Groot recreatieterrein ELZER’s in Velsen-Noord gereed Remmen van BOSPARK VAN 35 HECTARE ZATERDAG IN GEBRUIK Goed na jaarsconcert christelijke oratoriumvereniging „IJmuiden Volkstuinen, schaatsvijver en 7 kilometer paden personenauto weigerden Inbreker gearresteerd Jn hippe bril w opticiëfTKOSTER A 12.000 bomen en struiken Havenberichten NPO begeleidde betrouwbaar IN DE VISHAL W 5 IIMUIDER COURANT DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 4 OVERHEMDEN ‘J Tenten V isvijver vind je bij V olkstuinen 99 bf A I A Z,T ju IJMUIDEN De IJmuiden- se christelijke oratoriumvereniging „Looft den Heer” is van naam ver anderd. Zij heet tegenwoordig chris telijke oratoriumvereniging „IJmui den”. Onder deze nieuwe naam heeft het koor woensdagavond in de stamp volle hervormde kerk aan de Kanaal straat onder leiding van zijn dirigent Willem Wiesehahn zijn najaarscon- cert gegeven. SPECIAAL OP Tl EK (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Het bospark in Velsen-Noord, dat zaterdag aan staande officieel zal worden opengesteld vormt een belangrijke uitbreiding van de recreatiemogelijkheden in de gemeente. Hoewel de oorspronkelijke plannen grotendeels zijn gerealiseerd, zal het nog jaren duren, voordat het park zijn definitieve uiterlijk krijgt. De beplanting heeft namelijk nog een zeer lange groeitijd nodig voor de grote industrieën aan het oog zijn ont trokken, hetgeen toch de bedoeling is. De Velsense plantsoenendienst heeft er echter zorg voor gedragen dat door de aanplant van snel groeiende in landse houtsoorten dit euvel zo snel mogelijk zal zijn verholpen, zodat men werkelijk kan spreken van een echt bos. Dit wil echter niet zeggen dat het park op dit ogenblik niet geschikt is voor recreatieve doeleinden. Hoewel de struiken en bomen erg laag zijn, zodat de houtbergen van Van Gelder, de plaatwellerij en de lange schoorsteenpijpen van het PEN en Hoogovens overal in het park te zien zijn en men bovendien het tunnel ver keer voorbij ziet razen, kan men momenteel toch bijzonder prettig wandelen in het bos park. De paden zijn bij elkaar maar liefst zeven kilometer lang. Ze kron kelen over de grote grasvlakten, langs vijvers, slootjes, over bruggetjes en veranderen soms in aardige laantjes. De architecten zijn er bij de ont werpen vanuit gegaan dat het recreatiegebied sterk afwisselend moest zijn, waarin men overigens zeer goed is geslaagd. MjI t Burgemeester wordt waarnemer Li v;: 0 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Een van de laantjes in het nieuwe bospark. Tenslotte volgen hier nog enkele gege vens over het bospark in Velsen-Noord. De oppervlakte is ongeveer 35 hektaren, waarvan 14*/i ha. bestaat uit grasvelden. bospark. Dit was nodig omdat de houders van tuintjes in Rooswijk gedwongen wa ren te vertrekken door de toenemende industrialisatie in dit gebied. Op drie grote aparte stukken grond tuinieren nu zo’n honderd verschillende pachters. Men heeft ervoor gezorgd dat de volkstuintjes zijn omgeven door brede stroken met bomen en struiken, zodat het gebied enigszins geïsoleerd ligt, hetgeen voor de tuinders een rustige werksfeer garandeert. Na de beëindiging van deze werkzaam heden startte de plantsoenendienst met de aanleg van het parkgedeelte tussen de volkstuintjes en de Velsertraverse. Aan de kant van dit drukke verkeerscircuit en bij de Leeghwaterstraat zijn in brede stroken bomen geplant. Centraal liggen enige gro te grasvelden, waarvan het meest zuidelij ke omgeven is door een ondiepe sloot, welke uitkomt in een grote vijver met in het midden een klein eiland. Over de sloot zijn op drie plaatsen bruggen aange bracht, waarvan er twee ’s winters wor den weggehaald voor de schaatsliefheb bers die hier uitstekend terecht kunnen. Men acht deze „ijsbaan” zeer veilig van wege de geringe diepte en de flauw glooi ende slootkanten. Er is een steiger aange legd, waar men de schaatsen kan onder binden, terwijl het wateroppervlakte hier ook iets groter is voor de beginnertjes, die wat meer ruimte nodig hebben. worden geïsoleerd van de Wijkermeerweg door een rij bomen en struiken. HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN H Mww» (Van een onzer verslaggevers) gt het luizen goede Isen 1 tegen IJMUIDEN. De rijkspolitie te water in IJmuiden heeft een 25-jarige vissers- man uit Den Helder gearresteerd, wegens diefstal van scheepslantaarns. Bij het ver hoor is gebleken dat de arrestant zich ook in 1970 nog schuldig heeft gemaakt aan inbraken bij een scheepsvictualiënhandel aan de Trawlerkade en het Pieter Ver- meulenmuseum. Als laatste onderdeel van dit vijf jaar vergende project heeft men de drassige grond tussen de Wijkermeerweg en de Plaatwellerij droog gemaakt. Allereerst door de afwatering de drainagebuizen waren hopeloos verstopt te reorganise ren en daarnaast de grond, welke was vrijgekomen bij het graven van de water partijen, te gebruiken om dit gedeelte op te hogen. Ook hier bevindt zich een grote vijver, waarin vis is uitgezet. Aan de oostzijde is een speciale vissteiger ge maakt, welke eveneens voor invalidenwa gens te bereiken is. Deze plek zal volledig an de s van- :e dis- e Sta- ?e tijd 0, een 1. De op de ’70 bij j ver- ■ogram Staten Een overzichtstekening van het bos park in Velsen-Noord. Voor de ontwerpers is dit geen gemak- kelijke taak geweest. Toen men dit voor de landbouw gebruikte gebied had be stemd voor een bospark, besefte men heel goed dat de Veisertunnel een groot obsta kel vormde, evenals de Wijkermeerweg naar de Plaatwellerij. Men zag zich ge confronteerd met drie grote oppervlakten, welke toch één park moesten vormen. Dit is uitstekend gelukt hoewel de drie ge deelten elk een eigen karakter hebben. Waterpartijen, bruggetjes, paden, uit gestrekte grasvelden en bosaanplan tingen vormen het gezicht van het nieuwe bospark. in de deson- rtellen is van Dubois DS’70 leelge- VELSEN. Woensdagmiddag om half vijf hadden zich op Rijksweg 9, ter hoogte van de Veisertunnel twee personenauto’s opgesteld, omdat het stoplicht hier o p rood was gesprongen. Achter hen naderde een derde personenauto, bestuurd door een 35-jarige inwoner van Rotterdam die, omdat de remmen weigerden, op de beide wachtende auto’s inreed. Technisch ver oorzaakte hij een aanzienlijke schade, waarop zijn wagen voor een nader onder zoek door de Velsense politie naar het hoofdbureau werd overgebracht. Aan de kanaalzijde zijn enkele banken geplaatst. Op deze plaats heeft men een zeer goed uitzicht op het Noordzeekanaal. Trouwens in heel het bospark zijn banken geplaatst. De plantsoenendienst zal steeds bekijken of het nodig is dit aantal aan te passen. Zoals gezegd wordt het park door kruist door talrijke paden, voor wande laars en fietsers. Veel verkeersborden staan er nog niet, maar men denkt er wel aan de paden voor bromfietsen te verbie den. Het is toegestaan op de grasvelden te lopen; kinderen mogen er hun tenten neerzetten. IJMUIDEN In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen ge maakt: KW 39-63.400, KW 144-17.300, TX 10-19.700, UK 23-3.280. Donderdagmorgen werden door twee vaartuigen in IJmuiden aangevoerd: 625 kisten en 396 kleine kisten vis. Bij de aan voer waren: 1 kist schelvis, 22 kisten gul en kabeljauw, 44 kisten koolvis, 37 kisten en 47 kleine kisten haring, 521 kisten en 349 kleine kisten makreel. Prijzen, per 125 kilogram, in guldens: grote kabeljauw 214-200, middel kabel jauw 210-192, grote zwarte koolvis 156. middel zwarte koolvis 128. Per 50 kilogram: schelvis 106, gul I 76, gul II en III 80, zwarte koolvis I 57-46 zwarte koolvis II 44-40, witte koolvis I 72-65, haring 62-53, makreel 70-23. Als eerste werk vermeldde het pro gramma de Romance voor solo-viool en orkest van de Noorse componist Johan Svendsen, in 1840 in de stad Christiania, die thans Oslo heet, geboren. Deze roman ce is een van de allerbekendste vioolstok ken van de romantische componist gewor den. Zij was jarenlang zeer geliefd bij gevorderde bespelers van de viool, ook bij beroepsviolisten. „Waarom” werd wel dui delijk bij de uitvoering van het stuk op het concert van woensdagavond door de concertmeester van het Noordhollands Philharmonisch Orkest de violist Jan Hes- merg, die met klankrijke en ook expres sieve voordracht bewees hoe goed deze romance voor de viool geschreven is. Onder leiding van Willem Wiesehahn zorgde het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat op deze avond aan de kooruit- Woensdag aangekomen In IJmuiden: Nassau- borg, Domsjoe; Georg, Gunness; Oscar Mathies, Flixborough; White River, Montreal; Ciudad de Guayaquil. Antwerpen; Kingsgate, Londen; No- rimo, Archangel, Zaandam; Slavak. Malaysie; Steinkirchen, Bordeaux; Ares, Rotterdam; Bernd, Rotterdam; Continental Shipper, Baye Comeau; Remscheid. Antwetrpen; Wilken, Seskaroe; Ev- genyi Onufriev, Leningrad; Bonaire, Teign- mouth; Carmenoita, Westhartlepool; Activity, Dordrecht; Fritz Thyssen, Monrovia; Edina. Londen; Noblesse, Dagenham; Netty, Hull, Zaan dam; Sylvia 5. Greenwich; Aaltje, Londen; Lucie Delmas, Le Havre; Karin Winkler. Scuntorpe; Overseas. Carrier, PhiladelphiaBodil Schmidt, Poole; Worthing. Londen; Musketier, Ipswicht; Greenland, Southampton; Halciencet, Ipswich; Lizard, Leixoes, Zaandam; Rebana, Pateniemi. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Hoegh Banniere. Duinkerken; Waterland, Bremen; Apricity. Londen; Gazelle. Boston, Zaandam; Alchimist, Bremen, Rotterdam; Amstelstroom, Hull; Gullhav, Grangemouth; Zaanstroom, Fe- lixtowe; Kosmos, Whitby, IJmuiden; Aralar, Ca diz; Tor Hollandia, Gothenburg; Memel, Dagen hem; Kroonborg, Delfzijl; Osterbrucke, Flix borough; Fetderal St. Laurent, Antwerpen; Al- kes, Kiel; Leda. Oslo; Frances B, Liverpool; Wa- lenburgh, Antwerpen; Georg, Greenland; Wei mar, Antwerpen; Gooiland, Hamburg; Bernd, Kopenhagen: Martha Friesecke, Londen, IJmui den; Catharine, Cleveland, IJmuiden. Donderdag aangekomfen in IJmuiden: Fran cis B, Noordzee, Beverwijk; Riet, Gravelines; Citadel, Londen; Neptunus, Rottetdam; Bravo Contender, Immingham; Ability, Aberdeen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Ciudad de Manizeles, Bilbao: Sirius, Stavanger; See- land. Rijnsburg. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) PLEIN 1945 Nr 5 TEL 02550-100 62 - IJMUIDEN (O PLANETEN WEG 14 IJMUIDEN (ZW TEL 02550 Een ongeveer gelijke oppervlakte is bos. De verschillende waterpartijen beslaan 2’/i ha. Op dit ogenblik zijn er twaalfdui zend bomen en struiken geplant. Er is hier voornamelijk de snel groeiende popu lier geplant met daartussen, iepe-, esse- en eikestruiken, waaruit bomen worden ge kweekt. Later zullen verschillende popu lieren weer worden gekapt om de andere boomsoorten groeiruimte te geven. Er staan ongeveer honderdvijftig solitaire bomen. Verder veel els, kornoelje, haze laar, vogelkers, veld-iep, esdoorn, wilg, meidoorn, vuilboom, liguster en gelderse roos. Men is ook nog van plan onder de bomen een laag groeiende kruidachtige beplanting aan te brengen. De totale kos ten zijn acht tot negen ton. Zo is de strook tossen de Wijkeroog- straat en de tunnel-uitrit, met welke aan leg men in 1966 begon, een duidelijk wandelgebied. Aan de kant van de Wijker- oogstraat bevinden zich enkele grasvel den, die voornamelijk door de jeugd wor den gebruikt om er op te spelen. Aan de zijde van de tunnel is een brede gordel bomen geplant, die mettertijd het weg verkeer geheel aan het oog zullen ont trekken. In dit gedeelte van het bospark wordt ook een grote bloementuin aangelegd. Er staan hier reeds enkele banken en aan de tunnelzijde is een grote aarden wal gelegd ter wering van het geluid van het voorbij razende tunnelverkeer. Tegelijk met deze wandelstrook is men begonnen met de aanleg van de volks tuintjes in het oostelijk gedeelte van het WESTZAAN. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft met in gang van 1 maart 1972 tot nader te bepalen datum aangewezen als waarne mend burgemeester van Westzaan de heer F. Verstegen, die met ingang van die datum als burgemeester van die gemeente gepensioneerd zou worden. Deze benoe ming houdt verband met de plannen tot gemeentelijke herindeling van de Zaan streek en vorming van een „Zaanstad”. heeft de dirigent zeer veel, zo niet de voornaamste aandacht geschonken. Het resultaat hiervan was een zeer geladen, gespannen vertolking op een vaak volhar dend volgehouden hoog dynamisch niveau, geïntensiveerd met aangezette, ook ge scandeerde accenten. Zo kreeg deze uitvoering een eigen, zeer persoonlijke interpretatie, waarbij zeker niet allereerst gestreefd werd naar de mildheid van klank, bezonkenheid en me ditatieve expressie, die ik bij een voor dracht van dit requiem toch meer zou willen waarnemen. Het koor verdient ongetwijfeld een bij zonder compliment. Het heeft zich bewon- derenswaardig geweerd en vaak heb ik kunnen vaststellen hoe uitstekend de kwaliteit van veel vrouwen- en mannen stemmen is, waarover de dirigent kan beschikken. Annette de la Bije zong met haar gouden stem haar belangrijk aandeel in Brahms werk ontroerend mooi. Herman Schey was indrukwekkend als de vertol ker van de diepgaande overweging „Herr, lehre doch mich” en van de profetische uitspraak, die begint met „Siehe, ich sage euch ein Geheimnis”. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest heeft zich bij het begeleiden van koor en solisten uitstekend geweerd, ook zijn instrumentale solisten. P. ZWAANSWIJK voeringen medewerkte, voor een toegewij de begeleiding. Een werk van een volstrekt andere muziekstijl volgde op de romance. Het was het Magnificat voor koor, solisten en orkest van een van Johann Sebastian Bachs begaafdste zonen: Johann Christian Bach. In muzikale zin bewees hij het tegendeel van de algemene ervaring, dat een appel niet ver van de stam valt. Gegrepen door de moderne” muziek van de tweede helft der achttiende eeuw en onder invloed van Italiaanse componis ten ging hij een eigen weg. Men heeft dit ook kunnen constateren bij de geestdrifti ge uitvoering door „IJmuiden”, waarbij de toehoorders kondeh genieten van de over vloedige, stralend-welluidende melodieën gebracht door de medewerkende solisten: de sopraan Annette de la Bije en de zeldzaam vitale bas Herman Schey en door het koor zelve, dat kon rekenen op de betrouwbare steun van het orkest. De hoofdschotel van het concert. „Ein deutsches Requiem” van Johannes Brahms kwam na de pauze. Met de uitvoering van dit zeer veelei sende werk, veeleisend niet alleen voor wat het vertolken van de muziek betreft, maar ook het tot uitdrukking brengen van de intentie van de tekst, heeft Willem Wiesehahn het koor voor een bijzonder zware taak gesteld. Aan het brengen van de tekstinhoud y

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5