Johan Boskamp kreeg toch goede verjaardag i n t o ti r nog een FEIJENOORDS WRAAK KWAM BIJ VOOR UTA DYNAMO HARD AAN INTER TEN ONDER DOOR SCHANDELIJK INCIDENT Boninsegna bewusteloos GOED DAT ER POLITIE IS Kovacs de gebeten hond Ipr It Dorpmans: „Ik kon niet stoppen” Van Hanegem hoefde waterput niet terug te geven Toernooi om Micro-cup I 1 Extra-premie toto U DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 wc i Ik zat me öp te vreten: een dik half uur in een fileEr staat zeker weer zo’n klungel het verkeer te „regelen”, dacht ik. Maar op mn kantoor wist iemand me te vertellen, dat een verkeersagent een veron- gelukte chauffeur mond-op- mond-beademing had gege ven, tot de GGD kwam. Dat leren die jongens blijkbaar óók. Déar had ik voor wachten Middenveld Niet klemvast Waarschuwing JOHAN BOSKAMP (Van onze sportredactie) wwvvwvwvwwwvuvuvwvv* mmvvwvvvvwwwvvvwwvvvwvvvwvvhwvvwvvvvvwwwvvvwvwvvwvwvvvhvhwvwwvwvwvvvwvwvwmww VVVXAAA/VV\/\A/VVVVVVVVS/VVVV\AAAAAAAAA/VVVVVVVVVW\AAA/VVVVVVVVVV\AAA/VVVW\A/\^AAAAAAA/V\^AAAA/VV' als (Van onze sportredactie) JOHN DRIESKENS ADVERTENTIE staan HAARLEM. Zaterdag wordt het mi cro-korf balseizoen geopend met het toer nooi om de Micro-cup. Dit toernooi zal gehouden worden in de sporthal Zuid te Amsterdam en begint om 18.30 uur. Aan deze strijd om de micro-cup nemen de sterkste ploegen uit Nederland deel, onder De Italianen beëindigden de wedstrijd met slechts negen man. Doordat Bonin segna was vervangen door Gio en Inter- nazionale na rust Vieri in het doel plaats had laten maken voor Bordon, was het kwantum wisselspelers op, toen Jair in de tachtigste minuut geblesseerd uitviel. Tot overmaat van ramp werd zes minuten voor tijd Corso door de Nederlandse scheids rechter Dorpmans van het veld gestuurd wegens reclameren. Dorpmens verklaarde dat bij het blik- '■w; De uitslagen van de wedstrijden voor de achtste finales van het toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen luiden: Olympique MarseilleAjax 1-2 (1-1), 50.000. 8. Gress 1-0, 38. Keizer 1-1, 58. Cruyff 1-2. Dynamo BoekarestFeijenoord 0-3 (0-2). 50.000. 37. Maiwald 0-1, 43. Maiwald 0-2, 51. Schneider 0-3. ValenciaUjpest Dosza 0-1 (0-0), 50.000 Dunai 0-1. Borussia Mön- chen-GladbachInternazionale 7-1 (5-1). 27.500. 8. Heynckes 1-0. 20. Boninsegna 1-1, 21. Lefèvre 2-1, 33. Lefèvre 3-1, 40. Netzer 4-1, 42. Heynckes 5-1, 52. Netzer 6-1, 82. Sieloff (strafschop) 7-1. CSKA Moskou Standard Luik 1-0 (1-0). 7.000. 30. Kopez- kin 1-0. CelticSliema Wanderers 5-0 (3-0). 30.000 Gemmell. Macari (2), Hood, Brogan. GrasshoppersArsenal 0-2 (0-1). 16.000. 3. Ray Kennedy, 88 George Graham. Ben fica—CSKA Sofia 2-1 (1-0). 50.000. Rodri- guez, Jorge, Yekov (CSKA). «SS BOEKAREST. De geste van „De Kromme” van Rotterdam ontroerde Radu Nunweiler diep. Willem van Hanegem had hem na de interland-op-vriendschappelij- ke-basis NederlandRoemenië een paar gloednieuwe voetbalschoenen toegestuurd. Van Hanegem had de oude schoenen van de Roemeen gezien, waarvan er één tij dens de interland onklaar raakte, en was geschrokken van de kwaliteit. pas.” En Johan Boskamp, die de levensge vaarlijke Dinu volledig in toom hield: „Heerlijk was dat. We kwamen door die Roemeense supporters in de juiste stem ming”. Voor Maiwald betekende de goal vrese lijk veel. Het was de bevestiging van de voorspelling van Ernst Happel, dat hij zich ook in internationaal gezelschap zou kunnen waarmaken. Happel: „Het lijkt er inderdaad op dat Maiwald begint te ko men. Dat moet ook wel. Hij heeft twee voeten. Hij kan goed sprinten en hij heeft een goede techniek. Het enige wat zo nu en dan nog bij hem ontbreekt is de ernst. Matthias is nog te veel amateur”. incident de Italiaanse aanvoerder Mazzola hem dringend had gevraagd de wedstrijd te doen staken. „Ik zag daar geen aanlei ding toe”, aldus de Nederlander. Mat Busby, jarenlang manager van Man chester United, aanwezig als officieel af gevaardigde van de UEFA, was van me ning dat het Italiaanse verzoek om de wedstrijd te annuleren weinig kans maakte. „Hoe tragisch het ook voor Inter mag zijn verlopen. Dit soort zaken gebeuren nu een maal”. FIFA-voorzitter Rous verwees naar de ontmoeting PSVReal Madrid vorig jaar, waar iets soortgelijks gebeurde. Toen volstond de UEFA ermee PSV te ver plichten de volgende twee wedstrijden buiten het eigen stadion te spelen. Er is echter één belangrijk verschil tussen deze beide gebeurtenissen: bij PSVReal Ma drid was de getroffene de grensrechter. Bij Internazionale was het een speler. Overigens was Boninsegna na de wedstrijd alweer op de been. In Moskou won voor slechts 7000 toe schouwers (het stadion heeft een capaciteit van 100.000) de legerploeg CSKA Moskou met 1-0 van Standard Luik. Het enige doelpunt werd in de dertigste minuut ge scoord door Kopezkin. De sneeuw, die dins dag was gevallen, was naar de zijlijnen geschoven. Bij de Belgische kampioenen vertolkte Wilfried van Moer een glansrol. Het doelpunt van Maiwald ontredderde Dynamo volledig. Het verloor het laatste restje zelfvertrouwen dat de Roemenen bezaten. Zelfs de lastige Dinu verzette geen stap meer. Het Roemeense publiek dat zich tevoren op bewonderenswaardige wijze weerde, liet zich niet meer horen. De bellen en vlaggen werden opgeborgen. Het kleine legioen van Feijenoord had vrij spel. Zoals ook de Rotterdamse vedet ten op het veld superieur waren. Het verloop van de tientallen meters lange rush van rechtsback Dick Schneider na rust was tekenend. Bijna niets werd hem in de weg gelegd op zijn weg naar het doel. Het schot dat Schneider losliet was houdbaar. Het derde doelpunt kostte dan ook veteraan Andrei zijn plaats in de ploeg. En wat een juiste stemming voor Feije noord betekent, ondervond Dynamo aan de lijve. Vooral het middenveld van de Roemenen maakte een zeer slechte tijd door. Nunweiler moet geweten hebben wat er ging komen. Hoewel zijn trainer Dumitru Nicolae-Nicusor zijn middenvel der niet helemaal wilde laten vallen en dan ook beweerde dat Nunweiler (VI) geblesseerd was en bijna niet kon lopen (De geblesseerde liep overigens direct na de wedstrijd zonder zichtbare hinder rond) kon de oefenmeester niet verhelen dat zijn team deze Europa-cupontmoeting zonder middenveld had gespeeld. „Mijn ploeg bestond uit twee helften. Een voer en een achterhoede”, knikte hij. „Ik heb het team in jaren niet zo slecht zien spelen. Het is voor mij onbegrijpelijk”. Henk Wery: „Zo’n muur als Dynamo in het strafschopgebied neerzette zie je in Nederland niet. Naast de muur was een gat van zeker twee meter. Nou dan schiet je, hè. Het is een kwestie van gokken. Je mikt natuurlijk wel, maar zeker weten dat zo’n bal er ih gaat doe je niet. Ik was nog even bang dat de scheidsrechter niet zag dat de bal er inzat. Hij stuitte onmid dellijk weer uit het doel. Zo hard was ’ie” andere Óns Eibernest, Blauw Wit, Luto, Archipel en Rohda. Houder van de micro- cup is het Amsterdamse Archipel. Naast deze hoofdklasse afdeling, wordt er tevens gespeeld op niveau van de eerste klasse. In deze afdeling zal „Haarlem” uit komen onder andere tegen Victoria, BFC de organiserende vereniging, Oranje Nas sau en NKC *51 uit Nijverdal. FVVVVWVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVW Daarna was het een kwestie van afma ken. Het eerste gevaarlijke schot van de voet van een Feijenoorder werd in de De tweede treffer van de Rotterdam mers werd dertien minuten later aangete kend. Franz Hasil was er weer bij betrok ken. Hij voorzag Maiwald van de bal, die de pass verlengde naar Henk Wery. De linksbuiten liep door naar het doel van Andrei. Zijn schot in de richting van de rechter benedenhoek werd door de Roe meense doelman gestopt met zijn vuist. De bal stuitte weg voor de voeten van Maiwald: 2-0. Andrei, die aan het doelpunt mede schuldig was, beweerde zijn linksback De- leanu nog te hebben gewaarschuwd. „Ik schreeuwde dat ik de bal niet klemvast had. Maar Deleanu reageerde niet”. Sieloff voor de grootste zege van een Duitse club tegen zulk een gerenommeerde tegenstander konden zorgdragen. Het werd uiteindeljjk 7-1. Zijn vervanger Constantinescu heeft geen bijzondere stunts meer behoeven te verrichten om Feijenoord te stoppen. De Rotterdammers hadden niet meer de be hoefte om door te drukken. Feijenoord had zich geplaatst in de kwart-finales. Meer doelpunten zouden alleen maar pu bliek kosten in Rotterdam. Happel, ge vraagd naar de publieke belangstelling voor de return, zei: „Ach we hangen er een vlag bij. Dat maakt die ruime voor sprong wel goed. De Kuip loopt dan toch wel vol. Feijenoord had op dat moment reeds de wedstrijd in handen. Het bepaalde zich tot een hoge-school-demonstratie. Kort tik werk in de achterhoede, voortgezet op het middenveld, met zo nu en dan een scherpe dieptepass op de twee spitsen Wery en Maiwald, die vooral in de tweede helft veelvuldig werden bijge staan door Hasil en Schneider. Dynamo werd op eigen terrein weggevaagd. Verne derd. Het moest de reactie opvangen op één jaar ergernis. De winst, die Ut Arad één seizoen eerder op Feijenoord boekte, werd door de Rotterdammers tegen een verschrikkelijk hoge rente bij de club van het Roemeense ministerie van Binnen landse Zaken opgeëist. Het Roemeense supporterslegioen bewees zijn team dan ook helemaal geen dienst toen het nog voor de wedstrijd, tijdens de warming-up van de Feijenoorders, het provocerende ..Feijenoord wint de wereldcup” van de Rotterdamse fans beantwoordde met een smalend „UTA, UTA”. De Rotterdammers waren er weliswaar even stil van, maar het gaf Feijenoord een extra-prikkel. Ook in Roemenië bleek men de schrijnende nederlaag van de wereldkampioen nog lang niet vergeten te zijn. Trainer Ernst Happel hoefde niets meer te zeggen. Zijn taktische aanwijzingen: twee spitsen Wery en Maiwald, Boskamp op Cornel Dinu en Van Hanegem en Hasil afwisselend in de aanval, waren ruim voldoende. Happel: „Het was een bekeken zaak. Dat „UTA, UTA” kwam prachtig van MÜNCHEN-GLADBACH In het Euro- pa-cup-toernooi van de landskampioenen speelden Borussia Mönchen-Gladbach en Internazionale een tumultueuze wedstrijd, die eindigde met de totale ineenstorting van de Italianen. Bij de stand 2-1 in het voordeel van de Duitsers gooide een toe schouwer een coca cola-blikje, dat Bonin segna tegen het achterhoofd trof. Terwjjl de politie op zoek ging naar de dader die gegrepen werd, werd de ongelukkige Ita liaan bewusteloos per brancard van het veld gedragen. Het uitvallen van Bonin segna had een rampzalige uitwerking op zijn ploegmakkers. De Italianen verloren volledig het hoofd. Het gevolg was dat Heynckes (2x), Lefèvre (2x), Netzer (2x) en eenendertigste minuut geregistreerd, een kanonskogel van Hasil. In de achtender tigste was het karwei geklaard. Hasil, die meer en meer de gelegenheid kreeg zich aan zijn aanvallende taak te wijden werd op de rand van het Roemeense straf schopgebied gevloerd door Nunweiler III. De vrije trap, die de vernuftig door de Feijenoorders bespeelde Turkse arbiter Babacan weggaf, werd door Willem van Hanegem genomen. In plaats van het schot, dat de muur voor hem verwachtte, gaf Van Hanegem een kort afgemeten passje op de schuin achter hem staande Henk Wery. Het schot van de linksbuiten verdween in de rechter bovenhoek. Doel man Andrei vertelde later de bal niet eens gezien te hebben. Deze week kwam de vrouw van Radu Nunweiler in het trainingskamp van de Feijenoorders „De Kromme” de dank van haar man overbrengen. Zij had een ge schenk bij zich. Een verlicht mini-water- putje. Van Hanegem, al vaak beschreven als een groot voetballer met een klein hart, vond het gebaar van de middenvel der van Dynamo prachtig maar maakte zich tegelijkertijd zorgen. „Als hij na de wedstrijd zijn waterputje maar niet terug wil hebben. Zo hard werd de confrontatie op het middenveld van „het stadion van de drie ëntwintigste augustus” niet. Het klasse- verschil voorkwam geweld. In de rust verlieten De Kromme en Radu Nunweiler met de armen om elkaar geslagen, dikke vrienden, het veld. De winnaar en de verliezer BOEKAREST. Voor de ontmoe ting DynamoFeijenoord stond Cornel Dinu als de gevaarlijkste tegenstander van de Rotterdammers te boek. Ernst Happel zag hem in de interland Dene markenRoemenië. Dinu presteerde het in die tweemaal drie kwartier voetbal de haat van het publiek op zijn persoon te concentreren. Als hij, de hardste middenvelder van Roeme nië, aan de bal kwam, floten de Denen zich de vingers warm. Vrijdag bekeek Happel Dynamo— Cjul. Dinu (Dinellu voor zijn fans) fungeerde daar in Cjul als de aanjager van de acties van de Boekarestse ploeg. Toen de grillige aanvaller Dumitrache uit het veld werd gestuurd, was het Dinu, die het team over een dieptepunt heenhielp. Van 2-0 kwam Dynamo te rug tot 2-3. Een formidabele prestatie, die Hap pel imponeerde. Dinu uitschakelen, stond voor de Feijenoord-trainer vast, was zijn voornaamste probleem. Moest hij zijn sterkste pion Willem van Ha negem aan deze taak opofferen en daarmee het vernuft uit zijn aanval halen, nu Coen Moulijn ook al was uitgeschakeld? Maandag nam hij zijn beslissing. Zijn oplossing was Johan Boskamp. Maandagmiddag liet hij de middenvelder zijn uitverkiezing dóór schemeren. Johan moest rekening hou den met het feit, dat hij opgesteld kon worden. Voor Boskamp, een gerouti neerd reserve-bankzitter, was Happels waarschuwing een bijzonder blije ge beurtenis. Boskamp had weliswaar de moed niet opgegeven ooit nog eens een échte kans te krijgen, maar hij wist tevens, dat voor hem op het veld één van de sterkste „middenvelden" van de wereld acteerde. „Toen ik van Holland Sport bij Feijenoord terugkwam, wist ik wat er staan. Niet dat ik wanhoopte, maar toch.Boskamps grootste wens werd drie uur voor de wedstrijd gerea liseerd. „Happel vertelde toen, dat ik op Dinu moest letten. Ik was verplicht hem voor me te houden.” Johan Boskamp kweet zich op voor beeldige wijze van zijn taak. Na een inspeelperiode werd de gevaarlijke Di nu gekneveld. Geen voetbalschoen kreeg de „schrik van de Denen” nog aan de hobbelige grasmat van „het stadion van de drieëntwintigste augus tus”. Drie kwartier mandekking van Boskamp en twee doelpunten maakten van Cornel Dinu een stumper. In de tweede helft liep de motor van Dyna mo niet meer. Met zijn handen in zijn zij en met gebogen hoofd wachtte hij op het einde van de wedstrijd. Het geweeklaag van zijn fans „Dinellu, Di nellu”, noch de aanmoedigingen van zijn medespelers hadden resultaat. Di nu was uitgespeeld. Boskamp had geen last meer van hem. Boskamp: „Ik heb Happel gevraagd meer naar voren te mogen gaan. Maar Happel zei me Dinu voor mij te blij ven houden. Voor mijn gevoel was het niet meer nodig. Ik heb toen maar wat meer afstand van hem genomen.” En zo kon Johan Boskamps verjaardag vandaag een succes worden. Maandag voor de wedstrijd zei hij: „Als ik niet meespeel, kan ik die verjaardag wel vergeten. Dan heb ik toch geen zin om feest te vieren. Blijft de vraag of Happel meer, dan tot nu toe het geval was, gebruik zal maken van zijn reserve Boskamp. Jo han, die in de afgelopen transferperio de de voetbalmarkt in België verkende: „Als ik op de bank moet blijven zitten, dan ga ik weg. Dit jaar loopt mijn contract af. Hoe groot had de oefenmeester dinsdag middag gezien. In het duel RapidLegia, een wedstrijd voor de Europa-cup III. Rapid hakte de Polen, die in het begin van de ontmoeting trachtten te vertragen, volledig in de pan. Happel, die even als Legia van plan was het ritme van de Roemenen te verstoren, waarschuwde zijn mannen voor een geestdriftig aanvallend Dynamo. Laseroms: „Ons werd gezegd geen enkel risico te lopen. Weliswaar moest er getikt worden, maar op zo’n manier dat de tegenpartij niet in balbezit kon komen. We hebben veel van de wedstrijd Rapid Legia geleerd.Dynamo werd geheel volgens de regels van het professionalisme opgevangen. Keihard. Geen moment kreeg het kans, zoals Rapid het de vorige dag wel deed, het middenveld te beheersen. Met vier man was daar een zeer lastige barrière gebouwd op weg naar het doel naar Treytel. Een hindernis, die eigenlijk na de dertigste minuut, niet meer noodza kelijk was. De eerste tekenen van ontmoediging waren op dat moment al zichtbaar. Een breedtepass van rechtsbuiten Lucescu kwam bijvoorbeeld in de voeten van Mai wald terecht, die dertig meter verwijderd was van Dumitrescu, de linksbuiten voor wie de bal was bedoeld. zou gebeuren. Hasil, Van Hanegem en Jansen waren sterker dan ik. Maar er gens wil je toch niet geloven, dat je niet zal worden opgesteld. Als je dan toch drie weken achtereen naast Hap pel moet zitten, krijg je goed de pest zn Happel kent de problemen van zijn reserves. Boskamp: „De trainer praat veel met de reserves. Hij kan goed praten. Vaak helpt hij ons louter door met ons te spreken over inzinkingen heen. Hij waarschuwt ook altijd tevo ren wanneer je moet invallen. Hij beseft dat een reserve zich opnieuw moet instellen.Happel waarschuw de Boskamp deze week. De blonde middenvelder, die bij het Rotterdamse HOV zijn carrière startte, begreep, dat hij in ieder geval zou spelen, maar dat hij een hele wedstrijd mocht voetbal len, wilde hij niet geloven. „De jongens voorspelden het wel, maar het was een belangrijke ontmoe ting. Ik had er al zo lang naast ge- Voor Happel was het verloop van het duel juist zeer begrijpelijk. „Kijk, het was een geheel andere wedstrijd geworden als Dynamo in de eerste twintig minuten een doelpunt had gemaakt. De kansen kregen zij. Dumitrescu kopte over na een voorzet van Lecescu. En even later schoot Salcea- nu tegen de lat. Maar zij kwamen niet voor. Wat er daarna gebeurde was voor mij geen verrassing. Je hebt te maken met een latijns volk, dat is mentaal kwetsbaar. Ik wist dat Dynamo steeds beter zou draaien als het goed zou gaan, maar ik besefte ook dat als het de Roemenen niet zou lukken we dan veel kansen zouden krijgen. Op dat idee borduurde Happel met zijn taktisch concept voort. Hij liet Lex Schoenmaker vallen voor Johan Boskamp. Hij koos daarmee voor twee spitsen. Maar tegelijkertijd hield hij aanvallend Feije- noords’ handen vrij doordat hij Hasil di rect achter de voorhoede liet aandraven. Happel wilde de Roemenen alle lust tot een offensief ontnemen. Hij wilde ze niet de kans geven te groeien. Het gevaar dat dan kon ontstaan, wist hij, was zeer groot. Het tweede doelpunt van Feijenoord. Doelman Andrei heeft het schot van Maiwald niet kunnen keren. BOEKAREST. Stefan Kovacs was], na de wedstrijd DynamoFeijenoord]; de gebeten hond. Zowel Feijenoord als Dynamo was verbolgen over de rol, die I de trainer van Ajax bij dit duel hadI gespeeld. Volgens Wim van Hanegem I was het de Roemeen Kovacs die de kranten in Boekarest had verteld, dat hij (Van Hanegem) de grootste boef is,I die op de Nederlandse voetbalvelden I rondloopt en dat Van Duivenbode de zwakste schakel is in de verdediging van het Rotterdamse team.„Dat ik een boef ben, zal ik”, zo kondigde „De I Kromme” aan „Kovacs 7 november wel laten zien.” Ajax en Feijenoord;] ontmoeten elkaar op die datum. En Dinu (middenvelder van Dynamo) I bedacht: „Kovacs heeft Feijenoord;, natuurlijk volledig over ons team ingelicht. Dat kan niet anders. Happel heeft ons weliswaar zien spe- I len, maar tegen Cjul hebben we be- wust heel anders gevoetbald dan nor- I maal.De trainer van Feijenoord kende ons dus niet. Kovacs moet hem I verteld hebben hoe wij ons spel plegen te ontplooien. De nederlaag van Dyna mo hebben wij aan hem te danken.” I DEN HAAG. De premie in toto no. 7 is na loting ten deel gevallen aan de hou der van formuliernummer L 0317577. De winnaar ontvangt naast zijn aandeel in de eerste prijs van bruto 3.261,20 de premie van bruto 166.327,40. in totaal bruto f 169.588,60. «SS» S

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15