iBIl 1 r z i WWW 16 w/////////z///zz//z///zz////zzz/z/z/zzz////////z/z///z//////////zyzzz///z//////////////////z/z/zzzzz/zzzzzzzzzzzzzzz/zzzzzz/zzzz/zzzzzzzzzz//zz/zzzzz/zzzzzzzzzzzzzz/zzz^ ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 Tekst: Inge Crul, Bert van Panhuis, Wim van Luyken. Opmaak: Willem Wijnands. Foto’s: Articapress, Haarlem. De aardappelmeelindustrie is in het noorden één van de grootste vervuilers. In de toekomst één van de kleinste. Dag, Aarde' Een afscheidsgroet, die misschien in de nabije toekomst zal worden uitgesproken door de laatste mensen. Zij hebben per raket de aarde ver laten op zoek naar een nieuwe wereld. Deze planeet is dankzij de inspanningen van de mens door milieu verontreiniging onleefbaar geworden. Een gegeven voor een science-fiction boek en er zijn nog velen onder ons, die vinden dat het wordt overdreven. Tien jaar geleden immers hoorde je er toch niemand over? Milieuvervuiling is natuurlijk een proces dat niet van gisteren dateert, maar de laatste jaren valt een angstaanjagende versnelling te constateren. De kwa lijke gevolgen van kunstmest, DDT, chemisch afval en kwik voor ons milieu beginnen sinds korte tijd in hun volle omvang duidelijk te worden. Pessimisten voorspellen over dertig jaar het einde van een dan uitgewoonde en afgeleefde wereld. Het besef dat het zover niet mag komen, dringt gelukkig steeds meer door. Uit een recente enquête is gebleken, dat mo menteel meer dan vijftig percent van de Nederlan ders de verontreiniging van het milieu als grootste bedreiging voor het voortbestaan van de mensheid beschouwt. Lange tijd prijkten atoombom en oorlog op de eerste plaats. Een bewijs, dat alle publiciteit haar uitwerking niet heeft gemist. Maar nu die andere helft nog. Die is van groot belang, want de publieke opinie is een machtig wapen om de overheid tot da den aan te sporen. Met alle respect voor het streven van actiegroepen en de bereikte resultaten, zal alleen een harde, gecoördineerde aanpak effect sorteren. De regering heeft een eerste stap gezet: de wet op de luchtverontreiniging zal versneld in werking treden. De vraag is echter of de daarin gegeven macht aan de commissarissen der koningin een daadwerkelijke is. Zal mr. F. J. Kranenburg in staat zijn een bedrijf te sluiten indien noodzakeliik? We betwijfelen het, vooral omdat geen technische middelen voorhanden zijn om te bewijzen dat een bepaald bedrijf verantwoordelijk is voor een vervuilingssituatie. Ook zullen bij een ingrijpende maatregel als het plat leggen van een bedrijf, de economische en de milieubelangen botsen. Bij het afwegen van priori teiten, een gezond milieu of een welvarende econo mie. wordt te vaak vergeten, dat zonder welzijn geen welvaart kan bestaan. Men moet zich daarbij reali seren, dat de mens alléén zich niet kan handhaven. In het biologisch evenwicht, dat door vele uitsterven de diersoorten wordt verstoord, vervullen mens, dier en plant een even belangrijke rol. Milieuvervuiling mag daarom niet als een probleem op zich worden beschouwd. Het is slechts één facet van de gevaren voor onze maatschappij: verstedelijking ten koste van de natuur; bevolkingsgroei; voedseltekort; produktie- stijging en uitputting van natuurlijke bronnen. De to tale problematiek rechtvaardigt een internationale krachtsinspanning met voorbijgaan van politieke be slommeringen, maar daar kunnen we in ons dicht bevolkte en sterk geïndustrialiseerde land niet op wachten Belangrijk is ook een mentaliteitsverande ring bij ieder individu, waar de doorbraak naar een beter milieubesef moet plaats hebben, willen inspan ningen van de overheid tegen de milieuvervuiling tot blijvende resultaten leiden. I Zo erg als op deze plaat is de luchtverontreiniging in Rijnmond nog niet, maar het regent al klachten. I 'i - I I i in Oude Pekela is men gewend geraakt aan stank en smerig water. Een zuive- ringsinstallatie zou daar uitkomst bieden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16