Ex-president Lyndon Johnson in zijn memoires (IV) BUNDY DRONG AAN OP ACTIE TEGEN HANOI Ontslagen bij IBB-Kondor Tattersall en Hazewind idee I I Ministerraad actief tegen concurrentievervalsing WERELDBEROEMDE KWALITEIT. prettig f Brand in Duitse tabakfabriek: 20 miljoen schade CAMEL en CAMEL FILTER Gewoon geweldig lekker. Arnhem krijgt nieuw dagblad Man omgekomen bij brand 3 ‘t I 21 DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 „Great Society' Bergafwaarts Zuiderlingen Straalvliegtuigen ii SA MTN meerd zjjn van de flatteuze en (vooral) veelzijdige collectie 'i JE dh W<1 ‘1*’ Hi ti*. v I GAMEL FILTER ADVERTENTIE de telefoon voor aan mijn perssecreta ris George Reedy. Zijn reactie kwam meteen. Reedy zei dat mijn besluit te laat kwam en dat mijn weigering om kandidaat te zijn „het land eenvoudig aan Goldwater zou geven.” gemeld torpedoboten aanval. Wij achten het mogelijk dat zij misschien een overmatige reactie zouden vertonen en een grootscheepse invasie in Zuid-Vietnam zouden begin nen. Zij konden zelfs aan de Chinezen vragen om zich bij hun strijd aan te sluiten. Johnson en generaal Westmoreland met de kleinzoon van de president, Patrick Lyn Nugent. Later op de dag kreeg ik een briefje van mijn vrouw in antwoord op mijn vraag om haar mening over mijn con- cept-verklaring. In enkele woorden trof zij mij op twee zeer gevoelige en dwingende punten: wat ik van plan was, zou verkeerd zijn voor mijn land en het zou een gebrek aan moed mij nerzijds tonen. (Door Lyndon B. Johnson) Als mij in de eerste maanden van 1964 weer eens gevraagd werd of ik nu van plan was om een verkiezingscampagne te gaan voeren voor een volledige ambtstermijn in het Witte Huis, dan antwoordde ik dat ik nog geen vaste plannen had. Want ik had de mogelijkheid om naar het presi dentschap te dingen niet uitgesloten, maar ik werd bestormd door twijfels en onzekerheden omtrent de wijsheid ervan. Die twijfel kende ik al lang, en de vervulling van het amht had ze niet weggenomen. Met een onge- dwongen assistentie van vriendelijke, vak- bekwame verkoopsters - immers een pré van j ons modehuis - wordt het kiezen van uw najaars- en wihtergarderobe (weer) een boeiende bezigheid. Ook de vrouw die iets ouder is dan jong, zal gechar De vraag, of ik naar een vierjarige eigen ambtstermijn wilde streven, riep bepaald gemengde gevoelens in mij op. Enerzijds had ik grote animo voor deze post, een aantal welomlijnde ideeën van wat er te doen was en vertrouwen in mijn bekwaamheid om het samen met het Congres gedaan te krijgen. Anderzijds voelde ik een tegenzin die men in de verhoudingen van die tijd moet bekijken. De ministers (Nederland werd door zijn minister van Economische Zaken, Lang- man, vertegenwoordigd), kwamen verder overeen dat niet-doorzichtige steunverle- ningsmaatregelen moeten worden uitge bannen. Dat betekent dat de raad einde lijk het probleem heeft aangepakt van het elkaar overbieden door sommige lidstaten bij hun pogingen om industrieën op hun grondgebied gevestigd te krijgen. IN AUGUSTUS 1964 ontwikkelde er zich een onverwachte crisis, die enige tijd lang de aard van de oorlog in De Maddox, op patrouille, speurde onder andere naar aanwijzingen om trent Hanoi’s voortdurende infiltratie van troepen en oorlogsvoorraden over zee naar Zuid-Vietnam. We besloten dat er misschien een overijverige Noordvietnamese scheepscommandant zich vergist had of dat een kuststation een verkeerde berekening had gemaakt en daarom besloten we geen tegenactie te ondernemen. Twee dagen later vielen de Noord- vietnamezen onze torpedoboot jagers weer aan, met torpedo’s. Mijn raadge- één oliëdepot. vers waren eenstemmig van oordeel dat we deze tweede provocatie niet konden negeren en dat deze aanval beantwoord moest worden. Ik was het ermee eens. Wij besloten tot luchtaan vallen op Noordvietnamese patrouille boten en hun bases, plus een aanval op Wij konden er niet zeker van zijn hoe Hanoi zou reageren op onze tegen- van de Amerikaanse Special Forces in de Vietnamese bergen in een vijande lijke hinderlaag ingesloten zaten. Met luchtaanvallen werden de vijandelijke manschappen in bedwang gehouden terwijl transporthelikopters de Vietna- mezen en Amerikanen redden zonder ook maar één man verlies. In de middag van 6 februari kwam het bericht dat de communisten om vangrijke aanvallen hadden gedaan op de kazerne van de Amerikaanse leger- adviseurs in Pleikoe en op een Ameri kaanse helikopterbasis een kilometer of acht verderop, plus verscheidene Viet namese doelen. Acht Amerikanen wa ren onmiddellijk bij de aanvallen ge dood, een was er later gestorven en ruim honderd waren er gewond. Mijn adviseurs in de Nationale Vei ligheidsraad drongen er met kracht op aan dat wij de aanvallen onmiddellijk moesten beantwoorden met aanvallen op vier doelen in Noord-Vietnam. Amerikaanse vliegtuigen zouden er drie aanpakken. De Zuidvietnamese luchtmacht zou het vierde aanvallen. De doelen waren kazernes die betrok ken waren bij Noord-Vietnams stelsel van infiltratie in het zuiden. Na lange discussie gaf ik toestem ming tot de aanvallen, mits de Zuid vietnamese regering ermee instemde. Daar bestond weinig twijfel aan, want Saigon had al enige tijd aangedrongen op vergelding tegen het noorden. De volgende ochtend bleek dat drie van de vier afgesproken doelen in mist gehuld waren geweest, slechts één was er aangevallen. Moesten we nog terug naar de andere drie? Het algemene oordeel was „nee”, en daar was ik het mee eens. Ik was president van de Verenigde Staten geworden op de verschrikkelijk ste manier die je je maar denken kunt: door de kogel van een moorde naar. In een sfeer vart nationale smart had ik mijn ambtseed af gelegd. Al in die eerste maanden in het Witte Huis wist ik heel goed dat het president schap van de Verenigde Staten een bekroning is waarvoor men een hoge prijs betaalt. Daar kwam de voortdurende onze kerheid bij of mijn gezondheid wel bestand zou zijn tegen een hele vierja rige ambtstermijn. De inspanning van mijn werk in de Senaat had bijgedra gen tot mijn ernstige hartaanval toen ik pas zesenveertig was. En nu was ik negen jaar ouder. Ik voelde een sterke neiging om terug te gaan naar Texas voor het te laat was. Een voorbeeld ervan is ons buurland België, waar het al lang geen geheim meer is dat bijvoorbeeld Amerikaanse in dustrieën naar het land gelokt werden met de belofte dat ze over een bepaald aantal jaren geen belasting over hun winst behoeven te betalen. De lidstaten van de EEG gaan zich ook aan een strengere controle door de EEG- commissie, het uitvoerend orgaan van de gemeenschap in Brussel, onderwerpen. Alle concrete steunverleningsmaatrege- len moeten voortaan van geval tot geval in Brussel gemeld worden, waarna de commissie bekijkt of ze stroken met de spelregels die nu zijn afgesproken. Van de woensdag in Luxemburg ge maakte afspraken zijn uitgezonderd die EIND JANUARI 1965 vroeg en kreeg generaal Westmoreland toestemming om Amerikaanse straalvliegtuigen te gen de Vietcong in te zetten ter onder steuning van Vietnamese troepen als hij dat strikt nodig achtte. Eind febru ari maakte hij voor het eerst gebruik van die bevoegdheid toen twee com pagnieën Vietnamezen en een ploeg MACGEORGE BUNDY en zijn des kundigen kwamen die avond uit Sai gon in Washington terug. Omstreeks elf uur ’s avonds kwam Bundy me in het Witte Huis opzoeken. Hij overhan digde me het verslag dat hij en zijn groep gemaakt hadden op hun rondreis door Vietnam. Bundy’s groep deskundigen had ge constateerd dat het bergafwaarts ging met de toestand in Vietnam en zij rieden onder andere grootscheepse ac tie tegen het noorden aan om die gang van zaken om te keren. „De toestand in Vietnam wordt slechter”, begon het rapport, „en zon der nieuwe Amerikaanse actie lijkt de nederlaag onvermijdelijk waar schijnlijk niet over een paar weken of misschien zelfs maanden, maar binnen enkele jaren. Er is nog tijd voor een omkering, maar niet veel.” Hij was van oordeel dat een Ameri kaanse terugtocht via onderhandelin- gen op dat moment een „overgave in termijnen” zou betekenen. Een beleid van „aangepaste en voortdurende ver gelding” zoals geschetst in het aan hangsel van zijn rapport, vond Bundy „de meestbelovende koers die ons openstaat.” DE LAST VAN ’s lands eenheid drukt het zwaarst op één man, de president. En evenmin als vroeger ge loofde ik dat de natie zich voor onbe paalde tijd zou verenigen achter een zuiderling. In die maanden van voor jaar en zomer 1964 werd algemeen en absoluut en gezaghebbend aangenomen dat ik de Democratische kandidaat zou zijn, maar ik persoonlijk worstelde met ernstige twijfels. Ik kwam pas tot mijn besluit om drie uur ’s middags op 25 augustus, de dag na de opening van de Democratische partijconventie in At lantic City. Toen ik mijn verklaring (dat ik mij niet de leider achtte die het land ne'Rg had) geschreven had, las ik hem over •ff ENSCHEDE. Bij de rechtbank in Almelo is het faillissement aangevraagd van de in surséance verkerende machine fabriek Tattersall en Holdsworth in En schede. Hierbij zijn ongeveer 140 personen betrokken. De bewindvoerder, mr. J. C. van der Sijs is tot deze faillissementsaan vrage overgegaan, nadat de besprekingen met twee gegadigden namelijk enerzijds G. B. Sanders en Hankamp n.v. en ander zijds Crane Nederland in Deventer op niets ■zijn uitgelopen. Van de 140 personen is eenderde ouder dan 45 jaar Het filiaal van Hazewind kledingindus trie te Tubbergen zal met ingang van 4 december worden gesloten. De 75 perso neelsleder (60 mtisjes en 15 mannen) is ontslag aangezegd. Met de vakbonden is overeenstemming gevraagd over een af vloeiingsregeling. Het moederbedrijf van Hazewind is ge vestigd in Winterswijk. De directie heeft het nodig geacht om kosten te besparen de produktie in Tubbergen te staken. De teleurstellende resultaten over het eerste halfjaar 1971 en tussentijdse advie zen van het raadgevende bureau ir. B. W. Berenschot hebben de raad van bestuur van de IBB-Kondor Groep doen besluiten in versneld tempo een vergaande centrali satie door te voeren. Dat kost 47 mensen hun baan. Het ligt in de bedoeling de bouwproduktie van Ebbine, IBB en de Kondor binnen een aannemingsmaat- schappij te concentreren. Hierdoor is een nieuwe organisatiestructuur noodzakelijk. Er is volgens de vakbonden een goede afvloeiingsregeling. NIJMEGEN Met ingang van 1 januari of zoveel eerder als mogelijk is, zal Het Vrije Volk te Arnhem worden overgenomen door de n.v. Audet, Associatie van Uit gevers van Dagbladen En Tijdschriften te Nijmegen In de plaats van Het Vrije Volk en het Arnhems Dagblad zal in samenwerking met de dochtermaatschappij uitgevers maatschappij De Gelderlander een nieuwe krant voor Arnhem en wijde omgeving worden uitgegeven. De doelstelling zal wor den ontleend aan de waarden van christen dom en humanisme. Voor 106 van de 135 thans bij beide bladen werkzame werk- temers is behoud van werkgelegenheid aanwezig. Vietnam dreigde te veranderen. In de vroege ochtenduren van zondag 1 au gustus kwam er een dringend bericht binnen waarin gemeld werd dat Noordvietnamese torpedoboten de Amerikaanse torpedobootjager Maddox in de Golf van Tonkin aangevallen hadden. regio’s in Europa, waarvoor, omwille van hun ontwikkeling, een duidelijk steun ver lenend regionaal beleid gevoerd moet worden. Dat zijn bijvoorbeeld Zuidwest- Frankrijk, de Mezzogiorno in Italië en andere randgebieden plus Berlijn. De president ondertekent op 10 augustus 1964 de Zuidoost-Azië- resolutie. BREDA. Bij een brand in Breda is woensdagmiddag de 43-jarige invalide heer F. J. van der Linden om het leven gekomen. De man moet door de rook verstikt zijn, toen hij de brand op de zolderverdieping van zijn woning probeer de te blussen. Eén van zijn drie kinderen, een 16- jarige dochter, heeft nog geprobeerd haar vader te redden, maar dat lukte niet door de sterke rookontwikkeling. De bovenwo ning brandde volledig uit. De man ver zorgde het huishouden, terwijl zijn vrouw de kost verdiende in een inrichting voor psychisch gestoorde bejaarden. dingsaanvallen uit de lucht beschadig den of vernietigden 25 vijandelijke bo ten en 90 percent van de olie-opslag- tanks in Vinh. Wij verloren twee vliegtuigen. De Zuidoost-Azië-resolutie bracht de president congressionele steun om „alle noodzakelijke maatregelen te nemen om elke gewapende aanval op de strijdkrachten van de Verenigde Staten af te slaan en verdere agressie te voorkomen.” Ook sprak de resolutie de Amerikaanse bereidheid uit om „op presidentieel besluit alle nodige stap pen te nemen, wapengeweld inbegre pen, tot bijstand aan elk lid of be schermd land van de Zuidoost-Aziati- sche Verdragsorganisatie dat hulp vraagt bij de verdediging van zijn vrijheid”. De resolutie noemde nog maals onze verplichtingen volgens het ZOAVO-verdrag en verklaarde dat de handhaving van vrede en veiligheid in Zuidoost-Azië van levensbelang was voor onze eigen Amerikaanse belangen en voor de wereldvrede. De Senaat nam de resolutie met 88 tegen 2 aan, het Huis van Afgevaardigden eenstem mig met 416 tegen nul. FRANKFORT (DPA) Een grote brand heeft gisteren een tabak verwer kende fabriek in Schifferstadt (Rijnland- Palts) verwoest. De politie schat de schade op ca. twintig miljoen gulden. LUXEMBURG. De Europese minis terraad heeft woensdag in Luxemburg een eerste belangrijke stap gezet op de weg naar uitbanning van een bepaalde vorm van concurrentievervalsing in Europa, door het verlenen van steun aan indus trieën. In een resolutie van de raad werd onder meer een plafond voor steunverle ning vastgesteld. Bepaald is dat die niet meer mag bedragen dan 20 percent van de investeringen in vaste activa. DE PLANNEN voor een „Great So ciety” zijn op verschillende momenten in verschillende bewoordingen om schreven. In hoofdzaak zag ik het als een actieprogramma om een lange lijst van maatschappelijke hervormingen af te werken die al bijna van het begin van deze eeuw dateerde, en om meteen te beginnen aan de opstelling van een lijstje van dingen waaraan onmiddel lijk begonnen moest worden. Het programma dat wij bij de ver kiezingscampagne van 1964 aan de kie zers voorgelegd hebben, wilde het Amerikaanse volk voortgang laten ma ken met de strijd tegen de armoede, ruimere onderwijskansen bieden aan alle Amerikaanse kinderen, medische zorg verschaffen aan de bejaarden, ons water en onze lucht en onze natuurlij ke rijkdommen in stand houden en de strijd aanbinden met het oude tekort aan woningen. De bevolking heeft op dat programma gereageerd met een enthousiasme dat indruk gemaakt heeft in de Amerikaanse geschiedenis. Niet alleen hebben de kiezers het De mocratische verkiezingsprogramma de ruimste meerderheid in de geschiedenis gegeven, zij hebben ook gezorgd voor de grootste Democratische meerderheid in het Congres sedert 1936. MIJN EERSTE grote besluit over Vietnam was geweest dat ik president Kennedy’s beleid zou voortzetten. Dit was mijn tweede: bevel geven tot een vergeldingsaanval tegenover de aanval len in de Golf van Tonkin en streven naar steun van het Congres voor onze Zuidoost-Azië-politiek. Onze vergel- j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21