WEGVERKEER EN VERVOER ZIJN HET ONEENS MET VISIE-DREES DE BEURS DEZE WEEK ai Resoluut optreden wekt veel weerstand Regering gaat loonmatiging bespreken met vrije beroepen overnemen waarschuwt regering voor Russische spionage KNP: gelijk resultaat verwacht ACF wil Utermöhlen Zweedse veiligheidsdienst Monetaire situatie nadelig voor onze Galeries Modernes gaat 60 mensen ontslaan Spanje verlaagt bankdisconto Wall Street J Loonsverhoging van 10 percent bij V. en D. export 12 EENZIJDIG VERDEELD VERBETERD GEVAAR INGEZAKT F ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 2 1 j l 4 i H'andel tweedehands auto’s opnieuw critisch bekeken i i I 1 i r> E» n T f 'V NT (Van onze redactie economie) MINISTER DREES (Van onze beursredactie) I Het is begrijpelijk dat binnen dit raam i 1 i i 1 1 Hierbij laten wij in het kort nog eens de bezwaren van de verschillende organi saties volgen: Stoomspinnerij Twenthe. Over de afgelo pen maanden van 1971 is, bij een geste gen omzet, de winst van de NV Stoom spinnerij „Twenthe” hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van 1970, zo deelt de directie mee. Meer orders voor industrie. De Nederland se industrie heeft in de maand septem ber meer orders ontvangen, zowel uit het binnenland als uit het buitenland. In vergelijking met augustus bleef de dag- produktie bij het geheel van de industrie onveranderd, aldus het CBS. Bod op Fibra. De Vezelpers NV in Zeist zal een bod in contanten uitbrengen op de aandelen van NV handelmaatschappij Fibra in Zaandam. Het bod bedraagt 200 pet. De laatste koers van de aandelen op de incourante markt van Fibra be droeg 180 pet. De Vezelpers en Fibra zijn beide werkzaam op het gebied van hout- vezelverwerking. Ongeveer 50 auto’s van deze acht be drijven werden bekeken en opnieuw ble ken hierbij vele wagens te zijn, die alleen maar geschikt waren om onmiddellijk te worden gesloopt, maar waar toch duizen den guldens voor werden gevraagd. Bij andere te koop aangeboden tweedehands- wagehs werd een groot verschil geconsta teerd tussen de getaxeerde waarde en de prijs, waartegen de auto’s werden aange- mobiel Club): De aangekondigde verho ging van de benzineaccijns zal het bezit en het gebruik van een eigen auto van juist diegenen die economisch het zwakst staan, het zwaarst treffen. Door bezuiniging op het onderhoud zal de kwaliteit van het vervoermiddel achteruit gaan. De KNAC ziet niet in waarom de automobilist het extra verlies van het openbaar vervoer zou moeten dragen. NOB Wegtransport: De vrachtwagen is een bedrijfsmiddel, dat niet ieder jaar zwaarder belast mag worden. Met name de verhoging van de opcenten zonder maximum is onaanvaardbaar. Aangedron gen wordt op vrijstelling van alle opcen ten, zoals voor taxi’s. Voorts geeft tempo- risering van de wegenbouw zijn terugslag in de grote sector van kipwagenvervoer- ders. Voor hen komen de regeringsplan- nen extra zwaar aan. omdat zij zwaarder belast worden en minder werk krijgen. het nare verlies zal in 1971 nog aanzienlij ker gro ter uitvallen. Ook Duiker kwam met een tegenvaller die de kans op dividendherstel dit jaar tot nul reduceerde. Een grote exportzaak kwam te vervallen. Het aan deel viel weer beneden de 100 percent en zakte in van 110 op 85 percent. 152 of 145. Simon de Wit meldde een onderhandse plaatsing van nieuwe aande len, die voor geheel 1971 dividendgerech- tigd zullen zijn. Een dergelijke vrijgevig heid zo laat nog in het jaar lag de beurs niet lekker. Vandaar dat men het aandeel 20 punten liet zakken. Gelderland Tielens viel van 40 op 35 door een zeer slecht bericht over de gang van zaken. Een aanvankelijk groot I I 1 1 1 UTRECHT. De onderhandelingsdele- gaties van Vroom en Dreesmann en van de in de Decom samenwerkende vakorga nisaties van NVV, NKV en CNV hebben vrijdag overeenstemming bereikt over de salarisherziening voor het V. en D.-perso- neel (26.000 werknemers) die op 1 april jl. had moeten ingaan. Aandeelhouders verlagen dividend. De aan deelhouders van Simons emballagefa brieken en houthandel nv in Oosterhout hebben in de vrijdag in Breda gehouden jaarvergadering besloten over 1970-’71 slechts 5 pet dividend uit te keren in plaats van de voorgestelde 7 pet. De be doeling is wat meer armslag te hebben voor de continuering van het bedrijf. Buitenlands bankpapier. De advieskoersen voor buitenlands bankpapier in Amster dam luiden vandaag: dollars 3.30-3.38, ponden 8.28-8.48, B. fres 7.05-7.25, DM 99.50- 101.50, Den. Kr. 45.00-47.00, lires 53.00-55.50, escudo’s 11.85-12.45, Can. dlrs 3.29-3.39, Fr. fres 61.00-63.00, Zw. fres 83.50- 85.50, Zw. Kr. 65.50-67.50, Nor. Kr 47.75- 49.75, Os. sch. 13.75-14.00, peseta’s 4.75- 5.00. v ii h F b b Si d Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Een regeringswoord voerder in Stockholm bevestigde gisteren dat de Zweedse Binnenlandse Veiligheids Dienst de regering heeft gewaarschuwd voor toenemende Russische spionage-acti- viteiten. Speciaal heeft men hierbij de aandacht gericht op de werkzaamheden van de Russische automobiel import firma Matreco. Deze probeert al sedert een tien tal jaren de merken Volga, Moskwitsch en Jalta op de Zweedse markt te brengen. MADRID (Reuter). De centrale bank van Spanje heeft haar officiële disconto vrijdag van zes tot vijf percent verlaagd. Dat gebeurde op last van het ministerie van Financiën. Er werd geen reden voor opgegeven. De overige rentetarieven van de bank van Spanje veranderen niet. DEN HAAG Minister Drees zal het moeilijk krijgen als hij begin november zijn begroting voor Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer zal moeten verdedigen. De nieuwe bewindsman, die het beleid op zijn ministerie in enkele maanden al aan zienlijk heeft weten om te buigen, gaat erg resoluut te werk en wekt daardoor veel weerstand. Met grote voortvarendheid werkt hij aan de realisering van het openbaar vervoer en beperking van het particuliere vervoer. Zijn maatregelen verhoging van de opcenten van de motorrijtuigenbelasting, beperking van de wegenbouw, aan wijzing van voetgangersgebieden in binnensteden, subsidie aan het openbaar vervoer uit dezelfde pot, waaruit ook de wegenaanleg betaald zal moeten worden hebben veel weerstanden opgeroepen bü de organisaties, die rechtstreeks bij het wegverkeer en -vervoer zijn betrokken. De verliezen blijven stijgen door slechte verkoopresultaten en bedroegen vorig jaar ruim zes miljoen gulden. Desondanks heeft men filialen geopend in Noord- en Zuid-Zweden. De antennes op de daken tuele matiging en Wallstreets angstwek kende baisse het Damrak weinig reden kon vinden voor een florissant gedrag. Vooral de lokale industrie, welke sector deze week op de beurs vrij veel ongunsti ge berichten te verwerken kreeg, zakte verder in en boekte elke dag nieuwe diepterecords van het jaar. De internatio-. AMSTERDAM. In verband met re organisaties bij de warenhuizen Galeries Modernes zal het personeelsbestand ver minderd worden. Naast personeelsvermin dering door het natuurlijke verloop, zul len 60 personeelsleden, onder wie enkele part-timers, worden ontslagen. De betrokkenen zijn op de hoogte ge bracht en met de in de Decom samenwer kende vakorganisaties is overeengekomen dat de al in een eerder fase opgestelde afvloeiingsregeling opnieuw zal worden toegepast, aldus een bericht de KBB (Ko ninklijke Bijenkorf Beheer), van welke on derneming Galeries Modernes deel uit maakt. In het afgelopen halfjaar heeft in Gale ries Modernes een geleidelijke aanpassing plaatsgevonden. Deze aanpassing is gericht geweest op het zoveel mogelijk geschikt maken van de bestaande winkels voor zelfbediening. Naast het overschakelen op deze superstore-exploitatie zullen ook en kele hergroeperingen en aanpassingen in de centrale afdelingen plaatsvinden. STICHTING WEG: Door het uitstel van de wegenaanleg zal het onmogelijk wor den de al bestaande achterstand op het gebied van de verkeersvoorzieningen in te lopen. Het gevolg is dat de mobiliteit in gevaiar komt, waardoor een van de belang rijkste pijlers onder onze welvaart wordt weggehaald. Ook dreigen fatale gevolgen voor de verkeersveiligheid. In de praktijk DEN HAAG. Het Verbond van de Nederlandse Groothandel en het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland maken zich bezorgd over de onzekere monetaire situatie, die is ontstaan door het loslaten van het stelsel van vaste valuta-pariteiten. Doordat de valuta’s van andere EEG-landen minder in waarde zijn gestegen dan de gulden, on dervindt' de export van Nederlandse goe deren in toenemende mate concurrentie. Dit schrijven de organisaties in een adres dat zij vrijdag aan de regering hebben gestuurd. Zij dringen er bij de regering op aan maatregelen te treffen om de nadelige invloed op de export en de internationale handel tegen te gaan. boden, verschillen, die tot 2.000 gulden liepen. In de Koning Klant-uitzending van de VARA zal de volgende week het een en ander hierover uit de doeken worden, gedaan. ANWB: De ANWB voelt meer voor het bestaan van een wegenfonds dan voor de instelling van een algemeen verkeers- fonds, omdat zij geen redelijk motief kan bedenken op grond waarvan de exploitatie kosten van het openbaar vervoer op een lijn gesteld zouden kunnen worden met uitga ven ten behoeve van de wegenbouw. Het openbaar vervoer is er ten gerieve van iedereen. Verbetering ervan is niet een exclusief belang van de automobilist, zo dat de daarvoor benodigde gelden uit de algemene middelen dienen te komen. Prjjsstop. De prijzen van verbruiksgoede- ren in de Verenigde Staten zijn de vori ge maand met gemiddeld 0,2 percent ge stegen ondanks de prijsstop die presi dent Nixon op 15 augustus voor negen tig dagen afkondigde. Dat betekent dat de koopkracht van de lonen, die op 15 augustus eveneens voor negentig dagen werden bevroren, sterker is gedaald dan was verwacht. Bod op Domus. Prudentia gaat Domus overnemen. Aandeelhouders Domus (on roerend goed) zal worden voorgesteld hun aandelen om te wisselen in aande len Prudentia (eveneens onroerend goed), beide cum dividend 1971, in de verhou ding 1:1. Prudentia zal voorts een bod in contanten uitbrengen van 2400 op de oprichters Domus. Deze werden vorig jaar voor het laatst op de incourante markt verhandeld voor 1600. De salarisverhoging voor het admini stratief, verkopend en technisch personeel werd vastgesteld op 10 percent op jaarba sis. Bij de vaststelling van dit percentage is rekening gehouden met een prijsstijging tot 6 percent. Indien aan het einde van het contract jaar de prijsstijging hoger mocht zijn uitgevallen, vindt bijsturing plaats. In het begin van dit jaar werd, vooruitlopend op het definitieve onderhan delingsresultaat, reeds een voorschot op de loonsverhoging van 5 percent gegeven. De resterende 5 percent wordt met terugwer kende kracht uitbetaald. Overeenstemming werd voorts bereikt over een verhoging van de vakantietoeslag van 6 percent tot 7 percent. Op korte termijn zullen de onderhandelingsdelega- ties het gesprek over de secundaire ar beidsvoorwaarden voor de nieuwe CAO voortzetten. Over de CAO voor het V. en D.- personeel ontstonden enkele maanden ge leden moeilijkheden, met name rond de verbeteringen voor het technisch perso neel, waarna partijen uit elkaar gingen. Vrijdag ontmoetten zij elkaar voor het eerst weer aan de onderhandelingstafel. Vestiging in Helmond. Het Amerikaanse bedrijf Trent Tube, dat deel uitmaakt van Colt Industries heeft besloten tot het bouwen van een fabriek in Helmond met werkgelegenheid voor maximaal 150 mensen. Het is de eerste vestiging van dit bedrijf buiten Amerika. Trent Tube produceert gelaste roestvrij stalen bui zen. vorige beursdag 304 25% 27% 51% 35% 33 22% 37% 90% 43% 50% 42 69% 39 31% 30% 7% 12% 19 28% 89 47% «9% e 33% PCB (Protestants christelijke beroeps- goederenvervoerders) en KVÓ (katholieke vervoerdersorganisatie)Deze zeer arbeids intensieve bedrijfstak dreigt het kind van de rekening te worden nu getracht moet worden de concurrentiepositie, in het bij zonder tegenover het buitenland, te hand haven ondanks de sterk stijgende kosten tengevolge van de voortdurende inflatie. Het is de taak van de overheid uit de gemeenschapsgelden te investeren in de benodigde infrastructuren. Dat geldt in gelijke mate voor weg-, rail- en water vervoer. Het gaat niet aan het gereed schap van het beroepsgoederenvervoer over de weg extra te belasten met kosten die niets gemeen hebben met het gebruik van de weg. WEGENBOUWERS: Het bedrag, dat met de temporisering in de wegenbouw gemoeid is, zal lager gesteld moeten wor den. Het zal niet van de begroting moeten worden afgevoerd, maar geblokkeerd. De wegen in en ter ontsluiting van het overi ge gedeelte van het land buiten de rand stad mogen zo min mogelijk onder de gevolgen van de temporisering lijden. FSV. De niet bij een vakcentrale aange sloten Federatieve Spoorwegvakvereni- ging wil in tegenstelling tot de drie andere vervoersbonden bij de spoor wegen de ambtenarentrend loslaten. Uit gaande van het achterwege blijven van een centrale afspraak over de inkomens- matiging en in dat geval van een gemid delde loonstijging in het bedrijfsleven van 14 percent, vraagt de FSV voor alle werknemers bij NS een loonsverhoging van f 60,per maand plus een procen tuele verhoging voor het lagere, hoge re en hoogste personeel van respectieve lijk 8, 7.5 en 7 percent. Financial Times over Nederland. Het be kende Engelse dagblad „The Financial Times” zal op dinsdag 2 november in een speciale bijlage van acht pagina’s aan dacht wijden aan Nederland. De bijlage zal artikelen bevatten over de economie, het bankwezen, de buitenlandse handel, het havenwezen, de ijzer- en staalindu strie, het nationale rijkswegenplan, de auto- en rijwielenindustrie, het interna tionale wegvervoer, de scheepsbouw, de landbouw, de chemische industrie, de buitenlandse investeringen, de ruimte lijke ordening en de waterhuishouding. Philips Euro-Center. De Oostenrijkse bondspresident, dr. Franz Jonas heeft in Laxenburg bij Wenen het grote Philips Eurocenter geopend. Via deze Philips- vestiging gaat de österreichische Phi lips-Gesellschaft MBH haar gehele im- en export afwikkelen. In het modern uitgeruste centrum werken ongeveer 300 mensen. De Oostenrijkse Philips-dochter verschaft momenteel aan ongeveer 9000 mensen werk. vorige beursdag 29% 13% 34% 5% 41% 28% 34 56% 18% 42% 40% 13% 24% 16 29 40% 25 26% 152 85% 5»% 80% 30% 7% nals moesten ook terrein prijs geven, maar hier viel de schade per saldo mee. Koninklijke Petroleum leed nog het meest, mede door nieuwe eisen van de OPEC-landen (de landen waar de olie bronnen zich in hoofdzaak bevinden), en verloor drie gulden, maar veerde de laat ste beursdag iets op. Ook Heineken lag erg onzeker, hoewel hier weer pogingen ont stonden tot herstel. Maar buitenlandse verkopen drukten het fonds toch verder terug tot tijdelijk zelfs een verlies van tien gulden. Overigens kon hier overal nauwelijks van een markt worden gesproken, want in vrijwel alle hoeken wilde de handel niet vlotten. Zoals reeds opgemerkt had de lokale markt te lijden van overwegend ongunstig nieuws. Zo berichtte Albert Heijn een lichte winstdaling in de eerste helft van 1971, ondanks flink hogere om zetten. De koers zakte daardoor in van MAASTRICHT. De resultaten in de eerste negen maanden van dit jaar bij de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek n.v. zullen weinig afwijken van die van dezelfde periode van 1970. De produktie in de bedrijven te Maastricht en Lanaken van netto verkoopbaar produkt lag in de eerste drie kwartalen op een iets hoger niveau, zo is bekendgemaakt op een bui tengewone aandeelhoudersvergadering. Door de voortgaande vermindering van de groei van de vraag en de uitbreiding van de produktiecapaciteit in de Europese pa pierindustrie neemt de druk op de ver koopprijzen nog steeds toe. „In dit ver band vragen wij ons af of wij onze orderpositie op peil kunnen houden", zo werd gezegd. Men vindt het moeilijk te voorspellen of men erin zal slagen het niveau van de resultaten van de eerste drie kwartalen ook in het vierde kwartaal te handhaven. Op vragen van aandeelhouders deelde de heer E. ten Duis, voorzitter van de directie mee, dat men voorbereid moet zijn op een niet stijgend papierverbruik, en daardoor met mogelijke produktiever- mindering. „Het jaar 1972 kan dus zeer moeilijk zijn, tenzij men zijn gezonde verstand gaat gebruiken en vraag en aan bod met elkaar in overeenstemming weet te brengen”, aldus de heer Ten Duis. DEN HAAG. Vertegenwoordigers van organisaties van notarissen, advocaten, ar chitecten, ingenieurs, accountants en be lastingconsulenten zullen dinsdagmiddag 2 november een gesprek hebben met enkele ministers over mogelijke medewerking aan de inflatiebestrijding. Belangrijke ondernemingen boekten in het derde kwartaal krachtige verbeterin gen met winststijgingen tot zelfs 100 per cent. Het mocht allemaal niet baten. Nog steeds leed Wallstreet onder verkoopdruk en desillusie, omdat naar de opvatting van leidende beleggingskringen president Nixon nog steeds niet duidelijk heeft kenbaar gemaakt wat hij nu precies wil gaan doen om na 13 november de inflatie verder te bestrijden. De Amerikaanse pre sident heeft weliswaar aangekondigd ook dan de loonvorming onder controle te houden, maar weerspannige vakbondslei ders zouden het Witte Huis wel eens tot belangrijke concessies kunnen dwingen, vrezen beurskringen in Wallstreet. En dan komt er van enige inflatiebestrijding niet veel meer terecht. Deze beduchtheid overstemde alle gun stige factoren, zoals de renteverlaging van het bankwezen en de verdere verbetering van de conjunctuur. Ook in ons land wil het niet erg vlotten op het punt van de inflatiebestrijding. De nieuwe regering kreeg haar bezuinigingsprogramma welis waar door de Tweede Kamer, maar de twee grote pressiegroepen, werkgevers en werknemers, die in feite het beslissende woord hebben in de loop van de komende economische ontwikkeling, konden aan de top niet tot overeenstemming komen. Tenzij de regering alsnog een modus vindt voor een compromis, moet gevreesd wor den dat de inflatie in het komende jaar even hard voortholt als in het lopende jaar. Misschien dat vanuit de overheids sfeer nu eindelijk eens minder inflatie bedreven zal worden. Maar dat kon dan wel eens het enige winstpunt van alles zijn. van deze filialen zijn momenteel ook een groot onderwerp van interessen voor de BVD. Een woordvoerder van de BVD verklaarde, dat de als televisie-antennes uitziende apparatuur zend- en ontvangst mogelijkheden biedt en bestrijkt hiermee volgens hem een groot edeelte van de Oostzee. Dit verklaarde ook een filiaal houder van Matreco, een Zweed, die zei van spionage-activiteiten niets af te we ten. Door zijn kortegolf nood-zender in een zeilboot had hij dit echter kunnen controleren. Dat de autoverkoopers van Matreco de meesten hebben de Russische nationa liteit het hele land kunnen berijden, vindt de BVD geen pluspunt. Men wijst erop gecontroleerd te hebben, dat deze autoritjes door voor buitenlandse mogend heden interessante gebieden werden ge maakt. De BVD in Stockholm is in dit geval bijzonder openhartig met informa tie, en aangenomen wordt dat dit als een schot voor de boeg moet dienen voor de firma Matreco. Men rekent er min of meer op dat de firma de staf en het aantal personeelsle den van Russische nationaliteit binnen kort zal gaan inkrimpen. De Russische ambassade in Stockholm geeft hierover geen commentaar, daar beschikt men over 150 man personeel, terwijl Zweden in Moskou door een kleine dertig mensen wordt vertegenwoordigd. BOVAG: De automobilist zal door de lastenverzwaringen het onderhoud van zijn auto als een „sluitpost” gaan zien. De bedrijfszekerheid van het Nederlandse wagenpark en de verkeersveiligheid zijn hiermee in gevaar. EVO (Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie): Het aandeel van de bestel- en vrachtwagens in de ver hoogde opcenten van de motorrijtuigenbe lasting is onevenredig groot met de verho ging van de extra opcenten voor de ge middelde personenwagen. De voorgestelde verhoging van de benzineaccijns, de ver dubbeling van de assurantiebelasting en- het verdere temporiseren van de BTW- aftrek bij de investering in bedrijfsauto’s versterkt nog eens extra de onevenredig heid van de belastingmaatregelen in de sector van de goederendistributie over de weg. De beperking van het wegenbouw programma vormt een offer, dat ook in de goederendistributie aantikt. Voorts was het de week van bedrijfs sluitingen en personeelsinkrimping en voor zover de beurs daarbij betrokken was bleef de koersreactie daarop verdeeld. Personeelsvermindering bij Etna, nu de overschakeling op aardgas in ons land zo ongeveer rond is, kostte het aandeel Amalga dat belang heeft bij dit bedrijf, een verlies van zes gulden. Daarentegen kon Grofsmederij, ondanks zijn medede lingen over een flinke inkrimping, zich handhaven op het overigens al lage peil van circa 60 percent. Verder was het op de lokale markt verliezen al wat de klok sloeg. De dalingen bleven echter vrij, be perkt. Alleen de wat hoger genoteerden moesten meer afstaan. Zo verloor Else vier 15 gulden, Hagemëijer twee gulden en de Ogem vier gulden. Industriële Maatschappij, een waterleidingbedrijf in Bussum en Roermond, moest van 205 op 175 percent terug. Aan de bijzonder dun bezaaide winst- kant plaatste zich Twentsche Kabel, die echter de vorige week zeer fors was gezakt. Nu kon het aandeel zich herstel len van 325 op 350 percent. Voor de beleggingsmarkt was het een goede week. Een zekere vlucht vanuit de aandelensec tor in de obligaties was hiervan de oor zaak en ook het enorme succes van de nieuwste lening van de Bank voor Neder landse Gemeenten. De toewijzing was zo gering dat aanvullende aankopen ter beurze de Obligaties van deze lening aan stonds al anderhalf percent boven de emissiekoers van 100 percent lieten stijgen. Ook de overige obligaties van deze instel ling alsmede van de staatsleningen lagen deze week gunstig in de markt. Gezegd kan worden dat onze obligatiemarkt de slag van de rem op buitenlandse aanko pen te boven is. De beurs sloot in iets opgewekter stemming nu onze internatio nals in Wallstreet wat beter bleken te liggen. RAI (Nederlandse Vereniging Rijwiel en Autombiel Industrie): De stijging van 20,3 heffing op het gemotoriseerde wegverkeer en wegvervoer gaat aanmer kelijk uit boven de stijging van de totale opbrengst aan kostenverhogende belastin gen, zoals voorzien in de Miljardennota. Daartegenover staat een vermindering van de rijksuitgaven voor verkeersvoorzienin gen, terwijl de rijksuitgaven in totaal 7% toenemen. Zowel de „luxe auto” als de auto in zijn functie van belangrijk stuk gereedschap voor handel en nijverheid worden gelijkelijk getroffen door de een zijdige lastenverzwaring en de temporise ring van de wegenbouw. 5 4. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N., Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westtngh. Woolworth Ford K.I.M. AMSTERDAM. ACF Amsterdam Chemie Farmicie n.v. en n.v. Koninklijke fabriek van verbandstoffen v.h. Utermöh len en Co zijn in onderhandeling getreden over de mogelijkheid van een vergaande samenwerking. De besprekingen zijn ge richt op een onderzoek van de mogelijk heid, om op korte termijn ACF een om- wisselingsbod te laten doen op alle uit staande aandelen Utermöhlen, inclusief de converteerbare obligaties van laatstge noemde vennootschap, aldus een gezamen lijk communiqué. De beide bedrijven verwachten dat bin nen enkele dagen de ruilverhouding zal kunnen worden gepubliceerd. Met inacht neming van de fusiecode zijn de commis sie voor fusie-aangelegenheden, de vak bonden en de ondernemingsraden inge licht. betekenen de regeringsplannen om de noodzakelijke wegenaanleg uit te stellen, dat de verkeersopstoppingen in de spitsu ren en op zomerse weekeinden nog groter zullen worden. Zoals gebruikelijk wordt ook ditmaal een aanzienlijjk deel van het algemeen begrotingstekort verhaald op de categorie weggebruikers, waardoor de kosten van het vervoer en daarmee van vrijwel alle dagelijkse gebruiksartike len verder zullen stijgen. KNAC (Koninklijke Nederlandse Auto- Slotkoersen Eerste periode heden 30% 13% 34% 5 41% 29% 33% 53% 18% 42% 41 5% 24% 15% 28% 41% 25% 27 150% 86% 58% 79% 30»% 7% Slotkoersen Eerste periode heden 301% 24% 27 52 25% 32% 22% 37% 90% 43% 51% 42% 71% 40 31% 30% 8 12% 18% 29% 89% 47% 68% 33% AMSTERDAM. Het was voor beurswezen weer een bijzonder week. Zowel Amsterdam als New York zocht nieuwe dieptepunten op. Vooral Wallstreet ging volledig overstag en boek te andermaal een grote teleurstelling voor hen, die hoopten op een beter klimaat. Deze week ging alle winst verloren die er in augustus in enkele dagen is ontstaan op grond van president Nixons maatrege len op handels- en valutair gebied. Toen schoot de beurs omhoog van 855 tot over de 900. Deze week viel hij terug van 875 op 855 en dat terwijl de rente verder is verlaagd en de winstberichten uit het Amerikaanse bedrijfsleven over het alge meen zeer gunstig luiden. DEN HAAG. De Consumentenbond en de ANWB hebben voor de tweede maal een onderzoek ingesteld naar de. gedragingen van de handel in tweede hands auto’s. Werden de vorige keer han delaars in het zuiden van het land onder de loep genomen, nu waren bedrijven in het westen van het land aan de beurt. Het onderzoek richtte zich op zeven grote bedrijven in steden als Amsterdam, Rot terdam en Utrecht. Voorts werd nog een bedrijf in Brabant aan de tand gevoeld. De omzet in Wall Street was 14.560.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: industrie 852.37 2.48). •poren 232.64 (—0.72), nutsbe drijven 113.78 (—0.29). Avond- verkeer (met tussen haakjes de ■lotkoersen van gisteren) AKZO (64.70), Hoogovens (58.50), Kon. Olie 125.20— 125.50 (126.50). Philips 32.30gb— 32.50gl (32.60), Unilever 106.20 106.40 (105.40), KLM (113.00). Het gesprek dat om half twee begint, staat onder leiding van de minister van Sociale Zaken, drs. J. Boersma. Ook mi nister Langman (economische Zaken) en staatssecretaris Grosheide (justitie) nemen aan de bespreking deel. Dezelfde middag om 4 uur volgt een gesprek met vertegenwoordigers uit de me dische sector: huisartsen, specialisten, tand artsen, apothekers en dierenartsen. Be halve minister Boersma, zullen van rege ringszijde de ministers Stuijt (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) en Langman vertegenwoordigd zijn. De laatste bespreking met vertegen woordigers van beoefenaars van vrije he rroepen wordt op 3 november gehouden. Om tien uur zullen de ministers Boersma en Langman dan praten met afgevaardig den van de makelaars en de unie van ,assurantie-tussenpersonen. van sombere perspectieven over een even-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12