Geïrriteerde stemming bij werkgevers en werknemers LOONOVERLEG VASTGELOPEN V akbeweging wil matigen als kabinet meewerkt Reactie van Kosigin: in IJmuiden fluoridering Jane: VS en Rusland hebben gevechtssatellieten Ook meer wegenbelasting voor caravans en aanhangwagens Stuy bij botsing gewond Sint Nicolaas 27 november O LG A SANOceL Veertienjarig meisje uit IJmuiden omgekomen Nieuw gesprek in Staten over BLOEMBOLLEN „Brandt verdient ff Nobelprijs” AGENDA pagina 11 Vrachtwagencombinatie: van 224 naar 1083 HET WEER MATRAS camera nova 28 Verder in de krant DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 297 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Ajax-keeper in Veisen Het woord is aan... tegen lichtmast (Van onze redactie economie) Interen Autobedrijf KONING N.V. hazcnbcr Een fantastisch mooie kollektie 9 10 b Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 2 3, 21 3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 153 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. F v Camera Nova heeft 21 moderne eetkamers voor u neergezet om u te laten zien, dat ze wél passen bij de vorm en romantiek van vroeger. Erfurt Weer stormachtig IJmuider Courant Hugo de Groot: (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) de 3,25 2,25 2,40 Voor specialiteiten naar (Van een onzer verslaggevers) <n..m..m.. heerlijk (Van een onzer verslaggevers) Telefoon 1 64 79 van officia) dealer (Zie verder pagina 3) (Zie verder pagina 9) A Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Bloemstraat Showroom rel. Fel Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond: De totaal vernielde personenauto van Ajax-keeper Stuy. nadat de wagen naar het hoofdbureau van politie was overgebracht. 15141 11001 2,15 2,35 4.50 4.50 Volgens „Jane” heeft de Sovjet-Unie be gin dit jaar proeven genomen met Kosmos- satellieten waarbij eerder gelanceerde sa tellieten werden vernietigd. Hieruit blijkt, aldus „Jane”, dat de Russen ook Ameri kaanse spionage-satellieten kunnen neer halen die boven de Stille Oceaan zijn ge stationeerd om de militaire ontwikkelin gen in de Sovjet-Unie en China te volgen. Van hun kant kunnen de Verenigde Sta ten ook Russische satellieten vernietigen. „Jane” vermeldt dat de Verenigde Staten nu ook een radiografisch bestuurd onbe mand vliegtuig in gebruik hebben waarmee supersonische gevechtsvliegtuigen kunnen worden aangevallen en uitgeschakeld. Op dit moment bedragen de opcenten (een speciale toeslag op de motorrijtuigen belasting ten behoeve van het rijkswegen- fonds) 174 percent boven het basistarief met een maximum van 224. Volgend jaar moeten daar 60 opcenten bijkomen, een extra-heffing die men niet aan enig maxi mum wil binden. (Het maximum van 224 zal blijven gelden voor de 174 opcenten, Brandt heeft in de bijna twee jaar dat hij kanselier is spectaculaire initiatieven ontplooid tot een betere verstandhouding met landen van Oost-Europa. Smedestraat 22 en Schoutensteeg naast Oosten Haarlem. Op Maandag gesloten. VRIJDAG- en ZATERDAGREKLAME SINAASAPPEL SLAGROOMTAARTJE van 3,60 voor Roomboter Amandelspeculaas 250 gram Boter Amandelstaven per stuk Gevuld speculaas van 2,30 nu Roomborstplaat 250 gram Sacher cake volgens Zwitsers recept p. stuk Cassata cake p. stuk Sommige dingen niet te weten it een groot deel der wijsheid. De organisaties hebben een krachtige protestbrief gestuurd aan de Tweede-Ka- mereleden die zitting hebben in de vaste commissies van Financiën en van Verkeer en Waterstaat. DEN HAAG De hogere motorrijtuigen belasting, voorzien in het dekkingsplan van het kabinet Biesheuvel, zal straks ook gel den voor getrokken voertuigen. Tot nu toe waren aanhangwagens, opleggers in het goederenvervoer, caravans, kampeer- en utilitaire aanhangwagens achter personen auto’s vrijgesteld van de betaling van op centen. De organisaties In het goederen vervoer de BOVAG en de RAI zeggen dit te hebben ontdekt in een rekenvoorbeeld bij het desbetreffende wetsontwerp. In een communiqué zeggen deze organi saties (EVO, NOB-wegtransport, PCB, KVO, KNVTO, BOVAG en RAI) dat over deze onvoorziene consequentie niets werd mee gedeeld in de rijksbegroting, noch in een persbericht dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de voorgenomen opcen- tenverhoging wijdde. VELSEN. De veertienjarige Gretha Dijkhuizen uit de De Ruyterstraat in IJmuiden is woensdagmiddag omstreeks vijf uur door een personenauto aangere den op het kruispunt Stationsweg-Van Tuyllweg-Parkweg. Het meisje werd hier bij zo ernstig gewond dat zij twee uur later in het Zeewegziekenhuis is overle den. IJMUIDEN Sint Nicolaas zal op za terdag 27 november in IJmuiden worden ingehaald. Bij de Velser Jeugd Centrale is men reeds geruime tijd actief met het or ganiseren van de intocht. Deze valt een week later dan de komst van de Spaanse bisschop naar Nederland. De landelijke feestelijke intocht zal in Volendam plaats vinden. Dit evenement zal door de NOS via de televisie worden uitgezonden. VELSEN. De doelman van Ajax, Heinz Stuy, is vannacht in Velsen met lijn personenauto tegen een lichtmast ge reden in de Lange Nieuwstraat. Stuy kwam van Schiphol na de terugreis uit Marseille, waar hij met Ajax tegen Olym- pique speelde voor de Europa-cup. Met een lichte hersenschudding en letsel aan een knie is Stuy ter observatie in het Zeeweg-ziekenhuis opgenomen. Met fakkels trokken leden van de So- ciaal-Democratische Partij in Bonn gisteren langs het huis van Willy Brandt om hem te eren met zijn zo juist toegekende Nobelprijs voor de vrede. De Westduitse bondskanselier (rechts) en zijn vrouw Ruth hebben uit heel de wereld gelukstelegrammen gekregen. De werkgevers achten dat noodzakelijk om de concurrentiepositie en daarmee de werkgelegenheid te behouden. Ze willen zich bovendien niet binden aan een mati- gingscijfer, zoals de vakbeweging dat heeft gedaan, maar de onderhandelaars zoveel mogelijk vrijheid laten. De vakbe weging wil daarover juist duidelijke af spraken, vooral voor wat de hogere en hoogste inkomens betreft, omdat daar het matigingseffect het grootst kan zijn. (Zie verder pagina 9) OTTAWA. (AFP en Reuter) Ik ben zeer verheugd dat bondskanselier Willy Brandt de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen. Hij heeft hem verdiend. Zo reageerde premier Kosigin van de Sovjet- Unie op het bericht over de toekenning van de prijs. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws ..4,5,7, 9 Films U itwijxer Kunst 10, 19 Weerrapport 11 Beeldverhalen 11 Sport 13, 15, 17 Radio en tv19 Economisch nieuws 21, 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Luidsperekers 3, 18 Het meisje fietste op het rijwielpad van de Stationsweg en wilde bij het kruispunt oversteken. De bestuurder van een nade rendie personenauto, een 64-jarige schilder, remde krachtig, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het meisje werd tegen het wegdek gesmakt. Met zware verwondingen werd zij door de ongeval lendienst naar het Zeewegziekenhuis overgebracht. In verband met het ongeval verzoekt de Velsense politie de bestuurder van een beige gekleurde Opel, vermoedelijk een Rekord, zich als getuige op het hoofdbu reau te komen melden. Hij heeft achter de wagen van de schilder gereden, doch verklaarde, niet als getuige te willen op treden. Desondanks doet de politie een dringend beroep op hem, evenals op even tueel andere getuigen. maar niet voor de 60 opcenten extra). Door de hogere heffing ook te laten gel den voor getrokken voertuigen zal bijvoor beeld voor een vrachtauto met aanhang wagen, waarvan het totale laadvermogen 20 ton bedraagt en waarvoor momenteel f 224 aan opcenten wordt betaald, straks f 1083 worden berekend dat is bijna het vijfvoudige Voor getrokken voertuigen achter per sonenauto's moeten thans de 174 opcenten met het maximum van f 224 alleen worden betaald voor de personenauto. Straks wordt deze heffing berekend over de combinatie van personenauto mei aanhangwagen, ca ravan en dergelijke, terwijl daarenboven voor beide nog 60 opcenten extra moeten worden voldaan. In IJmuiden zal Sint Nicolaas door een grote showoptocht worden omgeven. Waar schijnlijk kan hiervoor gebruik worden ge maakt van een deel van de praalwagens, die een week daarvoor aan de intocht in Volendam hebben deelgenomen. Men heeft zich reeds verzekerd van de medewerking van de voltallige IJmuider Harmonie terwijl door de V.J.C. voorts nog een beroep zal worden gedaan op andere plaatselijke muziekverenigingen en drumbands. Met deze optocht zal een groot deel van de gemeente Velsen worden „be diend”, waarbij Sint Nicolaas waarschijn lijk ook op het stadhuis officieel door bur gemeester W. M. B. Bosman zal worden ontvangen zelfbediening KKtulncentrun^ m mynantha viaamse»weg,Haariem.tei.24<J2 83 DEN HAAG Het loonoverleg tussen werkgevers en werknemers zit muurvast. Het ziet ernaar uit dat de regering zal moeten bemiddelen om te bereiken dat het bedrijfsleven zich ten gunste van de loon- en prijsont wikkeling matigt. In de looncommissie van de Stichting van de Arbeid heerste gisteravond een uiterst geprikkelde stemming. De standpunten liepen, zoals voorzien, vooral uiteen op het punt van de koopkracht- en arbeidsvoorwaardenverbetering. Die reële verbetering moet volgens de vakbeweging 3 percent worden De werkgevers willen hoogstens de prijs stijging compenseren en helemaal geen reële verbetering toestaan. Uit het overleg .bleek, dat de vrijwillig aanvaarde vrijheid in de loon- en prijs ontwikkeling, waarbij het kabinet niet direct meer intervenieert, door een totaal verschillende benadering van de proble matiek tot visieconflicten leidt. De vak beweging wil de loonkostenstijging met 2 percent terugbrengen tot 11,5, zodat de prijzen volgend jaar niet 7 maar 6 per cent stijgen. De werkgevers zeggen niet in te zien hoe de vakbeweging over matiging kan spreken als ze nu 3 percent reële verbetering wil, terwijl die verbetering vorig jaar op 2,5 percent is uitgekomen. De werkgevers willen naar een prijs stijging van maximaal 5 percent en vin den dat daarvoor de loonkosten met een derde zullen moeten worden verminderd. A ij'- Kijk, dat bedoelen we nu met gezellig-modern. Het staat óók bl) de klassieke stijlen. Gewoon, omdat het stijl heeft. Omdat de vormgeving aansluit, op de vormen en romantiek van toen. Het goede, moderne stijl-meubel is niet kil, niet strak, niet recht-toe-recht-aan En is niet dat fel gekleurde prulletje dat onder de vlag modern vaart. Juist het „extra vagant- moderne” is voor mensen die ook van oude dingen houden. Kijk maar naar onze 21 eetkamers. Ze hebben evenveel karakter als Biedermeijer of Chippendale. En ze passen er bij. Maar komt u dat zelf nou eens ontdekken. We hebben ze alle 21 voor u neergezet. Dit antwoorden G.S. op vragen van het statenlid drs. F. A. Vissers naar aanleiding van het plan van de gemeente Amsterdam over enkele maanden het door haar ge produceerde water te fluorideren. Dit laatste heeft tot gevolg dat water afgeno men door het PWN voor distributie ten zuiden van het Noordzeekanaal, dan óók zal zijn gefluorideerd. 34. IJmuiden. Vechtstraat 2. LONDEN (Reuter) Zowel de Sovjet- Unie als de Verenigde Staten hebben ruim tevaartuigen ontwikkeld waarmee ze spio- nagesatellieten of andere ruimtevaartuigen kunnen ontdekken, onderscheppen en ver nietigen. Dit staat in de vandaag in Lon den verschenen editie 1971-’72 van „Jane’s all the world’s aircraft”. HAARLEM. Voordat het besluit van Provinciale Staten van 3 november 1965 om het door het PWN af te leveren water te fluorideren, daadwerkelijk zal worden uitgevoerd, zullen Gedeputeerde Staten deze aangelegenheid opnieuw aan de Sta ten voorleggen. Daartoe is aan de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Holland een hernieuwd advies ge vraagd. Dit advies is ontvangen en G.S. zullen nu zo spoedig mogelijk hun stand punt hierover bepalen. Aan de directeur van het PWN is inmiddels verzocht zich te beraden over het vraagstuk van de leveringsmogelijkheden van ongefluori deerd water. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde de toekenning van de prijs aan Brandt „een passend eerbewijs aan deze indrukwekkende man van de vrede”. „De Amerikanen hebben aldus de verklaring al lang bewondering voor het inzicht en de kracht waarmee Brandt de zaak van vrede en begrip tussen mensen en naties tracht te bevor deren” Dit waren enkele van de vele reacties uit tal van landen. Brandt is de 52ste drager van de Nobel prijs en de vierde Duitser aan wie deze prijs te beurt valt. Zijn Duitse voorgan gers waren de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Gustav Stresemann, die in 1926 de prijs deelde met zijn Franse collega Aristide Briand, de schrij ver Ludwig Quidde, die de prijs in 1927 deelde met de Franse pedagoog Ferdinand Buisson, en de schrijver Carl von Ossietz ky. Deze laatste heeft de prijs nooit in ontvangst kunnen nemen omdat hij in een nazi-concentratiekamp zat, waar hij drie jaar later overleed. Vorig jaar ging de Nobelprijs voor de vrede naai de Amerikaanse landbouw kundige Norman Borlaug voor zijn expe rimenten met graansoorten en in 1969 ontving de internationale arbeidsorganisa tie de prijs Opnieuw veel bewolking met af en toe regen of motregen. Mini mumtemperaturen van 13 graden aan de kust tot ongeveer 6 graden in het zuidoosten van bet land Maxima rond 14 graden. Tot krcchtig en aan de kust tot hard of stormachtig f'-enemende zuid westelijke wind. De Velsense politie kreeg vannacht om half vijf een telefoontje van een bewoon ster van de Lange Nieuwstraat, dat zij een hevige klap had gehoord, waarna zij een auto dwars over de weg had zien staan. De bestuurder was licht hinkend in de richting van Plein 1945 weggegaan. Een surveillance-auto van de politie vond wel de auto, maar geen bestuurder. Deze had zich inmiddels op het hoofdbu reau gemeld, waar hem door de politie eerste hulp werd verleend. Hierna ver voerde de ongevallendienst hem naar het Zeeweg-ziekenhuis. De auto van Stuy werd geheel vernield. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten geweest aan oververmoeidheid. Namens de vakbeweging liet tweede NVV-voorzitter A. de Boon als loondes- kundige weten dat dit in feite zou neer komen op een contractverbetering van 4 percent, terwijl de prijsstijging volgens de werkgevers 5 percent wordt. Werkgevers- onderhandelaar mr. J. C. van Gorkum, loonspecialist van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen krijgt een an dere uitkomst. Hij vindt dat de vakbewe ging niet „inteert,” maar 0 percent reële verbetering krijgt. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1