22 ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 Beleid Onderzoek Monster Stormachtig Boze brieven Vergald Groezelig ER IS EEN 30, VUILTJE AAN DE LUCHT dan wel ib. rij de tt 10 r te 28 its 's 47. et IV. ze it- ?n or o- d- :a. is. en n- el. Cl. !n, is, ch fst ;n, tc. ne st, tr. w >P ie ft e- r» s- O, e- m of m er produktie geheel of gedeeltelijk stop te zetten. De begrippen zijn gemeengoed geworden in die september- en oktoberdagen, dat het voor de Randstedeling nu eens letterlijk adembenemend mooi weer was. In die tijd, dat het mooie herfstzonnetje werd vervloekt en men zat te wachten op een flinke najaarsstorm. gemaakt met de „smog”, een verstikkende en irriterende verzame ling van oxydantia, die in Los Angeles en Tokio en waarschijnlijk ook in Londen een aantal mensen in de afgelopen jaren de adem heeft benomen. Jarenlang is in Nederland het begrip „smog” iets van horen zeggen geweest. Onlangs heeft men het aan den lijve ondervonden; de misselijkheid, de hoofdpijn en de prikkeling van neus en keel. van 55 bij een kwantificatie van het aantal vervuilers. „De kunstmestfa- briek Windmill, voormalig de ENCK is met zijn stikstof en zijn fluor één van de ergste evenals de chemische fabriek Vondelingenplaat en de superfosfaatfa- briek Albatros. Ook de Shell-vestiging op de andere Maasoever is een grote vervuiler”. Over de industrie is zijn vere niging niet zo tevreden: „De bedrijven zijn met de mond geweldig. Als je op bezoek komt laten ze je zien wat ze allemaal wel doen. Het is echter nog lang niet genoeg. De bedrijven doen meestal alleen wat de overheid ze voorschrijft, een eigen beleid kennen ze niet”. Grote rampen ziet hij nog niet gebeuren, maar de mogelijkheid van een calamiteit op zekere dag is naar de mening van de heer Boerma beslist niet uitgesloten. dokter vind ik het natuurlijk erg, maar dat er een zo ernstige luchtverontrei niging in de Rijnmond iis, dat er sen En Het Centraal Actiecomié Rijnmond is in veel opzichten een tegenhanger van de Vereniging. Het is een vrij militante groepering, met nauwelijks een structuur, die zeer alert reageert op vervuilingsverschijnselen in en rond Vlaardingen. De gemeenten in het ge bied vinden in het CAR een groot De heer Boerma geeft zijn vereni ging de kwalificatie „rustige actie groep” mee, een groep die zich vooral bezig houdt met de contacten met gemeenschappelijke regeling en alle gemeenten uit het gebied moeten voor de metingen zorgdragen. Het dagelijks bestuur bestaat uit de wethouders van Amsterdam, Haarlem, Velsen en Zaan dam plus de Gedeputeerde en een ver tegenwoordiger van de Provinciale Griffie van Noord-Holland, tezamen vormend de Centrale Coördinatiecom missie Noordzeekanaalgebied. De Tech nische commissie beheert de zaak van de metingen. Voor deze metingen, die momenteel nog op een vrij conventionele manier gebeuren zijn op een aantal plaatsen eenvoudige meters voor zwaveldioxyde en standaardrook en Luikse Bollen voor het meten van fijn stof opgesteld. Deze meetinstrumenten staan over het gehele gebied. Zo heeft Haarlem een zwaveldioxydemeter aan de Jan van Krimpenweg en Luikse Bollen aan de Kleverlaan. den, want over onze welvaartbrengers hing een nevelige en groezelige deken oxydantia, die Het openbaar lichaam Rijnmond is reeds vergevorderd met een groot geïn tegreerd, milieuhygiënisch onderzoek in de Rijnmond. Ook in het Noordzeeka- naal-IJmondgebied zal een dergelijk onderzoek worden verricht. Van ver schillende kanten is er reeds tegen gewaarschuwd, dat de IJmond (en de omgeving van Haarlem) niet net als de Rijnmond tot saneringsgebied mogen uitgroeien. De agglomeratie Haarlem, de IJ mond, de Zaanstreek, Amsterdam en de provincie Noord-Holland hebben in 1966 een interregionaal meetnet opge zet om op te maken wat het effect van de industrialisatie van het Noordzee kanaalgebied zou zijn. Men verwachtte destijds een sterke groei van de petro chemische industrie. We staan trouwens nog aan het be gin van de bestrijding van de luchtver- ontreiniging en de vooruitzichten voor de toekomst nopen tot het diepste pes simisme. Door de stormachtige ontwik keling van de laatste weken, vooral in de Rijnmond, is de Wet op de Lucht verontreiniging voor een gedeelte ver sneld in werking getreden. De commis sarissen der Koningin kunnen voortaan bijvoorbeeld een bedrijf dwingen twee maal 24 uur te sluiten en deze sluiting kan door Gedeputeerde Staten worden verlengd. Maar dan? De wet is momenteel nog een stuk theorie, waarmee nauwelijks gewerkt kan worden. Gemeentelijke en provinciale overheden zitten met de handen in het haar, want waar is de mankracht en waar zijn de deskundi gen, die op een gegeven ogenblik moe ten vaststellen welke fabriek de ver ontreiniging veroorzaakt. Een goed voorbeeld is het TNO-Delft dat nu nog niet weet of de „smog” nu veroorzaakt werd door het verkeer, de industrie of beiden. Nee, wat de bestrijding van de luchtverontreiniging betreft, ziet het er bijzonder donker uit. En dan hebben we nog maar buiten beschouwing gela ten of men werkelijk een vuist zal kunnen maken. Een klein en onbeteke nend bedrijf stilleggen is geen kunst, maar zo gauw het om de Hoogovens of grote raffinaderijen gaatWe moe ten het nog zien gebeuren. Ook in Heemstede, Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Velsen, IJmuiden, Beverwijk, Hoofddorp, Spaarndam, de Zaanstreek en Amsterdam-Wést en -Noord bevinden zich één of meer in strumenten. In het gehele gebied staan een zestal Luikse Bollen. Aldus gege- Na de hevige „smog”-penode in de Rijnmond hebben de betreffende in stanties van gemeentelijke, provinciale en centrale overheden geweten dat de Randstadbewoners het niet meer ne men, hun leven niet meer vergald willen zien door zwavelstoffen, stik stoffen of koolstoffen. Dag in, dag uit, nachtenlang, hebben de telefoons bij de Centrale Meld- en Regelkamer van de Rijnmond roodgloeiend gestaan. Meer als instantie om de woede tegen te luchten en de agressie op bot te vieren, want er was nauwelijks een klager die geloofde dat de „kamer, die wel meldt maar niet regelt” iets zou (kunnen) doen. Alles stond op zijn kop. Delegaties van de gemeente hingen bij de provincie aan de bel; de provincie stond weer bij de minister op de stoep. Minister Stuyt v^an Volksgezondheid en Milieuhygiëne schokte de mensen met de opmerking, gemaakt bij een bezoek aan de Meld-en Regelkamer tijdens de eerste „smog”-periode: „Als tegenstander, omdat het actiecomité van mening is dat de gemeentebesturen met de industrie onder één hoedje spelen. Ook gaat het het CAR in feite om een verandering van de maatschap pelijke structuur. Ondanks de verschil lende achtergronden werken het CAR en de Vereniging wel samen, bijvoor beeld op vergaderingen en tijdens pro testacties, zoals onlangs tegen de „smog”. gemeentebesturen, het dagelijks be stuur van Rijnmond en de industrie en met het geven van voorlichting of het schrijven van boze brieven. „We heb ben bijvoorbeeld een bijzonder goed contact met onze Vlaardingse wethou der van Milieuhygiëne, mevrouw Van Duijn. Ze heeft een open oor voor de problemen, ook al heeft ze dan wel eens wat foutjes gemaakt”. De situatie op de bezoekdag schetst de heer Boerma als „slecht”. De maat regelen, die getroffen kunnen worden: „Een fabriek, die sterk vervuilt, moet kunnen worden stilgelegd en de Hin derwet zou veel vlugger en strenger moeten worden toegepast”. Hij hoopt dat de Wet op de Luchtverontreiniging uitkomst zal brengen, maar heeft zo zijn twijfels over de uitvoerbaarheid. „Een groot bedrijf kan natuurlijk nooit worden stilgelegd en ik hoop dat mi nister Stuyt zijn woorden over sluitin gen kan waarmaken. Ik betwijfel het. Trouwens het is uit oogpunt van ver vuiling meestal beter om de produktie op een laag pitje te draaien dan om ze helemaal stop te zetten”. De heer Boerma noemt een getal spoedvergadering van de gemeenteraad over milieu-maatregelen werd voorbe reid spraken wij met de heer H. Boer ma, technisch-chemicus bij ’t research instituut van Unilever en voorzitter van de Vereniging tegen Milieubederf. Een vereniging die van 450 in 1963 tot bijna 1000 in 1971 uitgroeide, maar waarvan slechts een klein deel actief is in de strijd tegen de verontreiniging. van oxydantia, die samen met het herfstzonnetje de mensen bedreigde. Terwijl elders in Vlaardingen een Fase 3, smog, Centrale Meld- en Regelkamer, kattepieslucht. Wie i een jaar geleden de doorsnee Nederlander zou hebben gevraagd wat deze begrippen inhielden, zou hoogstwaarschijnlijk van weinigen een antwoord hebben gekregen. Na een na-zomertje om nooit te vergeten kan de Rijnmondbewoner, tot het kind toe, u haarfijn vertellen dat, om maar één van de termen te noemen, bij fase drie stank en vuil veroorzakende bedrijven kan worden gevraagd hun Voor het eerst heeft men in Nederland op lugubere wijze kennis neus en keel. &ZZZZZZZZZZZZ/7ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ/7ZZZZZZ/7/7ZZZZ/7ZZZZZZZZZZZZZZZZZZ7/W///ZZZZZZZZZZZWZZ/7ZZZZZZZZZZZZ^ vierde kwartaal van 1970 van de Coör dinatiecommissie. De werkwijze met deze instrumenten is als volgt: Iedere 24 uur wordt een monster genomen, dat in Zaanse of Amsterdamse labora toria wordt geanalyseerd. Deze gege vens worden statistisch bewerkt en vergeleken met meteorologische ver schijnselen. Door de Wet op de Luchtverontreini ging wordt de bestrijding en meting een taak van de provincie. Tevens wil de centrale overheid komen tot een geautomatiseerd rijksmeetnet, waarbij kleine apparatuur aangesloten zal zijn op computers, die meteen en continu meten, zodat men veel vlugger dan nu te weten kan komen waar iets aan de hand is. Momenteel is het nog een zaak van achteraf constateren en met de nieuwe apparatuur zal de oude dan ook verdwijnen. Op den duur zal waarschijnlijk ook in het Noordzeekanaalgebied gekomen worden tot een systeem, zoals dat mo menteel in het Rijnmond-gebied be staat, met extra meetpunten en mis schien een Meld- en Regelkamer. Ook meetapparatuur voor andere stoffen, zoals stikstof behoort tot de mogelijk heden. Dat er in Kennemerland meer moet gebeuren staat buiten kijf, te meer omdat de afstand tot het weste lijk havengebied van Amsterdam met zijn grote chemische industrie maar bijzonder klein is. men- z.uililen sterven, geloof ik niet”, veelbetekenend voegde de mi nister aan kunt nu In de eerste „smog”-periode, waarin de „smog”-duivel lustig zijn werk in de Randstad kon doen, brachten wij een bezoek aan de Rijnmond-stad Vlaar dingen en spraken er over de weer stand tegen de toestand. Op het perron van Vlaardingen schepten we een mis selijkmakend, doordringend vies en ir riterend luchtje, een mengsel van gas en kattepies gelijkend, en dwaalden on ze ogen naar de rijen walmende en soms vuurspuwende pijpen. Het was geen wijdse blik, die ons werd gebo- de zijn opmerking toe: „Je eenmaal moeilijk het hele Rijnmond-gebied stilleggen”. De lucht, het nut van het algemeen, was weer eens in handen gevallen van onze hei lige koe, de economie. vens uit het overzicht van het derde en Dit meetnet kwam tot stand bij

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23