return, die in feite een formaliteit wordt. Ook voor Stefan Kovacs: „Er moet nu wel heel wat gebeuren, willen wij niet overgaan naar de volgende ronde. Ik ben met dit resultaat uiteraard bijzonder te vreden. Voor het eerst heeft Ajax ook eigenlijk goed gevoetbald in een uitwed strijd. Ajax heeft geroutineerd het begin afgewacht en daarna de zwakke punten van Marseille uitgebuit. We hebben ge speeld zoals het hoort: hard, zonder ge meen te worden”. Het harde spel leverde Johan Neeskens een officiële waarschuwing op. Na een overtreding tegen Gress greep Schaut die zich niets aantrok van het uitgelaten Op het middenveld lagen echter Ajax’ grootste mogelijkheden (de overwinnings- goal werd daar bijvoorbeeld geboren). En Olympique onderstreepte zijn tactische achterstand nog eens extra door dit gro tendeels te verwaarlozen Gerrit Mühren: „Dat was bekend. Olympique is gewend 4-2-4 te spelen. Wij hebben echter bewust op 4-3-3 gevoetbald, omdat Olympique met zijn mindere klasse zich dan aan ons zou moeten aanpassen. Dat is ook wel gelukt, dacht ik. Een bewijs dat Olympique nog veel te kort komt. Ik dacht niet dat je in het Europese voetbal ooit mee kunt komen als je je middenveld overslaat”. (Van onze sportredactie) MARSEILLE. - Ajax-voorzitter Jaap van Praag is van plan om bij de UEFA een protest m te dienen tegen de leiding i van Olympique Marseille. Voor de wed- strijd speelde het muziekkorps het Bel- I gische volkslied voor de scheidsrechter. de Marseillaise voor Olympique en het Wilhelmus voor Ajax: iets dat officieel door de reglementen verboden wordt i voor Europa cup-wedstrijden. MAMAAMMAAAAAMWVWWWWWWWIMVWhMMWWMWM/WWM Juist van de vleugels kwam nog het grootste gevaar van het vrij armetierig voetbal spelende Olympique. Via de zijlijn werd de bal herhaaldelijk hoog voorge gooid waar dan Skoblar meestal ge steund door Gress en Novi klaarstond om de zaak af te ronden. De ellende was, dat Olympique geheel afhankelijk was van eventuele fouten van Ajax in defensief opzicht. En dat terwijl de Ajax-verdedi- ging nagenoeg foutloos speelde en geen Uit een afgeslagen aanval waarbij met vijf aanvallers over een breed, maar uiterst kwetsbaar front werd aangevallen tikte Blankenburg naar het middenveld, waar Keizer de bal even controleerde, voordat hij een magnifieke dieptepass richting Cruyff dirigeerde. Zvunka, die blijkbaar nog nooit van het begrip mandekking heeft gehoord, stond nog vertwijfeld bij de mid denlijn naar Cruyff te zoeken, toen deze al razendsnel op weg was naar keeper Carnus, die enkele seconden later de bal uit zijn net kon halen, toen de Ajax-spits hem met en simpel, maar efficiënt tikje passeerde Het enige vraagteken dat bij deze Ajax- zege kan worden geplaatst, is het feit, dat het zeer riskant onmiddellijk op de aanval ging spelen. Kovac’s visie om de hele wed strijd al te beslissen, is daarmee weliswaar in vervulling gegaan, maar een tè offen sieve tactiek hield in het begin even de nodige risico’s in. De snelle buitenspeler Di Caro was vaak tè vlug voor Sjaak Swart, terwijl aan de andere kant Ruud Krol soms erg veel moeite had met Roger Magnusson, wiens verrichtingen na het maken van die tweede Ajax-treffer net zo asgrauw werden als van Olympique als geheel. Krol: „Dat kwam ook. omdat Magnusson bij dat beginoffensief steeds steun kreeg van die opkomende verdediger Lopez. Toen moest ik hem regelmatig loslaten, terwijl de enige manier om hem uit te schakelen is, om mandekking te spelen. Hij is name lijk erg handig. Later ging dat veel beter. Naarmate de wedstrijd vorderde, ben ik hem gaan volgen tot zelfs op zijn eigen helft. Toen kwam hij er niet meer aan”. De incidentele flitsen van Ajax-architect Keizer waren voldoende om Olympiques beste aanvaller, de Zweed Roger Magnus son, tot de conclusie te brengen: „Niemand heeft zulke spelers als Cruyff en Keizer. Geen enkel elftal in Europa. Het lijkt wel of zij radar in hun hoofd hebben. De een voelt blindelings aan wat de ander gaat doen. Dat is meer dan routine. Dat noem ik klasse” Ook Marseille-trainer Lucien Leduc kwam tot een lovende conclusie: „Waar ik bang voor was. is gebeurd. Dit elftal van Ajax heeft gewoon te veel rou tine om van de kook te raken als het ach ter komt te staan. Als wij tegen Gornik ook zo’n snelle openingstreffer hadden ge maakt, dan had Olympique door kunnen gaan. Tegen Ajax bleek dit onmogelijk”. Toch was Ajax niet in staat om dit op timaal uit te buiten. Er waren tussen Arie Haan en Ruud Krol te veel contactstoor nissen om het allemaal soepel te laten verlopen, terwijl Johan Neeskens zich moest bezighouden met het fanatieke scha- vertje Gress, de enige die als ooit in Duitsland gespeeld hebbende voetballer zich af en toe een profmentaliteit aanmeet Maar ook Gress kon het niet alleen en hij raakte zo geïrriteerd, dat hij Neeskens een schop gaf waardoor deze pas slechts na het krijgen van een injectie verder kon voetballen Toch zou Hulshof over hem bedenken: „Olympique was volgens mij veel gevaar lijker geweest als die Gress meer was aangespeeld in de spits. Hij dook herhaal delijk in het gat, maar kreeg dan nooit de bal. Die ging altijd maar naar Skoblar. Een jongen die je weliswaar in de gaten moet houden, maar toen het constant niet lukte, probeerde men ook niets anders. Die bal ging maar naar Skoblar’ MARSEILLE. Toen Horst Blanken burg in december 1970 naar Ajax kwam, was dat niet in de eerste plaats om als opvolger te fungeren voor Velibor Vaso- vic. Het bestuur van de club uit De Meer presenteerde het wel als zodanig, maar dat was meer een zet om Vasco wat concurrentie te bezorgen, wat tenslotte nooit kwaad kon. De praktijk bestond hieruit, dat Michels hem in zijn Europa- cupwedstrijd (de uit-wedstrijd tegen Cel tic) gebruikte als breker op het midden veld. Toch was Blankenburg, die ook München 1860 als ausputzer speelde, een van de grootste gegadigden om Vasco na zijn vertrek op deze essentiële plaats op te volgen. Het was een uiterst lastige opgave omdat hii onmiddelliik met routi- niet Vasovic vergeleken werd. Zo werd hem in het begin verweten dat hij als opkomende laatste man tekort zou schie ten. Er is de laatste weken echter een ken tering in het spel van de koelbloedige Westduitser opgekomen. Ook aanvallend is hij een kracht van importantie gewor den. Ook in Dresden sprintte hij vaak in het gat als een «f andere Ajax-aanval MADRID De Nederlandse atlete Marjan Burggraaf heeft in Madrid het eerste internationale „Pilar Prima de Ri vera” atletiektoernooi voor dames gewon nen. Zij won de 400 meter in 55,2 secon den en verzamelde daardoor een punten totaal van 939. Tweede op de 400 meter werd de Ita liaanse Orselli in 55,7 en derde de Spaanse Josefina Salgado in 56,5. Aan de wedstrijden werd deelgenomen door een vijftigtal dames uit Italië, Neder land en Spanje. Verdere uitslagen: 100 meter: 1. Hilly de Lange (Ned.) 12.3; 2. Isabel Montana (Sp.) 12.4; 3. Battaglia (It.) 12.5; 100 meter hor den: 1. Miep van Beek (Ned.) 13.9; 2 Bat taglia (It.) 14.3; 3. Ella Hoogendoorn (Ned.) 14.7; verspringen: 1. Hoogendoorn (Ned.) 5.90 meter; 2. De Lange (Ned.) 5.76 meter; kogelstoten. 1. Elna Schalk (Ned.) 14.18 meter; 2. Forcellini (It.) 13.85 meter; 1500 meter: 1. Boniolo (It.) 4.34.4; 2. Els Com mers (Ned.) 4.35.4; 3. Striuli (It.) 4.37.0; hoogspringen: 1. Sagrario Aguado (Sp.) 1.67 meter: 2. Mieke van Doorn (Ned.) 1.64 meter. (Van onze sportredactie) BARCELONA De afgang van het Europese tophockey is bjjna compleet: na Nederland en Frankrijk werd gisteren ook West-Duitsland uitgeschakeld voor een plaats in de halve finales van het wereld kampioenschap te Barcelona. De Duitsers verloren de beslissingswedstrijd tegen Ke nia met 2-1, nadat zij aanvankelijk in de tweede helft de leiding hadden genomen via een strafbal. De Kenianen scoorden beide malen uit strafcorners. West-Duitsland en Nederland waren vo rig jaar in Brussel de finalisten van het Europese hockey-kampioenschap. De vroegtijdige eliminatie van de Duitsers is met de ondergang van de Australiërs ongetwijfeld de grootste sensatie van dit toernooi. De Duitsers leden liefst drie ne derlagen: tegen India (0-1) en twee maal tegen Kenia (0-3 en 0-1). Alleen Spanje, derde in Brussel, kan nu nog voorkomen dat de finale van het toernooi een Aziatisch onderonsje wordt. (In het elftal van Kenia zijn de meeste spelers van Indische af komst). De halve finales, die vandaag wor den gespeeld, luiden: IndiaPakistan, Ke nyaSpanje. dreigde te verzanden en zich geen vrije man aanbood. De samenwerking Hulshoff is nu ook zo goed, dat hij dat kan permitteren. Blankenburg stelt: „In het begin het toch wennen. Er bestond een weerga loze samenwerking tussen Hulshoff en Vasovic. Als de een opkwam, nam de ander de dekking automatisch over. Nu zijn Barry en ik ook zover. Dat is ook nodig, want als je als laatste man niet de garantie hebt dat de dekking feilloos wordt overgenomen, dan is dat erg ge vaarlijk. Er staat tenslotte te veel op het spel”. Ook tegen Olympique toonde Blanken burg aan. dat hij zich steeds beter thuis gaat voelen op de voor hem vertrouwde plaats. Het ene schoonheidsfoutje met Skoblar die eigenlijk even aan de at tentie van Hulshoff was ontsnapt bui ten beschouwing gelaten, speelde hij voortreffelijk. Hij verklaart’ ..Je kunt als eusputzer alleen maar beter gaan spelen, eigenliik Die plaats betekent gewoon de routine en r eens routine Een Vasovic had dat. Net zoals een Israel dat heeft. Die weten precies het moment waarop zij erin mnafon «aan Dat kriig ie alleen door op TX’ndc+vD irlPTVArin O TV- •«onBeopf me erg goed dat ik zover nog niet ben. Maar het begint steeds beter te draaien”. W’ I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13