NOBELPRIJS VOOR VREDE VOOR WILLY BRANDT Kissinger in China Noordzee-conferentie in Oslo verloopt succesvol Protest van negers tegen politie <1 s kom je vanavond? EEZQ Comité onder indruk van Oostpolitiek Volg het spoor terug Huldiging in Bondsdag Kosigin: „ik heb beste vrienden Overleg met Tsjoe En Eai '■HK onder joden” n den OP ENKELE BELANGRIJKE PUNTEN AL OVEREENSTEMMING I Volledige staking 2 DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 (Van onze redacteur in Oslo) •ffert „Te vroeg” Huldiging Force majeure ’’LEVIS” LEE” ’’RANGER” RIB.CORD DENIM OSLO Het Nobel-Comité van het Noorse Storting (parlement) heeft besloten de Nobelprijs voor de Vrede in 1971 toe te kennen aan de Duitse Bondskanselier Willy Brandt. Aan deze prijs is een bedrag van 315.000 verbonden. Kanselier Brandt heeft al bevestigd naar Oslo te komen waar hem de prijs zal worden overhandigd. PANTALONS en JACKS 5 (Van onze redacteur in Oslo) OSLO Leden van verscheidene delegaties bij de Noordzeeconferentie verklaarden woensdag van mening te zijn dat deze conferentie succesvol verliep. In een gesprek met de leider van de Nederlandse delegatie, drs. R. J. van Schaik, onderstreepte deze het belang van de ontwerp-Conventie, die uiteindelijk het resultaat zal worden van dit overleg. Op enkele belang rijke punten heeft men reeds overeenstemming bereikt. De twaalf landen, die deelnemen, hebben de oorspronkelijke (zwarte) lijst van uiterst giftige stoffen iets uitgebreid en gedefinieerd en de geografische begrenzing wacht nog slechts op goedkeuring in een plenaire zitting. u H „In Sovjet-Unie bestaat geen antisemitisme” -f ADVERTENTIE 1 barsteen 1 H^Rrlerv ADVERTENTIE Buitenlandse e) In New York heeft convrmssans van I specialist in yakkieding hén se n «MH> Onze politie heeft geen hulp van knok ploegen nodig en stelt er ook geen prijs op. Wat zij wél nodig heeft, is een krach tige overheid achter zich, die duidelijk zegt waar het op staat en tegelijkertijd zorgt dat het kraken niet meer nodig is. ig aan :wamen Het Chinese persbureau bekend wat op het overleg Ook Willy Brandt zelf was door zijn uitverkiezing zichtbaar verrast. Even voor de huldiging in het parlement had hij in amerlid •e Kos- lichtm aan het boot.ja- /ethou- tlledige niddel- e wet- tijd is dangen ije tijd id. Het na de rerhou- houder lit mij iavraag getwij- ider is waam- geen waren, zerk te n man t meer Een ander groot vraagstuk is de vorm waarin controle in dit gebied moet plaats vinden. Men hoopt in dit verband op samenwerking binnen het raamwerk van de Noordatlantitsche Visserij-Conventie die el be- twee al van en of- •damse ir een ot ge- zan de e ach- p em- poli- n door nen. De Conventie, althans het ontwerp, zal na afsluiting van de conferentie in Oslo op vrijdag in handen worden gelegd van de juristen in alle deelnemende landen. Verwacht wordt dat na goedkeuring door de parlementen de Noordzee-Conventie begin 1973 in dit hele gebied van kracht gaat worden. Haars ver- Tweede Ie ver- vinden. ken na ng kan indaire letaling örbeeld n in de ren te Haars, salaris in een ■esters- r. Stof- Yorkse politie heeft gisteren nieuwe f------ steekpenningen door agenten gehoord. Onze redacteur in Bonn tekent hierbij aan: Het Westduitse parlement heeft bondskanselier Brandt gistermiddag ge huldigd. „Deze onderscheiding eert uw oprechte inspanning voor de vrede in de wereld en het begrip tussen de volken,” aldus Bondsdag-president Von Hassel, die een begrotingsdebat onderbrak, toen het verrassende nieuws over de onderschei ding bekend was geworden. Volgens de premier zijn er naar ver houding veel joodse kunstenaars en ge leerden in zijn land. De moeilijkheden met joden worden, aldus Kosygin, veroor zaakt door ontevredenen. De Russische premier had de vragen over de positie van de joden kennelijk verwacht, want hij kwam goed gedocu menteerd op de bijeenkomst met de par lementsleden. Hij las een statistiek voor, waaruit bleek dat negen maal zoveel jo den in de Sovjet-Unie hoger onderwijs ontvangen dan de andere Russen. De jo den maken 0,9 percent van de bevolking uit. Van de Russische geleerden zijn 15 percent jood. Over de joodse emigratie zei Kosygin: „Het is volkomen waar als wij bepaalde categorieën mensen beperkingen opleggen bij het verlaten van het land. Dit geldt in het bijzonder voor hen die afgestudeerd zijn. Verder willen wij geen soldaten aan Israel leveren.” De premier voegde eraan toe, dat in de afgelopen acht maanden 4400 joden de Sovjet-Unie hebben verla ten. Het aantal uitreisvergunningen zal nog worden uitgebreid. langs de onthutste Chinese politie-agenten die aan dergelijke gebruiken niet gewend zijn. De chauffeur van de correspondent van het Britse persbureau Reuter maakte het ietwat te bont en kreeg het prompt aan de stok met de politie. Een Japanse correspondent verloor in een bocht de macht over zijn wagen, die met grote snelheid om zijn as draaide terwijl links en rechts twee andere auto’s voorbijschoten. In wild tempo ging het over de voor het overige verkeer verbo den weg tot de aansluiting met de colon ne een feit was. Vergeefse moeite echter, poging om tot een verzoening met Oost- Niemand kreeg Kissinger die vier dagen in China zal blijven, te zien. verklaringen over het aannemen van -j- j-•‘-n aan- ^^WVVMVWVVVWWVVWWWVVWVWVVVVVVWWWVWAAAAAAMAAWVVVVVVVVVVVVVVVWWWWWMAAAAWVWMMAAAAA, TOKIO (AFP, DPA en AP). Dr. Henry Kissinger, president Nixon’s advi seur voor kwesties betreffende de Ameri kaanse nationale veiligheid, heeft vandaag overleg gepleegd met de Chinese premier Tsjoe En Lai. Dit heeft het officiële Chinese persbureau „Nieuw China” be kend gemaakt. De groep stoffen op de zogenoemde grijze lijst wordt zo veel mogelijk beperkt op aandrang van de Scandinavische lan den. Hierbij gaat men ervan uit, dat het beter voorkomen dan genezen is. Voor de zuidelijke Noordzee-landen vormt dit een probleem, aangezien men jaarlijks meer industrieel afval produceert dan de Scan dinavische landen. Men rekent er dan ook op dat beide lijsten in de toekomst regel matig veranderingen zullen moeten on dergaan, afhankelijk van de bewezen gif tigheid van nieuwe stoffen. In de Conventie zullen verschillende clausules worden opgenomen die op van daag nader zullen worden besproken. Men denkt hierbij aan een force majeure- clausule, die geldt voor bijvoorbeeld onge lukken te land en ter zee. In deze noodge vallen dient er steeds het advies van de Noordzee-Commissie te worden ingewon nen. Hoever de bevoegdheden van deze commissie zullen reiken, dient nog nader te worden onderzocht. Welke vorm eventuele sancties bijvoorbeeld moeten gaan krijgen en hoe economische conse quenties beoordeeld kunnen worden. recht om een onbewoond te overheid om n Den laden t, zoals Hoe dit speciale gen. De efening dat de stonden op de ploften, len een en. Er schoten, van de larvoor raket- g, het- is. Met soit een iraal S. stond, »e hitte uitweg lanning ■htdruk uit de iblazen. H. van kwam het kabinet gezegd, dat hij dit zelf eigen lijk had afgewezen, toen men hem had ge noemd als één van de mogelijke kandida ten. „Wij zijn immers nog midden in het werk,” aldus de kanselier. In een toespraak tot de Bondsdag ver klaarde Brandt, dat hij „de zeer verplich tende onderscheiding” op 10 docember in Oslo in ontvangst zal nemen „in verbon denheid met allen die zich inspannen om de wereld van oorlogen te bevrijden en om in Europa de vrede te organiseren.” Bij de vele gelukwensen, die de bonds kanselier ontving, waren telegrammen van president Nixon, premier Heath, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schu mann en VN-secretaris-generaal Oe Thant. Oppositieleider Barzel drukte Brandt in de Bondsdag als eerste de hand, CSU-voorzit ter Strauss feliciteerde Brandt telegra fisch. te beoordelen de moeiljjkste zgn regeringsbeleid OTTAWA (AFP-RTR). De Russische premier Alexei Kosigin heeft gisteren tij dens een ontmoeting met leden van de commissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie van het Canadese parlement verklaard, dat er in de Sovjet-Unie geen antisemitisme bestaat en dat veel van zijn beste vrienden, onder wie vier of vijf generaals, jood zijn. k Het persbureau verklaarde dait Tsjoe tijdens de besprekingen werd bijgestaan door Yeh Tsjien Ying, de vice-voorzitter van de militaire commissie van de Chine se regering, en door Tsji Peng Fei, de waarnemend minister van Zaken. hetzelfde gebied bestrijkt. Men nam ech ter aan dat het nog wel enige tijd zal duren voordat bijvoorbeeld Engelse politie of kustwacht de bevoegdheid zal krijgen om Nederlandse of Noorse schepen te gaan controleren in verband met overtre dingen van de Conventie-bepalingen. Samenwerking hoopt men verder ook tot stand te brengen met de Internationa le Raad voor het onderzoek van de zeebo dem, een uiterst nuttig orgaan van de Verenigde Naties. Men hoopt erop dat het uiteindelijk ratificeren van de Noordzee- Conventie een aansporing zal zijn voor andere landen, bijvoorbeeld de Oostblok landen rond de Oostzee die niet onder de Conventie valt. Men gaat er ook van uit dat de dumpingen door Rusland, Polen en Oost-Duitsland in steeds mindere mate in het Noordzee-Conventiegebied zullen gaan plaatsvinden. Deze landen waren welis waar ook uitgenodigd deel te nemen aan deze Oslo-conferentie maar kwamen om politieke redenen niet opdagen. Belangstelling voor deze problematiek heeft men daarentegen wel. Kortgeleden vond een milieu-symposium plaats in Rostock in Oost-Duitsland, waaraan door de kuststaten rond de Oostzee werd deel genomen. Aangenomen wordt ook dat de ze landen volgend jaar tijdens de Interna tionale Milieuzorg-conferentie in Stock holm wel van de partij zullen zijn. Onze samenleving is tot dusver voor het kwaad van het burgergeweld gespaard gebleven. Behalve incidentele uitbarstin gen van actiegroepen en van losgeslagen en brooddronken jongelui (die men des noods nog als normale verkeersongeluk ken tussen oude en nieuwe opvattingen zou kunnen zien) gebeurt er zelden iets op onze straten dat zou kunnen wijzen op een neiging van groepen burgers om het recht in eigen handen te nemen. Wat wél in deze laatste categorie van onlusten past, is het zich met geweld toegang verschaffen tot andermans leegstaande huizen, het zogenoemde kraken. De rech teloosheid heeft daarmee haar intrede ge daan, hoezeer men de krakers ook zou moeten nageven dat zij handelen uit mo tieven van medemenselijkheid en idealis me. Op dit punt, de huizennood, heeft de overheid het laten afweten. Men zou kun nen zeggen dat zij voor dit allerdroevigste sociale probleem op de vlucht geslagen is en het terrein heeft prijsgegeven aan mensen die het recht om te wonen in eigen handen nemen. Hoe men het ook keert of draait, de ellende is daarmee begonnen en het is een onvergefelijke fout dat de overheid het zo ver heeft laten komen. Hoe groot die fout was, blijkt nu duidelijk. Hét ontstaan van knokploegen tegen de krakers is de twee de fase. Het samenspannen van knokploe gen tegen deze knokploegen is de derde. Men kan toch duidelijk zien waar dit alles op uitdraait! Men komt er niet uit door de krakers hun gang te laten gaan en de anti-kraakploegen te verbieden.. De hemel beware ons voor de ramp, dat de overheid oogluikend de anti-kraakploegen hun werk zou laten doen omdat daarmee wellicht een eind aan het kraken zou kunnen worden gemaakt. Kaping. Gisteren is een Ecuadoriaans ver keersvliegtuig met 27 passagiers en vier bemanningsleden, dat op weg was van Quito naar Cuenca, van koers veranderd en naar Cuba gevlogen. Het is de vijfde keer, dat een Ecuadoriaans vliegtuig is gekaapt. Tito. President Tito van Joegoslavië heeft een officieel bezoek van 24 uur aan Egypte gebracht. Tito werd bij zijn aan komst begroet door president Sadat, Op de informatie-avond van 19 tot 22 uur van- de Gemeente Politie Haarlem, Florapark 5, hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie en hoe je direkt al véél kunt verdienen. In Memphis kwamen gisteren groe pen negers in verzet tegen de politie. Tijdens de begrafenis van een zwarte tiener werd bekend dat het kind ge dood was door politie-agenten. De politie van de Amerikaanse stad in de staat Tennessee had aanvankelijk bekendgemaakt dat de jongen om het leven was gekomen bij een verkeers ongeluk. Uit een lijkschouwing bleek echter dat dit niet waar was. Drieën twintig politie-agenten in Memphis worden nu verdacht in deze zaak. Tijdens de rellen van gisteren werd een aantal demonstrerende negers op gepakt. Een regeling waardoor te lang leeg staande huizen onder een vorderingsbe- sluit kunnen vallen en in ieder geval nauwkeurig worden geregistreerd met het oog op een toewijzing aan krepeergeval- len, is iets dat al jaren had kunnen worden georganiseerd. Men heeft de wo- ningnoodziekte laten voortwoekeren en ziedaar wat ervan komt. Misschien gaan de ogen nu open. Het recht om te wonen, het recht om een huis te bezitten, het eigen huis enige weken laten, het recht van de huizenspeculatie tegen te gaan het zijn allemaal rechten die in het nauw zijn gekomen en nu gaat het rechteloze geweld de straat op. De aandrang om alle mogelijke priori teit te geven aan het woningprobleem kan niet sterk genoeg zijn. Van rechteloos geweld, idealistisch of niet, kan nooit iets goeds komen. Het gebied dat de Noordzee-Conventie beslaat, omvat de hele Noordzee en een groot gedeelte van de Atlantische Oceaan van 47 graden westerlengte tot 36 graden noorderbreedte. Een denkbeeldige lijn (geen rechte), die getrokken wordt vanuit Gibraltar naar het westen tot aan de zuidpunt van Groenland. De op de zwarte lijst voorkomende afvalstoffen zullen on der geen enkel beding in dit gebied mogen worden geloosd. Hierbij worden kwikVer- bindingen genoemd, alle soorten pestici den, cadmium-verbindingen en andere niet afbreekbare afvalstoffen. De kroongetuige voor deze zo genaamde commissie-Knapp, de oud- straatrechercheur William Phillips, \erklaarde te weten dat een politie agent in Queens onder zijn collega’s zo’n 300.000 gulden had verdeeld na dat in een razzia onder handelaars in verdovende middelen een groot be drag in beslag was genomen. Het is voor de verhitte gemoederen van deze tijd een uitstekende therapie, het spoor van de geschiedenis terug te volgen tot de tijden die men, ofschoon men ze zelf niet heeft meegemaakt, heeft leren kennen als kruispunten van verschillende soorten moraal. Zo’n kruispunt heeft Europa meege maakt in de jaren dertig, toen de politieke warboel in Duitsland een massale onze kerheid veroorzaakte en toen door het wegvallen van alle politiek-morele hou vast de gangsters hun kans kregen. Voor dat in Duitsland die gangsterbende de macht greep, was het publiek murw ge maakt door een onvoorstelbare terreur op straat en in het privéleven. Het was de tijd van de knokploegen, die in dienst van een politieke beweging zich vergrepen aan alles en allen waarvan zij konden veron derstellen dat er een tegenactie van zou kunnen uitgaan. Het lichamelijke, brute geweld kwam in de plaats van de normale ordedienst der overheid, de politie werd verdrongen door gewapende benden in fantasie-uniformen, de justitie werd buiten spel gezet en in plaats van alles wat in Duitsland tot dat moment als garantie van burgerlijke vrij heid, van burgerrechten en juridische ar bitrage bestond, kwam de knuppel, de ploertendoder, de boksbeugel. Achteraf kan men zeggen dat de poli tieke beweging die zich op die manier „recht van bestaan” verschafte, zich door dié inleidende criminele activiteit reeds als immoreel en onaanvaardbaar veroor deelde. Natuurlijk was de schuldvraag sterk gedifferentieerd: de officiële politie faalde op alle punten, de politici spreid den een lafheid en halfheid ten toon die ruimte gaf aan iedere geweldenaar met een grote mond, de justitie was onmachtig door haar binding aan verouderde en niet meer ter zake doende wetsvoorschriften en rechtsprocedures. De situatie was zo vol van allerlei funeste tekortkomingen van het regerende gezag, dat de op macht beluste misdadigers en hun bange meelo pers als vanzelf omhoogdreven in het troebele water. Men weet hoe het allemaal verder ge gaan is. De herinnering echter aan het begin, aan het eerste optrekken van ge wapende benden naar jodenwinkels en synagogen, aan de eerste straatgevechten waarbij de politie op de vlucht sloeg voor „knokploegen” van het nationaal-socialis- me, is voorgoed een actuele geschiedenis les geworden. Zodra het officiële gezag wijkt voor of samenspant met ranselende en trappende „burgermilitie”, heeft nie- mand meer iets goeds te verwachten van de situatie en kan iedereen zich voorbe reiden op een snel toenemende wetteloos heid en rechteloosheid. In het kort kan men zeggen: als het niet op de wet gebaseerde en niet gelega liseerde geweld van burgers tegen burgers getolereerd wordt, zijn orde en moraal op de gladde helling gezet en breidt het kwaad zich uit zonder dat er ook maar een spoortje goeds uit voortkomt. Een internationale commissie bestaande uit vertegenwoordigers van landen die de Conventie ondertekenen, 12 in totaal, houdt daarna een wakend oog op de ontwikkeling. Problemen die kunnen ont staan zullen aan deze commissie worden voorgelegd, die na onderling overleg ad vies zal kunnen geven. „Het is de bedoe ling dat we elkaar gaan helpen”, zo ver klaarde een woordvoerder van de Neder landse delegatie, „en gezamenlijk de pro blemen rond de verantwoorde vernietiging van giftige afvalstoffen oplossen”. Het is een gelukkig toeval dat de toe kenning van de Nobelprijs verplicht tot ’n poging om Willy Brandt juist nu over een van hoofdstukken van wordt gedebatteerd. maakte niet besproken is. Wel werd meegedeeld dat Tsjoe, Yeh en Tsji gisteravond een diner hebben gegeven ter ere van de Amerikanen. Gisteren begonnen journalisten in Pe king de jacht op Kissinger. Twintig buitenlandse correspondenten stortten zich vanuit de ontvangsthal op het vliegveld in hun wagens en raasden achter de colonne van Kissinger aan, Welk effect het geven van de Nobelprijs aan Brandt kan hebben op de Duitse bin nenlandse politiek is een open vraag. In ’n gesprek met een lid van het Nobel-Comité, mevrouw Aase Lienes, verklaarde deze dat Brandts economische en politieke streven naar vrede en eenheid in Europa het mo tief is geweest hem de prijs toe te kennen. De Nobelprijs zal hem op 10 december wor den overhandigd op de sterfdag van Alfred Nobel. Mevrouw Lienes legde er de nadruk op dat het vooral Brandts Oostpolitiek was geweest die diepe indruk had gemaakt op het comité. „We zijn van mening”, zei zij, „dat hij de juiste man is voor de Nobel prijs, omdat hij een fundamentele bijdrage heeft geleverd de gespannen situatie in Europa te verlichten. En zijn politiek van de uitgestoken hand rechtvaardigt ons be sluit,” aldus mevrouw Lienes. Begrijpelijkerwijs zijn de Noren ook enigszins trots op WiÜy Brandt. Voor d» Tweede Wereldoorlog vluchtte hij voor het opkomende nazisme eerst naar Zwe den en van daaruit naar Noorwegen, waar hij zich als journalist door het leven sloeg. Hij trof er zijn echtgenote, die Noorse is, en beheerst de taal nog steeds vloeiend. Elke zomer brengt hij er zijn vakantie door in de fjorden. De Nobelprijs voor de Vrede is de enige van de Nobelprijzen die in Oslo wordt uit gereikt. Alfred Nobel, uitvinder van het dynamiet, besliste dit in zijn testament. Louter toeval is het dat bondskanselier Brandt bovendien precies op de helft van zijn vierjarige ambtsperiode is. Brandt had indertijd met een „dat is te vroeg” ge reageerd op het denkbeeld dat hij kandi daat voor de Nobelprijs zou kunnen zijn. Willy Brandt, 57 jaar oud, de eerste so- ciaal-democratische kanselier van de West duitse Bondsrepubliek, is veranderd sinds hij op 28 september 1969 Kurt Georg Kie- singer tot aftreden dwong. Men kan zich niet meer voorstellen dat de kanselier uit de vergaderzaal loopt omdat hij zich door een parlementslid van de oppositie onge rechtvaardig behandeld voelt. Hij is ook niet meer de man, die de CDU overmoe dig toeroept: „Dit is niet het einde van de Duitse democratie. Wij beginnen pas goed”. Er is een verschil tussen de bondskan selier die in de ban van een lang verbeide overwinning te overmoedig te veel beloof de en de kanselier halverwege zijn rege ringstijd. De koene burgemeester van West-Berlijn is herkenbaar in verkiezing- stoespraken, in zekere zin ook als plotse ling tot ingrijpende verandering moet worden besloten (het aftreden van minis ter van Financiën Müller en het onmid dellijk overdragen van diens departement aan Schiller). Dat laatste toont echter tegelijkertijd de autoriteit, de zelfbewustheid of mis schien beter: de vanzelfsprekendheid waarmee Brandt in Bonn regeert. Brandt, die bondskanselier werd toen hij naar eigen zeggen vanwege alle tegenslagen eigenlijk niets meer wilde worden, heeft zich nooit zo op zijn plaats gevoeld als in het paleis Schaumburg. Dat die zelfbewustheid niets heeft ver anderd aan Brandts afkeer van het pathe tische en zijn persoonlijke ingetogenheid, maakt hem tot een des te interessantere verschijning in de Westduitse politieke arena. En in het buitenland was het ook niet louter en alleen de ondernemende BARCELONA (AFP) In de staats- automobielfabriek Seat in Barcelona Is het werk gisteren volledig tot stilstand gekomen. De nachtploeg besloot uit soli dariteit met de dagploeg eveneens in sta king te gaan. Maandag legden de arbeiders het werk neer uit protest tegen het besluit van de onderenming, een twintigtal arbeiders die wegens een staking in juni ontslagen waren, niet opnieuw in dienst te nemen. Daarop braken gevechten uit tussen de politie en 4.000 arbeiders die de fabriek hadden bezet Europa te komen, die het beeld van bondskanselier Brandt bepaalde. politie Patrick Murphy een groot scheepse reorganisatie van zijn re cherche aangekondigd. Een bijzondere commissie over corruptie bij de New

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3